Kamer wil fraude harder aanpakken 'Abortus-controle afkeuren' TGV tast natuur te veel aan Ter Veld strijdt tegen seksuele intimidatie Kotter zinkt na aanvaring Landelijke regeling voor ouderbijdrage creches' WOENSDAG 6 MAART 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Geen bezwaar tegen koppelen computers DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer voelt er wel voor om computerbestanden van verschillende overheidsdiensten aan elkaar te koppelen. Daarmee kan de opsporing van belasting- en uitkeringsfraudeurs aanzienlijk worden vergemakkelijkt. Voorwaarde is wel dat de bestanden niet 'lukraak' worden gekoppeld. De Kamer stelde dit gisteren tijdens een debat over het terugdringen van belastingontduiking en misbruik van sociale uitke ringen. Minister Hirsch Ballin van justitie zal waarschijnlijk nog voor de zomer een notitie uitbrengen over deze zaak. Het voorstel om de bestanden van sociale diensten, belastingdiensten, het bevolkingsregister en uitke ringsinstanties te koppelen, werd gisteren ingediend door het CDA- Kamerlid J. de Leeuw. Hij wist zich gesteund door een ruime meerder heid in de Kamer van CDA, PvdA, WD en SGP. Alleen W. Willems (Groen Links) vindt dat uitkerings regelingen eerst eenvoudiger en dus minder fraudegevoelig moeten worden gemaakt voordat alle mo derne middelen worden ingezet om fraudeurs op te sporen. Hi.j diende nog een motie in waarin hij voor stelde om met verdergaande maat regelen te wachten tot er een alge mene handhavingswet was inge voerd, maar die kreeg geen steun. Niet snel afzien Kamerlid L. Schoots (PvdA) kreeg lof voor zijn voorstel om uitkerings fraudeurs die geld moeten terugbe- DEN HAAG (ANP) Minister d'Ancona van welzijn wil de ouder bijdrage voor kinderopvang lande lijk regelen. Ze zal hiertoe nog voor de zomer een wetsvoorstel indie nen. Dit minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een over leg over de stimuleringsregeling kinderopvang. Met deze maatregelen, waarvoor tot en met 1994 enige honderden miljoen guldens beschikbaar zijn, wil de minister het aantal volledige plaatsen op kinderdagverblijven met 50.000 tot 52.000 uitbreiden. Bij het begin van de regeling, eind 1989, waren er in totaal 21.400 kindplaat sen beschikbaar. De leden van de verschillende Kamerfracties toonden zich geen van allen enthousiast over de wijzi ging die zijn doorgevoerd in de re geling na overleg met de Stichting van de Arbeid. Aanvankelijk had de minister alleen gesproken met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Werkgevers en werkne mers toonden zich echter ontevre den over het feit dat zij geheel bui ten spel standen bij het creëren van nieuwe plaatsen in kinderdagver blijven. In de Kamer bestaat in ruime ma te het gevoel dat het scheppen van nieuwe plaatsen best aan de ge meenten overgelaten had kunnen worden. Bovendien vinden de Ka- Binnenland kort Nekkramp Ook in het zuiden van Limburg is nu nekkramp geconstateerd. Het gaat om twee gevallen. Een meisje van vier uit Landgraaf is in een zie kenhuis in het Duitse Aken opgeno men en in het ziekenhuis van Kerk- rade wordt een 16-jarige scholier verpleegd. Eerder werden al in het noorden en het midden van de pro vincie Limburg achttien gevallen van nekkramp geregistreerd. Vier daarvan hadden een dodelijke af loop. Markerwaard De Tweede Kamer staat unaniem achter het kabinetsbesluit om de zo geheten kleine Markerwaard niet in te polderen. Dat bleek gisteren tij dens een mondeling overleg met minister Maij (verkeer en water staat). Het kabinet besloot af te zien van inpoldering van een gebied van 23.000 ha in het Markermeer omdat aan extra landbouwgrond of aan meer ruimte voor Schiphol in dit ge bied momenteel geen behoefte be staat. Omroepbijdrage Minister D'Ancona (welzijn, volks gezondheid en cultuur) peinst er voorlopig niet over de omroepbij drage te verhogen