Groei midden- en ldeinbedrijf blijft Ver sterend Vendex kan jaren afslanken Meer banen, toeneming investeringen Verzekeraars: schade door opgevoerde bromfiets verhalen Gorbatsjov: crisis Sovjetunie verergerd Benzine duurder, diesel goedkoper be,er kunn n ONS GOEIE GELD DINSDAG 5 MAART 1991 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) Het aantal banen in het midden- en kleinbedrijf (tot honderd werk nemers) is vorig jaar met 88.000 gestegen tot 2,1 miljoen en voor dit jaar wordt een verdere groei voorzien met 90.000. ENSCHEDE (GPD) Assurantie maatschappijen zijn verheugd over de uitspraak van de Almelose recht bank. dat bestuurders van opge voerde bromfietsen bij ongelukken zelf voor de schade opdraaien. "Het is voor ons een steun in de rug om het aantal ongelukken, waarbij brommers zijn betrokken, terug te dringen", zegt woordvoerster A. van Leeuwen van de Nederlandse Vereniging van Automobielassura deuren (NWA). Bij de vereniging zijn ook de bromfietsverzekeraars aangesloten. Een recente uitspraak van de rechtbank maakt het mogelijk dat maatschappijen de uitgekeerde schade aan slachtoffers op bestuur ders van opgevoerde brommers kunnen verhalen. Volgens het Al melose vonnis voldoen te snelle brommers niet aan de wettelijke be gripsomschrijving. Wordt aan de brommer zodanig gesleuteld dat deze harder kan dan de toegestane snelheid van 40 kilometer per uur. dan moet dat aan de verzekerings maatschappij worden doorgegeven. In ons land rijden tienduizenden opgevoerde brommers. De uit spraak betekent, aldus Van Leeu wen. niet dat de bestuurders onver zekerd zijn. "De schade aan het slachtoffer wordt door ons uitbe taald. Maar, we hebben nu wel de mogelijkheid dit te verhalen op de bestuurder. Je kunt er zeker van zijn dat maatschappijen een beroep op die uitspraak zullen doen. Het moet dan wel zo zijn. dat een onge val een duidelijke relatie heeft met te hard rijden". Ook het aantal ondernemingen dat investeert neemt toe, vooral bij de heel kleine bedrijven (tot vier werk nemers), hoewel het niveau van top jaar 1989 dit jaar niet in zicht komt. Het aantal bedrijven dat geld leent van de bank om te investeren is door de hoge rente gedaald van ruim 40 procent in de eerste helft van vorig jaar tot ongeveer 35 pro cent nu. Dit blijkt uit het jaarlijkse onder nemerspanelonderzoek van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers- verbond en het NIPO. De cijfers stemden KNOV-voorzitter Kam- minga niet opgewekt. Hij wees erop dat de laatste tijd het aantal volledi ge banen daalt en dat de groei ver oorzaakt wordt door deeltijdwer kers en uitzendbanen. Zo liet het vierde kwartaal van vorig jaar een toename zien van 70.000 part-timers tegenover een daling van 35.500 full-timers. Tweeverdieners en herintreden de vrouwen voelen veelal niet voor een volledige werkweek. Die ont wikkeling onderstreept in de ogen van de KNOV-voorzitter nadrukke lijk de behoefte aan kinderopvang, die moeilijk van de gTond komt. Uit het onderzoek komt naar vor- gen dat de gemiddelde werkweek in het midden- en kleinbedrijf door overwerk uitkomt op 42 uur en dat negentig procent van de onderne mers arbeidsduurverkorting on haalbaar acht. De aarzeling van de werkgevers om mensen in vaste dienst te nemen Toch groei in 'West'-Duitsland BONN (DPA) Hoewel de komen de belastingverhogingen remmend werken voor de economie voorziet de Duitse regering voor dit jaar toch een economische groei van 2,5 tot 3 procent in het oude West-Duits- land. De prijzen zullen met onge veer 3.5 procent stijgen. Dit blijkt uit het jaarlijkse economische rap port van de Duitse regering, waar over het Dagblad Süddeutsche Zei- tung in zijn editie van vandaag be richt. Het gaat nog om een voorlopig rapport. Later deze week moet het kabinet zich erover uitspreken. De regering in Bonn waagt zich niet aan een prognose over het einde van de economische achteruitgang van het oude Oost-Duitsland. Het aantal werklozen daar zal dit jaar vermoe delijk uitkomen op 1,1 tot 1,4 mil joen. komt