'Het wordt treurige Statenverkiezing' Sterke verschillen in beleving emoties' Fractie reumapatiënten komt bij specialist Verzet tegen meer nachtvluchten Schiphol Leiden krijgt carpoolplein Minder medicijnen per keer voor patiënten VRIJDAG 1 MAART 1991 REGIO PAGINA 15 Emotioneel gedrag dieren aan te passen door manipulatie hormonen LEIDEN Wat gebeurt er precies in ons lichaam als iets bij ons emo ties oproept? En kun je bepaalde emoties 'kunstmatig' opwekken? Dat waren vragen die gisteravond aan de orde kwamen tijdens een Leidse Studium Generale-lezing over emoties. Spreker was prof. dr N.E. van der Poll, hoogleraar verge lijkende en fysiologische psycholo gie van de emoties in Amsterdam. "Er bestaan sterke verschillen in de werking van hormonen bij mensen. Hierdoor kan de een veel emotione ler reageren dan de ander. Bij die ren kun je emotioneel gedrag zelfs manipuleren". De lezing van Van der Poll maakt deel uit van een lezingencyclus over het brein. Ons brein staat de laatste tijd volop in de belangstelling: er wordt veel onderzoek gedaan naar de werking van onze hersenen en ons centraal zenuwstelsel. Ook wordt onderzocht hoe ons denken nu precies functioneert. Van der Poll doet vooral onderzoek naar het onstaan van emoties. "Agressie is een emotie die door de hersenen wordt gestuurd. Agressie-centra zijn bekend en kunnen worden ge stimuleerd. Uit onderzoek blijkt dat je ook andere emoties kunt stimule ren of afremmen zoals bijvoorbeeld seksueel gedrag bij dieren". Volgens Van der Poll is onder zoek naar emotie ingewikkeld om dat het een moeilijk definieerbaar begrip is. "Het feit dat je op de vlucht gaat als je een beer tegen komt in het bos. betekent dat je bang bent. Je uit dan je emotie door hard weg te lopen. Emotie is in dit geval een combinatie van waarne ming en gedrag. Maar het is ook be leving. Want het gaat erom hoe je die situatie op je in laat werken, want niet iedereen zal van die beer schrikken. Want als je erop uit bent om het beest te zien. of hem ver wacht, reageer je weer heel anders". Volgens Van der Poll zijn er ver schillende aspecten die een rol spe len bij het ontstaan van emotie: emotionele prikkels of 'stimuli', emotioneel gedrag, lichamelijke processen, emotionele beleving en kennis. Hormonenen spelen een rol in dat proces. Adrenaline is daarvan een bekend voorbeeld. "Er is onder zoek gedaan naar de reactie van mannen op erotisch materiaal. Daaruit bleek dat mannen veel hef tiger en opgewonden reageerden op dat erotisch materiaal als ze zich lichamelijk hadden ingespannen. Ze hadden een stuk moeten fietsen en waren bezweet en moe. De reac tie was daarentegen veel minder heftig voordat ze op die fiets stap ten". Volgens Van der Poll kan een be paalde emotie, zoals angst, een an dere emotie oproepen of verster ken. "Er is onderzoek gedaan naar de emoties van een groep mannen die onder begeleiding van een vrou welijke gids over een gevaarlijke hangbrug moest klauteren. Na af loop bleek dat ze in die angstige si tuatie de vrouwelijke gids als zeer aantrekkelijk hadden ervaren. Ook een bekend voorbeeld is de combi natie seksueel gedrag en agressie: die twee emoties blijken heel goed samen te kunnen gaan". Volgens de hoogleraar liggen be paalde patronen van emoties vast in de hersenen. "Als je die bepaalde hersencellen beschadigt, gaan die ren ineens heel ander gedrag verto nen. óf ze worden seksueel hyper actief, öf ze verliezen alle belang stelling voor het andere geslacht". Er bestaan sterke verschillen in hormoonsterkte en dus in emotio nele beleving. Van der Poll: "De ene vrouw heeft bij voorbeeld meer last van allerlei klachten vóór haar men struatie dan de ander. Een sterke hormoonwerking kan invloed op de stemming van iemand hebben". Volgens Van der Poll