Golfoorlog schaadt Amerika's belangen Artsen tegen nieuwe stralingsnormen Veel verzet tegen uniforme regeling REPORTAGE! 'Blinde vlek voor Israël' Beroepingswerk Trabi STANDPLAATS: WOENSDAG 6 MAART 1991 iWOmfi-*' GEESTELIJK LEVEN Uit reacties hervonnde regio's blijkt: LEIDSCHENDAM (ANP) - In de classicale (regionale) kerkvergaderingen bestaat veel verzet tegen het besluit van de hervormde synode van vorig jaar maart om één be heersregeling in de Hervorm de Kerk in te voeren. Slechts 15 van de 48 reagerende clas ses zijn het eens met het be sluit. Bijna de helft (21) van de classes, waaronder die van Alphen aan den Rijn, kan er alleen mee in stemmen, als het op (soms essen tiële) punten wordt gewijzigd. Ze ven classes wijzen het besluit zon der meer van de hand. Tenslotte zijn er nog vijf, die zich positief noch negatief uitlaten. Daaronder hoort ook de classis Leiden. De synode bespreekt de be heersregeling volgende week op nieuw. Zij wil met de regeling een einde maken aan de huidige si tuatie waarin in de gemeenten drie vormen van financieel be heer bestaan. Ruim tweederde van de 1439 gemeenten volgt de kerkorde van 1951, die de kerk voogden het recht geeft de begro ting vast te stellen, nadat de ket- Hervormden voor wijziging kerkorde over relatie joden LEIDSCHENDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van de clas ses (regionale kerkverbanden) stemt in met het synodevoorstel om de tekst in de hervormde kerkorde over het gesprek met het jodendom te wijzigen. Dat blijkt uit de reacties op het syno debesluit van november 1988 tot wijziging van artikel VIII. De oude omschrijving luidde: De Kerk richt zich in het gesprek met Israël tot de synagoge en tot allen die bij het uitverkoren volk behoren om hun uit de Heilige Schrift te betuigen, dat Jezus de Christus is. De synode ging na aandringen van onder meer de hervormde raad voor de verhou ding van Kerk en Israël in eerste lezing akkoord met een nieuwe tekst: De Kerk zoekt het gesprek met Israël inzake het verstaan der Heilige Schrift, in het bijzonder betreffende het Koninkrijk Gods en het getuigenis dat Jezus de Christus is. Deze tekst wordt vol gende week besproken. Van de 56 classes hebben er 34 (waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn) positief op het voor stel gereageerd, ARNHEM (ANP) - De wereld wijde oecumenische beweging heeft een blinde vlek voor Israël, maar van antisemitisme kan zij niet beschuldigd worden. Dit zei ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Ne derland, op een bijeenkomst van het Overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC) in Arnhem. Van der Zee verdedigde zich te gen kritiek op de Wereldraad van Kerken, die zich tijdens zijn jong ste assemblee in Canberra schul dig zou hebben gemaakt aan anti semitisme. Zijn opmerking viel echter slecht bij mr. R.A. Levis- son, voorzitter van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI). "Wij joden hebben één privilege: wij mogen zelf vast stellen of iets antisemitisme is of niet". Van der Zee noemde het de "onontkoombare opdracht" van de Nederlandse kerken om in de wereldoecumene de verbonden heid met Israël te benadrukken, aldus Van der Zee, die erop wees dat de Nederlandse delegatie in Canberra dat ook gedaan heeft. keraad is gehoord. In 185 gemeen ten houdt men vast aan de kerkorde van 1815. Het belangrijkste verschil tus sen beide kerkordes is dat de kerkvoogden, die belast zijn met de financiële zaken van de ge meente, geen ambtsdrager kun nen zijn en dus geen deel kunnen uitmaken van de kerkeraad. Ten slotte is er in 167 gemeenten, vooral op het platteland, maar ook in bijvoorbeeld Rotterdam, sprake van 'vrij beheer'. De kerk voogdij opereert geheel los van de kerkeraad. Het belangrijkste van de door de synode aanvaarde beheersre geling is dat de kerkeraad een be leidsplan voor een aantal jaren moet opstellen. Het college van kerkvoogden stelt