'Ook geallieerden overtraden regels Golfoorlog kent vele historische parallellen Joden en moslims blijven in contact i REPORTAGE i Leidse voUtenrechtdeskundige Delissen: - VRIJDAG 1 MAART 199, JiilllHililMhBBIM I Van onze correspondent Louis Burgers DEN HAAG - Kuwayt 1991: verkracht, verwoest, leeggeroofd. Niet langer is het emiraat een rijk en geciviliseerd staatje. Brandende oliebronnen verduisteren de horizon, moeders wenen om hun verkrachte dochters en vermoorde mannen en zonen, de steden liggen in puin. Nu de geallieerden het land bevrijd hebben, blijkt pas hoe erg de Irakezen hebben huisgehouden. Dat alles is de verantwoordelijkheid van een man, de Iraakse leider Saddam Hussein. Gelukkig kan hij door een internationaal gerechtshof voor zijn daden veroordeeld worden. Het hóeft niet zo te zijn dat de 'slachter van Baghdad' de conse quenties van zijn gedrag en beslis singen ontloopt. Dat zegt de Leidse v olkenrechtdeskundige drs. Astrid Delissen. Maar de kans lijkt niet groot dat Saddam ooit voor een in ternationale rechter zal verschijnen. Zelfs als hij de komende woede-uit barstingen van de Iraakse bevol king overleeft, of de onvermijdelij ke couppogingen, dan nog ligt een vlucht naar een 'veilig' land voor de hand. Hoewel: "Iedere staat heeft de plicht grove schendingen van het oorlogsrecht aan te pakken. Oor logsmisdadigers kunnen door elk land worden gearresteerd, veroor deeld of uitgeleverd", aldus drs. De lissen. "Dat wordt in vier verdragen van Geneve geregeld, en in feite gel den die voor alle landen". Een her haling van wat de talloze nazi-mis dadigers na 1945 lukte, zou dus niet mogelijk moeten zijn. Maar tussen theorie en praktijk kan nog wel eens een kloof gapen. De verdragen gaan over de be handeling van gewonde militairen (te land en ter zee), de behandeling van krijgsgevangenen en de be scherming van burgers, met name in bezet gebied. De aanvullende protocollen van 1977 geven daar naast een omschrijving van bepaal de oorlogsmisdaden en verbieden nadrukkelijk heel ernstige vormen van misdrijven, zoals het opzettelijk aanvallen burgerdoelen. Gewoonterecht Hoewel Irak en de VS de protocol len nog niet hebben geratificeerd, kunnen ze wel worden toegepast. Belangrijke delen behoren inmid dels tot het internationaal gewoon terecht. Die regels worden door een overgrote meerderheid van de lid staten van de VN erkend, zegt Delis sen. Als Saddam gepakt wordt, dan kun je hem verantwoordelijk stel len. "Hij heeft zowel misdrijven ge pleegd tegen de menselijkheid als tegen de vrede, zoals dat is neerge legd in de protocollen van het Tri bunaal van Nürnberg. En hij heeft anderen daartoe aangezet. Óok de verkrachtingen en de martelingen kun je Saddam daarom aanwrij ven". Volgens drs. Delissen kan Sad dam vergeleken worden met Hitier. Beiden maakten plannen en troffen voorbereidingen om agressie te voeren tegen onafhankelijke staten. Zij verwerpt de bewering van presi dent Saddam dat het oorlogsrecht niet van toepassing zou zijn omdat Kuwayt geen onafhankelijke staat is. "Kuwayt wordt door de interna tionale gemeenschap als een zelf standige staat erkend. Daarmee is dat argument vervallen". Het zou echter te eenvoudig zijn om alleen Saddam Hussein voor de rechter te dagen. Elke soldaat is in principe zelf verantwoordelijk voor zijn daden. In het recht, zoals dat zich sinds 1945 heeft ontwikkeld, is dat nadrukkelijk vastgelegd. Het komt erop neer dat indien een sol daat in opdracht handelde, of onder druk van hogerhand, hij dat hoog stens als een verzachtende omstan digheid kan aanvoeren. "De geallieerden zijn nu al bezig bewijzen te verzamelen voor de ko mende