TAD LEIDEN Organisatie gemeente gebrekkig Stormloop verwacht op spiritueel optreden in de Groenoordhallen Problemen beperken zich niet tot financieel beheer Oppositie wil oordeel raad over problemen 5Zijn opvoeding verliep niet probleemloos' s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 MAART 1991 LEIDEN - Bij het optreden dat de spiritueel genezeres 'Joman- da' zondag geeft in de Groenoord hallen worden zo'n 8000 mensen verwacht. Wegens de overweldi gende belangstelling is besloten twee sessies te houden in de hal. In de nacht van zaterdag op zon dag worden tribunes gebouwd voor de duizenden bezoekers. Aanvankelijk was het de be doeling dat Jomanda slechts één optreden zou verzorgen in een grote tent op het parkeerterrein van de Groenoordhallen. Maai nadat de gebedsgenezeres twee weken achter elkaar verscheen in het RTL 4-praatprogramma Tine ke, regende het telefoontjes bij or ganisator J. Onderwater, de Groenoordhallen en de commer ciële omroep. Toen daar deze week nog een artikel achteraan kwam in een po- ■pulair weekblad, nam de vragen- stroom alleen maar toe. Directeur A. de Jong spreekt van 'ongeloof lijke toestanden'. "Ik ben het een en ander gewend, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Al twee weken lang krijgen we honder den telefoontjes binnen met vra gen over de kaartverkoop aan staande zondag". Volgens De Jong bellen de mensen zelfs vanuit het buiten land. Dat is ook de ervaring van J. Onderwater, die de publiciteit verzorgt rond Jomanda. Hij is overstelpt met duizenden brieven en telefoontjes. Daarom is giste ren nog besloten de plannen voor een tent op het terrein van de Groenoordhallen te laten varen en de hal zelf af te huren. Voorts heeft Jomanda toege zegd om twee keer in actie te ko men, zondagmiddag om 12.30 en 16.00 uur. Daarmee hoopt Onder water dat de meeste belangstel lenden kunnen worden geholpen. "Het is natuurlijk uiterst triest als mensen uit Limburg of België naar Leiden komen om er vervol gens niet in te kunnen". Toch houdt de organisator er op voorhand rekening mee dat bezoekers de reis voor niks ma ken. Hij was gistermiddag druk bezig met een pamflet waarop ex cuses staan aan mensen die voor een gesloten deur komen. Bij eer dere Jomand-optredens in Lei- len e vol. Voor de werknemers en direc tie van de Groenoordhallen leidt de komst van de gebedsgenezeres tot overwerk. Na afloop van de za terdag te houden Vebo-manifes- tatie moet de zaal worden schoon- gespoten, waarna onmiddelijk de tribunes worden opgebouwd. Dit betekent dat waarschijnlijk 's nachts moet worden doorge werkt. Directeur De Jong meldt dat al le verloven zijn ingetrokken en garandeert dat de bezoekers niets meer ruiken van de veestapel een dag eerder. Hij houdt zich overi gens verre van een oordeel over de verrichtingen van Jomanda. "Wat ze doet interesseert me niet. Voor ons zijn het gewoon zaken". Bezoekers moeten zondag een toegangsprijs betalen van 5 gul den. Voorheen waren de optre dens van het medium Jomanda gratis, maar dat is volgens Onder water niet meer te doen. "De huur van al die grote zalen en hallen is te duur. We moeten een tegemoet koming vragen om de kosten te dekken". De kaartverkoop blijft beperkt tot zondag. Om 10.30 uur gaan de kassa's open. De kans bestaat dat stroom toeschouwers leidt tot een aanzienlijke verkeer schaos op de Willem de Zwijger laan. Politie-voorlichter H. Lan- gedoen raadt Lei denaars aan op de fiets te komen. Koe vlucht uit Groenoordlial LEIDEN - "Een koe hield zich gisterochtend niet aan het Groenoord-reglement", zoals het politierapport het om schreef. Het beest ontsnapte rond half zeven aan de slacht- veemarkt en zocht zijn toe vlucht op een nabijgelegen korf- balveld. Een uit zijn och- tendslaap