'Waarheid is gruwelijk' Rol Hoxha pas later besproken Sombere toekomst voor Groenland Libanon wil vrede bewaren met Israël eeheze Cholera ook in Ecuador DINSDAG 5 MAART 1991 Duitsland baas in eigen huis MOSKOU (AFP/RTR) - Duitsland is weer baas in eigen huis. Het Sov jet-parlement heeft gisteren het zo geheten 2+4-akkoord uit oktober bekrachtigd. Daarin wordt de Duit se hereniging geregeld. Het was op 13 september in Moskou onderte kend door de ministers van buiten landse zaken van de Bondsrepu bliek, de DDR en de vier geallieer den uit de Tweede Wereldoorlog, VS, Sovjetunie, Groot-Brittannië en Frankrijk. Het akkoord was al goedgekeurd door de parlementen van de beide Duitslanden en van de VS, Groot- Brittannie en Frankrijk. Het Sovjet- parlement was het laatste, dat dit deed. Het verdrag wordt maandag van kracht. 'Kremlin moet standpunt over Balten herzien' RIGA (AP) De Letse president Gorbunovs heeft gisteren gezegd dat de overweldigende meerder heid van de bevolking die zich heeft uitgesproken voor onafhankelijk heid van de Baltische republieken het Kremlin zal moeten dwingen zijn standpunt te verzachten ten aanzien van het Baltische onafhan kelijkheidsstreven. Zondag hebben de Letten en Es- ten zich bij een referendum massaal uitgesproken voor onafhankelijk heid. Hierdoor is de tegenstelling tussen de Baltische republieken en de centrale regering in Moskou ver der verscherpt. De referenda in Est land en Letland kwamen minder dan een maand nadat de inwoners van de derde Baltische republiek, Litouwen, zich ook met overweldi gende meerderheid voor onafhan kelijkheid uitspraken. "De uitslagen betekenen dat het Kremlin zijn beleid ten opzichte van de Baltische kwestie moet cor rigeren". aldus Gorbunovs in Riga. Hij sprak de hoop uit dat de Oppers te Sovjet of Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov tegen het einde van de maand met een nieuwe op vatting komt over de Baltische zaak. Verhuizing Sinds 1 juli vorig jaar de dag van de monteaire unie van de beide Duitslanden zijn zo'n 111.000 Duitsers uit de voormalige DDR naar west-Duitsland verhuisd. Dat heeft de Duitse regering gisteren gezegd. Bondskanselier Kohl recht vaardigde vorig jaar de snelle mone taire en economische unie tussen beide Duitslanden met het argu ment dat er een eind moest komen aan de stroom vluchtelingen uit de DDR. (AFP) Interim-regering De radicale zwarte verzetsbeweging Pan Afrikanistisch Congres (PAC) heeft vandaag het idee verworpen om een voorlopige regering te vor men die een eind moet maken aan het apartheidssysteem in Zuid-Afri- ka. PAC-voorzitter Makwetu zei in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam dat een dergelijk plan niet in overeenstemming is met het PAC-voorstel voor de vorming van een grondwetgevende vergadering na verkiezingen op basis van alge meen kiesrecht. (IPS) Tegenaanval Etiopië heeft gisteren met de steun van burgermilitia een tegenoffen sief gelanceerd tegen rebellengroe peringen in het noorden. De rebel len beweren het afgelopen weekein de de hele provincie Gojam te heb ben veroverd, Zonder te reageren op de beweringen van de rebellen liet Etiopië weten zware verliezen te hebben toegebracht aan de verenig de rebellenbewegingen. (GPD) Noord-Ierland De verboden protestantse paramili taire Ulster Volunteer Force heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeeist voor een aanslag op een veel door katholieken bezocht cafe in het Noordierse plaatsje Cappagh, 80 kilometer ten westen van Belfast. Bij de aanslag op de Boyles-pub werden zondagavond vier mannen gedood en raakte een vijfde zwaar gewond. De slachtoffers, 17 tot 52 jaar oud, waren allen rooms-katho- lieken. (AP) Oppositie De regerende Democratisch Libera le Partij in Zuid-Korea heeft giste ren bekend gemaakt dat aan het