Vierdaagse kan in cao wegtransport EXTRA Timmer: klant bleef Philips trouw LEIDSCH DAGBLAD Bonden blij met verrassend akkoord Gratis annuleren reizen niet verlengd 'Verzekering auto moet 10 duurder' Bonden hameren op betere cao ldein-metaal Philips-president treedt af bij uitblijven redelijke winst BON ft VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 5 UTRECHT (ANP) Vakbonden en de werkgeversorganisatie KNV (grote transportbe drijven) zijn het vannacht verrassend snel eens geworden over een nieuwe, tweejarige cao in het wegtransport, met mogelijkheden voor een vierdaagse werkweek. Het principe-akkoord dat gaat gelden voor 12.000 werknemers voorziet onder meer in een loons verhoging van 3,2 procent per 1 ja nuari '91 en nog eens 3,2 procent in januari '92. Voorts zijn er afspraken gemaakt over de invoering van nieuwe arbeidssystemen, waarbij chauffeurs in ploegen gaan werken en waarbij ook waar mogelijk de vierdaagse werkweek zijn intre de doet. Vooral over dat laatste zijn de vakbonden content. VER krijgt 29 aandeelhouders NN aan zijn zijde heeft 12.700 aandeelhouders van Nationale-Nederlanden weten te mobiliseren in haar actie tegen de chauffeurs twee wagens bemannen, Vannacht kwam er een tweejarig contract uit de bus met een loon ruimte van in totaal acht procent. Duym beaamde dat zo'n langlo pend contract bezwaren kent. Als de inflatie bijvoorbeeld fors toe neemt kan de koopkracht in het ge drang komen. Maar het voordeel is dat de bonden bij een dergelijk langlopend contract voldoende armslag, dan wel loonruimte krij gen om vrij dure verlangens door te Woordvoerder C. Sleddering van de KNV zei dat het tweejarig con tract de werkgevers het grote voor deel biedt dat ze voor langere tijd zicht hebben op hun loonkosten. Bovendien is "de rust in de tent voor langere tijd verzekerd". Bij de KNV-bedrijven grote transportbedrijven zijn op vrij bescheiden schaal al enige tijd ex perimenten aan de gang met nieu we arbeidssystemen zoals ploegen diensten waarbij met meer elke chauffeur zijn eigen vrachtwagen heeft, maar bijvoorbeeld drie of v AMSTERDAM (ANP) - Vendex International trekt zich terug uit Brazilië. Van de 23 verlieslatende warenhuizen in dat land zijn er zes verkocht en worden voor de overige op korte termijn oplossin gen gezocht. Ook voor de andere belangen zoekt Vendex kopers. Met betrekking tot de Braziliaan se activiteiten wordt een verlies genomen van ongeveer 170 mil joen gulden over het eind januari afgelopen boekjaar 1990/91, zo heeft Vendex gisteren bekendge maakt. Vendex heeft het besluit geno men wegens de aanhoudende ma laise in de Braziliaanse economie. In het land is sprake van een enor me inflatie, een torenhoge rente en een sterke vermindering van de koopkracht van de consu ment. De warenhuizen hebben daar sterk onder geleden. Vendex neemt verlies van 170 min in Brazilië De warenhuizen van Vendex zijn ondergebracht in een geza menlijke onderneming met het Braziliaanse bedrijf Alpavi. Zes grote vestigingen in Sao Paulo en omgeving met in totaal ruim dui zend werknemers worden over gedaan aan het Braziliaanse win kelconcern Mappin, dat al zeven warenhuizen in de regio heeft. Al le dertien winkels worden onder gebracht in een nieuwe onderne ming waarin Vendex een belang krijgt van ongeveer twintig pro cent. Voor de overige dertien waren huizen, die zijn verspreid over het land, wil Vendex binnen enkele weken een oplossing uitwerken. Enkele vestigingen worden mo gelijk verkocht, maar in de mees te gevallen zal het tot sluiting ko men. Daardoor verdwijnen 2500 banen. Vendex onderhandelt verder over de verkoop van de keten fast-foodrestaurants Bobs (44 vestigingen). Het Nederlandse concern is in Brazilië ook nog voor veertig procent eigenaar van het reclamebureau