Ik had wel lastiger kinderen in de klas' Twee mongolen draaien succesvol mee op Leidse basisschool acliel in vrije lijd Gemeente gaat betalen voor oud papier WOENSDAG 6 MAART 1991 LEIDEN In Nederland is het tal basisscholen dat één mongoloide kinderen onder haar leerlingen telt groeiende. De Leidse Houtschool is een van de 130 basis scholen waarop kinderen met het Down-syndroom zitten, zoals de of ficiële benaming luidt. Vonneke en Derek draaien er al jaren succesvol Met drie andere basisscholen in Zwolle. Hardegarijp en Wijk bij Duurstede, is de protestant-christe lijke school aan de Adriaan Pauw straat onlangs opgenomen in een projekt van het ministerie van On derwijs. Het kwartet scholen, dat enige jaren ervaring heeft met het lesgeven aan mongolen, brengt pro blemen in kaart, wisselt informatie uit en verzamelt gegevens. Voor het projekt is driejaar uitgetrokken. Normaal Mongolen gaan meestal naar het on derwijs voor zeer moeilijk lerende kinderen, het zogenaamde ZMLK onderwijs. En dat betekent vanuit huis met een busje naar die ZMLK- school. De ouders van Vonneke en die van Derek dachten er een aantal jaren geleden anders over. Zij wil den hun jonge kinderen liever dich ter bij huis naar school laten gaan. Daarom vroegen zij de basisschool in hun omgeving, in dit geval de Leidse Hout-school, of het mogelijk was hun kind toe te laten. Inmid dels zit Vonneke in groep vijf en De- rek in groep vier. "Je staat er in het begin onwennig tegenover. We hebben met het hele team indertijd gesprekken gevoerd en besloten het te proberen. Wij vonden dat iedere leerkracht er ach ter moest staan. En het is een heel positieve ervaring geworden", zegt Carla Verheij. Zij is adjunct-direc trice van de Leidse Houtschool en de steunpuntcoördinator binnen het projekt. De school heeft hier voor een vier extra taakuren gekre gen. "De basisschool is ook een afspie geling van de maatschappij. En je ziet nu op onze school dat de aanwe zigheid van Vonneke en Derek voor de andere kinderen heel normaal is. En deze kinderen komen uit ons verzorgingsgebied, niet van de an dere kant van de stad. Het is, en dat is een bijkomend positief aspect, ook goed voor de andere leerlingen dat ze er zijn. Na verloop van tijd blijkt in de les dat die leerlingen de mongolen ook beter kennen dan de onderwijzer", constateert Verheij. Lastig Carla Verheij met Derek op de Leidse Houtschool. guliere les mee en voor de overige vakken wordt er lesmateriaal voor ze ontwikkeld. "Daarom is het goed dat nu dit projekt er is", reageert Carla Verheij, "We kunnen zo ook in samenwerking standaardmateriaal ontwikkelen. Want er zijn nog hele maal geen boeken. En we moeten voorkomen, dat elke basisschool opnieuw het wiel gaat uitvinden, als een mongool er het onderwijs gaat volgen". Gebleken is bijvoorbeeld dat mongolen veel beter in taal dan in rekenen zijn. "Ze zijn vaak wat lang zamer, en daar hou je rekening mee, maar ze willen wel overal aan mee doen". De twee kinderen krijgen extra ondersteuning van de logope dist. Verheij: "Ze articuleren vaak wat moeilijker door de slappe mondspieren". Vanwege de deelna me aan het projekt krijgt de Leidse Houtschool per mongoloide leer ling acht uur extra begeleiding. Daardoor is ook ruimte voor re medial teaching. Vragen Op de basisschool is al jaren meer aandacht voor de individuele ont wikkeling van een kind dan vroe ger. Kinderen zitten immers niet meer de hele dag, vaak strak met de armen-over-elkaar, in onverplaats bare banken. Dat maakt het ook ge makkelijker de mongolen te bege leiden. "Ons staat vooral een sociaal doel voor ogen. Want de basisschool heeft naast een taak om dingen te le ren, ook dat sociale aspect. Dat is voor iedereen hetzelfde en dat komt elke