Extra steun voor oosten Duitsland Estland en Letland willen signaal geven Zuiveringen in Albanië Bangladesh krijgt eerste vrouwelijke president Junta botst met Thaise koning over grondwet Cholera in Peru breidt plots snel uit VRIJDAG 1 MAART 1991 BUITENLAND PAGINA 21 Kanselier Kolil geeft foute taxatie toe Van onze correspondent Hans Hoogendijk BONN De nieuwe Duitse deelstaten in de voormalige DDR krijgen extra financiële hulp ter waarde van 17 miljard mark (ongeveer 19 miljard gulden). De hulp komt bij de al eerder beloofde 85 miljard mark (ruim 96 miljard gulden) die de regering van bondskanselier Ko hl heeft vrijgemaakt voor de opbouw van de vijf nieuwe deelstaten plus Berlijn. Ook de deelstaten in het Westen maken nog meer geld vrij, maar zij verlangen daarvoor wel een compensatie van de federale regering. SINGAPORE/DHAKA (GPD/DPA) De Bangladesh Na tionale Partij van begum Khaleda Ziaur Rahman heeft de eerste vrije verkiezingen sinds 20 jaar in Bangladesh gewonnen. Zij verover de 140 in de 300 zetels tellend nieu we parlement. Waarnemers denken dat in op korte termijn volgende tussentijdse verkiezingen een abso lute meerderheid voor Khaleda haalbaar is. Daarna volgen waar schijnlijk presidentsverkiezingen. Khaleda's aartsrivale, sjeik Hasi na Wazed van de Awami Liga. moest tegen alle verwachtingen in een forse nederlaag incasseren. Zij legde slechts beslag op 84 zetels. Hasina, dochter van de door militai ren vermoorde stichter van Bangla desh, sjeik Mujibur Rahman, onder wiens vaandel zij de campgne voer de, weet haar nederlaag toe aan on der meer 'intimidatie en het uit- brengen van valse stemmen'. Maar een waarnemersgroep van de Ge menebest concludeerde, dat de woensdag gehouden verkiezingen over het algemeen 'vrij en eerlijk' waren verlopen. Het nieuwe parlement zal nog 30 vrouwelijke leden kiezen en de meesten van hen zullen zich naar verwachting bij de BNP aansluiten. Er zullen ook nog tussentijdse ver kiezingen worden om de zetels te bezetten van parlementsled' in meer dan een kiesdictrict zijn ge kozen. Wat de plannen zijn van de 46-jan- ge weduwe van de 1981 tijdens een militaire rebellie om het leven ge brachte president Ziaur Rahman, is niet bekend. In tegenstelling tot de Awami liga, die streefde naar een parlementaire democratie, houdt de BNP vast aan het presidentieel sys teem, zoals in de grondwet staat. Dat houdt in dat de BNP met een absolute meerderheid in het parle ment. begum Khaleda tot president die zal kiezen, de eerste vrouw in de ge schiedenis van Bangladesh. Als derde eindigde de partij van de afgezette president Ershad. de Jatiya partij, die 35 zetels verover de. Ershad zelf won in de vijf kiess- districten waar hij kandidaat werd gesteld. Maar het is onwaarschijn lijk dat hij in het parlement komt. De voormalige legerchef is sinds 12 december in hechtenis, tn afwach ting van zijn proces wegens corrup tie. machtsmisbruik en illegaal wa penbezit. De rechte moslim Jamaat-e-Isla- mi partij won 18 zetels, elf gingen naar kleine partijtjes die gelieerd zijn met de Awami liga. De verkiezingen werden in de cember door voorlopig president Shahabuddin Ahmed, een voorma lig opperrechter, uitgeschreven, na de val van Ershad, die is veroor zaakt door de gecombineerde anti regeringscampagne van BNP. Awa mi. studenten, intellectuelen en middenstand. Kanselier Kohl gaf gisteren na een straat op om hun ongenoegen ken- gesprek met de leiders van de deel- baar te maken. In de 'heldenstad' staten toe de problematiek in het Leipzig trokken tienduizenden oosten van