Q Oogstrelende fiimproduktie met een te fletse heldin 'Speelfilms zijn leuk, maar mijn hart ligt in het theater' De magische camera van Henry Plaat René Daalder maakt SF-film VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 23 Blokker heeft in 'Eline Vere' absoluut te veel gesnoeid heeft een net gesponnen met heel veel draden die pas tesamen hun verstrikkend en verstikkende effect hebben. Hoe meer draden je daar van elimineert, des te minder over tuigend werkt het effect van het net. Blokker heeft absoluut te veel ge snoeid, zo laat het zich aanzien maar het zou goed kunnen dat er later in een langere tv-versie van een hech tere samenhang sprake blijkt te zijn. Het te schetsmatige script is al een forse handicap, maar de moge lijkheid tot identificatie wordt wel heel erg bemoeilijkt met een Zwit serse hoofdrolspeelster (Marianne Basler) die geen flauw idee kan heb ben welke mondbewegingen ze dient te maken om later synchroon te lopen met de stem van Margo Da mes. Zoiets blijft irriteren en fatale afstand scheppen, ondanks het feit dat deze Marianne Basler breed uit haalt om haar merkbaar niet gerin ge acteertalent te demonstreren. Maar toch legt ze het onmiddellijk af tegen bij voorbeeld de sublieme Aurore Clement die eveneens Franstalig is, maar dat ook in de film mag blijven en zo tante Elise Vere in Brussel ijzersterk gestalte geeft. Monique van de Ven als zus Betsy en Thorn Hoffman als neef Vincent (in september beiden met een Gouden Kalf onderscheiden) komen intussen wel uitstekend weg met hun rollen. Michael York (als de Amerikaan St. Clare) geeft méér dan zijn bekende naam voor op het affiche. Fraaie kleinere rollen spe len ook zeker Mary Dresselhuys, Jo- .han Leysen en Joop Admiraal. Het fraaiste werk werd evenwel verzet door de ontwerpers Ben van Os en Jan Roelfs die niet alleen de Brusselse en Haagse kringen bui tengewoon gaaf en oogstrelend te reconstrueren wisten, maar boven dien excellente bijdragen leverden aan een paar opera-fragmenten die Kümel ensceneerde in de Konink lijke Schouwburg. Het is vooral in die en andere grote scènes dat de Belg zich een eminent regisseur be wijst, in vruchtbare samenwerking met cameraman Eduard van der Enden. Productioneel is Eline Vere een film van bijzondere klasse, tot stand gekomen met merkbaar grote liefde voor het vak. PIETER VAN LIEROP Marianne Basler over rol Eline Vere: AMSTERDAM - Haar ge zicht is bijna doorschijnend van vermoeidheid. Nog geen uur terug van een lange reis uit Afrika waar ze aan een nieuw filmproject heeft ge werkt, moet ze in de luxe lounge van een Amsterdams hotel alweer interviews ge ven. Ook van haar eist de roem zijn tol, verzucht ze iro nisch. De Zwitserse actrice Marianne Basler (27), blond en breekbaar, is een paar dagen in Nederland voor de première van de nieuwe.Neder landse speelfilm 'Eline Vere' naar het gelijknamige boek van Louis Couperus. Daarna reist ze weer af naar woonplaats Parijs "om eens heel lang uit te rusten". Basler werd door de Belgische re gisseur Harry Kumel gekozen voor de rol van Eline Vere uit een groot aantal Nederlandse en Vlaamse ac trices. Haar acteerprestaties en haar frêle en expressieve gezicht maak ten haar ideaal voor de rol van Eline Vere. In de film wordt voornamelijk Nederlands gesproken. Dat was aanvankelijk een groot probleem voor de Franstalige Basler. "Alhoe wel ik een klein beetje Nederlands spreek, omdat ik op mijn tiende twee maanden met mijn grootmoe der in Nederland heb gewoond. Maar de meeste woorden ben ik na tuurlijk allang vergeten". Met be hulp van cassettes leerde ze de Ne derlandse tekst, later werd haar rol opnieuw ingesproken. "Het Neder lands leren kostte me veel moeite, maar verder heb ik heerlijk ge werkt". "Vooral met mijn tegenspelers Thorn