processen. Zij zoeken gege vens over oorlogsmisdaden, begaan tegen burgers en krijgsgevangenen. Zelfs worden er al getuigen ge hoord", zegt ze. De plunderingen, martelingen en verkrachtingen zijn aan te pakken volgens artikel 147 van het vierde Geneefse verdrag. Dat verbiedt on der meer het 'op grote schaal en moedwillig' martelen, doden, on menselijk behandelen, deporteren en het zich toeéigenen van privé-be- zit. Zo ongeveer alles wat de bezet tingsmacht de Kuwayti's heeft aan gedaan. College zijn onduidelijk over wie er moet vervolgen. Volgens drs. Delissen kan dat door de geallieerden gebeu ren, maar de voorkeur verdient een door de VN, of de Veiligheidsraad, aangewezen college van rechters. Wanneer de geallieerden de pro cessen organiseren, bestaat immers de kans dat alleen Iraakse misdrij ven worden aangepakt, of dat alleen Irak gedwongen wordt schadever goeding te betalen. "In het oorlogs recht bestaat het verschil tussen agressor en verdediger niet. Het recht beoordeelt alleen welke partij de regels heeft overtreden". Een situatie als na de Tweede We reldoorlog, toen Amerika weigerde Japan schadeloos te stellen voor de atoombommen op burgerdoelen (de steden Hiroshima en Nagasaki), moet voorkomen worden. Japan moest overigens wèl schade vergoe den. Naast de misdrijven tegen de menselijkheid en de vrede, en de vier Geneefse verdragen, bestaan sinds 1977 ook regels die de moed willige aantasting van het milieu verbieden. De Amerikanen zoeken mogelijkheden om Irak ook vol gens deze bepalingen te veroorde len voor het in brand steken van oliebronnen en de olievervuiling van de Perzische Golf. Geallieerden Ook de geallieerden hebben echter de verdragen van Genève overtre den, aldus drs. Delissen. Zij gelooft niet dat er sprake is van echte oor logsmisdaden. maar overtredingen zijn er wel gepleegd. Alleen de aan val op de bunker - mits deze opzet telijk plaatsvond en bekend was dat er zich burgers schuilhielden - zou in de categorie oorlogsmisdrijf kun nen vallen. "Maar direct na de aanval zei de Engelse bevelvoerder dat het per ongeluk gebeurde, terwijl de Ame rikanen later zeiden dat zij niet wis ten noch konden vermoeden dat er burgers in zaten". Dat was er duide lijk op gericht een eventuele aan klacht te voorkomen. Ook mogen militaire doelen die bijvoorbeeld naast een civiel doel liggen, niet gebombardeerd wor den. "In het algemeen kun je zeggen dat als je aarzelt of het kan, het niet mag. Altijd moet eerst nauwkeurig worden nagegaan of een bepaald doel uitsluitend militair is. Als je aanneemt dat militairen zich ver borgen houden in een school, maar je weet het niet zeker, mag je het ge bouw niet beschieten of bombarde ren". Dat geldt ook voor militaire doe len, zoals bruggen of wegen, wan neer daardoor onevenredig schade aan civiele eigendommen wordt toegebracht. Delissen stelt vast dat op deze punten de geallieerden de regels waarschijnlijk hebben over treden. Ook het derde verdrag, dat betrekking heeft op krijgsgevange nen. lijken de Amerikanen overtre den te hebben. De Amerikanen hebben de ge vangen genomen Iraakse soldaten overgedragen aan de Saudi's: dat is verboden. Een krijgsgevangene moet onder toezicht blijven staan van diegene aan wie hij zich heeft overgegeven. En ook het vertonen en interviewen van gevangenen op de televisie, vormt een overtreding. Belangrijk is dat de VS en Saudi- Arabië laten zien dat zij ook de ei gen militairen bestraffen die het oorlogsrecht hebben overtreden. Dat is niet zo ongebruikelijk, zegt ze, "dan denk ik aan Vietnam, toen deden de Amerikanen het ook". Door Henk Voltcn luitenant-kolonel b.d. De landoorlog aan de