volgens Kamminga niet al- Kamminga gaf toe dat die cijfers leen voort uit onzekerheid door de niet dramatisch zijn, maar hij vindt Golfoorlog. Het Centraal Planbu- ze ook niet bemoedigend. Het kabi- reau voorziet door de maatregelen net heeft koste wat kost de koppe- in de Tussenbalans een lastenver- ling tussen lonen en uitkeringen in zwaring van een half procent en dat stand willen houden, maar volgens maakt de lonen duurder voor de be- Kamminga schaadt het daarmee drijven. Het KNOV heeft het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf laten uitrekenen dat bedrijven in de jaren tot en met 1994 met 0,7 procent minder zullen ver kopen. vooral door een daling van machines en produktieapparaten. wel de concurrentiekracht van ons land in het Europa van de negenti ger jaren. En dat terwijl 1991 een doorbraak te zien kan geven voor wat betreft de exporterende bedrijven. Jaren lang bleek dat 10 procent van de on dernemingen uit het midden- en De winst uit onderneming wordt 1 kleinbedrijf exporteert. In 1991 ver procent lager dan in het regeerak- wacht 12 procent van die bedrijven, koord voorzien en het aantal banen vooral auto- en reparatiebedrijven, wordt 20.000 banen minder. te exporteren. Internationale Nederlanden steelt de show kwam de koers ietsje hoger uit. Bovendien was het splinter nieuwe fonds de ongekroonde koning van de omzet-toptien. In totaal verwisselden in dubbeltel ling ruim 2,6 miljoen aandelen voor 121 miljoen gulden van eige naar. Daarmee was ING goed voor ruim 23 procent van de tota- De giste- le aandelenomzet. Maar ook de koersen van de af- beurs genoteerde Internationale zonderlijke fusiepartners liepen Nederlanden Groep ING kan op fors op. Nationale-Nederlanden een geslaagde entree terug zien. wist 2,30 gulden beter te noteren op 56,30 en NMB Postbank 1,80 Nadat afgelopen vrijdag op de gulden op 45. Handelaren meen- gnjze markt het aandeel 45 gul- den dat met name de partners zelf den noteerde, opende ING giste- probeerden om zoveel mogelijk ren al 1,30 gulden hoger op 46,30 stukken uit de markt te halen al om gedurende de dag verder te vorens de spijtoptanten-termijn stijgen naar 47,30. Vanochtend eindigt. "Stel. dat iemand op een opge voerde brommer dertig kilometer per uur rijdt en een ongeluk veroor zaakt. Dan kunnen maatschappijen zich niet op die uitspraak beroepen. Maar als een bestuurder bijvoor beeld met een snelheid van 70 kilo meter een ongeval veroorzaakt, dan wordt het anders. In dat geval is er een duidelijk verband", aldus de zegsvrouwe. Het aantal doden onder bromfiet sers is de laatste jaren fors toegeno men. Onder de in totaal 1456 ver keersdoden in 1989 waren 131 bromfietsers (inclusief duopassa giers). Ten opzichte van 1984 steeg het aantal doden, inclusief passa giers. met 42 procent en het aantal gewonden met liefst 52 procent. VEZELS De vezeldivisie van Ak- zo denkt ondanks de huidige moei lijke marktsituatie in 1991 haar po sitie te kunnen handhaven. De om zet van Akzo Vezels bedroeg in 1990 4,8 miljard gulden, zeven procent minder dan in 1989. Het bedrijfsre sultaat daalde van 268 miljoen tot 218 miljoen gulden. Bukman tegen extra heffingen voor boeren EG BRUSSEL (GPD) Minister van landbouw Bukman verzet zich te gen de voorstellen van de Europese Commissie om de Europese graan- boeren een extra 'medeverantwoor delijkheidsheffing' van drie procent op te leggen. Ook is hij het niet eens met het voorstel om de melkquota met twee procent te verlagen. Bukman zei dat gisteren in Brus sel nadat de landbouwministers van de EG een eerste ronde hadden gewijd aan de voorstellen van de Europese Commissie voor de land bouwprijzen in het komende jaar. Ook andere grote graanproduceren- de landen, zoals Frankrijk en Duits land. voelen niets voor de extra hef fing. Volgens Bukman worden de ak kerbouwers. die het ook in Neder land toch al moeilijk hebben, ge straft terwijl zij zich in het afgelo pen jaar juist keurig aan de Europe se produktiebeperkingen hebben gehouden. De totale EG-graanpro- duktie