Politiek kift over kosten buskaartje Onderwijs schrapt 340 arbeidsplaatsen Coöp houdt hoer uit handen pooier' Kroongetuigen in IRA- proces zijn het niet eens VRIJDAG 1 MAART 1991 DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is gisteren hard in botsing gekomen met premier Lubbers en CDA-fractievoorzitter Brinkman over de tarieven voor het openbaar vervoer. Lubbers wond zich enorm op over een alternatief plan van de PvdA om de tarieven voor bus, tram en metro de komende jaren geleidelijk te verhogen. CDA—fractievoorzitter Brinkman riefsverhoging met 5.5 procent zal Peper moet zijn leven beteren ROTTERDAM (ANP) De grote meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad vindt het niet nodig het optreden van de gemeentelijke top grondig te onderzoeken in de gedeeltelijke mislukking van de meester Peper wordt wel sterk afge raden nog eens twee petten te dra gen: die van burgen van voorzitter van Rotterdam 1990 - moest tijdens het debat openlijk kennen dat kritiek op het PvdA-plan baseerde, e.„1„ J leiden tot minder gebruik cijfers, waarop hij openbaar vervoer, viel de premier ^oek ..,_v boos uit. "De tussenbalans mag niet niets klopte. Bij de PvdA heerste ^oor 'is zakken, en we staan gisteravond na schorsing discussie grote ontevredenheid over het optreden van het duo Lub- bers/Brinkman. Vooral Brinkman werd het kwalijk genomen dat hij gein goed woord over. Hij noemde zonder vooroverleg harde kritiek de oppositie van deze partij tegen uitte. de aangekondigde "demagogisch". Volgens Brinkman betekende het Ook het alternatieve tussenbalans- dicht bij dat punt. U bent bezig ir snel tempo het milieu te schaden er de tussenbalans onderuit te halen" r de WD had de premier i extra belasting op het bud get van een half miljard gulden. Pvd A-fractievoorzitter Wöltgen: toonde echter plan van de WD bevat tal tenverzwaringen, die bovendien slecht uitpakken voor de werkgele- dat de balans bij genheid, aldus Lubbers. Hij waagde zijn ideeën gelijk zjch aan deze uitspraken nadat de li berale leider Bolkestein het CDA er had beschuldigd te hebben ge- de vorige kabinetten. De PvdA liet zich overigens tij- ïlieu niet door dens het debat op haar beurt ook kunstmatig niet onbetuigd door de v UTRECHT (ANP) - Het terrein rond de vuurwerkfabriek in Culemborg die ruim een week geleden explo deerde, is ernstig vervuild met ko per, lood en barium. Nader onder- moet nu aantonen hoe erg de omgeving precies is vervuild. Tien tot twaalf boeren uit de om geving zijn door de vervuiling ern stig gedupeerd. De gemeenten Culemborg en Vianen zien geen kans deze boeren financieel te hel pen, maar zoeken naar oplossingen zoals een noodfonds. Dat heeft de gemeente Culemborg gisteren mee gedeeld. Terrein vervuild rond ontplofte vuurwerkfabriek schoon hebben. Tegen de hoge kos ten daarvan zijn ze niet verzekerd. Pas als de oorzaak van de ontplof fing duidelijk is. kan worden beke ken of ze de kosten kunnen verha len. Een schade-expert zal per gedu peerde de schade vaststellen zodat deze een nauwkeurige claim bij de vuurwerkfabriek kan indienen, al dus de gemeente. De gemeente heeft inmiddels al dertig ton grof vuil opgeruimd. Het gaat vooral om puin. ijzer en hout. Maar uit monsters die ter plekke zijn genomen, bleek ook een ver hoogde hoeveelheid koper, lood en barium. De gemeente wil de hulp van militairen gaan inroepen om de vervuildq weilanden verder op te ruimen. Het ministerie van Defen sie beraadt zich nog over dat ver zoek. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing op 14 februari is in handen van Justitie. Die ver wacht binnen twee weken een en ander af te ronden. het blijft. Hij wil de tariefsverhoging het openbaar vervoer geleidelijk voeren en vervolgens het autorijden broken met de koers duurder maken door een extra hoging van de de benzine-accijns. "We dienen het het openbaar Piloot neergestort vliegtuig vennist AMSTERDAM Een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht ran bovenstaand type is gisteren neergestort in de Noordzee. De zoekactie naar de piloot van het toestel is vanmorgen voortgezet. Gisteravond omstreeks acht uur staakte de luchtmacht de speur tocht naar de vlieger, die toen al zeven uur werd vermist. Volgens een woordvoerder was hel van ochtend nog mogelijk dat de vlieger in levenden lijve zou worden gevonden. (foto ANP) Gedwongen ontslagen lijken onvermijdelijk die soms 90 procent bedragen", geerde een getergde Lubbers op de PvdA-voorstellen. Toen PvdA-frac- tievoorzitter Woltgens er op bleef hameren dat de voorgestelde ta- Massale zoekactie naar chauffeur DEN HAAG (ANP) Tientallen voertuigen van politie- en brandweerkorpsen in Zuid-Hol land zijn gisteren tevergeefs op zoek geweest naar een taxi chauffeur, die met zijn wagen in een greppel zou liggen. Nood signalen van de man werden op gevangen door enkele zendama teurs en een taxicentrale in Zoe- termeer. De man zou beklemd in zijn wagen in een sloot liggen. De politie had geen idee waar de man zich kon bevinden. Vanaf vier uur werd met een zoge noemde radiopiekwagen en sur veillance-wagens het gebied tussen het Prins Clausplein bij Den Haag en Naaldwijk afge zocht. Na het invallen van de duisternis moest de zoekactie worden gestaakt. De politie in Rijswijk, die de zoekactie coördineerde, ver moedt dat de man hulp heeft ge kregen. Ook wordt een "mis plaatste grap" echter niet uitge sloten. (financiën) stak een vermanende vinger op door te zeggen dat het af blazen van deze maatregel behalve een financiële "ook een politieke bres in de tussenbalans schiet." Brinkman eiste vanmorgen van minister Kok een sluitende begro ting voor de komende jaren. De christendemocratische leider wil niï al duidelijkheid "om lastenver zwaringen te voorkomen". De tus senbalans vertoont voor 1994 nog een gat van drie miljard gulden. Gis teren kon de regering nog geen dui delijkheid geven over hoe dat gat moet worden gedicht. Brinkman diende vanmorgen ook een motie in om de aangekondigde bezuiniging op ontwikkelingssamenwerking van 526 miljoen gulden ongedaan te maken. Zowel de CDA- als de PvdA-fractie zijn tegen deze bezui niging. ZOETERMEER (ANP) - Bij het mi- het departement volledig op te van- beidsplaatsen daar v nisterie van onderwijs komende jaren 340 van de ongevi 3.400 arbeidsplaatsen verdwijnen. Eind dit jaar moet een eerste reduc tie met tweehonderd plaatsen zijn bereikt. Dat schrijft secretaris-gene raal drs. M.H. Meijerink in het Plan van Aanpak voor de reorganisatie van het departement dat hij giste- presenteerde. de gen. Dit betekent dat gedwongen teruggebracht. 750 r r 500 ontslagen waarschijnlijk onvermij delijk zijn. Het personeel is gisteren reageerde door de leiding van het departe ment ingelicht. De ambtenarenbond CFO rea geerde "geïrriteerd" op het schrap pen van de 340 arbeidsplaatsen. Volgens de CFO had Meijerink met de bonden afgesproken dat De ambtenarenbond AbvaKabo stuk gematigder op het Plan van Aanpak van Meijerink. De bond "betreurt" het verdwijnen van 340 arbeidsplaatsen maar ver wacht niet dat gedwongen ontsla gen nodig zullen zijn. De pijn van de operatie zit hem ooral in de eerste tien maanden, rie van onderwijs is een onderdeel van de zogeheten "grote efficiency operatie". chting - dit soort eve nementen organiseert. De burge meester moet zich ook minder be moeien met zaken als evenemen- tenbeleid. promotiebeleid en voor lichting. Gisteren bleek dat alleen de twee mansfractie van Groen Links vindt dat Peper wegmoet