eer aandacht voor beginner watersport Nederlandse milieuwetten aardig voor watersporter Onderhoud motor voorkomt pech Voor elke beurs is er 'irboot(je) Ondernemers bezorgd over toekomst van jachthavens HISWA '91 VRIJDAG 1 MAART 1991 °AGINA 9 Op Hiswa 91 bijna 400 exposanten Hiswa 91 gaat verder op de koers die vorig jaar is uitgezet, zegt Wim van der Loo, adjunct directeur beurzen en tentoonstellingen van de Amsterdamse RAI. "De Hiswa biedt meer dan een overzicht van watersportartikelen of een gezellig dagje uit. Voor ons is het het be langrijkste dat bezoekers zich uitgebreid kunnen informeren. Bij gebrek aan kennis ont breekt immers vaak ook de interesse voor een bepaald produkt", zegt hij. "Aantrekkelijke demonstraties en een goede uitleg maken de bezoeker vertrouwd met de geëxposeerde ar tikelen." Met deze opzet trachtte de Hiswa motorbootvaarders kunnen ruim- zich ook vorig jaar al van de vele an- schoots terecht in een aparte hal. dere watersporttentoonstellingen De sportiefste zeilers kunnen hun te onderscheiden. Volgens Van der hart ophalen in de Amstelhal. waar Loo is dat redelijk goed gelukt. Het de snelle catamarans liggen. De Eu- publiek toonde zich met de toege- ropahal zal zoals gewoonlijk weer nomen informatieverstrekking en drommen kijkers trekken. Daar be de overzichtelijker indeling naar vinden zich de grote, dure jachten, branche ingenomen. In totaal be- Blikvanger is de steiger van 130 me- zochten 120.000 mensen de beurs, ter, waaraan liefst 45 schepen lig- Dat hield niet over. De beursorgani- gen. De jachten, waaronder een satie hoopt tijdens de komende platbodem en een fraai gelijnd hou- 36ste editie van de Hiswa meer be- ten zeiljacht van bijna 15 meter, zoekers over de vloer te krijgen. De biedt een duidelijk overzicht van eerste voortekenen zijn overigens wat er op de Nederlandse markt te niet slecht. De tentoonstelling telt koop is. Grote motorjachten liggen bijna 400 exposanten, 10 procent broederlijk naast scherpe zeiljach- meer dan in 1990. ten. Twaalf 'steigerschepen' zijn niet eerder in Nederland tentoonge- Starteiland Dit jaar krijgt de beginnende water sporter meer aandacht. Extra infor matie over onder andere het volgen van vaaropleidingen, varen met charterschepen en zeilen met klei nere boten moet deze starters op weg helpen. Ook degenen die heb ben besloten voor de eerste keer in hun leven een boot te kopen, komen meer aan hun trekken dan voor heen. steld. Houtbouw De marktontwikkelingen in de plankzeilensector hebben ook hun invloed op de Hiswa. Het surfpavil- joen is opgedoekt. Uiteraard zijn er wel individuele deelnemers. De houtbouw komt aanzienlijk beter uit de verf. Klassieke houten boten liggen naast moderne hout-epoxy schepen. De nieuwste technieken Uit de vorig jaar gehouden enquê- worden op dit houtbouwpaviljoen te bleek dat een op de vijf bezoekers gecombineerd met de nostalgische geïnteresseerd was in open of half uitstraling van traditioneel materi- gedekte zeilboten. Een vloot kleine aal en materieel, kajuitzeiljachten ligt afgemeerd aan Voor het overige omvat het expo sitieprogramma alle pleziervaartui gen, masten en zeilen, motoren en onderdelen, watersportkleding, verhuur van boten, ligplaatsen en stalling, toeristische informatie, makelaardij, jachtontwerpen, repa ratie en dienstverlening. Een aardigheidje tijdens deze Hiswa is de verkiezing van de ha- het jaar. Haven- Bubble de kleinste De Bubble Boat wordt op de Hiswa door het Ridderkerker Eurovinil Benelux gepresenteerd als het kleinste type zeilboot. Het opblaas- venmeester bootje heeft