om de toekomst van de publieke omroepen veilig te stellen. De minister zei dinsdag tij dens het vragenuurtje in de Tweede Kamer dat "Hilversum" zelf een op lossing moet aandragen voor de im passe in het omroepbestel. De mi nister herhaalde in de Tweede Ka mer dat zij desnoods zelf een besluit zal nemen over de zenderindeling. Schaatsongevallen Zo'n dertienduizend mensen heb ben zich de afgelopen vorstperiode in een ziekenhuis moeten laten be handelen voor verwondingen die zij opliepen bij het schaatsen op na tuurijs. Uit een rapport van de Stichting Consument en Veiligheid blijkt dat ruim 500 schaatsers in het ziekenhuis moesten worden opge- talen of gestraft worden, werk- en leerervaringsplaatsen aan te bie den. Een motie van Linschoten (WD) om gemeenten erop te wij zen dat zij ten oArechte genoten uit keringen volledig moeten terugvor deren, werd door staatssecretaris Ter Veld overgenomen. Alleen leg de zij het voorstel zo uit dat gemeen ten 'niet te snel mogen afzien' van terugvordering. Twee andere moties van Linscho ten konden niet op een Kamermeer derheid rekenen. Hij wil de aparte subsidie voor bijzondere opspo ringsambtenaren van de gemeenten intact laten en niet laten opgaan in de brede uitkering voor sociale ver nieuwing. Over deze hele materie, inclusief de fraudegevoeligheid van met name bijstandsuitkeringen (voordeurdelers, bijverdiensten), wordt vermoedelijk nog voor de zo mer verder gediscussieerd met de staatssecretaris. merleden dat de afgesproken quo tering, waarin is vastgelegd dat van de nieuwe plaatsen bepaalde per centages aan het bedrijfsleven en de non-profit-sector ten goede moeten komen, tot verwarring leidt. Minister d'Ancona liet zich ook nogal zuinig uit over de betrokken heid van sociale partners. "Het was niet onze bemoeizucht om het zo te regelen. Het was het ongenoegen van anderen dat ons gedwongen heeft de regeling aan te passen". Staatssecretaris Ter Veld van soci ale zaken was over de betrokken heid van werkgevers en werkne mers veel positiever. Het is goed dat ze er bij betrokken zijn en boven dien worden in steeds meer cao's af spraken gemaakt over kinderop vang, aldus ter Veld. Het geld dat daarbij vrij komt kan in overleg met de gemeenten gebruikt worden voor het creëren van meer opvang plaatsen, meent de staatssecretaris. Gemeenten mogen volgens d'An cona afwijken van de afgesproken quotering - 35 procent van de nieu we plaatsen voor het bedrijfsleven, 35 procent voor de zorgsector en 30 procent voor ouders die studeren of vrijwilligerswerk doen - als het overleg met het bedrijfsleven niets oplevert. Dat kan zich bij voorbeeld voordoen in gemeenten waar nau welijks bedrijven van enige om vang aanwezig zijn. d'Ancona stelt zich voor ten behoeve van het over leg tussen gemeenten en bedrijfsle ven in overleg met de VNG een mo delconvenant te ontwikkelen. Van onze correspondent Marcel Gelauff DEN HAAG - Het voornemen van het kabinet om voor de hoge-snel- heidstrein in de Randstad een apart traject aan te leggen, heeft verre gaande consequenties. Niet alleen voor Den Haag. omdat de nieuwe trein de residentie niet zal aandoen, maar vooral voor dat deel van Zuid- Holland waar de trein doorheen zal flitsen. De trein wordt een nieuwe barrière in dit drukke deel van Ne derland, dat al vrijwel is volge bouwd met rijtjeshuizen, overvolle rijkswegen, ingewikkelde verkeers knooppunten en uitgestrekte be drijfsterreinen. Volgens het ministerie van ver keer en waterstaat (de Nederlandse Spoorwegen denken er net zo over) wordt de reistijd te lang als de Train a Grande Vitesse (TGV) tussen Am sterdam en Rotterdam over het be staande spoor gaat rijden. Het aan leggen van een nieuwe spoorbaan levert twintig minuten tijdwinst op. Die spoorbaan zal 1 a 1,2 miljard gulden kosten. Met andere woor den: een investering van meer dan een miljard gulden is het