Golf heeft ver rassend kort geduurd en een uiterst gering aantal slachtoffers geëist aan de zijde van de geallieerde legers. De Iraakse fronttroepen, murw ge bombardeerd, hebben geen profijt weten te trekken van de gevreesde verdedigingswerken die in Kuwayt waren aangelegd. Evenmin heeft de gevechtskracht van de reserve, de Revolutionaire Garde, met moder ne tanks, artillerie en grondwapens, een rol kunnen spelen. Het absolute luchtoverwicht van de alliantie is van doorslaggevende betekenis geweest. Niet slechts door de voorafgaande bestoking van de vijandelijke stellingen, maar ook door het briljante strategische gebruik dat generaal Norman Schwarzkopf heeft gemaakt van de uitschakeling van de Iraakse lucht macht. Doordat zijn troepenbewe gingen niet konden worden waarge nomen, slaagde hij erin zijn troepen in het geheim over honderden kilo meters naar de westelijke flank te verplaatsen. Van daaruit hebben vooral de Zesde Franse Pantserdivisie en de Amerikaanse 82e Luchtlandingsdi visie dooreen verrassende en snelle opmars naar de Eufraat diep in Irak de omsingeling en overgave van het 'elitekorps' van de Garde afge dwongen. Terwijl de tegenstander zich in het oosten sterk had ge maakt en wachtte, terwijl voor Ku wayt Stad ten overvloede nog de dreiging van een amfibische lan ding staande werd gehouden, viel de werkelijke beslissing aan het westelijke front. Wanneer de modelstrategie van Schwartzkopf de krijgskundige leerboeken bereikt, hetgeen zeker het geval zal zijn, treft zij daar op merkelijke historische parallellen uit vervlogen tijden. Metaurus De Tweede Punische Oorlog (218- 201 v.Chr.) begint met Hannibals beroemde tocht over de Alpen. Als hij na de slag bij Cannae - een an der strategisch model, dat van de dubbele omsingeling - in Zuid-Ita- lie rondwaart, volgt zijn broer Hastrubal hem in 207 v.Chr. door hetzelfde gebergte en begint in Noord-Italië huis te houden. Rome wordt van twee kanten ernstig be dreigd. De consul Nero. niet te verwarren met zijn naamgenoot de keizer, die 250 jaar later pas zal regeren, schiet met een betrekkelijk kleine troe penmacht de noordelijke legeraan voerder Livius te hulp en aan de ri vier Metaurus komt het tot een be slissend treffen. De veldslag begint op de linker flank, waar Livius een bloedig tref fen aangaat met de Spaanse en Afri kaanse troepen en de olifanten van Hastrubal. evenwel zonder voort gang te boeken. Intussen heeft Nero op rechts tegen de Galliërs met moeilijke terreinomstandigheden te maken. Op het hoogtepunt van de strijd brengt hij een brigade van zijn beste mensen achter de eigen linies om, van de linker- naar de rechter flank, drijft een wig tussen Afrika nen en Galliërs en verslaat het Cart- haagse leger vernietigend. Nero's manoeuvre is het spiegel beeld van die van Schwarzkopf, welbewust ondernomen toen de omstandigheden er aanleiding toe gaven, maar nog zonder de opzette lijke voorbereiding van een mislei ding die de Golfoorlog kenmerkte. De slag van Metaurus (207 v.Chr.) heeft wel feitelijk de Punische oor logen beslist. Hannibal kan zich op eigen kracht niet handhaven in Zuid-Italie en moet terugkeren naar Afrika. Bij de later volgende vrede moet Carthago de verplichting aan vaarden dat het geen oorlog zal voe ren zonder Rome's toestemming. Een goed idee voor de aan Irak en Saddam Hussein op te leggen vre desvoorwaarden. Ramillies Bijna drie eeuwen geleden stonden in de Spaanse Successieoorlog te genover elkaar enerzijds Frankrijk en Spanje en anderzijds de Duitse keizer. Engeland en de Nederlandse republiek. De voornaamse aanvoer der van de laatsten is Marlborough, de voorvader van Winston