zijn er nog heel veel vragen over emoties onbe antwoord. "We hebben nog veel werk te doen". Hoogleraar: Papieren processen provincie spreken mensen niet aan DEN HAAG - Het gaan hele treurige verkiezingen worden met een hele lage opkomst. Dat verwacht de Groninger hoogleraar staatsrecht mr.drs. D. J. Elzinga van de statenverkiezin gen van volgende week woensdag. De provincie Noord-Holland, is per se tegen uitbreiding van nachtvluchten op Schiphol. (foto an Noord-Holland gaat voorlopig niet akkoord met plannen HAARLEM - De provincie Noord- Holland is tegen uitbreiding van het aantal nachtvluchten op Schiphol. Bevriezing van het huidige aantal contracten voor nachtvluchten met luchtvaartmaatschappijen is voor de provincie één van de voorwaar den om zich definitief te scharen achter het plan van aanpak voor de uitbreiding van de luchthaven Schiphol. Dat hebben de provin ciale staten van Noord-Holland gis teren beslotep. Dat betekent dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich niet vóór de statenverkiezingen van vol gende week door het ondertekenen van een beleidsconvenant definitief zullen scharen achter het plan van aanpak. De staten hebben besloten dat de commissaris van de koningin alleen het beleidsconvenant over het plan van aanpak mag onderte kenen als aan een groot aantal aan vullende voorwaarden, waaronder bevriezing van de contracten voor nachtvluchten is voldaan. De bij het plan betrokken partijen LEIDEN/DEN HAAG Auto mobilisten die vanuit de bol lenstreek of de Leidse regio op weg zijn naar Den Haag, kun nen over enkele maanden in Leiden/Oegstgcest carpoolen of overstappen op het open baar vervoer. De provincie gaat bij de aansluiting van de S4 (Ir. G. Tjalmaweg) en de snelweg Den Haag/Amster dam een zogeheten P -I- R plein, gecombineerd met een carpoolplein aanleggen. De provincie wil hiermee het au togebruik terugdringen en concreet de Rijksstraatweg door Wassenaar ontlasten. De S4 komt in juni van dit jaar gereed. Bij de aansluiting van de secundaire weg met de snelweg, in de nabijheid van de Plesmanlaan, blijft een stukje grond over waar het plein kan worden aangelegd. Er komt in elk geval een bus halte, parkeerplaatsen en een verkeerslichteninstallatie die het openbaar vervoer voorrang geeft. De provincie heeft met de gemeenten Leiden en Oegst- geest afgesproken dat zij het voortouw neemt in de aanleg van het plein. Er is inmiddels samen met Rijkswaterstaat en de Rijksverkeersinspectie een plan opgesteld. hebben vandaag over de inhoud van dit convenant verder gespro ken. Als het uiteindelijke onderhan delingsresultaat niet strookt met de voorwaarden van de Provinciale Staten, dan moet daarover eerst binnen de staten overlegd worden. Dat maakt het zo goed als onmoge lijk nog vóór 6 maart, zoals de be doeling was, definitieve overeen stemming te bereiken over het plan van aanpak. Het aantal nachtvluchtcontracten moet worden bevroren zolang er geen wettelijke normering is voor nachtelijke geluidhinder. Als die normering er in 1993 nog niet is, dan moet het aantal nachtvluchten in 1992 als absoluut plafond gelden. De luchthaven is fel tegen een be perking van het nachtvluchtregime ten opzichte van wat tot nu toe in beginsel is overeengekomen in het concept van het plan van aanpak, namelijk dat het aantal vluchten met duizend per jaar tot maximaal 15.000 mag groeien. Ook concrete financiële toezeg gingen van het rijk voor de uitvoe ring van het plan van aanpak zijn voor de provincie voorwaarden om zich definitief achter het plan te scharen. "Wat mij, en met mij het college van Gedeputeerde Staten, scheidt van het ondertekenen van het beleidsconvenant voor het plan van aanpak is 5 miljard gulden", al dus de Noordhollandse gedeputeer de voor verkeer, drs. J. Achterstraat