ein de van deze maand de eerste lokale verkiezingen zullen worden gehou den sedert 30 jaar. De oppositie rea geerde direct met de mededeling dat het een poging is de publieke aandacht af te wenden van een grootschalig omkoopschandaal dat de Zuidkoreaanse politiek teel teistert. (AP) Duizenden Chileense vrou wen demon streerden in de hoofdstad San tiago voor op heldering over de honderden vermisten van het Pinochet-re gime. (foto AFP Chileense president onthult misdaden 17 jaar dictatuur SANTIAGO (DPA/AFP/U- PI) De Commissie van Waarheid en Verzoening heeft de waarheid onthuld over de grootscheepse schending van de mensen rechten in Chili tijdens de militaire dictatuur van 1973 tot 1990 en nu is het aan de rechtbanken hun taak te doen en een diepgaand on derzoek in te stellen naar de bevindingen van de com missie. vermoord of doodgemarteld door leden van de strijdkrachten, aldus het 1700 pagina's tellende rapport. sen vermoord door de geheime mili taire politie of door mensen die voor deze politie werkten. Nog eens 975 mensen werden ontvoerd en vervol- Tot verrassing van veel waarne- gens vermoord en hun lijken zijn mers die een presidentieel pardon nooit gevonden. Het rapport ver- hadden voorspeld, vroeg Aylwin meldt gruwelijke details over het het hooggerechtshof de hangende optreden van de geheime politic Akkoord oppositie en regeling (vervolg van pagina 1) TIRANA (GPD) De Albanese regering en oppositie zul len pas na de parlementsverkiezingen van 31 maart beslis sen over de plaats die de gewezen stalinistische dictator En- ver Hoxha in de geschiedenis van Albanië krijgt toebe deeld. Verwacht wordt dat het nieuwe parlement zal in stemmen met het vorige week door president Alia gelan ceerde voorstel het erfgoed van Hoxha tot onderwerp van een referendum te maken. niets zal aantrekken van het verbod op komt op de door Alia beloofde op het houden van publieke mani festaties en verkiezingsbijeenkom sten. De DPA herinnerde de autori teiten aan de toegezegde 'vrijheid van meningsuiting' en stelde zich op het standpunt dat ze het recht heeft zich openlijk en rechtstreeks tot het volk te wenden. Moeder Teresa heeft van de Alba nese autoriteiten toestemming ge kregen een verzorgingstehuis in Durres te openen. Dat zal op korte termijn gebeuren. Vier zusters uit de orde van Moeder Teresa worden nu alvast in Durres gestationeerd. Moeder Teresa, die 85 jaar geleden uit Albanese ouders in Skopje werd geboren, heeft Albanië de laatste twee jaar ettelijke malen bezocht. Afgelopen zaterdag arriveerde zij opnieuw in Tirana. De draagster de Vredesnobelprijs voerde be- Geschil tussen Thaise premier en militairen BANGKOK (GPD) - De pasbe noemde burgerpremier in Thailand, Anand Panyarachun, heeft gisteren zijn eerste slag tegen de militaire junta verloren. Zijn eis tot vrijlating van de bij de geweldloze staats greep afgezette voorganger Chati- de 81-jarige Raul Rettig. Het sprekingen met president Ramiz chai Choonhavan, is door de militai- Alia en Hoxha's weduwe Nedzj- nog open wond helen mije. Die besprekingen hebben tot het volk die niet kan de komst van het verpleegtehuis g rapport moest, zoals Aylwin tijds zei, de ziel worden negeerd of geheeld door te leid. Eerder beraad proberen te vergeten". v zaken tegen militairen die beschul digd zijn van schending van de mensenrechten te heropenen en verwierp hij de mogelijkheid dat een uit 1978 daterende amnestie of ficieren zou vrijwaren voor berech ting op basis van individuele geval- die gezichten en vingers i i haar zei president Patricio Aylwin Chili gisteren in een rede voor radio en televisie waarin hij het lijvi ge rapport van de commissie open- geïdentificeerd konden worden Mensen werden geslagen of kracht in het bijzijn v< den en bij het martelen werden dieren, waaronder