De wereld een dorp vj i =iwh m - Wereldwijde samenwerking voor bouw kernfusiereactor Déja-vu ervaring driedimensionaal geheugenbedrog Chimpansee produceert zelf snij-gereedschap Enorme uitbarsting Halley verrast sterrenkundigen 'Interdependente wereld tilt conflicten naar beschaafder niveau' Hoogleraar cadeau WOENSDAG 6 MAART 1991 HOUSTON Ingenieur Gary Peters demonstreert een experi menteel voertuig dat in april met een space shuttle in de ruimte zal worden gebracht. Het zal worden gebruikt om in een toekomstig ruimtestation bemanningsleden en apparatuur te vervoeren en bet werkt als een ouderwets, handbediend railwagentje. (foto afp> WASHINGTON (DPA) Al Langer is bekend dat chimpan sees stokken gebruiken om te jagen op mieren in hun holen of om een banaan te verschal ken die net iets te ver weg hangt. Een Amerikaanse on derzoeker heeft echter het be wijs gepubliceerd dat chim pansees zelfs in staat zijn steenmesjes te fabriceren. De chimpansee maakt dus niet al leen gebruik van gereedschap, hij is in staat het te produce- Van de mensapen staat de chimpansee in zijn ontwikke ling het dichst bij de mens. En zoals de onderzoeksaap van professor Nicholas Toth, an tropoloog aan de universiteit van Indiana (VS), een steen op een andere steen werpt om een scherpe schilver te krijgen, zo moet de oermens dat twee mil joen jaar geleden ook hebben gedaan. Toth maakt zijn onderzoeks resultaten zaterdag in Was hington bekend op een bijeen komst van de Amerikaanse wetenschappelijke vereniging AAAS. Toth heeft zijn informatie niet in. het open veld verza meld. Hij heeft de in gevan genschap levende chimpansee Kanzi Langzaamaan ertoe aan gezet steenschilfers te produ ceren. Toth stopte eerst een lekkernij in een doosje en bond daar een koord omheen. Met behulp van een aangereikt stukje scherpe scherf kon Kanzi het begeerde verkrij gen. Later werd de truc her haald, maar de scherpe scherf was vervangen door twee bot te stenen. Toth: "Eerst raakte Kanzi gefrusteerd omdat de steen op de zachte bodem niet wilde versplinteren. Na enige tijd begon de chimpansee ech ter te experimenteren door beide stenen op elkaar te slaan en produceerde zo de ge wenste scherpe schilver". Toth en zijn team willen de prestaties van Kanzi nu verge lijken met de vondsten van menselijk gereedschap uit de vroegste steentijd. Met name met het "gereedschap" van de homo habilis, die twee miljoen jaar geleden in Oost-Afrika woonde. Kanzi kan trouwens nog niet op zijn lauweren rusten. Toth en zijn medewerkers willen nu gaan onderzoeken of Kunzi zijn kennis kan overdragen aan zijn mede-apen. MÜNCHEN/DEN HAAG (ANP) Sterrenkundigen van het Europese observatorium ESO bij München hebben met hun telescopen in Chili een enorme uitbarsting ontdekt op de komeet Halley. De hele as tronomische wetenschappe lijke wereld is daardoor zeer verrast, omdat dit volgens de tot nu toe geldende theorieën niet mogelijk is. Een verkla ring voor het vreemde ver schijnsel heeft men nog niet gevonden, aldus ESO. De beroemde komeet was vijf jaar geleden in de buurt van de aarde. De Europese ruimtevaartorganisatie stuur de toen de satelliet Giotto er op af om het hemellichaam, dat eens in de 75 jaar in onze richting komt, nader te bestu deren. De komeet was toen met het blote oog goed te zien en had een spectaculaire staart. Vuile sneeuwbal Op het ogenblik bevindt de vuile sneeuwbal, zoals de as tronomen de hoofdzakelijk uit sneeuw en ijs bestaande ko meet Halley noemen, zich meer dan twee miljard kilo meter van de zon. Het door het hemellichaam gereflecteerde zonlicht Is zo zwak dat de ko meet zelfs met de grote en mo derne telescopen