Bonden eisen offer van aandeelhouder Vroom Dreesmann bloedt dood GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING Recordwinst PolyGram Cao-overleg Vendex opgeschort Loonbod Shell 'niet overdadig' WOENSDAG 6 MAART 1991 van de werktijden. Ontslagen zijn voor alle bonden (op de vliegersvereniging VNV na) en de ondernemingsraad onbe spreekbaar. De vakorganisaties wil len dit voorkomen door genoegen te nemen met een lagere loonsverbe tering. Vrijdag praten de bonden en de KLM verder. Voor de ingang van het KLM- hoofdkantoor in Amstelveen heb ben vanochtend enkele honderden KLM'ers gedemonstreerd tegen mogelijke ontslagen bij de lucht vaartmaatschappij. De actie werd rond half negen beëindigd toen een delegatie van de werknemers een petitie aanbood aan de onderne mingsraad van de KLM met 6000 handtekeningen. In de petitie wordt de OR verzocht bij de directie te pleiten voor voorkoming van ont slagen. Eerste verlies Volvo in 80 jaar STOCKHOLM (DPA) - Het Zweedse concern Volvo heeft voor het eerst in zijn geschiedenis verlies geleden. Gisteren maakte het con cern in Stockholm bekend dat 1990 een verlies oplevert van 109 miljoen gulden tegen een brutowinst van 2,35 miljard gulden in 1989. Het slechte resultaat van Volvo is toe te schrijven aan de gang van za ken in de divisie personenwagens. Hier was sprake van een verlies van 28,3 miljoen gulden) na een winst van 630 miljoen in 1989. De sector vrachtwagens zag de winst slinken met een derde. De omzet van het ge hele concern nam toe van 27,73 mil jard) tot 30,3 miljard gulden. Volvo's topman Zetterberg kon digde enkele harde maatregelen aan om de slechte gang van zaken te keren. Volgens hem is de achteruit gang van de produktiviteit een van de oorzaken van het verlies. Hij liet weten dat er dit jaar nog eens 1500 banen moeten verdwijnen. Eind 1989 telde Volvo 78.690 werkne mers. Van hen gingen er vorig jaar 2300 weg. VW koopt belang Slowaaks bedrijf BRATISLAVA (DPA/ANP) - Het Duitse Volkswagen-concern gaat deelnemen in de Slowaakse fabri kant van auto-onderdelen Bratisla- vske Automobilove Zavody (BAZ). Dit gebeurt een week nadat het Amerikaanse autoconcern General Motors een overeenkomst met BAZ verbrak. VW heeft in Tsjechoslowa- kije al een grote deelneming in de autoproducent Skoda. Het is de bedoeling dat het Slo waakse bedrijf aan het eind van dit jaar begint met de assemblage van Volkswagens. De produktie moet in 1993 30.000 auto's bedragen. Vol gens premier Meciar hoeft de rege ring van Slowakije nu 1,5 miljard kroon (80 miljoen gulden) minder in BAZ te investeren dan in de over eenkomst met General Motors. BAZ produceert op het ogenblik onderdelen voor Skoda en andere autofabrikanten. Het bedrijf sloot begin februari een overeenkomst voor de produktie van 250.000 ver snellingsbakken per jaar voor de Duitse GM-dochter Opel. Hoop beurs VS op herstel economie NEW YORK (UCN/Rtr/ANP) - De Newyorkse effectenbeurs is van nacht fors hoger gesloten onder in vloed van de hoop op een snel her stel van de Amerikaanse economie. De Dow Jones-index van dertig in dustriële aandelen schoot omhoog met 58,42 punten naar 2972,53, een winst van twee procent. Veel beleggers gokken erop dat de Amerikaanse economie snel uit de recessie zal komen doordat de beëindiging van de Golfoorlog het vertrouwen bij de consument ver groot. Beursanalisten tekenden wel aan dat psychologie zwaarder lijkt te wegen dan fundamentele econo mische factoren. De effectenbeurs in Tokyo is van ochtend ook flink hoger gesloten. De Nikkei-index van 225 aandelen steeg met 469,51 punten tot 26.382,99, een winst van 1,8 procent. De dollarkoers wist op de valuta markt in New York ook een behoor lijke winst te boeken. Tegen het slot van de handel werd 1,7390 gulden genoteerd, ruim twee cent meer dan de slotkoers in Amsterdam. Winst