Rectificatie geëist van fout in YV!)-pamflet Sloop wacht twee witte huisjes bij Bakkersbrug Niets kon zonder toestemming van de pastoor PAGINA 16 REGIO LEIOEN DINSDAG 5 MAART 1991 Wethouder Kohlbeck: 'Ik ben vóór zelfstandig Oegstgeest" OEGSTGEEST - De Oegst- geester PvdA-wethouder T. Kohlbeck wil dat het be stuur van de VVD-Oegst- geest 'een pijnlijke vergis sing' rechtzet die de libera len hebben begaan in een verkiezingsaffiche voor de statenverkiezingen. In dat affiche wordt Kohlbeck neergezet als de wethouder die er geen enkel probleem mee zou hebben als Oegst geest bij Leiden zou worden ingelijfd. Het pamflet is in duizendvoud verspreid in het dorp en het is vooral be doeld om Oegstgeestenaar T. Zwart als kandidaat-sta tenlid te presenteren. Nadat Kohlbeck is geciteerd ("Ik zou er geen moeite mee hebben als Oegstgeest bij Leiden wordt inge lijfd") volgt de passage: "De VVD- afgevaardigden in de provinciale staten willen er alles aan doen dit te voorkomen. Geef hun de kans een krachtige oppositie tegen dczo on zalige plannen te voeren. Ste»n op de WD!". Op de vraag wat de WD nu het beste kan doen, zo kort voor de ver kiezingen, antwoordt Kohlbeck dat hij dat graag 'aan de fantasie van de WD overlaat'. De WD baseert zich wat Kohl- becks uitlatingen betreft op een ra dio-uitzending, eind vorig jaar, van Radio Rijnland. Kohlbeck is daar stomverbaasd over. In de bewuste uitzending heeft hij met het Twee de-Kamerlid A. de Jong (PvdA) ge redetwist over het voortbestaan van zelfstandige randgemeenten en juist deze De Jong heeft zich in de discussie een voorstander betoond van een 'groot Leiden'. Wethouder Kohlbeck daarentegen heeft bij die gelegenheid, zegt hij zelf, verzucht dat annexatieplannen neerkomen op het 'oude liedje van landje pik'. "En daarvan ben ik niet gediend". Radio Radio Rijnland had beide sociaal democraten uitgenodigd voor een radio-discussie naar aanleiding van uitlatingen, van beiden in inter views in deze krant. Kohlbeck wijst erop dat die interviews ook niets aan duidelijkheid te wensen overla ten. "Oegstgeest wil niet bij Leiden worden gevoegd" en "Kohlbeck boos over suggestie Kamerlid De Jong", schreeuwen de kóppen. De PvdA'er betreurt het dat de WD in de dagen dat deze discussie was opgelaaid niets van zich heeft laten horen en er nu ineens stem men mee wil trekken voor de sta tenverkiezingen. "De WD trekt de statenverkiezingen op zeer gefor ceerde wijze naar het lokale niveau. De PvdA krijgt zo langzamerhand de schuld van alle denkbare plagen. Het lijkt er alleen nog maar om te gaan hoe vaak het hoofd van mijn partij op het hakblok kan worden gelegd", aldus de wethouder na de laatste prognoses voor zijn partij. In een brief aan het WD-bestuur merkt Kohlbeck op dat het de libe ralen zo vlak voor de verkiezingen (morgen) nog wel enige moeite zal kosten 'te rectificeren'. "Anderzijds ken ik uw partij als een recht door zee koersende vereniging van men sen die ruiterlijk en tijdig gemaakte fouten zal trachten te herstellen". Of de WD op tijd zal zijn, is ech ter nog maar zeer de vraag. VVD-se- cretaris R. Kuggeleijn, bij wie Kohl beck zijn brief heeft bezorgd, ver keert in het buitenland. Andere WD-bestuursleden weten daar door niet eens af van het bestaan van Kohlbecks brief en kunnen er dus ook niet op reageren. W. Kotter- man van de propagandacommissie bevestigt dat hij de geestelijke va der van het pamflet is maar voegt er in één adem aan toe dat het bestuur ervoor verantwoordelijk is. Kohlbeck kreeg het affiche zater dag van WD-kandidaatT. Zwart in de handen gedrukt. Toen de PvdA'er op de vermeende fout wees, zei Zwart hem verder nergens van te weten. De laatste zin van Kohlbecks brief luidt: "U zult begrijpen dat ik u tot het moment waarop de fout wordt rechtgezet verantwoordelijk houd voor enig stemmenverlies dat de PvdA woensdag zou kunnen lij den". Voorschoten wil kinderopvang in oude school VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten is van plan het voor malige schoolgebouw aan de J. Fr- isolaan 16 te kopen voor 600.000 gul den. B en W stellen dit voor aan de gemeenteraad om de Stichting Kin deropvang te huisvesten. De Stichting Kinderopvang kampt met chronisch ruimtege- i het Watertje. De vereniging Oud Zoeterwoude betreurt de c brek. Wanneer de aankoop door gaat kan zij het huidige onderko men met de gehuurde noodge- bouwtjes aan de Professor van der Waalslaan binnenkort verlaten. De andere stichting voor kinderop vang, Bibelebon, verhuist straks vanuit de Van Hogendorpweg naar het nog te bouwen multifunctionele gebouw aan het Aletta Jacobsplant- soen in de wijk Noord Hofland. Het college hoopt dat andere in stellingen van de leegkomende ge bouwen gebruik kunnen maken. Dit zou een deel van het accommo datiegebrek van veel Voorschoten- se verenigingen oplossen. ZOETERWOUDE - Twee beeldbe palende panden aan het Watertje in Zoeterwoude verdwijnen binnen kort. De twee witte huisjes bij de Bakkersbrug staan sinds kort leeg en zullen binnen enige tijd ten prooi vallen aan de slopershamer. Een projectontwikkelaar wil op de vrij gekomen grond twee nieuwe wo ningen onder een kap bouwen. De vereniging Oud Zoeterwoude betreurt het dat weer twee beeldbe palende pandjes onder de slopers hamer vallen. De gemeente Zoeter woude stelt vast dat ze niets aan de komende ontwikkelingen kan en wil doen. De bouw-aanvraag is niet strijdig met het bestemmingsplan en ook de welstandscommissie heeft zich in grote lijnen met het in gediende bouwplan akkoord ver klaard. Voorzitter A.C.J. Duindam van Oud-Zoeterwoude is teleurgesteld over de ontwikkelingen. "Wij hoor den het plotseling, de plannen wa ren ons niet bekend. Deze twee huisjes zijn uit architectonisch oog punt misschien niet bijzonder maar sloop betekent wel dat wéér een stukje karakteristiek Zoeterwoude verdwijnt". Duindam heeft met een medebe stuurslid de plannen voor de twee nieuwe woningen bekeken op het gemeentehuis maar erg enthousiast is hij er niet over. "De nieuwe wo ningen zijn ongeveer even groot als de huidige panden, met een schuin dak, maar mooi vind ik ze niet". De vereniging gaat niet tegen de plan nen protesteren. Duindam: "Daar is het veel te laat voor". Uit het Zoeterwoudse gemeente archief blijkt dat de witte huisjes in 1949 zijn gebouwd als vier aparte woningen. Later werderr ze samen gevoegd tot twee - nog steeds kleine en hokkerige - huisjes. Volgens een woordvoerder van de gemeente Zoeterwoude verkeerden de huizen al lang in een slechte staat. "De Stemmen staken over fles wijn in raad Leiderdorp LEIDERDORP - Het Leider- dorpse alcoholmatigingsbeleid is gestrand op één fles wijn. Pre cies de helft van de raadsleden vindt dat de gemeente alcoholi sche dranken mag aanbieden als relatiegeschenk, zo bleek bij een stemming in de gemeente raadsvergadering van gister avond. Volgens de notitie 'Alcohol matigingsbeleid in Leiderdorp' heeft de gemeente een voor beeldfunctie en mag er dus geen drank meer cadeau worden ge daan. De alinea stuitte op verzet van D66, PvdA en de helft van de WD-fractie. "Het is hypo criet en beschamend", vond WD-fractievoorzitter J. de Waard. "Na deze vergadering werpen we ons op de bar, heffen het glas, doen een plas, maar we willen het college van B en W het recht ontzeggen om een fles je wijn cadeau te doen". Een stemming om de ge wraakte alinea te schrappen bleef steken in negen raadsle den vóór en negen tegen. PvdA- fractievoorzitter V. Molkenboer reageerde gegeneerd op de uit komst van de stemming. "We zitten onszelf hier belachelijk te maken", aldus Molkenboer. De beslissing over het alcoholmati gingsbeleid is verdaagd naar de volgende raadsvergadering op 8 april. laatste bewoners waren blij dat ze weg konden. Die huisjes waren na vijftig jaar gewoon op". Het is nog niet bekend wanneer de sloop begint. Architect Bosman uit Zoeterwoude heeft de tekenin gen voor de nieuwe huizen