Aftocht troepen VS niet binnen half jaar Herstelbetalingen niet geëist in resolutie PLO: nu Israël uit de bezette gebieden Franse advocaat wil Hussein verdedigen Omvang schade in Irak onbekend VRIJDAG 1 MAART 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 Major: Irak moet wapens ontmantelen LONDENAVASHINGTON/BAGHDAD (GPD/DPA) De terugreis van alle bijna 540.000 Amerikaanse militairen uit het Golfgebied zal meer tijd in beslag nemen dan de bijna zes maanden die nodig waren om de VS-strijdmacht in Saudi-Arabië te krijgen. De Verenigde Staten hopen over enkele dagen te beginnen met de repatriëring van soldaten in zuid-Irak, Kuwayt en Saudi-Arabië. PARIJS (GPD/IPS) - De Franse advocaat van oorlogsmisdadiger Klaus Barbie, de 65-jarige Jac ques Vergès, heeft verklaard dat hij de Iraakse dictator Saddam Hussgin wil verdedigen wanneer die tot "oorlogsmisdadiger zou worden uitgeroepen en voor een internationaal gerechtshof zou worden gesleept". Nu de Golfoorlog ten einde is, richten de ogen van sommigen zich inderdaad van het slagveld naar de rechtszaal. De overwin naars fluisteren over een moge lijk proces tegen Saddam Hus sein en andere Iraakse leiders. De Amerikaanse president Bush heeft gesproken over Sad dam Husseins "oorlogsmisda den". Een heel leger advocaten is al bezig daarvan een lijst op te stellen. Een Franse diplomaat in New York weigerde te zeggen of zijn land zo'n proces zou steunen. "We praten er niet over", was het enige dat hij kwijt wilde. Als de leden van de anti-Iraakse coalitie besluiten Saddam Husayn voor het gerecht te da gen. liggen er volgens juridische deskundigen drie wegen open. De eenvoudigste manier, juri disch gesproken, zou zijn om de Iraakse leider te laten verschijnen voor een Kuwayse rechtbank. Zo wel de invasie in Kuwayt als de wreedheden begaan door het Iraakse leger, zouden dan aan de orde kunnen worden gesteld. Volgens een andere benadering hebben de beschuldigingen te gen de Iraakse leiders betrekking op misdaden tegen het internatio naal recht. In dat geval zouden zij overal terecht kunnen staan. Een derde mogelijkheid zou zijn een internationale rechtbank te cre- eren of een ad hoe rechtbank, naar het voorbeeld van de Neu renberg se processen, waarin na de Tweede Wereldoorlog nazi's werden berecht. Hoewel de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties al in 1948 een resolutie uitvaardigde voor de oprichting van een per manent juridisch orgaan dat mis daden als volkerenmoord zou moeten berechten, is dat er nog altijd niet. Het idee van een per manent hof wordt ook niet uni verseel gesteund. Verscheidene leden van de coalitie, waaronder Groot-Brittannie en andere Eu ropese landen, hebben hun twij fels geuit over het idee. In elk geval weet Hussein zich al verzekerd van een advocaat, mocht het inderdaad tot vervol ging komen. Jacques Vergès staat bekend om zijn controver siële uitspraken en zijn diepe haat tegen Frankrijk. In de verdedi ging van Hussein ziet hij een goe de gelegenheid daaraan uiting te geven. "Als Saddam Hussein ge arresteerd wordt, zal ik op mijn beurt zijn vervolgers wegens oor logsmisdaden aanklagen", aldus Vergès. "Irak heeft volledig recht op Kuwayt. dat niet meer is dan een kunstmatige staat die een pro- dukt is uit het koloniale tijdperk. De Verenigde Staten hebben net zo lang gecomplotteerd tot ze Irak konden aanvallen en dat is een complot tegen de vrede. Amerika .heeft vele misdaden tegen de mensheid gepleegd". De VS hadden zich voorbereid op een landoorlog van zestig dagen en het duurt even voor alle materieel is verscheept, zo verklaarde generaal Kelly. Al het militaire materieel dat nu over het slagveld is verspreid moet worden verzameld. De ge bruikte pantservoertuigen en tanks worden vervolgens grondig ge reinigd en nagekeken alvorens zij op transport gaan. De Britse premier