Elsevier sterk omhoog, Pearson stoot af AMSTERDAM (ANP) - Het Bntse bank- en uitgeversconcern Pearson heeft besloten zijn 22,5 procentsbe- lang in de Amsterdamse uitgever Elsevier te verkopen. Elsevier daar entegen houdt zijn belang van ne gen procent in Pearson nog vast, zo heeft een woordvoerder van Else vier gisteren bevestigd. Elsevier maakte eveneens de voorlopige resultaten over 1990 be kend in verband met het feit dat Pearson de Elsevier-stukken wil af stoten. De nettowinst in 1990 be draagt ongeveer 500 miljoen gulden (1989: 317 miljoen), een meevaller mede veroorzaakt door de verkoop van het 33 procentsbelang in Wol- ters Kluwer. De cijfers van Elsevier zijn mede gebaseerd op een schat ting van Elseviers aandeel in het re sultaat van Pearson. De omzet was in 1990 2,05 miljard gulden tegen over 1,95 miljard in het voorgaande boeKjaar. Met de afstoting van het Elsevier- belang is een einde gekomen aan de in september 1988 aangekondigde verloving van Pearson en Elsevier. De twee bedrijven wilden toen 'zo snel mogelijk' fuseren. Geruchten dat Pearson toenadering had ge zocht tot Elsevier om eventuele be lagers, zoals Robert Murdoch, af te weren, werden tegengesproken. De fusie bleef echter steken m goede bedoelingen. Het Pearson heeft zijn belang van in Elsevier verkocht aan de Ameri kaanse investeringsbank Goldman Sachs. De verkoopprijs voor het El- sevier-pakket bedraagt ongeveer 313 miljoen pond sterling (1.03 mil jard gulden). Goldman Sachs zal de aandelen naar alle waarschijnlijk heid herplaatsen bij internationale beleggers, zoals de bank ook in no vember heeft gedaan met Elseviers 33-procentsbelang in Wolters Klu- Goldman Sachs speelt al enige tijd een zeer vooraanstaande rol in financieel Nederland. De bank was een van de drie lead-managers' bij de herplaatsing van ruim de helft van het staatsbelang van NMB Postbank eind 1990. Verder gaf de investment-bank een 'fairness opi nion' over de omruilverhouding bij de fusie van ABN en Amro en bij de kersverse fusie Nationale-Neder- landen en NMB Postbank. ADVERTENTIE Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,- vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd.Tegen een lage rente en soepele aflossmgs- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en' donderdagavond van 1730-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel 071-254145 LONDEN (GPD) De Nederlandse platenmaatschappij PolyGram heeft het afgelopen jaar een recordomzet en -winst gemaakt. Dit blijkt uit de jaarcijfers die het bedrijf gisteren in Londen vrijgaf. PolyGram zag de om zet met 27,9 procent stijgen tot 5,2 miljard gulden en de netto winst met 7 procent tot 357 miljoen gulden. De bruto-winst bedroeg in 1990 590 mihoen gulden, 29 procent meer dan het jaar daarvoor. De onstuimige groei heeft PolyGrams positie als grootste platenmaat schappij buiten Amerika versterkt. In Frankrijk had het concern vorig jaar 32 procent van de muziekmarkt, in Nederland 22,5 procent en in Duitsland 20 procent. Een dochtermaatschappij van PolyGram veroverde in Hong Kong stormenderhand 41 procent van de markt. President-directeur Lévy schreef het succes voor een deel toe aan de ar tiesten die voor de PolyGram-labels werken. Van Jon Bon Jovi's 'Blaze of Glory' waren eind vorig jaar bijna vier miljoen exemplaren verkocht, aldus Lévy. Van The Very Best of Elton John' werden zelfs meer dan vier mil joen albums verkocht. De meest verkochte klassieke plaat van het jaar, 'Pavarotti, Domingo. Carreras in Concert', was eveneens een PolyGram-produkt. Van dit al bum, uitgebracht op Decca-label, gingen ruim vijf miljoen exemplaren over de toonbank. PolyGram. nu de derde grootste platenmaatschappij ter wereld, wil de komende jaren zijn vleugels uitslaan naar de Amerikaanse markt. Het aan deel in die markt klom