1991 Nootebooms gegeven paard DEKpER Waar de limonadebomen groeien Libris boekenweek Weg van hier Haasbeek, irEE Sagobyn, kindvriendelijk Zweeds monument voor Astrid Lindgren Verrassing en teleurstelling in Boekenweek Tim Krabbé ...uw Libris boekhandel Een kamer in Cairo m «V t .1 X*.\ tJïi ■5'. te> rrL-, .f IJ L A G E Sagobyn: een niet commercieel sprookjesdorp in de authentieke Eftelingstijl. Stel je voor dat als ode aan het oeuvre van Annie M.G. Schmidt in haar Zeeuwse geboortedorp Kapelle een kindvriendelijk monument wordt opgericht. Nijvere dorpelingen bouwen in hun vrije tijd schaalmodellen van de lift van Abeltje, het rusthuis van zuster Clivia en de hijskraan van Pluk van de Petteflet. Een idioot idee? In Zweden denkt men daar anders over. In Vimmerby, het geboortestadje van Astrid Lindgren, verrees een jaar of wat geleden Sagobyn. Het sprookjesdorp vormt een paradijs voor jeugdige lettervreters. Want zeg nou zelf: waar speel je leuker verstoppertje dan in het decor van je eigen lievelingsboek? 'Als je naar Israël op vakantie gaat neem je de bijbel mee. Bezoek je Zweden dan zijn het The Complete Works of Astrid Lindgren', schrijft Cees van der Wel in zijn door het Zweeds Verkeersbureau op stencil uitgebrachte reisverslag Vakantie in Pippiland. Drie jaar geleden toerde ook ons gezin door Smaoland. Met een auto vol voedsel en stukgelezen boeken gingen we op weg naar Vimmerby, de geboortestad van de nu 82-jarige Astrid Lindgren. Reizen in het voetspoor van een schrijfster, op zoek naar het aan haar omvangrijke oeuvre gewijde sprookjesdorp Sa gobyn. Vimmerby: Astrid Lindgren Town! Levensgrote reclameborden met de afbeelding van Pippi Lang kous laten er op kilometers afstand al geen twijfel over bestaan dat Vimmerby dól is op de wereldbe roemde jeugdboekenschrijfster. Net zo verzot als Astrid Lindgren is op haar geboortedorp. Toen ze hoorde dat het gemeentebestuur van plan was de houten winkels in de Storgatan te vervangen door mo derne warenhuizen, kocht ze een groot deel van de zaken op en legde vast, dat er nooit meer wat aan de gebouwen mocht veranderen. Excentriek Een bevlieging van een wat excen trieke, met haar in meer dan 52 lan den vertaalde en vaak verfilmde boeken schatrijk geworden schrijf ster? Misschien. Zoveel jaar later zijn de mensen in Vimmerby echter bepaald niet ongelukkig met Lind- grens actie om de wereld van haar jeugd zo gaaf mogelijk te behouden. Dorpsgenoten die het maar vreemd vonden dat de gemeente op haar beurt zo weinig aandacht be steedde aan de beroemde oud-inge zetene, staken de koppen bij elkaar. In het bos waarin Astrid Lindgren in haar jeugd zo vaak speelde, bouwden zij met financiële hulp van de schrijfster Sagobyn. Een niet-commerciëel sprookjesdorp in de authentieke Efteling-stijl. Waar in schaalmodellen te vinden zijn van Pippi's Villa Kakelbont, com pleet met paard en limonadeboom. Van de door de bliksem gespleten Mattisburcht van Ronja de Rovers dochter. Van Lotta's huis in de Ka baalstraat, waar tijdens ons bezoek juist een hevig mekkerende kudde geiten doorheen trekt. En van Karlssons optrekje op-het-dak, in welk huis tevens de permanente As trid Lindgren-tentoonstelling is ge huisvest. In Sagobyn valt voor Lindgren- kenners veel te genieten. Volwasse- moeten zich dubbelvouwen om Vanuil een slakkengang lo meloos losbranden, je van de aarde verheffen en, doodkalm hangend in hel heelal, bene den je iedere berg als een vin gerhoed en iedere rivier als garen 2ien, nooil zal ik de sensalie die vliegen heel als iels gewoons kannen be schouwen. de in dat typisch Zweedse donker rood met witte