Hoffman (als neef Vincent - red.) en Monique van de Ven (als zus Betsy - red.) klikte het prima", zegt ze glimlachend. "Ik begrijp dat ze in Nederland topacteurs zijn, maar daar was niets van te merken. Ze hadden totaal geen 'maniertjes', een euvel waaraan gevestigde ac teurs in Frankrijk nogal eens lijden. Het ging allemaal erg goed". Onbekend De 27-jarige Basler is in ons land een onbekend gezicht, maar speel de in Frankrijk toch al in vijftien speelfilms, negen televisie-films en zo'n twintig theaterrollen. "Ik speelde de meest uiteenlopende ka rakters. Dat vind ik ook de grootste uitdaging; alles kunnen spelen, van bijvoorbeeld een prostituée in de speelfilm Rosa la Rose in '87, tot Chimóne in het theaterstuk Révéla- tin van Molière". Ook nu is ze al weer druk bezig met een aantal film-projecten "maar daar kan ik nu nog weinig over zeggen het publiek moet nog even afwachten". De actrice noemt zichzelf een echt theaterdier, ondanks al haar activiteiten op filmgebied. "Ik sta al vanaf mijn veertiende in het thea ter. Mijn moeder was schrijfster, en op cultureel gebied zeer breed ge oriënteerd. Ze praatte veel met me over theater, besprak toneelstuk ken. Dat heeft mijn interesse voor het toneel gewekt". "Toen ik klein was speelde ik al tijd toneel met mijn broertje op de rommelzolder, zo'n echte ouderwet se zolder met veel oude spullen, en oude kleren. Dan beleefden we de meest spannende avonturen. Ik ver deelde de rollen, en hij was altijd de slechterik. Ik vind het heerlijk om te acteren, elke keer krijg ik weer een stoot adrenaline, het geeft een bijzonder soort energie". Basler heeft de Zwitserse natio naliteit, maar groeide voornamelijk in Brussel op. Daar ging ze op haar achttiende naar de toneelschool en studeerde ze kunstgeschiedenis. Op haar drieëntwintigste vertrok ze naar Parijs, omdat ze vond dat haar mogelijkheden in Brussel uitgeput waren. In Parijs legde ze zich vooral toe op film. "In films spelen is heer lijk. alhoewel mijn hart in het thea ter ligt. Maar ik wil zo breed moge lijk bezig zijn, al mijn mogelijkhe den ontdekken". Scenario Ze vertelt van haar voorkeur voor stukken waarin niet alles wordt uit gelegd; waar het publiek de eigen fantasie op los kan laten om zelf een invulling te geven aan de loop van het verhaal, aan de gedachten en ge voelens van de personages. "Er moet wat te raden overblijven. Daarom was ik ook meteen ver kocht toen ik het scenario las van Eline Vere. Heel subtiel. Ik ben niet bekend met de Nederlandse litera tuur, ik heb ook nog nooit wat van Couperus gelezen maar het verhaal raakte me diep. De onderhuidse spanning, die door het hele verhaal geweven is, het mysterieuze, dat vind ik prachtig". Eline Vere is een jonge rijke vrouw die leeft in de burgerlijke Haagse samenleving aan het einde van de vorige eeuw. Ze heeft er moeite mee om zich aan te passen aan al die burgerlijke conventies; heimelijk koestert ze dromen over een groots en meeslepend leven. Maar verblind door haar eigen illu sies wordt ze constant geconfron teerd met een veel minder mooie werkelijkheid. Herhaaldelijke te leurstellingen in het leven en de lief de brengen haar uiteindelijk tot een ongelukkig einde. Couperus schreef het verhaal oorspronkelijk in feuilleton-vorm voor de Haagse dagblad 'Het Vaderland'. "Het kostte me weinig moeite om in de huid van Eline te kruipen, ik voelde me erg met haar verbonden. Ze is een hartstochtelijke vrouw, ze smacht naar spanning in haar leven. Ze doet me denken aan de vrouwen uit de boeken van Arthur Sch- nitzler', die ook leven in 'le fin de siècle': vrouwen die de mogelijkhe den gaan zien van een nieuw leven wanneer het nog te vroeg om die wens ook in vervulling te laten gaan. Eline smacht naar meer vrij heid, los van alle