TÉGEN VÓÓR Meer werk voor taxi's Voortrekkersrol voor gemeenten bij referendum DINSDAG 5 MAART 1991 LEIDEN/REGIO Bij vrije sluitingstijden LEIDEN Vrije sluitingstij den hebben grote invloed op di rect betrokkenen als cafébazen en binnenstadbewoners. Maar er zijn ook mensen die indirect te maken krijgen met de gevol gen van later sluitende horeca- deuren. Een voor de hand liggende groep is die van de Leidse taxi-chauffeurs. Er is weinig fantasie voor nodig om te voorspellen dat zij door zo'n maatregel later naar hun bed kun nen, terwijl op het eerste gezicht een groei van de klantenkring niet voor de hand ligt. De mensen die nu al een taxi ne men zullen dat blijven doen, zij het op andere tijden. Er lijkt echter geen aanleiding te verwachten dat een verruiming van de openingstij den ook leidt tot meer uitgaanders die zich laten rijden. De meeste taxi-chauffeurs en hun directies menen echter dat de zaak iets anders ligt. Het lijkt er zelfs op dat niemand er rouwig om is indien de cafés later sluiten. "Nu rijden we ons helemaal gek als zaterdagavond om twee uur de kroegen sluiten. In dien de sluitingstijden wat gesprei- der liggen, kunnen we het rustiger aan doen", laten chauffeurs op het Stationsplein weten. Ze verwachten dat de meesten niet eens veel langer gaan werken in de weekeinden. Momenteel werkt het leeuwedeel toch al door tot ver na twee uur 's nachts. Voorts heeft bij voorbeeld Eltax een speciale nachtploeg, die in principe ieder weekeinde tot in de ochtend be schikbaar is. Bedrijfsleider Van Gulden ver wacht dat de nachtritten met de hui dige bezetting kunnen worden ge daan. Hij heeft zelfs zo'n idee dat de chauffeurs meer klanten krijgen in dien de cafés gespreider sluiten. De directeur vermoedt namelijk dat veel mensen 's nachts geen taxi bestellen omdat ze op voorhand we ten lang te moeten wachten. "Nu belt iedereen tegelijk. Dit betekent dat niet onmiddellijk een wagen op REFERENDUM I de stoep staat. Als de cafés op ver schillende tijden dicht gaan, neemt de piek in de aanvragen af. Dat geeft weer kortere wachttijden, hetgeen 't voor de stappers aantrekkelijk maakt een taxi te bestellen", luidt de redenering. Ook directeur Van der Star van taxibedrijf Schutte voorziet louter positieve effecten van vrije slui tingstijden. Hij wijst eveneens op het achterwege blijven van de nu nog bestaande 'spitsuren'. Van der Star denkt dat de chauffeurs wat minder 'gestresst' in hun wagen kruipen. "Nu moeten ze in een uur tijd een groot deel van de opbrengst veilig stellen. Straks kunnen ze daarover veel langer doen". Een chauffeur van Schutte deelt de zienswijze van zijn baas. "Ik heb bij collega's ook weinig gemopper gehoord". Hij verwacht wel dat de tijden van de ploegendiensten wor den veranderd. Momenteel zijn er diensten van 7.30 tot 16.00 uur, van 16.00 tot 2.00 uur en van 2.00 tot 7.30 De chauffeurs zeggen hiermee weinig moeite te hebben. "We heb ben een dienstverlenend beroep. Natuurlijk is het aardig om vroeg op je bed te liggen. Maar als het niet an ders kan moet het maar. We moeten ons geld verdienen door ons te rich ten naar de wensen van de klanten". bestellen 's nachts geen taxi omdat ze op voorhand weten lang te moeten wachten' Waar het over gaat zal D66 een zorg zijn Van onze redacteur Karei Berkhout LEIDEN/DEN HAAG - Het raadplegen van de eigen bevol king is in de mode geraakt bij de Nederlandse gemeenten. Morgen zijn er referenda in Leiden, Vlaar- dingen en Haarlem, terwijl vol gend jaar de Amsterdamse bevol king in het stemhokje direct om zijn mening wordt gevraagd. Vo rig jaar al werden in Laren en in Olst brandende kwesties beslecht in een volksraadpleging. Maar vaker nog dan werkelijk een referendum te houden, den ken verschillende stadjes erover na. Sinds Leiden vorig jaar na de raadsverkiezingen de knoop doorhakte, hingen al tientallen gemeenten aan de lijn bij de afde ling voorlichting met de vraag: hoe doen jullie het? Maassluis en Wormer