Major kwam gisteren namens de geallieerden met een nieuwe eis. Irak moet al zijn massa-vernietigingswapens ont mantelen. "We zullen via de Ver enigde Naties een toezegging van Irak proberen te krijgen dat het on der internationale supervisie al zijn ballistische raketten en massaver nietigingswapens vernietigt". On der toejuichingen van zijn aanhan gers omschreef Major de geallieer- VS sturen geen Irakezen tegen hun zin terug WASHINGTON (AP) - De VS zijn niet van plan Iraakse krijgsgevan genen tegen hun wil naar Irak terug te sturen. De stafchef van het Witte Huis, John Sununu, heeft dit giste ren verklaard. Hij zei overigens nte geloven dat de meeste krijgsgevan genen graag naar huis terugwillen. Duizenden Iraakse militairen die zich hebben overgegeven of krijgs gevangen zijn gemaakt, bevinden zich in de handen van de Saudische autoriteiten. Hun lot zal zeker on derwerp van gesprek zijn in de ko mende ontmoeting tussen de leden van de coalitie bij de Verenigde Na ties, aldus Sununu. Bush heeft het Iraakse volk opge roepen Saddam Hussein af te zetten en hoopt dat er een nieuwe regering gevormd kan worden 'die kan bij dragen tot een stabiele politieke si tuatie in de regio', aldus de stafchef. "Of het nu een omverwerping of een natuurlijke opvolging of wat dan ook is, wij zijn van mening dat het Iraakse volk zelf recht heeft op een keus. Eens zullen zij die keus ook maken". Sununu zei dat het mogelijk is dat het Iraakse volk nog niet in de gaten heeft hoe zwaar de verliezen eigen lijk zijn. Hoe meer het regime pro beert dit nieuws voor hen verbor gen te houden, des te'groter kunnen de veranderingen zijn als het nieuws eenmaal in zijn volle om vang bekend wordt. Aanslag Dev Sol ANKARA (AP) - De ondergrondse linkse organisatie Dev Sol heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag gisteren op de Ameri kaanse luitenant-kolonel Alvin Macke in de Westturkse stad Izmir, de tweede aanslag op gen Ameri kaan in Turkije binnen een maand. "Wij zullen onze activiteiten voort zetten totdat het imperialisme zijn handen van het Midden-Oosten af trekt", aldus een anonieme woord voerder van Dev Sol in een telefoon tje aan het plaatselijke kantoor van de krant Cumhuritet in Izmir. "Wij straffen de imperialistische mo gendheden door een hoge Ameri kaanse officier neer te schieten". Noodhulp EG voor Irakezen BRUSSEL (AP) - De Europese Ge meenschap heeft gisteren noodhulp ter waarde van 1,16 miljard gulden ter beschikking gesteld aan de Iraakse burgers. Het geld is bedoeld om een waterzuiveringssysteem aan te schaffen en andere sanitaire uitrusting te kopen. Ook bekijkt de EG of aanvullende hulp is geboden. De Europese Commissie verwel komde het staakt-het-vuren in de Golf en liet weten dat de EG klaar staat mee te helpen aan de opbouw van een stabiel Midden-Oosten. De EG-commissaris voor het Midden-Oosten, Abel Matutes, liet in een verklaring weten de bevrij ding van Kuwayt als een reden voor grote vreugde te zien. "We moeten ons nu richten op de consequenties van een oorlog die de coalitie en de Gemeenschap niet wensten", aldus Matutes. Hij zei dat de EG zal hel pen met de heropbouw van Kuwayt en Irak, met het opzetten van nieu we regionale veiligheidsovereen- komsten en met het bevorderen van economische samenwerking tussen landen uit het Midden-Oosten. Vandaag beslist de EG of zij de noodhulp aan Israel ter waarde van 581 miljoen gulden goedkeurt. Hier van zouden de Palestijnen in de be zette gebieden 232 miljoen krijgen. de overwinning als "één van de op merkelijkste" in de recente geschie denis. Aan de geallieerde kant zijn vol gens officiële cijfers 126 doden ge vallen, terwijl de schattingen van het dodental aan Iraakse kant steeds vaker de 100.000 te boven gaan. Van de ruim 700.000 soldaten zouden er nog slechts 40.000 tot oor logshandelingen in staat zijn. Van de 42 divisies zijn er in ieder geval 41 uitgeschakeld. 