Streep door groots evenement Oegstgeest WD Oegstgeest zet fout in verldezingspamflet recht •dig voor Tonnen no Zoeterwoudse kerk Nog geen zekerheid over Zoeterwouds zwembad Klassieke lantaarns in Molenlaan sVoorschoter Miskenning van Wart-triathlon' Voorschotense en Leiderdorpse vrouwen vieren 'Vrouwendag' IKV Leiderdorp bezint zich De mogelijkheden: sluiting, overkapping, nieuwbouw of privatisering Bakje violen bijna gestolen PAGINA 16 iiguwwi WOENSDAG 6 MAART 1991 VOORSCHOTEN - De bewo ners van de Voorschotense Mo lenlaan tussen de Treubstraat en de Professor Asserlaan krijgen zes antieke straatlan taarns voor hun deur. Op het bredere deel van de Molcnlaan ter hoogte van de Professor Asserlaan komen volgend jaar twee essen. De leden van de raadscommisic openbare wer ken gingen gisteravond ak koord met de plannen. De gemeente was eerst van plan leilinden in plaats van straatlantaarns op het gedeel te van de Molenlaan tussen de Koninklijke Marinclaan en de Professor Asserlaan te plaat sen. Bewoners hebben zich daartegen verzet. Ze vonden het stukje straat langs de Mo- lensloot te smal voor bomen. Ze zouden het daglicht weren en het uitzicht verpesten. Na de protesten ging de gemeente overstag. Het plaatsen van bomen en lantaarns gebeurt nadat de ka demuren zijn vernieuwd. Dit project kost 758.000 gulden. Voor het plaatsen van straat lantaarns en essen trekt de ge meente 27.000 gulden uit. De vernieuwing van de ka demuren begint rond 1 sep tember. De eigenaren van de boten in de Molcnsloot moeten hun scheepjes voor het begin van de werkzaamheden ver wijderen. Voorschoten wilde aanvankelijk 1 mei beginnen met de vernieuwing van de ka demuren, maar de gemeente had begrip voor bezwaren van omwonenden die hierdoor in het vaarseizoen hun boot niet zouden kunnen gebruiken. De commissieleden stelden gisteravond vast dat de ver schuiving van 1 mei naar 1 sep tember de gemeente geld kan kosten. De kans op regen en een hoge grondwaterstand is in september groter dan in de zomer. Hierdoor moet de aan nemer misschien een zandbed op de bodem van de sloot aan brengen. Conclusie over Kohlbeck en inlijving door Leiden gaat te ver OEGSTGEEST - De WD-afdeling van Oegstgeest is overgegaan tot'rectificatie van de fout in het verkiezingspamflet dat in duizendvoud in het dorp is verspreid. In het liberale vlugschrift, waarin het Oegst- geester kandidaat-statenlid T. Zwart wordt aangeprezen, is gesuggereerd dat wethouder T. Kohlbeck van de PvdA voor de inlijving van Oegstgeest door Leiden is. Door op de WD te stemmen, hielden de li beralen de kiezers voor, kan deze ramp voor het dorp worden voorkomen. Kohl beck zelf stelt dat hij zich in woord en daad juist herhaaldelijk heeft verzet tegen 'groot Leiden'. Hij heeft maandag in een brief aan het WD-bestuur rectificatie ge ëist. "Wij zijn fout", erkende vice-voorzitter mevrouw S. Bullinga vanochtend. Ze meldt dat enige WD-kopstukken gister avond in een spoedvergadering bijeen zijn geweest. Tijdens die bijeenkomst is ko men vast te staan dat de liberale conclusie dat Kohlbeck Oegstgeest wil laten inlijven door Leiden, veel te ver gaat. Mevrouw Bullinga heeft Kohlbeck toegezegd dat zij deze krant zou benaderen. Van het bestuur van de plaatselijke WD was gisteren niemand in de gelegen heid te reageren. Ook de secretaris, bij wie Kohlbeck schriftelijk om rectificatie had verzocht, was er niet. De tijd begon voor de WD behoorlijk te dringen omdat een eventuele rectificatie alleen nog zin had als deze zou worden gepleegd voor de sta tenverkiezingen van vandaag. Gisteren nog wierp WD-fractievoorzit- ter A. Kuntze zich daarom maar op als woordvoerder in deze kwestie. Hij stelde Kohlbeck een antwoordend WD-schrij- ven in het vooruitzicht maar dit zou geen toezegging tot rectificatie bevatten. Nuances Volgens Kuntze heeft wethouder Kohl beck in de radio-uitzending van Radio Rijnland, eind vorig jaar. niet letterlijk ge zegd dat hij er geen moeite mee heeft als Oegstgeest bij Leiden wordt heringedeeld. Dat de uitspraak in