Politiebureau naast ziekenhuis PvdA zorgen om eigen toekomst Reisbureaus boeken weer veel vliegreizen Voorkeur voor TGV langs westkant van Zoetermeer Druiven zijn voor provinciale PvdA heel zuur TGV r- 0uö üictttos; DINSDAG 5 MAART 1991 REGIO PAGINA 15 LEIDEN/ALPHEN De Ne derlander durft weer met va kantie. Nu de Golfoorlog voor bij is, is de run op de reisbu reaus groot. Cioed in de markt ligt. als gevolg van de lage dol larkoers. Amerika. Spanje lijkt aan het langste eind te trekken, omdat de toerist het Midden- Oosten vooralsnog links laat liggen. NBBS Reizen in Leiden meldt dat de loop er weer in kwam toen het einde van dc oorlog zich aankondigde. De toerist pakt de draad weer op en boekt voor Amerika, zegt directeur J. van Putten van NBBS. De VS staan al jarenlang in de belang stelling, vertelt hij, maar door de oorlog lag de verkoop van reizen hierheen even stil. Aarzelend komt ook Turkije in beeld. Maar reizen naar dit land worden nog mondjesmaat geboekt, omdat er *nog wat pro blemen' zijn, vertelt Van Put ten. Van Putten is redelijk opti mistisch gestemd over de be groting <218 miljoen gulden) van zijn bedrijf. "Ik denk", spreekt hij als zijn verwachting uit, "dat we, ondanks de tegenslag van de Golfoorlog, dicht in de buurt van dat bedrag komen. Er vallen Dichtbij Woordvoerder B. Schrijnema- kers van Bex Reizen in Alphen stelt dat halverwege vorige week de drukte op gang kwam. "We draaien weer normaal", denkt hij, "en in sommige geval len zelfs meer. Vooral de 'dicht bij-bestemmingen' hebben dc belangstelling van de vakantie ganger. Spanje. Oostenrijk. Duitsland en Griekenland kun nen zich opmaken om de toerist te ontvangen. Er komen zelfs boekingen binnen voor Egypte en Turkije". Schrijnemakers zegt dat hij tevreden is met de gang van za ken. Het einde van de Golfoor log kwam op tijd. De reiswereld lag al anderhalve maand plat. Bex vroeg voor veertig mede werkers dertig procent werk tijdverkorting aan. Sinds giste ren is die opgeheven. De Leidse vestiging van Hol land International heeft dat nog niet gedaan. De dertig procent werktijdverkorting is na vier weken nog altijd van kracht voor de zes medewerkers, net als voor al die honderden ande re personeelsleden van HI in het land. Reisbureau Arke in Hillegom. afdeling zakenreizen, zegt nau welijks iets te hebben gemerkt van de Golfcrisis. De reizen naar het Midden Oosten en Amerika bleven op hetzelfde niveau als voor het oorlogsge weld. Alleen in de eerste week was het wat minder, maar daar na trok het snel weer aan. "We doen veel zaken met kleinere bedrijven. Ik denk dat je dan met mensen te maken hebt die nuchter denken". Druk. zeggen de Leidse reis bureaus Wolters en Cebuto. Veel vraag is er bij hen ook naar Amerika. Vluchten op Israël le ven ietsje op. Wolters meldt dat er een 'gigantische' stijging te tillen. Populair Isropa Reizen in Zaandam en li- tours inAmsterdam. twee reis bureaus die zijn gespeciali seerd in trips naar het Midden- Oosten. hopen op korte termijn met hun oude personeelsbezet ting te kunnen draaien. Direct na het uitbreken van de oorlog vielen alle boekingen weg en kwam het personeel - twaalf man - op straat te staan. Nu zijn Egypte en Israël weer in trek. Dc ANVR. het overkoepelend orgaan van de reisbureaus, denkt dat dc opgelopen achter stand nog kan worden inge haald. Lubbers: Laten we nu eens met onze welvaart tevreden zijn" LEIDEN CDA-fractievoorzitter Brinkman wil het misbruik en onei genlijk gebruik van sociale voorzie ningen en belastingen harder aan pakken. De CDA'er zei dit gisteren tijdens de slotbijeenkomst van de campagne voor de provinciale ver kiezingen van zijn partij in Leiden. "We moeten nu concrete maatre gelen treffen om het