nauwelijks meer waargenomen kan wor den. Het afgelopen jaar had het Europese observatorium nog een zwak beeld van Halley kunnen opnemen. De astronomen van ESO wa ren volkomen verbaasd toen zij vorige week zagen dat Hal ley driehonderd keer helder der was dan normaal het geval had moeten zijn. Het is de des kundigen een raadsel hoe dit kan. De komeet is zover van de zon verwijderd dat de tempe ratuur van het hoofdzakelijk uit water bestaande 15 kilo meter lange object is gedaald tot min 200 graden Celsius. Het is dus niet mogelijk dat de ijs massa aan het smelten is, zoals het vijf jaar geleden het geval was toen de komeet zich dieht bij de zon bevond. Het is volgens het Europese observatorium niet eenvoudig een verklaring voor het ver schijnsel te vinden. Een van de mogelijkheden is dat de ko meet in botsing is gekomen met een ander klein, onbekend object. Er is weinig bekend over de aanwezigheid van kleine hemellichamen buiten het zonnestelsel. Er kunnen er meer zijn dan astronomen nu weten, maar de kans dat een voorwerp de betrekkelijk kleine kern van Halley raakt, is naar het oordeel van de des kundigen uiterst gering. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn dat grote boe veelheden energie vanuit het binnenste van de komeet naar buiten komen. Men weet niets met zekerheid over de interne structuur van het hemelli chaam. Sterrenkundigen heb ben een tiental theorieën daarover, maar geen daarvan kan verklaren hoe grote hoe veelheden hitte of mechani sche energie gedurende de na dering van de zon opgeslagen kunnen Morden en dan na zo lange tijd losgelaten worden. Een derde hypothese dat er tussen de komeet Halley een interactie plaats \indt met ho ge energiedccltjcs in de zon newind, lijkt evenmin waar schijnlijk. Ofschoon de zon op het ogenblik in een fase ver keert van maximale activiteit en regelmatig grote hoeveel heden energiedeeltjes uit stoot. is het naar de mening van de astronomen te bewijfe- len of deze genoeg energie hebben om het oppervlak van Halley's kern op zulk een af stand van de zon zo te verhit ten dat het huidige waargeno men effect ontstaat. Van onze correspondent Herman Damveld De Europese Gemeenschap, Japan, de Sovjetunie en de Verenigde Sta ten hebben besloten gezamenlijk een nieuwe kernfusiereactor te ont werpen. Voor dit ontwerp is zes jaar en, omgerekend, 680 miljoen gul den uitgetrokken. Daarna kan de bouw beginnen. Een plaats hier voor is nog niet gevonden, maar de gedachten gaan uit naar Europa, Ja pan of de Verenigde Staten. De fusiereactor zal volgens voor lopige schattingen zo'n 9 miljard gulden kosten. De naam van de fu siereactor is ITER. Dit staat voor In ternationale Thermonucleaire Ex perimentele Reactor. Met de ITER moet de wetenschappelijke en tech nische uitvoerbaarheid van kernfu sie worden aangetoond. Kernfusie is een proces, waarbij door samensmelting van lichte atoomkernen een zwaarder atoom ontstaat. Bij deze samensmelting komt energie vrij, die omgezet kan worden in elektricteit. Atomen kun nen niet zomaar smelten, omdat ze elkaar afstoten. Daarom lukt kern fusie alleen maar bij zeer hoge tem peraturen: er is een temperatuur no dig van maar liefst 100 miljoen gra den. Volgens het Internationale Atoom Energie Agentschap (IAEA) te Wenen is het moeilijk om een der gelijke temperatuur te bereiken. Maar nog moeilijker is het deze tem peratuur vast te houden als men die eenmaal heeft bereikt. Er is daarom veel energie nodig om kernfusie op gang te brengen en dat terwijl het de bedoeling is om energie op te wekken. Deze hoge temperatuur geeft ook andere problemen. Het kernfusie- materiaal kan niet door een