Salles, en be zit samen met Alpavi de winkel keten Ultralar (huishoudelijke ar tikelen), een belang van 33 pro cent in Drogasil (de grootste dro gisterijketen in Brazilië) en een deelneming van dertig procent in twee grote winkelcentra. Ook van deze activiteiten wil het Neder landse Benzine duurder, diesel goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Benzine is vandaag vier cent per liter duurder geworden, diesel, gasolie en huis brandolie vijf cent per liter goedko per. In deze nieuwe adviesprijzen van de oliemaatschappijen en de zelfstandige oliehandel zijn een ver hoging van de brandstofheffing op alle brandstoffen en een tijdelijke verhoging van de accijns op super- benzine met lood al verwerkt. Inclusief de heffingen wordt de adviesprijs van zowel Shell als No vo k voor een liter diesel (zelftank) vrijdag 108.8 cent per liter. Voor su per plus loodvrij (niet bij de vrije pomp verkrijgbaar) Euro loodvrij en super gelood zijn de nieuwe ad viesprijzen (zelftank) achtereenvol gens 164, 160 en 167 cent per liter. voorgenomen fusie van NN met de NMB/Postbankgroep. Deze aan deelhouders vertegenwoordigen 29 procent van het NN-kapitaal, zo heeft de VEB gisteren bekendge maakt. Hoewel de VEB er niet in is ge slaagd meer dan 50 procent1 Dat biedt het voordeel dat het dure wagenpark veel beter kan worden benut en dat de produktiviteit dus fors stijgt. Het is de bedoeling dat dit soort experimenten fors wordt uitgebreid. De vakbonden hopen dat het be- pederen is VEB-directeur mr. R. de gen met de Haze Winkelman zeer tevreden met versorganisaties dit resultaat. Volgens De Haze Win- port, NOB keiman is de strijd echter nog niet WOrden vlotgetrokken, andere werkge- het wegtrans- CVO, weer kunnen gestreden. Minder dan de helft Bij NOB en CVO gaat het c de particuliere beleggers onder de totaal 60.000 werknemers. De cao- kj i i 29 procent actievoerenden heeft la- onderhandelingen liepen daar al derlandse bedrijven, arbeidstijdverkorting doorgevoerd door het teruggelopen reizigersaanbod als gevolg ten weten dat zij ook bij vergaren veel eerder vast. Beide werkgevers- Golfoorlog. minder dan 50 procent door de organisaties willlen het wel zonder BUNNIK (ANP) Na aanstaande dinsdag is het gedaan met de moge lijkheid van het gratis annuleren van vliegreizen. Door het einde van de Golfoorlog heeft het bestuur van de ANVR-reisorganisatoren giste ren besloten deze termijn niet te verlengen. De reiswereld verwacht de komende periode een grote drukte omdat velen hun uitgestelde vakantie alsnog zullen boeken. Eind januari kondigde de ANVR de versoepeling van de annule- ringsvoorwaarden (de vliegconsu- ment kon tot zes weken voor ver trek gratis annuleren of omboeken) af omdat de branche totaal in het slop raakte. Het aantal zomer- of vliegvakanties daalde met tiental len procenten. De drie luchtvaartmaatschappij en Air Holland, Martinair en Trans- avia besloten bovendien tot een ga rantie op de brandstoftoeslag waar door de toerist maximaal vijftig gul den aan toeslag kwijt zou zijn. Mar tinair heeft inmiddels besloten de toeslag op intercontinentale reizen met ingang van 1 april af te schaf fen. Woordvoerders van Martinair en Transavia lieten weten dat voor lopig de toeslagen voor Europese bestemmingen op het zelfde niveau blijven. Air Hoplland wilde hier- VEB toch hun stukken niet willen aanmelden. Daar kunnen dan nog binnen- er buitenlandse institutionele beleg gers, zoals pensioenfondsen en ver zekeraars bijkomen, zodat het tot ciale zaken) te vragen het eind van de aanmeldingster mijn vandaag een nek-aan-nek race kan blijven. De datum waarop uiter lijk de uitslag van het bod wordt be kendgemaakt is 8 maaart. Inmiddels heeft de SER-fusie- commissie gisteren in een spoed procedure een klacht van de