volgens Levy omhoog van 8.5 procent in 1989 tot 10,2 procent vorig jaar. maar de stijging bleef daarmee beneden de ver wachting Op het gebied van klassieke muziek is PolyGram met labels als Philips Classics en Decca al de grootste platenmaatschappij ter wereld. Tachtig procent van de aandelen is nog in handen van het moederbedrgf Philips. Bertelsmann voert investeringen op PÖSNECK (DPA) - Het Duitse mediaconcern Bertelsmann, na Ti me Warner de grootste ter wereld, gaat in de komende twee jaar een half miljard mark investeren om de omzet op te voeren. In het lopende boekjaar 1990/91 moet al een stij ging worden bereikt van 9 procent. Dat heeft de directeur Thielen van de industriedivisie van Bertels mann gezegd in Pösneck. In het vo rige boekjaar behaalde het concern een omzet van 2,7 miljard mark. Volgens de woordvoerder gaat Bertelsmann 400 miljoen mark in vesteren in de bouw van een tweede papierfabriek in Italië (Mori). Daar mee zal de jaarlijkse papierproduk- tie van de groep verdubbelen, aldus Thielen. Staatslening De 8,5 procent staatslening 1991 met aflossing op 15 maart 2001 heeft in totaal 4,5 miljard gulden opge bracht, zo heeft het ministerie van financiën bekendgemaakt. Het ten dergedeelte van de lening leverde de staat 1,1 miljard gulden op tegen een koers van 100,3 procent. In to taal heeft de staat in 1991 nu f 12,2 miljard uit de markt gehaald. Vrachtwagens Het Italiaanse ministerie van binne- landse zaken heeft een aantal maat regelen genomen om de diefstal van vrachtwagens terug te dringen. Er komen op korte termijn speciale routes, aparte servicentra en betere bewaking langs de weg. De afgelo pen twee jaar zijn er in Italië onge veer 6000 vrachtwagens gestolen. Campina Melkunie Bij de divisie United Dairymen van Campina Melkunie verdwijnen 134 van de 640 arbeidsplaatsen. Dat is het gevolg van de structureel terug lopende export van gecondenseer- de en geëvaporiseerde melk. De re organisatie kan worden gereali seerd zonder gedwongen ontslagen. De reorganisatie treft de vestiging in Bergeyk waar 114 banen verdwij nen en het kantoor van de divisie in Rosmalen waar 20 van de 94 ar beidsplaatsen vervallen. TNT hoofdkantoor Het Australische expeditiebedrijf Thomas Nationwide Transport (TNT) gaat de nu nog zelfstandige bedrijfsonderdelen TNT Skypak, TNT Mailfast en TNT Express Eu rope, verenigen binnen één bedrijf: TNT Express Worldwide, waarvan het hoofdkantoor in Amsterdam komt. Op het hoofdkantoor komen zo'n 300 mensen te werken. TNT Express World Wide heeft in de we reld 12.000 personeelsleden en een omzet van ruim een miljard dollar per jaar. Het is onderdeel van de TNT Transportgroep waarbinnen wereldwijd zo'n 70.000 mensen wer ken. Monetaire unie Het periodieke financieel-economi- sche overleg van Frankrijk en Duitsland op gisteren heeft weinig veranderd aan de meningsverschil len inzake de vorming van een Eu ropese monetaire unie (EMU). De Franse minister Beregovoy ver klaarde na afloop op een persconfe rentie dat dè twee landen 'het volle dig eens zijn over het doel', maar hij moest erkennen dat er nog steeds verschillen van inzicht zijn over de manier om dat doel te bereiken. HOOFDDORP (GPD) - De vak bond Unie BLHP is bereid geld en vrije dagen in te leveren als de KLM afziet van 275 ontslagen en van de afstoting van elf bedrijfsonderde len. De algemene ledenvergadering van de sector burgerluchtvaart is in meerderheid akkoord gegaan met dit bezuinigingsplan. De Unie zegt verder zich positief op te stellen bij de onderhandelin gen met de KLM over een flexibele inzet van het personeel en over in grijpende roosterwijzigingen. De le den gingen ook akkoord met het in leveren van vier atv-dagen. De KLM wil over een periode van 2.5 jaar de kosten met bijna een mil jard gulden terug brengen, onder meer door het schrappen