4 Amerikaanse tanks en 4000 Iraakse tanks zijn bui ten gevecht gesteld, zo verklaarde generaal Kelly. Het aantal krijgsgevangenen loopt snel op. Uit Franse bron werd gisteravond een getal van 80.000 ge geven, terwijl even later in Londen al van 175.000 werd gesproken. De geallieerden hebben het grootste deel van het Iraakse leger twee maal omsingeld. De kleine ring ligt in Kuwayt zelf en andere loopt van de Saudisch-Iraakse grens naar de havenstad Basra. Wreedheden Overal zijn wegversperringen waar zich terugtrekkende Iraakse militai ren worden gecontroleerd op wa penbezit en identiteit. Het Kuwayt- se verzet helpt de geallieerden met de identificatie van Irakezen die verantwoordelijk zijn voor wreed heden in Kuwayt-Stad. De Ameri kaanse generaal Neal verklaarde gisteren dat Washington niet van plan is deze misdaden onbestraft te laten. In Kuwayt-Stad, waar het verzet het bestuur heeft overgenomen, werd gisteren de eerste rouwbijeen- koFnst gehouden, voor drie Ku- waytse burgers die door Irakezen zijn gedood. Twee van hen waren op gruwelijke wijze gemarteld. Vol gens het verzet heeft vooral de Iraakse geheime dienst huis gehou den onder de Kuwaytse bevolking. De Amerikaanse, Britse en Fran se ambassades zijn gisteren weer betrokken door diplomaten. Militai- Irak houdt vol: geweldige zege BAGHDAD (AFP) - De Iraakse media zien het nog altijd anders. Na het staakt-het-vuren blijven ze vol houden het Iraakse leger de gealli eerde strijdkrachten verpletterend heeft verslagen. "De Republiekein- se Garde heeft de overwinning be haald in een grote tankslag", zo opent de al-Thawra, het dagblad van de regerende Baath-partij. "Bush gaf opdracht tot het bestand onder druk van de slagen die de Iraakse troepen zijn leger toebrach ten". De legerkrant al-Qadissiah is ook niet van haar stuk gebracht: "De krachten van het ongeloof zijn te ruggedreven, verslagen, onder de slagen van de speciale Iraakse een heden. Het aantal doden in de Ame rikaanse en geallieerde rangen loopt in de duizenden". ZURICH (Rtr/ANP) - Als Irak tot herstelbetalingen voor de schade in Kuwayt wordt gedwongen, zou dit een.bittere strijd losmaken over de hoogte van het bedrag en voorko men dat het Midden-Oosten einde lijk een stabiel gebied wordt. Dat zeggen diplomaten en specialisten irt de internationale politiek. De resoluties die door de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zijn aangenomen, stellen wel dat Irak aansprakelijk is voor de scha de, maar gaan niet zover dat herstel betalingen worden geëist. De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Kuwayt zijn de enige lan den die tot nu toe herstelbetalingen eisen, hoewel de minister van finan ciën van Kuwayt er al aan heeft toe ren hadden de gebouwen eerst zorg vuldig doorzocht op verborgen ex plosieven. gevoegd dat dergelijke betalingen niet onmiddellijk zouden hoeven plaatshebben. De betalingen kun nen worden uitgesmeerd over een groot aantal jaren, eventueel in de vorm van olie. Leden van de Kuwaytse opposi tie zeggen dat zij ook niet zitten te springen om nu Irak leeg te halen. Iran heeft nog niet zijn eis opgege ven van 300 miljard dollar herstel betalingen voor de oorlog die Irak tegen Iran voerde, maar het land heeft geen buitenlandse schuld en is niet afhankelijk van de herstelbe talingen gebleken om weer boven op acht jaar oorlog te komen. Het is zelfs na deze oorlog niet zo dat Irak helemaal zonder geld zit, ondanks enkele tientallen miljar den buitenlandse schuld die in de oorlog tegen Iran zijn ontstaan. De Japanse regering had Irak nog vlak voor de invasie op papier al 2,6 mil jard dollar aan kredieten toegezegd die, werd deze week gezegd, zouden kunnen worden opgetrokken tot vijf miljard op voorwaarde dat Sad dam Hussein Irak niet meer regeert. Bij gebrek