Endegeest-proj eet gaat gewoon door' Vies bushokje voorlopig nog geen monument Voorschoten wacht nieuwe bezuinigingen Oegstgeestenaar twee keer in de fout Oegstgeest wil SJJO niet tegemoet komen Directeur J. van Lit van IBB Kondor: ABRAHAM VOOR BURGEMEESTER Oegstgeest 'doet' Morsebelpolder zelf Zoeterwoudse Papeweg nu 'Pauperweg' ■x*l% A Irakezen onder Oegstgeester asielzoekers Harmonie geeft concert VRIJDAG 1 MAART 1991 lilfli'lM'NI VOORSCHOTEN - Voorschoten moet rekening houden met nieuwe bezui nigingsrondes. Dat maakte CDA-wethouder F.J.M. ten Have gisteravond tijdens de raadsvergadering duidelijk. De jaarrekening over 1988 vertoont een tekort van ruim een miljoen gulden en ook de rekening over 1989 zal een negatief resultaat opleveren. Raadsleden waren erg bezorgd over deze cijfers. Ten Have legde uit dat het tekort over 1988 zo hoog is. omdat gerekend was op een positief saldo. De gemeente rekende zich rijk en heeft een jaar later zes ton gebruikt voor nieuw beleid. "Hieruit blijkt dat we uiterst voorzichtig moeten zijn met het terugvallen op geld van het jaar ervoor", aldus Ten Have. Hij voorziet nog meer problemen met het oog op de tussenbalans van het Rijk die voorziet in kortingen op het gemeentefonds. "Ik zie dan ook erg weinig mogelijkheden voor nieuw beleid". Hij beloofde de raadsleden bin nen een maand te komen met een 'discussiestuk' waarin bezuinigsmoge- lijkheden worden aangegeven. DEN HAAG/OEGSTGEEST - Terwijl de 20-jarige Oegstgeestenaar werkte om geld voor de schadever goeding te verdienen, stal hij van zijn baas flesjes frisdrank. "Hoe dat nou kan gebeuren is me raad sel", zei politierechter mr. Donker gisteren tijdens de zitting. Hij veroordeelde de scholier tot een boete van 3000 gulden waarvan 2250 gulden voorwaarde lijk. Daarmee werd de jongen nog gematst, want de of ficier had behalve een boete van 750 gulden nog twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De rechter zag daar echter vanaf, omdat dit een straf blad notitie zou opleveren. De Oegstgeestenaar, een mts-student, wil na zijn examen bij de marechaussee soliciteren en is met een strafblad daarvoor volsla gen kansloos. Dolle stieren Samen met een vriend richtte hij eind december 1989 op de Wassenaarseweg, Terweeweg en Kem- penaerstraat een spoor van vernielingen aan. Zijn ouders waren op vakantie en na een greep in de drankkast sloegen de stoppen bij het tweetal door. Als dolle stieren sloopten zij in Leiden en Oegstgeest een verkeerszuil, gooiden alle ruiten van een bus hokje in en trokken een verkeersbord uit de grond. Maar ook trapten zij bij zo'n tien geparkeerde auto's tegen de buitenspiegels. De totale schade bedroeg i den. Na arrestatie en verblijf van twee dagen in de cel werd een afbetalingsregeling van de schade over eengekomen. De jongen ging in de avonduren als schoonmaker werken, maar werd daar blijkbaar zo dorstig van dat hij af en toe een greep deed in de af gesloten koelkast. Door een stang te verbuigen kon hij er flesjes frisdrank uithalen. De jongen heeft nu alle schade vergoed. Met vaste aanstelling jongerenwerker OEGSTGEEST - Het jongerenpro ject van de SJJO wordt voortgezet, maar het aantal formatieplaatsen bij de stichting voor het Oegstgees- ter jeugd- en jongerenwerk wordt niet uitgebreid. Dat heeft de Oegst- geester gemeenteraad gisteravond besloten. De hele gemeenteraad was het er over eens dat het probleem dat zich momenteel voordoet bij de stich ting met jongerenwerker Angela Peufflik een