reactor vat worden omgeven Bij een tem peratuur van 100 miljoen graden smelten metalen of andere materia len. Daarom heeft men naar andere oplossingen gezocht. Sinds een jaar of dertig wordt het onderzoek ge richt op insluiting van de atomen die moeten samensmelten in een sterk magnetisch veld. Het internationale onderzoek is nog lang niet klaar. De Europese Gemeenschap heeft sinds 1978 zo'n 2,6 miljard gulden uitgegeven voor een Engelse proefreactor, de JET. Deze proefreactor heeft echter on voldoende kennis opgeleverd om alle wetenschappelijke en techni sche vragen te kunnen oplossen. In ternationaal is de afgelopen jaren het besef gegroeid, dat samenwer king nodig is om de beschikbare gelden zo efficient mogelijk te be- ElNDREDACTlE HANS S0NDERS steden. Vandaar deze unieke inter nationale samenwerking. Aan kernfusie wordt een grote veiligheid toegeschreven. De ato men die moeten samensmelten, worden naar behoefte toegevoegd. De hoeveelheid energie die bij een storing vrij kan komen is daarom beperkt. Minder dan bij een kern centrale die op uranium werkt Een kernsmelting zou uitgesloten zijn. De belofte van een veilige reactor is een van de zwaartepunten van het ITER-project. Een andere belangrij ke kwestie is de radioactiviteit van de reactor door het gebruik van de radioactieve stof tritium en door de neutronenbombardementen. Bij kernfusie komen neutronen vrij die met grote vaart tegen de wanden om de reactor botsen. Door dit neu tronenbombardement worden deze reactorwanden zelf radioactief en bros. Ze moeten om de twee laar vervangen worden. Waarom leidde de verovering van Kuwayt door Irak tot een oorlog van grote omvang, maar bleven andere oorlogen beperkt tot een regioneel conflict? Interdependentie is een begrip uit de politieke wetenschappen waarmee de wereld wordt gezien als een ingewikkeld web van wederzijdse afhankelijkheid. De wereld als één groot dorp, waarbij een gebeurtenis aan de ene kant van de aardbol effect sorteert aan de andere kant van de wereld. Onlangs promoveerde aan de Rijksuniversiteit Groningen de polemoloog Jaap de Wilde op interdependentie (onderlinge afhankelijkheidsl-theorieën uit de eerste helft van deze Met het begrip interdependentie kunnen structurele verbanden in de wereld worden bestudeerd. Tijdens het gesprek maakt De Wilde duide lijk dat inzicht niet wil zeggen dat gebeurtenissen te voorspellen zijn. "Je weet nooit precies wat wel of niet zal escaleren. Dat is een pro bleem. Neem de Eerste Wereldoor log: er hebben twee Balkanoorlo gen plaatsgehad die lokaal zijn ge bleven. Daarna vond een 'terroristi sche aanslag' plaats in Sarajevo: de moord op prins Frans Ferdinand, en opeens escaleert een regionaal conflict tot een wereldoorlog. Het was de eerste keer in de ge schiedenis dat een conflict op we reldschaal losbrak. Deze oorlog toonde aan dat er een complex net werk van wederzijdse relaties be stond. Voor velen, ook wetenschap pers die beter hadden moeten we ten, kwam deze oorlog echter als een volslagen verrassing. Men was zich niet bewust van deze nieuwe structuur. De Wilde: "Ramsay Muir, hoogle raar in de Moderne Geschiedenis, zat daags voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in Duitsland. Hij las de kranten en hield de boe ken bij, maar werd volstrekt over vallen door deze oorlog. De 'Frank furter Allgemeine' schreef nog na het Sarajevo-incident dat een oor log ondenkbaar was. Op dat mo ment kreeg hij een telegram van zijn bezorgde broer uit Engeland en Muir ging terug. Eenmaal thuis las hij de Engelse kranten die volstrekt iets anders vertelden. Muir ging hierover nadenken. Hoe had hij zo blind kunnen