leerling ten goede, los van het leerproces", weet Verheij. "Wij beoordelen aan het eind van elk jaar en ook gedurende het schooljaar hoe het met Derek en Vonneke gaat en geven dan een ad vies voor het volgende jaar. Maar we houden hier niet elke leerling koste wat kost. Er zijn andere kinderen, die naar het LOM-onderwijs gaan. Daar zijn ze het meest bij gebaat. Maar bij de mongolen weetje datje bepaalde dingen niet kunt ontwik kelen en je legt dan een andere Het ligt evenwel niet voor de hand dat een mongool die een regu liere basisschool doorlopen heeft, naar een vorm van regulier voortge zet onderwijs gaat, want daarin staat het leeraspect centraal. De keuze voor hen valt dan op het voortgezet speciaal onderwijs. Vraagbaak Carla Verheij is op de Leidse Hout school drukdoende een klein infor matiecentrum in te richten. Ze is de vraagbaak en contactpersoon voor het onderwijs aan mongoloide leer lingen en zit in het overleg met de andere steunpuntscholen. Zo houdt Verheij bijvoorbeeld een logboek bij en geeft ondersteuning als ande re scholen voor het eerst een mon goloide kind gaan opvangen en met vragen zitten. Hoewel er over heel Nederland genomen al tientallen mongolen aan het basisonderwijs deelnemen, krijgt deze integratie pas met het sa- menwerkingsprojekt van het minis terie tussen de vier scholen grotere bekendheid. Onlangs filmde de Ne derlandse Onderwijs Televisie voor het vrijdagse schoolweekjournaal in Leiden. Nederland vervult op dit gebied overigens geen voortrek kersrol. In Denemarken en meer Scandinavische landen bestaat het verschil tussen 'gewoon' en spe ciaal onderwijs niet en is integratie al jaren doodgewoon. Het projekt wordt landelijk gecoördi neerd door de VIM, de in Zwolle geves tigde Vereniging voor een geïntegreer de opvoeding van Mongoloide kinde ren. Zij wordt op haar beurt weer on dersteund door de afdeling orthopeda gogiek van de Hogeschool Midden-Ne derland. Deze hogeschool heeft een in formatie gids uitgegeven voor basis scholen en ouders, die op zoek zijn naar mogelijkheden voor geïntegreerd on derwijs aan een kind mef het Down syndroom. De gids is te bestellen door overmaking van 15 gulden op giro 474242 t.n.v. HMN/Scminarium voor Orthopedagogiek, Utrecht, o.v.v. VIM- gids deel A. "Mongolen weten zelf heel goed dat ze anders zijn dan anderen", ant woordt de adjunct-directeur desge* vraagd. Meestal wordt vergeten dat mongolen onderling net zo verschil len als 'normale' kinderen. En dus waren ook de karakters van Vonne ke en Derek totaal verschillend. Carla Verheij had ze in de beginja ren in de klas. "Vonneke is een rus tig kind. Je moest heel goed obser veren wat ze wel en niet oppikte. Derek was in het begin heel druk. Hij heeft hier heel goed leren lezen, hij zit op het niveau van groep drie. Ik had kinderen in de klas die veel lastiger waren". Bij tekenen en handenarbeid doen Vonneke en Derek met de re- Engels K&O start woensdagavond 6 maart van zeven tot negen uur met een cursus ac centloos Engels. De cursus heeft plaats in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Cursus Buurthuis 'Op eigen wieken' begint woensdagavond 6 maart van half acht tot half tien met een cursus tekenen en schilderen voor volwassenen. De cursus wordt gehouden in het gebouw aan Val kenpad 3. Volleybal De gemeente-afdeling sport en recreatie en de volleybalvereniging 'Leython' or ganiseren een introductiecursus volley bal voor beginners. De cursus begint donderdagavond 7 maart van kwart over acht tot half tien en bestaat uit acht les sen. De lessen worden in de gymzaal aan het Leiderdorpse Kwikstaartplein gehouden. Manipulatie De manipulator H van Marle vertoont op donderdagmiddag 7 maart vanaf zes uur zijn goochelkunsten met het kaartspel