probleem van de SJJO is. Die is haar werkgever en niet de OEGSTGEEST - "De strijd tegen de villa's bij landgoed Endegeest mag dan doorgaan, de bouw van de villa's gaat ook door". Dit zegt directeur J. van Lit van het projectontwikke- lingsbedrijf van IBB Kondor. Hij reageert hiermee op de goedkeuring, gisteravond, door een Oegstgeester raadsmeerderheid van het bestemmingsplan Endegeest. Diezelfde raadsmeerderheid heeft de acht bezwaarschriften tegen het meest besproken project in Oegstgeest ongegrond verklaard. Sommige bezwaarmakers, zoals de werkgroep Milieubeheer Leiden, hebben al aangekondigd verder te zullen procederen tegen het plan. Vandaar Van Lits opmerking. Hij vergelijkt de 'strijders tegen de vil- labouw' met sommige Irakese sol daten. "Die bleven ook doorvech ten terwijl ze al wisten dat ze had den verloren". Vijf verkocht Volgens Van Lit zijn er vijf villa's verkocht en hebben er acht belang- 'Als ik wat zeg, kom ik tenminste in de notulen' OEGSTGEEST - "IIc zal ook maar wat kreten slaken anders kom ik niet in de notulen en dan ben ik hier voor niets gekomen. Ik heb de kaartjes voor de musi cal Les Miserables ook al moeten inleveren in verband met deze raadsvergadering". Dat zei gisteravond de Oegst geester wethouder J. van der Reijden (CDA) tijdens het hoog oplopende debat in de raad over de Morsebelpolder. Het was zo'n beetje de enige keer dat de be kendste Nederlander van de raad het woord voerde. Van der Reijden zinspeelde met deze bij drage aan de raadsvergadering op het telkens weer opduikende verhaal dat hij voor het wethou dersschap eigenlijk geen tijd heeft. Uit de bulderlach van de raadsleden kon worden afgeleid dat de gemeentebestuurders Van der Reijdens opmerking als grap interpreteerden. stellenden een optie op de villa's ge nomen. Bij de kopers zit niet één Oegstgeestenaar. De kopers zijn af komstig uit Noordwijk, Leiden en Wassenaar. Van de opties zijn er wel twee van Oegstgeestenaren. Voor 15 maart, schat Van Lit, zijn er ze ven villa's verkocht. Het plan telt dertig villa's en de bouw begint als er tien zijn verkocht. Van Lit ver wacht dat reeds dit vooijaar de grond bouwrijp wordt gemaakt. In de raad stemden gisteravond de fracties van Groen Links en D66 tegen het plan. Zij zien er een onver diende beloning voor het 'slechte beleid' van de gemeente Leiden in. "In de jaren zeventig was al bekend dat het kasteel Endegeest restaura tie behoefde en Leiden liet dat 20 jaar op zijn beloop", aldus G. van Ei sen van Groen Links. Restauratie In het Endegeest-project is name lijk ook voorzien in de restauratie van het kasteel. Het projectontwik kelingsbedrijf van Van Lit neemt die klus voor zijn rekening en krijgt als tegenprestatie het recht om der tig villa's te bouwen in het weidege bied tussen de A44 en het bos Endegeest. Van Eisen sprak de hoop uit dat de Raad van State alsnog een spaak in het wiel steekt. "Dan moet het ge bied in de oude staat worden terug gebracht. Zo'n uitspraak van de Raad van State is niet eens zo on voorstelbaar", sprak hij dreigend. Van Lit geeft Van Elsens optie 'twee procent' kans. "De Raad van State kan alleen nog zeggen dat de bouwvergunning op onjuiste gron den is verleend. Dat zou op zijn vroegst over twee jaar kunnen ge beuren. Dan staat het hele plan er al. In wiens belang is het dan dat het gebied weer in de oude staat wordt teruggebracht? Nieuwe argumen ten tegen het plan zijn al in tijden niet meer te beluisteren geweest. En die zeldzame vogels in