Nieuwe wet legt rechten van dieren vast Nederlanders bestrijden olie in Golf REPORTAGE Perzische Golf Tucht over homo's dankzij Z.-Holland weer synodekwestie 'CDA vervreemdt zich opnieuw van kerken' DINSDAG 5 MAART 1991 I AL JUBAYL (ANP) Een centi meters dikke olielaag probeert zich, opgestuwd door de wind, langzaam in de baai van Mardumah te druk ken. De kleine baai ligt aan de voet van het schiereilandje Abu Ali, zo n 20 kilometer ten noorden van Al Ju- bayl aan de Saudische oostkust. De gev opgedreven olie maakt deel uit van steeds, gigantische olievlek die zich leen langs de kust uitstrekt vanaf het uit vertelt Lippe; de Golfoorlog bekende plaatsje Khafji tot aan Abu Ali. Een paar in oranje en witte over alls gestoken mannen proberen met grote schuimspanen de olie in de mond van een skimmer te schuiven. Het is eb, en de skimmer, een soort driepotige waterjuffer met een zuig- kop net onder de oppervlakte van de vlakke olielaag op het water, werkt maar op een fractie van zijn vermogen. Het meeste wat hij nu aanzuigt is water, de oliedrab is door het lage tij te zwaar geworden om over de rand van de vierkante zuigermond getrokken te worden. Maar straks als het weer vloed wordt, zal het beter gaan, zo verze kert Rob Lippens van het Neder landse bedrijf Tanker Cleaning Am sterdam (TCA). De Arabieren zijn zenuwachtig geworden. De baai in het platte en nu nog kale woestijnlandschap, is voorbestemd als recreatiegebied, inclusief jachthaven, voor het uit dijende moderne industriegebied van Al Jubayl. Een langgerekt ei landje, bedekt met mangrovebos jes, in het midden van de baai wordt bovendien als pleisterplaats door vogels gebruikt. Veel vogels zijn er echter niet meer. Hier en daar, als je heel goed kijkt, zie je er een liggen, één geworden met de oliedrab. Lippens is de operational manager van een groep van in totaal acht Ne derlanders die door Saudi-Arabié is gecontracteerd om de olievervui ling aan de kust op te ruimen. Hij is uitgezonden door TCA, een gespe cialiseerd bedrijf dat door het mi nisterie van verkeer en waterstaat is aangespoord de Arabieren te hel pen bij het bestrijden van deze milieuramp, veroorzaakt doordat Irak moedwillig ongeveer anderhalf miljoen vaten olie in de Golf heeft laten stromen. Het bedrijf nam de handschoen op en probeerde met veel steun in de rug van buitenlandse zaken en verkeer en waterstaat de order bin nen te slepen. "We moesten het op nemen tegen bekende Amerikaanse bedrijven", zo zegt Lippens. "Een hen heeft het inmiddels opge- inder probeert het nog die jongens praten al- doen verder niets", zo Valdez in Alaska. OOPS huurd door de stuurgroep voorkomen dat de oliever een bedreiging zou gaan voor de koelwatervoorziening het - voor de oorlog strategische dustriegebied, dat werkt op zee "Wij zijn op een gegev gewoon maar aan de slag gegaan, ook al was er nog geen contract tekend". Wel erkent Lippens dat °''e De opdracht van de Nederlandse iets", zo ploeg is te proberen de olie te ver wijderen die zich in de lagunes en moment langs de kusten aan de noordzijde het schiereiland heeft opge hoopt. Met de skimmers wordt de dikke slang i aterstaat en dat bovendien leeggehaald door tankwagens die de EG de vliegtuigen voor het trans- de drab port van het materieel ter beschik- depot ergens king heeft gesteld. Toch denkt hij eiland dat die aanpak de doorslag heeft ge- meer dan e centraal opvang- idden op het schier- Het depot is niet geven. "De Saudi's zagen dat er wat tijngrond gebeurde en dat er zelfs resultaat werd geboekt". De ploeg Nederlanders dels ruim tien dagen aan de slag. Aanvankelijk had het bedrijf flink dat weinig te kampen met de bureaucratie van de nationale overheid. "We kregen bijvoorbeeld te horen dat Mangrove inmid- Een tocht met een auto langs de kust van het schiereiland laat zien n het natuurgebied on aangetast is gebleven. De olie, in vakjargon Kuwayt crude genoemd, echter in vergelijking met bij best onze zuigers hier op konden voorbeeld die uit de Exxon Valdez, stellen, terwijl later bleek dat de olie relatief licht en blijft niet aan de bo- zich 300 meter verder pen was". Dit soort problemen lijkt wonnen. De ploeg