Chur chill, die op de slagvelden van Blen heim. Ramillies, Oudenaerde en Malplaquet. vier grote overwinnin gen zal behalen. Het sluitstuk van zijn campagne in de Nederlanden vormt de Slag bij Ramillies, een oord tussen Leuven en Namen, dat de waterscheiding vormt van Schelde en Maas. Op 23 mei 1706 bij het aanbreken van de dag ziet maarschalk Villeroy vanuit het oosten twee grote kolonnes van tezamen 40.000 man optrekken naar zijn linkerflank, ten noorden van Ramillies. Hij neemt tegenmaatre gelen en brengt reserves en andere troepen naar het bedreigde punt van het front. Marlborough heeft dan al zijn on deraanvoerder, graaf Hendrik van Nassau-Ouwerkerk, uitgezonden om de andere flank te verkennen. Door een doortastend gebruik van de Nederlandse ruiterij en mede door de inzet van kanonnen in de voorste linie (in afwijking van de traditionele artillerietactiek) lukt het Ouwerkerk de schermutselin gen om het gehucht Taviers ten zui den van Ramillies in zijn voordeel te beslechten. Dan. rond het middaguur, voert Marlborough zijn meesterzet uit. Hij laat de hoofdmacht halthouden en brengt zijn gehele cavallerie langs een terreinplooi, die de ma noeuvre aan het zicht van Villeroy onttrekt, over naar de eigen linker flank. In het voetspoor van Ouwer- kerks staatse troepen ontstaat tus sen Taviers en Ramillies de laatste grote Europese ruiterslag, waarbij volgens v erschillende bronnen .tus sen de 25.000 en 40.000 man betrok ken zijn geweest. Maar wel met een aanzienlijke overmacht voor Marl borough. die de ruiterslag wint en wiens cavallerie de hoofdmacht van de tegenstander vervolgens vanuit het zuiden oprolt. De infanterie, niet van positie ver Dank zij de krijgslisten van Schwarzkopf klonden de geallieerde tanks vrij gemakkelijk door Kuwayt opruk ken. (foto EPA) anderd, vormt het aambeeld waar op de Franse troepen worden gedre ven, ongeveer de rol die in de Golf oorlog de bevriende Arabische le gers - en wellicht ook Engelse strijdkrachten vervulden in rela tie tot de doorgebroken Amerikaan se mariniers. Schwarzkopf heeft Marlborough precies nagebootst. Ook de laatste gaf opzettelijk de indruk op een an dere plaats te willen aanvallen dan waar hij het werkelijk van plan was. Hij bracht zijn troepen naar de ge wenste positie door het waarne mingsvermogen van de tegenpartij uit te schakelen. De misleiding gaf hem op het essentiële punt het over wicht dat nodig was voor de over winning. Ramillies had spectaculaire gevol gen. Heel België viel en de Neder landen waren weer in het bezit van al hetgeen eerder verloren was ge gaan. Het was een beslissend mili tair succes. Het politieke vervolg op de mili taire overwinning is teleurstellend geweest. Engeland maakte al spoe dig aanstalten zich uit de Successie oorlog terug te trekken, de Duitse keizer was niet meer beschikbaar voor de Spaanse troon en het geheel verzandde voorts, omdat de rege ringen aarzelden voldoende oor logsbudgetten ter beschikking te stellen. De Vrede van Utrecht (1713) was gunstig voor Frankrijk en Phi lips de Vijfde kon Spanje gaan rege ren. Ghandi heeft eens gezegd, dat de geschiedenis de mensen leert dat de geschiedenis de mensen niets leert. Wij kunnen slechts hopen dat dit in het Midden-Oosten niet zal opgaan. De beheerste en succesrijke strate gie van generaal Schwarzkopf en zijn bongenoten verdient het te worden bekroond met een even doeltreffende politieke regeling die de rust aan de Golf verzekert. Dc Sassenhcimer Henk Volten (KMA 1954) is luitenant-kolonel bd en was van 1972 tot 1991 algemeen-direc teur van het Nederlands Instituut van Register Accountants. 