LEIDSCH DAGBLAD Basra weer onder controle Saddam NODIG! Druk op kiezers om deel te nemen aan Leids referendum Opkomst vanochtend bedroevend laag Actiedag in ldein-metaal JAZZ IN SOCIËTEIT DE BURCHT NUEVA MANTECA WOENSDAG 6 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39490 Prijs fl. 1,45 5jJ Republikeinse Garde vecht tegen opstandelingen WASHINGTON (UPI/Rtr/GPD) Militaire eenheden die trouw zijn aan de Iraakse presi dent Saddam Hussein lijken de zuidelijke havenstad Basra weer onder controle te hebben. In zeker acht en mogelijk twaalf steden in Irak is het inmiddels onrustig, zo hebben Ameri kaanse regeringfunctionarissen gisteren gezegd. Margaret Tutweiler, woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, zei dat Sad dam Hussein de Republikeinse Garde, het reguliere leger, de volks militie en politie-eenheden inzet om deze onrust te onderdrukken. Vol gens zegslieden is of was het onrus tig in de steden Basra, Nasiriyah, Samawah, Qalat Salih, Kut, Najaf, ben zich bij de opstandelingen Karabalah, Kirkuk niyah. In Baghdad zijn. Radio Baghdad meldde Sulayma- gesloten. Ook worden de shi'iten alles kalm gesteund door zo'n drieduizend Ira- De Iraakse regering heeft middag dat Hussein zijn minister dringend beroep gedaan op Tehe- binnenlandse zaken Abdul- Wahab heeft ontslagen, vermoede lijk in verband met de onlusten. de Iraniers terug te roepen. Ondanks de verpletterende ne derlaag van het Iraakse leger tegen LEIDEN - Tegelijkertijd met de verkiezingen voor de Provinciale Staten wordt in Leiden vandaag het referendum over het horecabeleid gehouden. Kiezers krijgen op de stembureau's een speciaal formulier uitgereikt waar op zij duidelijk konden maken voor- of tegenstander te zijn van vrije slui tingstijden. - (foto ANP) Een verslaggever van het Britse de multinationale troepenmacht dagblad The Independent meldt lijkt het nog altijd sterk genoeg om dat er in Basra sinds drie dagen wet- de lichtbewapende shi'itische op- teloosheid heerst. De verslaggever getuigt van de aankomst eenheid van de Republikeinse Gar- standelingen in het zuiden kunnen. Uit satelliet-beelden en op- vliegtuigen blijkt dat de de die was gestuurd om de rebellie opstand inmiddels zou zijn overge- LEIDEN - Diverse Leidse stembu reaus hebben vanochtend druk uit geoefend op kiezers om ook voor het referendum te stemmen. Men sen die er blijk van gaven piet te wil len deelnemen aan de volksraadple ging over de vrije sluitingstijden is Plafond stationshal Groningen ingestort GRONINGEN (ANP) - Het plafond van de stationshal in Groningen is vanmorgen ingestort. Op het mo ment dat het gebeurde waren er wel mensen aanwezig in de hal maar zij konden, aldus een getuige, bijtijds uitwijken nadat het plafond eerst begon te kraken. Het hoofdstation is voor het pu bliek afgesloten. Wie een kaartje wil kopen werd aanvankelijk doorver wezen naar de conducteur in de trein, later werden provisorische lo ketten op de perrons ingericht. De stationshal was geheel vernieuwd en vorige maand weer in gebruik genomen na een ingrijpende op knapbeurt die 4,5 miljoen gulden kostte. De arbeidsinspectie in Groningen stelt momenteel een onderzoek in naar de vraag of er asbest is vrijge komen. De oorzaak van het instor ten van het plafond is onbekend. Wel waren er mensen boven het pla fond, in een gedeelte dat ligt tussen het plafond en een recreatieruimte, bezig met het verwijderen van as best. Volgens een woordvoerder van NS hebben zij geen verwondin gen opgelopen. gevraagd