Vredesmacht met Arabische landen «mbp George Bush heeft verkiezingen al bijna gewonnen Egypte en Syrië vormen de kern Shi'itische leider Irak wil vrije verkiezingen EG in Goljpolitiek waterdrager VS Pronk: onwijs te veel van Irak te willen WOENSDAG 6 MAART 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 DAMASCUS (Rtr/AFP) Acht Arabische landen die deel uitmaken van de anti-Iraakse coalitie, hebben gisteren besloten een Arabische vredesmacht op te richten. Egyptische en Syrische troepen vormen hiervan de kern. Dit hebben zegslieden in Syrië verklaard. De strijdmacht moet zorgen voor veiligheid en stabiliteit in de Golf en om "herhaling te voor komen van gebeurtenissen zoals de Iraakse invasie van Kuwayt op 2 augustus". De troe pen worden gelegerd in de Golfstaten. Egypte en Syrië hebben nu al enkele tienduizendei) soldaten in het Golfgebied gelegerd. De Egyptische minister van buiten landse zaken Esmat Abdel-Maguid, die ook aanwezig was op de verga dering van de acht Arabische minis ters van buitenlandse zaken in Da- Eerste Amerikanen morgen naar huis WASHINGTON (AP) - De eerste Amerikaanse troepen keren mor gen uit de Golfoorlog terug, zo is gisteren bij het ministerie van de fensie in Washington vernomen. President Bush zal op de lucht machtbasis Andrews bij Washing ton aanwezig zijn om hen te begroe ten. Onder de terugkerende soldaten zullen eenheden zijn van de 82ste Luchtlandingsdivisie van het leger, de eerste Amerikaanse gevechts eenheid die in augustus naar de Golf werd gestuurd. De eerste groep die terugkeert zal ongeveer 4400 leden tellen. In de eerste drie dagen zullen in totaal 15.000 militairen uit alle krijgs machtonderdelen in de VS terugke ren. De terugtrekking van alle 540.000 Amerikanen zal minstens een half jaar vergen. had eerder gezegd dat Egyptische en Syrische troepen de kern zouden moeten vormen van een dergelijke legermacht. De Syrische minister Farouq al- Shara zei dat de 'Verklaring van Da mascus' vandaag officieel wordt on dertekend en bekendgemaakt. Sha- ra zei dat het document gaat over de coördinatie en samenwerking op het gebied van veiligheid, politiek en economie. Volgens functionaris sen zijn de Golfstaten overeengeko men bij te dragen aan de economi sche ontwikkeling van Syrië en Egypte. De VN-afgevaardigde van Ku wayt heeft gisteren de Iraakse her roeping van de annexatie van het emiraat onvoldoende genoemd. Amerikaanse functionarissen lieten doorschemeren het in grote lijnen met Kuwayt eens te zijn. Ambassa deur Mohammad Abdulhasan zei dat het bevel tot annexatie moet worden ingetrokken door hetzelfde orgaan dat het besluit heeft uitge vaardigd: de Iraakse Nationale Ver gadering. Radio Baghdad zëi dat de rege rende Revolutionaire Commando Raad gisteren "alle besluiten betref fende Kuwayt had ingetrokken die sinds 2 augustus waren genomen". Dat bevel was ondertekend door president Saddam Hussein. Major De Britse premier John Major brengt vandaag een kort bezoek aan Kuwayt en Saudi-Arabië. Dit heeft een woordvoerder van M^jor be kendgemaakt. Het gaat om het eer ste bezoek van een westerse leider aan het net bevrijde emiraat. De Britse premier vertrok gisteravond uit Moskou. Hij vliegt eerst na de Saudische stad Dahran. Of hij ook de Saudische koning Fahd ontmoet is niet bekend. De kosten van de Golfoorlog voor de geallieerden komen uit op onge veer 120 miljard gulden uit. Indien alle toezeggingen gestand worden gedaan, zullen de Verenigde Staten daarvan 26 miljard gulden bijdra gen. Dit heeft begrotingsdirecteur Richard Darman gisteren ver klaard. Darman zei tegen de begro tingscommissie van het Huis van Afgevaardigden dat andere landen al bijna 90 miljard gulden hebben toegezegd. Groot-prittannië zegt dat er nog altijd 65 Arabieren, voor het meren deel Irakezen, worden vastgehou den. De uitwijzingsprocedures te gen hen worden gewoon voortgezet ondanks het staakt-het-vuren in de Golfoorlog. MADRID/PARIJS (IPS) - De lei der van de religieuze oppositie in Irak, ayatollah Sayed al-Hakim, zegt dat hij in zijn land de "militaire en politieke" steun heeft om de