accenten geschilder de houten huisjes te betreden, maar kinderen draven moeiteloos in- en uit. De meeste bouwwerken heb ben twee verdiepingen, diverse bal kons en veel vensters. Op een enkel zitbankje en gordijntje na zijn ze niet ingericht. In de zomervakantie rijdt een treintje over het terrein en lopen er als Pippi en Ronja verklede vrijwilligers rond. Astrid Lindgren zélf komt vol gens ingewijden ook regelmatig een kijkje in Sagobyn nemen. Niet in de laatste plaats om te controleren of het er in haar sprookjesdorp niet te commercieel aan toe gaat, want aan merchandising heeft de tegenwoor dig in Stockholm wonende schrijf ster een broertje dood. De souvenir winkel met z'n verhoudingsgewijs beschaafde collectie bevindt zich dan ook buiten het eigenlijke sprookjesparkterrein. Hoeve Nas Astrid Lindgren werd in 1908 gebo ren in de oude pastoriewoning van Nas, op een kwartiertje lopen van Vimmerby. Haar vader was boer en pachtte de hoeve (die in de originele staat bewaard is gebleven) van de dominee. De pastorie en de dorpjes waar ze met haar broer, hffar twee zusjes en ritsen vriendjes speelde de achtergrond van veel van haar boeken. Wie in de omge ving op onderzoek uitgaat vindt de beschreven locaties gemakkelijk te rug. In haar autobiografie Het land dat verdween beschrijft Lindgren, bij wie het al op jonge leeftijd duide lijk was dat ze literair talent had ('jij wordt de Selma Lagerlöf van Vim merby', zeiden ze op school tegen haar), de wereld van haar jeugd: 'Ie dere laatste woensdag van de maand was er markt in Vimmerby, dat hoorde je al zodra je wakker werd aan het geloei en gehinnik in de verte. Vooral de markten in okto ber en mei waren echte volksfees ten. Dan kwamen de boeren in gro ten getale uit de omtrek bijeen, alle meisjes en knechten hadden vrijaf en stortten zich in de mensenme nigte, en dat deden wij kinderen ook. Rondreizende menagerieën en kermissen waren in de stad gearri veerd en brachten een geheimzinni ge spanning mee uit een onbekende wereld vol aantrekkingskracht...' Stoomcarrousel Die veemarkten zijn er niet meer, maar hoe het er in '...het mooie oude stadje met huizen op leeftijd en straatjes met kinderhoofdjes...' tij dens de feesten aan toeging heeft 'Reizen voor plezierl o DroombeeldI o Hersenschim/ Welen dan 20 weinig mensen da! reizen 20 moeilijk plezie rig zijn kan! Neen: de mens is geen trekvogel; hij is een huis dier; en de natuurlijke kring 2ijner genoeglijke gewaar wordingen strekt zich niel verder ui! dan zijn voeten hem brengen kunnen. Uit Camera Obscura v verrassing voor Reisverhalen van, Lieve Joris, Mariet Meester en Carolijn Visser van Mandersloostraat 19, Alphen a/d Rijn tel. 01720-73047 Libris. Uw Complete Boekhandel. Lindgren sfeervol vastgelegd in on der meer haar Pippi Langkous-boe ken. Wie door Vimmerby loopt ziet de stoomcarrousel met dat berester ke, vrijgevochten meiske erop bij wijze van spreken draaien. Twintig kilometer ten zuidwesten van Vimmerby ligt het gehucht Se- vedstorp, het geboortedorp van haar vader. Daar vind je de drie rode huizen terug van de kinderen van de Bolderburen, het decor van de laatste Bolderburenfilm. Rasmus en de landloper zwierven rond in Gamle Linköping, het tot open luchtmuseum uitgeroepen oude stadsdeel met z'n houten huisjes in alle denkbare pasteltinten. En het eilandje voor de kust van Stock holm waar Lindgren dertig jaar lang haar zomervakantie doorbracht, stond model voor het eiland Zee kraai. Astrid Lindgren, veelvuldig be kroond, begriffeld en gelauwerd met maar liefst twee ere-doctoraten (van de universiteiten van Linkö ping en Leicester) verklaarde