7, 'Droom van een tuin Europese'CNN-nieuwszender en nieuw fihnnet in aantocht c TV-cursus tuinieren bij AVRO Zoon Brando krijgt tien jaar 3 ><AO Socrates VRIJDAG 1 MAART 1991 HILVERSUM (GI'D) - Neder landers geven gemiddeld meer .uit aan hun tuin dan inwoners van ons omringende landen. Dat zegt W. van Veenendaal, voorzitter van de Stichting Tuinieren. Deze stichting start, in samenwerking met de AVRO. vanaf maandag 4 maart met een achtdclige tv-cursus tuinieren. De cursus met de ti tel 'Een droom van een tuin' wordt begeleid door een cur suspakket. In de achtdelige serie komen diverse aspecten van de door snee-tuin aan de orde. Zo komen paden en terrassen in de tweede aflevering aan bod en wordt in de vijfde 'les' ingegaan op de bal- kontuin. Cursusleider is de land schapsarchitect Bart Huls. "De bedoeling van het programma is mensen te prikkelen om zelf met de tuin aan de slag te gaan", al dus Huls. "Je moet mensen lek ker maken door ze te laten zien dat je van elke tuin iets moois kunt maken". Hoewel een aantal voorbeeld tuinen behoorlijk duur is om aan te leggen, gaat het de makers er in eerste instantie om dat men sen ideeën opdoen. "Negen van de tien Nederlanders reageert op een mooie tuin altijd met te zeg- Werkgevers en bonden oneens over omroep-cao HILVERSUM (GI'D) Vak bonden en werkgevers in de omroep hebben gistermiddag geen overeenstemming kunnen bereiken over een nieuwe ar beidsovereenkomst voor 1991. De standpunten over arbeids tijdverkorting en een regeling voor afvloeiend personeel vormden het grootste struikel blok. De vakbonden hebben wel toegezegd een eindbod van de werkgevers op 2G maart voor te willen leggen aan de leden, maar zullen het niet aan de le den aanbevelen. gen: 'Vreselijk mooi, maar in mijn tuin kan dat niet. Maar de ruggegraat van een goede tuin is vaak heel simpel. Later kun je zo'n tuin met toeters en bellen verder opbouwen. Het hoeft niet in één keer", aldus Huls. Iedere, wekelijkse, aflevering heeft een eigen thema. Naast dat thema zal, behoudens in de eer ste aflevering, iedere keer een tuin een metamorfose onder gaan. "We hebben zeven lullige tuinen genomen en die aange pakt". zegt maakster Ineke Hil- horst. "We hebben die tuinen ge filmd in oude staat en na de ver anderingen. Op die manier laten we zien wat je met ei tuin kunt Ook zal Bart Huls doe-het-zelf- tips (grind rond het huis schrikt inbrekers af) geven en worden in het oog springende tuinproduk- ten onder de aandacht gebracht. het tv-programma kunt verwij zen naar het boek", aldus Hil- horst. "Daardoor heb je in de uit zending meer tijd voor mooie plaatjes". Volgens Hilhorst is het pro gramma. dat uit afleveringen van twintig minuten bestaat, niet probleemloos tot stand geko men. "Bij een van de metamorfo se-tuinen woonde een vrouw met twee grote honden. Het jaar er voor hadden we de tuin al in oude staat gefilmd en daarna de nieuwe tuin aangelegd. Toen we terugkwamen om de nieuwe tuin te filmen, bleken die honden de hele tuin te hebben aangevreten. Je kunt dan niet meer een andere tuin kiezen, omdat je dan die oude beelden mist. Met man en macht hebben we toen moeten werken om die tuin op te kalefa teren. Die dame heeft ons bezwo ren dat de honden nooit meer de tuin in mogen". *LL\LKLY HILLS Componist Andrew Lloyd Webber ontving deze week uit handen van zangeres- /actricc Madonna een onderscheiding van The Music Centervan Los Angeles voor zijn gehele oeuvre. Lloyd Webber is bekend van musicals als 'Jesus Christ Superstar', 'Evita', 'Cats' en 'Phantom of the Opera(folo AP) chtzaal, tijdens het proces tegen LOS ANGELES (Rtr) - Chris tian Brando, zoon van filmster Marlon Brando, is gisteren in Los Angeles veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf we gens het doodschieten van de geliefde van zijn halfzuster. Cheyenne Brando. De 32-jarige Christian, die als lasser werkt, had zich woensdag tijdens zijn proces schuldig ver klaard aan doodslag op Cheyen ne's vriend Dag Drollet. "Ik ben er schuldig aan, ik wou dat ik met Dag kon ruilen", zei Brando kort voor het vonnis werd uitge sproken. "Ik aanvaard de conse quenties". Met de onthulling van soms in tieme details uit zijn leven span de Marlon Brando zich gisteren in om zijn zoon een lange gevan genisstraf te besparen. Als getui ge zei Marlon Brando, het grijze haar in een staartje gebonden. dat zijn zoon, in zijn leven, nooit een kans had gehad. In zijn jeugd werd hij door zijn "zieke en af schuwelijke" moeder, de