Iraakse president Saddam Hussein omver te werpen. In een interview met het Spaanse dagblad El Pais verklaart de shi'itische moslimlei der dat hij het Iraakse volk verte genwoordigt, dat "in opstand is ge komen tegen Saddam Hussein". Al-Hakim zegt dat hij van plan is terug te keren naar Irak, ondanks het feit dat daar een doodvonnis te gen hem is uitgevaardigd. Hij be hoort tot de top van de shi'itische moslims, die in Iran en in het zuiden van Irak de meerderheid vormen. In het zuiden van Irak is op dit mo ment een volksopstand aan de gang tegen Hussein die voornamelijk zou worden gedragen door shi'iten. Volgens de moslimleider ver trouwt de oppositie op de steun van Irak geeft alle bezittingen terug NICOSIA (AP) - De regerende Re volutionaire Commandoraad van Irak heeft gisteren de annexatie van Kuwayt herroepen, zo heeft het offi ciële Iraakse nieuwsagentschap INA bekendgemaakt. Ook zal Irak goud, geld, vliegtuigen en oud heidkundige schatten die na 2 au gustus uit Kuwayt werden gestolen, teruggeven. Volgens INA is de beslissing van de Commandoraad in overeenstem ming met de bereidverklaring van Irak om te voldoen aan alle voor waarden genoemd in resolutie 686 van de Veiligheidsraad. Die resolu tie verlangt ondermeer dat Irak de annexatie van Kuwayt ongedaan maakt, alle krijgsgevangenen en ge vangen buitenlanders laat gaan en herstelbetalingen doet. De Commandoraad zei alle be sluiten, wetten en bepalingen met betrekking tot Kuwayt die na 2 au gustus werden aangenomen, te heb ben vernietigd. De raad, die wordt voorgezeten door Saddam Hussein, is het hoogste regeringsorgaan in Irak. De raad kan wetten bij decreet doorvoeren en besluiten van de Al gemene Vergadering - het 250 leden tellende parlement - vernietigen. De minister van buitenlandse za ken Tariq Aziz heeft de voorzitter van de VN-Veiligheidsraad en VN- secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar gevraagd om instructies voor het teruggeven van de bezittin gen. Avondklok in Kuwayt KUWAYT-STAD (AFP) - De rege ring van Kuwayt heeft gisteren be sloten in Kuwayt-Stad een avond klok in te stellen. Het decreet werd ondertekend door de kroonprins van Kuwayt. sjeik Saad al-Abdallah al-Sabah, die gisteren naar zijn va derland terugkeerde. De avondklok geldt van 22.00 tot 4.00 uur. het leger. Hij zei ook te worden ge holpen vanuit het buitenland. Al- Hakim onderstreepte dat het "erg belangrijk" is dat het Iraakse volk zich door middel van "vrije verkie zingen" zal kunnen uitspreken over regering. Over zijn eigen plannen zegt Al- Hakim: "We willen een regering vormen gebaseerd op verkiezingen die in alle vrijheid plaatsvinden, zo dat de bevolking vrij kan beslissen over haar toekomst. We denken dat de volgende regering islamitisch Volgens de Franse Midden-Oos tenspecialist Pierre Martin is de "enige politieke structuur'' die in staat is het door de Golfoorlog ver woeste Irak te stabiliseren "de ves tiging van een fedeïale islamisti- sche staat" is. De religieuze opstandelingen in het zuiden hebben echter weinig militaire kracht. Martin: "Het secu laire regime van Hussein heeft de religieuze oppositie gedecimeerd. Het gevolg is dat de enige Iraakse oppositie die over enige militaire macht beschikt de Kurden zijn". De geografische scheiding tussen beide groepen staat in de ogen van Martin een gezamenlijk front van Kurden en de shi'iten tegen Hus sein in de weg. De Kurden wonen in het noorden van Irak en de shi'iten in het zuiden. Zij hebben alleen con tact via een smalle strook langs de grens met Iran. 