maakt melijk zelf uit waar gewerkt wordt SAUDI- ARABIE Al Jubayl Rahimah' Dhahran BAHRAYN Koelwater Wat Lippens niet vertelt bedrijf is geholpen door een indus triële stuurgroep uit Al Jubayl en de brand; de Royal Commission, een soort plaat- geplakt selijke overheid met ruil iegdheden om Al Jubayl Reddeloos zijn echter de lage mangrovebosjes. De bosjes in de la gunes die bij vloed onder water ko men te staan, geven als ze droogval- dat zijn len de aanblik van een gebied dat is geteisterd door een felle heide- ■arte olie is eraan vast- r valt geen leven meer tussen te bespeuren. De vele krabbeholletjes Abqaiq Al Hufuf ■jDoha daarbij behorende industriegebied verlaten uit. Veel van deze lagune tot volle wasdom te laten komen. bewoners liggen te rotten de rook van de oliebranden in Kuwayt. De zon is slechts als een bleke volle maan zichtbaar en geeft het land schap een onheilspellend karakter. De forse temperatuurdaling die De stuurgroep, die kan bogen op ingang. In de kreekjes schuift de daarvan het gevolg is heeft actieve medewerking van met me de Koninklijke Shell-groep, stelde namens de plaatselijke in dustrie zware grondverzetmachines beschikbaar om pieren aan te leg gen en sleuven te graven voor de tij olie heen en weer, wachtend op het voordeel. De lichte componenten transport van de vloed. Het enige le- van de ruwe olie verdampen minder ven dat te ontdekken viel was een snel, waardoor de olie soepeler blijft eenzame, dik met olie besmeurde en makkelijker kan worden opgezo- aalscholver die zijn toevlucht had gen. Felle zon verandert de olie gezocht op een net aangelegde sneller in een zogenoemde 'chocola- delijke opvang van de opgezogen zandpier. Het dier lit zich gemakke- de mousse', een taaiere substantie olie. Daarnaast krijgt TCA nu ook lijk vangen en zal een kans krijgen die alleen met speciale pompen ver- de te overleven. wijderd kan worden. De ploeg De troosteloze aanblik wordt nog werkt de laatste dagen bijna zestien •ersterkt door de massieve blauw- uur per dag. zegt Lippens. De olie hulp van het bedrijf OOPS Amerikaan O'Brien, dat onder an dere ervaring opdeed bij het opru: de olie van de Exxon grijze lucht, veroorzaakt door de die door de noordoosten wind de Stranden vol olie. Alleen de temperatuurdaling, veroorzaakt door oliebranden die de zc snel verdampt, kan het Nederlandse bedri if Tanker Cleaning Amsterdam be ter opruimen. ver du isteren, voordeel. Doordat de olie r, kleinere baaien en lagunes wordt ingestuwd, moet als het even kan worden opgesloten, om te voorko men dat het goedje bij een verande ring van windrichting schoonge maakte delen opnieuw bevuilt of weer zee kiest. Vangnet De grote baai van het schiereiland fungeert door de gunstige wind richting en de heersende stroming als een vangnet. Waar iedereen bang voor is, is dat de olie om het ei land heen wordt gestuwd. Niet al leen de koelwatervoorziening van het industriegebied wordt dan di rect bedreigd, maar ook de even ten zuiden van Al Jubayl gelegen ont- ziltingsinstallatie. Deze installatie, de grootste van de wereld, voorziet niet alleen in de waterbehoefte van Jubayl en omgeving, maar ook voor 40 procent in die van de hoofdstad Riyad. Lippens zou het liefst de olie al op zee willen aanpakken, bij voorkeur met de veegarmen die Nederland al ter beschikking heeft gesteld. In het ondiepe water bij de kust en in de lagunes zijn de armen onbruikbaar, maar op zee zouden we ze goed kun nen gebruiken, zegt Lippens. De wegen van de Saudische overheid zijn echter ondoorgrondelijk en voorlopig liggen de veegarmen nog in Nederland. Meer hoop heeft de ploeg gevestigd op de mogelijkheid om de olieresten die achterblijven na de zuigoperatie door middel van biologische afbraak te verwijderen. TCA heeft een week geleden in Amsterdam met succes testen uit gevoerd met bacteriologische af braak van met olie verontreinigd zand, zegt Lippens. Momenteel wordt deze methode op de King Fahd universiteit in Dahran door de Saudi's onderzocht op giftige bij verschijnselen. Komt het procédé er goed uit dan wil TCA in samen werking met het Britse bedrijf Alfa BTS, dat gespecialiseerd is in het kweken van