in grand-café 'In den Leidschen Salon' aan de Steenstraat. Volksmuziek Folkclub Horus organiseert vrijdagavond 8 maart vanaf half negen een open podi um in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Solisten of groepen die volksmuziek ma ken, kunnen maximaal drie nummers ten gehore brengen. Steentijd In het Rijksmuseum voor Oudheden is van 8 maart tot en met t september een tentoonstelling over het leven van de Ne derlandse oermensen in de steentijd. Vrouwendag Jeugdcentrum 't Breehuys aan de Bree- straat is vrijdagavond 8 maart van zeven tot elf uur open voor meiden in verband met de internationale vrouwendag. Er is onder andere een hip-hop optreden en een modeschow. REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 Eerbetoon De wieken van molen 'De Valk' waren er afgelopen vrijdag en za terdag speciaal recht voor gezet. Twee witte doeken met rode let ters op de horizontale windvan gers droegen links de tekst Dag Ger en rechts de tekst bedankt. "Museum de Lakenhal verzocht ons om deze boodschap aan te brengen en we werkten graag mee", verklaart de beheerder van de molen, H. van der Lelie. Niet zonder reden. Afgelopen vrijdag nam de 65-jarige Ger van Wengen na 35 jaar afscheid van het Rijks museum voor Volkenkunde. Hij was als hoofd van de educatieve dienst aan het museum verbon den en een grondlegger van der gelijke diensten in Nederland. Ze zijn nu nergens meer weg te den ken. "Voor Leiden als museum- stad heeft Ger van Wengen heel veel gedaan", aldus de beheerder. Vanaf het museum aan de Steen straat moet het zicht op de molen die dag dus extra mooi zijn ge weest. Mooiste I Begin januari van het vorig jaar stond er in deze krant een artikel over nieuwjaarsgedichten. Daar in kwam een kenner van zulke ge legenheidspoëzie aan het woord, de Leidse neerlandicus dr. Karei Bostoen. Op grond van het artikel zocht de tegenwoordig in Valkenburg woonachtige Madeleine Bosch- Gans contact met hem. Zij had in haar kast misschien nog wel iets interessants voor hem. Een blad oude handschriftjes met korte ge dichten, opschriften leken het wel, ja, ook over de stad Leiden. Er er stond met negentiende eeuws potlood iets op het blad vermeld: 'eigenhandig schrift van Constantijn Huygens en uit zijn portefeuille afkomstig'. Constantijn Huygens (1596- 1687) is natuurlijk niet de eerste de beste. Want hij is na Joost van den Vondel en P.C. Hooft mis schien wel de belangrijkste dich ter van onze zeventiende eeuw. Ook bekend als secretaris van de Prins van Oranje. Dus liggen er plotseling twee vragen. Was het blad inderdaad van Huygens? En hoe kwam dat oude vel dan in de Valkenburgse woonboot van Bosch-Gans te recht?. Mooiste (2) De eerste vraag wordt door Karei Bostoen grotendeels beantwoord in het jongste nummer van het Nieuw Letterkundig Magazijn, het blad van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde uit Lei den. Onder de kop Constantijn Huy gens en de poëzie van de straat komt Bostoen tot de conclusie, dat de zeventiende eeuwse dich ter ook wel eens een gewoon 'ge- dichie' gemaakt kan hebben. In korte verzen was Huygens trou wens vrij goed. Vooral zijn zoge naamde epigrammen, sneldich ten, zijn vermaard geworden. Karei Bostoen bestudeerde dus het blad van mevrouw Bosch. En ook een Huygens-specialiste keek er op zijn verzoek naar. Op het vel staan negen verschillende gedichtjes in twee handschriften. Zeven in inkt en twee in potlood. En die laatste twee, die zouden van Huygens kunnen zijn, vol gens Bostoen. Maar met zeker heid valt dit niet vast te stellen. De negen versjes bevatten tek sten over een aantal winkels in grote steden. Opschriften en uit hangborden van driehonderd jaar geleden. Eén gaat er over Leiden, maar dat is in ieder geval niet door Huygens zeif opgeschreven. Het luidt: Te Leijden buijten de Zijl-poort I Jnt belegh van Leijden e doe? Dat zie ik nog sturven veel duijsend menschen dat sal niet meer beuren want men backt hier wafelkoeken en krensen. (Krensen is een soort ge bak, dat bij de geboorte van een kind aan de buurtkinderen wordt uitgedeeld). Dat onbekende rijm lijkt sterk op een tweede dat Bos toen kent. Dat komt uit de verza meling van Hiëronymus Sweerts' Koddige en Ernstige Opschriften. 