het WD-pamflet wel als citaat wordt gepresenteerd is volgens Kuntze begrijpelijk omdat in propanda- materiaal 'de dingen bondig en zonder overdaad aan nuances' worden verwoord. "Ik geef dus toe dat het er nu erg ongenu anceerd staat, ja, maar Kohlbecks bewe ring dat hij voor een zelfstandig Oegst geest is, is even ongenuanceerd. Twee ge tuigen. van wie Kohlbeck er indirect één is, hebben mij onafhankelijk van elkaar verteld dat Kohlbeck in de bewuste radio uitzending ook heeft gezegd dat als het puntje bij het paaltje komt, samenvoeging mogelijk moet zijn. En om dergelijke nu anceringen in deze kwestie, afkomstig van een Oegstgeester wethouder bovendien, zit de WD niet te wachten. De heer Kohl beck biedt op deze manier bewust of onbe wust openingen in een discussie die wij niet willen". Wat bedoelt Kuntze met de indirecte ge tuige Kohlbeck? "Hij heeft kandidaat-statenlid T. Zwart onlangs gesproken over het pamflet en volgens Zwart liet hij zich bij die gelegen heid ook weer heel genuanceerd uit over inlijven door Leiden. De band van de radio moet ik nog eens afluisteren maar onze mensen houden vol dat het met de stellig heid waarmee Kohlbeck volgens hemzelf afstand van inlijving heeft genomen, wel meeviel". Volgens vice-voorzitter S. Bullinga ech ter, die de band van de radio-uitzending heeft beluisterd, heeft Kohlbeck alleen maar gezegd dat hij samenwerking met de agglomeratie (Leiden en omgeving) niet afwijst. "Dat is iets heel anders dan pleiten voor inlijven", aldus Bullinga. OEGSTGEEST - De Oegstgeester kwart-triathlon gaat dit jaar niet door. De organisatoren van de Buurtgroep Haaswijk (BH) kampen met een gat in de begroting van twee mille en de gemeente is niet bereid financieel bij te springen. De gemeentelijke hulp bestaat dit jaar uit niet meer dan een gratis gebruik van dranghekken en het ter beschikking stellen van de huisdrukkerij. Maarten Noort: 'evenement dat jaarlijks duizenden mensen op de been brengt wordt miskend....' Torren knagen kap kapot ZOETERWOUDE - De hervormde kerk in Zoeterwoude krijgt 375.000 gulden van de gemeente om de dorpskerk te restaureren. De leden van de raadscommissie welzijn waren het er gisteravond unaniem over eens dat herstel op korte termijn noodzakelijk is. De toezegging van de gemeente De voorgenomen restauratie is helpt de kerk aardig op weg. Nog hoognodig. De aantasting van de steeds komt de hervormde gemeen- houten kap door boktorren is zo te enkele tonnen tekort op de totaal ernstig dat sommige balken niet Maarten Noort, voorzitter van de BH, is diep teleurgesteld over de op stelling van de gemeente. Hij ziet er een miskenning in van een evene ment dat jaarlijks behalve tientallen tri-atleten ook duizenden toeschou wers op de been brengt. Het afgelasten van de zevende editie van de Oegstgeester kwart- triathlon mag volgens Noort dan ook als protest tegen de gemeente worden uitgelegd. "Elk jaar weer moeten wij ten strijde trekken. In plaats van erkenning krijgen we een rekening voor het gebruik van dranghekken", zegt hij. De vorige aflevering van de kwarttriathlon hing ook al aan een zijden draad. Toen sprong de ge meente wel bij. De BH werd bij die gelegenheid overigens te verstaan gegeven dat die financiële steun niet structureel was. Begin dit jaar echter zijn volgens Noort toezeggin gen gedaan voor de zevende kwart- triathlon. Niets stond toen de orga nisatoren meer in de weg om de eer ste voorbereidingen te treffen. On langs is Noort duidelijk geworden, na gesprekken met verschillende wethouders, dat die toezeggingen geen gestand kunnen worden ge daan. Noort: "Er wordt gezegd dat er geen geld is. Als dat echt zo zou zijn, dan heb ik daar alle begrip voor. Maar waar ik me heel erg aan erger is dat er geen twee mille kan wor den opgebracht voor dit evenement maar dat er vorige week donderdag in de raadsvergadering wel 45 mille op tafel kwam voor de jongerenwer ker van de SJJO. Dat geld komt uit een overschot in de bouwkosten van een gymnastieklokaal in Haas- wijk. Een beetje flink gemeentebe