van 1100 banen. Daarnaast verdwijnen nog eens 2000 banen dóór de verzelf standiging of afstoting van bedrijfs- Maxwell koopt krant New York NEW YORK (Rtr/KRF) - De Britse mediamagnaat Robert Maxwell wordt vrijwel zeker eige naar van de Amerikaanse krant New York Daily News. het groot ste dagblad in New York. Er is een voorlopige overeenkomst ge sloten die vóór 15 maart moet worden goedgekeurd door de vakbonden, zo is gisteren be- Unie BHLP wil geld en vrije tijd voor KLM missen onderdelen. Dit boekjaar wordt re kening gehouden met een verlies van 650 miljoen gulden. Het lcuhtvaartconcern overweegt ook op een groot aantal afdelingen de prikklok in te voeren. Dat maak te gisteravond bestuurder M. Lan der van de Unie BLHP bekend op een algemene ledenvergadering. Er is nu op drukke uren op bepaalde plekken een tekort aan mensen, ter wijl op stille momenten soms een overvloed aan werknemers aanwe zig is. Bij nieuwe roosters hoort ook een betere controle op de naleving kendgemaakt door de huidige eigenaar van de krant, Tribune Company. Over de verkoopprijs en andere voorwaarden zijn geen medede lingen gedaan. New York Daily News, ooit de grootste krant in de Verenigde Staten, is in ernstige fi nanciële problemen geraakt door een op 25 oktober begonnen sta king. De directie had maandag la ten weten de publicatie op 15 maart te zullen stopzetten als er dan nog geen koper zou zijn ge vonden. ROTTERDAM (ANP) - Shell heeft de vakbonden gisteren tijdens de onderhandelingen voor eeij nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het personeel van de produk- tiebedrijven in Pernis en Moerdijk een eindbod gedaan. Het bod houdt een loonsverhoging in van drie pro cent per 1 april, ten minste een pro cent per 1 juli door nieuwe loon schalen en een eenmalige uitkering van een half procent per 1 januari 1992. De Industriebond FNV gaat het bod neutraal aan zijn leden voorleg gen. Districtsbestuurder Piet Jans sen stelt nadrukkelijk dat er geen sprake is van een principe-akkoord met Shell. Dat komt omdat Shell een aantal belangrijke voorstellen van de bond heeft afgewezen. Shell is niet bereid over arbeidstijdver korting te praten. Het loonbod is niet overdadig voor Shell. Er zijn geen harde toezeggingen voor uit breiding van de werkingssfeer van de cao, aldus Janssen. Shell zelf spreekt van een 'goed eindbod', aldus een woordvoerder. Het bedrijf heeft zich tevens bereid verklaard door te gaan met bedrijfs- scholings- en werkervaringsprojec ten voor langdurig werklozen. Daarnaast wil het buitenlanders een kans bieden een opleiding te volgen. Dit project wordt uitge werkt in samenwerking met het Ne derlands Centrum Buitenlanders. Het bod van Shell voor een een-ja rige cao (1 april dit jaar tot 1 april '92) geldt voor ongeveer 3000 werk nemers. In totaal werken in Pernis en Moerdijk ongeveer 6000 mensen. Voor de helft geldt de cao niet, maar Shell volgt deze in de regel wel, al dus Janssen. De cao voor Pernis en Moerdijk is volgens hem trendset ter voor de rest van Shell Nederland (ongeveer 13.000 werknemers). Janssen noemt Shell enerzijds ook trendsetter voor al lopende of nog te beginnen cao-onderhande lingen met andere chemiebedrij ven. Anderzijds verwacht hij niet dat het eindbod van Shell proble men zal opleveren in die onderhan delingen. In totaal gaat het om ongeveer 25 bedrijven die een collectieve ar beidsovereenkomst kennen. Met in begrip van zeven bedrijven die geen cao kennen, maar bijvoorbeeld af spraken met de ondernemingsraad, zoals bij Esso, gaat het om ongeveer 13.000 werknemers. Het personeel van Unilever in Ne derland (4500 mensen) krijgt met in gang van het salaris over maart een loonsverhoging van 3 procent, op 1 september een half procent plus een uitkering ineens betaald van een half procent van het maand loon. Een en ander