conventies, maar ze mist de kracht. Ze heeft niet de vleugels om boven alle burgerlijk heid uit te stijgen. Ze had haar fami lie moeten verlaten, de mensen die haar op de grond hielden, maar dat kon ze niet. Ze vlucht wel naar Brussel, maar in haar hart kan ze de vertrouwde omgeving niet loslaten. En dat stort haar in het ongeluk". UTRECHT (GPD) - De in Amerika woonachtige Nederlandse cineast Rene Daalder neemt in april de opnamen ter hand van een sf-achtige filmfanta- sie die Ecotopia gaat heten en die geproduceerd wordt door de Nederlan ders Kees Kasander en Denis Wigman. Voor de 'art direction' zijn Jan Roelfs en Ben van Os gecontracteerd. De rest van de crew is Amerikaans evenals de cast die wordt aangevoerd door Balthazar Getty. Het-door Daal der geschreven script vertelt het verhaal van twee overlevenden op aarde na het verdwijnen van de ozonlaag. DEN HAAG (GPD) - In 1981 won Henri Plaat een Gouden Kalf voor zijn korte film Spurs of Tango en in 1989 ontving hij het van het Amster damse Fonds voor de Kunst de L.J. Jordaanprijs voor zijn drie minuten durende 2nd War Hats. In een aantal filmhuizen (Utrecht, Nijmegen, Den Haag, Arnhem en Amsterdam) gaat de komende weken een over zichtsprogramma draaien van het werk van deze, ondanks zijn bekro ningen, weinig bekende Nederland se experimentalist. Directe aanleiding voor het retro spectief is Plaat's nieuwe (30 minu ten durende) werkstuk Up Hill And Down Dale. Het experimentele in de cinema a la Henri Plaat zit niet in het maken van allerlei uitzonderlijke camera- trucs en andere technische strapat- sen, maar bestaat juist uit het afzien van bijna alles wat film nadrukke lijk en opdringerig maakt. Hoewel Plaat zich in de jaren zeventig (het tweeluik Sferen) en tachtig (Mada me Ivonne) zich ook nog wel eens wilde uitleven met geensceneerde situaties, is hij in 1990 (Other Thoughts en Up Hill And Down Da le) terechtgekomen op wat ook ooit het vertrekpunt van het medium ge weest moet zijn. Met een moderne filmcamera kij ken naar exotische taferelen waarin de beweging van slechts secundair belang js. Plaat reisde over de we reld en deed Griekse eilanderi aan, de Himalaya, de Andes, Pakistan, Turkije. IJsland, Egypte. En hij re gistreerde gletsjers, baaien en mas sieve bergruggen en de enige bewe ging komt van hier en daar een vo gel, kabbelende golven of de scha duwen van wolken over het land. 'Beelden als monumenten van eeu wigheid die worden afgewisseld met registraties van menselijke existentie, waarvan de vluchtig heid. de terloopsheid geaccentu eerd lijkt te worden door de afwe zigheid van direct geluid, net als honderd jaar geleden. uit verdwijnen, een kar met een ezel zoals er miljarden karren met ezels geweest moeten zijn in de loop van dertig eeuwen. De contrasten van wat er altijd geweest moet zijn (een overweldigende natuur) met sym bolen van menselijke vluchtigheid (in een hoek van het beeld een nie tig wapperend waslijntje) veroorza ken te zamen een ondefinieerbare melancholie en fascinatie. Als er één andere cineast is met wie Henri Plaat in zijn aanpak en stijl vergeleken mag worden (om de ver wachting toch enigszins te helpen bepalen) dan is het Peter Hutton. Henri Plaat beleert niet, maar kijkt rond in bewondering of verwonde ring, met geduld en intensiteit De compositie van zijn film is puur en impulsief. Eigenlijk zou je Up Hill And Down Dale niet eens experimenteel moeten noemen, want directer en eerlijker kan film kunst eigenlijk niet zijn. Plaat maakt ons weer bewust van de heel primaire magie die filmbeelden kunnen hebben. BIOSCOPEN LEIDEN 'Teenage Ninja Mutant Turtles' - Lido, al. 'Witches' - Lido. al. Home Alone' - Lido, al. 'Dances with wolves' - Lido. al. 'De kleine zeemeermin' - Lido, al Postcards from the edge' - Lido. al. The Russia House' - Lido. al. 