stuur zou dan zeggen: laten we dit geld eerlijk delen". Negen mille Voor de kwart-triathlon gehouden, niet opdraven. "Als er dus een ongeluk gebeurt, weet men de schuldigen heel snel te vinden". En: "Je kunt de deelnemers toch niet afschepen met een medaille van twee kwartjes". Van het verhogen van de in schrijfgelden (nu: 25 gulden per deelnemer) wil Noort ook niets we ten. Hij wijst erop dat het gehan teerde tarief gebruikelijk is voor kwart-triathlons in deze regio. "Je kan dan net zo goed aan de SJJO vragen de prijs voor een glas bier te verhogen. Dat gebeurt toch ook niet". Sponsoren dan? Noort wijst erop dat het enige grote bedrijf in Oegst geest, het transportbedrijf Van der Luyt, in financiële nood verkeert. "En bij winkeliers worden de drem pels al helemaal platgelopen voor de meest uiteenlopende zaken. En nogmaals, het gaat ook om erken ning. In plaats dat de ambtenaren en de wethouders ons van het kastje naaf de muur sturen, zouden ze ook eens achter die bureaus vandaan kunnen komen en ons helpen een oplossing te vinden. Maar nee, als we hekken willen kunnen we ze met onze eigen auto's komen afhalen. Dat is waar het om gaat. Er wordt voor de kwart-triathlon jaarlijks door tal van vrijwilligers een enor me berg werk verzet. Als er dan twee mille te kort is en de gemeente zegt dat wij het maar moeten uitzoe ken, dan werkt dat heel demotive rend. Ik hoop dat sportend Oegst geest zijn stem ook verheft". Geld over Woordvoerster Barthe Rozemond van de gemeente zegt dat B en W al eerder hebben vastgesteld dat het evenement zichzelf kan bedruipen. Als bewijs geldt dat bij voorgaande afleveringen er geld is overgeble- goed doel. Ook is vorig VOORSCHOTEN - De brandweer heeft de oorzaak van de brand vori ge week in het Voorschotense win kelcentrum Hofland vastgesteld. De elektromotor van een koelcel is de boosdoener. Het apparaat stond op gesteld vlak onder een verlaagd pla fond. Steeds als de motor werkte werd warmte afgevoerd. Als de ther mostaat afsloeg koelden het appa raat en de directe omgeving weer snel af. Door deze regelmatige en sterke temperatuurwisselingen werd het zogenaamde 'ontbran- dingspunt' verlaagd. Een laag ont- brandingspunt betekent dat spullen sneller in de fik vliegen. De brand verwoestte het post agentschap in een groentenwinkel volledig. Ook een naastgelegen su permarkt en woningen boven het winkelcentrum liepen rook- en wa terschade op. Inmiddels wordt de nering zo goed en zo kwaad als het gaat buiten voortgezet. (foto Henk mille nodig. Dat geld gaat onder jaar al bepaald dat er van structure- i hesjes voor de wed- le steun van de gemeente geen spra- strijdleiding, drukwerk en medail les. Noort vindt het onverantwoord verder te bezuinigen. De hesjes benodigde 2,2 miljoen gulden. Als de restauratie niet v r steunen op de bijvoorbeeld zijn ke zal zijn. Noort zegt hierop dat het geld voor het goede doel afkomstig loterij. "Wij krijgen dit absolute jaar niet de twee mille die pril be- hun plaats worden gehouden door must- wedstrijdleiding moet jaar wel kregen en wij weten niet dit gat moeten dichten. Punt Gaslek: huizen even ontruimd VOORSCHOTEN - Een klein deel van de Voorschotense Ju liana van Stolbcrglaan is gis teravond korte tijd ontruimd. In een huis roken de bewoners rond half twaalf gaslucht en waarschuwden daarop de poli tie. Agenten roken niet alleen een sterke gaslucht, maar hoorden ook een sissend ge luid. Zij waarschuwden dé brandweer, die direct de wo ning en enkele belendende panden ontruimde. Een mon teur van het gasbedrijf dichtte daarop een provisorisch een lek, waarna iedereen zijn huis huis weer in kon. Het repara- tiewerk werd vanmorgen nog voortgezet. Oegstgeester Chinees bestolen OEGSTGEEST - Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dins dag ongeveer 1200 gulden gestolen uit een Chinees restaurant aan het Lange Voortplein in Oegstgeest. Zij kwamen binnen door ruitje in te slaan. Naast telefoon- en wisselgeld verdwenen een paar sloffen sigaret ten. Sluipverkeer halt toegeroepen