een diameter van 1,30 meter en weegt 12 kilo. Het is be doeld voor kinderen vanaf 4 jaar. De ronde vorm, de band en de kunststof kiel moeten voor vol doende stabiliteit zorgen. De Bub ble Boat, die f830,- kost, is ook met elektromotor leverbaar. meesters zijn de spil waar alles i haven om draait. Iedere waterspor ter komt met hem in aanraking, of het nu als ordebewaker, pompbe diende of gastheer is. Op de ope ningsdag van de Hiswa wordt aan het publiek bekend gemaakt op wie de keuze is gevallen. Kinderopvang Hiswa 91 is van zaterdag 2 tot en met zondag 10 maart dagelijks ge opend van 10 tot 5 uur. zowel op werkdagen als in het weekeinde. Evenals vorig jaar is de tentoonstel ling donderdag 7 en vrijdag 8 maart ook 's avonds, tot 10 uur, te bezoe ken. Volwassenen betalen voor een dagkaart f 15 per persoon; kinderen tot twaalf jaar onder geleide en hou ders van een Pas 65 kunnen voor f7,50 naar binnen. Er is opvang voor kinderen van 2 tot 8 jaar. Het beurscomplex ligt ongeveer zeven minuten lopen van het spoor wegstation RAI Amsterdam. Dit station heeft via Schiphol ieder kwartier een snelle verbinding met Leiden. Een eigen schip is de droom van elke watersportliefhebber. Tus sen dat verlangen en de verwe zenlijking ervan ligt doorgaans een drempel: geld. Het idee dat de pleziervaart alleen is weggelegd voor welgestelden, is inmiddels achterhaald. Er is tegenwoordig voor elke beurs wel een boot of bootje. Hoeveel geld men aan een vaar tuig kwijt is, is afhankelijk van de eigen voorkeur. Wil men sportief bezig zijn en valt de keuze op een kano. dan is men voor een paar honderd gulden klaar. Kosten voor ligplaats of stalling zijn er niet, terwijl het onderhoud mini maal blijft. Plankzeilen is wat duurder. Een complete surfuit- rusting vergt een investering van gemiddeld f2000. De sportieveling die meer schip wil, moet dieper in de buidel tasten. Kleine open zeilbootjes kosten f2500 tot f 4000; grotere ty pes variëren in prijs van pakweg f 10.000 tot f25.000. Wie de voor keur aan ontspanning boven in spanning geeft, kiest wellicht lie ver voor een motorboot. Een klei ne motorboot is er vanaf zo'n f 10.000. Bedenk wel dat bij snelle boten de brandstofkosten ook snel kunnen oplopen. De kajuitmotorboot is in ons land een populair scheepstype. Voor een volledig uitgerust exemplaar moet wel een flink be drag op tafel komen. In het on langs verschenen rapport Toe-- komstverkenning Watersport wordt gesproken over een gemid delde dagwaarde van f75.000. Volgens de samenstellers van deze nota komen daar de jaarlijk se kosten van liggeld, verzeke ring, onderhoud, brug- en sluis- gelden, brandstof en reiskosten (in totaal geraamd op f5600) nog bij. Op het eerste gezicht een boel geld, maar als men bedenkt dat ook vakanties aan boord worden doorgebracht, komen de kosten in een ander perspectief te staan. Bovendien zijn de genoemde be dragen niet meer dan een indica tie. Met een kleiner schip zullen de kosten lager zijn. Liggelden worden bijvoorbeeld per meter berekend. Wil men voldoende leefruimte aan boord combineren met zei len, dan komt een kajuitzeiljacht in beeld. Evenals bij de motor jachten is hier een keur aan mo dellen en dus prijsklassen te vin den. Er zijn kajuitzeiljachtjes, met een lengte van 6 meter, op de markt voor zo'n f25.000. Iets gro tere types (van 6.50 tot 7,50 meter) zijn te koop tegen prijzen van f35.000 tot f45.000. Veel gemeentehavens over in privébezit Hoewel exacte cijfers ontbreken, zijn Nederlandse ondenemingen in de bedrijfstak waterrecreatie, niet gerust op de ontwikkeling van de