'Meer banen voor buitenlanders nodig' CDA wil bouw van nieuwe gevangenissen versnellen Je wordt gek van die cijfers achter de komma Kamer boos om controle op abortus STAATSBEZOEK AAN FRANKRIJK BEGONNEN Hirsch Ballin: kwaliteit van de wet moet omhoog Kok meldt spanningen in coalitie DINSDAG 5 MAART 1991 MlhTHIMÜii PAGINA 3 De Vries wil geen voorkeursbehandeling bedrijven DEN HAAG (ANP/GPD) Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid sluit niet uit dat hij werkgevers zal dwingen om meer mensen van buitenlandse afkomst in dienst te nemen als ze zelf in gebreke blijven. Hij zal echter niet onmiddellijk een maatre gel invoeren als contract compliance, waarbij de overheid alleen nog maar zaken doet met bedrijven die voldoende buitenlanders in dienst hebben. Een meerderheid in de Tweede Kamer voelt daar overigens wel voor. Werkgevers en werknemers onderhandelen op dit moment over verbetering van de werkgelegenheid voor allochtonen. De Vries gaat er vooralsnog niet van uit dat dit overleg mislukt. DEN HAAG IGPD) Het Tweede Ka- merlid Ina Brouwer (Groen Links) wil schriftelijke vragen stellen over de abortus-controle die de Duitse douane zou uitvoeren. Brouwer noemt de kwestie 'absurd en schan dalig'. "Als dit waar is, zal staatsse cretaris Kosto van justitie zijn af keuring moeten uitspreken over deze Duitse praktijken", stelt ze. Het PvdA-kamerlid Tineke Nete lenbos denkt er precies zo over: "Wat er nu gebeurt mag niet be staan. Moet je je voorstellen, per 1 januari zijn er open grenzen, en dan zitje meteen buurland opgescheept volksgezondheid en justitie die dit doet. Het is iets om je gewei- v dig druk over te maken". wacht, want in de voormalige DDR is de abortuswetgeving soepeler dan in het voormalige West-Duits- land. Helaas, Duitsland maakt zich schuldig aan een ernstige schen ding van de privacy van de vrouw. Ik kan maar een conclusie trekken: de vrouwen die vanaf Nederlands grondgebied vertrekken hebben niek Emma in Enschede en de Duit se arts Gerhard Ettinger in het grensplaatsje Borken hebben de be- woordvoerder op het gebied van wering van Der Spiegel inmiddels de bevestigd. Gisteravond verscheen Tweede Kamer. Dick Dees, oud- op televisie de 24-jarige'Cathy', een staatssecretaris van volksgezond- vrouw die werd gedwongen zich in heid en thans WD-kamerlid heeft Gronau te laten onderzoeken. "Ik verband met de verkiezingen voelde me het smerigste van het Volgens het Duitse weekblad Der -HHHHHHHHHpHHi Spiegel vragen Duitse douaniers in weinig tijd gehad om zich in de pro- smerigste", zei ze. voorkomende gevallen aan Duitse vrouwen die uit Nederland terugke ren of ze een abortus hebben onder gaan. Als een vrouw er wat bleekjes uitziet of wanneer de douanier ook maar even het idee heeft met een 'verdachte' te maken te hebben wordt de vrouw gedwongen haar blematiek te verdiepen. Zijn korte reactie is evenwel veelzeggend. "Het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw en de Nederlandse abortus wetgeving staan bij ons boven al les". Ina Brouwer: "Twintig jaar gele- In de Duitse reacties overheerst ongeloof maar ook boosheid over het feit dat artsen zich lenen voor dergelijke controles. Er worden bo vendien vraagtekens geplaatst bij het oplossen van het vraagstuk van zwangerschapsonderbreking Werkgevers en werknemers - de so ciale partners - willen het aandeel van werklozen uit minderheids groepen laten dalen tot het gemid delde werkloosheidspeil. Ook de papieren in te leveren en zich te on- den liep je als vrouw de kans. zeker door het strafrecht. De vice-voorzit- De PvdA pleitte er gisteren voor om aan te pakken. De maximale boete derwerpen aan een gynaecologisch in Duitsland, maar ook in delen van illegale werknemers die worden ge- voor een werkgever, nu 10.000 gul- pakten en het land worden uitgezet, den, moet omhoog. Tegelijk zullen een financiële genoegdoening te ge- de feitelijk geëiste boetes, die nu ven. Deze