vier jaar geleden dat ze was 'leegge- schreven'. Maar haar boeken blij ven boeien en vormen ideale reis gidsen voor wie naar Zweden trekt. Kinderen hoeven er, zo doceert Va kantie in Pippiland, in de biblio theek alleen maar de L voor te ont dekken. De L van Astrid Lindgren. Of die van Selma Lagerlöf. Want valt er in het voetspoor van Nils Holgersson in Zweden niet ook nog meer dan voldoende reisplezier te beleven? Adjö! Wie meent dat Zweden niets anders is dan een gigantische lap dicht bebost land, waarin hier en daar norse, blond bebaarde boeren somber hout sprokkelen of een eland verschalken, die heeft gelijk. Althans, gedeeltelijk. Ik kan me goed voorstellen dat Zweden voor mensen die noch het vak van boswachter of van visser ambiëren niet aantrekkelijk schijnt. Wat moet een mens daar, in Skane, Vastergötland, Bolmsó of Blekinge? Het schijnt er koud. eenzaam, duur en ze praten er alsof ze met hun kaken tussen de deuren van lijn 12 zijn gekomen. 'Ileblle lüsji ivf, zei ik eens tegen mijn vriendin Maj Sjöwall en, verdomd, ze begreep het in één keer! Kijk maar eens goed naar een film van Ingmar Bergmann, De Maagdenbron of Wilde aardbeien of zoiets: zwaarmoedigheid in de altijd durende schemering, tussen eeuwig zingende bossen, zwaar aangezet familiedrama, geen grap teveel, en wie meer dan drie woorden achter elkaar zegt, is verdacht. Ik kende Zweden tot voor kort alleen uit de boeken van Sjöwall en Wahloo, van de onsterfelijke avonturen van Martin Beek en zijn collegae. Ook dat was geen prettig Zweden. Een koele sociaal-democratische politiestaat met grote klasse- verschillen; waar schatrijke luciferfabrikanten seksfestijnen hielden terwijl gezinnen doodvroren omdat de Sociale Dienst hen had vergeten. Ik weet niet of dat Zweden werkelijk bestaan heeft. Ik weet wel dat de idee dat het niet veel meer is dan bos, boeren en elanden een idioot vooroordeel is. Het klimaat is er, ook in de zomer, prettiger dan in dit kikkerland. De geschiedenis is er ouder en rijker, de cultuur idem. Wie, al was het maar een dag, door het oude Stockholm loopt, schaamt zich te pletter bij terugkeer in 'ons Amsterdam' waar elk krakkemikkig trapgeveltje uit de 18e eeuw onder spotlights wordt gezet! In Zweden kan ik op een strand liggen zonder de hele ingevette slagerswinkel om me heen die Zandvoort ontsiert, de zee is er schoon en soms kristalhelder. Als ik in een bootje tussen de duizenden eilanden en eilandjes van de scherenkust voor Stockholm onder de zon vaar, dan denk ik medelijdend aan de Vinkeveense plassen, Saint Tropez of Korfu. Skiën? Ach, jongens, ga toch heen met je Arosa of Val d'Isères! Kleuterbaantjes vergeleken bij de pistes in Dalarna en Jamtland! Cafés? Die zogenaamde 'inne' yuppietenten achter de Grote Markt? Ik ben daar gek. Ik betaal graag wat meer Kronen voor een pilsje in de 'Pelikan' waar alles nog echt is, waar ik 'Pytt i panna' kan eten zonder modieuze liflafjes. Fauna, flora? De zeldzame marter die je hier wel eens op de Veluwe ziet, is opgezet en wordt in het zomerseizoen door de plaatselijke VVV opgewonden en uitgezet. ("Kijk mam, wat een gek beest!" "Ach jongen, dat is een zwerfkat!") Elanden, wisenten, sneeuwhoenderen, poolvossen, wolven, veelvraten, lemmingen, kraanvogels, arenden, forel, zalm...en niemand met zo'n Pandabeertje achter op z'n Volvo! Geen paden afgezet met prikkeldraad, met bordjes die de route alvast voor je uit hebben gezet. Je zou eens verdwalen! O, ik weet best dat heel veel in 'Zweden' ongezellig is. De meeste steden bijvoorbeeld lijken op winkelcentra waar ze in de gauwigheid nog wat blokkendozen