misbruik van de sociale voorzieningen terug te dringen. De controlerende instan ties werken nogal eens langs elkaar heen. Dat kunnen we voorkomen door daadwerkelijke toepassing van het sociaal-fiscaal nummer", al dus Brinkman. Hij denkt boven dien dat aan een beperkte identifi catieplicht niet te ontkomen valt. De CDA'er verwacht ook veel van koppeling van allerlei geautomati seerde bestanden van bij voorbeeld de sociale diensten en de belastin gen. Bovendien wil hij aandeelhou ders van lege bv's of nep-bv's meer Lubbers, in Lei den, maakt een praatje met dc Leidse CDA- wethouder Walenkamp (links) en CDA- lijsttrekkcr in Zuid-Holland, verantwoordelijk stellen voor het geen er door die vennootschappen wordt gedaan. Nu nog worden der gelijke bv's vaak gebruikt om belas tingen of sociale premies te ontdui ken. Premier Lubbers zette zich tij dens dezelfde bijeenkomst af tegen het 'gesikkeneur' over het feit dat Leiderdorp lijkt hogesnelheidstrein te moeten dulden door de Tussenbalans de koop kracht 'eens een jaartje niet stijgt'. "Waar het om gaat is nu eens even tevreden te zijn met de welvaart die we hebben", aldus de minister-pre- overdreven moeten worden. "Breng mij naar een land waar de regering moet zeggen: we staan voor moeilijke tijden. Maar waar te gelijkertijd de investeringen in milieu en werkgelegenheid gewoon kunnen doorgaan en de koopkracht voor iedereen bovendien nog wordt gehandhaafd", aldus Lubbers. Rijkspolitie huurt kantoor aan Persant Snoepweg trict Den Haag van de rijks politie vertrekt uit het pand aan de Van der Valk Bou- manweg in Leiderdorp. De politie huurt vanaf medio 1993 een nog te bouwen kan torencomplex tussen het Elisabeth-ziekenhuis en het Meubelplein in Leiderdorp. Het naar schatting 13 mil joen gulden kostende pand wordt neergezet door pro jectontwikkelaar Du Prie uit Leiden. Het politiepand krijgt een bruto- vloeroppervlakte van 6000 vierkan te meter. De bouw begint in april of Het district Den Haag van de rijkspolitie kampt al jaren met ruimtegebrek. Enkele maanden ge leden zijn op de parkeerplaats voor het bureau aan de Van der Valk Boumanweg al tijdelijke gebouw tjes neergezet, maar hiermee is het ruimteprobleem slechts ten dele opgelost. Zo wordt de pas aange stelde regionaal milieucoördinator wegens plaatsgebrek onderge bracht in het groepsbureau van de Leiderdorpse politie aan Hoogma- deseweg. Hoewel ook het district Den Haag van de rijkspolitie meedraait in de landelijke reorganisatie van de poli tie, is het nieuwe pand volgens poli- tievoorlichter P. Nieuwenburg na drukkelijk bedoeld voor het dis trict. Het district Den Haag vormt samen met een aantal andere korp sen de nieuwe regio Zuid-Holland midden. Over huisvesting van de nieuwe regio-politie wordt, zo bena drukt Nieuwenburg, absoluut nog niet gesproken. "Waar het hoofdbu reau van die nieuwe club wordt ge vestigd is nog onduidelijk", aldus Nieuwenburg. De rijksgebouwendienst heeft toestemming gegeven vanaf medio 1993 het nieuwe pand te huren. Het is niet ondenkbaar dat de reorgani satie van het hele politiebestel dan al in kannen en kruiken is, waar door het district Den Haag van de rijkspolitie niet eens meer bestaat. Nieuwenburg hierover: "In dat ge val huren we gewoon niets". Het is overigens ook niet ondenkbaar dat het nieuwe complex onderdak gaat bieden aan een ander politieonder- Huisarts mag zich weer vrij vestigen UTRECHT Huisartsen mogen zich na de zomer vestigen waar zij willen. Ze hebben niet langer een vergunning van de gemeente nodig waarin zij een praktijk willen begin nen. Ook de wettelijke voorschrif ten over het De ministerraad heeft gisteren in gestemd met het voorstel van staatssecretaris Simons (volksge zondheid) om het