Duitsland te hebben on- door de straten. De Leipzigers, die derschat. Vooral het wegvallen van anderhalf jaar geleden de commu- de traditionele DDR-markten in nistische heersers verjoegen en kor- Oost-Europa heeft hem in snelheid te tijd later 'hun' Helmut Kohl in- en omvang verrast, bekende de re- haalden met zwart-rood-gouden geringsleider. vlaggen, demonstreerden nu tegen Betaald wordt de extra financiële de kanselier van de eenheid. De Oost en zusters in het Oosten op hun ziel. In Bonn werd gisteren geprobeerd dat kwaad te herstellen, maar de kosten zullen veel groter zijn dan de kortzichtig bijeen gegraaide winst. NEW YORK (AP) - Leerlingen van openbare High Schools in New York kunnen vanaf dit na jaar op verzoek condooms ver strekt krijgen zonder daarvoor eerst toestemming aan hun ou ders te vragen. Door het program ma kunnen studenten anoniem condooms halen op kantoren die bemand gaan worden door vol- Schooleondoom wassen vrijwilligers in scholen of in de wijken. Het distributieplan is voor Amerikaanse begrippen zeer pro- gresief, omdat leerlingen voor het verkrijgen van een condoom niet eerst een bezoek hoeven af te leg gen aan een gezondheidscen trum. New York huisvest drie procent van de Amerikaanse jon geren in de leeftijdscategorie van 13- tot 21-jarigen. maar telt in de zelfde leeftijdsgroep 20 procent van de met AIDS besmette jonge ren in de VS. Kerkelijke woord voerders hebben de maatregel veroordeeld. krachtsinspanning Duitsland uit de opbrengst heel pakket maatregelen Steeds had Kohl gesteld dat de Duitsers in het westelijk deel geen financiële offers hoefden te bren gen voor de opbouw in het Oosten. Leipziger dirigent en het symbool van de vreedzame revolutie, Kurt lastenverzwarende Masur, maakte een trieste balans alle Duitsers, op: "Niemand is daar aangekomen, waar hij in de herfst naar toe wilde". Het verbitterde gevoel van de 16 niljoen Oostduitsers hing als een i hij: "Ik heb er geen moeite onzichtbare, maar duidelijk tastba- mee te zeggen dat ik mij op dit punt re schaduw boven dit topoverleg in heb vergist". Maar, zo herhaalde Bonn tussen kanselier en alle regio- Kohl, de belastingen gaan niet al- nale regeringsleiders. Allemaal eis- leen omhoog vanwege de catastro- ten ze dat de bondsregering meer fale ontwikkelingen in Oost-Duits- geld vrij maakt en Kohl beloofde land. Ook de kosten van de Duitse dat ook. De vijf minister-presiden- betrokkenheid bij het Golfconflict ten uit het Oosten hadden weinig en de hulp voor Oost-Europa rijzen goed nieuws te melden. Het leger de pan uit. werklozen groeit dagelijks, nieuwe banen zijn een zeldzaamheid, ge- tp r. meentes gaan failliet en het westen JLXplOSiet van Duitsland ziet het nieuwe land Kohl koos gisteren voor de vlucht nog steeds veel meer als afzetmarkt naar voren, nu de toestand in de ex- dan als produktie-gebied met men- DDR met de dag explosiever wordt, sen die werk zoeken. Verscheidene minister-presidenten van de nieuwe deelstaten waar- r? schuwden voor sociale onrust. "Wij Z^UlVGr geWGIGIl zijn niet als bedelaars naar Bonnie- Menigeen vraagt zich intussen komen, maar we verlangen waar we hardop af, waarom pas nu oproepen recht op hebben", zei minister-pre- komen om Oostduitse bedrijven op- sident Gomolka van Mecklenburg, drachten te laten uitvoeren in hun Zijn collega van Thuringen meldde: eigen gebied, opdat daar nieuwe ba- "We komen de solidariteit opeisen, nen worden geschapen. Nu zijn het waarop wij recht hebben, nu we met nog merendeels Westduitse bedrij- onze rug tegen de muur staan". ven met toch