de begroting op, maar de vaststelling ervan ligt bij de kerkeraad. De kerkvoogdij moet in meerderheid uit ambts dragers bestaan. De vereniging van hervormde kerkvoogdijen is het in grote lij nen eens met de uniforme be heersregeling, maar vindt dat niet de kerkeraad, maar de kerkvoog dij de begroting moet vaststellen. Ook de rechtervleugel van de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Bond, is voor handhaving van de scheiding tussen bestuur en beheer. Bovendien vindt de Bond de eis dat minstens de helft van de kerkvoogden ambtsdrager moet zijn, te stringent. Van de 21 classes die onder voorbehoud met het besluit ak koord gaan, steunen er 9, waaron der die van Alphen aan den Rijn, de opvatting van de vereniging van de kerkvoogdijen. De opvat tingen van de Gereformeerde Bond vinden bij twee classes ge hoor en een baseert zich op de mening van beide. Zeven andere classes vinden ook dat de begro ting en jaarrekening door de kerkvoogdij moet worden vastge steld. De tegenstanders van forme beheersregeling als redenen onder meer dat de a tonomie van de plaatselijke meente wordt aangetast en c het tegen de bijbel ingaat c kerkvoogden tot ambtsdrager te maken. Anderen vinden overi gens juist dat alle kerkvoogden ambtsdrager zouden moeten zijn. Sommigen wijzen de regeling af, omdat zij haar zien als een uit vloeisel van het Samen-op-Weg proces met de gereformeerden; de gereformeerde kerkeraad stelt de begroting vast, daarbij geadvi seerd door een commissie van be heer. Alsnog verklaring. Vijfentwin tig kerkleden, van wie de meeste predikant, hebben in een open brief aan de hervormde, gerefor meerde en lutherse synoden aan gedrongen op een uitspraak over de Golfoorlog. "De verwarring is even groot als de behoefte aan verheldering, bemoediging en troost", aldus de briefschrijvers onder wie ds. Ab Harrewijn (Am sterdam) en ds. Hans Visser (Rot terdam). En: "Wij zouden U voor al willen vragen een nuchter woord te spreken nu de roes 1 de oorlog en het geloof erin velen heeft overmeesterd". Hervormde Kerk: aangenomen naar Geertruidenberg, Made en Oud-Drim- melen J. de Haan Zevenhoven, Ter Aar J.K. Vlasblok Ommen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Noordwijk mw. drs. E. J. S. van Sluijs kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te 's-Gravenhage-Zuid G. J. Aalst Benthuizen, te Katwijk Zee J. Mol Werkendam. VATICAANSTAD - Twee hoofdrolspelers op de Vaticaanse top over het Midden-Oosten, die dé afgelopen twee dagen in Rome plaatsvond: patriarch Sabbah van Jeruzalem (links) en patri arch Bidswid uit Irak. Aan de bij eenkomst namen rk kerkleiders deel uit de bij de Golfoorlog be trokken landen. Paus Johannes Paulus II zou vandaag tijdens een generale audiëntie de bood schap van de top wereldkundig maken. (foto Ofschoon in dc Amerikaanse media de Golfoorlog is gepresenteerd als een bewijs van Amerikaanse militaire superioriteit, rijst de vraag wat op lange termijn de winst zal zijn. De Amerikaanse hoogleraar Michael Klare, specialist in vraagstukken van vrede en veiligheid, meent dat het Amerikaanse ingrijpen het uitvloeisel is van een gco- strategisch concept, dat een voortzetting is van het oude Koude-Oorlogsdenken. Klare voorziet dat de Amerikaanse belangen op dc lange termijn alleen maar schade zullen ondervinden van het ingrijpen in de Golf. Bovendien verkeren de Verenigde Staten nu in een slechte positie om te werken aan de oplossing van de nieuwe grote uitdagingen van deze tijd, zegt Klare. door Michael Klare AMHERST Operatie Desert Storm is door de Amerikaanse me dia behandeld als een spectaculaire demonstratie van Amerikaans machtsvertoon, militaire logistiek en vuurkracht. Het ziet er echter naar uit dat de kiem is gelegd voor ondermijning van de nationale lan- ge-termijnbelangen. Hoewel in de Verenigde Staten de overwinning uitbundig wordt gevierd, is het zeer de vraag of Operatie Desert Storm wel