bleef beneden de door Brus sel ingestelde drempel van 160 mil joen ton. De minister is het ook oneens met het voorstel om de melkquota te verlagen, maar hier vindt hij in elk geval wel dat de melkveehouders iets moeten inleveren. Bukman zei echter liever een verlaging van de opkoopprijzen (interventie) te heb- "I "1 1*1 11 ben gezien, omdat daarmee ook de Verlaging van de quota verlegt ROTTERDAM (ANP) Benzine melden maandag, afhankelijk van Het gezaghebbende olietijdschift volgens Bukman bovendien het wordt een cent per liter duurder, de soort en kwaliteit, rond de 18 of Middle East Economie Review stelt probleem naar de rundvleessector, "19 dollar per vat van 159 liter. Een MOSKOU (Rtr/DPA/AP) - De in dustriële en agrarische produktie in de Sovjetunie is de afgelopen twee maanden opnieuw achter uitgegaan. Er zijn ingrijpende maatregelen nodig om een verde re verslechtering te voorkomen. Dat heeft Sovjet-president Gor batsjov gisteren in een tv-inter- view verklaard. In alle sectoren van de economie liggen de pro- duktiecijfers duidelijk lager dan de doelstellingen voor dit jaar, zo zei de Sovjet-president. De Sovjet-regering heeft giste ren onder leiding van Gorbatsjov vergaderd over de ernstige econo mische toestand van het land. Aan dat overleg namen ook de vertegenwoordigers van alle re publieken, autonome gebieden en grote industriële bedrijven' deel. Vandaag is het beraad voort gezet. Tijdens het overleg is vooral ge sproken over de al bestaande overeenkomsten tussen Moskou en de republieken inzake de doel stellingen voor de economische ontwikkeling en de voedselsitua tie. Die overeenkomsten hebben er niet toe geleid dat de consu menten over het benodigde voed sel kunnen beschikken, aldus Gorbatsjov. Vooral de landbouw verdient volgens de president nu alle aan dacht. In het zuiden begint bin nenkort het zaaiseizoen, maar er is hier een groot tekort aan reser ve-onderdelen, brandstof en smeerolie voor de landbouwma chines. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeen schap zijn van plan de besprekin gen met Moskou over economi sche hulp aan de Sovjetunie te hervatten. De besprekingen over hulp ter waarde van 400 miljoen ecu (ruim 920 miljoen gulden) wa ren in januari opgeschort na het bloedige optreden van Sovjet troepen in de Baltische republie ken Letland en Litouwen, waar bij 19 doden vielen. Het afgelopen weekeinde echter stond het Kremlin toe. dat in Letland en Estland referenda werden geor ganiseerd. diesel wordt drie cent per liter goed koper. Shell en de zelfstandige olie handel, verenigd in de NOVOK, aantal leden van de OPEC heeft al laten weten de gezamenlijke olie hebben gisteren tot deze wijziging produktie in het tweede kwartaal van de adviesprijzen met ingang van vandaag besloten. Met ingang van vandaag is de ad viesprijs voor een liter diesel, zelf- tank, 105,8 cent per liter. Voor super plus loodvrij, Euro loodvrij en su per met lood gelden achtereenvol gens adviesprijzen van 165, 161 en 168 cent per liter. De prijzen voor ruwe olie schom- 'an dit jaar met twee miljoen vaten per dag verlagen, om een scherpe prijsdaling te voorkomen. dollar. Volgens het tijdschrift zijn er is in de EG ook al sprake van een de OPEC-leden Algerije. Vene- overschot aan rundvlees van zeker zuela, Nigeria. Indonesië. Libië Gabon hierover eens geworden op dus het een bijeenkomst op 25 februari. 275.000 ton. Volgens Bukman is dit erschuiven van proble men. Bruto uurloon Het bruto uurloon was in oktober vorig jaar gemiddeld 3.5 procent ho ger dan in oktober 1989, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De stijging deed zich voor in al le bedrijfstakken, het meest in land bouw- en visserij (7,2 procent), on derwijs (6,3) en openbare nutsbe drijven (6). De stijging was laag in het bankwezen (1 procent) en in transport-, opslag- en communica tiebedrijven (1,2 procent). Argentijnse trein De Argentijnse regering heeft vier van de zes spoorlijnen gesloten. De lijnen lagen al twintig dagen stil door een staking