premie dient te bestaan veelal lager zijn, opgetrokken moe de SPD-fractie Wilfried Pen ner (een voormalig officier van jus titie notabene) wil spoedberaad van de disussies over abortus nu nog de vaste kamercommissie van bin- niet voorbij? Eigenlijk had ik na de PvdA wil dat akkoord de kans ge- uit het verschil tussen het loon dat ten worden. Overleg met Justitie is Maar dat kan anno 1991 echt niet eenwording van Duitsland een libe- ven. maar vindt contract complian ce 'hët middel bij uitstek' om iets te doen aan die hoge werkloosheid. hen werd uitbetaald en het voor be trokkene geldende wettelijke mini mumloon. Daarbij moet ook reke- gaande. meer, reageert zo ongeveer elke ralisering van de wetgeving ver- nenlandse zaken. Hij veroordeelt op voorhand 'de middeleeuwse hek senjacht'. Ook de andere Kamerfracties sloten ning worden gehouden met het fei- zich daarbij aan. Uitgezonderd de telijk aantal gewerkte uren. WD die alvast waarschuwde ook in de toekomst principieel ertegen te blijven. Groen Links bepleitte zelfs Het PvdA-kamerlid Apostolou presenteerde dit plan gisteren tij dens het overleg in de Kamer over het werkgelegenheidsbeleid voor quotering: een vast percentage al- minderheden. De sociaal-demo- lochtonen in dienst per bedrijf. De craat betoogde dat de illegale werk- Vries vreest echter dat buitenlan- nemers geen blaam treft omdat zij ders hierdoor een stempel opge- onder zeer slechte omstandigheden drukt krijgen. Het werkgelegen heidsplan van de sociale partners wordt eind van het jaar voor het eerst op zijn succes bekeken. Vorig jaar daalde voor het eerst de werkloosheid onder allochtonen enigszins. De fracties constateerden dat het minderhedenbeleid wel eni ge vruchten afwerpt, maar vinden het over het algemeen nog te traag gaan. Volgens minister Dales van bin nenlandse zaken zijn de problemen rond het banenplan voor Moluk- kers (duizend arbeidsplaatsen bij de overheid) verholpen. Het banen plan om allochtonen bij de rijks overheid aan werk te helpen ligt op schema. De richtlijn is opgetrok trachten hun brood te verdienen. Het systeem zoals dat nu bestaat en waarbij opsporing en vervolging van illegale werknemers voorop staat, moet dan ook omgebogen worden naar de werkgevers, aldus Apostolou. Nu wordt de illegale twee maal gestraft: men wordt on rechtmatig behandeld door de werkgever en nog het land uitgezet ook. Minister De Vries (sociale zaken) wees het plan van de PvdA'er radi caal van de hand. Hij zei dat mensen die niet volgens het wettelijk mini mumloon worden betaald, naar de rechter kunnen stappen. "Het ligt niet op de weg van de overheid om ken. Nu is het de bedoeling dat in mensen die hier zonder geldige ver- blijfsvergunning zijn, nog een extra rechtsbescherming te geven", meende de bewindsman. De Vries zei wel te studeren op mogelijkheden om werkgevers die illegalen aan werk helpen, harder 1995 vijf procent van de ambtena ren van buitenlandse afkomst is. De nadruk komt nu te liggen op Tur ken en Marokkanen, die in de voor gaande jaren niet voldoende aan bod kwamen in dit plan. DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie) wil de kwali teit van de Nederlandse wetten ver beteren. Volgens hem sluiten die nu vaak niet aan bij de behoeften in de maatschappij, waardoor de wetten aan geloofwaardigheid verliezen. Ook is wetgeving soms niet in staat om op tijd en effectief in te-spelen op de praktijk van alledag. Hirsch Ballin signaleert dit in zijn nota "Zicht op wetgeving', die vandaag aan de Tweede Kamer wordt aange boden. De minister streeft er naar dat de Nederlander de wet niet al leen kent, maar ook begrijpt. Volgens Hirsch Ballin heeft de overheid vaak onvoldoende zicht op de mogelijkheden van wetge ving en de werking van wetten in de samenleving. Als wetten onvol doende aansluiten op de realiteit, le vert ook de uitvoering en handha ving ervan problemen op. Het be oogde resultaat blijft dan uit. Dat