waard om de afstand tussen Amsterdam en Antwerpen in één uur en tien minu ten in plaats van anderhalf uur te overbruggen. Twintig minuten lijkt weinig, al dus het ministerie verkeer en water staat, maar als je op één dag heen en weer gaat. is het al veertig minuten. Zonder deze tijdwinst zou de con currentiepositie van de TGV ten op zichte van de auto en het vliegtuig te zeer worden aangetast. Overi gens: in 1989 wilde minister Maij de TGV niet verder dan Rotterdam over nieuwe rails laten rijden. De rest moest maar over het bestaande spoor, vond ze toen nog. MAASTRICHT (ANP) - De leer lingen van de Maastrichtse basis school De Regenboog vinden hun fietshelmen maar "wat flitsend". Ze doen mee aan een onderzoek van de Rijksuniversiteit Limburg naar fietsende schoolkinderen die helmen dragen. Vooral kinderen tussen de tien en vijftien jaar lopen relatief vaak ernstig hoofdletsel op door een val van de fiets. Fietshelmen zijn in landen zoals Denemarken, Zweden, de Verenigde Staten en Australië reeds in gebruik. Daar is het het aantal ernstige hoofdletsels bij kin deren afgenomen. De Maastrichtse kinderen en hun ouders worden na afloop van het onderzoek, dat zes weken gaat duren, geënqueteerd. De resultaten zullen worden gebruikt bij een toekomstige campagne om jonge fietsers aan te moedigen hel men te dragen. (foto anpi De TGV gaat in Nederland maxi maal driehonderd kilometer per uur rijden. Om ongelukken te voor komen, moet de spoorrails worden beschermd met hekken van twee meter hoog en bij kruisingen met wegen zijn speciale voorzieningen nodig. Een koe onder de trein zou behalve voor de koe ook desastreu ze gevolgen voor de treinpassagier kunnen hebben. De totale breedte van de baan komt op vijftig meter. Een spoorwegovergang zoals die in de bestaande railverbindingen voorkomt, zal niet bestaan bij de TGV. De trein heeft een geheel ei gen baan zonder kruisingen. Voor het stuk tussen Rotterdam en Amsterdam heeft Verkeer en Waterstaat drie mogelijke trajecten opgesteld, waar uit een later stadi um gekozen zal worden. Het eerste tracé gaat vanaf Rotterdam langs Bergschenhoek ten oosten van Zoe- termeer, langs Benthuizen en Ha- zerswoude naar de rijksweg A4. Ter hoogte van Nieuwe Wetering moet de trein onder de A4 door of er over heen richting de A44, de rijksweg Amsterdam-Wassenaar. Ook deze rijksweg wordt gekruist waarna de TGV bij Nieuw-Vennep op de Schiphollijn wordt aangesloten en daar rustig rijdend richting Amster dam gaat. Het tweede tracé loopt vanaf Rotterdam langs de Hofplein- lijn, ten westen van Zoetermeer door Stompwijk naar de A4. De TGV zou dan tot Oude Wetering evenwijdig aan de A4 rijdep en van af daar eerste tracé moeten volgen. Het derde tracé loopt via Gouda maar doet Schiphol niet aan en maakt daarom geen kans. Is Den Haag woedend over het passeren van de Residentie, ook de provincie Zuid-Holland wil de TGV het liefst over bestaand spoor laten Van onze correspondent Rob Hirdes EDE Seksuele intimidatie op het werk vraagt om een brede aanpak, meent staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken en werkgelegenheid). Ze wil het liefst dat er nog dit jaar een EG-gedragscode wordt inge steld. Daarvoor komt er in novem ber een driedaagse conferentie van de Europese Commissie, waar de eerste aanzet moet worden gegeven voor zo'n code. De staatssecretaris kondigde dat aan op een gisteren in Ede gehou den studieconferentie 'Seksualiteit en arbeid en seksuele intimidatie in relatie tot het bedrijfsmaatschappe lijk werk' van de Landelijke Vereni ging van Maatschappelijk Werken den en de stichting Handen Thuis. Ruim de helft van de werkende vrouwen in Nederland heeft erva ring - gehad - met seksuele intimida tie op het werk, zo blijkt uit onder zoek. Daarbij gaat het niet alleen om ongewild lichamelijk contact, maar ook om de bouwvakster, die bij haar afscheid een