'Dieperliggende situatie blijft' AMSTERDAM (ANP) - De in de Golfoorlog ontstane contacten tussen joden en moslims worden voortgezet, ook nu de oorlog afgelopen is. Dit hebben vertegenwoordi gers van joodse en islami tische organisaties in Neder land meegedeeld. "Goede verhoudingen zijn altijd meegenomen. De oorlog was weliswaar de onmiddellijke aan leiding om contact te zoeken met moslimorganisaties, maar de die perliggende situatie blijft ook na de oorlog bestaan. Voor de oorlog waren we gewoon niet op het idee gekomen om zulke contacten op te bouwen, maar nu ze er eenmaal zijn. blijven ze bestaan" aldus J. Sanders, secretaris van het Ne- derlands-Israëlietisch Kerkge nootschap. De organisaties hebben inmid dels een agendacommissie in het leven geroepen, die gesprekson derwerpen zal vaststellen. "We zijn positief gestemd, en dat is het belangrijkste", zegt N. Joemman, woordvoerder van de moslimor ganisaties. Vertegenwoordigers van jood se en moslimorganisaties hebben sinds het uitbreken van de oorlog Bisschop Carey. (archieffoto) Carey betreurt uitspraak over vrouw in ambt LONDEN (ANP) De toekom stige aartsbisschop van Canter bury, dr. George Carey, betreurt het dat hij de opvatting dat alleen mannen priester kunnen zijn, als "zeer ernstige ketterij" heeft ver oordeeld. Carey gebruikt deze woorden in een interview in het maartnummer van Reader's Di gest. In een verklaring die hij deze week uitgaf, zegt Carey dat hij wilde aangeven dat mensen die eraan vasthouden, dat alleen mannen priester kunnen worden, de fout maken de mannelijkheid van Christus belangrijker te vin den dan zijn mens-zijn. "Eerder als mens dan uitsluitend als man identificeert Christus zich met zo wel mannen als vrouwen en wil hij mannen en vrouwen verlos sen", aldus Carey. Carey, die in april als aartsbi6d- schop van Canterbury wordt ge ïnstalleerd, betreurt het dat hij de term 'ketterij' in plaats van 'theo logische dwaling' heeft gebruikt en dat hij daardoor onbedoeld mensen heeft gekwetst. "Ik heb nooit getwijfeld aan de integriteit van degenen die zich verzetten te gen de wijding van vrouwen tot priester", aldus Carey. Hij spreekt de hoop uit, dat zowel voor- als tegenstanders elkaar zullen eikaars mening zullen res pecteren in het debat over de toe lating van vrouwen tot het pries terambt. Ds. Arie Baas (73) overleden KATWIJK Deze week is in zijn woonplaats Katwijk de hervorm de emeritus predikant Arie Baas overleden op de leeftijd van 73 jaar. Baas was van 1975 tot 1982 werkzaam als geestelijk verzor ger bij het psychiatrisch zieken huis Overduin. Van 1963 tot 1970 was hij reeds gemeentepredikant in Katwijk aan den Rijn. Dominee Baas deed in 1946 zijn kandidaatsexamen, en diende sindsdien achtereenvolgens de gemeentes van Baardwijk-Dru- nen (1947), Lage Zwaluwe (1950), Katwijk en Rotterdam-I Jssel- monde (1970). Tot zijn emeritaat was hij werkzaam in Overduin. Hij wordt morgen op 'Duinrust' begraven. twee keer overleg gevoerd. De gt sprekken worden beschouwd als "een belangrijke bijdrage aan het behoud van een tolerante samen leving in Nederland". De Wereldraad van Kerken heeft verheugd gereageerd op de beëindiging van de Golfoorlog. Ook paus Johannes Paulus II is opgelucht. De Wereldraad riep de VN-Vei- ligheidsraad op, weer een bemid delende rol te gaan spelen. Als be langrijkste taak na een definitieve wapenstilstand noemt de Raad de organisatie van een internationa le conferentie, waarbij ook een oplossing van het Palestijnse vraagstuk wordt gezocht. De Wereldraad riep tijdens de assemblee in Canberra op tot een staakt-het-vuren. Bij deze oproep werd tot ongenoegen van de Ne derlandse gedelegeerden met geen woord gerept over Israël. De Raad van Kerken in het Midden-Oosten uitte zich terug houdend over de jongste ontwik kelingen in het Golfgebied. De wapenstilstand is "een hoopvol teken" zei een woordvoerder. De paus heeft na het staakt-het- vuren opgeroepen "de vrede te winnen". In zijn vredeswens, die overgebracht is aan secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties, zegt Johannes Paulus II dat zijn gedachten zijn bij hen die veel van de oorlog te lijden hebben. 