LEIDSCH DAGBLAD Chaos op wegen door dichte mist Irak onderhandelt over bestand Lubbers wil inruil atv bij ziekte ambtenaren Leoluxis nooit goedkoop maak de bijbehorende binnenhuis- architect is bij ons gratis. noort mterfkgsM Het Motorhuis COMPAGNIA DELLE PELLI WATERLAND AFFAIRS CHEVROLET BERETTA VRIJDAG 1 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39486 Prijs fl. 1,45 Bankoverval met zandauto AMSTERDAM/DE ZILK - Een gemaskerde en gewapende man heeft vanmorgen met een zand auto een filiaal van de Bonds spaarbank in Amsterdam-zuid oost geramd. Via het gat dat hierdoor ontstond, kwam de man binnen. Hij eiste een nog onbekend geldbedrag. De 120 personeelsleden vluchtte naar andere afdelingen en de dader wist te ontkomen. In De Zilk werd gisteravond de Rabobank aan de P.J. War merdamstraat overvallen. Om ongeveer kwart voor zeven kwam een man met bivakmuts de bank binnen en eiste, terwijl hij met een vuurwapen dreigde, geld. Nadat een onbekend geld bedrag was overhandigd, ging de overvaller er vandoor. Tij dens de overval waren er drie personeelsleden en een klant in de bank. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil met de ambtenarenbonden gaan praten over het inruilen van atv-da- gen bij ziekte. Voor de eerste twee ziektedagen zou een ambtenaar op gespaarde atv-dagen moeten opne men. Premier Lubbers heeft dat gis teren in de Tweede Kamer aange kondigd tijdens het debat over de Tussenbalans. "Het is keihard nodig. We willen er volgend jaar mee beginnen. Het is geen vroom voornemen. We gaan het bij de bonden inbrengen bij de onderhandelingen over de arbeids voorwaarden", aldus de minister president. Volgens Lubbers zou de ruil van atv-dagen bij ziekte ook in het bedrijfsleven goed kunnen bij dragen aan de vermindering van het ziekteverzuim. Lubbers waarschuwde opnieuw dat de kosten van de ziektewet- en wao-uitkeringen verminderd moe ten worden, wil de koppeling niet in gevaar komen. Aan de bonden en werkgevers is gevraagd advies uit te brengen over maatregelen om ziek teverzuim en arbeidsongeschikt heid in het bedrijfsleven te De oppositie uitte veel kritiek over die adviesaanvraag omdat het kabinet niet aangeeft wat het zelf wil. Het voorstel zou een uitgebrei de opsomming van mogelijke maat regelen bevatten, zonder politieke voorkeuren. De regeringspartijen CDA en PvdA verschillen te veel van mening om de knoop door te hakken. Lubbers liet voorzichtig doorschemeren een kleine voor keur te hebben voor het niet meer uitbetalen van de eerste twee ziek tedagen, en het door de werkgever laten betalen van de eerste zes we ken ziektedagen. De Tweede Kamer kan het overi gens over flink een aantal voor de bevolking impopulaire maatrege len niet eens worden. Zo vindt een voorstel dat de PvdA vandaag pre senteerde om het huurwaarde forfait voor kleinere koopwoningen minder sterk te laten stijgen geen genade in de ogen van het CDA. Uit voeren van het voorstel zou te nivel lerend werken. Met het voorstel wil de PvdA meer schalen aanbrengen in het forfait. Het voorstel moet bezitters van een eigen huis met een vrije ver koopwaarde van één tot anderhalve ton ontzien. Volgens de PvdA hoeft het huurwaardeforfait voor deze woningen niet te stijgen van 1,8 naar 3,3 procent. Hoeveel minder dat kan worden is afhankelijk van de opbrengst van het plan. Het kabinetsvoorstel om belas ting te gaan heffen op de rente van spaargelden vond geen genade in de ogen van de Kamerleden. Minis ter Kok (financien) beloofde giste ren dan ook de rentevrijstelling on gemoeid te laten. Ook is hij bereid de rente op persoonlijke leningen voor een deel fiscaal aftrekbaar te laten. De Tweede Kamer moet dan wel akkoord gaan met een verho ging van de tabaksaccijns met 50 cent. Daarnaast moet er nog voor zo'n 200 miljoen aan bezuinigingen worden gevonden om het kabinet aan dezelfde opbrengst te helpen als bij de rente-maatregelen. Over een andere mogelijke (en voor de bevolking positieve) maat regel zijn de strijdenden het opmer kelijk eens: een verhoging van de kinderbijslag. Premier Lubbers kondigde gisteren aan daarover te willen praten. Hij wil de bijslag voor het eerste kind verhogen. Het CDA is vanmorgen tegen de verwachting in, in grote lijnen ak koord gegaan alle voorstellen van het kabinet hoewel de fractie daarin nog veel onzekerheden ziet. De eni ge maatregel, die de fractie niet slikt, is de bezuiniging op ontwik kelingssamenwerking van 500 mil joen gulden. Daartegen