actrice Anna Kashfi, mishandeld. Toen de jongen na de scheiding bij Brando ging wonen had deze zware emotionele storingen bij hem vastgesteld. De Oscar-prijs winnaar erkende in zijn getui genverklaring dat hij vermoede lijk "als vader tekort is gescho ten". Christians psychiater getuigde dat Marlon Brando's oudste zoon lijdt aan chronische depressies en een hersenbeschadiging als gevolg van drugs- en alcoholmis bruik. "Hij vormt echter geen ge vaar voor de maatschappij", al dus de arts. Bij het proces traden ook ver wanten van het slachtoffer, die stamt uit een invloedrijke familie op Tahiti, als getuigen op. Mar lon Brando bezit er in de buurt een eiland. Christian Brando be weerde dat het dodelijke schot toevallig viel tijdens een handge meen met Drollet. Hij had de 26- jarige minnaar van zijn halfzus ter alleen bar>g willen maken en ervan weerhouden Cheyenne verder te mishandelen. De 20-jarige Cheyenne, die la ter een kind kreeg van Drollet, had echter verklaard dat de half broer haar vriend met opzet had gedood. Aangezien de vrouw, die na het misdrijf twee maal poogde zich het leven te benemen, ech ter niet tijdens het proces wilde getuigen, moest de aanklager af zien van de aanklacht van moord met voorbedachten rade. Daarop kreeg Christian Brando gelegen heid zich aan doodslag schuldig te verklaren. Geschorste AVRO-dj heeft spijt van mop HILVERSUM (GPD) - AVRO disc-jockey Rick van Velthuy- sen heeft spijt van de 'platte' mop die hij vorige week via Radio 3 de lucht inslingerde. Die mop kwam hem op een schorsing van twee weken te staan. Van Velthuysens grapje was zeer vrouw-onvriendelijk en moest het verschil tussen vrouwen en koeien aantonen. Na de uitzending werd de A VRO gebeld door luisteraars die zich beledigd voelden en de AVRO verzochten voortaan verschoond te blij ven van dit soort opmerkin gen. Die reacties brachten ra dio-en televisiedirecteur Bou- dewijn Klap ertoe Rick van Velthuysen te straffen met een schorsing van twee we ken. Van Velthuysen zegt zich de reactie van de AVRO-lei- ding goed te kunnen voorstel len. "Ik luisterde na afloop van de uitzending de band te rug en vond zelf ook dat ik dat niet had moeten doen. Spijt komt altijd te laat. Dit soort grapjes kunnen misschien wel als je met je vrienden een borrel drinkt; maar niet op de radio. Ik begrijp dus best dat de AVRO-directeur kwaad Van Velthuysen heeft wel moeite met de schorsing om dat er nu zoveel opwinding over ontstaat "en het 'mopje' nog veel vaker verteld wordt. Als de AVRO mij elke andere denkbare straf had gegeven zoals een geldboete of een ern stige reprimande met een waarschuwing, was er veel minder ophef geweest. Nu gaan mensen vragen wat er aan de hand is. Elke andere straf had mooi binnenska mers kunnen blijven". LUXEMBURG (GI'D) De moedermaatschappij van RTL 4, de commerciële Luxemburg se media-multinational CLT. wil 1 september met een Eu ropese CNN-nieuwszender en een Europees filin/abonnee- station op de tv-schermcn ver schijnen. De programma's zul len 24 uur per etmaal worden uitgezonden via de nieuwste Astra-satelliet, die vanavond de lucht ingaat. "We willen het wereldnieuws via het Europese nieuwsnet op een journalistiek betere manier gaan presenteren dan CNN. Dat station is wel heel erg Ameri kaans, oppervlakkig en eenzij dig. zelfs in de berichtgeving over de Golfoorlog", zei gisteren in Luxemburg Henri Roemers, adviseur van de CLT-top en se cretaris-generaal van de RTL 4- directie. Met vertegenwoordigers van de Europese Omroep Unie wor den volgens Roemers sinds kort besprekingen gevoerd om tot een gezamenlijke aanpak van het Europese nieuwsnet te komen. De Europese Omroep Unie liet kortgeleden weten ook plannen in die richting te koesteren. Een startdatum werd toen niet ge noemd. zal CLT het tot nu toe op dit ter rein opererende Filmnet, in het bezit van het Zweedse media concern Esselte, niet opkopen. Roemers: "In de eerste plaats vragen ze een prijs die veel te hoog is en in de tweede plaats is de exploitatie en hun methode van distributie nooit renderend te maken. Wij gaan straks heel anders te werk". In Luxemburg werd gisteren ter gelegenheid van de opening van het gloednieuwe CLT-ge- bouw (een miljoenencomplex) en de lancering van een nieuwe Astra-satelliet ook bekendge maakt dat Joop van den Ende zich in Luxemburg gaat vestigen om films en tv-series te maken voor het Franse mediaconcern Hamsten, de enige Europese pro- duktiemaatschappij die