VEB, betrekking hebbend op de inhoud van het biedingsbericht, pen. De raden van bestuur fuserende con VEB-acties veroordeeld en tevre den gereageerd op het uitblijven van zich tot hen uitstrekkende ge volgen. doen. Als NOB en CVO voet bij stuk houden sluiten de bonden acties niet uit. Ook denken ze aan de mo gelijkheid om minister De Vries (so- i de met de KNV afgesloten cao voor de hele be drijfstak van toepassing te verkla- AMSTERDAM (GPD) De stor- Voor West-Europa schatten we de de gezondheidszorg. Na de escapa des van Nationale Nederlanden werd dit project afgeblazen. over geen mededelingen doen. De reisorganisatoren verwachten dat de massaal ingestelde werktijd verkorting vrij snel kan worden be ëindigd. Zegslieden van Holland In ternational en Arke tonen zich 'voorzichtig optimistisch'. Door de Golf-oorlog liggen echter nog steeds de boekingen op vooral Tur kije, Cyprus. Marokko en Tunesie ver achter. Winst Randstad stijgt, ICI daalt AMSTERDAM (ANP) - De netto winst van Randstad Holding (uit zending, schoonmaak, beveiliging) is vorig jaar met 43 procent geste gen tot 93 miljoen gulden. De omzet steeg met bijna 16 procent tot 2.5 miljard. Van de omzet werd een kwart in het buitenland behaald- .Het gemiddeld aantal medewer kers bedroeg 73.000. Het aantal staf medewerkers bedroeg aan het eind van het jaar 3300. Net als de Nederlandse branche genoot Akzo heeft het Britse che mieconcern ICI de winst vorig jaar met eenderde zien dalen. De winst voor belastingen daalde van 1527 tot 977 miljoen pond sterling (3,21 miljard gulden) en de nettowinst van 1057 tot 670 miljoen pond (2.2 miljard gulden). De omzet vermin derde, voornamelijk door wissel- koersveranderingen. met twee pro cent van 13.71 tot 12.91 miljard pond (42.5 miljard gulden). Het bedrijfs resultaat daalde van 1.467 tot 1.029 miljoen pond (f3.38 miljard). Mijnstaking Siberië Delta Lloyd in totaal 168 miljoen gulden gekost. Na herverzekering bleef er een nettoverlies van veertig miljoen over. Desondanks kan het Amsterdamse concern terugkijken op een redelijk jaar. Door de goede resultaten in het levenbedrijf daal- zitter dr. G. Zoutendijk gisteren tij dens een toelichting op de jaarcij fers. Boekhuis Bij Centraal Boekhuis (450 werkne mers), de distributie-organisatie voor de Nederlandse boekhandel, wordt volgend jaar de vierdaagse werkweek van kracht. Directie en bonden gaan de komende periode mogelijke knelpunten onderzoeken en vaststellen welke vorm de werk week moet krijgen. (ANP) Zuivelfusie De zuivelcèóperatie Ormet in En schede gaat fusiebesprekingen aan met de acht maal zo grote coöpera tie Coberco in Zutphen. Ormet ver werkt jaarlijks ruim 300 miljoen ki lo melk van 1400 melkveehouders. Bij het bedrijf werken ongeveer 275 mensen. Coberco verwerkt jaarlijks bijna 2,4 miljard kilo melk en heeft een omzet van ongeveer 3,3 miljard gulden. Bij het bedrijf werken bijna 3400 mensen. (ANP) MOSKOU (AP) Mijnwerkers de het Koeznetsk-bekken in het w hebben beide ten van Siberië gaan maandag sta- de de nettowinst slechts met 5,9 ken voor hoger loon en het aftreden van Sovjet-president Gorbatsjov. Daartoe hebben zij gisteren beslo ten. De staking, waaraan 88 mijnen deelnemen, zal een dag duren. In het Donbass-bekken in de Oekraine is vandaag al gestaakt. Deze staking, die zich uitstrekt over 200 mijnen, heeft een minder poli tiek karakter. De mijnwerkers in de Oekraine eisen een verdubbeling van hun loon en vervroegde pensio nering. Een ander punt van zorg voor het Amsterdamse verkeringsbedrijf is de voorgenomen fusie tussen Natio- Maar niet alleen de storm hield nale Nederlanden en de NMB/Post- huis in de financiële boekhouding bank-groep. "Niet leuk", verklaarde van Delta Lloyd. Ook de mist zorg- Zoutendijk. "Maar aan de andere procent (10 