bezettingsgraden van jachthavens. Wanneer alle initiatieven tot het cre ëren van ligplaaten worden geïn ventariseerd en dit getal tegen de jaarlijkse groei van het aantal ple ziervaartuigen wordt afgezet, bete kent dit een daling van de bezet tingsgraad van 1,5 tot 2,5 procent per jaar op termijn. De Hiswa signaleert verder een tendens tot het privatiseren door de overheid van jachthavenaccommo daties. Uit onderzoek blijkt dat een vijfde van de gemeentelijke jacht havens de komende jaren in privé bezit komt. De meest genoemde re denen daan-oor zijn dat gemeenten de exploitatie of het bezit van jacht havens niet meer rekenen tot hun takenpakket en dat de tekorten op de exploitatie van de dergelijke voorzieningen te hoog oplopen. Sinds 1981 is het aantal jachtha vens in Nederland met 8 procent toegenomen tot ongeveer 960. De helft daarvan wordt als onderne ming geexploiteerd Van de andere helft wordt tweederde deel beheerd door watersportverenigingen en een derde door de overheid of een stichting. Ondanks een gestage daling van nieuw te realiseren ligplaatsen blijkt er toch nog een gemiddelde leegstand van 15 procent te zijn. vooral bij de commerciële jachtha vens. Dat laatste zou te maken kun nen hebben met de hogere tarieven die in deze accommodaties moeten worden betaald. «A UJcA&r je. Ltf 2-10 MAART 1991 151 m AMSTERDAM Prijsvraag moet milieutips boven water brengen De rijksoverheid en de organisa ties ANWB, KNWV en Hiswa Vereniging hopen met het uit schrijven van een prijsvraag voor watersporters veel nuttige milieutips te krijgen. Degene die met de waardevolste oplos sing voor de dag komt, krijgt een geheel verzorgde vaarva kantie binnen Europa voor twee personen ter waarde van f 5000. Daarnaast zijn er tientallen ca deaucheques van f250 en f100 Het startschot voor de wed strijd 'Houd ons water schoon, maak er een sport van' wondt morgen bij de opening Van de Hiswa gegeven. De milieu-idee ën over verven, toiletten, afval, bilgewater. reparaties, schoon maken en wat dies meer zij wor den ingewacht op het prijs vraagsecretariaat van de Hiswa Vereniging in Edam. Op 1 au gustus wordt de bus geopend. Juryvoorzitter is milieuminister Hans Alders. i stuk plastic in de schroef De Nederlandse milieuwetgeving is nogal aardig voor de watersporter. Vergeleken althans met landen als Zweden. Zwitserland en Duitsland, die aan snel varen, gebruik van mo toren, het toepassen van bescher mingsverven, afmeren en dergelij ke aanmerkelijk strengere eisen stellen. Als in Duitsland een met anti-fou- ling bestreken Nederlands plezier jacht wordt ontdekt, kan de schip per stante pede de steven huis waarts wenden. Bij een bezoekje aan Zwitserland wordt aan de grens het onderwatertoilet hermetisch af gesloten. Poep in de plomp is daar een doodzonde. Overtreders kun nen in deze landen op een stevige douw rekenen. In Nederland is het allemaal een stuk soepeler. Natuur en milieu mo gen zich hier weliswaar in de toene mende zorg van de overheden ver heugen - zie de vele nota's en rap porten die hierover in Den Haag worden afgescheiden -. maar tot een echt strenge regelgeving heeft dat (nog) niet geleid. De grote vraag is of die ook echt nodig is. De milieuridders menen van wel. digheidsgevoel van degenen die zich niet aan dergelijke kwalijke za ken bezondigen". De politie wil niet alleen het ge drag van de recreerende waterspor- de I WÊ,V JHH H ter- vrijheid-blijheid een groot goed. De bergingen, scheepswerfjes, bruine watersporter is wijs genoeg natuur, zijn domein immers, te laten. Relevante regels zijn pri- wil zij de