Nederlandse kaas wordt in tal van landen nagemaakt S13UJ Daube, Franse stoofpot Van Eijk Uitzendgroep VOOR OEGSTGEEST Je e*$eh wfee ihfamehl Parttime verkoopster VARKENTJES! sas. ABONNEER JE OP DONALD DUCK ...ENJEWEETALLES! WOENSDAG 6 MAART 1991 "Kaas marcheert altijd", schreef Willem Elsschot al in 1933. Sinsdien is die bewering alleen maar onderschreven. Er is geen produkt in de zuivel te vinden dat het zo goed heeft gedaan aU Nederlandse kaas. J door Willem Stegenga Kaas overleeft alle trends, alle bui tenlandse invloeden en heeft de Ne derlanders zelf de bijnaam 'Kaas koppen' bezorgd. Ook in het koor van spreekwoorden heeft kaas zich gemengd - Je de kaas niet van het brood laten eten -. En wellicht het grootste compliment: Nederlandse kaas wordt in tal van landen nage maakt. Een land met een eigen, geprofi leerde kaascultuur als Frankrijk is de afgelopen jaren niet te hooghar tig geweest om Nederlandse kaas soorten als Goudse en Edammer te maken. Een Oostenrijkse Goudse won in 1984 tijdens het wereldkam pioenschap in het Amerikaanse Wisconsin de hoofdprijs in die ty pisch Nederlandse klasse. In Duitsland lijkt Nederlandse kaas een ware rage te zijn. Op de Grüne Woche in Berlijn had elke zichzelf respecterende deelstaat een Nederlandse kaassoort in zijn stand. 'Duitse soorten' De Westduitse kaasfabrikanten hebben zich al sinds jaren toegelegd op het maken van Nederlandse kaassoorten. Die produktie is daar al zo'n begrip geworden dat het cen trale orgaan voor de promotie van agrarische produkten uit de Bonds republiek (CMA) onder de naam 'Der Deutschen liebste Kasesorten' zonder schroom en schaamte oer- Nederlandse soorten als Goudse en Edammer presenteert. CMA gaat nog verder. Onder de wervende titel 'onze unieke kazen' staan Goudse (mild-pikantj en Edammer (zuiver mild) ook al broe derlijk naast elkaar. In 'delicatessen uit Hessen' worden Edammers ver werkt. Opmerkelijk is de hoeveelheid Nederlandse kaassoorten die in de zuivelfabrieken van de voormalige DDR wordt gemaakt. Mochten zij de kunst nog niet helemaal meester zijn, dan worden ze met liefde ge holpen door Friese firma's die zich op het maken van apparatuur voor die produktie hebben toegelegd. Ook Frankrijk kent fabrieken die Nederlandse kaassoorten maken. In de folder van Sopexa, het Franse promotiebureau voor agrarische produkten, staat: "Zo, nu komen wij bij Franse kaasnamen die in uw oren misschien Spaans mogen klin ken, omdat ze zo Hollands zijn: Goudse en Mimolette". En dan: "Goudse en Mimolette (Rode Edam mers zoals die bij De Goede Ver wachting in Balk worden gemaakt - red.) hebben weliswaar hun oor sprong in Nederland, maar de Fransen hebben daaruit twee zon der meer kostelijke Franse speciali teiten gemaakt: de Franse Baby Goudse en de Franse Mimolette". De Zweden houden ook al erg veel van kaas. In hun rijtje produk ten prijkt ook de Edammer: de tra ditionele kerstkaas. Groots lijkt het niet, want in oktober gaan uit Ne derland altijd tonnen Edammers naar Zweden om de kerstpakketten body te geven. België kent een ta melijk omvangrijke produktie van Goudse kaas. Niet ongerust Nederlandse boeren slaan de pro duktie van Nederlandse kaassoor ten in het buitenland doorgaans met argusogen gaande. Daar gaat