is vastgelegd in het principe-akkoord dat de vakbe weging gisteren over een nieuwe cao is overeengekomen met de di rectie van de Nederlandse Unilever- bedrijven. De bonden hebben zich tevreden getoond. MANAGUA (GPD) - De devalua tie van het Nicaraguaanse geld met bijna 500 procent van ten opzichte van de Amerikaanse dollar is als een bom ingeslagen. Terwijl presi dent Chamorro symbolisch 500 mil joen oude cordoba's (waarde: 34 gulden) met een vlammenwerper te lijf ging lagen de volksmarkten in Managua er verlaten bij. Ook de meeste winkeliers hielden hun zaak gesloten. Zelfs de hordes particulie re geldwisselaars waren van straat verdwenen. De nieuwe, vorig jaar in het leven geroepen 'Gouden Cor doba', is gedevalueerd van een per dollar naar vijf per dollar. De Nica- raguanen kunnen hun oude Cordo ba's voor 'Gouden Cordoba's' om ruilen bij de bank. 'Als dit plan mislukt, dan ver trekt deze regering", zo heeft minis ter Lacayo, de 'sterke man' van de regering, verzekerd. Eerdere belof tes van de regering om binnen een paar maanden met de gierende in flatie af te rekenen zijn tot dusver op niets uitgelopen. Of het dit keer wel zal lukken? Lacayo heeft om tien tot twaalf maanden gevraagd om zijn gelijk te kunnen bewijzen, «oio epa> UTRECHT (ANP) De vakbonden hebben het cao-overleg voor de V D-warenhuizen (16.000 werknemers) opgeschort tot er klaarheid is omtrent het reddingsplan voor de wa renhuizen. De bonden eisen tevens dat eerst de Vendex-aandeelhouders financiële offers brengen, voordat zij de werknemers vragen van loonsverhogingen af te zien. De V D-directie wil de lonen van de werknemers de komende twee jaar bevriezen om de penibele posi tie van het concern te verbeteren. Daarover begint morgen overleg. De bonden verlangen dat de direc tie een garantie van de banken voor het voortbestaan van Vendex en V D op tafel legt en volledige open heid van zaken geven over de voor uitzichten voor de warenhuizen. Het reddingsplan voor de waren huizen is gisteren enigszins aange past. Werknemers zouden de helft van hun atv-dagen (26 per jaar) moe ten inleveren, 1 procent ziektewet- premie betalen en een 'solidariteits premie' van 0,5 procent voor een ou- derenregeling voor 59-jarigen. Er zit geen loonsverhoging in, alleen een eenmalige uitkering van 1 procent. Hoewel over dit voorstel inhou delijk niet is gesproken, wijst FNV- bestuurder Toussaint het af omdat er opnieuw geen sprake is van be houd van koopkracht. De prijzen stijgen dit jaar 2,5 procent. Dat moe ten de werknemers minimaal ge compenseerd krijgen. "Willen we meewerken aan een herstelplan, dan moet er vertrouwen zijn in het perspectief voor de onderneming. Dat zal uit het gesprek met Vendex moeten blijken", aldus Toussaint. Toussaint hecht in dat verband groot belang aan een verklaring van de kredietverlenende banken dat zij Vendex en dochteronderneming V D blijven steunen. Vendex heeft een schuld van 250 miljoen gulden bij de ABN AMRO-bank. De ABN heeft dit bedrag in 1985 geleend vanwege de gang naar de beurs, die door de sléchte gang van zaken uit eindelijk is afgeketst. Daarnaast heeft Vendex te kam pen met verliezen bij V D (100 miljoen gulden in het boekjaar 1990/1991), Staal bankiers, de Mail- dex-postorderbedrijven en bij bui tenlandse deelnemingen. "Vendex was bij het begin van de reorganisa tie in 1988 een zeer rijke moeder, die nu op bijstandsniveau is beland", zo typeert Toussaint de neergang. De Dienstenbond FNV betwijfelt of de huidige V D-directie in staat is het warenhuisconcern door deze moeilijke periode te loodsen. Vooral voorzitter Kessels van de groepsdirectie is volgens Toussaint niet de "krachtige en bindende fi guur" die V D nodig heeft. Een type als Philips-topman Timmer zou meer op zijn plaats zijn. ingrijpend reorganisatieplan dat voorzag in het verlies