controle intensiveren. U ma. maar al te bevoogdend doen. zal gangspunt is in eerste instantie juist een negatief efïect op de eco- formerend nomie hebben, zo houden zij de wei- werk te gaai felende Haagse beleidsmakers met liserend op te treden, graagte voor. In een recent rapport van de bei de watersportbonden staat zelfs dat zijn. bewijzen de vluchten die t invoering van een vaarbelasting de motiverend zal werken op het milieubewuste gedrag van de wa tersporter en dat zijn bestedings ruimte voor milieuvriendelijke pro- helikopter van de luchtvaartdienst van de rijkspolitie onderneemt. Er wordt dan ook speciaal gelet op oliesporen, die inderdaad worden ontdekt. Maar bijna-altijd blijft het Niets is vervelender dan op een vries om het jaar te vervangen. zoen. Dit kan het beste gebeuren tussen aandrijving en motorfunda dukten dan wordt beperkt In direc- proces-verbaalboekje in de borst te zin heeft deze (doel-)belasting zak. want van de daders ontbreekt (waarvan de opbrengst, naar de meestal elk spoor. bonden vrezen, in 's lands algeme- ne-middelenpot zal verdwijnen) dus juist een averechts effect, me- velender dan op mooie dag een boot te hebben met een motor die het begeeft. Veel mo torproblemen zijn echter te voorko men door een goed onderhoud. En vaak kunt u dit zelf uitvoefen. Met tijdig onderhoud beleeft u niet al leen meer plezier van uw schip, maar het bespaart vaak ook hoge re paratiekosten. De deelnemers aan het motorpa viljoen op de komende Hiswa beste den extra aandacht aan onderhoud. Bezoekers kunnen er terecht met al le onderhoudsvragen. Hier alvast een aantal belangrijke tips voor in- bouwmotoren. Een motor kan worden gekoeld met zoet of zout water. Bij motoren met zoetwaterkoeling moet voor de winter worden gecontroleerd of er genoeg antivries in het systeem zit. Het is overigens raadzaam de anti- het jaar te vervangen. Voor met zeewater gekoelde sys temen moet u het water aftappen uit de motor en keerkoppeling. Daarna het systeem doorspoelen met zoet water om slib en zout te verwijde- Een impeller pompt het koelwa ter door het systeem. Controleer de impeller van tijd tot tijd op eventue le beschadigingen. Een defecte im peller kan er de oorzaak van zijn dat de motor niet of onvoldoende wordt gekoeld met alle kostbare gevolgen van dien. Vervang de impeller in elk geval om het jaar. Plaats ook direct een nieuw pakking bij het bevesti gen van de pompdeksel. Dit kan het beste gebeuren tussen aandrijving en motorfunda ?er de motor of het systeem tie zorgvuldig. Heeft het schip een arm is. aquamatic-aandrijving dan is con trole van de balgen voor de aandrij ving en uitlaat nodig. Bij schroefaandrijvmg moet voor al op beschadigingen van die tor'circuleren!DiTfilterkan heTbést ®chr°e( r^den gelet >?a,.kan lei- nog v Het oliefilter zorgt er voor dat er geen zout, metaaldeeltjes en andere schadelijke substanties door de i 100 gen, Botenverhuurmarkt verwacht groei De botenverhuurmarkt zal dit jaar een groei van ongeveer 6 procent verto nen. Dat verwacht de branchevereniging Hiswa. Zij baseert de veronder stelde toename op het houden van meer korte vakanties in Nederland. Vo rig jaar steeg het aantal huurders in vergelijking met 1989 met 5 procent. De huurders komen voornamelijk uit Duitsland (70 procent). Het Neder landse aandeel is niet meer dan 20 procent en de rest komt uit andere lan den (10 procent). Opvallend in deze sector is dat het boekingstijdstip steeds verder naar voren schuift, nu al in de maanden november en decem ber. Het aantal verhuurbedrijven bedraagt bijna 300. Het totale