weer een deel van de markt. De pro motors van onze zuivel in het bui tenland liggen er ogenschijnlijk niet wakker van. Bert Snijder van het Nederlands Zuivelbureau in Pa rijs stelt dat de produktie van Edammers in Frankrijk in 1988 2114 ton bedroeg en dat was 28,9 procent minder dan een jaar eerder. Goudse daalde in dat jaar met 0,6 procent tot 8169 ton en Mimolette met 6,8 pro cent tot 2318 ton. Samen komen die drie soorten op een quantum dat hier in een week en een dag wordt gemaakt. Om zijn gerustheid nog wat te stutten voegt Snijder eraan toe dat onze uitvoer naar Frankrijk van Mi molette en Goudse een lichte stij ging vertoont. Anders ligt het ech ter bij de derde Nederlandse kaas soort: de Maasdammer. De produk tie van de soort waaronder die kaas in Frankrijk wordt geregistreerd is in 1988 explosief gestegen: plus 25,9 procent. Vorig jaar daalde onze uit voer van Maasdammer - hier be kend onder de namen Westberg, Li- tedammer, Leerdammer en Fricotal - naar Frankrijk met maar .liefst 9 procent. En dat verontrust Snijder wel. Andere wetten In Nederland is de produktie van Edammer, Goudse en Maasdammer aan strenge wetten en eisen gebon den, in het buitenland ligt dat alle- - Nederlandse kaas combineert heel goed met een glas wijn. maal wat anders. In de voormalige DDR zie je wel tien soorten Edam mer: van bolvormig tot langwerpig en van gerookt tot 60-plus. Het brengt het Nederlands Zuivelbu reau in Aken niet van zijn stuk. De cijfers spreken voor zich. Vo rig jaar steeg de kaasproduktie in ons land met 4,1 procent (ofwel 23.000 ton) naar 582.000 ton. In de laatste jaren werd de groei altijd voor een groot deel op het conto van de Maasdammer geschreven, vorig jaar was de groei van de Goudse even groot. In Duitsland steeg de produktie van Nederlandse kaassoorten ech ter veel sterker. Tussen 1988 en 1989 werd er 11,4 procent meer Edam mer gemaakt (tot 83.800 ton) en 13,8 procent meer Goudse (tot 56.200 ton). Aangezien de Nederlandse ex port naar Duitsland wederom in de lift zat (10.000 ton meer) is er van enige beroering geen sprake. Duitsland maakt Goudse kaas in Nedersaksen, Sleeswijk-Holstein en de nieuwe deelstaten, Edammer wordt overwegend gemaakt in Beieren. Veel van die kazen werden geexporteerd zegt het Zuivelbureau in Aken, "want ze haalden hier de prijs niet. Ze leverden een kwartje per kilogram minder op dan de Ne derlandse kazen. Maar de laatste tijd wordt de Duitse kaas meer in ei gen land aan de man gebracht. De inkoopsprijs ligt lager dan voor Ne derlandse en in de verkoop maakt het prijsverschil weinig meer uit. Wil de inkoper marge maken, dan koopt hij dus Duitse kaas. Kan hij voor dezelfde prijs - of een beetje meer - Nederlandse kaas kopen, dan laat hij de Duitse liggen". Net even anders De naaperij krijgt zo langzamer hand toch wel vervelende kanten. Wat boeren al vreesden: de concur rentie van vooral de traditionele Ne derlandse kaassoorten wordt steeds heviger. Enfin, al jaren geleden is de zuivelindustrie aangeraden het pad van de bulkproduktie te verlaten en veel fabrieken zijn nu hard op weg zich te onderscheiden met produk ten die wel refereren aan de traditio nele soorten, maar net even anders zijn: eigen merken, rauw-melkse, light-kazen (die