het zeld zame weidegebied, die verloren zouden gaan, zijn zo zeldzaam dat ik ze nog nooit heb gezien". VOORSCHOTEN - De Voor- schotense burgemeester P.C. Cannegieter werd gisteravond tijdens de raadsvergadering door de fracties in de bloemetjes gezet. Hij kreeg een uitvergrote I foto van zichzelf 'in ambtsge waad' en een Abraham met het wapen van Voorschoten erop. De (nep)parels op de Abraham 2n symbool voor de gemeente, die 'de parel aan de Vliet' wordt genoemd. De burgemeester kreeg de geschenken, omdat hij vorige week 50 jaar is geworden en dit jaar 25 jaar in overheidsdienst Na vervelende ervaringen in Haaswijk ZOETERWOUDE - "De Pape weg wordt eigenlijk meer een pauperweg", grapte de Zoeter woudse wethouder van openba re werken A.B. Ringersma gis teravond in de raadsvergade ring. "Maar over vijf weken wordt de rommel opgeruimd". CDA-raadslid J.W.M. van der Salm stoort zich aan de troep en wilde weten wanneer de weg naar het dorp er weer fatsoenlijk bij komt te liggen. "Want nu is het vanuit Stompwijk geen fraaie entree". De rioolbuizen, zandhopen, stapels hout en andere rommel in de buurt van de volkstuintjes verdwijnen binnenkort, omdat dan het laatste stukje herverka- velingswerk is afgerond. Tot die tijd zal ook af en toe 's nachts nog grond worden vervoerd. "Dus als u 's avonds laat een vrachtwagen in de buurt ziet rij den is er niet iemand stiekem gif aan het storten", stelde Ringers ma de raad gerust. IIEGIO In een versierde NZH-bus 41 bracht de bijna 00-jarige buschauffeur Ab rson gisteren zijn laatste passagiers van Katwijk naar het station in Leiden. De Kat- wijkse chauffeur gaat na 32 dienstjaren bij de NZH 'met de vut'. Om dat te vieren ston den langs de route Leiden - Katwijk verscheidene fami lieleden van Itcrson klaar om op te stappen. De collega's van Iterson die op dezelfde route rijden, had den nog een verrassing in pet to. Na geheim overleg met de echtgenote van de vertrekken de chauffeur werd besloten naast het versieren van de bus. ook nog een receptie voor het NZH-pqrsoneel en, later thuis, voor familie en beken den te regelen. (foto Dick OEGSTGEEST - Met tien stem men voor en zeven tegen heeft de Oegstgeester gemeenteraad gis teravond besloten de exploitatie van de Morsebelpolder zelf en voor eigen risico ter hand te ne men. Daarmee wordt afgestapt van het systeem dat voor Haas- wijk is gehanteerd. Deze nieuw bouwwijk is uitbesteed aan de project-ontwikkelaars van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. In de raad kijkt lang niet iedereen met vreugde terug op deze uitbesteding. Tegen het voorstel van B en W om de Morsebelpolder 'zelf te doen' waren de drie D66-raadsle- den en de CDA-fractie minus CDA-wethouder J. van der Reij den. De tegenstanders vonden het gisteravond te vroeg om te kiezen uit 'zelf doen' of uitbesteden aan een project-ontwikkelaar omdat ze nog niet konden beschikken over bepaalde informatie. Die in formatie komt deze maand en vol gens de tegenstanders is het dus eenvoudig het besluit uit te stel len. Wethouder H. Rijks echter zei dat hij om vooral organisatorische redenen nu een uitspraak van de raad wilde hebben. De VVD-frac- tie, Groen Links. PvdA en wet houder J. van der Reijden (CDA) gaven gehoor aan die oproep. In de Morsebelpolder moeten in acht jaar 400 woningen worden gebouwd. Die slokken eenderde van de polder op. Een ander deel - ook eenderde - wordt parkachtig groen. Het resterende deel is voor bedrijven. ;f Wethouder Rijks Peufflik heeft