schepenbezit van deze ondernemingen ligt op 3000 eenheden. De Nederlandse verhuur ders waren vorig jaar goed voor een omzet van in totaal 75 miljoen gulden. De V-snaren, die dynamo en zoetwaterpomp aandrijven, moeten tweemaal per jaar worden gecontro leerd op spanning. Bij het indruk ken van de snaar mag er niet meer dan 5 millimeter speling zijn. Ook is van belang dat de snaren niet gebar sten of gerafeld zijn of te diep lig gen. Een versleten snaar veroor zaakt een lager vermogen van de dy namo en de pomp. Als de snaar breekt raakt de motor oververhit en wordt de accu niet meer opgeladen. De slangen van het koelwater- zmv circuit moeten soepel zijn en de klemmen moeten verkeren. Een schoon luchtfilter laat de mo tor op maximaal vermogen draaien met een zuinig brandstofgebruik. Vervangen na 200 vaaruren. Het brandstoffilter en de waterafschei- der moeten elk seizoen worden ver vangen. Zorg ervoor steeds reserve- filters aan boord te hebben. Onderhoud aan de accu is es sentieel. Smeer de polen in met zuurvrije vaseline zodat oxydeyor- ming wordt voorkoming en de accu minder goed wordt opgeladen. Bo- vendien regelmatig controleren of de°verf bij de de accu wordt opgeladen en of het vloeistofpeil goed is. Indien nodig de accu bijvullen met gedestilleerd water. den tot trillingen, een lagere snel heid en in het ergste geval bescha digde lagers. Zelfs de kleinste be schadiging kan al cavitatieschade (lijkt op corrosieschade) veroorza ken. Loop van tijd tot tijd de zink of manesium-anodes na die de aan drijvingen en schroeven tegen cor rosie beschermen. Vervang de ano de als er meer dan 50 procent van verdwenen is. Reinig wel eerst het bevestigingsoppervlak. nen zij. Effectief Milieucoordinator Tabe Beers van de rijkspolitie Friesland constateert wel dat de watersporter beslist niet de vrije hand kan worden gegeven. "Wij zien dat sommigen, uit onkun de of pure desinteresse, het opper vlaktewater vervullen, te snel varen en oevers beschadigen. Die gooien er met de pet naar. Tegen hen moet je kunnen optreden, om zo ook tege moet te komen aan het rechtvaar- Vaarscholen samen Onder het motto 'Nederland Water land' presenteren 12 Nederlandse vaarscholen zich gezamenlijk op het Opleidingenplein in de Amstel- h.il VU het RAI-gebouw Bezoekers kunnen op dit plein terecht voor al lerlei soorten opleidingen en cur sussen voor watersporters. Zoals een zeil- of surfcursus, gekoppeld aan een vakantie op het water, maar ook een opleiding in scheepsnavi- gatie. Het is van belang da motorolie na elke 50 bedrijfsuren te vervan gen of in elk geval eenmaal per sei- en ongestoorde vaart is het ;n reserveblok en zekerin- boord te hebben. De con- goede staat tactpunten van de schakelaars en de ruimte achter het bedieningspa neel van tijd tot tijd behandelen met een vochtwerende spray. Controleer bij een boot met S- aandrijving de rubberafdichting Een ontvettende oplossing rei nigt de motor en keerkoppeling. Als lotor of de aandrij ving is beschadigd herstel dit zo spoedig mogelijk ter voorkoming van roestvorming. Vervang oude slangen op tijd zodat het vrijkomen van gevaarlijke uitlaatgassen wordt voorkomen. Tijdens de winterstalling is het belangrijk dat de boot goed wordt geventileerd. Deuren en luiken moeten openstaan om condens- en schimmelvorming te voorkomen. Overigens is een schone machine kamer een vereiste voor de veilig heid op het water. i-safe Benelux uit Woudenberg i nodel Arkona IS. getoond. Het i i echte hfhelt niet altijd noodi en lifebelt te dragen. Er z

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9