kunnen de Duitsers nog niet maken), vervanging van melkvet door plantaardig vet en niet te vergeten het steeds sterker profileren van leeftijdskaas: bele gen, oud en niet te bepalen leeftijd. Het Nederlands Zuivelbureau in Aken is een campagne begonnen om de kaasmakerij in Nederland op een exclusieve manier naar voren te halen. Kaasmaken is een kunst en die kunst beheersen de Nederland se kaasmakers. Daar komt het op Gelukkig het land, dat zich kan beroemen op een vitale regionale keuken, de voedingsbodem voor een keukencultuur, waaruit talentvolle koks altijd weer inspiratie kunnen putten. En die een aantal gerechten kent waar men altijd weer naar terugkeert en die nooit vervelen. door Wina Born Zo'n gerecht uit de regionale keuken van Zuid-Frankrijk, de Provence, Languedoc, Gascogne, Béarn, is de daube, een stoofpot van rundvlees. Dit deel van Frankrijk grenst aan Spanje en de Pyreneeen vormen niet zo'n onoverkomelijke barrière dat de streken aan weerskanten van deze bergketen elkaar niet over en weer hebben beïnvloed. Dit is vooral te danken aan de herders die met hun kudden heen en weer trekken, al eeuwen lang. Zo moet de naam daube van Spaanse herkomst zijn; het Spaanse dabar betekent: zachtjes stoven. Zoals dat met zoveel streekgerechten het geval is bestaat er ook voor de daube geen vaststaand, altijd geldig recept. Elke streek, elke familie heeft een eigen daube, die trouwens ook nog van keer op keer kan variëren door de inspiratie dan wel het temperament van degene die kookt. En zelfs wereldberoemde chef-koks hebben hun eigen daube, zoals Alain Senderens van het superchique restaurant Lucas-Carton in Parijs. Het gaat in principe om een goed stuk rundvlees, geschikt om te stoven, zoals staartstuk, of sucadestuk, liefst niet al te mager, een draadje vet erdoor maakt het alleen maar malser. Verder spek, zowel vers vet spek als doorregen rookspek. Dan, uiteraard, we zijn in Zuid- Frankrijk, een niet te kinderachtige hoeveelheid knoflook. Uien, sjaloten en dan niet die smakeloze waspeen, maar goede winterpeen tijm, laurier, peterselie'(het bouquet garni), stuk sinaasappelschil, dat aan veel Provencaalse gerechten zo'n fijn aroma geeft, olijfolie, zwarte olijven. En natuurlijk rode wijn. Liefst een goede streekwijn, zoals een Cótes de Provence, een Minervois of Fitou, of, wat eenvoudiger, Cótes du Lubéron, Cótes de Roussillon. De grote Senderens kiest een heel mooie Provencaalse wijn, Bandol, en ook nog een witte, de Cassis uit de buurt van Marseille (niet te verwarren met de zwartebessenlikeur cassis). En er zijn ook koks, die een klein scheutje zoete witte wijn toevoegen. Soms ook tomaten, maar die geven misschien net een ietsje te veel zuur aan het gerecht. Ook de pan is belangrijk. In de Provence heeft men van die mooie potten van zandkleurig aardewerk (grès) die vaak van moeder op dochter overgaan en in de loop der jaren alle goede geuren opnemen. Maar ook een degelijke, zware pan kan het doen, liefst één met een uitholling in het deksel, waarin men kokend water giet en dit steeds bijvult tijdens het stoven. Het vlees wordt in flinke dobbelstenen gesneden, en het lekkerste is om die te larderen met reepjes vers vet spek, ingewreven met peper, zout en tijm. Men kan