vorig jaar een ar beidscontract voor een jaar aange boden gekregen en het jongeren project loopt 1 april aanstaande af. Zij kan het project waarvan ieder een vindt dat het is geslaagd niet zelf voortzetten omdat in de wel- zijns-cao is bepaald dat werkne mers niet direct achter elkaar tijde lijke aanstellingen mogen krijgen. Wethouder T. Kohlbeck (PvdA) zei in de raadsvergadering dat Peuf flik 'goed werk' heeft verricht in Haaswijk, waar het sinds zij de jon geren onder haar hoede heeft, veel rustiger is geworden. De wethouder gaf het bestuur van de SJJO, dat de vergadering bijwoonde, in overwe ging 'de prioriteiten te verleggen'. De SJJO moet zelf maar kijken of zij Peufflik aan een vaste aanstel ling wil helpen. Desnoods gaat dat ten koste van het aantal uren dat nu in jeugd- en peuterwerk wordt ge stoken. OEGSTGEEST Tot de asielzoe kers die Oegstgeest in samenwer king met het ABP in de gemeente opvangt, behoren Irakezen. Burge meester mr. s. Scheenstra heeft daarvoor gisteren, op de dag dat in de Golfoorlog een bestand werd be reikt, verschillende documenten ondertekend. Het nieuws van de Irakezen maakte hij gisteravond in de raads vergadering bekend. De eerste bur ger had het over een bijzondere dag in de wereldgeschiedenis waaraan Oegstgeest een eigen tintje gaf. B en W van Oegstgeest zijn met het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds een project overeengekomen voor de verhuur van een woning aan de Tromplaan. Het fonds be schouwt het project als een proef project. Afgesproken is dat de gemeente voor een contactpersoon zorgt die optreedt als intermediair tussen be woners, gemeente en verhuurder. Het project wordt elk half jaar geë valueerd. De woning is bestemd voor asiel zoekers die de asielprocedure door lopen en wachten op een vergun ning tot verblijf. Hebben ze die ver gunning binnen, dan moeten ze bin nen drie maanden andere woon ruimte hebben gevonden. VOORSCHOTEN - De Harmonie Voorschoten brengt zaterdag haar jaarlijkse concert in het Cultureel Centrum (Marijkelaan). Het pro gramma biedt 'voor elk wat wils' dus zowel klassiek als modern werk. Zo worden stukken gespeeld van Handel en Andrew Lloyd Web ber, alsmede van Glenn Miller. In de pauze worden loten verkocht om het instrumentenfonds te spekken. Na het concert, dat om acht uur be gint, kan er worden gedanst. De Harmonie heeft tegenwoordig de beschikking over een fraaie repe titieruimte. Nieuwe muzikanten zijn daar nog altijd van harte wel kom. Ria Sloos (tel. 071-765367) weet er alles over te vertellen. Zoeterwoudse politiek moet eerst Monumentenzorg raadplegen ZOETERWOUDE - Het is nog on duidelijk wat er gaat gebeuren met de oude gevangenis aan de Zoeterwoudse Dorpsstraat. Mo menteel doet het hokje dienst als wachtplaats voor mensen die met de bus mee willen. De Zoeter woudse wereldwinkel wil het pandje echter graag opknappen om er haar Derde Wereldproduk- ten te verkopen. Raadslid A.M. de Lange van Progressief Zoeterwoude wilde gisteravond in de raadsvergade ring van wethouder A.B. Ringers ma graag weten wanneer de we reldwinkel er met haar spullen te recht kan. Maar dat is nog niet zo simpel, zo bleek uit de uiteenzet ting van Ringersma (PZ). Stank hokje de moeite van het bewaren waard is. "'T is wat", mopperde een man op de publieke tribune. "In die naar poep en pies stinken de bouwval gebeurt alles wat God verboden heeft. En dat zou een monument moeten worden". Door de matige akoustiek van de vergaderzaal ging deze opmer