miljoen) tot 171 miljoen gulden. De omzet steeg met 8,4 pro cent tot 3,74 miljard. Door het slechte weer had de schade-afdeling handenvol werk. ...Bij ons agrarisch bedrijf in Zwolle kwamen 13.000 meldingen binnen, terwijl dit er normaal zo'n 3500 zijn. De twee stormen hebben het Neder landse verzekeringsbedrijf meer dan 2 miljard gekost, waarvan een half miljard voor eigen rekening. tegenvallers. Zo werd het geconfronteerd met be hoorlijk wat autoschade. "Eigenlijk a-premie met zo'n tien pro kant zou het nog veel vervelender zijn geweest, als de bank met buitenlands concern in zee was gaan". Ook Delta Lloyd heeft cent omhoog moeten. Maar het is de belang in Nationale Nederlanden. rraag of de branche, gezien de moordende concurrentie, daar wel aan wil". Datzelfde geldt eigenlijk stormverzekenngen (vaak brandpolissen geregeld). "Werden Aegon er in de jaren zestig tot zeventig w reldwijd 8 stormen geregistreerd, de periode tachtig tot negentig w hoe groot, wilde Zoutendijk vel niet kwijt. De fusie had voor Delta Lloyd de ook andere consequenties. Zo was het bedrijf van plan om samen met Nationale Nederlanden ziektekostenverkeraar uit de grond te stampen, met het oog op een basisverzekering voor EINDHOVEN - Jan D. Timmer president van de Philips Gloeilam penfabrieken en als de aandeel houders er mee akkoord gaan treedt af wanneer hij zijn doelstel lingen niet op korte termijn verwe zenlijkt. Welke doelstellingen "Ik heb geen zin om uitspraken te doen waardoor ik aan het eind van deze vergadering, al af moet tredert", zei Timmer gisteren tijdens een toe lichting op de jaarcijfers over 1990. Duidelijk is wel dat hij mikt op winst in 1992. Timmer heeft sinds zijn ver vroegd aantreden in de lente van 1990 bewust alle publiciteit geme den. De traditionele toelichting op de jaarcijfers, gisteren in Eindho ven. behoorde echter tot de ver plichte nummers. Jaarcijfers met een voor Nederlandse begrippen absoluut record voor nettoverlies in Meer runderen Het aantal runderen in ons land is tussen 2 januari 1990 en 2 januari dit jaar met ruim twee procent geste gen. Dat blijkt uit een steekproef verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorige week liet het CBS al weten dat ook het aantal varkens in Nederland toeneemt. Volgens de steekproef telde Nederland op 2 januari 4,83 miljoen runderen. Een jaar eerder waren dat er 4,73 miljoen. (ANP) Laura Ashley Laura Ashley Holdings PLC ver koopt haar Helmondse textiel- en behangfabriek Laura Ashley Manu facturing aan de directie van dat be drijf. De management-buy-out wordt geleid door de huidige direc teur G.A. Bonkerstoter, die de nieu we besloten vennootschap Texdeco Textiles gaat leiden. Bij Laura As hley Manufacturing in Helmond werken 156 mensen. Er vallen geen ontslagen. (ANP) Ford drukt kosten Het Amerikaanse automobielcon cern Ford heeft gisteren een pro gramma aangekondigd om de kos ten met in totaal 3 miljard dollar te reduceren. Vrijwillige pensionering en ontslagen bij het kantoorperso neel maken daar deel van uit. Bo vendien worden allerlei bonussen of bevroren of afgeschaft. (Rtr) Matsushita en BASF achter Philips-cassette EINDHOVEN/LUI) WIGSHA VEN (GPD) Philips mag bij de verdere voorbereiding van de introductie van zijn nieuwe digitale cassette-speler (dcc) rekenen op de krachtige steun van het Duitse BASF. een van de leiders in de wereldmarkt voor audio-, video- en compu terbanden en -cassettes. Het nieuwe systeem van Philips zou volgend jaar op de markt ko men. Ook zou volgens een top functionaris van 's wereld grootste producent van consu- menten-elektronica, met het Japanse Matsushita (met mer ken als Panasonic, Technics, Qasar), overeenstemming zijn bereikt over de 'digitale com pact cassette'. BASF is de marktleider in Europa