aan enige democrati sche controle in Irak zijn volgens gevluchte politici en militairen waarschijnlijk ook miljarden naar privé-rekeningen in het buitenland verdwenen. Volgens mensen die in het verleden met Irak en andere lan den over wapenaankopen hebben onderhandeld, bestond soms 70 procent van de prijs voor geleverde produkten uit "provisie" voor de Iraakse regeringsambtenaren. Of de nog niet verwoeste wapens van Irak daarom zoveel waarde als ruilmid del zouden hebben, zoals de vlieg tuigen die naar Iran ontsnapten, moet maar worden afgewacht. Olie-industrie Het zal waarschijnlijk minstens twee jaar duren voordat de olie-in dustrie weer begint te draaien. Veel olie-installaties en raffinaderijen zijn kapotgebombardeerd. Boven dien zijn duizenden ingenieurs en andere hooggeschoolden het land de afgelopen jaren ontvlucht. Zij zullen niet willen terugkeren naar een land dat opnieuw een uitzicht loze toekomst heeft door herstelbe talingen. "In de Arabische wereld heerst een gevoel van solidariteit met het Iraakse volk", zei een Arabische di plomaat in Genève. "Men heeft ook het gevoel dat herstelbetalingen de mensen nog meer zouden doen lij den". Andere diplomaten waar schuwen dat herstelbetalingen de bron kunnen zijn van nieuwe con flicten. Zij trekken een vergelijking met wat in Duitsland gebeurde na de Eerste Wereldoorlog toen ook herstelbetalingen werden opgelegd en met de Tweede Wereldoorlog toen er een Marshallplan met mil jarden hulp kwam. Een andere Ara bische diplomaat vindt dat herstel betalingen alleen door andere Ara bische landen zouden moeten wor den opgelegd. Dat "opleggen" is trouwens ook al geen sinecure en zit vol juridische haken en ogen. Die beginnen al met de vraag wie mag bepalen hoe groot de geleden schade is, zegt Curt Gas- teyger. directeur van een instituut voor internationale zaken in Genè ve. Verder zeggen deskundigen in het internationaal volkenrecht dat er eigenlijk geen wettelijk*» kanalen zijn om herstelbetalingen af te TUNIS (Rtr/UPI) De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteren gezegd dat de internationa le gemeenschap nu Israël zover moet krijgen zich terug te trekken uit de bezette Arabische gebieden. "De Veiligheidsraad wordt nu ge test op geloofwaardigheid", ver klaarde het uitvoerend comité van de PLO via het Palestijnse persbu reau WAFA. "Israel moet worden gedwongen tot snelle terugtrekking uit bezet Palestijns en Arabische gebied en gevolg geven aan alle internationale resoluties waaronder die over de opheffing van de annexatie van Je ruzalem en de (Syrische) Golan- hoogvlakte", vindt het PLO-comité. De PLO en andere Arabische sympathisanten van Irak hebben de Veiligheidsraad veroordeeld voor de haast waarmee de resoluties na Iraks invasie van Kuwayt op 2 au gustus werden opgelegd terwijl resoluties gericht tegen Israël terzij de werden geschoven. De bevrijdingsorganisatie zei te hopen dat het bestand in de Golf oorlog een stap zou zijn naar "een politieke oplossing van het conflict die de volkeren in de regio ten goe de komt, in het bijzonder de bevol king van Irak en Kuwayt om hun onafhankelijkheid, soevereiniteit en een snelle terugtrekking van de buitenlandse troepen te waarbor gen". De Golfoorlog heeft de urgente en onvermijdelijke noodzaak getoond alle problemen in de regio op te los sen en als eerste de Palestijnse kwestie, aldus de verklaring. "De haat moet worden vergeten en de wonden, geprovoceerd door de cri sis, moeten worden overwonnen om de Arabische solidariteit te her stellen". Palestijnse leiders vrezen dat honderdduizenden Palestijnen die in Kuwayt en andere anti-Iraak se Golfstaten wonen doelwit wor den van wraakacties vanwege het pro-Iraakse standpunt van de PLO. Ook de Sovjetunie drong er giste ren op aan dat de wapenstilstand in de Golfoorlog met een duurzame politieke regeling