één meter hoge papie HEERLEN (GPD/ANP) - Europar lementariër Jan-Willem Bertens zal in het Europarlement in Brussel een motie indienen waarin de han delwijze van de Duitse douane wordt afgekeurd. Die onderwerpt Duitse vrouwen mogelijk aan een gynaecologisch onderzoek als ze er van worden verdacht in Nederland een abortus te hebben ondergaan. Het gaat Bertens er niet om de hele abortus-discussie opnieuw te be ginnen, maar om de schending van 'de integriteit van het menselijk li chaam zoals die in verschillende rijden. Het groene hart van Neder land wordt door een nieuwe spoor rails veel te veel belast, aldus Zuid- Holland. Wanneer dan toch voor een apart tracé wordt gekozen, zou de trein in elk geval ten westen van Zoetermeer moeten komen, meent de provincie, want dan valt de scha de nog mee. De TGV langs de A4 laten rijden, betekent een geweldige ingreep in het landschap. De A4 is nu nog een rijksweg van twee maal twee rijstro ken, maar er wordt gewerkt aan een verbreding, die aan de dagelijkse fi les een eind moet maken. Een vijftig meter brede baan voor een flitstrein langs de weg zal vooral bij Leider dorp en Zoeterwoude tot de sloop van huizen en de bouw van grote viaducten leiden. Over het tracé ten zuiden van Rot terdam bestaat minder verdeeld heid. Officiéél zijn er vijf mogelijk heden die nader worden onder zocht, maar de voorkeur van de mi nister gaat uit naar het traject Rot terdam, Heinenoord, Oud-Gastel, ten westen van Stampersgat en Roosendaal naar België en door naar Parijs. Het lijkt vast te staan dat de TGV in elk geval ten zuiden van Rotterdam over een nieuwe rails zal rijden. De totale kosten van de aanleg van de TGV in Nederland, uitgaan de van een apart traject van Roosen daal tot Nieuw-Vennep. worden ge schat op ruim drie miljard gulden. Elk treinstel kost ongeveer 35 mil joen gulden en kan 370 passagiers vervoeren. Het lawaai zal niet veel hoger zijn dan dat van de bestaande Intercity's, belooft het ministerie. De aanleg moet in 1995 beginnen, want er is zeker vier jaar nodig om de plannen nader uit te werken en de inspraakprocedures te doorlo pen. ren fallus van haar mannelijke col lega's cadeau krijgt. Of om de ge zinsverzorgster met een werkadres, waar de man van de zieke echtgeno te altijd de trap vasthoudt als ze de ramen staat te lappen. Er zijn in Nederland eigenlijk maar nauwelijks wapens in de strijd tegen seksuele intimidatie. Een slachtoffer kan weliswaar naar de rechter stappen ofri de kwalijke si tuatie aan te klagen en om een scha devergoeding te eisen maar daar mee is ze doorgaans tegelijk haar baan kwijt wegens ernstige versto ring van de arbeidsverhouding. Staatssecretaris Ter Veld wil zich sterk maken om het probleem bij de wortel aan te pakken door werkge vers te verplichten een beleid tegen seksuele intimidatie te voeren. Dat Europese verdragen is vastgelegd'. Bertens dient de motie volgende week in. Hij verwacht een ruime steun in het Europees parlement. "Het feit dat het nu een van de lid staten is die betrokken is bij een mensenrechtenkwestie, mag een veroordeling van die praktijken niet in de weg staan". 'Overtrokken' Minister Hirsch Ballin (justitie) stelt op aandringen van de Tweede Ka mer een onderzoek in naar de han delwijze van de Duitse douane. PvdA en Groen Links willen van de minister de garantie dat de Neder wil ze bereiken door aanpassing van de Arbo-wet. In nog geen derde van de cao's zijn bepalingen tegen seksuele intimidaties opgenomen en waar dat wel het geval is. lopen ze onderling ver uiteen. De overheid houdt zich tot nu toe afzijdig van de vaak verstopte pro blematiek. De verantwoordelijk heid van mannen en jongens voor het voorkomen van seksueel ge weld moet bijna nog in haar geheel worden opgebouwd. In de loop van dit jaar begint de overheid in dat verband een voorlichtingscampag ne, die zich uitstrekt tot eind 