een betrouwbare graadmeter is voor de Amerikaanse macht, en of de vruchten ervan zullen opwegen tegen de enorme investeringen die zijn gedaan. Om een juist beeld te krijgen van de Amerikaanse militaire bemoeie nissen in de Golf, moet Desert Storm worden geplaatst in de con text van drie belangrijke geo-poli- tieke ontwikkelingen van deze tijd: het einde van de Koude Oorlog en het verval van de Sovjetunie, de op komst van Duitsland en Japan als economische supermachten, en de opkomst van goedbewapende re gionale mogendheden in de Derde Wereld. Het einde van de Koude Oorlog is wel omschreven als een enorme "overwinning" voor de Verenigde Staten; je kan het echter ook zien als de voorspelbare ineenstorting van de zwakste van twee tanende supermachten, die al zolang met el kaar overhoop liggen. De Verenig de Staten gingen de periode na de Koude Oorlog in met een torenhoge schuld, een verouderde industriële infrastructuur en steeds verdei wegzakkende voorzieningen op het gebied van onderwijs en gezond heidszorg. Die lasten wegen des te zwaarder, omdat de grootste econo mische rivalen van de VS, Duits land en Japan, juist aan de nieuwe periode zijn begonnen met een ge zonde economie, een moderne in frastructuur, uitstekend onderwijs en goede gezondheidszorg. Vrije wereld Daarnaast kunnen de Verenigde Staten hun rol als verdediger van de vrije wereld niet langer gebruiken om economische concessies af te dwingen van Duitsland en Japan. De vermeende dreiging uit Moskou is immers goeddeels verdwenen. Tegelijkertijd werd Washington geconfronteerd met de opkomst van goed bewapende mogendhe- van WVC hanteert. Het heeft boven dien enorme financiële en prakti sche gevolgen, zo wordt aange voerd. De Rotterdamse hoogleraren Krenning en Henneman (internis ten) hebben deze verontrusting on langs naar buiten gebracht. Ze illustreren hun bedenkingen met het voorbeeld van schildklier- patiënten, die een behandeling met radioactief jodium moeten onder gaan. Deze mensen zouden dan in plaats van één tot drie dagen, één tot twee maanden opgenomen moe ten worden. Dat is maatschappelijk onaanvaardbaar, zeggen de artsen, ook al omdat de patiënten geduren de die periode geïsoleerd zouden zijn voor familie en bijna ook van het ziekenhuispersoneel. Deze patiënten voelen zich niet ziek en zien het nut van zo'n lang verblijf niet in, aldus Krenning en Henne man. Om sociale redenen zullen ze dan een andere behandeling vra gen: chirurgische verwijdering van het grootste deel van de schildklier. Juist operatie heeft bij deze patiën ten echter nadelige gevolgen. In dat geval zullen jaarlijks acht tot acht tien patiënten overlijden. Bij ande ren (totaal ongeveer 60) kan opera tief ingrijpen zullen levenslange problemen in hun kalkhuishouding ontstaan of stoornissen in het spraakorgaan. Krenning en Henne man vinden dat de overheid deze ontwerp-normen moet herzien. De Gezondheidsraad vindt dat het om aan afwegingsprobleem gaat. "Dc belangen variëren", aldus dr. W.F. Pas&chier. „Natuurlijk moetje zorgvuldig zijn en per radio actieve bron de omvang van het risi co bezien. Maar hier dreigt een streng optreden tegen zeer geringe stralingsdoses. Men neigt ertoe zwaarder te tillen aan normen dan aan deskundige beoordeling van de feitelijke situatie". Het is voor Passchier duidelijk dat bij medische behandelingen als deze de risico's in geen verhouding staan tot de kosten. Volgens hem zal rekening moeten worden gehouden met de bezwaren vanuit de medi sche beroepsgroep. Hij verwacht dat uitzonderingen zullen worden toegestaan. VROM beseft dat er problemen rijzen en is al in overleg getreden met WVC. De Gezond heidsraad ziet geen aanleiding bij zondere wijzigingen in de normen voor te stellen. zien, zei Bush dat de Verenigde Sta ten ook in de toekomst in staat moe ten zijn "agressie het hoofd te bie den, een raket af te weren, een zee straat te beschermen". Oorlog Het gaat