vanwege zijn vooraanstaande rol in die misluk king. Die staat omschreven in een rapport van de door Peper zelf uit genodigde socioloog prof. dr. C.A. Zijderveld. Zijderveld wees Peper aan als hoofdschuldige. D66 vond dat de burgemeester maar zelf zijn consequenties moest trekken. Het gehele feestje kostte de Rot terdamse burger bijna 12.5 miljoen gulden. Het paradepaardje, de ker mis Rivoli, had de hele zomer moe ten duren en van heinde en verre, ook uit het buitenland publiek moe ten trekken. De kermis, waarvoor kosten noch moeite waren ge spaard. werd echter na enkele we ken wegens gebrek aan belangstel ling afgebroken. Op Groen Links na. nemen alle partijen gisteren genoegen met een herverdeling tussen wethouders en burgemeester van het evenemen tenbeleid. het promotiebeleid en de voorlichting, in het algemeen die za ken waardoor een stad naar buiten treedt. Peper vond dat misschien wel wat. maar wees erop dat hij "niet zo portefeuille-georienteerd" was. Hij houdt zich met ''ongeloof lijk veel dingen bezig" en liet in het midden of hij genoemde zaken ook zou loslaten. Alle plaatsen verdwijnen bij de ductie van het aantal arbeidsplaat- maakten topambtenaren, die in gro- i de 2.400 plaatsen) in Zoetermeer. zo blijkt departement zou zijn. De bond stelt duidelijk. uit het plan. De Informatiserings bank, de Groningse vestiging van het departement, (ongeveer dui zend plaatsen), blijft bij de perso neelsreductie buiten schot. dat de topambtenaar deze belofte plaatsen i 200 De vang den is niet op te vangen met natuur lijk verloop. De resterende 140 De CFO constateert verder dat de plaatsen moeten verdwijnen in de grootste klappen zullen vallen in de jaren 1992 en 1993. een reductie die het natuurlijk lagere regionen van het ministerie: veel eenvoudiger te realiseren zal de ondersteunende directies. Vol- zijn. gens de bond wordt het aantal De reorganisatie van het ministe- Ter Beek Minister Ter Beek (defensie) keert maandag weer op zijn post terug, al dus een woordvoerder van zijn de partement. De PvdA-bewindsman is sinds 6 februari uit de roulatie ge weest. Hij vertrok toen met hart klachten naar huis, maar cardiolo gische onderzoeken hebben daarna uitgewezen dat er voor hem geen beletselen zijn om weer volledig aan het werk te gaan. Minister Pronk heeft de functie van Ter Beek tij dens zijn afwezigheid waargeno- Beperken Het college van burgemeester en wethouders van Den Haag wil het autogebruik van zijn gemeente ambtenaren drastisch beperken. Daartoe worden de vergoedingen voor het openbaar vervoer uitge breid en de verhuiskosten verdub beld voor personeelsleden die in de stad Den Haag willen gaan wonen. Ambtenaren die wensen te fietsen kunnen een dienstfiets krijgen of een fietsvergoeding van twintig gul den per maand. De forenzenvergoe- ding bij autogebruik zal worden af geschaft. Tarieven Het abonnementstarief dat de huis artsen per bij hen ingeschreven zie kenfondsverzekerde krijgen, is ver hoogd van 105,22 tot 109,78 gulden per jaar voor de eerste 1.600 verze kerden. Voor verzekerden boven die grens gaat de jaarlijkse vergoe ding omhoog van 61,02 tot 64,67 gul den. Politie De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) zal agenten uitzenden naar Brussel, Luxemburg, Bonn. Parijs en Rome. zodra het verdrag van Schengen is geratificeerd. Deze verbindingsofficieren moeten de samenwerking tussen de politie korpsen van de zes Schengen-lan- den bevorderen. Op grond van het verdrag zullen de grenzen tussen de Benelux. Duitsland.' Frankrijk en Italië worden opgeheven. Bij de uit werking van het verdrag zijn tal van afspraken gemaakt over samenwer king op het gebied van misdaadbe strijding. AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam opende de schrijfster Anja Meulenbelt gisteren officieel 'Am sterdam Call Girls' geopend. Een bijzonder bureau, meent eigenares se Carolien Dekkers bijzonder: het* is de eerste grote escortservice, waarbij vrouwen in coöperatief ver band werken. Ze delen de onkosten en ontsnappen zo uit de klauwen van exploitanten die vaak de helft tot tweederde van de inkomsten van prostituees opstrijken. Dekkers: „Er bestaan al jaren wanverhoudingen binnen de prosti tutie. De exploitant steekt vaak tweederde van de inkomsten in zijn zak maar biedt daarvoor eigenlijk niets. Ik ergerde me meer en meer aan die scheefgegroeide situatie die werkelijk bij alle clubs hetzelfde is. Toch wil ik niet uit de escortbusi- ness stappen omdat ik het heel leuk vind. Een psychiater vindt het leuk om de ellende van anderen te horen, ik wil de mensen graag een plezier doen en interessante mannen ont moeten." Duur Voor bescherming vertrouwen de prostituees van het bedrijf op hen zelf, elkaar en de politie "net als ie dereen". "Bescherming zoals we die hiervoor genoten is leuk, maar het is duur en het slaat eigenlijk ner gens op. Uiteindelijk ben je toch met een vreemde man alleen in een ruimte. Als een man werkelijk iets kwaads in de zin heeft, doet hij dat om de vraag of de lening zal kunnen Dekkers over haar coöperatieve escortbu toch wel. Wij gaan daar niet i gantisch deel van onze inkomsten voor afstaan". Bij het nieuwe bedrijf van Dek kers zijn tientallen vrouwen aange sloten. "Ik wilde niet alleen door middel van woorden iets doen de prostituees bewust maken van hun situatie maar ook daadwerkelijk mogelijkheden bieden. Ik hoop dat er door mijn initiatief meer vrou wen zullen opstaan en dat mijn be drijf iets teweeg brengt." De 25-jarige Dekkers leende voor haar bedrijf geld bij de Gemeentelij ke Kredietbank in Amsterdam, het is volgens haar de eerste keer in Ne derland zijn dat een bank een lening verstrekte voor de oprichting van een prostitutiebedrijf. De Krediet bank loopt hiermee, zegt Dekkers, vooruit op de afschaffing van het bordeelverbod (artikel 250 wetboek van strafrecht). Als de wet wordt af geschaft. mogen gemeenten voor het eerst vergunningen verlenen voor bordelen. Tot die tijd is aan de sexindustrie geld lenen eigenlijk verboden, hoewel het wel wordt ge doogd. Directeur H. Poolman van de Ge meentelijke Krediet Bank verklaart niets te maken te hebben met het wetboekartikel. "Wij verstrekken alleen persoonlijke leningen. Dan kan je wel een bedrijfsplan moeten inleveren maar daarbij gaat het mij ïsten dat de wetswijziging er •orden afgelost. Is er genoeg inko- nog niet door was en hebben toch men? Amsterdam Call Girls pro- de lening toegekend. Ik ben ze daar beert ons te gebruiken als recht- erkentelijk voor maar wie A zegt bank. Als ze via ons iets proberen te moet ook B zeggen. De lening is legaliseren is dat niet juist", aldus aangevraagd voor het escortbureau. Poolman. dat* overigens wel op mijn naam -p staat," aldus de kersverse eigena- ■fcSang resse die al "geruime tijd", in de Volgens Dekkers is de kredietbank prostitutie zit. bang voor de ontstane publiciteit. Ze heeft geen personeel in dienst. verklaart ze. maar biedt gelegenheid om samen te werken Kosten voor reclame, het aanbren gen van klanten en beveiligingsfaci- lititen worden gedeeld. Slechts moeten deze kosten zullen worden bere kend aan de call-girls, werkzaam in Amsterdamse hotels, zodat het overgrote deel komsten ten goede komt aan de dreigd of geïntimideerd ROERMOND (ANP) - De getuigen verklaringen die gisteren tijdens het IRA-proces voor de Roermond- se rechtbank zijn afgelegd over het uiterlijk van verdachte Gerard Har te. zijn tegenstrijdig. Een echtpaar uit Roermond, dat zegt Harte kort na de aanslag