bestendigd moe ten worden. Er werd op gewezen dat "de tijd rijp is" voor hernieuwde inspanningen om oudere proble men in het Midden-Oosten op te los sen. De Sovjetunie sluit een topont moeting tussen de presidenten Gor- batsjov en Bush niet uit om dat doel te bereiken. "Wij moeten elke hervatting van militaire actie in het Perzische- Golfgebied volledig uitsluiten" dwingen. Sommige diplomaten denken dat de geallieerden zouden kunnen proberen om de Verenigde Naties alsnog hier enkele resoluties te laten aannemen. Er zijn vertegen woordigers van de geallieerden die in hun woordgebruik net doen of de huidige resoluties herstelbetalin gen al verplicht hebben gesteld Het zou echter de eerste keer zijn en ju risten zeggen dat de stemming in de VN nu zo is dat men liever geen pre cedent stelt. Om de zaak uit te vechten via het Internationale Hof van Justitie moeten betrokken landen er alle maal DN akkoord gaan dat het Hof om een uitspraak wordt gevraagd. Maar op het negeren van uitspraken van het Hof staan geen sancties. ue Iraakse oppositie vindt het ei sen van herstelbetalingen logisch zolang Saddam Hussein aan de macht is. Over het algemeen wordt echter het idee verworpen dat het Iraakse volk nog eens zou moeten bloeden voor de fouten van een re gime dat het niet zelf heelt grkn/rri en dat jarenlang door de meeste lan den van de coalitie door dik en dun werd gesteund. De kwestie van de herstelbetalin gen zou snel naar de achtergrond kunnen verdwijnen, menen waar nemers, zodra er vrede is. "Zodra gevoelens van wraak afnemen en mensen ophouden te denken in ter men van persen wat er te persen valt uit de citroen die Irak heet. zul len mensen zich minder druk ma ken om herstelbetalingen", aldus Gasteyer. verklaarde minister Bessmertnych (buitenlandse zaken). Hij zei dat de Veiligheidsraad zich moet beraden over maatregelen om de toestand te stabiliseren. Ook deed hij een drin gend beroep op andere landen om gezamenlijk de wapenleveranties aan het gebied te veiminderen. Bes smertnych zei dat de Sovjetunie hierover al contact heeft opgeno men met de Verenigde Staten en en kele staten in het Midden-Oosten. "Landen, die voorheen niet de po litieke wil hadden om deze vraag stukken aan te pakken, moeten hun benadering heroverwegen", aldus Bessmertnych, die kennelijk doel de op Israel. In het Golfgebied moet volgens hem een veiligheidssysteem komen waarvan Irak niet mag worden uit gesloten. "We zijn er zeker van dat er geen betrouwbaar veiligheids systeem kan zijn als Irak niet een belangrijke rol in de regio speelt", verklaarde de minister. Hij sprak zich uit voor een "collectieve beper king" van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten. De Sovjetunie hoopt na de crisis haar betrekkingen met Irak verder uit te breiden, nu Baghdad "zijn po litiek heeft opgegeven en zich uit Kuwayt terugtrekt". Moskou zal daarbij contact zoeken met "geko zen leiders", zonder zich in Iraks binnenlandse aangelegenheden te mengen. De leden van het Europese Parle ment drongen er gisteren bij de twaalf regeringen op aan onmiddel lijk te handelen om een blijvende vrede te bewerkstelligen in het Mid den-Oosten. De voorzitter van het parlement, de Spaanse socialist En rique Baron Crespo, riep de Ver enigde Naties op een vredesconfe rentie te beleggen om alle conflic ten in het Midden-Oosten uit te pra ten. Arabieren blij maar ook bitter na Golfbestand AMMAN/BAHRAYN (Rtr/DPA) De Arabieren hebben het it—kt- het-vuren gisteren met opluchting, maar ook met enige verbittering be groet. Daarbij pleitten zij ook voor inspanningen om een einde te ma ken aan de verdeeldheid in de Ara bische wereld na de zeven maanden lange crisis in de Golf. De bevolking in de dunbevolkte Golfstaten voelt zich weliswaar ge sterkt door de nederlaag die het Iraakse leger is toegebracht. Maar deze landen beseffen