king aan de raadsleden voorbij. Ringersma zette rustig zijn be toog voort. "Als de wereldwinkel er komt zitten we nog met het probleem van de busreizigers. Waar moet de nieuwe abri komen? Je kunt de mensen niet altijd in weer en ,wind laten staan", vervolgde hij. Neus "Ach, misschien hoeft de bus in de toekomst helemaal niet meer dezelfde route door de dorpskern te rijden", opperde De Lange. Misschien kan het huisje van de oude brandspuit, naast de gevan genis, in de toekomst als wacht ruimte dienstdoen, bedacht Rin gersma. "Hoe dan ook, we wer ken eraan", beloofde hij. In ieder geval is er met de neus van de man op de publieke tribu ne niets mis, zo bleek de verslag gever toen hij korte tijd later in de Dorpsstraat op de bus wachtte. 'einde week borrel' mei optreden van hel Trio Tom Kool, 18.00 uur in calé Dick'sies, Hooftstraat lezing over hel expressionisme i puur gevoel', door school. Katwijk voorstelling 'De dood van I1 lljitsj', solotoneel door Henk var sen, aanvang 20.15 uur in de i van het Pieter Groen College. Band', vanal 22.00 u Lolden bingo voor leden vang 20.00 het clubhuis. Bos- voorstelling: Harold Maude", nel Mary Dresselhuys en Dirk Zee- lenberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg, i voorstelling 'True Color', door iet Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in hei LAK-Theater. concert in de 'Beethoven-cy clus', met Alwin B3r op piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg. Leiderdorp pri)sklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsclub, aanvang 20.00 uur. Usso concert door leerlingen en do centen van de Stichting Muziek school Lisse en Omstreken, aan vang 20.00 uur. Heereweg. Noordwijk thema-avond Groen Links over 'Afval', met formudiscussie, aan vang 20.30 uur in De Vinkenhof. Achterzeeweg. ZATERDAG 2 MAART Alphon begin wielerseizoen Avanti met afstempelritlen door het polder landschap, start tussen 10.00 14.00 uur bij het clubhuis, West naalweg. Star Latin danskampioenschap- pen m de grote parkzaal Avifauna, vanaf 17.30 uur. optreden Haarlemse GoGo- band 'Gotcha' in jongerencentrum Het Kasteel. optreden 'Jazzsupport' in café Dick'sies. Hooftstraat. vanaf 22.30 Lelden Sleutelstad v 10,15 of 25 km, start vanaf 9.00 u bij de Ijshal, Vondellaan, Disney Theater NCRC, o 12.30 en 15.00 uur in de Stadsge hoorzaal. voorstelling: 'Moordspel'. met Ton Lensink en Huub Stapel, vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. 'Basementparty', met optreden van vijf bands, vanaf 20.00 ui het Breehuis. Breestraat voorstelling: True Color', i Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. jazzconcert van de groep I Com- pani voor Jazzzpodium Hot House, aanvang 21.30 uur in De Waag. Leiderdorp kindervoorstelling: 'Otto 39 en de bah-bakken'. door Arno Huibers, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. 'Amnesty Ande(r)s, Amnesty In ternational met manifestatie over Andes-landen, van 10.00 tot 17.00 uur in de Sjelter. Noordwijk nationale strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 10.00 tol 14.00 uur aan het Noord zeestrand. jubileum-uitvoering Fanfa- rekrops 'Excelsior', mmv Noord- The Seaside Singers', aanvang 20.00 uur in de Northgo- Voorschoten modeltreinbaan-expositie en ruilbeurs, van 11.00 tot 17.00 uur in het Vlietland College, Van Beetho- volksdans-instuif voor ouderen, aanvang 14 00 uur; stijldansavond, aanvang 21.00 uur in buurthuis Bloemenwijk Boschgeest.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16