'Luiffelschrift te Leiden op de Breestraat' gaat zo: Hier baktmen koekjens, krakelingen en krens- senlln de Belegering van Leiden stierven veel mensen/Doch om 't le ven te behouden vindmen hier broot, en hier naast Boekwyde flenssen. Het is niet meer te ach terhalen om welke bakkerswin kels het hier gaat. Mooiste (3) De vrouw die Bostoen opmerk zaam maakte op het blad, blijkt een kleurrijke dame, die vijf jaar terug van het Leidse Rapenburg naar een Valkenburgse artistieke woonboot verhuisde. "Eigenlijk ben ik uit Leiden weggevlucht. En ik zou niet meer terug willen. Want al die overlast en die afschuwelijke nieuwbouw overal, daar kon ik niet meer te gen", zegt Madeleine Bosch- Gans. De voormalige Leidse kwam in bezit van het handschrif- tenvel, omdat de eigenaar haar overbuurman aan het Rapenburg was. "Dat was de neerlandicus doctor Mak en zijn vrouw. Zij leefden een beetje zielig, heel te ruggetrokken en ik zocht ze veel op". Toen het echtpaar vijftien jaar geleden overleed, bleek er weinig geregeld. "Ze hadden wel kinderen maar geen erven, slechts een paar neven en nich ten. Zo'n neef dook na het overlij den op en vroeg of de boeken van oom en tante er nog stonden. Nou, dan weet je het wel". Omdat mevrouw Bosch veel bij de Maks thuiskwam, nodigde een notaris haar toen uit een en ander te inventariseren. Want de inboe del moest verkocht worden. "Ja dat vel, de notaris zei zoiets van neem maar mee. Of ik nu eigenaar ben? Ik zou het niet weten. Laten we zeggen: het vel is bij mij. En wat er mee gebeurt later? Dat zien we dan wel. Weetje trouwens dat de burgemeester van Valkenburg vorig jaar op de paardenmarkt ook Huygens citeerde? Want die schreef al over die oude markt?". Madeleine Bosch-Gans door liep de Haagse Tekenacademie en trouwde met een kunstschilder. Zelf is ze ook wel eens in een boek voorgekomen, bekent de 71- jari ge weduwe haast fluisterend. "Over mij is geschreven dat ik het mooiste meisje van Leiden was". Op haar tafel ligt een exemplaar van De omgevallen boekenkast van Hans van Stratén. Een deel uit de zogenaamde Privé-Domein reeks van de Arbeiderspers. Een veelzeggende naam voor een reeks, in dit geval. Want in Van Stratens boek valt te lezen: "Daar was ook Walter Bosch, die met het mooiste meisje van Leiden (Madeleine Gans) was getrouwd, maar zich later niettemin heeft doodgedronken". En klopt dat, mevrouw Bosch? "Ja, dat weet ik niet, je kan toch van jezelf niet zeggen of je het mooiste meisje van Leiden bent". Nee, dat ande re. "Ja, dat klopt, dat klopt. Het is vijfentwintig jaar geleden. Maar wie wilde er nog een weduwe met vier kinderen hebben?". Stadhuis wordt niet drooggelegd LEIDEN Er wordt vanavond al cohol geschonken tijdens het stern- feestje in de Burgerzaal van het Stadhuis. De SP deed gisteravond tijdens de raadsvergadering een te- vergeefse poging om alle bezoekers alleen frisdranken en sapjes te laten drinken. Een voorstel van deze partij om gedurende een jaar geen alcoholi sche dranken te schenken tijdens gemeentelijke bijeenkomsten, werd verworpen door alle andere fracties. Geen drooglegging dus, tij dens de bijeenkomst waarop de uit slag van het referendum over de vrije sluitingstijden van de horeca wordt bekendgemaakt. "Gezien de grote maatschappelij