al overvolle orderboe- De Oostduitsers gingen weer de ken, die hap-snap nog even een kar wei in het Oosten opknappen, om daarna te jammeren dat hun lasten omhoog gaan, omdat er zoveel Oost duitsers werkloos zijn. Maar ook de regeringsleiders van de oude deelstaten hebben geen zuiver geweten. Niemand zal be strijden dat Beieren, Noordrijn- Westfalen, Baden-Württemberg en de andere rijke provincies in het Westen, hulp verleend hebben. Maar de landesvorsten, van Streibl in Beieren tot Rau in Noordrijn- Westfalen, schroomden niet de ex tra belastingen, die de bedrijven be taalden, omdat ze aan Kurden gedood heeft de politie gisteren bij boden betoging twee bewoners doodgeschoten. De bewoners van het dorp Sirnak hielden een protest actie tegen het verbod van de regio nale gouverneur om steenkool te betrekken van een nabijgelegen staatsmijn. Ook de demonstratie te gen de maatregel werd verboden, waarna de politie schietend in greep, toen de dorpsbewoners in Sirnak. 50 km van de grens met Sy rië en Irak, toch de straat opgingen. 20 jaar voor moord en verzagen Franse minnaar PARIJS (AP) Een 60-jange Fran- caise is gisteren in een geruchtma kend proces schuldig bevonden aan de moord en het in stukken zagen van haar ontrouwe minnaar en tot een gevangenisstraf van 20 jaar ver oordeeld. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de vrouw ook haar bejaarde echtgenoot had vergiftigd om diens pensioen te kunnen opstrijken. Tij- Turkije dens het zes weken durende proces, Kurdisch i Frankrijk de Golfoorlog bij kans in de schaduw stelde, werden tal van lugubere detail» verschaft rond de toedracht van de moorden De vrouw, die bij de uitspraak met in de rechtszaal aanwezig was. hield de rechtbank voor dat zij "niet de duivel is" die in de publiciteit van haar was gemaakt. Zij eindigde haar pleidooi met een citaat van de filo soof Albert Camus, waarin zij ver klaarde de "goddelijke gerechtig heid niet te vrezen". Berlijn voor forse loonsverhogingen. De lonen Onrechtmatig De ministers van buitenlandse za ken van Denemarken en Litouwen hebben een protocol ondertekend waarin Denemarken zegt de bezet ting van Litouwen door de Sovjetu nie altijd als onrechtmatig te heb ben beschouwd. (AP) Uit Albanië beschoten Een groep van 109 Albanezen is gis teren met een 'gekaapt' koopvaar dijschip aangekomen in de Zuidita- liaanse havenplaats Otranto. Bij de vlucht uit Albanië is een 32-jarige man gedood door mitrailleurvuur van de Albanese kustwacht, die het schip met 4 motorboten lange tijd heeft gevolgd. (GPD) Proces-Mandela De Zuidafrikaanse politie heeft be loningen uitgeloofd voor tips die leiden tot de opsporing van getui gen in het proces waarin Winnie Mandela van ontvoering en gebruik van geweld wordt beschuldigd. Een journalist van de Johannesburg Star heeft intussen van de rechter opdracht gekregen zijn bronnen openbaar te maken voor een be richt, waarin deze verdwijning een ontvoering wordt genoemd. (Rtr) Guerrilla ontwapent Guerrillastrijders van het Volksbe vrijdingsleger (EPL) in Colombia hebben vandaag ten overstaan van internationale waarnemers hun wa pens inleveren. De regering heeft 672 miljoen gulden beschikbaar ge steld 'Massa-ontslagen' bij radio en televisie Tirana correspondent Frits Schils SINGAPORE/BANGKOK (GPD) mando. zoals de militaire junta zich De Thaise militaire machtheb- officieel noemt, had na de zonder bers zijn in aanvaring gekomen met bloedvergieten verlopen staats- koning Bhumipol over wijzigingen greep van afgelopen zaterdag be- in de grondwet, waaronder de voor- loofd