omheen hebben gezet. De winkels zelf zijn hypermodern en schreeuwend duur je komt er niet voor 'koopjes'. Maar daar staat tegenover een schat aan monumenten in Uppsala, Göteborg, Stockholm, Lund. Prehistorische vestingen, kastelen, middeleeuwse kerken, archeologische vindplaatsen. En ik weet ook wel dat de Zweden inderdaad niet de meest spraakzame of gastvrije lieden op dit ondermaanse lijken, althans niet in eerste instantie. Maar dat zeggen ze ook van bijvoorbeeld Haarlemmers en na zo'n acht jaar in die stad te hebben gewoond, weet ik wel beter. Je kan dat anders zeggen. Je kan zeggen dat 'de Zweed' minder oppervlakkig is, dus minder snel geneigd tot oppervlakkige contacten. Maar ben je d'r eenmaal 'door', dan maak je soms vrienden voor het leven. Dan word je uitgenodigd op hun zomerfeesten waarbij je je in de negentiende eeuw waant: lang gedekte tafels buiten in een zonnige boomgaard, waar de gasten zich werkelijk hebben 'gekleed', in fraaie, kleurige jurken en kostuums, waar die befaamde mooie Zweedse meisjes rondlopen met strooien hoeden met linten; waar je de echte aquavit kunt drinken, en niet dat ene zuinige glaasje op onze recepties! Als u dit leest, ben ik er en wandel door de Stora Nygatan in de Gamla Stan van Stockholm, op weg naar de Strandvagen voor een echte Smorgasbord in een boot restaurant met uitzicht op de torens en kastelen van Skeppsholmen. Ik zal aan u denken. Adjö! TOMAS ROSS ivvers Artai's AnaïS Dat het boekenweekgeschenk van de laatste jaren echte literatuur is, dat zullen meer dan een half miljoen kopers weten, zo ze lezers worden. Want Cees Nootebooms Het vol gende verhaal is een boek, waarin geen enkele concessie aan het grote voor het oog als lichaamsdeel, de publiek is gedaan. Om het e Voor de overige boekenweekuit gaven moet betaald worden. Jeroen Brouwers Anaïs, Anaïs (Bijenkorf) bevalt evenmin. Ook hier i zeggen op een manier zoals Noote- boom het nooit zal doen: je mag een gegeven paard niet in de bek kijken, maar Het volgende verhaal vraagt er om. Het volgende verhaal is Noote- veel belangrijker dan de weinig c boom in een notedop. De obsessie ginele inhoud: man, ook een leraar als hoofdfiguur, herinnert zich door flectie op de tijd, de rake observatie geheugenverlies in afnemende i signeert donderdag 7 maart bij boekhandel DE KLER, Nieuwe Rijn 45 in Leiden zijn nieuwste boek "De Matador" en ander werk. tijd: 19.30 tot 20.30 uur. te dat hij door vriendin verlaten het werd - haar lievelingsparfum gaf de ligt er dik bovenop. Blijkbaar vond titel aan de novelle. Daar komen uit- ook de uitgever dat het verhaal op eindelijk ongelukken van. Het hele zich niet zo belangrijk was, want dat boek is vanuit de zeurderige hoofd- staat op de achterkant: ex-leraar figuur geschreven, en dat irriteert al kijkt terug op zijn lestijd, waarin de op de eerste bladzijde. Als dat de be- celibatair zich tot zijn eigen verba- doeling van Brouwers was is hij ge- zmg een keer aar ging. Maar of hij of dat in een droom doet, raadsel. En of de plaats van die al dan niet reële reflectie nu Amster dam, Portugal of een schip op weg naar Brazilië is? Het wil maar niet duidelijk worden, zo vaak wordt er met de tijd geschoven. En de schrij ver waakt zorgvuldig over dat schuiven. Daarom is het grootste deel van het boek geen inhoud, maar vorm. Geen 'wezen', maar 'schijn'. Het verhaal grijpt zich dan in de staart. Het laat zich wel raden, wat een schrijver kan doen als hij van zijn ik-figuur een leraar klassieke talen maakt. Juist. Dan tellen de zinnen gemiddeld vijftig woorden en zitten vol verwijzingen. De lezers die dit interessant