wetten tekort schieten is de schuld van de overheid en het parte- Binnenland kort Belastingtegenvaller De tegenvallende opbrengst in de inkomstenbelasting over 1990 is ge deeltelijk veroorzaakt door een stij gend gebruik van aftrekposten. Het gaat om lijfrentepolissen, fiscale verliesaftrek voor inkomens van ondernemers en de aftrek van rente op consumptief krediet, die alle het belastbaar inkomen drukken. Schengen-akkoord De bestrijding van de internationa le criminaliteit is zeer gebaat bij on dertekening van het Schengen-ak koord tussen de Benelux-landen, Frankrijk en Duitsland. Dit zei gis teravond minister Hirsch Ballin van justitie op een CDA-discussiebij- eenkomst in Maastricht. De minis ter gaf duidelijk te kennen de poli tionele samenwerking over de gren zen heen actief te willen bevorde ren. Beslag op gelden Het beslag van voormalig directeur Fennis op de bezittingen van de Stichting Aktieplan Oost-Europa kan gehandhaafd blijven. Fennis verklaarde een loonvordering op de Stichting te hebben; de Zwolse rechtbank is het daar mee eens. Ak tieplan had een kort geding aange spannen om het beslag op te heffen zodat de stichting het pand waarin zij gehuisvest is, kan verkopen. Werkloze leraren Van de 25.000 tot 30.000 werkloze le raren in ons land zou ruim 20 pro cent (5.000 tot 6.000 leraren) via aparte, speciaal op het onderwijs gerichte bemiddeling door de ar beidsbureaus aan het werk kunnen worden geholpen. Dit concludeert het organisatieadviesbureau Berendschot uit een proef met zo'n intensieve bemiddeling, die in de afgelopen maanden in twee regio's van de arbeidsvoorziening (Rijn mond en Kennemerlanden) is geor ganiseerd. ment. Zij zoeken te weinig contact met de instanties die de wet moeten uitvoeren en handhaven, zoals het Openbaar Ministerie, de rechterlij ke macht en de politie. De bewinds man meent verder dat de politieke druk om wetten te maken soms te groot is. Als er een maatschappelijk probleem is vastgesteld, wordt te snel besloten dat er wetgeving moet komen. Hirsch Ballin wil die druk weerstaan. Eerst moet worden be keken of wetgeving wel het ge schikte instrument is om een pro bleem het hoofd te bieden. Soms kan worden volstaan met alternatie ve oplossingen, zoals afspraken (convenanten) met gemeenten, maatschappelijke organisaties en bedrijven. Volgens Hirsch Ballin dienen mi nisters ervoor te zorgen dat wets teksten duidelijk en eenvoudig zijn. aansluiten op de werkelijkheid en niet strijdig zijn met internationaal of Europees recht. Op het ministe rie van justitie rust de taak om de wetsvoorstellen daarop te toetsen, voordat ze in de ministerraad wor den behandeld. Met uitvoerders en handhavers zal in een vroeg stadium overleg moeten worden gevoerd. Leidt een wetsvoorstel tot ingrijpende maat schappelijke gevolgen, dan wordt advies ingewonnen van de Com missie voor de toetsing van wetge vingsprojecten. Een permanente werkgroep uit die commissie gaat zich buigen over de Europese as pecten van de voorgenomen wetge ving. PARIJS (ANP) - Koningin Beatrix en prins Clans zijn gister middag om vier uur aangekomen op de Parijse luchthaven Charles de Gaulle voor hun drie dagen durende staatsbezoek aan Frankrijk. Op het vliegveld werd het Nederlandse ge zelschap. onder wie ook minister Van den Broek van buitenlandse za ken, hartelijk verwelkomd door de Franse president Mitterrand en diens vrouw. Na het welkomstcere- monieel, met onder meer militair eerbetoon, hielden president Mitter rand en koningin Beatrix een toe spraak. Afgelopen weken deden geruchten de ronde dat het staatsbezoek niet door zou gaan. De Nederlandse au toriteiten hebben daar nooit op wil len reageren, maar in haar wel komsttoespraak op het vliegveld Charles de Gaulle zei de koningin dat vóór het staatsbezoek de vraag is gesteld of het wel door moest gaan, gezien het gewapende conflict in de Golf. Beide landen hebben gemeend die vraag bevestigend te