diende de partij een motie in. (pagina 3: Politieke kift over kosten buskaartje) Voor de 36ste maal begint morgen in de Amsterdamse RAI de jaarlijkse watersporttentoonstelling Hiswa. Zo'n 400 exposan ten brengen daar tot en met zondag 10 maart de laatste nieuw tjes voor zeilers, surfers, kanoërs en andere watersporters. Van het eenvoudigste roeibootje tot de meest luxueuze motor- en zeiljachten. Deze krant geeft u een voorproefje op de pagina's 8 tot en met 11. Dode en drie zwaargewonden bij Hoogmade Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Nederland mmi74, aim. m.01718-29576 rnmm koopavond immmom Gotham City Modern Dance Jfarty Stadsgehoorzaal Leiden zaterdag 2 maart van 22.30 tot O0.OO uur voorverkoop 2 O 9 Plato Lelden Jane's en John's Noord wijk with: Roxy D.J.'s Dimltrl - Re m y Actt: 2 Brothers on the 4th floor Kick the habit Auto-fans m heel de wereld njn even enthousiast' De sportieve Beretu "91 een absolute topper' Exclusief bekroond door de Industrial Designers Society voor zowel zi|n fraaie uiterlijk en luxueuze uitvoering als voor zi|n electronische injecuemotor en toptechnolojjische voorwielaandri|vmg! Gevolg wegbeheersmg van absolute De Beretta >s leverbaar .n de Coupé-verne. als m de stijlvolle GT en de flitsende GTZ De Beretu biedt een opwindend gamma van motoren en transmissies De echte liefhebber vindt altijd wat hij zoekt' CHEVROLET BERETTA: topnrmogen Vondellaan 80, 2332 AH Leiden, tel. 071-351800 0 nVlT(;r|l/|| BRISTOL in LEIDEN Mm Mm M M M MM j Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071 -226154Donderdagkoopavo DEN HAAG (GPD/Rtr) - Irak stemt in met overleg tussen militai re bevelhebbers van Irak en de geal lieerden om te praten over de de tails van een definitief staakt-het- vuren. President Bush maakte dat gisteren bekend. Waarschijnlijk is de ontmoeting nog vandaag. Voor de geallieerden zal generaal Schwarzkopf de delegatie leiden. De Amerikaanse minister van de fensie Cheney zei vanmorgen dat de geallieerde troepen zuid-Irak pas zullen verlaten als Irak heeft vol daan aan alle eisen. President Bush, die gisteren de Kuwaytse ambassa deur, Saud Nasir al Sabah, ontving, heeft er vertrouwen in dat Irak de eisen zal inwilligen. Hij toonde zich tevreden over de Iraakse instem ming met het militair overleg. Bij de Verenigde Naties kwam eerder gisteren een brief binnen waarin de Iraakse minister Aziz van buitenlandse zaken beloofde alle krijgsgevangenen en vastzittende burgers van derde landen vrij te la ten, een andere eis van de geallieer den. Eerder gisteren ging Irak na maandenlange weigering akkoord met alle 12 VN-resoluties. SPORTIEF VOORDEEL Nylon met suèdine versterkte jogger. In wit/blauw/lime en wit/paars/lime. Maten 36 - 47 Normaal 109.95 Bristolprljs 80 - Allèèn vandaag Zeeman gered door schildpad CHITTAGONG (AP) - Een 28- jarige Zuidkoreaanse zeeman die in de Golf van Bengalen van zijn schip was gevallen heeft zich weten te redden door op de rug van een zee schildpad te gaan zitten. Na zes uur werd hij weer opgepikt door zijn maten. De zeeman zei de nek van het dier te hebben omklemd, omdat hij in een boek had gé- lezen dat schildpadden dan niet onder water gaan. Hoge Rijndijk 260 tel 071-410608 tifóhnvijnjj Haarlem-Hoogmade Wat regen Veel bewolking en mogelijk wat regen. In de ochtend plaatselijk mist. Mini mumtempera tuur omstreeks 1 graad. Mid dagtempera- tuur 7 graden. Wind uit oost tot zuid, zwak tot matig, rond kracht 3. De vooruitzichten: Half tot zwaar bewolkt en af en toe wat re gen. Middag- temperatuur 9 graden. 28 PAGINA'S Deze enorme ravage ontstond vanochtend op de rijksweg A4 ter hoogte van de afslag Hoogmade. Tientallen au to's werd onherstelbaar beschadigd toen een vrachtauto in dichte mist inreed op een file. Omdat het wegdek flink beschadigd werd, was de weg in de richting Amsterdam rond het middaguur nog afgesloten. (foto Henk Bouwman) Aziz belooft VN vrijlating krijgsgevangenen Irak heeft het tijdelijk bestand overigens enkele malen gebroken, maar de geallieerden wijten dat aan de slechte communicatie in het Iraakse leger. De terugtocht van de overgebleven Iraakse militairen is in volle gang. De tanks, pantser voertuigen en stukken geschut die zij in de woestijn achterlieten, wor den vernietigd. In Kuwayt-stad vinden op ver scheidene plaatsen nog altijd scher mutselingen plaats. Bij een half uur durend vuurgevecht zijn gisteren ten minste 22 Iraakse militairen ge dood en acht