dat er binnen tien dagen een lopige burgerregering straks moet voorlopige regering onder een bur- werken. In regeringskringen in gerpremier zou komen. Die zou bin- Bangkok werd gezegd dat de ko- nen een half jaar verkiezingen laten ning geweigerd heeft in te stemmen houden. met regels in de grondwet, waarin De junta had verder toegezegd, de junta de bevoegdheid krijgt om dat zij na de verkiezingen de macht zich direct te bemoeien met de aan het volk zou teruggeven. Maar werkzaamheden van zo'n voorlopi- er zijn aanwijzingen, dat de militai- ge regering. ren voorlopig niet van plan zijn om Koning Bhumipol, die de coup te- de macht uit handen te geven. In elk gen de democratisch gekozen rege- geval, zo menen westerse diploma- ring van premier Chaitichai Choon- ten. hebben ze de beloofde termijn havan heimelijk zou hebben veroor- voor verkiezingen van een half jaar deeld maar niettemin de junta for- al verruimd, meel heeft goedgekeurd, had eerder Intussen zouden de militaire lei- de militaire leiders gewaarschuwd ders bezig zijn om potentiele poli- het „volk niet teleur te stellen". tieke tegenstanders voor de toe- Het Nationale Veiligheidscom- komst uit te schakelen. Alle banken TIRANA Bij de Albanese radio en televisie zijn zuiveringen gaan de. De laatste dagen zijn ongeve miljoen dollar ter leniging v voedselschaarste in het land wezen. Bovendien wilden de Alba- aanvullend krediet de munistische Partij geen gelegen heid voorbijgaan om de overal in het land gepleegde aanslagen op Hoxha-monumenten propagandis- trapten ze de armlastige broeders Getuige tegen Noriega komt om bij ongeluk noodzakelijke bezuinigings maatregel, maar in oppositiekrin gen is men ervan overtuigd dat de vijftig miljoen dollar voor algemene tisch uit te buiten. Daarbij worden Financiële hulp pas welddadig aan toe. ontslagen verband houden met de kan worden gesproken als het de- In tal van provinciesteden de Volks- den 'spontane' solidanteitsmanifes- taties voor de ex-dictator gehouden i de steden Karca en Fier, waar Hoxha eveneens omver werd ge- recente ernstige ongeregeldhede in de hoofdstad Tirana. De zuivering komt een week na het omver trekken van het Hoxha- monument op het Skanderbeg- plein in Tirana. Een werkneemster mocratiseringsproces i republiek doorzet. Levensmiddelen Albanië kampt al geruime tijd met duwd, is de marxistisch-leninisti- Radio Tirana zei gisteren dat Veel winkels zijn bijna MIAMI (AP) Een hoofdgetuige in het proces tegen de van drugsmok kel verdachte ex-dictator Noriega van Panama, is gisteren omgeko men bij een auto-ongeluk. De ver klaring het binnen het complex wemelt de agenten var»de veiligheidsdienst Sigurimi. "Wij werken met het pistool op ons hoofd gericht", ver zuchtte zij. levensmiddelen, sche sfinx ook nu uit zijn as herre zen en in vers beton verankerd. Hier produkten (meel, _olie, boter, en op andere plaatsen in Albanië be suiker) zijn op de bon. Tirana heeft waken bewapende agenten en mili- Op een bijeenkomst van lagere partijkaders in Tirana heeft presi de getuige, Ramon Na- dent Ramiz Alia gisteren de verze de verdreven dictator en kering gegeven dat Albanië voort gaat op de weg naar democratise ring. "Er is geen weg terug, wij heb ben onze keuze gemaakt", zei Alia. twee medeverdachten in direct band hebben gebracht mét smokkelreis, de hoofdaanklacht de door de VS aangespannen In zijn toespraak herhaalde Alia dat rechtszaak. In ruil voor zijn belas tende verklaring kreeg Nava 170.000 dollar en vrijwaring strafvervolging Albanië naar Europa zal luisteren, maar dat