gehaalde politieman verdoofde de koe met twee pa tronen. Daarna werd het beest alsnog afgevoerd. LEIDEN De gemeente Leiden is vorig jaar 1,1 mil joen gulden misgelopen om dat de directie onderwijs niet op tijd reageerde op vra gen van het ministerie. Het is slechts een van de vele voorbeelden over de gebrek kige organisatie van de ge meente die staan vermeld in een rapport van VB accoun tants. Daaruit blijkt dat di recties op een groot aantal punten falen, waardoor de gemeente allerlei inkomsten misloopt. Het bureau van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten bood vorig jaar november een nota aan over de administratieve organisate en inter ne controle bij de gemeente. In het rapport staan tal van voorbeelden vermeld van zaken die niet goed zijn geregeld. Zo moeten ambtena ren die zich met inkomsten en uit gaven bezighouden, zichzelf in een aantal gevallen ook controleren. En computersystemen werken niet goed. Verder is het bijvoorbeeld ondui delijk of de directie ruimtelijke or dening wel alle huuropbrengsten van lichtmastreclame en dergelijke binnenkrijgt. Dat wordt namelijk niet goed bijgehouden. De directie economische zaken registreert ont vangsten en uitgaven voor bepaalde projecten niet volgens de regels. Daardoor kunnen onder andere de claraties niet op tijd worden inge diend waardoor de gemeente 'finan ciële risico's' loopt. De directie ge bouwen neemt geen maatregelen om huurachterstanden weg te wer ken. Schouwburg Uitgebreid wordt in het rapport in gegaan over de inkoop van goede ren door de gemeente. Doordat geen duidelijke afspraken zijn ge maakt, kan de gemeente niet profi teren van kwantumkortingen en dergelijke. De directie gebouwen neemt geen maatregelen om huurachter standen weg te werken. VB accoun tants adviseert de aanslagen voor belastingen tijdig te versturen om renteverliezen te voorkomen. Over lj)88 moest nog een bedrag van 750.000 gulden worden geïnd. Eigenlijk mankeert er aan elke di rectie wel iets. Uit de nota blijkt dat er bij de Leidse Schouwburg niets aan de hand is. "De administratieve organisatie en interne controle vol doen inmiddels aan de daaraan te stellen eisen", staat in het rapport. Het was juist de schouwburg die vorig jaar in de belangstelling stond omdat het er administratief gezien een puinhoop was. Cultuurwethou der F. Kuijers (WD) moest naar aanleiding van die affaire vertrek ken. Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad waarschuwde wet houder P. Bordewijk van financiën. De administratieve organisatie en interne controle moesten worden verbeterd. Bordewijk trok interim manager Jamieson aan als hoofd van de directie financiën. Vorige week werd een notitie van hem openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de gemeente verliezen lijdt om dat bij de directie niet goed kan worden gewerkt. Noodzaak VB Accountants heeft vorig jaar echter het hele gemeentelijke appa raat doorgelicht. En daarbij vergele ken valt de nota van Jamieson bijna in het niet. In het rapport constateert het ac countantsbureau dat weinig verbe teringen zijn doorgevoerd sinds 1988. In de jaren '86, '87 en '88 stelde VB Accountants namelijk vast dat de administratieve organisatie niet aan de eisen voldeed. Zo was niet duidelijk hoe de interne controle op uitgaven en inkomsten was gere geld. Bovendien waren dossiers on volledig waardoor geen oordeel kon worden gevormd over 'de juiste toe kenning en vaststelling van subsi dies'. Gegevens over interne over boekingen werden ook onvoldoen de bijgehouden, constateerde het bureau. "Tot op heden zijn met betrek king tot deze onderdelen nauwe lijks verbeteringen aangebracht. Wij brengen hierbij de noodzaak van deze verbeteringen nogmaals onder de aandacht", staat in het rap