echter ook het vette spek in blokjes snijden. Onder in de pan komt een laagje olijfolie, daarop de in stukken gesneden uien, sjalotten en peen en eventueel tomaten. Men kan daar nog reepjes spekzwoerd tussen leggen. Het vlees wordt eerst even aangebraden met het vette spek en op de groenten gelegd, met ertussen het bouquet garni, stuk sinaasappelschil en een aantal platgeslagen knoflookteentjes, wat zout en peper, en er bovenop plakjes doorregen spek. Verwarm de wijn tot kookpunt (reken op 1 kilo vlees een halve liter) en giet die erbij. Langs de rand van het deksel op de pan komt dan een rolletje deeg (water met meel) om alle geuren binnen te houden. Dan gaat de pan in een voorverwarmde oven van ongeveer 160 graden Celsius om vier uur te stoven. Of een dag van tevoren 3 uur en nog een uur voor het opdienen. Néé geen magnetrons of andere technische foefjes, dit is een eerbiedwaardig traditioneel gerecht, dat zijn tijd moet hebben. Voeg een half uur voor het einde een flinke handvol ontpitte zwarte olijven toe. Giet het vocht eraf, laat even staan, schep het vet eraf en laat het zo nodig iets inkoken. Giet deze saius er weer over en verwijder schil, bouquet garni en eventueel zwoerd. Eet er noedels bij of rijst en geroosterde sneetjes stokbrood, ingewreven met knoflook en een sliertje olijfolie. WIJZE VAN OPGEVEN: Sleuteltjes kunnen tijdens kantooruren telefonisch worden opgegeven Telefoon (071) 14 3545. Schriftelijke opdrachten gelieve u te zenden aan: Leidsch/Alphens Dagblad, afdeling Sleuteltjes, Postbus 54,2300 AB Leiden. U kunt uw sleuteltje tijdens kantooruren ook persoonlijk opgeven aan de balies van onderstaande kantoren: Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. Leiden; Alphens Dagblad, Juliana- straat 18. Alphen aan den Rijn; VVV Katwijk Vuurbaakplein 1 en WV Lisse, Grachtweg 53a. PLAATSINGSKOSTEN: 3,27 per 1 -kolomsregel 6,54 per 2-kolomsregel Grotere letters op aanvraag. Toeslag brieven onder nr.: 7.52 inclusief 6°o btw). Sleuteltjes waarin woonruimte wordt gevraagd of aangeboden of voor de rubrieken Woningruil en Kennismaking dienen kontant te worden betaald SLUITINGSTERMIJN: Opdrachten voor het plaatsen van een Sleuteltje dienen uiterlijk om 12.00 uur 's ochtends op de dag vóór verschijnen in ons bezit te zijn. Voor Sleuteltjes die op maandag rgoeten worden geplaatst, geldt als stuitingstermijn: vrijdag 16.00 uur Deze sluitingstermijn geldt eveneens voor het annuleren en opgeven van correcties in Sleuteltjes. BRIEVEN ONDER NR.: Reacties op brieven ónder nummer-advertenties uitsluitend zenden aan: Leidsch/Alphens Dagblad. Postbus 993, 2300 AZ Leiden. Personeel gevraagd Heb jij de MP allure? Wij hebben direct werk voor m/v secretaresse Voor een dynamisch bedrijf zoeken wij een pittige secreta rieel medewerkster voor de contract-administratie. Het werk bestaat voor 50% uit secretaresse werk en daarnaast zul je je gaan bezighouden met de administratieve onder steuning van de contractadministratie. Ben je ongeveer 25 laar, bekend met wp5.0 en heb je enige jaren administratie ve werkervaring, bel 071-218881 en vraag naar Helen van Goozen of kom langs bij Manpower Uitzendorganisatie Schipholweg 100. Leiden. ABONNEER JE NU OP DONALD DUCK -INJIWHTALilS! Schoonmaakbedrijf