'Eline Vere' - Lido. al. "Kindergarten Cop' - Luxor. 12 jr. Camille Claudel' - Trianon. 12 jr 'Sweethearts' - Rex. 16 jr ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6. tel. 01720- 20800D Home Alone", al. 'Kindergarten Cop'. 12 jr 'De kleine zeemeermin', al. 'Flatliners'. al. Teenage Mutant Ninja Turtles', al. 'Air America', al. VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 071- 614354. b.g.g. 612566) 'Ghost'. al. 'Problem Child', al 'Presumed Innocent'. 12 jr 'Kuifje en de Zonnetempel', al. Oliver Co', al. FILMHUIZEN 'Jacob's Ladder' - Het Kijkhuis. Lei- 'Dead Poets Society' - Het Kijkhuis. Leiden. 'Hair' - Het Kijkhuis. Leiden. 'Drowning by Numbers' - LVC, Lei- 'Hail! Hail! Rock Roll' LVC, Lei- 'Speaking Parts' - LAK. Leiden. 'Videodrome' - LAK. Leiden. 'Mv left Foot' - Park Filmhuis. Alphen (01720-95600). DEN HAAG 'Kindergarten Cop' - Asta (070- 3463500). 12 jr. 'Pacific Heights' - Asta. 12 jr 'Dances with wolves' - Asta. al. 'Havana' - Babylon (070-3471656), 12 jr 'The Witches' - Babylon, al. 'Postcards from the edge' - Babylon, al 'Teenage Mutant Ninja Turtles' - Cine ac (070-3630637). al. The Russia House' - Cineac, al 'Flatliners' - Cineac, 12 jr 'Dances with wolves' - Metropole. al. 'Sibling Rivalry' - Metropole. al. 'The Sheltering Sky' - Metropole. al Reversal of fortune" - Metropole. al 'Kindergarten Cop' - Odeon (070- 3462400). 12 jr. 'Ghost' - Odeon. al "Home Alone' - Odeon. al. 'Pretty Woman' - Odeon. 12 jr AMSTERDAM The Witches' - Alfa (020-278806). al Wild at heart' - Alfa. 16 jr 'La vie et rien d'autre' - Alfa. 16 jr Postcards from the edge' - Alfa, al 'Good Fellas' - Alhambra (020-233192). 16 jr. 'The Sheltering Sky' - Alhambra. al. 'Eline Vere' - Bellevue Cinerama (020- 234876). al The comfort of strangers' - Cinerama 'Un monde s 16 'Ju-Dou' - Cinecenter, 16 jr. 'Le mari de la coiffeuse' - Cinecpnter, 16 jr. Kindergarten Cop" - Cinema (020- 151243). 12 jr. 12 jr 'Sibling Rivalry' - City. al. 'Blue Steel' - City, 16 jr. 'Navy Seals' - City. 12 jr. 'Flatliners' - City. 12 jr 'Pacific Heights' - City. 12 jr. 'The Hot Spot' - Citv. 12 jr. Top Hat* - {Criterion (020-i6)23iT08). The Last Emperor' - Kriterion. 'De zee in een fles' - Kriterion Leningrad cowboys go America' - The Movies (020-16)245790) 'Let's get lost" - The Movies Swan song' - The Movies, 16 jr. 'Arachnophobia' - Tuschinski Cineac (020-243639). 12 jr Dances with wolves' - Tuschinski (020-262633). al. Home Alone' - Tuschinski. al. Havana' - Tuschinski, 12 jr 'Ghost' - Tuschinski. al Pretty Woman' - Tuschinski. al Reversal of fortune' - Tuschinski. al 'Longtime Companion' - De Uitkijk (020-237460), 16 jr 'Presumed Innocent' - De Uitkijk, al. TELEVISIE Zaterdag 2 maart stad in brand Ruthless People (Ned. 2. 20.25 uur) Amerikaanse speelfilm uit 1986 van Jim Abrahams met camerawerk van Jan de Bont. Rijke Danny DeVito doet pogingen zijn onaangename echtgeno te te dumpen en heeft niet in de gaten dat zijn maitresse ondertussen pro beert hem om zeep te helpen It's a joke. Son (Super Channel, 21.00 uur) Amerikaanse klucht uit 1947 van Ben Stoloff met o a Una Merkel. Armed and Dangerous (BBC 1. 21.35 uur). Amerikaanse speelfilm uit Act of Piracy (Ned. 3. 22.50 uur) Amerikaanse film uit 1988 van John Bud' Cardos. Aan lager wal geraakte en gescheiden Vietnam-veteraan (Ray Sharkey) moet uit geldnood zijn te leveren in Sidnev The Godfather II (BBC 2. 23.00 uur) Vervolg uit 1974 op The God father'. de Amerikaanse mafia-film van Francis Ford Coppola. Met o a. Al Pacino, Robert Duvall, Robert de Niro en Diane Keaton. Damicn. Omen II (RTL 1. 23.30 uur) Amerikaanse horror uit 1978 U Don Taylor, minder succesvol vervolg op 'Omen' uit 1976. De duivel reïncar neert in een jongetje van 13 jaar. Ge volg bijna elke tien minuten een gru welijke moord. The Pawnbroker (BBC 1. 