bijvoorbeeld hadden bij na ook een referendum, haakten op het laatste moment af, maar voerden wel maandenlang een uitgebreide correspondentie met de Leidse ambtenaren. Gemeente-voorlichtster Sandy Roels, die het Leidse referendum 'doet', is een groot deel van haar tijd een vraagbaak voor de andere gemeenten. "Voordat ik mij fidl- time ging bezighouden met het referendum, hadden al zo'n 40 ge meenten gebeld voor informatie. Daarna heb ik contact gehad met nog eens ruim 20 andere gemeen ten. Dus je kunt rustig zeggen dat tussen de 60 en de 70 gemeenten van ons een informatiepakket hebben gekregen". Referendumkoorts De referendumkoorts moet de politieke partij D66 een warm ge voel geven. De democraten anno 1966 danken immers hun bestaan aan hun ijver de burger meer poli tieke invloed te geven. Boven dien is D66 al een paar jaar bezig om de politiek enthousiast te ma ken voor de staatkundige ver nieuwingen, die de commissie- Biesheuvel in 1985 voorstelde. D66-kamerlid O. Scheltema-de Nie heeft echter bepaald geen plankenkoorts. Zij is woordvoer ster voor binnenlandse zaken, maar moet haar uiterste best doen om uitgelaten te zijn over de golf van (voorgenomen) volksraadple gingen in Nederland. "D66 wil af schaffing van de Eerste Kamer, die op een zeer getrapte wijze wordt gekozen. Wij hebben ook al jaren de gekozen minister-presi dent in het verkiezingsprogram ma staan", zegt zij. "Het referen dum is niet meer dan één van de middelen voor bestuurlijke ver nieuwing". De gemeenten zijn daarbij niet veel meer dan een 'speeltuin' of een 'proeftuin' op zijn best. "De gemeenten hebben een voortrek kersrol, zoals ze die in de geschie denis vaker hebben gehad. Aan het begin van deze eeuw gingen de gemeentebesturen als eerste iets doen voor bijvoorbeeld de ou derloze kinderen. Pas later heeft het Rijk een sociaal stelsel opge bouwd. De kans bestaat dat dit ook gebeurt met het referendum, al begint nu alleen bij de PvdA het idee te groeien dat een refe rendum misschien niet zo gek is". Onbenullig Waar het referendum over gaat zal Scheltema-de Nie een zorg zijn, zolang er maar een referun- dum wordt gehouden. Vrije slui tingstijden een onbenullig onder werp? Welnee, in een studenten stad zoals Leiden kan dat juist een heel belangrijk item zijn en het staat erg dicht bij 'de mensen'. Een volksraadpleging over hon- depoep dan, om eens heel dicht bij 'de mensen' te blijven. "Over een aanlijngebod voor honden bijvoorbeeld? Dat kan ik mij goed voorstellen. Al die ouders die zich boos maken als hun kinderen in de zandbak hondepoep aan hun kleren hebben gekregen!". Een onderwerp moet juist niet te ingewikkeld zijn, met liefst al leen een keuze tussen ja of nee. Amsterdam schrijft bijvoorbeeld een referendum uit over de auto vrije binnenstad, waarbij de be volking uit 4 scenario's er één mag kiezen. "Oppassen hoor, dat is al vrij gecompliceerd. Stel dat een plan met maar een kleine meerderheid wordt gekozen, dan is er eigenlijk geen uitgesproken voorkeur", waarschuwt zij. De gemeenteraad moet zich wel houden aan de uitspraak van het referendum, 'ook al staat de grondwet dat formeel niet toe. De beslissing van Amsterdam om 'zoveel mogelijk recht te doen aan de uitslag' vindt Scheltema-de Nie te 'vrijblijvend'. Meer waar dering heeft zij voor de Leidse ge meenteraad die heeft verklaard zich gebonden te achten aan de uitslag. "Het is de enige manier om te voorkomen dat de bevol king zegt: waarvoor heb ik eigen lijk gestemd". De waardering uit het Haagse voor de voortrekkersrol heeft de gemeente Leiden voorlopig voor al windeieren gelegd. Leiden vroeg om een subsidie van 50.000 gulden voor een wetenschappelij ke enquête bij het referendum, maar kon slechts 25.000 gulden incasseren. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten steekt geen hand uit en heeft slechts een uiterst magere documentatie over de referenda in Nederland. "Daarom belt Amsterdam steeds naar ons", zegt Sandy Roels, "maar het is toch eigenlijk schan dalig dat een zo grote stad ons steeds om informatie moet vra gen". Dit is het laatste deel in een vierde lige serie over referenda in andere steden. De vorige delen verschenen op 22, 26 en 28 februari. Har Meijer (huisarts): "Ik ben voor vrije sluitingstijden omdat het de gezelligheid verhoogt. Maar ik zeg er heel eerlijk bij dat ik gemakkelijk praten heb. ik woon niet in de binnenstad. Anders zou ik het een rpmp vinden. Als de kroegen langer openblijven, krijgen de men sen wel de kans om meer alcohol te nuttigen. Dat is op zich ongezond, maar ik denk dat het probleem van het thuisdrinken veel groter is dan iyi de cafés". (foto Jan Holvast) Nancy Dubbeldeman (artieste en drogiste) "Vaak als het er gens net gezellig is. moet je weer naar huis. Dat geldt niet alleen in Leiden, maar ook in Noord- wijk. Ik ben daarom voor vrije sluitings tijden, ik denk dat het met de overlast wel meevalt. Boven dien moeten de mensen de disci pline opbrengen om geen overlast te veroorzaken. Als het toch uit de hand loopt, dan heeft dro gisterij Boer- haave oordopjes in de aanbie ding". (foto pr) i muurschildering op de Nieu- Yvonne van Dorp (hardloopster) "Zelf woon ik naast Huis de Bijlen, maar in heb er eigenlijk niet zoveel last van. Toch komt het wel eens voor dat ik wakker word van men sen die over straat lopen. Ik bezoek zelf nooit het café. Als ik uitga, ga ik meestal naar de bioscoop. Ik vind twaalf uur een mooie tijd dat de cafés dichtgaan. Is het één uur? Dat is helemaal Joost van Leeuwen (sportzaak Fitshoe) "Ik ben voor. Nou denken de r natuurlijk weer: daar heb je die Van Leeuwen weer met z'n gezuip. Leidse Kees (zanger en presentator) maar ik ben het hele jaar nog niet in "De overlast op straat wordt beter gespreid, ik ben een kroeg geweest. Ik denk dat de daarom voor. Bovendien is het voor de horeca pretti- stad er wat levendiger op wordt met ger. Nu zie je dat er in een zaak gejaagd wordt oi die vrije sluitingstijden. En of van- mensen om een uur weer op straat te hebben. De r dalen nu om twee uur of om drie 's sen blijven door de televisie echter steeds langer thuis, nachts een spiegel van de auto slo- ze zijn eigenlijk net in de kroeg of ze moeten pen, dat maakt niet zoveel uit", (foto uit". (foto Jan Dick Tesseiaar (oud wethouder) Ik stem tegen de vrije sluitingstijden. Ik denk dat vrij lating de overlast vergroot. Ook vind ik dat er tijd ge noeg is voor de mensen om uit te gaan. Zelf zit ik ook wel eens tot sluitingstijd in een café. Als het gezellig is, is het jammer dat je weg moet. Dan moet je de bijeen komst maar op een andere plaats voortzetten. Ik sta weifelachtig tegenover het middel 'referendum'. Ik ben bang dat de politiek haar voortrekkersrol verliest. Kijk naar Zwitserland waar het jaren heeft geduurd voordat er vrouwenkiesrecht was. (archieffoto) Simon Platteel (49 jaar binnenstadbewoner) "Kom eens een weekendje hier zitten en vraag dan nog eens of ik voor of tegen ben. Ik heb hier vrijwel dage lijks last van het café naast me. Ik heb zelf vier grote speakers in m'n huis gezet, als ik die aanzet hoor ik de herrie niet. Nu zeg ik steeds tegen mezelf: het is zo een uur en dan gaat de boel dicht. Maar hoe zit het als straks die tijden worden vrijgege ven. Een milieu-ambtenaar zei laatst dat er niet zoveel klachten zijn. Als wij hier in de buurt zouden willen, dan regende het klachten". Aad van der Luit (sportopbouwwerker en sportschool-eigenaar) "Het is onduidelijk hoe het gaat lopen als straks die tijden worden vrijgegeven. Als het ertoe leidt, dat de loop tussen de cafés groter wordt, is dat natuurlijk niet zo prettig. Als bewoner van de Hogewoerd ben ik tegen. Ik heb hier al aardig wat last van de studentensociëteit. Eigenlijk ben ik er voorstander van om dan cings en kroegen buiten de stad te si tueren. Dat zie je in andere steden en ook in het buitenland wel", (foto

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14