zijn? Dit bracht hem op het thema interdependentie. Naïef Na de Eerste Wereldoorlog was Muir niet de enige die wilde weten hoe zo iets had kunnen gebeuren. De behoefte aan een analyse was al gemeen aanwezig. De door De Wil de behandelde auteurs uit deze pe riode kwamen tot de conclusie dat de wereld fundamentele verande ringen had doorgemaakt, maar dat de politieke structuren hierbij wa ren achter gebleven. De oude staatkundige principes van soevereiniteit, waarbij de natio nale veiligheid voorop stond, moes ten worden losgelaten. Collectieve veiligheid en vorming van interna tionale organisaties zoals de Vol kenbond in 1918, vormden de nieu we principes. De auteurs zagen in interdependentie een middel om de wereldvrede te bevorderen. De gro tere onderlinge afhankelijkheid bleek uiteindelijk toch niet vol doende om de Tweede Wereldoor log te voorkomen. Critici beschul digden de aanhangers van interde pendentie-theorieën van naïviteit waardoor deze theorie lange tijd in diskrediet raakte. Volgens de auteur was niet de in terdependentie hieraan schuldig. Amerika had zich na de Eerste We reldoorlog weer teruggetrokken op haar eigen werelddeel en dAor veel Europese landen werd een wereld politiek als een luxe beschouwd. Zolang men zich niet bewust was van de structuren van de wereldsa menleving vormde interdependen tie inderdaad een gevaar voor de vrede. Ook volgens de Wilde zijn de vei ligheidsrisico's van een grote on derlinge verwevenheid enorm: "Oorlogen kunnen door kettingre acties wereldoorlogen worden. In Indonesië bijvoorbeeld, bestaat een kans op een binnenlandse crisis door de Golfoorlog in het Midden- Oosten. De regering is neutraal, maar van de 180 miljoen inwoners zijn er 160 miljoen moslim en die vinden dat ze eigenlijk partij voor Irak moeten kiezen. Voor de rege ring zijn er dan een paar opties. Ol ze kiest inderdaad voor Irak, of je krijgt allerlei binnenlandse onlus ten. Dat soort verbanden zijn onver mijdelijk. Als de Indonesische rege ring zich bewust is van dit soort ver banden dan weet ze dat ze gebaat is bij rust in het Midden-Oosten. Indo nesië zou een potentiële vredestich ter kunnen zijn". Falen Gebrek aan inzicht in de interde pendentie heeft ook geleid tot falen ten aanzien van Irak, aldus De Wil de: "Jarenlang hebben we Irak be wapend met een blindheid voor de wederkerigheid van ontwikkelings hulp. Het klinkt heel cynisch, maar deze hulp is een geslaagd stukje ontwikkelingssamenwerking. We hebben daar de vierde wereldmacht op aarde weten te creëren, als je de bronnen mag geloven. Dat heeft ge volgen, dat krijg je een keer terug". In de jaren zeventig werd de theo rie van wederzijdse afhankelijkheid opnieuw geformuleerd. "De olie crisis in 1973 was één van de oorza ken. De OPEC. een niet-statelijke organisatie, wist met een econo misch wapen een behoorlijke dreun uit te delen. Dit speelde tijdens een traditioneel conflict. Voor de Ver enigde Staten was dit nieuw. Jaren lang werd gedacht dat het in de we reld ging om de machtsbalans, be paald door militaire middelen, 'high-politics' genoemd. Nu bleek een zogenaamde 'low-politic' als economie een machtig wapen. Op nieuw stelden wetenschappers zich de vraag hoe ze zo blind hadden kunnen zijn voor de grote interde pendente relaties die de wereld blijkbaar beheersen". Wat betekent interdependentie voor een onafhankelijke politiek van de afzonderlijke staten0 Vol gens De Wilde past in een interde pendente wereld het streven naar soevereiniteit en onafhankelijkheid niet langer: "Tijdens de dekolonisa tie zijn veel landen onafhankelijk geworden. Maar ondanks deze for mele soevereiniteit bleken