ZOETERWOUDE - De politie van Zoeterwoude is vanmorgen opge treden tegen sluipverkeer door het dorp. Tussen acht uur en negen uur bekeurde zij 18 automobilisten op de Europaweg en de Papeweg, twee favoriete sluipweggetjes richting Leiden. De boete bedraagt 35 gul den. Al in 1987 heeft de kerkvoogdij bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg een subsidieverzoek inge diend. Bij deze dienst bestaat echter een lange wachtlijst, zodat het kerk bestuur dacht nog enige jaren te kunnen sparen voor een eigen bij drage aan de restauratie. Aan de ene kant was het dan ook een meevaller dat al in december vorig jaar de gevraagde subsidie werd toegekend, maar aan de ande re kant bleek de kerk nog veel 'ei gen geld' tekort te komen. Gat Als alle bijdragen van Rijk, provin cie, gemeente en andere fondsen worden opgeteld, blijft volgens kerkvoogd Potter nog een gat van een hajf miljoen over. Uit het oor spronkelijke plan zijn al veel onder delen geschrapt, zoals een geluidin stallatie, centrale verwarming, ther mopane glas-in-lood ramen en de restauratie van het orgel. In 1978 werd de kerk al eens ge restaureerd. toen het leien dak werd hersteld. De boktorren maken een nieuwe opknapbeurt noodzakelijk. REGIO De Internationale Vrou wendag wordt morgen ook in de Leidse regio 'gevierd'. Zo is er in Leiderdorp een lijvig programma in de Sjelter aan de Heemraadlaan samengesteld rond het thema 'vrou wen en vrije tijd'. Wethouder Ker- ner (welzijn) opent de dag om tien uur. Een kwartier later geeft Esther de Gans een lezing over 'Eurythnie'. De hele ochtend is er kinderopvang in de Sjelter en zijn er twee tentoon stellingen te bezichtigen, 'de kunst van het moederschap' en 'vrouwen in de katholieke kerk'. 's Avonds wordt het programma voortgezet met workshops oerdans, muziek, drama en creatief schrijven (acht uur). Rond half elf is er een 'verrassend optreden' en tot twaalf uur krijgen vrouwen de gelegenheid wat te drinken en te praten. Toe gang gratis. Ook voor vrouwen in Voorscho ten is er een programma rond Vrou wendag samengesteld. De Vrouwen raad organiseert dat van half twee tot half vijf in de Werf (naast de Ge reformeerde Kerk in de School straat). De vrouwen kunnen kennis maken met de aktiviteiten van vrouwen binnen en buiten vereni gingsverband. Vaste punten in het programma zijn de opening (half twee), het vertonen van een video van het vrouwenproject in Kita Ma li (twee en drie uur), een lezing 'vrouwen in de politiek' door raads lid Wilma Zoetemelk (half drie) en een demonstratiecursus zelfverdedi ging voor meisjes (half vier). Alle vrouwen zijn welkom, inclusief hun kroost, want voor kinderopvang wordt gezorgd. LEIDERDORP - De Leiderdorpse IKV-afdeling houdt op maandag 1 maart een bezinningsavond over d Golfoorlog. De gevolgen van de oor log en de toekomstige machtsver houdingen in het Midden-Oosten staan centraal. Het IKV wil daar naast peilen of er in Leiderdorp be hoefte is aan regelmatig contact Arabische groepen in Nederland De avond begint om 20.15 uur Scheppingskerk. ZOETERWOUDE - Het gemeente lijk zwembad aan de Nieuweweg kost de Zoeterwoudse gemeen schap 180.000 gulden per jaar. De gemeenteraad stelde tot nu toe dit bedrag zonder morren beschikbaar, maar gisteravond bekeek de raads- commmssie welzijn of dat in de toe komst niet anders moet. Om het bad aantrekkelijk te hou den moet ieder jaar worden geïn vesteerd in schilderwerk, bloem perkjes en nieuwe tegels en ander onderhoud aan gebouw en installa ties. Ook de steeds scherpere milieu-eisen kosten handenvol geld. B en W willen de procedure waarbij de gemeenteraad ieder jaar 'automatisch' geld beschikbaar stelt veranderen. "Dan ben je ten- VOORSCHOTEN - Een Leidenaar werd gistermorgen op heterdaad betrapt bij de diefstal van een bakje violen uit een Voorschotens tuin centrum. Alerte personeelsleden maakten de man duidelijk dat hij 'vergat' het twaalf gulden dure bakje af te rekenen. Daarop zette hij de violen neer, spurtte naar zijn auto en reed weg. Het personeel noteerde