ratten, len. gebruikt. Hij kondigde aan dat de regering In het rapport wordt ook beves- de getroffen gezinnen een materiele tigd dat Allende's minister van bui tegemoetkoming wil geven en deed tenlandse zaken, Orlando Letelier, een beroep op de militairen de rege- in 1976 in Washington werd ver- ring te helpen de graven te vinden van de honderden mensen die nog de hulp steeds te boek staan als vermist, ten. slachtoffers verminkte zodat zij niet verwanten van de slachtoffers wil len wel dat de verantwoordelijken voor de rechter worden gebracht, familiele- Maar generaal Pinochet is nog altijd opperbevelhebber van het leger en hij heeft bezworen dat geen van zijn berecht zal worden. Noch een vermeende binneland- De opbrengst machthebbers botweg gewei gerd. Juntaleider generaal Sunthorn dit onder- Kongsompong, verklaarde dat de door de afwijzende hou- vrijlating van de ex-premier geen de Albanese regering op prioriteit heeft. "Wij hebben hem gearresteerd. Dus zijn vrijlating is onze verantwoordelijkheid", aldus de juntaleider. Choonhavan wordt sinds de staatsgreep van 23 februari op het hoofdkwartier van de luchtmacht in de Thaise hoofdstad gevangen gehouden. Premier Anand werd af- Bezuinigingen Ter verbetering van sche situatie in het land heeft de re gering een serie bezuinigingsmaat regelen aangekondigd. De export i groenten en fruit is stopgezet. baar maakte. Aylwin vroeg uit Ook kondigde de president de i "naam van het hele volk" de ver- stelling aan van een hoge post voor wanten van de slachtoffers van de een "verdediger van het volk" die militaire onderdrukking vergiffenis moet waken voor naleving van de en drong er bij de rechtbanken op mensenrechten, aan recht te doen. Aylwin gaf opdracht tot het op- se staat van oorlog, noch de nood zaak het vaderland te verdedigen te gen terrorisme", rechtvaardigt het hun stoffelijke resten, aldus de Chi leense president. Het rapport toont aan dat de Chileense rechtbanken de tuinbouw gelopen zaterdag op voordracht v r de kunnen kopen. De winkels Legerbevelhebber generaal zijn vrijwel leeg en tal van eerste le- Suchinda Kraprayoon waarschuw- Met een kalme stem, waarin soms emotie doorklonk, verklaarde Ayl win dat uit het rapport blijkt dat de mensenrechten op grote schaal zijn geschonden vanaf de staatsgreep van generaal Pinochet in september 1973. "Gruwelijk en pijnlijk", zo ty peerde Aylwin de gebeurtenissen. Meer dan 2000 mensen zijn tijdens de militaire dictatuur geëxecuteerd. als president. De onderzoekscom missie werd samengesteld uit res- Het rapport "heeft de waarheid pectabele juristen, onder leiding boven de wet stonden, onthuld", aldus Aylwin en geeft een gedetailleerd verslag van hoe de ge heime politie van generaal Pinochet na diens staatsgreep zowel binnen als buiten Chili een bloedige oorlog voerde tegen vermeende linkse subversieven. Namen van vermeen de daders geeft het rapport niet. Na de staatsgreep tegen president Salvador Allende werden 1068 men- diet van 60 miljoen dollar gewei gerd. De regering in Wenen is echter lost ring BAYRUT (AP) President Hrawi i Palestijnen hebben i Libanon probeert de huidige Israëlische bezetting v zwakke positie van de Palestijnse non uitgelokt e Bevrijdingsorganisatie PLO uit te aanleiding buiten in een poging de vrede te be- 1982", zei Hrawi zaterdag tegen een waren met Israël, zo heeft een Liba- delegatie uit zuid-Libanon. "Wij to- regeringsfunctionaris gisteren lereren niet dat Katjoesja-raketten een nieuwe Israëlische invasie uit lokken", zei hij. Het Libanese leger had onlangs Katjoesja-raketten aan getroffen bij een PLO-basis in het zuiden van Libanon. Het is niet duidelijk wat de Liba nese regering zal doen als de Pale stijnen toch aanvallen blijven uit voeren vanuit zuid-Libanon. De 2000 man Libanese regeringstroe pen