besluit vestiging en praktijkomvang huisartsen in te trekken. De intrekking was voor zien per april, maar vanwege de gang langs Raad van State en parle ment verwacht het ministerie van WVC dat de intrekking rond 1 juni een feit zal zijn. ganisatie is gaande, i deert dat die in 1993 ook daadwer- ject aan de Persant Snoepweg kelijk is doorgevoerd?" Bruins Soedjono Architecten bv uit De architect van het kantorenpro- Leiden. LEIDEN/REGIO - Leiderdorp zal een harde dobber krijgen aan het verzet tegen de komst van een TGV langs de A4 door de gemeente. Zowel het minis terie van VROM en de provincie als de gemeente Zoetermeer verkiezen dit tracé namelijk bo ven een traject ten oosten van Zoetermeer. Een zo westelijk mogelijke route zou het Groene Hart minder belasten. B en W van Leiderdorp hebben mi nister Maij-Weggen (verkeer) in au gustus vorig jaar al laten weten niets te voelen voor een hogesnel heidstrein door de gemeente. De door het ministerie voorgestelde combinatie van een verbrede A4 en een spoorlijn van de train a grande vitesse (TGV) zou dwars door de Oranjewijk lopen en het 'incasse ringsvermogen van de gemeente Leiderdorp ver te boven gaan'. Het ministerie heeft vooralsnog geen voorkeur van een van de drie voorgestelde trajecten tussen Rot terdam en Amsterdam. Behalve routes ten westen of ten oosten van Zoetermeer is er een derde traject dat loopt ten oosten van Gouda en ten westen van Breukelen. Deze va riant wordt door niemand echt seri eus genomen omdat ze niet langs Schiphol komt. Het traject ten oos- Van der Vlist voelt zich beetje slachtoffer van neergang partij DEN HAAG - PvdA-lijsttrekker Hans van der Vlist (43) wil niet te veel vooruitlopen op de verkie zingsuitslag van 6 maart. Maar het is hem wel duidelijk dat er voor zijn partij na de provinciale sta tenverkiezingen dingen gaan ver anderen. En het is zuur voor 4e provin ciale PvdA dat zij de klappen krijgt van de landelijke verhou dingen. vindt Van der Vlist. In Zuid-Holland heeft zijn partij het de afgelopen vier jaar goed ge daan. Dat begon al vlak na de ver kiezingen, toen de PvdA vier van de acht zetels in gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, in de wacht wist te slepen. Of de PvdA daar na 6 maart ook in slaagt is niet waarschijnlijk. Het is zelfs niet meer vanzelfspre kend dat de PvdA de grootste partij wordt en dus de onderhan delingen met de andere partijen kan beginnen. De sociaal-demo craten zouden het initiatief wel eens kunnen verliezen aan het CDA, die nu met 25 zetels de tweede partij in de staten is. "Dat we in een andere positie komen is wel duidelijk, maar het is natuurlijk ook weer niet zo dat onze rol is uitgespeeld. Nee, in een links college met Groen Links en D66, als dat ooit een meerderheid haalt, zien we niet zoveel. Voor een provincie is het belangrijk dat een beleid enig draagvlak heeft bij de gemeenten in Zuid-Holland. Maar wanneer D66 inderdaad zoveel zetels haalt als nu wordt voorspeld, kunnen we om die partij niet meer heen", aldus Van der \Hist. Van der Vlist: "Dat we in een an dere positie komen is wel duide lijk, maar het is natuurlijk ook weer niet zo dat onze rol is uitge speeld". (foto Henk Bouwman) baar Zuid-Holland zegt het al: de PvdA wil de komdende vier jaar streven naar een 'gezond leefkli maat' en veel aandacht schenken aan milieu en het Groene Hart. Door verschillende ontwikkelin gen wordt het steeds moeilijker om nog een prettige woonomge ving in de drukstbevolkte provin cie van Nederland te vinden, zo stelt het programma. Vandaar dat alles op alles gezet moet worden om het Groene Hart te behouden. Mooie voornemens, maar hoe kan het dat de PvdA zich niet radicaal heeft gekeerd tegen bebouwingsplannen