te ver om te suggereren dat Amerikaanse militaire leiders toen al een oorlog met Irak aan het voor bereiden waren. Zonder twijfel werd Irak echter beschouwd als een van de meest waarschijnlijke tegen standers van de Verenigde Staten in de jaren negentig, en derhalve was men begonnen met het opstellen van noodplannen voor een Ameri kaanse militaire interventie in de Golf. Dus toen Saddam Hussein be sloot om Kuwayt binnen te vallen, waren de Amerikaanse militaire lei ders er al op voorbereid dat ze een oorlog in deze regio zouden moeten voeren. Bovendien zagen ze een dergelijke interventie als een wel kome gelegenheid om de status van supermacht nog eens aan te tonen. Desert Storm werd door Was hington vanaf het begin gezien als de openingszet in een lange-ter- mijnstrategie om de Amerikaanse overheersing van het Midden-Oos ten en andere belangrijke gebieden in de Derde Wereld veilig te stellen. Dit verklaart waarom Bush de eco nomische sancties geen echte kans wilde geven. Van onze correspondent Kees Cornelisse DEN HAAG - Inde gezondheidszorg is onrust ontstaan over de nieuwe normen die de overheid wil hanteren voor radioactieve straling. Medici zijn ertegen in verzet gekomen. Ze vinden deze normen te streng en schermen met mogelijke "hogere sterfte en meer lichamelijke gebreken door medisch handelen". De gezondheidszorg zou er veel duurder door kunnen worden en bestraalde patiënten zouden veel langer opgenomen moeten worden. Maar de soep wordt waarschijnlijk niet zo heet gegeten als opgediend. Volgende week bespreekt de Twee de Kamer de nota 'Omgaan met stralingsrisico's' van het ministerie van VROM. Daarin staat het stra- lingshygiënische beleid uitgewerkt. Het rapport gaat uit van de nood zaak dat mensen tegen zogeheten ioniserende straling moeten wor den beschermd. Op zich niets nieuws, de normstelling voor stra ling bestaat al ongeveer 70 jaar. Al lang is bekend dat straling van rönt gentoestellen en van radio-actieve stoffen als radium, waarmee patiën ten worden bestraald, niet zonder gevaar is. ledereen vindt het heel normaal bovendien dat ruimten waarin stra lingsbronnen zijn opgesteld, aan bepaalde eisen moeten voldoen. En dat personeel in de stralingsinrich ting alles moet weten over de aan dit werk verbonden risico's. Begin selen van een stralingsveilig beleid in de gezondheidszorg (nucleaire geneeskunde) zijn alom verbreid. En buiten de ziekenhuizen en de on derzoeksinstellingen is vergunning nodig voor het werken met radioac: tieve bronnen. Het heeft wél lang geduurd voor dat regels voor het toepassen van ra dioactieve stoffen waren vastge steld. Dat gebeurde pas in de jaren vijftig, op basis van de Warenwet. Normen voor het werken met stra lingsbronnen bestonden al sinds 1934 in het kader van de Veilig heidswet. Alle regels op dit gebied zijn nu vervat in de Kernenergiewet en de daarop gebaseerde regelge ving. De 'normale' kans dat een mens aan kanker overlijdt, is één op vier. De 'bijzondere' kans is groter, met na me door bestraling. Maar ook op dit terrein bestaan normen, die voort durend worden getoetst aan de stand van de wetenschap. Daarmee is de Gezondheidsraad ook nu weer bezig om de overheid van de nieuw ste kennis op de hoogte te brengen. Vuistregel is: de straling moet zo laag zijn als redelijkerwijs mogelijk. Nu heeft VROM in zijn nota ui terst strenge normen gesteld, waar van men in de medisch-weten- schappelijke wereld is geschrok ken. Doel van de nota "Omgaan met stralingsrisico's" is kankersterfte, die wordt veroorzaakt door bloot stelling aan radioactieve straling, te aanvaarden tot een door de over heid vastgesteld niveau. VROM wil de kans op overlijden door straling verkleinen van één op de miljoen tot één op de 100 miljoen. Geen noodzaak Tal van wetenschappers en nucleai re geneeskundigen zijn daar de laatste tijd tegen in verzet gekomen. Zij wijzen er ten eerste op dat die noodzaak niet bestaat