Clean Plan zoekt voor een och tendproject in het centrum SCHOONMAAKMEDE- WERK(ST)ERS Tel. 070- 3555320 Schoonmaakbedrijf vraagt man of vrouw voor klem kan toortje in Leiden. Tel. na 17 00 uur 070-3906972 Straatmakersbedrijf E Kool moes vraagt OPPERMAN NEN. Tel. 071-317601 na 17.00 u. Gevraagd met spoed opperlieden Hoog loon! van Wijngaar den, Boskoop. Tel. 01727- 14382 na 18.00 uur. Kapsalon Elegance vraagt kapster m/v Tel. 01711-10091 in War mond v.a. 18.00 uur 02503- 34587. Parttime verkoper/ster in herenmodezaak prettige werkkring en goede verdiensten. Br.o.nr. 29335 bur. v.d. blad.. ♦agrarisch/tuinbouw «technisch «administratief «industrieel HAVEN 40. 2312 MK Leiden kassieres m/v Wij hebben per direct plaats voor enkele enthousiaste kas sieres. Deze banen zijn zowel full- als part-time mogelijk. De bedrijven zijn gevestigd in en rondom Leiden. Voor meer informatie kun je vragen naar Patricia de Groot, Leonie Rusman of Anja Jansen tel:071-227001 hovenier m/v Wij zijn met spoed op zoek naar een ervaren hovenier voor een leuk bedrijf in Leiden. Je moet een Hoveniersopleiding hebben en enkele tijd ervaring Deze baan is full-time en voor langere tijd. Voor meer informatie kun je vragen naar Patricia de Groot, Leonie Rusman of Anja Jansen tel 071- 227001 produktiemedewerker m/v Wij zijn op zoek naar een enthousiaste produktiemedewer ker voor een bedrijf in Katwijk. Deze baan is full-time en voor langere tijd. Voor meer informatie kun je vragen naar Patricia de Groot, Leonie Rusman of Anja Jansen tel: 071- 227001 LEIDSCH iÊh DAGBLAD VRAAGT verdienste ƒ200,- p.mnd. - ini. 071-177085 (na 19.00 uur) of 071-161341 M'ri f l UI l' JII I ABD Bedrijfsdiensten vraagt voor een project in Leiden schoonmakers m/v na. t/m vrij. van 17.30 - 19.30 uur. Tevens schoonmakers m/v Heb jij het MP karakter? Wij hebben direct werk voor m/v monteurs Voor een mstallatieburo in de buurt van Leiden zijn wij op zoek naar jonge sleutelaars op LTS-nivo. Via een interne opleiding van het bedrijf word je uiteindelijk een volwaardig Manpower Uitzendorganisatie Schipholweg 100, Leiden. Heb jij het MP lef? Wij hebben direct werk voor m/v vertegenwoordiger Voor een hekwerkbedrijf in Leiden zijn wij op zoek naar een energieke vertegenwoordiger voor regio Zuid-Holland. Voor deze drukke funktie is ervaring in de aannemerswe reld een pré. Heb je een MEAO of gelijkwaardige opleiding en ben je bereid binnen het bedrijf nog iets bij te leren, bel: 071-218881 en vraag naar Arnold Kerkvliet of kom langs bij: Manpower Uitzendorganisatie Schipholweg 100, Leiden. gevr. in de antieke meubel branche. Ervaring, eventu eel als verkoopster in andere branche, vereist. Br.o nr. 28732 bur. v.d. blad. Café de Concurrent zoekt barkeep(st)er 25 uur p.w. Een leuke kans voor een jonge mede werkster om het vak van barkeep(st)er te leren, goe de verdiensten. Inl. de heer M Dalhuisen, tel. 01718- 73344. Tel. 071-155784. Gevr. WERKSTER voor 2 ocht. p.wk in radio/T.V.- zaak in binnenstad Leiden. Tel. 071-126862 of 132332. bowling Noordwijk zoekt entertainer Gevraagd: boekhoudkundig MEDEWERKSTER. liefst met P.D. maar wordt niet vereist, wel Engels in woord en schrift. Voor 20 uur per week. Tel. 01718-30930. Gevraagd opperman Gevraagd HULP i.d. huish. 