van bij voorbeeld de Boterhuispol- der, het weidegebeid tussen War mond en Leiderdorp, een van de schaarse groene plekken rond Leiden? Van der Vlist begint met te stel len dat bebouwing van dat gebied nog ver verwijderd is, zeker niet voor het jaar 2000. Bovendien zijn er discussies of het nu wel of niet tot het Groene Hart behoort. "Persoonlijk vind ik het geen ge schikte lokatie om huizen neer te zetten. Maar inderdaad, de fractie zegt dat het bespreekbaar is en dat er een studie naar de moge lijkheden kan komen". Daarnaast meent de PvdA ook dat gemeenten die in het Groene Hart liggen hun streekplannen mogen afmaken. Zo heeft Alphen aan den Rijn nog heel wat wo ningbouwplannen voor de wijk Kerk en Zanen klaar liggen. Mi nister Alders (ruimtelijke orde ning) vindt dat om het Groene Hart te behouden slechts bij hoge uitzondering mag worden ge bouwd. De provinciale PvdA gaat niet zover als partijgenoot Alders en stelt dat gemeenten moeten kunnen bouwen voor de eigen be volking. Liever spreekt Van der Vlist over het milieu, het terrein waar voor hij als gedeputeerde de laatste vier jaar verantwoordelijk was. Hij stelt dat op dat gebied het nodige door de PvdA voor el kaar is gebracht. Voorbeeld daarvan is de groot schalige aanpak van de Hollandse IJssel die tot voor kort werd be schouwd als de smerigste rivier van Nederland. Aan de lozingen van talloze industrieën in dit wa ter komt een eind en de bodem VERKIEZINGEN wordt zodanig schoongemaakt dat niet alleen vissen maar ook de mens er weer kan zwemmen. Maar Van der Vlist was wat be treft het milieu niet altijd positief in het nieuws. Zo was daar het drama rond de Coupépolder in Alphen aan den Rijn, waar drie jaar geleden een ernstige bodem verontreiniging werd geconsta teerd en de beschuldigende vin ger uitging naar de provincie. Maar ook het door de Raad van State afblazen van de stortplaats De Does, waaraan al enkele mil joenen guldens was besteed, plaatste Van der Vlist in een moeilijk parket. Zo is de situatie wat betreft het verwerken van afval voor Zuid- Holland voorlopig nog vrij hope loos. Duizenden tonnen huisafval moeten over de provinciegrenzen gebracht worden en dat kost de burger handen vol geld. "Toen ik in 1987 als gedeputeer de begon, werd me pas duidelijk dat afval op illegale wijze naar Belgie was gegaan, maar ook dat er te weinig voorzieningen waren om het milieu te beschermen. Daarna zijn we aan het werk ge gaan. En ik zou echt niet weten wat hoe we dat de laatste jaren be ter hadden kunnen doen. Ook de andere partijen in de staten niet". DEN HAAG - Er moet een won der geschieden wil morgen voor de PvdA de schade beperkt blij ven. Opiniepeilers plegen het nog wel eens mis te hebben, maar dat de partij op een zware nederlaag afstevent lijkt onvermijdelijk. De PvdA kan eigenlijk alleen nog maar hopen op het zogenaamde 'underdog-effect'. Dat is het ver schijnsel waarbij kiezers uit me delijden - zo'n verlies gunnen ze hun oude partij rtu ook weer niet - alsnog op de sociaal-democraten stemmen. De dramatische uitkomsten van verschillende peilingen ko men niet uit de lucht vallen. Al maanden staat de PvdA op ver lies, maar na het debat over de Tussenbalans is dat nog eens ver ergerd. En of de voorspellingen nu uitkomen of niet, het staat als een paal boven water dat de kie zer een besluit neemt op basis van de verrichtingen van Lubbers en Kok. de landelijke politiek dus. Dat is niet voor het eerst, maar dat maakt de tragiek voor de pro vinciale PvdA-bestuurders er niet minder op. Laten we, met de nodige slagen om de arm. eens de uitslag van het NIPO omrekenen naar de provinciale staten van Zuid-Holland. Dan duikelen de sociaal-democraten van de huidi ge 29 naar grofweg 