en ten tweede dat die normstelling niet klopt met de maatstaven die het ministerie den in landen in de Derde Wereld, in gebieden die lange tijd onder de Amerikaanse invloedssfeer vielen: Brazilië, Egypte, India, Irak, Israel, Pakistan, Zuid-Afrika, Syrië. Al deze landen hebben grote wapen- voorraden aangelegd, en sommige zijn ook begonnen met de verwer ving van wapens voor massale ver nietiging. Hoewel geen van deze landen zich wat militaire kracht be treft kan meten met de Sovjetunie, worden ze in Washington be schouwd als een ernstige bedrei ging voor vitale Amerikaanse be langen, vooral in het Midden-Oos ten. Geconfronteerd met deze uiteen lopende nieuwe problemen hebben de Amerikaanse beleidsmakers ge probeerd een strategie te ontwer pen om ook in de jaren negentig de De lijdensweg van de Trabant, het symbool van veertig jaar mislukte communistische commando- economie, is lang. Nog rollen er dagelijks enkele exemplaren van de band in Zwickau, maar het einde is in zicht. De geschiedenis van de Trabant is nu zelfs verfilmd. 'Go Trabi, go', is de titel van deze hommage aan de Trabant 601. In het westen van Duitsland is dit humoristische afscheid maar een matig succes. In het oosten daarentegen staan de mensen in de rij. Een beetje weemoedig volgen ze de laatste reis van hun Trabant, die toch zo vele jaren het straatbeeld in de DDR heeft bepaald. Sterker nog, de plastic doos op wielen domineert nog steeds de wegen, vooral buiten Berlijn. In het oostelijk deel van de stad is het wagentje in toenemende mate op geheel andere wijze permanent aanwezig. Tientallen automobilisten laten hun vroegere lievelingskind doodeenvoudig aan de kant van de weg staan. Anderen, die de Trabi nog niet hebben verstoten, slopen uit de achtergelaten weeskinderen op wielen wat ze nodig hebben en uiteindelijk blijft alleen de carrosserie achter als symbool van de ondergang van de DDR. De Berlijnse politie heeft handenvol werk aan het vinden van de vroegere eigenaren. Zij zijn verplicht het wrak naar de schroothoop te brengen. De opsporing is een moeizaam en tijdrovend proces, meldt de politie. En als het al lukt een vermoedelijke eigenaar te vinden, dan meldt die meestal dat de vroegere trots lang geleden is verkocht. In enkele gevallen wisselde een Trabant binnen een paar maanden negen maal van eigenaar en heeft de politie nog steeds de huidige bezitter niet gevonden. Elke opgespoorde eigenaar krijgt een boete en moet bovendien honderdvijftig mark betalen voor de schroothandelaar. Slimme Oostduitsers hebben daar wat op gevonden. Zij slaan doodeenvoudig het nummer uit het motorblok, waarna identificatie nog moeilijker wordt. Sinds een paar weken gaan ze nog een stapje verder. De nieuwste rage zou als variant op de filmtitel 'Go Trabi go', kunnen worden omschreven als 'Burn Ti ^ji, burn'. Uitgekookte Trabibezitters steken namelijk hun auto simpelweg in brand en dan staat zelfs de slimste politieman machteloos. De hele brutalen willen blijkbaar zeljs aan de ondergang van hun Amerikaanse hegemonie in de we reld te verzekeren. De verschillende denkbeelden kunnen ruwweg in twee categorie- en worden ingedeeld. Sommigen zijn voorstander van een "geo-eco- nomische" benadering, die is geba seerd op het herstel van de Ameri kaanse industrie, anderen pleiten voor een "geo-strategische" aan pak, die berust op het Amerikaanse militaire vermogen en de controle over gebieden in de Derde Wereld die rijk zijn aan grondstoffen. Denktanks De geo-economische benadering kreeg veel steun van het zakenleven en de vakbeweging, en van sommi ge academici. De geo-strategische optie werd gesteund door de defen sie-industrie in de militaire "denk- Juichende sol daten vieren Amerika's over winning in de Golfoorlog. De Verenigde Sta ten zullen op de lange termijn echter nog wel eens spijt kun nen krijgen van Operatie Desert Storm. De Ame rikaanse econo mie blijft afglij den. (foto