waar het de verkoop van magneetbanden (voor geluids- en video-opname en -weergave, en voor gebruik in computers) betreft. Op de wereldmarkt neemt BASF de derde plaats in achter het Amerikaanse 3M en het Japanse TDK. Het bedrijf heeft zijn positie dit jaar aanzienlijk versterkt door de overname van de mag- nectbanden-poot van Agfa-Ge- vaert, een dochter van het even eens Duitse chemieconcern Bayer. De bandcndivisics van BASF en van Agfa-Gevaert zijn samengevoegd in de nieuw op gerichte BASF Magnetics Gm bH, die voortaan als zelfstandi ge onderneming binnen bet moederconcern BASF opereert. De 'dcc' is een vinding van Philips en een regelrechte uit dager van de dure, digitale 'dat- recorder'. Ook op het formaat van de huidige muziek-cassct- tes (ook al een Philips-vinding) kan daarmee 'digitale' of cd- kwaliteit worden opgenomen, maar het apparaat kan voor de helft van de prijs van een dat- recorder worden aangeschaft. De oude, 'analoge' bandjes kun nen er bovendien ook op worden afgespeeld. Als drie giganten zich achter een nieuwe standaard zetten, is de ervaring dat de rest van de industrie het voorbeeld volgt. Voor de invoering van de cd (eveneens een Philips-patent) werd onder leiding van Tim mer een dergelijk bondge nootschap gesloten met Sony. één jaar: 4,24 miljard gulden. En een verlies aan arbeidsplaatsen over hetzelfde jaar van 32.000 wereld wijd, zij het voor ruim eenderde vanwege de verkoop van activitei ten die door anderen worden voort gezet. Ongeveer eenzelfde aantal banen zal in de loop van 1991 wor den geschrapt. Voor Timmer was het dan vooral van belang om uit te leggen dat de cijfers over de omzet van vorig jaar en de eerste tweede maanden van dit jaar weer tot enig optimisme kunnen stemmen over de toekomst van het elektronica concern. Nog voor het eind van dit jaar behoren de rode cijfers al weer tot het verle den, zo luidt zijn betoog. Verdienen Timmer zegt redenen te hebben vooj enig vertrouwen. Ondanks de Golfcrisis en de jobstijdingen rond het concern, zijn de klanten Philips trouw gebleven. De omzet steeg in 1990 met 5 procent tot 55,7 gulden miljard. In de eerste twee maanden van dit jaar daalde de omzet welis waar met 4 procent in vergelijking met een jaar eerder. Maar gezien de onzekere economische situatie vindt Timmer dit niettemin bevre digend. Een tweede houvast voor de opti mistische Timmer is de ontwikke ling van het bedrijfsresultaat, 'ont daan van de miljarden die zijn gere serveerd voor de herstructurerin gen. Dat geschoonde resultaat van de werkelijke activiteiten van het concern bleef - gezien de omstan digheden redelijk op peil met een daling van 2634 miljoen in 1989 naar 2260 miljoen gulden in 1990. "Be drijfsresultaten die op zichzelf ge nomen nog altijd te laag zijn. maar als je het vergelijkt toch bemoedi gend". De problemen voor het concern blijven echter groot. Met meer dan 17 miljard gulden aan rentedragen de schulden zijn de financiële lasten inmiddels opgelopen tot 1684 mil joen over 1990. Het aandeel van het vreemd vermogen (geleend geld) in het totale vermogen is opgelopen tot 74,4 procent, terwijl 50 procent gezond wordt gevonden. Ook Tim mer heeft het afgelopen jaar in het 'Philips-personeelsblad al gewaar schuwd voor het moment dat de banken geen krediet meer willen geven. Maar het verkopen van belangrij ke Philips-activiteiten om aan 'cash' te komen staat niet op Tim- mers agenda. De verkoop van de restanten (47 procent) van de grote huishoudelijke apparaten (keuken machines) aan de Amerikaanse partner Whirlpool gaat dan wel door dit jaar, maar dat was al contractu eel vastgelegd. Het levert Philips waarschijnlijk een bedrag op van ongeveer een miljard gulden. Televisie De investeringen in research zullen niet ernstig worden aangetast, be