port. Bontzaak beklad met rode verf LEIDEN De pui van een bont zaak aan de Breestraat is gisteroch tend voor de derde keer met rode verf besmeurd. De 76-jange eige naar van de zaak heeft aangifte ge daan. Eerder werd de zaak afgelo pen vrijdag en in de nacht van zon dag op maandag al in de rode verf gezet. Minstens 82 plaatsen op earpoolpunt S4 LEIDEN Het earpoolpunt bij de S4 in Leiden krijgt minstens 82 par keerplaatsen. Dat deelde gedepu teerde T. Jansen gisteren mee. Mo gelijk kunnen er in de toekomst nog meer auto's worden geparkeerd. Als de belangstelling van automobi listen groot is, zal de provincie waarschijnlijk stukken grond aan kopen om het earpoolpunt uit te breiden. Met de aanleg is in eerste instan tie acht ton gemoeid. Realisering van een busroute kost nog eens drie a vier ton. Het is de bedoeling dat bussen uit Den Haag en Katwijk een halte krijgen op het carpool- punt. Mensen uit de Bollenstreek kunnen daar hun auto neerzetten en met de bus verder reizen richting Den Haag. Bij het earpoolpunt komen ook fietskluizen en -klemmen. Verder wordt met PTT en ANWB onder handeld over de plaatsing van een telefooncel en een praatpaal. Groen Linies: verkiezingsstunt van D66 en WD LEIDEN - De oppositie wil dat de B en W om voor die tijd te formule- Leidse gemeenteraad zich buigt ren wat het denkt te doen aan de over de financiële problemen die de chaos bij de directie financien, gemeente al veel geld hebben ge- De oppositiepartijen willen snel kost. Dat gebeurt vermoedelijk op actie van het gemeentebestuur, om- 26 maart. In een gezamenlijke brief dat een nieuwe bezuinigingsronde vragen D66 en WD het college van (Van ongeveer 10 miljoen gulden) voor de deur staat. Desondanks vin den WD en D66 een onmiddellijke interpellatie bij de eerstvolgende raadsvergadering van vanavond niet nodig. WD-fractieleiderT. van der Nat: "Bordewijk heeft al toege zegd snel met een standpunt van LEIDEN - Gedeputeerde H. van der Meer (CDA) van de provincie Zuid- Holland en wethouder J. Walenkamp gingen gistermiddag door de knieën om een start te maken met de herbestrating van het parkeerterrein rond de Groenoordhallen. Het is de bedoeling om binnen driejaar het totale terrein (circa zes hecta re) te herbestraten. Er komt een route voor de auto's en er worden nieuwe parkeerplaatsen aangelegd. De bestrating, een werkervaringsproject begeleid door het Gewestelijk Arbeidsbureau, wordt uitgevoerd in verschillende fasen. De gehele herbe strating kost ongeveer 2,3 miljoen gulden. Het geld voor de eerste fase is in middels beschikbaar gesteld door gemeente, provincie en het GAB. (foto jan LEIDEN - Minister H. d'Ancona van WVC heeft gisteren het start sein gegeven voor het Leidse werk gelegenheidsproject in de culturele sector. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde liet de minister weten blij te zijn dat Leiden als eerste stad een dergelijk project heeft opgezet. Het is de bedoeling dat werklozen een opleiding krijgen om een steen tje bij te dragen aan het onderhoud van het Leidse cultuurbezit. Veel musea hebben kunstwerken die verloren dreigen te gaan door ge brek aan onderhoud. Om dit te voorkomen is een reddingsoperatie gestart, het zogenaamde 'Deltaplan voor het cultuurbehoud'. Als voorbeeld noemde de minis ter de collectie van Volkenkunde. d'Ancona start werkproject in cultuursector Er bestaan daar grote achterstan den in beheer en behoud, die zijn ontstaan door verhuizing en slechte huisvesting. Met geld uit de pot van het Deltaplan zijn inmiddels registra tiemedewerkers aangesteld. Zij starten een grootscheepse operatie om de belangrijkste delen van de collectie onder te brengen in nieu we depots. Binnenkort worden nog enkele behoudsmedewerkers aan getrokken om hierbij