1995 en zich nadrukkelijk zal richten op deze categorie werknemers en -ge- In haar openingswoord had de staatssecretaris ook enkele prakti landse douane en het Openbaar Mi nisterie geen bemoeienis hebben met deze onderzoeken. Hirsch Bal lin kon de Kamer gisteren nog geen uitvoerige inlichtingen geven over het onderzoek dat hij heeft gelast. Uit eerste summiere contacten met de autoriteiten in Nordrhein-West- falen komt de indruk naar voren dat berichten in de Duitse pers over deze zaak 'overtrokken' zijn. Het zou gaan om vier gevallen. In een daarvan zou de betrokken vrouw zelf om medische hulp hebben ge vraagd. in een ander geval zou er een onderzoek zijn ingesteld op grond van vermeend bezit van ver dovende middelen. sche tips opgenomen. Zo moet er al lereerst voor worden gezorgd, dat de inrichting van de werkplek niet uitnodigt tot seksuele intimidatie. "Wanneer het kopieerapparaat bij voorbeeld staat opgesteld in een smalle gang en je kunt er niet langs lopen zonder degene die staat te ko piëren aan te raken, is dat wel erg uitnodigend". Verder moeten in de rij van aanbevelingen afdelings chefs serieus met het probleem le ren omgaan. De Sociaal-Economi sche Raad is inmiddel bezig een vi deoband samen te stellen, aan de hand waarvan de problematiek be spreekbaar kan worden gemaakt. Is dat eenmaal het geval, dan hoeft het meestal niet tot een officiële klach tenprocedure te komen. Maar de staatssecretaris vond wel, dat de mogelijkheid voor zo'n procedure er - voor de zekerheid - altijd moet zijn. Slachtoffers en hun vertrouwenspersonen moeten bo vendien worden beschermd tegen ontslag of stagnatie in hun loop baan Het wetsvoorstel voor indivi dueel klachtrecht kan hier soelaas bieden, aldus de staatssecretaris. DEN HELDER (GPD) - De Deen se viskotter Peter Mariene is gister avond gezonken ruim 25 kilometer ten noordwesten van Den Helder gezonken. De kotter was in aanva ring gekomen met de in Panama ge registreerde tanker Golden Sunshi ne De vijf bemanningsleden van de Mariene zijn opgevist door het Cypriotische vrachtschip Schwan- neck. Het ongeluk met de Mariene ge beurde bij mistig weer. De Golden Sunshine, die op weg was naar Em- den, meldde bij het Kustwachtcen trum in IJmuiden dat de kotter zin kende was. De Kustwacht vroeg on der meer een marinehelikopter en de reddingboten uit Den Helder en Texel om assistentie. Dat bleek ach teraf niet nodig. Het fregat Abraham Crijnssen van de Neder landse marine is ingeschakeld om de plek van het wrak uit te peilen. Bezuinigiiig op gemeentefonds jaar uitgesteld DEN HAAG (GPD) - De in de tus senbalans voorgestelde bezuiniging van 154 miljoen gulden op het Pro vincie- en Gemeentefonds voor dit jaar zijn uitgesteld. Het kabinet heeft dit gisteren besloten na over leg met vertegenwoordigers van het Interprovinciaal Overlegorgaan (IPO) en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Dat overleg was nodig, omdat het kabinet met bepaalde maatregen in de tussenbalans eenzijdig het pas afgesloten bestuursakkoord met het IPO en de VNG op enkele pun ten wilde veranderen. Vertegen woordigers van de twee organisa ties verklaarden zich tevreden over de nu gemaakte afspraken. Het uitstel betekent dat er ko mende jaren een inhaalronde gaat plaatsvinden. Het kabinet heeft na melijk besloten om het totaal aan bezuinigingen op de beide fondsen 440 miljoen gulden niet te ver- VNG en IPO hebben zich bereid verklaard constructief mee te wer ken aan een andere bezuiniging van 550 miljoen gulden, die voor een de centralisatie van rijkstaken moet zorgen. Het kabinet heeft te kennen gegeven opnieuw met VNG en IPO in overleg te treden wanneer onver hoopt deze bezuiniging niet wordt gehaald. Prachtig doubt* br*aat*d kolbart i95r Modlauia bandplooibroak 89r Provincie Zuid-Holland wijst op consequenties

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3