moeten be antwoorden, zo zei Beatrix. In de bi laterale verhoudingen is het belang rijk elkaar te blijven zien en spreken en bovendien van deze intensieve contacten blijk te geven tegenover de buitenwereld, zo zei de vorstin. Tijdens het bezoek werd de Champs Elysees afgezet, wat leidde tot een nog grotere verkeerschaos in de Franse hoofdstad dan normaal. DEN HAAG (ANP) - DeCDA-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat de regering haast maakt met de nieuw bouw van gevangenissen. Van de plannen voor de bouw van een nieu we gevangenis in Rotterdam en in Lelystad moet in elk geval een plan op zeer korte termijn worden uitge- Het CDA-kamerlid Soutendijk- Appeldoorn drong daar gisteren op aan. tijdens een debat over de huis vesting van de justitiële diensten in de jaren negentig. Het kabinet wil- een evenwicht zou zijn bereikt", verklaarde Soutendijk. Staatssecretaris Kosto (.justitie) erkende dat er in het laatste kwar taal van-1990 weer verdachten we gens plaatsgebrek werden vrijgela ten. Volgens de bewindsman is dit veroorzaakt doordat justitie voor voorlopige hechtenis niet langer ge bruik wenst te maken van cellen in politiebureaus, die hiervoor niet ge schikt zijn. Kosto vertelde overigens naar aanleiding van de recente helikop- ingegaan. Kosto kondigde aan in Zutphen een beperkte jeugdgevan- HEERLEN (ANP) - Volgens PvdA- leider en minister van financiën Kok bestaan er stevige spanningen tussen de coalitiepartners. Hij zei dit gisteravond tijdens een spreek beurt in Heerlen. "Er is een stevige spanning tussen de progressieve minderheid in Den Haag en een be houdende meerderheid in de Ka mer. die voor andere belangen staat", aldus Kok. "Ik heb er nooit aan getwijfeld dat we niet met gejuich zulten worden ontvangen, maar we gaan door. in en buiten het kabinet", aldus Kok. De onlangs gepubliceerde opinie- cijfers van NIPO en InterView, die een desastreuze daling van bet aan tal PvdA-zetels te zien gaven, baar den Kok zorgen, al "zijn opiniepei lingen geen verkiezingsuitslagen". Maar de trend is duidelijk, aldus Kok. Hij riep zijn gehoor op woens dag massaal te gaan stemmen, an ders rekent politiek midden en rechts zich rijk aan de matige op komst, zo stelde hij. CDA'er vindt condi lomproject te ver gaan DEN HAAG (ANP) - Het CDA-ka- merlid Van Leijenhorst vindt dat de overheid met het voorlichtingspro ject "Safe sex, gerust doen" - in plaats van aan aids-preventie te doen de prostitutie bevordert. Van Leijenhorst windt zich in schriftelijke vragen op over deze door de overheid gesubsidieerde campagne. Volgens hem worden klanten van protituees getraind en betaald om aantrekkelijk verpakte condooms uit te delen in hoeren- buurten. Het voorlichtingsmateri aal bestaat verder uit kartonnen dis plays om voor het raam te zetten en posters. Het logo. een condoom- rand. is zo gemaakt dat het oplicht in de koplampen van auto's en in de gedempte verlichting van een nachtclub, aldus de CDA'er. Simons: 7 miljoen extra voor beleid chronisch zieken DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) trekt 7.2 miljoen gulden extra uit voor allerlei plannen voor chro nisch zieken. In de notitie Chro nisch Ziekenbeleid. die hij gisteren presenteerde, schrijft de bewinds man dat dit geld bestemd is voor verbetering van de zorg en vermin dering van de achterstanden bij deze patiënten. In een toelichting zei Simons gis teren dat het om naar schatting an derhalf miljoen Nederlanders gaat. "Een grote groep met een aantal ge lijksoortige problemen. D< over heid wil helpen die op te lossen, met de patiënten samen". De bewindsman heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat daarnaast genis (48 plaatsen) en een huis van anderhalf miljoen beschikbaar is bewaring (96 plaatsen) in stand te voor pijnbestrijding. Daarmee is willen houden. De rest van de het totale budget voor de chroni- zen. Een voorstel van het CDA om joen gulden. Simons