het stembiljet desnoods blanco in te leveren. De klagende kiezers verwachten dat de gemeente op deze wijze pro beert het opkomstpercentage op te krikken, zodat de uitslag van het re ferendum rechtsgeldig wordt. Volgens een woordvoerster van de gemeentelijke directie burgerza ken is het niet de bedoeling dat me dewerkers van stembureaus men sen stimuleren aan het referendum deel te nemen. "Dat moet iedereen zelf weten, en daarmee moeten de achter de tafel zich niet be- i de tweede stad van Irak te bezwe ren. "Ze kwamen via de noordelijke weg een geval voortduwend dat meer leek op een overblijfsel uit de Amerikaanse Burgeroorlog dan uit de Eerste Wereldoorlog: de loop van een machinegeweer stak door een stalen plaat, een constructie om hen te beschermen tegen de kogels van hun vroegere kameraden." Delen van het Iraakse leger heb- Premier India stapt op SINGAPORE (GPD) - Premier Chandra Shehkar van India is vanmiddag afgetreden, na vier maanden aan het bewind te zijn geweest. Hij heeft president Ven- kataraman geadviseerd het parle ment te ontbinden en nieuwe ver kiezingen te houden. Shekhar had eerder in het parlement geklaagd dat zijn minderheidsregering door de Congrespartij van Rajiv Gandhi werd gemanipuleerd. i totaal twaalf plaat- Wibo van de Linde Wibo v.d. Linde tv-recensent bij Leidseh Dagblad HILVERSUM (GPD) - Wibo van de Linde wordt televisie-recen sent bij deze krant. De ex- AVRO-directeur gaat in april dagelijks een recensierubriek verzorgen en wordt daarmee de opvolger van Nico Scheepma ker. die vorig jaar overleed. Wibo van de Linde werkt nu als consultant bij het bedrijf Ja mes Martin m Amstelveen, na dat hij een vertrekregehng was overeen gekomen met de AVRO. Voordat hij directeur bij de AVRO werd. was Van de Lin de eindredacteur van TROS-Ak- tua-tv, hoofdredacteur van het weekblad Deze Week. woord voerder van de VN-vluchtelin- gencommissans en eindredac teur van AVRO's-Televizier. Behalve in deze krant ver schijnt zijn rubriek ook in De Gooi- en Eemlander. het Haar lems Dagblad en het Rotter dams Dagblad. im Volgens de kieswet hebben stem gerechtigden het recht een aange boden stemformulier te weigeren. Dat gebeurt alleen nooit, omdat mensen die weigeren aan de verkie zingen deel te nemen niet komen opdagen. Nu in Leiden de stemming voor provinciale staten wordt gecombi neerd met het referendum, ontstaat een ongewone situatie. Blijkbaar willen verscheidene mensen wel een nieuw provinciebestuur, maar hebben ze geen belangstelling voor het referendum. De woordvoerster van burgerza ken zoekt hier de verklaring voor de houding van de stembureaus. "Ze zijn het niet gewend dat kiezers die opkomen niet willen stemmen". De verantwoordelijk wethouder Walenkamp was niet bereikbaar voor commentaar. Industriebond FNV; buigen of barsten UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV heeft maandag 11 maart uitgeroepen tot landelijke actiedag in de metaalnijverheid (275.000 werknemers). Dan zullen verspreid over het hele land bij tientallen be drijven in de klein-metaal voor de bedrijfspoort en in de kantines ac ties worden gehouden om de werk gevers in de metaalnijverheid bij de cao-onderhandelingen tot een roya lere opstelling te bewegen. Een dag later komen de cao-on- AMSTERDAM - Vice-premier Wim Kok (PvdA) liep vanochtend met gebo- derhandelingen in de metaalnijver- gen hoofd langs het stembureau waar hij kort tevoren zijn stem uitbracht. donderdag 7 maart 22" mei o.a.: Ben v. Den Dungen Jarmo Hoogendijk Nicky Marrero Zeer zacht Af en toe zon en mogelijk een en kele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 8 graden. Middagtempe- ratuur omstreeks 16 graden, in het Waddengebied en in de kop van Noord-Holland lager. Overwe gend matige zuidoostelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Af en toe wat regen of een bui. Vrijdag nog mid- dagtemperaturen tot rond 15 gra den. daarna koeler. 