EPA) tanks". De geo-strategische visie won het bovendien omdat zij de steun genoot van de president en zijn belangrijkste militaire advi seurs. Bush erkende weliswaar dat de Sovjetunie nu een minder grote bedreiging vormt, maar voerde aan dat de Verenigde Staten nu even zeer worden bedreigd door vijandi ge landen in de Derde Wereld. Meer dan een jaar geleden, op 7 februari, waarschuwde Bush dat er "nieuwe bedreigingen opdoem den" na de traditionele tegenstel ling tussen Oost en West van de af gelopen 45 jaar. Deze bedreigingen zouden vooral bestaan uit de op komst van regionale mogendheden die beschikken over wapens ter massale vernietiging. Alsof hij het conflict in de Golf al leek te voor- Niets geleerd Als alles achter de rug is zal Opera tie Desert Storm ons weinig hebben geleerd over de werkelijke macht van Washington, behalve dat een land met 250 miljoen inwoners met een Bruto Nationaal Produkt van 5.000 miljard dollar in staat is om een land met 18 miljoen inwoners en een BNP van 50 miljard dollar te verslaan. De belangrijkste vraag blijft ech ter onbeantwoord: zullen de Ver enigde Staten aan het Golfconflict een sterkere of een zwakkere inter nationale positie overhouden? Het is nog te vroeg voor een definitief antwoord, maar er is reden te veron derstellen dat het antwoord niet zonder meer positief zal zijn. Zeker, de Verenigde Staten zul len de overheersende mogendheid in de Golfregio worden en dit levert ze belangrijke economische en poli tieke voordelen op. Maar om deze positie te handhaven, zal Washing ton dieper verstrikt raken in regio nale veiligheidsproblemen. Een permanente militaire aanwezigheid van enige omvang is daarbij onont beerlijk. Het netto resultaat is dat de defensie-uitgaven hoog zullen blij ven. En dat gaat weer gepaard met een toenemende schuld en zwakke economische prestaties. Hoewel het duidelijk lijkt dat de Amerikaanse inmenging in de Golf Washington een zekere greep op Duitsland en Japan geeft, zal dit de verdere industriële expansie van die twee landen niet verhinderen. Evenmin groeit het Amerikaans concurrentievermogen op de we reldmarkt erdoor. Het eindresultaat zal zijn dat de Amerikaanse econo mie blijft afglijden ten opzichte van haar belangrijkste rivalen. Terugkijkend kan Operatie De sert Storm waarschijnlijk be schouwd worden als een produkt van onverstandig en achterhaald denken, dat de Amerikaanse lange- termijnbelangen eerder zal schaden dan dienen. Berlijn Hans Hoogendijk auto nog verdienen. Zij melden namelijk dat hun Trabi in rook is opgegaan na een ongeluk of kortsluiting. Dan sparen ze niet alleen de honderdvijftig mark uit voor de schroothoop, maar ontvangen ook nog eens tussen de vierhonderd en duizend mark van de verzekering. Een Berlijnse politewoordvoerder zei dat zijn mensen hun handen vol hebben om dit soort verzekeringsbedrog te bewijzen. Een enkele keer onderschatten ze ons wel heel erg, aldus de politieman. Zo werden een paar autobranden gemeld, die door kortsluiting zouden zijn veroorzaakt. Toen de politie dat onderzocht, bleek dat de accu al uit de Trabants was verdwenen en dan kun je met de beste wil van de wereld geen kortsluiting meer krijgen. Die goeie ouwe Trabi zorgt ook in zijn laatste dagen nog voor nieuws en de Berlijners zouden hun reputatie als vrijgevochten volkje verliezen, als zij niet als eersten hadden geprobeerd een slaatje te slaan uit de ondergang van de oude. pruttelende en stinkende tweetakter. Ook na zijn verscheiden blijft de Trabi een zorgenkind, want terwijl de gewone auto voor het grootste deel uit metaal bestaat en dus tamelijk eenvoudig gerecycled kan worden, ligt dat met dit kunstprodukt anders. Hoewel, het laatste nieuws is dat er nu een bacterie is ontwikkeld die Trabi's vreet. Mocht dat zo zijn, dan blijft er helemaal niets meer over van de vroegere Oostduitse hoop op wielen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2