hij ook het omgekeerde delijke herinvoering /erlangt. De president suggereerde autobezit toe. Al honderden daarmee dat hij aanstuurt op een jaar rijden ook de Europese Gemeenschap bijstand benaderd. Het verzoek wordt in Brussel bestudeerd. Ken nelijk wil de EG de bereidheid om te helpen afhankelijk maken van de mate waarin het democratiserings proces in het land zich ontwikkelt. Verder is in Tirana besloten dat de aanvoer van groenten en fruit voor binnenlandse consumptie wordt verhoogd. De export van deze produkten wordt stopgezet. Tevens staat de regering een gelei particulier Albanië dan dertig ment tairen dag en nacht monumenten, musea, en andere attributen die aan de stalinistische heerser herinne- de ex-guerrillastrijders te dat de dood van Navarre looflijk en bizar toeval i "Albanese oplossing" mense problemen in zijn land. Oostenrijk heeft een verzoek aan Albanië om een krediet van tien sluitend auto's staat. In de aanloop naar de verkiezin gen op 31 maart laat de Com- In een interview met het nistische partijblad Zeri i Popullit heeft dr. Ibrahim Rugova, voorzit ter van de Democratische Liga van Kosovo de feitelijke leider van de 900.000 etnische Albanezen in deze roerige Servische provincie be nadrukt dat na de verkiezingen in en multi-nationaal parie programma voor de eco nomische, politieke en diplomatie ke ontwikkeling in het land moet opstellen. De nieuwe politiek van Tirana zal snel tot concrete resulta ten moeten leiden", stelt hij. Joegoslavië valt verder uiteen BELGRADO (Rtr/DPA) - Joe goslavië valt steeds verder uit een. Tussen de Serviërs en de moslims in de republiek-Bos- nië-Hercegovina, die wordt be schouwd als de lijm die de fede ratie bijeenhoudt, is een breuk ontstaan, zo meldden verschei dene kranten gisteren. En in de Kroatische stad Knin besloot gisteravond de Servische min derheid in Kroatië zich af te scheiden van deze republiek. Het conflict in Bosnië ont stond aan de vooravond van het crisisberaad van Joegoslavische leiders en de presidenten van de zes republieken over de oplos sing van de politieke en etnische conflicten in het land. Door veel politici en politiek commentato ren wórdt Bosnië beschouwd als essentieel voor de vrede in Joegoslavië vanwege de centra le ligging van de republiek en de gemengde bevolking. In Bosnië wonen moslims, orthodoxe Ser viërs en rooms-kathoheke Kroaten. (IPS) Politie ontbonden In Zuid-Afrika wordt de politie-een- heid die belast was met de strijd te gen terrorisme en politieke delicten ontbonden. De 4000 politiemensen van de dienst worden overgeplaatst naar eenheden die als voornaamste taak hebben de stijgende vermo genscriminaliteit een halt toe te roe pen. (AP) Leidster communisten De Griekse communistische partij (KKE) heeft de 46-jarige Aleka Pa- pariga gisteren gekozen tot secreta ris-generaal. Het is de eerste keer dat de KKE een vrouw aan het roer krijgt. (AP) Doden verzonnen Een lokale regeringsfunctionaris van Papua Nieuw-Guinea heeft gis teren verklaard dat er tijdens de modderverschuiving afgelopen zondag in de hooglanden helemaal geen doden zijn gevallen. De dorps bewoners zouden 200 doden heb ben genoemd om meer regerings hulp in de wacht te slepen. (AP) Oppositieleider Guillermo Ungo (69), hoofd van de politieke vleugel van de gewapende linkse verzetsbeweging in El Sal vador, is gisteren in een ziekenhuis in Mexico-stad overleden. (AP) DEN HAAG (ANP) Nadat de Litouwers begin februari de spits hebben afgebeten, gaan zondag de inwoners van de overige twee Baltische republieken, Estland en Letland, naar