'Broeders' delen alles. Deze Iraakse krijgsgevangenen vergaten in elk geval even dat Egyptische legereenheden tot de vijandelijke strijdmacht behoren. Ze werden door in Kuwayt gelegerde soldaten uit Egypte eten. DEN HAAG (ANP) - De rol van de Europese Gemeenschap in het ontwerpen van een veiligheids structuur in het Midden-Oosten kan volgens dr. A. Pijpers, docent internationale betrekkingen aan de universiteit van Amsterdam, niet veel verder reiken dan "on dersteuning van het Amerikaan se beleid". De Verenigde Staten nemen het voortouw, getuige de reis van minister Baker van buitenlandse zaken door het Midden-Oosten. "Pas als de zaak vastloopt, zal de EG met een eigen initiatief ko men. De Amerikanen hebben zich door de Golfoorlog zo'n in drukwekkende reputatie verwor ven dat de EG in dit stadium niet veel meer dan waterdrager kan zijn", zo voorspelt Pijpers, die te vens doceert aan de universiteit van Leiden. Dat de Arabische landen direct na de Golfoorlog toch een plaatsje in hun volle agenda hebben inge ruimd voor de EG-trojka, heeft volgens Pijpers te maken met het feit dat de Europese landen indi vidueel èn gezamenlijk enorm be langrijk zijn voor het Midden- Oosten: "Ze zijn rijk, tellen mee in de Midden-Oostenpolitiek en sommige landen hebben een aan zienlijke wapenindustrie". De trojka, bestaande uit de mi nisters van buitenlandse zaken van Italië, Luxemburg en Neder land (de vorige, de huidige en de toekomstige voorzitter van de Eu ropese Gemeenschap), overlegt vandaag in Damascus met Saudi- Arabie, Bahrayn, Qatar, Kuwayt, Oman, de Verenigde Arabische Emiraten, Syrië en Egypte. Vrij dag worden zij in Tripoli ontvan gen door vertegenwoordigers van de Maghreb-landen Marokko, Tunesie, Algerije, Libië en Mauri tanië. Volgens het plan van de Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken Poos zou Israel, "voorbewerkt" met grootscheep se economische hulp, ertoe moe ten worden aangezet zijn eigen vredesplan nieuw leven in te bla zen en vrije verkiezingen in de be zette gebieden te organiseren. Te gelijkertijd moet de EG er bij de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) op aandringen een con structieve houding aan te nemen. i de Iraaks-Kuwaytse grens. Steeds meer Irakezen proberen via Kuwayt hun land te ontvluchten r DEN HAAG (GPD) - PvdA-minis- ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) vindt het "onwijs" van de geallieerden in het Golfgebied dat ze van het verslagen Irak herstelbe talingen eisen. Volgens Pronk heeft de geschiedenis van Duitsland na de Eerste Wereldoorlog geleerd dat het niet goed is "te veel te willen winnen De herstelbetalingen die Duitsland in 1918 zijn opgelegd, hebben uiteindelijk geleid tot re- vanchisme, fascisme, en de Tweede Wereldoorlog", aldus Pronk gister avond voor de VARA-televisie. "Als je weer een nieuw conflict wil in het Midden-Oosten, dan moet je proberen te veel te winnen van Irak. Dan weet je zeker dat er nog zo'n conflict komt Het lijkt er op dat de geallieerden tegenover Irak overvragen". Pronk wil de wederopbouw van Irak steunen met ontwikkelings hulp, op voorwaarde dat in Bagh dad een democratische regering aan de macht komt. Het CDA is te gen de verstrekking van ontwikke lingshulp aan Irak. Het kamerlid Gualtherie van Weezei verklaarde vanmorgen voor de VARA-radio dat Irak zelf over voldoende inkom sten beschikt door de export van olie, als het handelsembargo tegen dat land wordt opgeheven. Pronk herhaalde gisteravond voor de televisie zijn standpunt dat de geallieerde strijdkrachten "tot het randje" van het VN-mandaat om Kuwayt te bevrijden zijn ge gaan. Vooral de laatste dagen van de grondoorlog liep het aantal burger slachtoffers volgens hem onaan vaardbaar hoog op. Pronk, die in die tijd de zieke PvdA-minister Ter Beek op Defensie verving, speelde de laatste dagen van de grondoorlog met de gedachte de Nederlandse bijdrage aan de troepenmacht op nieuw ter discussie te stellen. In het televisie-programma zei Pronk "op het laatst" te hebben overwogen de andere ministers te vragen gebruik te mogen maken van het vetorecht dat Nederland had over de inzet van de Nederland se schepen. De minister zei verder op de laatste dag van het grondof- fensief eraan te hebben gedacht af te treden. "Maar toen stopte het". Vijftien Franse journalisten in Irak verdwenen PARIJS (IPS) De Franse rege ring heeft gisteren meegedeeld dat eind vorige week vijftien Franse journalisten zijn verdwenen in het zuiden van Irak. De Franse autori teiten zeggen alles in het werk te hebben gesteld om de verblijfplaats van de journalisten te achterhalen Hun verdwijning baart ons grote