bacteriestammen, een grootschalige test uitvoeren in een van de lagunes. Maar voorlopig heb ben de Nederlanders hun handen vol aan de lopende schoonmaak- operatie, een karwei dat nog wel maanden kan duren, gezien de re gelmatige toevoer vuiling vanuit het noorden. "Edelachtbare, wij willen een hok" Voor de rechter staan vijf van kou bibberende schapen, die door hun eigenaar waren achtergelaten in de sneeuw. Zij zijn de mishandeling zat en stapten naar de rechter. Die veroordeelt de boer de schapen onmiddellijk van een ruim, goed verwarmd verblijf te voorzien. Bovendien wordt de boer opgedragen te zorgen voor goed voer op z'n tijd en regelmatig schoon haverstro. "Volgende zaak", zegt de deurwaarder. Met luid kabaal stapt een toom kakelende kippen de rechtzaal binnen. Zij komen protesteren tegen de legbatterijen waarin ze hun kont bijna niet kunnen keren. DEN HAAG Na tien jaar praten, debatteren en demonstreren krijgt het dier per 1 januari 1992 eindelijk rechten. Die rechten zijn dan vast gelegd in een raamwet die Gezond heids- en Welzijnswet voor dieren heet. De Tweede Kamer zal er deze maand waarschijnlijk het laatste debat aan wijden. Er zijn dan niet al leen voorschriften voor het houden en het fokken van dieren, maar wor den er ook strenge regels van kracht voor het verhandelen van honden, katten, kanariepietjes, koeien, var kens en noem maar op. Tevens kun nen dieren hun rechten laten gelden op de omvang van hun hokken. Kunnen de kippen met de wet in de snavel hun gelijk halen als hun boer nog wil doorgaan met de ouderwet se legbatterij. Het dier dat zich benadeeld, be dreigd of mishandeld voelt kan via een mens die rechtspersoon is. een beroep op de rechter doen. Om de rechten op de gezondheid en het i dikke sneeuwlaag. De eigenaar vond dat die schapen best tegen dat niet zo nauw nemen. winterweer konden. Na 1 januari De afgelopen weken verscheen in 1992 kunnen die schapen zich via ie- de kranten een foto van een koppel mand die zich aan hun situatie er- schapen in een wei liggend op een gert, naar de rechter stappen, pak sneeuw en ondergestoven met Als een rode draad loopt door de wet dat het ieder mens is verboden iets met een dier te doen tenzij daar voor uitdrukkelijk toestemming is verleend. Die toestemming kan al leen worden gegeven door de minis ter of staatssecretaris van land bouw, natuurbeheer en visserij Een dergelijke raamwet biedt de be windslieden, maar ook de Tweede Kamer de mogelijkheid direct te re ageren als er zich in de dierenwe reld iets voordoet waartegen direct maatregelen genomen moeten wor den. Om aan ongewenste situaties een einde te maken, worden kabinets besluiten genomen en richtlijnen en Algemene maatregelen van be stuur afgekondigd. De bewindslie den moeten al deze beslissingen voorleggen aan de Tweede Kamer die dan 30 dagen de tijd heeft te rea geren. Na die 30 dagen worden de besluiten van kracht. Nog dit jaar zullen de minister en staatssecretaris van landbouw met maatregelen komen die de huisves ting van dieren moeten regelen. Zo bestaat er nu de mogelijkheid om een einde te maken aan de stress waarmee varkens kampen wanneer ze met te veel soortgenoten in te kleine ruimten worden opgesloten. Ook zullen maatregelen worden ge nomen die dierententoonstellingen en de handel op markten aan regels binden. Richtlijnen zullen worden uitgevaardigd om ingrepen bij die ren, zoals het couperen van oren en staarten of het afhakken van snavel- punten bij kippen te verbieden. Strenge controle De Tweede Kamer vindt dat er streng gecontroleerd moet worden en hard dient te worden opgetreden tegen malafide dierenhandelaars. Dat zal overigens niet eenvoudig zijn. De controle op naleving van de wet is namelijk het zwakste punt. Het is te vergelijken met de controle op de snelheidsbeperking, de frau de met sociale uitkeringen en de vangstbeperkingen. Juist met dat laatste heeft Landbouw. Natuurbe heer en Visserij de afgelopen jaren bepaald geen enthousiaste ervarin gen opgedaan. In de dierenwereld zelfheeft men al voldoende ervaring opgedaan met een mislukte registratieplicht van honden. Via het Honden- en Kattenbesluit moeten honden in een kennel of