klfiar. Niets staat vérder de bouwaanvraag van Bosman projecten, de op drachtgever van de panden, in de weg. Een aannemer zou nog niet zijn gekozen. Babykleding gestolen LEIDEN Een babyzaak aan het Bevrijdingsplein mist sinds afgelo pen weekeinde 20 boxpakjes en 30 truitjes. De truitjes voor kinderen tussen de drie en zes maanden be vatten een afbeelding van een nijlpaard, een boot en wat ballon nen. De toegangsdeur van de win kel werd geforceerd. Extra geld In uw krant d.d. 2 maart stond een artikel over de financiéle situatie van 't Hofflants Huys. De kop van het artikel 'Extra geld van provincie voor 't Hofflants Huys' kan worden misverstaan. De suggestie wordt gewekt dat het Hofflants Huys- al leen door de provincie extra wordt ondersteund. Dat is niet het geval. De bedoelde gelden zijn afkomstig uit een fonds waarmee het rijk de werkdruk wil verminderen. Deze gelden worden gelijkelijk via een verdeelsleutel over alle bejaarden oorden in de provincie verdeeld. In die zin is er dus geen sprake van iets extra's voor ons Huys. J. Lenselink Directeur 't Hofflants Huys De Zeven Provinciën 68 Voorschoten Wannondse oud-pastoor 17 jaar bezig met ordenen kerkarcliief ke parochie te maken hebben, kwamen via de archieven naar boven. Saulenn noemt tal van voorbeelden. Zo trof hij beschrij vingen aan van het uitbreken van een ziekte onder de veestapel van de Warmondse boeren. Verder kwam hij een overzicht tegen van .de groei van de Warmondse be volking door de eeuwen heen. Ook kwam hij veel te weten over de verhoudingen tussen de adelij- ke stand en de plaatselijke bevol king. "Vroeger had de kerk ontzet tend veel invloed op het dagelijks bestaan van de burgerij. De ver zuiling was enorm. Er gebeurde niets zonder toestemming van de pastoor. Wanneer muziekvereni ging St. Matthias een uitvoering gaf, oordeelde hij over de stukken die de leden mochten spelen. To neelstukken waarin mannen en vrouwen tegelijkertijd op het po dium stonden, konden pas begin nen na goedkeuring van de kerk. Vrijwel onmiddellijk na het ont staan van de katholieke parochie in Warmond was deze invloed er al. Het spreekt dan ook voor zich dat het archief in de loop van de tijd veel gegevens over het dorpse leven is gaan bevatten", verklaart Saulenn. De vroegere Warmondse pas toor J. Saulenn in de werkkamer van zijn woning aan de Lom- merlustlaan. Hij spit al meer dan 17 jaar het Warmondse ker karchiefdoor. (foto Ellen Martens) Saulenn stelde mappen met uittreksels samen en legde een aantal kaartenbakken aan. Warm- onders die iets te weten willen ko men over hun familiestamboom kunnen bij hem terecht wanneer hun voorvaderen in het dorp heb ben geleefd tussen 1796 en 1917. In alfabetische volgorde staan be kende Warmondse families or dentelijk rij op rij. Saulenn heeft daarvoor de doop-, trouw- en overlijdensboe- ken doorgenomen. Vervolgens rangschikte hij de de namen. Sommige families blijken al van af 1796 in de gemeente te wonen. ."In het doopboek van dat jaar krioelt het al van de Van Noorten, Kerkvlieten, Van Leeuwens en Van Griekens", aldus de oud-pas toor. Helpen Hij vindt het geen probleem als Warmonders zich met vragen over hun familiestamboom bij hem melden. Hij is gaarne bereid hen te helpen. "Het echte spit- werk zullen ze echter zelf moeten doen. Maar wie zich enige moeite getroost, zal zeker de nodige fami- liegegevens boven water halen". Saulenn hoopt dat zijn uittrek selsysteem en de volledige kerk- documentatie op den duur in Lei den worden ondergebracht. Het Warmondse archief bevindt zich nu nog steeds op de zolder van de katholieke pastorie. Saulenn kiest voor de buurgemeente, om dat daar een professionele archi varis werkt en in Warmond niet. Bovendien denkt hij dat het Leid- se archief beter toeganklijk is. De oud-pastoor hoopt nog ge ruime tijd door te gaan met zijn snuffelwerk in het katholieke Warmondse verleden. Hoeveel ii teressant materiaal denkt hij nog aan te treffen op de