denkt dat de de jeugdgevangenis niet komende jaren een groter bedrag Vught te verplaatsen wees Kosto voor het chronisch ziekenbeleid resoluut van de hand. kan worden uitgetrokken. bouwen. waakte gevangenis in Leeuwarden Bacterie oorzaak ziekenhuis-infecties bouwen De voorspellingen over de beno digde capaciteit van het gevange niswezen mogen volgens Souten- raakte gevangenis in Leeuwarden dat hij niet van plan is de Neder landse gevangenissen sterker te be veiligen. De mate van beveiliging dijk niet naar beneden worden bij- een bewuste keus, meent de staats gesteld, vooral omdat steeds meer alternatieve straffen mislukken. "Steeds vaker moeten verdachten van zware misdrijven wórden vrij gelaten uit gebrek aan celruimte, terwijl volgens de prognoses er nu secretaris. Een toestand die leidt tot gevangenenoproer. zoals in omrin gende landen, zei hij geenszins te prefereren. Tijdens het debat werd ook op af zonderlijke huisvestingsprojecten UTRECHT (GPD) De bacterie Staphylococcus Epidermis (SE), die op de huid aanwezig is en bij gezonde mensen geen kwaad kan, veroorzaakt 85 procent van de infecties die samenhangen met gebruik van kunststof- materialen bij patiënten in ziekenhuizen. Tot die conclusie komt de me- disch-microbioloog dr. C.P. Timmerman, die vandaag promoveert De SE-bacterie hecht zich aan materialen als kunststof hartkleppen, ca theters en infusen en dringt op die manier de bloedbaan binnen. Zo ont staan makkelijk infecties. Vooral op intensive care-afdelingen en afdelin gen waar mensen met bloedkanker liggen, kan de bacterie flink toeslaan Premier Lubbers gelooft dat zijn kabinet stevig in het zadel zit DEN HAAG "Jullie moeten wat aan je kennis van de parlementaire geschiedenis doen", zegt Ruud Lubbers lachend. Hij heeft net met een klein grapje de suggestie weg gewimpeld dat hij, na deze kabi netsperiode, toch weer minister president zou willen worden. "Ik word een dagje ouder", heeft de mi nister-president op de verkiezings avond van 1989 gezegd, "maar tot nu toe is het aantal zetels voor het CDA groter of hoger dan mijn leef tijd". In maart 1994. wanneer de vol gende Kamerverkiezingen zijn. is Ruud Lubbers 54. Het CDA staat al heel lang in de opiniepeilingen op veel hogere uitslagen. Dat tweede kabinet van CDA en PvdA komt er dus wel. De huidige ministersploeg van CDA en PvdA zit, hoewel ze soms wat ruim de tijd neemt om tot be sluiten te komen, stevig in het zadel. "Eigenlijk is de sfeer in de coalitie heel ontspannen. Dat Thijs Wolt- gens, op het moment dat het debat in de Kamer even wat steviger wordt, reageert dat hij 'stupefait' (sprakeloos, red.) is, tekent de sfeer. Het kan niet mooier. Geen boosheid of irritatie, maar alleen een moment van sprakeloosheid. Brinkman en hij zijn heel constructief bezig, en er is geen 'actie fundamenteel wan trouwen' gaande". Aangeslagen De naderende verkiezingen voor de Provinciale Staten baren de CDA- leider dan ook weinig zorgen. Voor zijn eigen partij hoopt hij op een ho ge opkomst, ais steuntje in de rug voor coryfeeën als Gerrit Braks en Cees van Dijk die via de Eerste Ka mer hun rentree in de politiek zul ten maken. Maar veel belangrijker zal de uitleg zijn die de PvdA geeft aan de onafwendbare nieuwe ver kiezingsnederlaag. "Politiek is soms afzien. Wanneer de PvdA haar uitslag vergelijkt met de gemeenteraadsverkiezingen, zal het beeld er anders uitzien dan ware neer het wordt afgezet tegen de hoogtij-uitslagen van een paar jaar geleden. Die uitleg heeft de PvdA in hoge mate zelf in de hand". Lubbers zegt zich er persoonlijk 'reserveloos voor af te willen scher men' dat de coalitie te lijden krijgt onder een aangeslagen regerings partner. "Het kan niet zo zijn dat nu CDA-ministers gaan zeggen: wij zijn groter, dus dat moet in mijn portefeuille tot uitdrukking komen. Maar PvdA-collegae kunnen ook niet het argument opvoeren 'ik ben zielig en sneu. u moet mij zorgvuldi ger behandelen'. We