kunnen weinig uitrichten tegen gewapende Palestijn gezegd Hrawi ziet na de nederlaag van Irak goede kansen om de gedemo raliseerde Palestijnen in het zuiden van Libanon ertoe te bewegen geen aanvallen meer uit te voeren op Is raël, aldus de regeringsfunctionaris, die sprak op voorwaarde van anoni miteit. In het zuiden van Libanon zijn ongeveer 6000 Palestijnse guer rillastrijders actief die tot de PLO Yasser Arafat behoren. Omdat Arafat tijdens de Golfoor- Wellicht zal het Libanese leger log de kant koos van de Iraakse lei der Saddam Husayn is zijn positie als leider van de PLO, en die van de Westen, maar ook in Arabische lan den. Kort na het begin van de oorlog op 17 januari begonnen Palestijnse guerrillastrijders aanvallen uit te voeren op de door Israël ingestelde 'veiligheidszone" in het zuiden van Libanon. Israël antwoordde met te genaanvallen door de lucht over zee met artillerie. steun proberen te krijgen shi'itische islamitische milities in het gebied. De shi'ieten hebben het RABAT De Marokkaanse koning Hassan zwaait tijdens een rondrit door Rabat r viert deze week dat hij dertig jaar geleden de touwtjes in het Noordafrikaanse land i zijn een aantal tegenstanders van zijn regime vrijgelaten ter ere van de verjaardag va nar de bevolking. Hassan i handen kreeg. Zaterdag de troonsbestijging, (foto grondgebied geen nieuwe acties van Palestijnen tegen Israël meer worden uitgevoerd. Zo moet wor den voorkomen dat Israël zou be sluiten tot een invasie van het noor delijke buurland. "De aanvallen MEXICO-STAD (GPD) - De cholera-epidemie die in Peru inmiddels meer dan 200 levens heeft geeist, heeft ook toegeslagen in het naburige Ecuador. De gezondheidsautoriteiten van dat land maakten gisteren melding van een uitbarsting in twee kustplaatsjes nabij de grens met Peru. Er waren op dat moment al 20 zieken geregistreerd. De twee dor pen in kwestie zijn onder quarantaine gesteld. Ondanks alle internationale hulpverlening is de epidemie in Peru, na een maand tijd, nog altijd niet bedwongen. Van officiële zijde worden nu meer dan 200 doden toegegeven. Er zijn 55.000 gevallen geregi streerd en ongeveer 5000 patiënten worden momenteel verpleegd. De werkelijke omvang van de ramp lijkt echter nog veel groter te zijn. Zo maken de Peruaanse media dagelijks melding van dodelijke slachtoffers in afgelegen gebieden die nooit bij de autoriteiten zijn ge meld. KOPENHAGEN (AP) Libanon wil dat vanaf eigen Bewoners van het eiland Groenland gaan donderdag naar de stembus om hun parlement, de 27 zetels tellende Landstinget, te kiezen. Omdat de stembiljetten uit sommige plaatsen met hondensleeën en sneeuwscooters moeten worden verzameld zal de definitieve uitslag pas volgende week woensdag bekend zijn. Het ruim twee miljoen vierkante kilometer grote eiland wordt bijna alleen langs de kust bewoond door 53.000 mensen, voornamelijk Inuits. De verkiezingen in het half-autono- me Deense gebied werden in no vember uitgeschreven nadat in persberichten was verhaald over vermeend misbruik van overheids gelden door hoge regeringsfunctio- Maar de corruptie was niet niet de enige kwaal waar het kwak kelende Groenland aan leed. De op visserij gebaseerde econo mie was in het slop geraakt, doordat de gewoonlijk overvloedige scholen kabeljauw naar wateren rond IJs land tionale luchthaven, zullen sluiten. Waarschijnlijk zal Denemarken moeten opdraaien voor de kosten van het openhouden haven. Het enige lichtpuntje werd getrokken en de garna- vormd door de ontdekking ginbare hoeveelheden goud en pla tina aan de oostkust van het eiland. Canadese geologen schatten de om vang van de vondst op 250 ton. lenvangst op haar retour grote lood- en zinkmijn in Mamori- lik werd afgelopen zomer gesloten. De jonge bontindustrie op het ei land is aan flarden na