zorgen", aldus woordvoerder Mau rice Gourdault-Montagne. Sinds afgelopen zondag is niets meer vernomen van de correspon denten, die werkten in het gebied waar momenteel wordt gevochten tussen de voor- en tegenstanders van de Iraakse regering. Volgens een ploeg van een Frans radiosta tion zijn enkele journalisten in han den gevallen van de oppositionele shi'itische beweging. Eerder werd al de verdwijning be kendgemaakt van Amerikaanse, Britse en Italiaanse verslaggevers. Ook zij bevonden zich in het gebied waar oppositonele groepen om de macht strijden. Van hen ontbreekt eveneens elk spoor. De Franse regering heeft de Sov jetunie. die de Franse belangen in Irak behartigt, verzocht bij de Iraakse regering navraag te doen over het lot van de journalisten. Verslaggever Peter Arnett van het televisiestation CNN verklaarde dat de plaatselijke afdeling van het Ro de Kruis is ingelicht, in de hoop dat zij iets voor de verdwenen journalis ten kan doen. WASHINGTON - Vier jaar gele den was het in de Amerikaanse sta ten Iowa en New Hampshire, tradi tioneel de plaatsen waar zich de eer ste schermutselingen van de presi dentsverkiezingen afspelen, een drukte van belang. Allerlei mannen die er over dach ten het volk te gaan verblijden met hun kandidatuur voor het Witte Huis, hielden er lezingen, gingen naar lokale partijbijeenkomsten, openden kantoren en probeerden bij de plaatselijke hotemetoten in het gevlei te komen. Want iedere politicus die zich op dat moment als de aangewezen op volger voor president Reagan zag, wist: je moet er vroeg bij zijn. Alleen dan win je in Iowa en New Hamspi- re. En alleen als je daar wint, maak je kans op de hoofdprijs. Rustig Dat was toen. Nu liggen de land bouwgronden van Iowa er even maagdelijk bij als altijd. In Des Moines, de hoofdstad van deze staat, is nog geen enkel verkiezings kantoor geopend. Het lezingencir cuit is meer dan rustig, lokale partij bijeenkomsten trekken hoege naamd geen belangstelling van bui ten. En in New Hampshire is het een zelfde verhaal. Ook hier hoeft nie mand bang te zijn dat hij bij het boodschappen doen plotseling wordt overvallen door een heer in carrièrepak, met wilskrachtige kin, gestroomlijnd haar en uitgestoken hand, die hem om zijn steun vraagt. Voor Amerika is dat het binnen landse politieke gevolg van de Golf oorlog. Zolang de oorlog woedde, durfde niemand zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezin gen van 1992. Eerst maar eens zien hoe de oorlog afloopt, was het pa rool. Nu de oorlog is afgelopen, loopt het nög niet storm. Dat komt omdat, als op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden, de over macht van de zittende president, George Bush, zo groot zou zijn dat niemand anders ook maar bij hem in de buurt zou komen. Uit een peiling die vorige week door de krant USA Today werd ge houden, bleek dat 91 procent van de Amerikanen het eens is met de ma nier waarop Bush zijn werk doet. Dat is een absoluut record, een ho ger cijfer dan zelfs president Truman na afloop van de Tweede Wereldoorlog haalde. Functionarissen van het Witte Huis grapten vorige week: "En aan die andere 9 procent gaan we nu werken". En afgevaardigde Newt Gingrich zei sarcastisch: "Die 9 pro cent, dat zijn degenen die erover denken zich namens de Democrati sche partij kandidaat te stellen". Het is duidelijk dat de grootste win naar van de Golfoorlog president Bush zelf is. Twijfels die wellicht nog onder het volk leefden over zijn statuur en zijn moed, zijn nu voor goed van tafel. Er is uiteraard een kleine groep andersdenkenden die van mening zijn dat het Witte Huis op een hele domme manier de Iraakse militaire macht steeds heeft overschat, of dat Bush alleen maar kleinere landen dan Amerika (Panama. Irak) durft aan te pakken, of vergelijkbare zure druiven offreert. Maar tekenender is een commen taar als dat van de Washington Post van afgelopen vrijdag. Daarin schrijft de Post dat het niet de rol van de pers is om machthebbers te prijzen. Maar de manier waarop Bush de Golfcrisis heeft aangepakt, staat er dan verder, brengt ons ertoe om te