vinden, zullen daarom reikhalzend naar studies over Het volgende verhaal uitkijken. Maar voor een groot publiek had dit boek ook op een ander niveau moeten boeien. erspel te buiten slaagd. Je bent dan blij dat de echt terugkijkt, hoofdfiguur al op de 61ste en laatste bladzijde een fatale val maakt. Veel ontspannender zijn daarente gen de 'leesbare' boekenweekuitga ven. Bob den Uyl's 'De dwaalweg' (Hema) begint als een typische Den Uyl: de onhandige ik-figuur, die op een kantoor werkt, krijgt een vreemde opdracht voor een vreemd onderzoek. En alle overwegingen tijdens dit onderzoek worden door de ik-figuur nuchter op een rijtje ge zet. Vaak zijn de plots van Den Uyl niet sterk. In dit lange verhaal wordt de lezer nu niet teleurgesteld. Lieve Joris toont in de tweede CPNB-Boekenweekuitgave niet de poëtische reflectie van een Noote- boom in zijn reisverhalen. Toch weet zij in dit heldere autobiografi sche essay overtuigend weer te ge ven, waarom zij eeuwig blijft reizen. Het reizen is nooit volmaakt; juist als de reizigster in een cultuur meent te zijn 'doorgedrongen' wordt ze hardhandig op zijn plaats gezet. Joris geeft daar een aantal voorbeelden van, waarbij zij een grote hoeveelheid sympathie op kan brengen voor degenen die haar tot dat inzicht brachten. Reizen is dus een leerproces. Joris legt even zeer verantwoording af van haar waardering voor collega-reizigers als V.S. Naipaul en Ryszard Kapus cinski. In de speciale Libris-uitgave Weg van hier is een ouder verhaal over Hongarije van haar gebundeld, samen met eerder verschenen stuk ken van Mariët Meester (over Roe- meniëO en Carolijn Visser (over Australië). Vroom Dreesmann gaf traditie getrouw een thematische bloemle zing van Nederlandse gedichten uit. Dit jaar natuurlijk over reizen. De ti tel Met mijn valies vol dromen... (naar Aan de reizigers van Jan van Nijlen) is wat ongelukkig gekozen. Zij verwijst te veel naar de twee jaar terug verschenen bloemlezing over de trein in de Nederlandse litera tuur. Voor de rest niets dan lof voor samensteller Ernst van Altena: hij koos slecht één echt bekend ge- nemen. Cees Nootcboom: Het volgende verhaal. De Arbeiderspers/CPNB. Van 6 t/m 16 maart gratis bij besteding van 19 gulden 50 aan boeken. Daarna 7 gulden 50. Lieve Joris: Een kamer in Cairo. Mculcnhoff/CPNB. Prijs 4 gulden 95. Bob den Uyl: De dwaalweg. Hema. In maart 4 gulden 25. Daarna 5 gulden 75. Met mijn valies vol dromen...Nederlandse dichters op reis. Samenstelling Ernst van Altena. Vroom Dreesmann. 5 gulden 95. Jeroen Brouwers: Anaïs Anaïs. De Bijenkorf. 4 gulden 95.Dc perfecte puber. De Bijenkorf. 12 gulden 50.Licvc Joris, Marïet Meester, Carolijn Visser. Weg van hier. Drie reizen. Libris. 7 gulden 50. Op reis met schrijvers. Gids voor de literaire bagage. Met inleidingen van Martin Ros. CPNB Een gulden. LIEVE JORIS dicht (Aan Rika van Piet Paaltjens), waardoor er voor elke lezer ontdek kingen vallen te doen, reiziger of niet. Een kleine schatkamer is min of meer ook de Bijenkorfbloemlezing De perfecte puber. Geen prozafrag menten van Vestdijk of 't Hart, van Salinger of Reve. Wel andere stuk ken over een periode die veel vol wassenen het liefst vergeten. Van Claus en Celiné (al zijn Het verdriet van België en Dood op krediet niet op de eerste plaats puberteitsro mans) tot Van Dantzig en Van Dis. Ter gelegenheid van het boeken weekthema werd een handig gidsje samengesteld. Daarin alle verkrijg bare titels van boeken met aanvul lende informatie van Martin Ros om speciaal op reis in de bagage mee te EMIEL FANGMANN -4 N -

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18