moeten ge woon gelijkwaardig verder tot 1994". Tussenbalans Hij zit midden in de Kamerdebatten over de tussenbalans, het nieuwe fi nanciële regeerakkoord van de coa litie dat pas na veel hangen en wur gen tot stand kwam. Het feinnen- hofs geklaag over de traagheid waarmee dit kabinet regeert, is vol gens Lubbers niet helemaal op z'n plaats. "Dë verklaring voor het feit dat het soms wat langzamer lijkt te gaan. moet natuurlijk gezocht wor den in de samenstelling van het ka binet. Beide partijen leveren zeven ministers, en de minister van finan cien is ook vice-premier en PvdA- leider. Dat noopt tot grotere be hoedzaamheid over en weer tussen de partijen. We moeten elkaar soms een tikje ontzien". "Ik vind het niet jammer dat Wim Kok deze dubbelfunctie op zich heeft genomen. Ik denk wel dat het voor hem nog steeds een probleem is, omdat beide posten zwaar te combineren zijn. Als voorzitter zit ik met het probleem dat ik zo objec tief mogelijk alle ministers aan hun trekken probeer te laten komen, maar toch gezien word als CDA- man. Het voordeel overigens van Koks dubbelfunctie is dat bij alles wat hij doet vooraf al een toetsing heeft plaatsgevonden op de politie ke invalshoeken. Mede daardoor zie je bij Kok dat de inzet bij begro tingsonderhandelingen en de uit komsten heel dicht bij elkaar lig gen". Tirade Lubbers stoort zich echter aan het 'cijferfetisjisme' van Den Haag. "De problemen van het land. de V ragen die de mensen beroeren, betreffen niet de exacte hoogte van de collec tieve lastendruk of een tiende pro cent van het financieringstekort. Het gesprek op straat gaat over flexibele pensionering en deeltijd- vut, over vrije dagen inleveren als je ziek bent. en natuurlijk ook over het duurder worden van de auto en het huis. Het is jammer dat wij als poli tici er niet in slagen die zaken dui delijk genoeg te maken". "Zo wordt er wel gesproken over hogere tarieven in het openbaar ver voer. maar het gaat er onder meer om in het debat nu eens duidelijk de vraag te beantwoorden of de burger voor de meest normale zaken, zoals eën ritje met bus of tram, tot tachtig procent subsidie van de overheid moet krijgen. Een overheid, die dut geld dan vervolgens weer via de be lasting terughaalt." "Ik ben de WD overigens dank baar voor de alternatieven die ze hebben ingediend voor de tussen balans. Het is een helder conserva tief verhaal: niet meer nadenken muar ingrijpen in de sociale zeker heid, houd de auto buiten schot, maar maak het openbaar vervoer wel duurder. Laat de huurders meer betalen, maar laat het eigen huis met rust. En maak je sommen slui tend met minder ontwikkelings hulp" Het is. vanzelfsprekend, een be wuste chargering van de WD- standpunten, die bovendien ne geert dat het juist de regeripgspar- tijen waren die de afgelopen weken tot op de tiende procent nauwkeu rig probeerden de lasten van de tus senbalans te verdelen. Het gecijfer als methode om de coalitiepartner in bedwang te houden. Precisie "Het gaat mij er om dat we politieke prioriteiten toch ook anders moeten kunnen uitdrukken dan in d< li achter de komma van de lastendruk en firtuncieringstekort. Daar word je helemaal gek van. De politiek kan die precisie nooit wuar maken. We moeten het hebben over doel tellin gen en methoden. De komende maanden worden wat dat betreft beslissend. We moeten langzaam de koers van de mammoettanker die de Staat u verleggen. Dat kost tijd en moeite. De begrotingen van de ministeries moeten nu echt worden aangepast, we moeten met de amb tenarenbonden praten over de ar beidsvoorwaarden." "We moeten deze zomer, by de begrotingsopstelling voor 1992. de knopen doorhakken rond de sociale zekerheid, het ziekteverzuim, de ar beidsongeschiktheid. Wanneer de sociale partners het niet eens wor den over een aanpak van het ziekte verzuim, zal het kabinet haar ver antwoordelijkheid moeten nemen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3