ze nog wel lid van de wereldeconomie om daar de meest vervelende plaatsen in te nemen. De economische af hankelijkheid maakte het onmoge lijk een eigen politiek te bedrijven". Een nationale, onafhankelijke po litiek voeren is een illusie, in de ogen van de polemoloog. Geen land kan volledig zijn eigen gang gaan. Een uitzondering is Albanië. De Wilde: "Dit land is een van de meest soevereine landen van Europa. Maar als je kijkt naar het soort wel vaart, de politieke onvrijheid en ge brek aan ontwikkeling die haar heersen, dan is dat de prijs die be taald wordt voor onafhankelijk heid". Is de wereldvrede gediend met een ingewikkeld netwerk van rela ties? Volgens de Wilde zijn de voor oorlogse auteurs op een aantal pun ten naïef en te idealistisch geweest, maar hun analyse van de wereld was nuchter. "Uiteindelijk betekent een interdependente wereld niet het einde van conflicten, maar tilt deze op een beschaafder, minder gewelddadig niveau. Door grotere onderlinge afhankelijkheid zal Frankrijk minder snel geneigd zijn de marine in te zetten bij een con flict met Duitsland. De regering zal trachten een conflict met andere middelen op te lossen. (Jaap de Wilde: "Saved from oblivion: Interdependence theory in the first half of the twentieth century. A study on the cusality between war and com plex interdepence. Darmouth Go- werhouse, Engeland ISBN 1 85521 141 6.) AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse psychiaters H. Sno en D. Linszen hebben een nieuw licht geworpen op de mysterieuze wereld van de déja- vu. De plotselinge en tegelijker tijd onmogelijke gewaarwor ding een gebeurtenis al eens eerder precies zo te hebben meegemaakt, zou volgens hen verklaard kunnen worden vanuit het principe van het hologram in de fotografie. Een vorm van 'geheugenbedrog' als gevolg van een misleidende koppeling tussen waarneming en - vage - herinnering. De meeste mensen hebben wel eens een déja-vu. Onderzoekers kwamen tot percentages die uiteenlopen van 30 tot 96 procent. Jonge mensen hebben er vaker een dan ouderen, en psychische problemen, ver moeidheid, emoties en overmatig drugsgebruik maken de kans op een déja-vu groter. Voor sommige epileptici is een déja-vu een voorte ken van een aanval. Om onopgehel derde redenen. Want hoewel het verschijnsel al honderden jaren on derwerp van bespiegelingen is, is er nooit een steekhoudende weten schappelijke verklaring voor ge vonden. Dat heeft er alleen maar toe bijgedragen dat het fenomeen sterk tot de verbeelding is blijven spre ken. Dat iemand op een plaats waar hij voor het eerst is een onbekend iemand tegenkomt, maar in zich de sensatie voelt opwellen dat hij tijd, plaats en gebeurtenis al eens eerder heeft beleefd, is voor sommigen zelfs het bewijs van reïncarnatie, het voortleven na de dood. Die her innering moet immers wel uit een vorig leven komen? 'Mis-match' Sno en Linszen stellen dat iemand die een déja-vu beleeft het slachtof fer zou kunnen zijn van zijn eigen, niet goed functionerende geheu gen. Ze volgen daarin bestaande 'technische' theorieen. De man die ROTTERDAM (GPD) - Unilever zal de Erasmus Universiteit in Rot terdam komende jaren mét 1,5 mil joen gulden in staat stellen jaarlijks een gasthoogleraar aan te trekken die een internationale reputatie heeft op het gebied van marketing. De bouw van het nieuwe hoofdkan toor aan het Weena was voor Unile ver aanleiding voor dit geschenk. voor het eerst in New York aan kwam en tussen de wolkenkrab bers overvallen werd door de over tuiging dat hij de stad al kende moet onbewust een oude, vage herinne ring hebben gekoppeld aan de nieu we, overweldigende ervaring. "Mo