18 zetels. Aan gezien de PvdA in Zuid-Holland op een grotere steun kan rekenen dan het landelijke gemiddelde, kunnen daar nog twee of drie ze tels bijkomen, maar dat maakt het nauwelijks minder de sastreus. En alle provinciale afdelingen van de partijen vinden dat 'zielig'. De een zegt dat hij de partij zo'n verlies niet gunt en de ander gaat zover het ronduit 'onverdiend' te noemen. Afgezien van Groen Links heeft geen van de partijen in de afgelopen campagne kritiek geleverd op het milieubeleid van de huidige PvdA-lijsttrekker Van der Vlist. Integendeel, sommige lijsttrekkers erkenden dat zij daar vol lof over waren. Ondertussen plukken de pro vinciale PvdA-bestuurders straks de wrange vruchten van het kabi netsbeleid. De druiven zijn voor PvdA-gedeputeerde Van Heemst blijkbaar zo zuur dat hij vindt dat zijn partij onmiddellijk uit de re gering moet als de peilingen be waarheid worden. Voor de provincie is het dan te laat. Want de partij zal in dat geval ook bestuurlijk de nodige veren moeten laten. De vier zetels in ge deputeerde staten, met daarbij ook nog eens de twee zwaarste portefeuilles milieu en ruimtelij ke ordening, zitten er dan zeker niet meer in. De gewoonte is dat de grootste partij nog de avond van de uitslagen de uitnodigin gen laat uitgaan voor de college onderhandelingen. In Zuid-Holland gaat het CDA, nu 25 zetels, die rol bijna zeker van de PvdA overnemen Lijst trekker Huub van der Meer zegt op voorhand geen enkele partij te willen uitsluiten. Ook D66 niet, de paitU die op een daverende ver kiezingsoverwinning afgaat. De democraten hebben laten weten in het bestuurspluche geïnteres seerd te zijn. Met vier partijen die zitting willen nemen in gedepu teerde staten staan er na woens dag moeizame onderhandelingen voor de deur. De derde TGV-traject Breukelen. Deze route wordt niet TRACE 0 ten van Zoetermeer zou dwars door de Hondsdijkse polder in Koude kerk en de polder Nieuw Groenen dijk in Hazerswoude lopen Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu heeft wel een voorkeur. Het liefst zien de planologische ambtenaren dat de hogesnelheidstrein ten wes ten van Zoetermeer gaat rijden. "Dat doet het Groene Hart het min ste schade", aldus een woordvoer der van het ministerie. De gemeente Zoetermeer kiest voor dezelfde route, maar ziet nog liever dat de nieuwe spoorverbin ding over de bestaande railverbin- ding tussen Den Haag en Amster dam wordt aangelegd. Wethouder W. Haeser (ruimtelijk ordening) zei in een eerste reactie op de plannen 'grote moeite' te hebben met een tracé ten oosten van de gemeente. Op die plek wil het gemeentebe stuur namelijk in de toekomst een woonwijk van 5 a 6.000 woningen met bedrijfsterreinen laten verrij- Leidschendam heeft daarentegen bouwplannen aan de oostkant van de gemeente. Om die reden willen B en W juist weer liever dat de trein aan de oostkant van Zoetermeer blijft. Werving personeel bollen geslaagd BOLLENSTREEK - De wervings campagne voor seizoenskrachten in de Bollenstreek krijgt een vervolg. Het project, dat vorig jaar april is begonnen, is geslaagd. Het arbeids bureau Amsterdam heeft in 300 tij delijke vacatures van kwekers kun nen voorzien. Van de langdurig werklozen die hiervoor zijn geselec teerd hebben 80 inmiddels een vast dienstverband gekregen. Het Bureau voor Economische Argumentatie, dat het verloop van het project heeft onderzocht, noemt dit een 'opmerkelijk succes'. Van de 375 te bemiddelen deelnemers zijn op korte termijn in 300 gevallen di recte resultaten geboekt in de vorm van vaste of tijdelijke dienstverban den. Daarbij is het gelukt om veel laaggeschoolden, allochtonen en nsen zonder enige werkervaring al dan niet tijdelijke baan te ge- Oorspronkelijk