te heb ben herkend in de vluchtauto, meent dat hij een flinke stoppel baard had. De pomphouder in Sit- tard die zegt dat hij drie kwartier la ter in zijn benzinestation de ver dachten Maguire, Harte en Hick heeft gezien, heeft daarentegen ver klaard dat de twee mannen er keu rig uitzagen en glad geschoren wa ren. Deze getuige zei dit nadat ver dachte Harte daar nadrukkelijk om had gevraagd. De Roermondse vrouw heeft in de vluchtauto naar schatting gedu rende anderhalve seconde op de bij rijdersplaats een man zien zitten. Zij heeft alleen de rechterkant van zijn gezicht gezien. Later herkende ze via een politiefoto, die en face was genomen, de verdachte Harte. Tijdens de lijfelijke confrontatie geruime tijd daarna herkende ze de verdachte niet. "Ik zag wel iemand die erop leek. Ik twijfelde echter te veel. Daarom heb ik niemand aan gewezen. Later heb ik van mijn man begrepen dut ik wel de goede ver dachte had uitgekozen", aldus de getuige gisteren. Op een desbetreffende vraag van officier van justitie mr. J. Laumen zei de vrouw nog dat die Jwijfel kan zijn ontstaan doordat de verdachte inmiddels twintig kilo waS afgeval- Het echtpaar had het van de vluchtauto opgenomen en doorgegeven aan de politie. Het echtpaar maakte er al jarenlang een gewoonte van om nummerplaten van verdachte auto's door te geven, zo bleek tijdens het verhoor. De mannelijke getuige uit Roermond had Harte onmiddellijk herkend toen hij na diens aanhouding zijn fo to op de televisie zag. Ook bij deze getuige maakte ver dachte Harte gebruik van zijn recht om zelf vragen te stellen. "De offi cier van justitie heeft eerder gezegd dat de getuigen zich bedreigd zou den voelen als ze hier op de zitting ichijnen. Is dat zo?", 1de hij weten. "Helemaal imelijk antwoordde de getuige, die desge- Gisteren bleek ook dat verdachte Seen Hick in talend in 1964 is ver- oordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar wegens ontvoering van een drugsdealer. Hoewel die ontvoering door de politie wordt toegeschreven aan de IRA. zei Hick tijdens de zitting dat de IRA er vol strekt niets mee te maken had. Ook Harte is met de politie in aan raking geweest wegens vermogens- en geweldsdelicten. De twee andere verdachten hebben in Noord-Ier- land alleen wat verkeersovertredin gen op hun kerfstok, zo bleek uit hun persoonlijke dossiers. Het proces tegen de vier IRA-ver dachten wordt voortgezet op 12 maart. Officier van justitie Laumen houdt op die dag zijn requisitoir Geen politiek motief voor moord in Tunis DEN HAAG (GPD) - Het Tunesi sche ministerie van binnenlandse zaken gaat er vooralsnog van uit dat de Nederlandse diplomaat Akker man niet om politieke motieven is vermoord. Akkerman verbleef eni ge tijd in de Nederlandse ambassa de in Baghdad, toen ambassadeur Van Dam in Nederland overleg voerde over de gijzelaarskwestie De Tunesiers hebben voor zover bekend nog geen nadere inlichtin gen verschaft; het politie-onder- zoek wordt voortgezet, In een com munique stelt het Tunesische mi nisterie van binnenlandse zaken al leen dat "een eerste onderzoek" heeft aangetoond dat de aanslag geen politieke achtergrond heeft. Argumenten voor die gevolgtrek king worden niet gegeven. Akkerman, eerste secretaris op de Nederlandse umbassade in Tu nis, werd afgelopen woensdag avond voor zijn huis in Sidi Bou Said vanuit een auto met drie inzit tenden onder vuur genomen Hij overleed op weg naar het zieken huis De Tunesische ambassadeur in ons land, Tahar Sioud, werd gis terochtend op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden. De vraagd ook nog verklaarde dat hij ambassadeur bood de aanslag door niemand is be- ADVERTENTIE Méér keus, méér korting

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3