ook maar al te goed dat hun militaire macht slechts een miniem aandeel heeft gehad in de strijd. "Ik voel me in mijn eer aangetast omdat Amerika de Arabische prdblemen oplost", zei een ingenieur in Bahravn. Velen anderen hebben evenwel ook met trots gekeken hoe hun eigen solda ten uit Saudi-Arabië. Kuwayt, Bahrayn. Qatar, Oman en de Ver enigde Arabische Emiraten ten strijde trokken. Syrië, dat troepen heeft gestuurd ter ondersteuning van de anti- Iraakse coalitie, wees er op dat de Arabieren snel moeten werken aan het helen van hun wonden en h< t bijleggen van hun meningsverschil len. "Als het resultaat van de Iraak se invasie Kuwayt een ramp bete kent voor alle Arabieren dan heeft de Arabische natie geen andere keuze dan over haar pijn, verbitte ring en wonden heen te stappen", om samen verder te werken, aldus de officiële krant al-Baath. Mijnenjagers van België stomen op BRUSSEL (ANP) - De Belgische mijner\jagers in de Golf mogen nu opstomen naar de kust van Kuwayt. Dat heeft de Belgische premier Wilfhed Martens gisteren meege deeld. Tot nu toe hadden de (twee) Belgische mijnenjagers het strenge consigne om een fors eind uit de kust van Kuwayt te blijven. Nu mo gen ze zelfs vlak onder die kust mij nen onschadelijk maken Martens heeft dat in Athene ge zegd tegen Belgische journalisten die hem vergezellen op een twee daags bezoek dat hg aan Grieken land brengt. Martens heeft verder gezegd dat zgn land vgf miljard franken (ruim 275 miljoen gulden) wil uittrekken voor de wederop bouw van de door de Golfoorlog ge teisterde landen. BAGHDAD (AP) - Na de oorlog in de Golf blijft Irak achter als een zwaar gehavende natie die treurt om haar doden en die jaren van ontbering en wederopbouw tege moet ziet. Niemand kent precies de schade die is aangericht door vijf weken van zware luchtbom bardementen en een verpletter end grondoffensief dat slechts vier dagen heeft geduurd. De geallieerden zeggen dat 85.000 a 100.000 Iraakse militairen zijn omgekomen en gewond in de oorlog. Medische en overheids functionarissen in Baghdad zegr gen dat voor het grondoffensief al zo'n 20.000 Iraakse burgers het le ven hebben gelaten als gevolg van de bombardementen die op 17 januari begonnen. Deze oorlog was de tweede bin nen een decennium die het land vocht. Over de oorlog van 1980- 1988 tegen Iran bestaan geen offi ciële statistieken, maar de meest voorzichtige schattingen door di plomaten in Baghdad komen al gauw uit op 100.000 doden. In de komende maanden zal het leven hard zijn voor de 17 miljoen Irakezen: olieraffinaderijen, ener giecentrales, petrochemische complexen en industriegebieden zijn net als de militair-strategi sche doelen vernietigd. Ook woongebieden zijn getroffen door de bombardementen van de geallieerden. In de luchtcampag- ne zijn tientallen bruggen vernie tigd en werden vele kraters gesla gen in de belangrijkste snelwe gen; hierdoor zal het verkeer maanden, zoniet jaren zijn ontre geld. De uitschakeling van de ene publieke voorziening zorgt er voor dat ook andere, voorzover deze ongeschonden uit de strijd zijn gekomen, niet kunnen func tioneren. "Als je de elektriciteit afsluit, dan sluit je de drinkwater- toevoer af. Alle civiele activitei ten liggen stil", zo zegt Zouheir Abdul-Hadi, manager van de ver woeste energiecentrale Doura in het zuiden van Baghdad. Volgens hem kostte de bouw van deze centrale van 640 megawatt alleen al in het begin van de jaren tach tig 500 miloen dollar. Grote delen van de hoofstad hebben slechts een paar dagen .per week een paar uur drinkwa ter, omdat de pompinstallaties werken op nood-aggregaten. Vol gens gezondheidsfunctionarissen kan het drinkwatergebrek ge combineerd met het binnen een paar weken verwachte warme weer leiden tot epidemieen van cholera, tyfus en andere ziekten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7