was het overigens de bedoeling om minimaal 700 man te werven maar het aantal banen dat de kwekers aanmeldde lag lager dan verwacht. Het arbeidsbureau Amsterdam heeft tijdens het project samenge werkt met het arbeidsbureau Lisse, de drie Hollandse Landbouworga nisaties en het Landbouwschap Behalve het oplossen van het tekort aan arbeidskrachten in de bollen- sector was het project ook bedoeld Om langdurig werklozen een baan te verschaffen. Het inzetten van langdurig werk lozen bracht overigens wel sommi ge problemen met zich mee. De werkgevers klaagden over een hoog ziekteverzuim van het tijdelijk per soneel. De deelnemers die hun con tract voor tijdelijk werk in de bol- lensector zijn nagekomen hebben een beloning van 700 gulden gekre gen. Uit een enquête onder het tij delijke personeel blijkt dat 46 pro cent deze lokpremie 'redelijk' vond. Zo'n 40 procent vond het bedrag te laag. De provincie kiest in eerste in stantie. net als Zoetermeer, voor een route langs de bestaande rail- verbmdmg. Voordeel hiervan is dat de hogesnelheidstrein in Den Haag zou kunnen stoppen. Wordt de pro vincie echter gedwongen te kiezen voor een traject langs Zoetermeer dan heeft de westelijke variant de voorkeur. Gedeputeerde L. Stolker zei dit gisteren in een reactie op de plannen. De Zuidhollandse Milieufedera tie is vooralsnog tevreden over het gekozen trace voor de TGV. Wat be treft de Milieufederatie komt het nu nog aan op een gunstige aansluiting op de Schiphollijn. "Als die te wes telijk wordt gekozen, zal het natuur gebied bij Leiden, waaronder de Kager Plassen, worden aangetast", aldus Nico van Brussel van de Milieufederatie. Dat de TGV Den Haag niet zal aandoen, lag volgens Van Brussel in de lijn der verwachting. "De snelle trein dient als vervanging en aan vulling voor het luchtvervoer. Dan moet men de snelheid er niet uitha len door te veel tussenstops te cre- eren". De invloed van de supersnel- le trein op het milieu moet volgens Van Brussel gaan blijken uit te hou den milieu-effectrapportage. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De vraag une van de twee eige naren van naburige erven eige naar was van een stuk grond te Leiden, waarop zich een privaat bevond, en in hoeverre de eene partij bevoegd was. over dat privaat een dak te bouwen, werd gisteren voor de Haagsche rechtbank bepleit. Mr Van Stt- priaan Luiscius Jr. lichtte de vordering der eischers, ook strekkende tot amotie van het dak. toe. daarbij gebruik ma kende van een model van de bei de perceelen, waaruit de feitelij ke gesteldheid der plaats moest blijken, terwijl mr. Sipkes als advocaat van den gedaagde de vordering bestreed. - Het mes, ter gelegenheid ran den laatsten moord in Whitecha- pel, te Londen gevonden en dat beschouwd werd als eigendom van James Saddler, schijnt de- niet tocbrhourd te hvhbeii. terwijl aan de verklaringen zij ner vrouw geene waarde kan worden gehecht. De zaak van Jack the Ripper komt nog maar met tot klaarheid: in tegendeel' Het proces tegen Saddler is nu gestaakt. De politierechter acht de bewijzen ion Saddlers schuld met voldoende om den man lan ger in hechtenis te houden. Vijfentwintig jaar gelden: - De 17-jange June Clark, uit Mi ami in de Amerikaanse staat Florida die al acht weken onaf gebroken niest, is in een zieken huis opgenomen aangezien haar toestand achteruitgaat. June, een middelbare scholiere, die eenmaal per minuut niest, heeft daardoor blaasklachten gekre gen terwijl zij niet meer bij machte is haar voedsel binnen te houden. Dertien artsen hebben geprobeerd haar te helpen. Hun methoden varieerden van hyp nose tot infrarode bestralingen. Zij hadden geen van allen sue-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15