1 of 2 keer p.w. Tel. 071- 155144 van 18.30-22.00 uur. Gevraagd leuke pari-time VERKOOPSTER voor 18 uur per week. Stoffenzaak van Dam, tel. 071-121868 in fo bedrijfsleidster. Muziek, Radio T.V. van der Greft Audio-Video en Televisie-Services Reparatie en onderhoud ean alle merken televisie - audio en videoapparatuur Consumenten| Gerrit Douatraat 4a, Telefoon 071-120310 Elektronica1 Wij repareren volgens reparatie-voorwaarden Service opgesteld door de consumentenbond en de UNET0 Videoworld voor de nieuwste films, de goedkoopste en grootste sorte ring van Leiden e.o. Ook moviebox verhuur. Maresingel 63, Korevaarstr. 43, Leiden, ELECTR.ORGEL Eminent P240, 2 klavieren, i.st.v.nw ƒ300,-. Tel. 071-311800. Oproepen en mededelingen Vrijdag 8 maart VLOOIENMARKT in de beurshal Florida te Boskoop. Open v.a. 17.00 tot 21.30 uur. Gratis toegang. Tel. 071-761175. Volgende markt 22 mrt 1991. Fietsen, Bromfietsen Motoren De onbetwiste banden, on derdelen, accessoires en motorkleding-specialist. In motorrijdend Nederland, al meer dan 60 jaar een begrip. Hij loopt weer puik met HUISMAN TWEEWIELER B.V. Off. dealer Honda en Yamaha motoren, ook voor onderdelen en accessoires. Hogewoerd 64 - 68 Leiden. Tel. 071-131292. T.k. YAMAHA DT 50 MX juni '90, opgehoogd, Parijs Dak ar tank, 2500,-. Tel. 01718- 34263. Te koop PUCH MAXI snor fiets, 1 mnd. oud, vaste pr. ƒ1250,- (wegens ziekte). Tel. 071-125405. Uitgaanstips "Swingcafé d'Overkant" Woonruimte gevraagd Jong stel zoekt z.sp.m. WOONRUIMTE in de omge ving Alphen a/d Ryn en Gouda, tel. 01860-14984. Werkend stel zoekt per di- rekt woonruimte. Huur tot ƒ1000,-. Bel A. Dekker. Tel: 071-230294 Woningruil Uw PIANO-TRANSPORT verzorgd door Brandt-Lei- den, betekent schade en er gernis vermijden! Verhui- zingen/Brandt-Leiden. Tel. 071-120389. VERHUIZINGEN in binnen- en buitenland. Pianotrans porteur Jan van Duuren. Tel. Onroerend goed gevraagd Te koop gevraagd onroerend goed: verhuurde woningen, flats, herenhui zen, winkels en bedrijfsruim tes. Aanbiedingen: Metterwoon Vastgoed b.v. Onroerend goed aangeboden T.k. WONING Tel. 01711- 12664. Aan gegadigden uit Oegstgeest wordt voorrang verleend. O VERKOPERS EN KOPERS §071-214521 Van Beukering Leiden - lid NVM - makelaars in o.| Woonruimte aangeboden Zeer luxe 3-KAM.APP. in Leiden, huur ƒ1300,- excl. p.mnd. bezichtiging do. 7/3 17.45 v.a. Kamer-raad Narmstr. 3b, Leiden tel.: 130887. Kunst Antiek T.k. KASTJE met opstand 4 franse linnenkast met ku met geslepen spiegels. Koo laan 2, Tel. 071-214610. I BON. Vul de bon in en stuur deze in een envelop zonder postzegel naar Donald Duck, I Antwoordnummer 50.100. 2000 VK Haarlem, of nog gemakkelijker.bel gratis 06-0220540 De nieuwe abonnee voor tenminste één kwartaal is; I Naam (van het kind) I s,;„ Handtekening ouder Ik wacht op uw acceptgirokaart en kies als WELKOMSTGESCHENK Deen leuke Donald Duck handdoek Deen eenmalige korting van f5. De nieuwe abonnee mag geen abonnee ii|n of dit de afgelopen 3 ma geweest De aktie duurt tot 1 januari 1992 Donald Duck kost f 1,70 pe I Een acceptgirokaart wordt toegestuurd Het kado wordt verzonden als i I van het eerste abonnementsgeld binnen is 0227-LHC

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10