voor meer loon. De lijnen zullen na een voorgenomen privatisering weer zullen worden heropend. De regering heeft onder handelingen met de stakers van de hand gewezen. De salarissen van de betrokken 13.900 arbeiders worden nog dertig dagen doorbetaald. Hulp voor Somalia De Europese Gemeenschap stelt opnieuw 1,5 miljoen gulden aan me dische noodhulp ter beschikking voorde slachtoffers van de inmid dels geluwde burgeroorlog in So malia, zo is gisteren in Brussel be kendgemaakt. Antroposofisch De Triodosbank, een bank die op antroposofische basis werkt, heeft in 1990 haar nettoresultaat zien stij gen met ruim acht procent tot 271.000 tegenover 250.000 gulden het jaar ervoor. Het brutoresultaat ging omhoog van 990.000 naar 1,11 miljoen. Ook kon de bank meer spaargeld aantrekken. De ingelegde gelden groeiden met 49 procent tot 76,96 miljoen gulden. Nieuw vliegtuig Drie Europese vliegtuigfabrikanten hebben besloten samen te onder zoeken of er plaats is voor een nieuw vliegtuig voor regionale diensten. Deutsche Aerospace, on derdeel van Daimler-Benz, liet gis teren weten met de Franse Aerospa tiale en de Italiaanse Alenia een joint ventiire te hebben gevormd voor de eventuele ontwikkeling van een vliegtuig met 80 tot 130 stoelen. Staalmarkt na oorlog nog wankel MUNT NICARAGUA - De nieuwe IJMUIDEN (GPD) Nu de Golfoorlog voorbij is, zijn niet alle problemen munteenheid van Nicaragua, de voor Hoogovens in IJmuiden verdwenen. De overcapaciteit op de Europe- gouden cordoba; is gedevalueerd se staalmarkt blijft nog wel even voortduren als gevolg van andere oorza- met tachtig procent in het kader van ken. Het blijft dan ook nodig dit tweede kwartaal de produktie van de wal- monetaire hervormingen die de serijen met 15 procent terug te dringen. enorme inflatie moeten terugdrin- Hoe Hoogovens de produktiebeperking gaat doorvoeren is nog niet pre- gen. Een Amerikaanse dollar is nu cies bekend. Half maart valt een besluit. Maar directeur Heusdens betwij- vijf cordoba waard tegen voorheen feit of er daadwerkelijk werktijdverkorting voor een deel van het perso- één cordoba. De gouden cordoba neel wordt aangevraagd. In eerste instantie wil het bedrijf de mensen met vervangt de vrijwel waardeloze een tijdelijk contract op straat zetten. Vaste personeelsleden kunnen hun oude cordoba. werk overnemen. Loodzware schuld van 250 miljoen Vendex International is weer volop dat bedrag uitgekeerd9 De prefe- in het nieuws. Miljoenenverliezen rente aandelen A ontvingen on- het vlaggeschip van het concern gulden was gemoeid. De gewone blijken op korte termijn niet winst- aandelen ontvingen 1325 procent gevend te kunnen worden gemaakt, dividend ofte wel 51 miljoen gul- Vermoedelijk deugt de formule den. nog steeds niet, want in het verslag 1989/90 lees ik heel blij: "De com- Veeg teken merciele strategie voor het waren- Om meer dan een reden is de bere- huis in de jaren negentig is als^volgt kening van de intrinsieke waarde van het aandelenkapitaal interes sant. Het eigen vermogen is in de zen, gevestigd in het centrum van laatste vijf boekjaren niet gegroeid, regionale shoppingcentra en ge- Dat is een veeg teken. Erger is dat richt op een breed publiek. Vroom de rentabiliteit van dat vermogen Dreesmann trekt veel bezoekers slinkt van 17,2 procent in het door gezellige winkels waar het ple- boekjaar 1985/86 tot slechts 5,6 pro- zierig vertoeven is en waar je veel cent in 1989/90. ideeen opdoet". Nee dus, gezien de Gesteld kan dan ook worden dat resultaten en gezien de trieste at- de voorgenomen beursgang via een mosfeer die in sommige van die 'ge zellige' winkels hangt. Positief is dat mr. drs. H. Lang- den verschoven. Op de datum van man, tot voor enkele dagen lid van aflossing van eerder genoemd de raad van bestuur van ABN Amro bankkrediet, dat in feite moet wor- Holding, tot commissaris is be- den gezien als een voorschot op de noemd. Langman heeft een lange aandelenemissie, moet het concern staat van dienst als saneerder van als eerder gezegd overgaan tot een