gelijk dat hij als kind eens iets soort gelijks beleefde toen hij voor een huizenwand stond". De slechte koppeling van het geheugen, de 'mis-match' tussen waarneming en herinnering, zou volgens Sno en Linszen kunnen worden verklaard aan de hand van theorieën over de 'holografische' opbouw van het ge heugen. In eerdere wetenschappelijke ex perimenten is de - verbazingwek kende - ontdekking gedaan dat het geheugen niet in een bepaald deel van de hersenen is ondergebracht (in de temporaalkwab) zoals lang is gedacht, maar verspreid over de hersenmassa. Tijdens die experi menten bleek dat de herinneringen van een patiënt niet waren verdwe nen nadat zijn eigenlijke 'geheugen' voor een groot deel operatief was uitgeschakeld. Als de chirurg elek trische stroomstootjes gaf aan de omringende hersendelen beleefde de patiënt heel sterk gebeurtenis sen van vroeger. Als een film, com pleet met geuren, kleuren en in het zelfde tempo als waarin de dingen oorpronkelijk waren gebeurd. Dubbele waarneming Herman Sno koppelde het ver schijnsel déja-vu aan de opvatting dat het geheugen net zo zou kunnen werken als een hologram in de foto grafie: een driedimensionale figuur, waarvan elk onderdeel ook het complete beeld weergeeft, zij het iets vager. Elke cel of vezel van de hersenen zou dus al iemands herin neringen bevatten. Zoals ook bij voorbeeld in het DNA onmetelijk veel erfelijkheids-informatie zit op geslagen. Net als in een hologram zou de opgeslagen informatie vager worden naarmate de 'invalshoek' ongunstiger is. Sno illustreert zijn theorie met een afbeelding van Abraham Lin coln. In het fotootje zou voor het zelfde geld Sigmund Freud te her kennen zijn, als je het beeld maar grover, vager maakt. Zo zou ook de waarneming van de Newyorkse wolkenkrabbers via een verkeerde invalshoek in het geheugen gekop peld kunnen zijn aan de - vage indruk van een huizenrij. De psychiaters, werkzaam in het Amsterdamse Academisch Me disch Centrum (AMC), hebben hun theorie gepubliceerd in het gezag hebbende wetenschappelijke tijd schrift American Journal of Psychi atry. In de literatuurstudie destille ren ze uit de 44 gangbare theorieen over déja-vu drie groepen verklarin gen. Een stroom theorieën gaat er van uit dat tussen waarneming en geheugenopslag een milliseconde tijdsverschil kan optreden die een misleidende 'dubbele waarneming' veroorzaakt in de hersens. De 'psy- cho-dynamische' stroming gaat er vanuit dat iemand déja-vu's onbe wust gebruikt als 'angstwering'. Als mechanisme om nieuwe of angst aanjagende situaties het hoofd te bieden in de trant van ik heb het al lemaal eerder beleefd en toen liep het ook goed af. De technische groep probeert het verschijnsel te verklaren uit fysiologische stoornis sen in de hersenen Geschrokken Sno en Linszen zijn geschrokken van de felle reacties op een 'sensa tionele' presentatie van hun onder zoek in het dagblad NRC Handels blad. De psychiaters werden verge leken met de Tilburgse hoogleraar Buck (die vorig jaar aan de schand paal werd genageld na vermeende manipulaties met een anti-Aidsmid- del). Sno: "Het enige nieuwe van onze theorie is dat we in een be staand verklaringsmodel de deja-vu koppelen aan holografie. We bewe ren absoluut niet de ontknoping van het raadsel te leveren of iets dergelijks, maar willen alleen een gedachten-stimulerende theorie biedenSno heeft een onderzoek aan de hand van déja-vu-ervanngen in voorbereiding. Het hologram-model illustreert de deja-ru ervaring Links Abraham Lit coin, rechts Sigmund Freud, naarmate de beelden vervagen lijken ze met op elkaar iioto <.pi

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11