'Zondag van de arbeid' in teken van tweedeling AMSTERDAM (ANP) - De zon dag van de arbeid, die rond 1 mei in de kerken wordt gevierd, staat dit jaar in het teken van de twee deling tussen Nederlanders en buitenlanders. Een van de scherpste tegenstellingen in de Nederlandse samenleving, schrijft voorzitter prof.dr. D.C. Mulder van de Raad van Kerken in Nederland in de themabrochu re ter voorbereiding van de zon- dag. De zondag van de arbeid, die in protestantse kerken veelal wordt gevierd op de Biddag voor Gewas en Arbeid (17 maart), wordt geor ganiseerd door het industriepas toraat DISK. In de brochure her innert deze organisatie eraan dat het nog altijd goed gaat met de Nederlandse economie, maar dat onder de migranten de armoede toeneemt. Migranten nemen in de Nederlandse samenleving een tweede- of soms derderangsposi tie in. Zij zijn vaak afhankelijk van vreemdelingenrecht, voor hen vreemde regels en uitke ringsinstanties. DISK vindt het „opvallend" dat Nederlanders er zo slecht van op de hoogte zijn dat migranten vaak geïsoleerd en arm leven. Achterstelling, discriminatie en armoede zijn en worden in Neder land geïndividualiseerd, meent het industriepastoraat. De kerken weten vaak te wei nig van de economische en poli tieke ongelijkheid waaronder mi granten lijden, meent DISK. De Golfoórlog lijkt deze ongelijkheid te versterken. DISK roept de ker kleden op „hernieuwde creativi teit" op te doen en „zelf een in strument te zijn van gerechtig heid en bevrijding van de mens en het menselijke". Bisschop H. Ernst van Breda schrijft in de aanbiedingsbrief, dat uit de manier waarop gelovi gen omgaan met mensen die hun vreemd zijn, voor een groot deel valt af 'te leiden, of zij in de ware zin van het woord mens zijn. Hij roept de gelovigen op de migran ten op te zoeken om een beter in zicht in hun situatie te krijgen. Gastcolleges van prof. T. Juhasz LEIDEN - Prof. dr. T. Juhasz, hoogleraar van de Hongaarstalige hervormde kerk in het Roemeen se Transsylvanië, zal binnenkort in Leiden twee gastcolleges ver zorgen. Woensdag 13 maart spreekt hij over de hervormde theologische opleidingen in het Transsylvanië van de zeventiende eeuw (Witte Singel-Doelen complex, gebouw 1174, zaal 004, van twaalf tot twee uur). Vrijdag 15 maart gaat Juhasz in op het onderwerp 'Kerk in de openheid, openheid in de kerk' (Academiegebouw, Rapen burg 73, van tien tot twaalf uur). Prof. Juhasz doceert aan de theologische opleiding in Cluj dogmatiek en ethiek. De hoogle raar hoort bij de toonaangevende theologen in de hervormde kerk van Roemenië. Oecumenische dienst. In de Al- phense Bonifatiuskerk wordt zondag een oecumenische dienst met eucharistie gehouden. Voor gangers: pastor Velthuijse en ds. Bogers. Aanvang 11.30 uur. Gebruiken in de synagoge. Ir. I. B. van Creveld spreekt woens dag voor het Genootschap Neder- land-Israël in de bovenzaal van de synagoge in Leiden (Levendaal 14) over Gebruiken in de synago ge'. Aanvang acht uur. Drs. Astrid Delissen: "Saddam Hussein kan persoojilijk aansprakelijk worden gesteld voor alle oorlogsmisda den die zijn troepen in Kuwayt pleegden (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2