ke en gezondheidsproblemen die het drinken van alcohol veroorza ken, moet geen slap beleid worden gevoerd. De gemeente moet zelf het goede voorbeeld geven en een voor trekkersrol vervullen", verdedigde SP'er C. Vergeer zijn voorstel. Honger "Wanneer is de proef eigenlijk ge slaagd of mislukt", wilde G. Bakker van de WD weten. "Mensen ko men toch naar een receptie voor de jubilaris, of om anderen te ontmoe ten. Degenen die speciaal voor de drank komen, zullen we niet mis sen", zei Vergeer. "Aha", concludeerde Bakker, "dan is de proef dus altijd geslaagd. Want öf er komen genoeg mensen, öf er komen er minder. Maar de mensen die niet komen, missen we toch niet". Vergeer had ondertus sen een diplomatieker antwoord be dacht: "De proef is mislukt als het doel van de receptie niet wordt be reikt". Hij kon de andere fracties echter niet overtuigen. Die stelden dat het beleid van de gemeente is gericht op matiging van het alcoholge bruik. Een ander doel is dat mensen bewuster'met drank omgaan. "In bepaalde gevallen bevordert een drooglegging de bewustwor ding", deed Vergeer nog een laatste poging. Maar toen vond burgemees ter Goekoop het ook tijd worden zich met de discussie te gaan be moeien. "Als je niet eet, krijg je ook honger", bromde hij. LEIDEN De gemeente Leiden wil verenigingen die oud papier ver zamelen acht cent per kilo geven. De maatregel moet op 1 april in gaan. Op dit moment ipoeten mensen die oud papier op halen vijf cent toebetalen bij de handelaars. Daar door wordt er bijna geen oud papier meer opgehaald. De gemeente wil die vijf cent wel aan de handelaars betalen, zodat de kosten voor Lei den op dertien cent per kilo komen. De gemeente moet in het begin 90 duizend gulden op de maatregel toeleggen. Maar uiteindelijk ver wacht de gemeente er winst uit te halen. Verwerking van ongeschei den huisvuil kost de gemeente nu 28 cent per kilo. Die prijs gaat om laag als het papier gescheiden wordt. Met de regiogemeenten is afge sproken dat zij een zelfde systeem gaan hanteren. Dit moet voorko men dat al het oud papier naar Lei den wordt gebracht. Steekproefsge wijs zal worden onderzocht of het oud-papier inderdaad uit de regio komt en niet uit andere delen van Nederland. Bontwinkel opnieuw beklad LEIDEN De pui van een bont winkel aan de Breestraat is gister avond rond negen uur opnieuw met verfbommetjes bekogeld. Dat ge beurde voor de vierde keer binnen een paar dagen. De eigenaar van de zaak is gisteren opgebeld. Hem werd anoniem meegedeeld 'dat ze er mee door zouden gaan'. De eige naar en de Leidse politie nemen de zaak hoog op. Het toezicht op de zaak wordt verhoogd, zowel van po litie als van particuliere zijde. Beenletsel Haarlemmermeerse HILLEGOM Een 42-jarige in woonster van Haarlemmermeer is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval in Hillegom. De vrouw stond op de Olypiaweg voorgesorteerd om linksaf de Ein- steinstraat in te rijden. De chauffeur van een een bestelbus, een 42-jarige Hillegommer, die in dezelfde rich ting reed, merkte de stilstaande auto volgens de politie te laat op en botste op zijn voorganger. Door de klap schoot de wagen van de Haar lemmermeerse op de weghelft van het tegemoetkomende verkeer en reed frontaal op een auto die werd bestuurd door een 58-jarige man uit Ermelo. De drie auto's raakten zwaar be schadigd. De vrouw is met onder andere beenletsel overgebracht naar het Spaarneziekenhuis in Haarlem. COLLECTE De huis-aan-huis- en kerkcollecte voor de wereldvluch- telingenweek 1991 heeft in Leiden ruim 21 duizend gulden opge bracht. Tijdens deze landelijke ac tie, die van 17 tot 23 februari gehou den werd, werd in 650 plaatsen drie miljoen gulden opgehaald.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14