dierenpension een paspoort en tatoeage hebben. De fi losofie hierachter was dat als bij ma lafide handelaren een hond met ta toeage werd aangetroffen te achter halen zou zijn waar die hond van daan kwam. In de praktijk van de afgelopen jaren blijkt die regeling gewoon niet te werken. Wat de Verenigde Naties zou kun nen betekenen voor de veiligheid van de op deze aarde wonende mens, moet een in te stellen Raad voor Dierenaangelegenheden zijn over de gezondheid en het welzijn van de dieren. Althans, de raad buigt zich in eerste instantie alleen over de op Nederlands grondgebied levende dieren. In deze raad krijgen de belangenverenigingen die zich mede hebben beijverd aan de tot standkoming van de wet, een be langrijke plaats. Of al deze voorgenomen maatre gelen op korte termijn succes zullen hebben is maar de vraag. Mensen zullen altijd in een opwelling een huisdier aanschaffen. Leuk voor de kinderen en het brengt gezelligheid in huis. Maar o wee als de vakantie- tijd aanbreekt. Dan worden we weer geconfronteerd met aan bo men vastgebonden achtergelaten honden. Of wordt de kat ergens bui ten de woonplaats uit de auto gezet. Zoek het maar uit lief beestje; wij zijn er niet meer voor je. GEESTELIJK LEVEN PKV schuift bezwaarscliiift door STELLENDAM - In welk geval mag een kerkeraad nu wèl tuchtmaatregelen tegen homoseksuelen nemen, en in welk geval niét? Deze pran gende vraag zit achter een be zwaarschrift dat door de her vormde Provinciale Kerkver gadering (PKV) van Zuid- Holland wordt doorgestuurd naar de landelijke synode. Diaken A. W. de Ronde uit Stel lendam is degene die de hekele kwestie opnieuw aanhangig heeft gemaakt. De Ronde, oud-synode lid, heeft een 'gravamen' (ernstig bezwaar) ingediend tegen de on duidelijkheid die nu bestaat over de wijze waarop hervormde ker keraden tucht moeten uitoefenen over homoseksuelen in hun ge meente. De PKV was van mening dat de vraag naar meer duidelijkheid op dit punt dermate zinnig is. dat zij besloot het bezwaarschift door te schuiven naar de generale syno de. Zo'n kleine twee jaar geleden ontstond er in de Hervormde Kerk geen geringe commotie, toen de synode een motie aannam waarin werd uitgesproken dat tucht tegen homoseksuelen al leen op grond van hun seksuele geaardheid, werd afgewezen. Vooral in de kring van de Gere formeerde Bond de rechter flank van de Hei-vormde Kerk ontstak er een storm van protest tegen deze uitspraak, waarmee de synode de grens van haar be voegdheid zou hebben overschre den. Het synodebestuur wist de gemoederen tot bedaren te bren gen door het synodebesluit uit te leggen als een verzoek om "uiter ste terughoudendheid" bij het ne men van tuchtmaatregelen. De situatie is er daarmee niet duidelijker op geworden, vindt De Ronde. Overigens is hij van mening dat de synode-uitspraken in strijd zijn met de Bijbel en de kerkorde. Maar. wat die onduide lijk betreft, juist zeer onlangs werd de waarneming van De Ron de bevestigd door een praktijkge val. De generale commissie voor het opzicht het hoogste juridi sche orgaan binnen de Hervorm de Kerk keurde enige tijd te rug een tuchtmaatregel van een kerkeraad (van een bondsge- meente) tegen een homoseksueel als "pastoraal verantwoord" goed. In alle andere gevallen, waarmee de commissie te maken kreeg, adviseerde zij de maatregel te heroverwegen. Die ene uitspraak was voor het synodebestuur reden om zich twee weken geleden af te vragen of de normen voor tuchtmaatre gelen wel duidelijk genoeg zijn. Na rijp beraad besloot het be stuur de kerkeraden nogmaals op te roepen tot grote terughoudend heid. Het synodebestuur was van mening dat in het bewuste geval de criteria, zoals die in 1989 wer den opgesteld door de synode, nog niet goed kunnen functione ren. Enige van die criteria: de ker keraad moet kunnen aangeven in hoeverre zij in andere gevallen tucht toepast en hij moet kunnen uitleggen wat hij heeft gedaan om een homoseksueel zich veilig te laten voelen in de gemeente. Ook volgens de voorzitter van de Provinciale Kerkvergadering Zuid-Holland, ds. T. Zevenber gen uit Vlaardingen, is duidelijk heid over de kwestie gewenst. "Hiermee zetten we wat druk op de