films maakt die ook naar Amerika worden geëxporteerd. "De Luxemburgse overheid schept daartoe aantrekkelijke voor waarden, omdat de regering Luxemburg tot mediapoort van Europa wil maken", aldus Roe- De CLT-top maakte voorts be kend dat de Duitse pendant van RTL 4, de ook in Nederland steeds populairder wordende zender RTL+, in éen jaar tijd de reclame-inkomsten zag stijgen van 900 miljoen tot 1,3 miljard Duitse marken. RTL+ wordt nu geheel in Duitsland vervaardigd. Op de vraag of RTL 4 in de toe komst wel eens een geheel Ne derlands station zal worden (een wens van de Nederlandse uitge vers-aandeelhouders Elsevier en VNU) antwoordde Roemers: "Wij passen ons altijd aan aan zich wijzigende omstandighe den". ...oe kot> V0POT INGEDRUKT ...wamt anders hadden we veel hinder gehoord over de overval op Litouwen VOORLOPIG AHET... kan zijn als hij te weten komt hoeveel het er zijn geweest. Tussen onsleerlingen van de Rijks Hogere Burgerschool, en die lui van het gymnasium, be stond vroeger een natuurlijke vijandigheid. Voor een gymna siast was de wereld een grote hbs-barbarij; voor een hbs'er was het gym een kakschool. Daar leerde men dode talen om de literatuur van een verdwe nen beschaving te kunnen lezen. Maar de geest van die bescha ving was nog steeds springle vend, zo praatten de alfa's hun leraren na, ja, die geest was de "voedstermoeder" van de Eu ropese cultuur. Zonder Demo- critus wisten wij niet wat demo cratie was en zonder klassieke scholing bleef "achillespees" een onbegrijpelijk woord. De stak ker, die het zonder de "breidel der klassieken" moest stellen, zou van de stam van de Europe se beschaving nooit meer dan wat rotte stekjes en twijgjes kennen. Wij hadden ipso facto en mu tatis mutandis lak aan het an tieke erfgoed. Wat schoot je er mee op? Eerst had je Socrates, die zei dat hij niets wist. Toen kwam Plato, die zei dat alles idee was. Zijn leerling Aristote- les beipeerde: alles is stof. Toen kwam Diogenes en die zocht een mens, gevolgd door Epicurus en die plukte de dag. ParabolideiS liet weten dat alles bol was, en Hyperbolides dat alles hol was. Daarna verscheen met Larides weer een leerling van Socrates op het toneel en die zei dus dat hij niets wist. Maar die luchthartige jaren zijn voorbij. Misschien wordt het, nu ik zelf een dagje ouder wordt, tijd om te lezen wat die oude Socrates precies bedoelde. Volgens een groot artikel in de cultuurbijlage van een lande lijk dagblad zou er in Neder land een oplevende belangstel ling zijn voor het klassieke erf goed. Het gymnasium is een, misschien niet populaire maar wel gewaardeerde onderwijs vorm, dat allang niet. meer al leen onderdak biedt aan de kin deren van notabelen. Grieken land blijft een favoriet vakan tieland voor al degenen die een kijkje in de kraamkamer van de Europese beschaving willen nemen. Wekenlang maken zij, gezeten in de airconditioned bussen van de Classical Tours, een bedevaart langs de puinho pen van Delphi, Mykene, Ko- rinthe en andere antieke steden. Zij luisteren, staande onder de laaiende zon van Hellasge duldig naar de geroutineerde praatjes van de gidsen, die bij elke omgevallen pilaar of opge graven potscherf een wijdlopige uiteenzetting houden. Ook de uitgevers, die het werk van klas sieke schrijvers uitgeven, zijn zeer tevreden over de verkoop. Waar heeft die groeiende inte resse mee te maken? De ene clas sicus vermoedt dat mensen moe zijn van de pretcultuur en het flutgedoe op de televisie en om die reden wel weer eens een goed boek willen lezen. Een ander classicus vermoedt dat de gene ratie van veertig- en vijftigjari gen, die voor een deel een gym nasiale achtergrond heeft, tot de ontdekking gekomen is dat alle belangrijke dingen in de oudheid al gezegd zijn. Wie die pe gedachten over het leven, de dood of de liefde wil lezen, kan p0n6o, wat poeru /NMVN &0£f?&<00£-' beter bij de antieke filosofen en dichters terecht dan bij Jan Cre- mer of Hannes Meinkema. Wie bijvoorbeeld op zoek is naar een mooi liefdesgedicht, kan na tuurlijk Jan Hanlo opslaan en diens verliefde gestotter op zich laten inwerken, dat zo begint: Oote oote oote Boe Oote oote Oote oote oote boe Oe oe Maar misschien komt hij bij Ca tullus toch beter aan zijn trek ken: Geef me duizend-en-een zoenen, en duizend-en-een erbij, en duizend-en-een tot slot. En zo duizenden keren, tot we de tel verliezen en het getal vergeten, zodat geen boze tong jaloers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26