te helpen. Burgemeester Goekoop gaf in zijn toespraak aan dat in een kleine twee maanden inmiddels tien per sonen zijn geplaatst. Zo is bij voor beeld bij Volkenkunde een biblio theekmedewerker aangetrokken en bij de schouwburg een theatertech- Bij de kunstuitleen zijn medewer kers geplaatst voor de reparatie- werkplaats, kunstdocumentatie en de balie. Voorts zit bij de Lakenhal een medewerker registratie en bij de Openbare Bibliotheek een admi nistratieve kracht. Tenslotte is de directie kunst en cultuur inmiddels uitgebreid met een beleidsonder steunend medewerker. LEIDEN "Ik ben hier niet ge komen om tegen u te zeggen: zo iets doet mijn zoon niet", zo trachtte een moeder gisteren vooringenomen reacties in het kantongerecht bij voorbaat te pa reren. De vrouw had een volm acht van haar zoon gekregen om hem te verdedigen. "Want zijn op voeding is natuurlijk ook niet he lemaal probleemloos verlopen", openbaarde deze goed van de tongriem gesneden ouder uit de omgeving van Alkemade verder. Van zijn verkeersopvoeding stond dat inderdaad vast. De jongen was gedagvaard we gens een overtreding. Hij wilde zijn vriendin en nog een meisje bij de Digros, waar ze werkten, met zijn auto ophalen. Helaas nam hij volgens het proces-ver- baal in de buurt daarvan een bocht naar rechts iets te ruim. Op de linkerweghelft kwam hem een politiewagen tegemoet. De verba lisant kende hem, maar slingerde hem geheel volgens het verkeers reglement op de bon. De jongen was zo verontwaardigd over de in zijn ogen uiterst lullige bekeu ring, dat hij zijn moeder naar hel kantongerecht stuurde om hel klusje te klaren. "U had hem moeten zien, edel achtbare, toen de accept-giro voor de boetebetaling binnen kwam. Die heeft hij direct in snip pers gescheurd", zo sprak ze mee levend. Maar deze actie bleef niel zonder resultaat: moeders mochl de vuile was - dagvaarding - op knappen. Mr. R. Th. van Leeuwen is een rechter, die zich doorgaans pro beert in te leven in de verdachte, waarbij hij wel eens iets van per soonlijke lotgevallen prijsgeeft. Maar zelfs hij kon voor het ver scheuren maar weinig begrip op brengen. "Mevrouw, ik weet uit jarenlange advocaat- en rechters- praktijk dat wie boos wordt onge lijk heeft" reageerde hij, voor zijn doen koel. Moeder gooide daaren tegen al haar wapens in dé strijd en bleef maar volhouden dat haar jongen heel erg onrechtvaardig behandeld was. De rechter vond de juiste toon. Hij noemde haar geen mevrouw meer, maar plaatste zichzelf in de opvoedende rol"Ik denk dat uw zoon een beetje ballorig is". En hij strooide nog meer broodnodig zout in de wonden. "Misschien beseft uw zoon helemaal niet hoe de regels precies zijn. Ik zou zeg gen, wijs hem daar eens op". Het werkte en moeder trapt er in: "Mijn zoon zei wel dat hij die bocht misschien correcter had kunnen nemen". "Ja, zo kun je het ook noemen", scoorde de rechter. "Ik denk dat het uw moe derhart is dat spreekt". Dat ont kende de dame echter. Waarna of ficier van justitie mr. M. van den Honert en de rechter zich vonden in de hoge straf van 110 gulden. Boterham Van Heerhugowaard in de kop van Noordholland naar het achter Zoetermeer gelegen Bleiswijk. Als een ondernemer dat stuk elke dag moet rijden, is dat inderdaad een lang eind. Maar of dat nu voortdurende snelheidsovertre dingen rechtvaardigt? "Wij moe ten ondernemen en met al die fi les probeer je in te halen, waar er in te halen valt", zo drukte de ge dagvaarde ondernemer-in-kwes- tie zich zonder omwegen uit. "Ik begrijp dat u ook een boter ham moet verdienen", zei rechter Van Leeuwen. Daarmee hield echter zijn begrip ook op. "Maar het kan natuurlijk niet. Al die on gelukken die er op die wegen ge beuren, ontstaan omdat mensen zich niet precies aan de maxi