bedrijven en zal bij het concern on- emissie van 250 miljoen gulden aan- getwijfeld met vaste hand regeren delen. De koers van uitgifte moet bij uitblijven van de introductie van het aandeel Vendex International als volgt worden bepaald. Ik citeer het verslag: bij uitblijven van de in troductie wordt op 15 mei 1992 de emissiekoers bepaald op het gemid delde van: a. de koers op basis van de aan de gewope aandelen toe te rekenen in trinsieke waarde per die datum, na dat het vermogen van de vennoot schap is verminderd met een be drag ter grootte van de storting van 250 miljoen gulden; MOIRÉ Soepel vallende gordijnstoffen van katoen/acetaat Keuze uit 15 uni kleuren, o.a. blauw, bordeaux, donkergroen en ivoor Ca. 130 cm breed. Normaal 39.90 p.m. Tot en met 16 maart as. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van 29.- p.m. Dit is met in filiaal Utrecht verenigbaar U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf Een schuld van 250 miljoen gul den aan ABN Amro Holding hangt het concern of liever gezegd 'de aan deelhouder' als een molensteen om de nek. Deze schuld moet uiterlijk 15 mei 1992 worden afgelost. Voor 'de aandeelhouder' is het nu maar te hopen, dat de externe accountants en andere rekenmeesters op 15 mei voor de dan uit te geven 250 miljoen gulden aandelen een koers kunnen vaststellen, die minimaal 100 pro cent bedraagt. Anders gooit 'de aan deelhouder' geld in een bodemloze put. Wie de cijfers over het boekjaar per 31 januari 1990 bestudeert, komt al spoedig tot de conclusie, dat het goed mis is bij het concern. Het eigen vermogen (kapitaal plus vrije reserves) groeit niet meer, ter wijl het totaal der langlopende schulden stijgt. Bankkrediet en an dere kortlopende schulden waren echter iets lager. Een pijnlijke zaak was het dat de houders van de 369 miljoen gulden aandelen van de winst 1989/90 ter grootte van 96 miljoen gulden niet minder dan 80 miljoen gulden in de vorm van dividend ontvingen. Ge zien de precaire situatie, waarin Vendex zich verleden jaar al be vond had dat bedrag beter in kas kunnen worden gehouden. Hoe is door Wim van der Meulen van het bankkrediet van 250 mil joen gulden voor zyn rekening neemt en dus opgezadeld wordt met 250 miljoen gulden aandelen, waarmee hij niets kan beginnen, omdat de gewone belegger abso luut niet zit te wachten op een intro ductie op de Amsterdamse effec tenbeurs van het concern onder de huidige omstandigheden. We hebben het nu over de waren huizen gehad. Ik zal u tenslotte nog een aantal bekende Vendex-namen geven: Lederland, Stoutenbeek Wooncentrum. Kreymborg. Hunke- moller, Kien, Claudia Strater, Kijk shop. Dixons, Edah, Torro, Dag- b. de alsdan geldende koers per markt, Konmar, Cemsto. ASB, Dac- gewoon aandeel, laatstelijk gehan teerd voor de vermogensbelasting, eveneens onder verrekening van een vergoeding (die ik hier buiten beschouwing laat om het niet nog tylo en Vedior uitzendbureaus. Vendopolis assurantiebemiddeling en Vendofin financiële dienstverle ning Bekende deelnemingen (met tus- ingewikkelder te maken) over het sen haakjes de grootte van die deel- geemitteerde bedrag; nemingen) Koninklijke Bijenkorf c. de emissie is geschied op voor- Beheer (36 procent). P C-Groep waarde dat de betrokken aandeel- (Peek Cloppenburg 25 procent), houder de uit emissie verkregen de Vleeschmeesters (20 procent), aandelen voor een eventuele intro- Gran Dorado Leisure (31,25 pro ductie aan de beurs, bij wijze van cent) en tenslotte nog de roemruch- doorplaatsing, beschikbaar stelt; te Staal Bankiers (79 procent) De d. aan de aandeelhouder is in dit Amerikaanse en Braziliaanse wa- verband thans één gewoon aandeel renhuizen doen het bijzonder slecht en worden thans met enorme verlie zen verkocht. Hoeveel jaren zal het nog duren voordat Vendex Interna tional in sterk afgeslankte vorm weer blakend van gezondheid voor Blakend Dit betekent in feite dat 'de aandeel houder' volgend jaar de aflossing het voetlicht kan treden?

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5