de stembus om zich in een referendum uit te spreken over de onafhankelijkheid van hun land. Het parlement van de republiek Georgië heeft gisteren aangekondigd dat er in hun land op 31 maart zal worden gestemd. Met hun volksstemmingen willen de Balti sche staten het door Moskou voorgeschre ven referendum van 17 maart vóór zijn, waarmee president Gorbatsjov een nieuwe unie tussen de vijftien Sovjet-republieken wil doorzetten. De Balten willen daarmee niets van doen hebben: zij vinden dat ze im mers nooit deel hebben uitgemaakt van de Sovjetunie, waarin zij in 1940 tegen hun wil werden ingelijfd. Aanvankelijk waren de leiders van de Oostzee-staten niet van plan om hun vorig jaar aangenomen vrijheidsverklaringen nog eens aan de kiezers voor te leggen. Dat ver anderde toen Sovjet-strijdkrachten in janu ari op bloedige wijze ingrepen tegen de Li touwse radio-omroep in Vilnius en het Letse ministerie van binnenlandse zaken in Riga Teruggeschrokken door de felle Westerse reactie op wat de Balten als couppogingen door Moskou-getrouwen zien, kwam het Kremlin met een algeheel referendum op de proppen. Litouwen was Moskou echter een slag voor en schreef een eigen volksraadple ging uit, waarin 90 procent van de stemmers, onder wie ook veel Russen en Polen, zich voor onafhankelijkheid uitspraken. Zondag zullen de inwoners van Estland la ten weten of ze willen dat hun land hersteld wordt "als een onafhankelijke democrati sche republiek buiten de Sovjetunie". Tezelfdertijd zal hun zuiderburen in Letland worden gevraagd of zij "voor een democra tisch en onafhankelijk Letland" zijn. Minderheid Of deze vragen even massaal als in Litouwen met "ja" zullen worden beantwoord is nog allerminst zeker. Vilnius kon rekenen op de stemmen van de 82 procent Litouwers van de bevolking. De Esten daarentegen maken slechts 60 procent van de eigen bevolking uit, terwijl de Letten met 52 procent bijna een minderheid in eigen land zijn. De Rus sen vormen in deze twee landen de grootste minderheid, naast onder andere Oekrainers en Polen. Ironisch genoeg heeft het militaire ingrij pen in januari, dat was bedoeld om de niet- Balten te beschermen, hen juist in de armen van de onafhankelijkheidsgezinden ge jaagd. De Russische president Jeltsin heeft daar aan bijgedragen, door op het hoogte punt van de crisis in Litouwen naar de Estse hoofdstad Tallinn te vliegen, waar hij een ak koord met de Baltische leiders sloot en de soevereiniteit van de drie landen erkende. Dat gaf veel weifelende Russen vertrouwen in de Baltische regeringen. Velen van hen stonden de afgelopen we ken dan ook zij aan zij met de Letten op de barricades in Riga. Het regerende Volks front verwacht dat tweederde van de bevol king zich voor Letlands onafhankelijkheid zal uitspreken: zeker 90 procent van de Let ten, en de helft van de Russen. Weinig verzet "In Estland zal het waarschijnlijk uitdraaien op zo'n 70 procent ja-stemmen", verwacht de Estse journalist Toomas lives. "Van de Russen is nu 45 procent voor onafhankelijk heid, 20 tegen (voor het merendeel passief), en 35 onbeslist. Maar het is nog maar de vraag of die allemaal de moeite zullen nemen om naar de stembus te gaan.