schrijven: "De president en zijn regering deden buitengewoon goed werk in een hele moeilijke si tuatie". Zoeter nog voor Bush en zijn fans moet de column van Mary McGrory in een aantal grote Amerikaanse kranten zijn geweest. McGrory heeft Bush altijd zeer kritisch ge volgd, maar schreef vorige week: "Als de schoothond van vroeger nu denkt dat hij Julius Caesar is. dan heeft hij daar alle recht toe". En zo is dat. Bush, lang met meer dan een trouw dienaar, een Eeuwi ge Nummer Twee, de schaduw van Reagan, is nu niet meer stuk te krij gen. Vriend en vijand moeten er kennen dat het aan de president is te danken dat Kuwayt vrij is. Hij was degene die de belangrijke beslissingen nam, hij was degene die de internationale coalitie bij el kaar telefoneerde, hij was degene die de risico's nam op het moment dat iedereen nog dacht een oorlog om Kuwayt alleen maar verliezers zou opleveren. Bush is dus nu degene, die mag oogsten. De Amerikanen voelen zich, door de overwinning op aarts- schurk Saddam Hussein, buitenge woon tevreden over zichzelf en hun land. De knagende zelftwyfel die het gevolg was van de Vietnamoor- log is eindelijk definitief verdwe nen, en heel Amerika weet wie daar voor moet worden bedankt. Menselijk Het is niet meer dan menselijk dat de Republikeinse partn probeert om van het ineens zo gunstige imago van de president gebruik te maken. Wat het allemaal extra ge makkelijk maakt, is dat een meer derheid van de Democratische Par tij in januari, bij de grote debatten in het Congres over de Golfcrisis, zich tegen een oorlog uitsprak. De meeste Democraten wilden toen dat het Witte Huis door middel van voortgezette economische sancties Irak op de knieen zou dwingen. Dat zou uiteraard een veel tijdro vender methode zijn geweest, waar van het uiteindelijke succes boven dien twijfelachtig was. De Republi keinen zeggen dus nu de Democra ten zgn de partij van de slappe, half zachte namaak-oplossingen. Wij, Republikeinen, durven tenminste voor het belang van Amerika op te komen. Het pijnlijke voor de Democraten is. dat de enige president die zij de afgelopen twintig jaar hebben ge had, Jimmy Carter, er ook geen voorstander van was om Amerika's militaire macht in te zetten. Hij was daardoor machteloos toen Iraanse 'studenten' in 1980 het personeel van de Amerikaanse ambassade in Teheran gijzelden en daarmee heel Amerika kleineerden. Het is daarom dat de vooraan staande Republikeinse senator Phil Gramm onlangs zei dat. als het Wit te Huis de afgelopen jaren in Demo cratische handen was geweest, "de Berlijnse muur nog overeind zou staan en Saddam Hussein nu in Saudi-Arabie zou zitten". Wat de Republikeinen hopen, is dat de pro-oorlogsstemming in het land zich zo tegen de Democraten zal keren, dat niet alleen Bush met grote overmacht wordt herkozen, maar dat ook de Congresverkiezin- gen, die tegelijkertijd worden M houden, een eclatante Republikein se overwinning gaan opleveren. Teksten De Democraten kunnen daar op dit moment niet veel tegenover stellen. Zij komen niet verder dan defensie ve teksten dat het "toch vooral aan het in meerderheid Democratische Congres is te danken" dat het Ame rikaanse leger in de Golf over zulke knappe wapens kon beschikken Een enkeling sputtert ook tegen dat. met een Democraat in het Witte Huis, Saddam Hussein het nooit in zijn hoofd zou hebben gehaald om Kuwayt binnen te vallen omdat een Democratische president niet zo dom zou zijn geweest om hem die kans te geven Veel stellen dergelijke vormen van verweer niet vo..r en dat weten de Democraten zelf ook wel. Het enige dat ze echt kunnen doen, is hopen dat de huidige euforie voor bij gaat. en dat spoedig de realiteit van de dag de kiezers weer volledig zal onderdompelen. En die realiteit is. dat het met de Amerikaanse economie nog altyd niet erg goed gaat. dat het aantal werklozen stijgt, dat er grote finan ciële zorgen zyn en dat het chro nisch tekort aan overheidsfondsen voor nijpende problemen zorgen in onder meer de sectoren onderwijs, gezondheidszorg en infrastructuur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7