24 PAGINA'S LEIDEN/ALPHEN - De animo voor de provinciale statenverkiezin gen is bedroevend laag. De eerste opkomstcijfers van vanochtend ge ven aan dat nog weinig kiezers de gang naar het stembureau hebben gemaakt. De opkomst in Leiden en omgeving wijkt niet af van het lan delijke beeld. Zoals het zich van morgen liet aanzien blijft het aantal kiezers achter bij de gemeente- Wagens gemeente Amsterdam op gas AMSTERDAM (ANP) - Het wagen park van de gemeente Amsterdam rijdt in de toekomst op aardgas. Het college van b en w heeft daartoe be sloten op grond van een onderzoek van het Energieonderzoek Centrum Nederland. Uit dat onderzoek blijkt dat de luchtverontreiniging door perso nenauto's met 50 procent wordt ge reduceerd. Bestelauto's en bussen rijden zelfs 82 procent schoner op aardgas dan op diesel of benzine. Bijkomend voordeel is dat aardgas veiliger is en de geluidoverlast af neemt. De ombouw van de honder den voertuigen gebeurt de komen dejaren in fasen. Het is nog niet be kend hoeveel de operatie gaat kos ten. raadsverkiezingen van 1990 en de statenverkiezingen van 1987. De voorzitters van de meeste stembureaus in drie van de vier gro te steden omschrijven de opkomst als 'zeer matig' en 'niet veelbelo vend' voor het totale opkomstper centage. Eensgezind waren de diverse stembureaus in de Leidse regio: de loop zit er niet in. Het stembureau in het raadhuis van Katwijk had rond het middaguur slechts 190 van de 1630 stemgerechtigden binnen gehad. Het ontlokte de opmerking dat het eigenlijk zonde van het werk In het oude Alphense gemeente huis was het eveneens matig ge steld met de opkomst. Vergeleken met de laatste raads- en statenver kiezingen lag het aantal kiezers vele tientallen lager. Enige opleving wordt tussen zes en zeven uur van avond verwacht. Net als in Leider dorp waar de stemmers druppelsge wijs hun vakje rood kwamen ma ken. Het stembureau in het stad huis van Leiden telae tot omstreeks half twaalf 230 kiezers van de 1644 die er mogen stemmen. In een allerlaatste poging de kie zers tot stemmen aan te zetten heeft burgemeester Noorland van Dordrecht 50.000 brieven huis-aan- huis verspreid. Hierin spreekt hij van een 'zeer zorgelijke ontwikke ling, omdat de verdraagzaamheid jegens minderheden zo is afgeno men'. Groepen met minachting voor minderheden mogen, zegt hij, geen gelegenheid krijgen aan de macht te komen. Een allerlaatste opiniepeiling heeft nog eens bevestigd dat de PvdA vandaag een verpletterende nederlaag te wachten staat. Volgens het Nipo verliest de partij ongeveer een derde van de aanhang. Omgere kend in kamerzetels zou de PvdA vijftien zetels inleveren. heid (onder meer garages, installa teurs, loodgieters) in een beslissen de fase. "Dan wordt het buigen of barsten", aldus een woordvoerder van de Industriebond FNV. Als de werkgevers dan niet meer aan de vakbondseisen tegemoet komen, liggen er hardere acties als stakin gen in het verschiet. De bonden moeten die harde acties overigens nog even opzouten. Want zolang de huidige cao loopt (tot 1 april) zijn de bonden gebonden aan een