zijn kentekennummer, waarna de politie geen moeite had 's mans adres te achterhalen. Inmiddels is hij telefonisch vermanend toege sproken. minste tien jaar af van dat gedoe in de marge", zoals wethouder R. Ho- genelst het gisteravond uitdrukte. De commissieleden kregen gis teravond een discussiestuk waarin verschillende mogelijkheden zijn geïnventariseerd, variërend van volledige of gedeeltelijke sluiting tot gehele overkapping van het oude zwembad. Ook de bouw van een nieuw complex wordt niet uit gesloten. Andere mogelijke maatre gelen zijn stoppen met school zwemmen en privatisering van het bad. Echt enthousiast waren de com missieleden gisteravond niet over het discussiestuk. J. Stuyt (Progres sief Zoeterwoude) wilde weten waarom het zwembad niet aantrek kelijker wordt gemaakt, door bub bels, verhoging van de watertempe ratuur of zwemlessen voor hele jon ge kinderen. M. Knops (CDA) zei al die toeters en bellen niet te zien zit ten. "Moeten wij ons wereldallures gaan aanmeten", zo vroeg zij zich af. "Zoeterwoude is klein, maar juist die knusheid geeft het bad zijn char me en die moeten wij behouden". Op de publieke tribune zat gister avond een grote groep belangstel lenden. Onder hen was F.J.L. Ger- sen, die al meer dan een jaar onder zoek doet naar het zwembad. Priva tisering is volgens hem pas haalbaar als andere voorzieningen als een sauna en een squashbaan worden aangelegd. Ook hij is echter van me ning dat het bad 'klein en knus' moet blijven. Over twee weken presenteert Mevrouw Knops: geen toeters t Gersen zijn plan aan de gemeente- bellen in het zwembad... (foto w raad. Dijkman) WOENSDAG 6 MAART Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 ot 19.30 uur m gymnastieklokaal >an de Zonnebloemschool. Jong- Boskoop literaire avond met schrijfster Tessa de Loo. aanvang 20 00 uur Katwijk uitvoering Matthaus Passion doör het Christelijk Koor Hallelu jah'. 19.30 uur in de Dorpskerk. informatieavond Stichting Werk gelegenheid over aktiviteiten en cursuspakket concert in de 'Divertementsee- rie' met Ingrid van Veen (cello) en Olivia Krenek (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal. Zoetorwoude dia-avond over Zoeterwoude. aanvang 20.15 uur in Ons Huis. DONDERDAG 7 MAART Alphon jeugdfilm- 'Ghostbusters', aan vang 18.30 uur in buurtcentrum De Ridder. Concertweg bijeenkomst Women's Aglow. in gebouw* Onderweg. Lijsterlaan. Katwijk klaverjassen en jokeren Alge mene Bond voor Ouderen, aan vang 14.00 uur in Zwanenburg. Lolden •Btheateroptreden van The Sons of the Magnificent 7', aanvang sers. 20.15 uur in de Muzenhof kaarten en sjoelen bij Tamarco, clubgebouw Splmterlaan. aanvang Noordwijk lezing NVvH over Russchische Paasgebruiken door mevr Kyra Roof, aanvang 14 00 uur in het Buurthuis. Hoofdstraat Noordwijkertiout optreden van The House Band', uit Schotland, aanvang 20.30 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout. Oegstgeest lezmgenserie "Verschuivingen in het theologische denken', aan vang 20.00 uur m het Gemeente- Ben Gerritsen Band b Jazz Club Alphen. aanvang 21.30 uur in het Parktheater dansavond 'Out of your r vanaf 21.30 uur. jongerencentrum Het Kasteel. Leiden concert in de Pianistenserie rr Patrick Hopper, aanvang 20.15 u in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp Internationale Vrouwendag Sjelter om 10.15 uur lezing ov Eurythmie, vanaf 20.00 u workshops. prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsclub. Maurits- smgel. aanvang 20.00 uur Noordwijk filmavond HSV De Sportvisser, aanvang 19.30 uur in het clubge- Bosweg reel Centrum De Rank. Golfbaan. Voorschoten Internationale Vrouwendag in De Werf. vanaf 13.30 uur vrouwen fin Manza' door Voorschotense Operette Vereniging 'Belcanto', aanvang 20.00 uur in Cultureel Centrum, Marljkelaan. Warmond dialezing van Stichting Zeilvaart Warmond, door F. Loomeijer, direc teur Visserijmuseum Vlaardmgen. ZATERDAG 9 MAART orgelconcert door Ronald Jong, aanvang 20.15 uur in Oudshoornse Kerk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16