krijgsgevangen ge maakt, zo heeft het Kuwayts verzet gezegd. De soldaten hadden zich verschanst in twee huizen en wei gerden zich over te geven aan het Kuwaytse verzet. LEIDEN/UTRECHT De dichte tot zeer dichte mist heeft in de ochtendspits voor grote chaos gezorgd. Een aantal rijkswegen raakte geheel of gedeeltelijk versperd als gevolg van tientallen ongevallen. Diverse autosnelwegen werden door de politie afgesloten wegens het grote aantal wrakken op de weg. Op de A4 vielen één dode, drie zwaargewonden en één lichtgewonde. Dat ongeluk gebeurde omstreeks geluk in april 1984, dat zich ook in Verder liep het verkeer als gevolg half tien bij de afslag Hoogmade de mist afspeelde. Toen vielen er 7 van aanrijdingen vast op de A7 ter toen een automobilist plotseling op doden en tientallen gewonden bij hoogte van Zaanse Schans en de zijn rem trapte. Andere weggebrui- een reeks kettingbotsingen waarbij A16. Volgens het KNMI in De Bilt kers deden hetzelfde Een vracht- 120 auto's betrokken waren. De A4 was het in vrijwel het hele land mis- wagen - met staal geladen - reed is éen van de drukstbereden routes tig, met uitzondering van het noord- dwars door de rij van 40 a 50 auto's van het land. Naar schatting 60 000 oosten. In het midden van het land en veroorzaakte een grote ravage. In automobilisten maken er dagelijks was het zicht het slechtst een meter verband met het ongeluk werd de gebruik van. of 50. rijksweg tussen het aquaduct onder Bij een kettingbotsing op de A6 de Ringvaart en het Prins Claus- ter hoogte van Almere raakten drie De zeer dichte mist speelde ook plein in beide richtingen afgesloten, personen gewond. De politie om- Schiphol partem Tot half elf vielen Hulpverleners maakten van de schreef de situatie op deze weg om 11 vluchten uit. Negen vluchten van andere rijbaan gebruik om zo dicht 10 uur als levensgevaarlijk. Terwijl luchthavens in Europa naar mogelijk bij de plek des onheils te agenten ter plaatse enige orde in de Schiphol werden ook geannuleerd kunnen komen. De politie dacht chaos probeerden te scheppen, terwijl zes vliegtuigen met bestem- vanmorgen 2 tot 3 uur nodig te heb- konden collega's nauwelijks het roing Schiphol uitweken naar ande ben om de wrakken op te ruimen, nog rijdende verkeer omleiden om- Rond half elf werden de rijbanen dat automobilisten met hoge snel- richting Den Haag weer openge- heid op de staart van de inmiddels luchthave kilometerslange file kwamen aan rijden. Op de A2 tussen Utrecht en Am sterdam ontstonden ter hoogte van Breukelen problemen. Op het tra ject tussen Den Bosch en Utrecht stond ter hoogte van de Lekbrug 11 kilometer file. Op A27 waren tussen het knoop punt Zonzeel en Zevenbergen 35 auto's bij aanrijdingen betrokken. De weg is daar afgesloten, net als dezelfde weg tussen Keizersveer en de aansluiting met de A59. Daar zijn 13 auto's bij aanrijdingen betrok ken. Enkele mensen raakten daar in hun voertuig bekneld. Tussen Go- rinchem en Keizersveer zijn vracht wagens betrokken bij nog meer aanrijdingen. met VN-secretaris-generaal Perez gen zijn genomen, de Cuellar in diens kantoor. De VN Transavia Airlines hervat r EP MOMENTO DUE uitgewerkt. Indien nodig kan de Volkenorganisatie binnen 48 5000 'blauwe baretten' naar Kuwayt af die datum en zuid-Irak sturen. De V-raad praat chartervluchten «aanchijnlijkHÉBRBI door de VS ingediende resolutie. Die behelst onder me nembargo tegen Irak dam Hussein aan de macht blijft De Kuwaytse ambassadeur Mo hammad Abdulhasan liet weten dat van het bedrijf vandaag meege deeld. Voorlopig zal Transavia van dag in de week »ar Tel Aviv ma ken. Volgens het bedrijf is de be langstelling zeer groot. Veel Neder- wape- landers zouden een vlucht naar Is- lang Sad- raël boeken om. nu de Golfoorlog voorbij is, familie of bekenden in dat land op te zoeken. Revlon is te koop HAARLEMMERSTRAAT 179, LEIDEN TEL 071-142940 NEW YORK (Rtr/ANP) - Het Ameri kaanse cosmeticaconcern Revlon wordt verkocht. Eigenaar Perelman is in overleg met de Amerikaanse Procter and Gamble en met l'Oreal uit Frankrijk. Binnen een a twee weken wordt overeenstemming verwacht. Unilever zou ook belangstelling hebben maar wilde vanochtend niet op de geruchten reageren. Deskun digen gaan er van uit dat Revlon 5 miljard gulden waard is. Het con cern zit echter met schulden van 3,5 miljard. «een absolute sensatie!» WEERSVERWACHTING WEEKEINDE 2 en 3 maart ZATERDAG *v+

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1