vredes- plicht en zijn harde acties om juridi sche redenen taboe, aldus de vak bondswoordvoerder. De werkgevers boden tot nu toe, volgens de bonden, op jaarbasis een loonsverhoging van amper 2 pro cent. De Industriebond FNV wil een loonsverhoging van 4 procent en de CNV-bond wil 3.5 procent. AMSTELVEEN - Met een op blaasbaar model van een KLM- Boeing en een KLM-busje aan zijn revers protesteerde vanmor gen een van enkele honderden KLM'ers voor het hoofdknatoor in Amstelveen tegen mogelijke ontslagen bij de luchtvaart maatschappij. «oto ANP) Zie ook paffina S NIEUW BIJ JENCIKOVA 100 afwasbare stof Brit richtRed Rembrandtop LONDEN (AP) - "Van de meer dan 1.000 schilderijen die in de jaren twintig van deze eeuw aan Rembrandt werden toege schreven zijn er nog 300 over. De rest wordt nu, zonder weten schappelijk bewijs, zomaar aan andere schilders toegekend", zegt de Britse beeldhouwer Nigel Konstam. En dat zit hem behoor lijk dwars. Daarom liet Konstam van daag weten de Vereniging Red Rembrandt te hebben opgericht. Hij zegt al 25 leden te hebben verzameld. "Ons doel is om ten minste 90 procent wan de kunst werken die de laatste 50 jaar ge schrapt zijn als werken van Rembrandt weer terug op zijn naam te krijgen", aldus Kon stam. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we met missen' Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wi| nemen een (aarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidseh Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400 Nederlands oudste (109 jr.) overleden FEANWALDSTERWAL (GPD) - De oudste inwoonster van Neder land, Trijntje Jansma-Bokma (op foto rechts), is gisteren in haar woonplaats Feanwaldsterwal in Friesland overleden. Op 3 februari jongstleden vierde ze nog onder grote belangstelling haar 109de ver jaardag. Mevrouw Jansma-Bokma stierf in de boerderij waar ze vrijwel haar hele leven heeft gewoond. Ze be trok de woning in 1910 met haar man Jelle. Het echtpaar kreeg 8 kin deren van wie er nog 4 in leven zijn. Sinds 1945 was Trijntje Jansma we duwe en woonde ze samen met haar zoon IJbele (67) in de boerderij. Oudste Nederlander is nu me vrouw J. Zandstra-Giezen die in het verzorgingshuis Zuiderpark in Den Haag woont. Zij werd op 7 septem ber 108 jaar oud. De oudste man is H.Th. de Bijl uit het Noordbrabant se Oss. Hij wordt zondag 10 maart 107 jaar. Vliegtuig verdwenen CARACAS (AP) - Een vliegtuig met 43 inzittenden van de Venezolaanse maatschappij Aeropostal, dat op een binnenlandse vlucht verdween, is mogelijk gekaapt door een drugs bende en gedwongen naar Colom bia te vliegen. De DC-9 verdween gistermiddag na het opstijgen in Maracaibo van het radarscherm. Het toestel was op weg naar Santa Barbara del Zulia, een oliestad in het westen van het land. Inbreker steelt alarminstallatie HILLEGOM Een dief weet als geen ander hoe belangrijk het is bezittingen tegen in braak te beschermen. Daarom besloot een inbreker in Hille- gom op geheel eigen wijze een inbraak-alarminstallatie 'aan te schaffen'. Door in te breken dus. De apparatuur ter waarde van 3000 gulden werd afgelo pen nacht gestolen uit het sinds enige dagen leegstaande jongerencentrum Villa Remi- na aan de Weerensteinstraat. Omdat er voor de rest geen waardvolle spullen meer in het pand stonden, was het alarm uitgeschakeld. De alarminstallatie was een van de weinige bezittingen die nog moesten worden overgebracht naar het nieuwe jongerencen trum Solution.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1