DEN HAAG Groen Links wil we ten hoe hoog de onkostenvergoe dingen zijn geweest voor gedepu teerden statenleden van de provin cie Zuid-Holland vanaf 1978. Bo vendien wil deze partij weten of de bedragen ook aan de inkomstenbe lasting zijn opgegeven. Volgens Groen Links-fractievoorzitter John Steegh zijn er echter geen harde aanwijzingen dat met de onkosten vergoedingen iets niet in orde is. Aanleiding voor de vragen is de rel in de provincie Zeeland, waar ge deputeerden te veel onkosten heb ben gedeclareerd en dat bovendien niet aan de belasting hebben opge geven. Door deze affaire moesten Vragen over hoogte onkostenvergoeding van gedeputeerden gedeputeerden aftreden. Ook in de provincie Noord-Brabant zijn deze week dergelijke problemen met de claraties gerezen. Volgens Steegh is het bekend dat de vergoedingen voor de Zuidhol landse gedeputeerden 'ruimhartig' zijn. In 1989 bedroeg dat ruim 7000 gulden. "Maar hoe ruimhartig en of Prof. Breedveld: 'Huisarts heeft kennelijk geleerd te selecteren' VIDEO Het kopen van bloemen en planten vanaf een videoscherm is vanaf half maart mogelijk bij bloemenveiling Westland in Honse- lersdijk. Op het videoscherm wordt de veilklok geprojecteerd. Dat ge beurt ook met produktgegevens en afbeeldingen van de te koop staan de produkten. LEIDEN Maar een fractie van de Leidse patiënten die met reu maklachten wordt doorverwezen, verschijnt op het spreekuur van de specialist. Het is niet bekend waar de patiënten blijven, die de verwijzing van de huisarts laten voor wat die is. Een aanwijzing is er wel. De tijd van de huisarts wordt voor meer dan twintig pro cent in beslag genomen door pa tiënten die klachten aan de ge wrichten hebben. Die opmerking maakte dr. F.C. Breedveld - reumatoloog - van middag bij zijn benoeming tot hoogleraar aan de medische fa culteit van de universiteit in Leb den. Breedveld volgt prof. Cats op. De nieuwe hoogleraar reumato logie denkt dat de 'huisarts ken nelijk heeft geleerd patiënten te selecteren'. Het kan niet anders, zei Breedveld, of het merendeel van deze patiënten heeft weinig of geen afwijkingen. Een andere aanwijzing noemde hij de wao. Meer dan dertig pro cent van de mensen die arbeids ongeschikt zijn en een wao-uitke- ring krijgen, hebben afwijkingen aan hun gewrichten. Vergeleken met patiënten die op psychische gronden (25 procent) en aandoe ningen aan hart en bloedvaten (10 procent) zijn afgekeurd, scoort het 'bewegingsapparaat' het hoogst. Het kost de maatschappij jaarlijks zo'n 30 miljard gulden. Breedveld schatte dat één tot twee procent van de Nederlandse bevolking reuma heeft. Omgere kend betekent dit dat 200.000 landgenoten deze kwaal hebben. In 1981 kwam men tot de conclu sie dat vrouwen met reuma drie jaar korter leven en mannen ze ven jaar. Breedveld vroeg zich af of het mogelijk is om de ziekte in een vroeg stadium te voorspellen en hoe het verloop ervan zal zijn. Een feit is dat het overgrote deel van de patiënten geleidelijk ach teruit gaat. Dat is geen gewaagde voorspelling, zo weet Elzinga, "je buurman kan je dat ook vertellen". Traditioneel staan de verkiezingen voor het pro vinciaal bestuur slecht aangeschre ven bij de kiezer. De statenverkie zingen vallen verder midden in een kabinetsperiode. Ze ontberen daar om het bijzondere karakter dat ver kiezingen hebben aan het begin van een dergelijke periode. Die bieden de kiezer de gelegenheid om zijn waardering uit te spreken voor het dan nog prille kabinetsbeleid. Dat is min of meer vorig jaar gebeurd bij de gemeenteraadsverkiezingen, al dus Elzinga. En omdat het ook niet het einde is van een kabinetsperiode hebben de verkiezingen van volgende week ook niet zoiets van een generale voor de Tweede Kamerverkiezin gen. Zo in het midden van een pe riode is het