internationaal protest van milieu-activisten tegen de zeehondenjacht. Er is sprake van groeiende kritiek hebben gespendeerd van de bevolking op de manier tijdens de jaarlijkse conferentie waarop de regering de overheidson- dernemingen beheert die het groot ste deel van Groenlands exportin dustrieën, binnenlands vervoer, communicatiemiddelen en publie ke voorzieningen in hun bezit heb ben. Bij de lange lijst van tegenslagen Lars Emil Johansen, tot ieders komt nog dat de Verenigde Staten hebben aangekondigd dat ze de luchtmachtbasis Sondre Stromf- jord, die tevens dienst doet als Groenlands belangrijkste ïnterna- nathan (Motzfeldt) en mijzelf, maar er kan een verschil zijn in stijl van leiding geven en temperament", al- de lucht- dus Johansen. Ofschoon er geen opiniepeilingen zijn gehouden, verwachten waarne mers dat de Siumut-partij zal win nen ten koste van oppositionele conservatieve Atassut-partij. Beide partijen hebben elf zetels in het hui dige parlement. De linkse Inuit- gerregering zouden worden opge ien gezamenlijke vergade- militaire leiders en het ka binet. De burgerregering zal het land besturen totdat er verkiezingen zyn gehouden. De junta heeft al laten doorschemeren, dat het tenminste een jaar zou duren voordat er een nieuwe Grondwet is opgesteld. Servische politie pakt Kroatische burgemeester op ZAGREB/LJUBLJANA (DPA) - De Servische politie heeft het con flict tussen de Serviërs en de Kroaten in Joegoslavië gisteravond verder op de spits gedreven door de Kroatische burgemeester van Kije- vo te arresteren. Nadat de Servische politie van het illegaal uitgeroepen 'autonome Servische gebied' in het zuiden van Kroatië de burgemees ter van Kijevo had opgepakt barri cadeerden verontruste Kroaten de toegangswegen naar de stad uit angst voor verdere arrestaties. Dit meldde het Joegoslavische persbu reau Tanjug. Ondertussen leken de Kroatische politie-eenheden die vorige week de stad Pakrac bezetten bereid om deze te verlaten, zoals het Joegosla- visch presidentsschap geëist had. De burgemeester van Pakrac, Milan Bozic, kondigde gisteravond voor de televisie aan dat de Kroatische militiejzich voor middernacht uit de stad terug zal trekken. Slovenië wil de federatie Joego slavië eerder dan tot nu toe gepland ontbinden. Dit heeft het Sloveense dagblad 'Delo' gisteren in Ljubljana gemeld. De regeringscoalitie heeft besloten de datum voor de ontbin ding van eind juni naar 15 mei te verschuiven. Voor die tijd moeten alle wetten over een eigen Sloveens financieel systeem met in het ver lengde daarvan een eigen munt, en de oprichting van een zelfstandig defensiesysteem zijn aangenomen. Jonathan Motzfeldt. die al sinds Ataqatigiit-partij, die voor onafhan- 1979 premier van het eiland is, werd kelijkheid van het eiland is, had vier i de rechtse Issittup Partia ider van Atassut, Konrad vliegtuig hebben gecharterd bij de Europese Gemeenschap, c om van de ene naar de andere partij- dat Groenland dan fikse subsidies bijeenkomst te vliegen. zou krijgen. Het eiland had zich in Het afgelopen weekeinde maakte 1985, na een referendum en als mo de voorzitter van de Siumut-partij, gelijke oplossing sche problemen van het land 1 geen politiek verschil tussen Jo- betreft voldoende. Pali slaag voor zwangerschap PEKING (Rtr) De Chinese au toriteiten in de dichtbevolkte Sinchuan-provincie hebben drastische maatregelen geno men om mannen duidelijk te maken dat er in een gezin niet meer dan een kind mag komen. Wie zich niet aan die richtlijn houdt krijgt voor iedere dag dat zijn vrouw zwanger is een stokslag op de blote billen. Vori ge week zijn tien mannen af geranseld omdat hun vrouwen zwanger waren. Na het pak slaag stemden de mannen er in toe dat hun echtgenotes abortus zouden plegen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8