00 10 uur) Amerikaanse speelfilm uit 1965 van Sidney Lumet Joodse pandjes baas in Harlem wordt geplaagd door herinneringen aan concentratiekamp Met o.a. Rod Steiger. Geraldine Fitz gerald en Broek Peters. De muziek is van Quincy Jones. Zondag 3 maart The Outlaw (Super Channel, 21.05 uur) Western van Howard Hughes uit 1943 waarin Jane Russel haar debuut maakt Meeslepend verhaal over Billy the Kid. met een belangrijke rol voor Walter Huston als Doc Holhd.r. Maandag 4 maart Malonc (RTL I. 21.35 uur) Schietfilm van Harkey Cokliss Uit HM? Cliff Ro bertson wil de macht grgpen in Amen- ka maar een ontmoeting bij de benzi nepomp met ex-CIA-agent Burt Revnolds gooit roet in het eten. Country Dance (BBC 2. 22 00 uur) Engelse speelfilm uit 1969 van J Lee Thompson. Incestueuze relaties in En- gels uppercl.v huishouden M'-t F'. - ter O'Toole en Susannah York. Dinsdag 5 maart van Michael Curtiz Met o.a. Dan Dai- lev en Ernest Borgnine I Tcmbrlidcs tls L'forls ktladas (BRT 2. 20.00 uur) Griekse allegorie van Nicos Panayotopoulos uit 1978 Vader en zijn drie zoons erven fortuin en trekken zich samen met de dienst meid terug uit het leven. Woensdag 6 maart Oh. You are Awful (BBC 1. 00.30 uur) Britse klucht van Chtf Owen uit 1 176 met o.a Dick Emery. Derren Nesbit en Ronald Fras-?r Donderdag 7 maart van John Guillermin Met o.a. Jock Mahoney en Mark Dana s(Super Chan- stuk, gesitueerd in het zeventiende eeuwse Parijs Jose Ferrer kreeg een Oscar voor zijn portret van de tragi sche schrandere r ...~r architect (Ro bert Young) die zich verantwoordelijk voelt voor het ongeluk waarbij zijn vriendinnetje om het leven kwam Vrijdag 8 maart Someone to Watch over Me (RTL 4. 20.25 uur) Amerikaanse romantische thriller uit 1987 van Ridley Scott Ge lukkig getrouwde politieman smoorverliefd op een rijke. vtouw die met de dood wordt be dreigd en die hij moet beschermen. Met o.a. Tom Berenger en Mimi Rod- gers. Mv Bodyguard (BRT 1. 23.10 uur) Vriendelijk Amerikaans filmpje van Tony Bill uit 1980 over een middelba- re-school-leerling die een klasgenoot inhuurt als bodyguard om zich te be schermen tegen ruwe klasgenoten La Piscine (RTL 1.23.10 uur) Fran se speelfilm uit 1969 van Jaques Deray. Liefdespaar brengt de vakantie door in een geleende villa en krijgt be zoek van haar ex die bovendien ook nog beter maatschappelijk geslaagd is. Met Alain Delon, Romy Schneider en Jane Birkin The Lords of Discipline (Ned. 3.. 23.30 uur) Amerikaanse speelfilm i ichrgver die een duivelse val- .farraprllrjos (BBC 2. 00.20 uur) Spaanse speelfilm uit 1987 van Anto- noi Gimenez Rico Familieleven in een landelijk gelegen dorpje in de Spaanse streek Extremadura De pater familias doet uitsluitend dingen waar hg zelf Robert DeN i- t> tn God- father II (foto rence St. Clare, een vriendelijk en aantrekkelijk ogend heerschap, be horend tot de Amerikaanse geld adel. Voor hem stort Eline zich an dermaal pardoes in dromen van lief de en ongebreidelde vrijheid en ze is in de zevende hemel als Lawrence haar uitnodigt om hem en Vincent te vergezellen op een reis naar Rus land. Maar dan moet de arme heldin de wrede waarheid ontdekken, dat haar aanwezigheid tijdens de be oogde reis voornamelijk nuttig zou zijn om de verhouding tussen beide heren te maskeren. Als een geestelijk wrak keert de jonge vrouw terug in de Haagse Laan van Meerdervoort, waar het wegkwijnproces met lepels laudanum bespoedigd wordt tot zich het onherroepelijke einde vol trekt op de tonen van Wagners Lie- bestod, uit Tristan Isolde. Een wat merkwaardige muzikale illu stratie omdat het de heldin juist consequent aan een Tristan was LEIDEN - Het voornaamste pro bleem bij de