van 2100 ba nen, waarvan 1400 door gedwongen ontslag". "Het proces was al bijna gelopen toen we door de aandeelhouders in de rug werden geschoten". Anton Dreesmann, die net aan het herstel len was van een langdurige ziekte, vond het reorganisatieplan a-soci aal en torpedeerde het. Voor Van der Zwan leidde het uiteindelijk tot zijn vertrek. Inmiddels heeft overi gens ook Anton Dreesmann zelf het veld moeten ruimen. Wat er sindsdien met de waren huisketen is gebeurd, zegt hij te hebben voorzien. Het reorganisatie plan van drie jaar geleden werd af gezwakt en blijkt niet te werken, zo constateert hij. "Opnieuw zullen ba nen moeten verdwijnen, maar in dertijd hadden we voldoende soci ale opvangmogelijkheden gecre- eerd en bood de arbeidsmarkt meer herplaatsingskansen". Over de toekomst is Van der Zwan somber: "Organisaties krij gen meestal niet twee keer dezelfde kans om iets te doen. Je moet zo veel mobiliseren en je moet intern zo veel ondersteuning hebben. Die hadden we drie jaar geleden. Totdat die fatale actie kwam". Overname door een internationaal concern zou volgens hem nog enigszins een uit weg kunnen bieden. "Maar dat zal niet zonder ingrijpende maatrege len gaan en het personeel zal de du pe zijn". DEN HAAG (GPD) - Vroom Dreesmann bloedt langzaam dood. Overname door een internationaal warenhuisconcern zou misschien nog iets kunnen redden. Maar ei-' genlijk heeft V&D zijn kans om zelf nog zijn toekomst te kunnen bepa len, drie jaar geleden al gemist, zo meent dr. Arie van der Zwan, die het concern twee jaar geleden ver liet na een conflict met de toenmali ge president dr. Anton Dreesmann. Morgen begint tussen de vakbon den en de hoofddirectie van het moederconcern Vendex Internatio nal overleg over nieuwe reddings plannen voor de warenhuisketen. Nieuwe maatregelen zijn nodig door de dramatische verslechtering in de resultaten van de warenhui zen. De directie van Vroom Dreesmann heeft al voorgesteld de lonen van de werknemers de ko mende twee jaren te bevriezen op het huidige niveau. Alleen in augus tus zou een eenmalige uitkering van 1 procent mogelijk zijn. De vakbonden verwierpen het idee en wijzen inmiddels ook een andere variant van de hand. Het nieuwe directievoorstel -verlangt van de werknemers dat zij de helft van hun jaarlijkse aantal van 26 atv- dagen inleveren, 1 procent Ziekte wetpremie (extra) gaan betalen als mede een 'solidariteitspremie' van een half procent afdragen ten be hoeve van een ouderenregeling. De bonden vinden dat er pas over (archieffoto) een bijdrage van de werknemers te praten valt, als de aandeelhouders van Vendex (de families Vroom en Dreesmann en hun aanverwanten) ook een stap zetten en dividend in het bedrijf laten zitten, de banken garant staan en volledige opening van zaken wordt gegeven over de vooruitzichten voor de warenhui- In een gesprek met NRC Han delsblad toont Van der Zwan zich zeer pessimistisch over die vooruit zichten. (Vier jaar geleden werd Van der Zwan door Anton Drees mann in het Vendex-concern opge nomen met de bedoeling dat hij hem als president zou opvolgen.) "Je ziet nu dat Vroom Drees mann doodbloedt", zegt hij. "Finan cieel maar ook doordat de beste mensen weglopen". In de rug Van der Zwan, oud-president van de Nationale Investeringsbank, oud-hoogleraar en nu president van de World Software Group, was in dertijd voorstander van een rigou reuze reorganisatie van het waren huisconcern. "Dat was toen eigen lijk al te laat. De belangrijkste con currenten waren er al in 1982 en 1983 toe overgegaan". De ondernemingsraden stonden volgens Van der Zwan achter hem. "Ze beseften dat het ging om zelf re organiseren of door de omstandig heden gereorganiseerd te worden. Daarom staken ze hun nek uit. Daarom gingen ze akkoord met een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5