mumsnelheid houden. Kijk, als het technisch mogelijk zou zijn om tweehonderd kilometer per uur zou te rijden als automobilist en iedereen hield zich er aan was er niets aan de hand", aldus de rechter. Van Leeuwen probeerde het kort te houden. "Er moet gewoon 100 kilometer per uur worden ge reden en daarmee punt uit". En toen kwam hij op zijn best voor de dag. "Als kantonrechter kan ik het niet maken om overtredingen te begaan. Dus ik probeer me aan de snelheid te houden. En dan merk ik dat andere weggebrui kers mij volgen, want de mens is toch een kuddedier", zo gebruik te de rechter zijn voorbeelds (functie)". En hij wist nog meer. "Stel nou dat u vanuit Groningen moest ko men, dan zou u nog harder gaan rijden". Dat ontkende de man. "Nee, in Groningen heb je geen fi les", wist hij. "En als je nu eens een familielid bij een ongeluk ver liest, dan..." suggereerde de rech ter. "..Ga je er misschien anders over denken", zei de verdachte op een toon of hij helemaal geen fa milie had. Zo'n man belooft na tuurlijk nooit beterschap. De officier van justitie sprak in zijn requisitoir over het 'bedrijfs risico' dat de man telkens weer nam. Maar hij wees op een ander gevaar. Bij plotselinge file-vor ming was de remweg bij de te ho ge snelheid (ruim over de 100 ki lometer per uur) van verdachte 120 meter per seconde en bij een normale snelheid 74 meter. Mr. Van den Honert eiste tenslotte 220 gld of 5 dagen zitten. De rech ter bleek toen wel enig begrip voor 's mans motieven op te kun nen brengen. De ondernemer kwam er met het oorspronkelijke transactie bedrag van 186 gulden van af "omdat hij zijn verhaal was komen vertellen". het college te komen". P. Langen- berg, fractievoorzitter van D66: "De financiële problemen spelen al veel langer, het is flauwekul om nu mor gen meteen een oplossing te ver wachten". Eind november beschikten een aantal raadsleden al over een ver trouwelijk rapport over de gemeen telijke organisatie. De vraag is waar om de fracties niet al in november aan de bel hebben getrokken, of het VBA-rapport bij de commissie-ver gadering in januari op de agenda hebben gezet. Langeberg, voorzit ter van de commissie van de reke ning "Het rapport was vertrouwe lijk, dus we konden niet in het open baar uitspraken doen. Bovendien moesten wij in januari ook heel ur gente zaken behandelen, zoals de begroting over 1989". J. Laurier van Groen Links rea geerde vanochtend verbaasd op het verzoek van D66 en WD In de commissie financien is vorige week afgesproken dat het college binnen twee a drie weken met een stand punt komt. "Het is raar dat D66 en WD vijf dagen geleden instl mdtt met deze procedure en nu. MD de vooravond van de verkiezingen, in eens haast willen maken". Laurier verbaast zich ook over het feit dat Langenberg en Van der Nat, beiden lid van de commissie voor de rekeningen, pas nu aan dacht wagen voor het rapport van het verificatiebureau. "Ze hebben dat sinds begin december onder hun hoede en zagen geen enkele aanleiding om in welke vergadering dan ook dat rapport aan de orde te stellen". PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze had minder moeite met het verzoek van D66 en WD "Wy zit ten een beetje op dezelfde lijn. Er moet nu een politiek oordeel van het college komen over de nota van Jamieson. En het volgende dat aan de orde is. is een politiek oordeel over de oplossing die wordt aange dragen". Babykleding gestolen LEIDEN - Een babyzaak aan het Bevrijdingsplein mist sinds afgelo pen weekeinde 20 boxpakjes en 30 truitjes. De truitjes voor kinderen tussen de drie en zes maanden be vatten een afbeelding van een nijlpaard, een boot en wat ballon nen. De toegangsdeur van de win kel werd geforceerd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13