** Van de Estse Russen uit is er weinig verzet tegen het referendum, behalve in het noord oostelijke district Virumae waar haast geen Esten wonen. Hier zullen de Russen zich waarschijnlijk aan het Sovjet-referendum van 17 maart houden. In Letland daarentegen zijn de Moskouge- trouwe 'donkere krachten' actiever, nadat hun 'Comité voor Nationale Redding' zich in januari aandiende om de macht van de wetti ge regering over te nemen. Een week voor het referendum hebben de Letse Moskou aanhangers een felle campagne ingezet om de Russen van het Letse referendum af te houden. Als de Letten het voor het zeggen krijgen zullen ze de Russen het land uitja gen, waarschuwen ze. Toch blijven veel Russen onzeker over hun toekomstige status in de Baltische repu blieken. zolang nog niet bepaald is aan wel ke voorwaarden men moet voldoen om staatsburger van de toekomstige onafhanke lijke republieken te worden. Letland moet een wet op het staatsburgerschap nog aan- In elk geval zullen alle inwoners van de twee staten zich zondag over de onafhanke lijkheid kunnen uitspreken, met uitzonde ring van zo'n 200.000 Soyjetdienstplichtigen en anderen zonder vaste verblijfsvergun ning. "Die hele discussie over de rechten van nationaliteiten is overtrokken, de Russen in Estland zijn niet zo antagonistisch", meent lives. Daarom zijn de referenda vooral be doeld voor buitenlandse consumptie, om duidelijk te maken dat de Balten. en veel niet-Balten, voor onafhankelijkheid zijn. "Gorbatsjov beweert steeds dat de Balten ei genlijk helemaal niet onafhankelijk willen worden en niets liever willen dan in de Unie blijven. We willen nu duidelijk maken wat de wil van het Estse volk is", aldus premier Savisaar. financiële instellingen hebben opdracht gekregen om het pnvé- vermogen van 22 ministers in de af gezette regering van premier Chati- chai Choonhavan openbaar te ma ken. Onder deze ex-bewindslieden zijn de leiders van de belangrijkste politieke partijen. De ex-ministers worden beschuldigd van corruptie. Corruptie en ondermijning van de eenheid van het leger waren door de militaire leiders als reden aange voerd om hun coup te rechtvaardi gen. LIMA (AP) - De cholera-epidemie in Peru heeft zich op plaatsen plotseling verhevigd. Vooral in de noordHiikc haven tad Chimbote, waar de epidemie vijf weken geleden uitbrak, de kust plaats Trujillo en de hoofdstad Li ma raakten deze week een groot aantal mensen besmet. Volgens de laatste officiële cij fers. van een week geleden, zijn er in heel Peru 26.000 geregistreerde gevallen van cholera en zijn zeker 134 mensen aan de ziekte overle den. In nog niet bevestigde berich ten is nu sprake van een toename naar 45.000 besmette mensen en een dodental van 190. Journalisten die naar Chimbote waren gereisd, meldden dat de zie kenhuizen buiten tenten hebben opgeslagen om alle patiënten te kunnen bergen. In Lima zou het aantal gevallen van cholera de afge lopen twee dagen met de helft zijn gestegen. Absolute cijfers zijn ech ter nog met gegeven Ook van ande re steden zijn geen recente gege vens over het aantal nieuwe slacht offers voorhanden Vóór de plotselinge verergering van de epidemie hadden artsen in Chimbote het idee alles onder con trole te hebben. Veel nieuwe patiën ten hebben volgens de artsen nu waarschijnlijk ongezuiverd, besmet water gedronken of besmette vis ge geten. Eerder deze maand adviseer de het ministerie van gezondheid de bevolking om geen vis te eten. maar- later drongen president Alberto Fu jimori en leden van de regering er bij de Peruanen op aan dat weer wel te doen. blijkbaar naar aanleiding van klachten uit de visindustrie over de teruggelopen verkoop. Veel Zuidamerikaanse landen hebben in reactie op de epidemie de import uit Peru - met name vis - en het toelaten van reizigers uit dat land aan banden gelegd Peru vreest ruim 170 miljoen dollar.aan exportinkomsten te derven.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21