ketel. Het betekent echter niet dat onze voltallige kerkvergade ring inhoudelijk achter de bt '.wa ren van De Ronde staat. Het be zwaarschrift is van zodanig ge wicht. dat wij het nodig achten het door te sturen". Het bezwaarschrift zal niet eer der dan in juni door de synode worden behandeld. Van Iersel op 'Golfberaad' Pax Christi: UTRECHT (ANP) - Het CDA heeft zich door zijn opstelling in de Golfoorlog opnieuw ver vreemd van de vredesdiscussies in de kerken. Dit betoogde drs. A.H.M. van Iersel van het rk Mili tair Pastoraal Centrum maandag tijdens een 'Golfberaad' van Pax Christi in Utrecht. Geheel in de lijn van Pax Chris ti en IKV noemde Van Iersel het geallieerde ingrijpen "niet legi tiem". De vreedzame middelen waren nog niet uitgeput, alle Iraakse claims werden bij het zoe ken naar oplossingen categorisch verworpen en ook de volkenrech telijke procedure rond VN-reso- lutie 678 was volgens Van Iersel niet boven alle twijfel verheven. Bovendien waren de gebruikte militaire middelen onevenredig zwaar voor het beoogde doel en is de instabiliteit in de regio alleen maar vergroot. Dr. H.M. de Lange was het met Van Iersel eens dat de verhoudin gen zeker in de laatste dagen van de oorlog volkomen zoek waren, maar: "Ik heb niet de vrijheid om de politici in de steek te laten", al dus de oud-hoogleraar ethiek. Hij wees erop dat de oorlog reeds in augustus 1990 is begonnen. De belangrijkste vraag is daarom niet of er geweld mocht worden gebruikt, maar "hoe het zit met het tegengeweld". Hij kreeg bijval van legerbis schop R.Ph. Bar van Rotterdam, die het uniek noemde dat de le den van de Verenigde Naties tij dens de Golfcrisis zo eensgezind zijn opgetreden. Bar pleitte in na volging van de laatste pausen voor de versterking van dergelij ke supranationale organisaties en zag hier duidelijk een rol voor de kerken weggelegd. Ds. W. R. van der Zee. secreta ris van de Nederlandse Raad van Kerken, kon alleen maar zeggen dat hij "een enorme kater" en "een groot gevoel van machte loosheid" aan de Golfoorlog heeft overgehouden. Volgens hem wordt het tijd dat de kerken zich grondig gaan bezinnen op de "masculiene macho-manier waar op wij met elkaar bezig zijn in deze wereld". Veel bijval kreeg de Belgische christen-democraat Tijl Declerq, die zei dat Israël zijn angst voor de Palestijnen voorgoed aan de kant moet zetten. Als Israël in stemt met de 'tweestatenoplos- sing' verschaft het zich vanzelf een "toegangsticket" tot de Ara bische wereld. De verhouding zal in de toekomst lijken op die tus sen België en Luxemburg. "En België is ook nog nooit bedreigd door Luxemburg". Theologie blijft onder EH-dak, ESJ naar buren AMERSFOORT (ANP) - De lera renopleiding theologie aan de Evangelische Hogeschool (EH) in Amersfoort blijft in afgeslankte )rm gehandhaafd en wel onder naam Evangelische School >or Theologie (EST). De Evangelische School voor Journalistiek (ESJ), onderdeel van de EH. heeft een samenwer kingsovereenkomst getekend met de sociale academie De Vij verberg in Ede. Met dit besluit komt het inte- rimbestuur van de EH terug van zijn eerdere beslissing om alle le rarenopleidingen aan het onder wijsinstituut af te stoten. Voor de studenten van de lerarenoplei ding geschiedenis en maatschap pijleer is onderdak gevonden in de christelijke hogeschool De Driestar in Gouda. Enkele maanden geleden kampte de school met grote inter ne problemen, waardoor de finan ciële positie van de orthodox-pro testantse hogeschool, die geheel van giften afhankelijk is, sterk verzwakte. Volgens het bestuur is het mogelijk in de afgeslankte vorm door te gaan. Volgens voorzitter drs. H.J. Beens van het interim-bestuur blijft het aangekondigde ontslag van zestien docenten van de lera renopleidingen gehandhaafd, omdat dit de financiële situatie van de school verbetert. De samenwerking tussen de ESJ en De Vijverberg, die subsi die voor de ESJ zal aanvragen, vindt hij een "volstrekt logische stap". Volgens hem duurt het nog zeker een jaar of vijf, voordat de geplande bestuurlijke samenwer king een feit is. De ESJ blijft naar alle waarsch^nlijkheid gevestigd in Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2