parochiezol der? "Nou, er ligt daar nog ge noeg werk om uit te zoeken. Zelfs als het mij is gegeven tot mijn honderdste jaar door te mogen gaan, dan vrees ik dat ik nog tijd tekort kom", aldus Saulenn veel zeggend. Van onze medewerker Hein van Dam WARMOND - "Als een mens zichzelf een beetje wil kennen, dan moet hij zich verdiepen in het verle den", verklaart de gepen sioneerde Warmondse oud-pastoor J. Saulenn zijn nieuwsgierigheid voor de plaatselijke historie na der. Saulenn is al meer dan 17 jaar bezig met het orde nen van het Warmondse kerkarchief. Toen Saulenn in 1974 in War mond werd gestationeerd, trof hij het kerkarchief vanaf de achttiende eeuw in een complete chaos aan. Nu is hij eindelijk zo ver dat hij ruim driekwart van de papieren heeft doorgelezen. Een be langrijk gedeelte daarvan heeft hij geordend. Saulenn liet zich niet afschrikken door de chaos. Maar hoe pakje zo'n gigantische klus aan? "Ge woon de eerste map uit de sta pel nemen en een uittreksel maken van de interessante stukken die je tegenkomt", antwoordt de oud-pastoor nuchter. "Kennis over het opzetten van ar- chivarische systemen had ik niet. Een archivaris zou elk document dat hij tegenkwam onmiddellijk in een categorie indelen en ver volgens netjes opbergen. Ik haal de alleen die papieren eruit waar van ik dacht dat ze voor Warmon ders de moeite waard waren om later nog eens door te nemen". Na veel splitsen en sorteren le verde dit uiteindelijk ongeveer 40 multomappen op met uittreksels. Deze sieren nu de werkkamer in zijn woning aan de Lommerlust- laan. Invloed Veel onderwerpen die op het eer ste gezicht niets met de katholie- DINSDAG 5 MAART klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Hillcgom dia-avond Stichting Vrienden van Oud Hillegom over historisch Hillegom. aanvang 20.00 uur in ge bouw De Hoeksjeen, Karei Door- manplem. Katwijk klaverjassen en jokeren bij Inva liden Ontspannings Vereniging, aanvang 20 00 uur in Zwanenburg. uitvoering van de Matthèus Pas sion, door Christeli|k Koor Hallelu jah'. 19.30 uur in de Dorpskerk Leidon bijeenkomst Stichting Werkgele genheid Netwerk Allochtone On dernemers over 'Import en Export', gastsprekers: exporteur, douane en de NMB, van 20.00 tot 22.00 uur in het Olga-gebouw, Evertsen- Leidordorp klaverjassen en sjoelen in wijk centrum Zijlkwartier, Van der Marckstraat, aanvang 20.00 uur. Noordwijk vergadering commissie ruimtelij ke ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bi| DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. WOENSDAG 6 MAART Alphon spreekuur voor 55-plussers, in het OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. jougdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal vap de Zonnebloemschool, Jong- kindt Coninckstraat. Katwijk uitvoering MatthSus Passion door het Christelijk Koor 'Hallelu jah', 19.30 uur in de Dorpskerk. Mevrouw Smit, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. informatieavond Stichting Werk gelegenheid over activiteiten en cursuspakket voor startende on dernemers. van 20.00 tot 22.00 uur in het Olga-gebouw. Everlsen- concert in de 'Divertementsse- rie' met Ingrid van Veen (cello) Zoeterwoude dia-avond over Zoeterwoude, aanvang 20.15 uur in Ons Huis, Kosterspad. DONDERDAG 7 MAART Alphen jeugdfilm: 'Ghostbusters', aan vang 18.30 uur in buurtcentrum De Ridder. Concertweg. bijeenkomst Women's Aglow, spreekster in gebouw Onderweg, Lijsterlaan. Katwijk klaverjassen en jokeren Alge- Leiden •Btheateroptreden van 'The Sons of the Magnificent 7', aanvang Leiderdorp Klaverjassen bij de Sfeerjas- sers, aanvang 20.15 uur in de Mu- zenhof. kaarten en sjoelen bij Tamarco, clubgebouw Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. lezing NVvH over Russchische Paasgebruiken door mevr. Kyra Roof, aanvang lezingenserie: 'Verschuivingen in het theologische denken', aan vang 20.00 uur in het Gemeente centrum, Lijtweg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16