recente verfilming van Louis Couperus' roman Eline Vere is het onderwerp zelf geweest: Hoe maak je een opwindende film over bleek burgerdom en dodelijke ver veling? Producent Matthijs van Heijningen en regisseur Harry Kü mel blijken de ideale oplossing niet te hebben gevonden. Met inzet van acht miljoen gulden, grote vlijt en zelfs opmerkelijke artistieke inven tiviteit is men er overtuigend in ge slaagd om het fin de siècle in de ste den Den Haag en Brussel te doen herleven. Maar van de wijze waarop in die steden het levensgeluk van juffer Eline wordt fijngeknepen valt in deze film weergave slechts schou derophalend kennis te nemen. We maken kennis met het meisje, begin twintig, na een soireetje met 'tableaux vivants' waar ze verkozen had niet bij aanwezig te zijn, zo doende zus Betsy bij wie ze in woont pijnlijk affronterend. Meer enthousiasme kan de mooie, rijke en tamelijk hartstochtelijke Eline opbrengen voor de klassieke mu ziek. Ze openbaart zich als zelf een verdienstelijk zangeres en gooit zich met volle overgave in een kal verachtige verliefdheid op de bari ton Theo Fabrice, die door Haagse straten wandelt in de vermomming (zwarte flambard, zwarte cape en felrode sjaal over de onderste helft van het gezicht) van Aristide Bruant. Eline's neef Vincent, het zwarte schaap van de familie, is zo verstan dig om zijn nichtje mee te nemen naar een recital waar Fabrice op treedt zonder opera-grime en ook zonder rode sjaal, en de dienstwillig door Vincent aangereikte toneelkij ker openbaart op meedogenloze wijze aan wat voor verlopen oude vent het meisje bezig was haar ge voelens te vergooien. De eerste amoureuze desillusie, in een serie van drie, heef ze dan te pakken. Ook bij de twee volgende roman tische mislukkingen fungeert Vin cent (een intelligente, homofiele klaploper met een goede smaak voor kunst) als gangmaker tegen wil en dank. Hij is het geweest die Monique van de Ven als betsy en Thorn Hoff mann als neef Vincent. (foto GPD) het pad naar Eline's gunsten geëf fend had voor zekere Otto van Erle- voort met wie het meisje zich daad werkelijk verloven laat. De man blijkt in het gebruik nogal tegen te vallen; een hark van jewelste en ook niet in staat een passend antwoord te verzinnen op Eline's onderhuids bruisende zinnelijkheid. Maar het is pas tijdens ruzies om de dan zieke zielsvriend Vincent (Betsy wil de uitvreter het huis uitzetten) dat Eline zich furieus keert tegen haar zus èn tegen Van Erlevoort. En zo barst dan ook die kruik. In overspannen toestand wordt de jongedame naar de Belgische hoofdstad gezonden, waar tante Eli se haar stellig zal weten op te mon teren. Brussel was toen nog een "bruisende stad. Brussel was Brus sel en vrij en vrolijk, hetgeen Haag se Eline goed lijkt te doen. al heeft ze inmiddels al een akelig hoestje opgelopen. Dan duikt ook daar neef Vincent op, met in zijn kielzog Law- blijven ontbreken en het, volgens Couperus zelf, in haar stervensuur nog steeds Gounods Le Tribut de Zamora geweest was die Eline in de oren klonk. En zulks met overigens de naam van de destijds versmade Otto van Erlevoort weer op de lip pen, hetgeen de oorspronkelijke ro man in laatste instantie maakt tot een drama over een gemiste grote kans; de fout beoordeelde liefde die beter had verdiend. In dé film van Kümel merk je daar weinig van. Er is trouwens wel heel erg veel uit Couperus 570 pagina's tellende ro man waar je in de Kümelfilm niets van terugvindt. Scenarist Jan Blokker (geassis teerd door Patrick Pesnot, voor het Franstalig deel van de dialogen waarschijnlijk) heeft geprobeerd de roman keurig te verdichten tot een overzichtelijke hoofdlijn. Maar Couperus heeft zijn roman niet zo lineair gestructureerd. Hij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23