halve dan het stopzetten VU h» t prestigieuze project voor geheugen chips (in een Europees samenwer kingsverband) dat vorig jaar werd aangekondigd. "Nieuwe produkten mogen daar niet onder lijden", al dus Timmer. Hij noemt daarbij als voorbeelden de high definition tv (hdtv) en de lcd-tv (televisie met een platte beeldbuis). Van de topmanagers van het con cern zal zo'n 20 procent vertrekken of is al vertrokken, aldus Timmer, waarna nog ongeveer 250 mensen overblijven die door Philips als top management worden aangemerkt Angst van de Industriebonden dat het totaal aantal personeelsleden van Philips in Nederland uiteinde lijk zal halveren noemt Timmer ove rigens "uit de lucht gegrepen". RIJSWIJK (GPD) - De Industrie bonden van FNV en CNV gaan ko mende week met hun achterban overleggen hoe zij in de cao-onder handelingen de druk op de werkge vers in de metaalnijverheid kunnen opvoeren. In de cao voor de metaal nijverheid gaat het om de arbeids voorwaarden voor 275.000 mensen in garages, installatie- en centrale- verwarmingsbedrijven, rijwielon dernemingen. loodgieters en me- taalbewerkingsbedrijven. De Industriebond FNV en de Unie BLHP eisen per 1 april een loonsverhoging met 4 procent, de Industriebond CNV 3.5 procent. De werkgevers boden gisteren 1,75 procent per 1 juli plus twee eenmali ge uitkeringen. Het zou, gerekend over de hele contractperiode, een loonstijging zijn van 2 procent. In hun gesprekken met de achter ban gaan de Industriebonden de ko mende dagen na of vakbondsacties bij bedrijfspoorten, in kantines en op werkplekken moeten worden opgevoerd om de werkgevers tot meer inschikkelijkheid te bewegen. De bonden hebben de werkgevers delegatie gisteravond duidelijk te verstaan gegeven dat ze op 12 maart met een beter bod naar de onder handelingstafel dient te komen. De vakbonden voorzien dat het hommeles wordt bij Heineken als de bierbrouwer bij de cao-onder handelingen vasthoudt aan een bod van in totaal 2,5 procent loonruimte. Tijdens de tweede onderhande lingsronde gisteren liet Heineken de bonden weten dat er voorshands niet meer in het vat zit, aldus een bo ze woordvoerder van de Industrie bond FNV. EG-boe ren: meer geld voor landbouw BRUSSEL (ANP) - De overkoepe lende organisatie van de Europese boeren, de COPA, heeft zich giste ren mordicus tegen een bevriezing van de Europese landbouwprijzen verklaard. Woensdag kwam de EG- commissie met het voorstel om de prijzen voor het komende seizoen te bevriezen en hier en daar zelfs wat te verlagen. De EG-commissie wil dat om de overproduktie tegen te gaan maar ook om weer greep te krijgen op de uit de hand lopende kosten van de landbouw. De prijsvoorstellen van de EG lij ken de GATT-onderhandelingen over het vrijmaken van de wereld handel in Brussel juist te bespoedi gen. Er zijn nog geen kant-en-klare oplossingen voor de in december gerezen moeilijkheden rond de landbouw binnen handbereik, maar er is nu weer hoop. De Amerikaanse president Bush heeft het Congres nu gevraagd zijn onderhandelings ruimte te verlengen. Het Congres heeft nu drie maanden de tijd om op dat verzoek van Bush in te gaan In die periode moet er meer duidelijk heid komen over de Europese be reidheid. ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIOSCH ALPHENS DAGBLAD Morgen: Terugblik op de Golfoorlog: de 'Stormin' Norman show. Deel twee uit het geheime Coupé-dossier: het toezicht op de belt was een lachertje. IK WIL EEN ABONNEMENT OP 0E KRANT VOOR M N EIGEN STTJK VAN NEDERLAND Ik neem hel Leidsch Dagblad 7 weken op proet voor maar 28,75 Noleer mij voor een kwartaalabonnement 76,75 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (Aankruisen waf van toepassing is) Naam Adres Postcode Plaats Telefoon

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5