politiek allemaal wat diffuus, meent Elzinga. Evenmin zijn de verkiezingen spannend voor de samenstelling van de Eerste Kamer. Elzinga: "De vorige keer was dat wel het geval. Toen zag het er een beetje naar uit dat de regeringspartijen CDA en WD uit zouden komen op een min derheid in de Eerste Kamer en dat daardoor het kabinet wel eens zou kunnen vallen in die Eerste Kamer. Zover kwam het weliswaar net niet, maar het maakte de verkiezingen wel bijzonder spannend". Maar of die door de hoogleraar ge noemde spanning toen ook door de kiezers zelf werd gevoeld, is zeer te daar werkelijk iets fout mee is ge gaan, kunnen wij niet bepalen. Dat is uiteindelijk de taak van de rech ter en/of belastinginspecteur", al dus Steegh. Gegevens over de hoog te van de vergoedingen en de aan gifte daarvan bij de belasting zijn voor statenleden ontoegankelijk. Groen Links heeft al in maart 1989 vragen gesteld over de ver uit eenlopende vergoedingen aan wet houders van Zuidhollandse ge meenten. Daarop is volgens Steegh destijds een zeer onbevredigend antwoord gekomen. "Ze antwoord den dat dat ons niets aanging, maar dat er niets aan de hand was", aldus Steegh. Tussen 1986 en 1989 werden al le Leidenaars van 85 jaar en ouder op reuma onderzocht. Van de 980 bejaarden hadden er zes reuma klachten, slechts 0.6 procent.Op- betwijfelen. Een onderzoek van het Nederlandse Instituut voor de Pu blieke Opinie (NIPO) wees begin fe bruari uit, dat maar een kwart van de mensen weet dat op 6 maart niet alleen wordt beslist over de samen stelling van de besturen in de pro vincie maar ook over de Eerste Ka mer. De statenleden kiezen die Eer ste Kamer en de politieke verhou dingen in de provincies zijn dan ook bepalend voor de samenstelling van de uit 75 leden bestaande Eerste Ka- De provincies hebben de laatste LEIDEN/REGIO - De apotheken in deze regio reiken deze maand meer medicijnen uit dan wettelijk toegestaan. Vanaf vandaag geldt een nieuwe wet die de hoeveelheid medicijnen die ziekenfondspatiën ten in een keer kunnen ophalen, be perkt. De apothekers zijn echter gis teren pas van de nieuwe wet op de hoogte gebracht en het is volgens hen onmogelijk in zo'n korte tijd zich aan de nieuwe regels aan te passen. Ook het ziekenfonds Zorg en Ze kerheid denkt dat het niet mogelijk is de artsen, specialisten en mede werkers van het ziekefonds in een dag op de hoogte te stellen van de nieuwe maatregel en deze ook di rect uit te voeren. Directeur J. Kool van het ziekenfonds heeft dan ook met "zijn apothekers afgesproken dat de maand maart als overgangs- maand dient. Op 1 april worden de nieuwe regelingen wel toegepast. De wettelijke voorschriften voor ziekenfondspatiënten houden in dat er minder medicijnen in een keer worden verstrekt. Chronische patiënten krijgen voor maximaal 90 dagen mee naar huis, mensen die al langer een bepaald geneesmiddel gebruiken krijgen voor 30 dagen pillen mee en bij nieuwe medicatie merkelijk weinig, zei Breedveld. Landelijk ligt het percentage tus sen de één en twee procent. Genezing Prof. Breedveld stond ruim schoots stil bij de vraag op welke manier reuma tot staan zou kun nen worden gebracht. Nu kiest men voor geneesmiddelen die de ontsteking in de gewrichten (de reuma dus) afremmen. Hij denkt dat er echter verbetering kan wor den bereikt door middel van com binaties van de nu bekende medi cijnen. Maar daarvoor is onder zoek nodig. Ingrijpende genees middelen moeten al in een vroeg stadium worden aangewend. Het gebruik van prednison (een mid del dat remmend op ontstekingen werkt), waar in de Nederlandse reumatologie een taboe rust, moet niet worden vermeden. Experimenten op het terrein van ziekten aan het afweersys teem zijn mogelijk een handvat om ook reuma te kunnen rem men. De oorzaak van de ziekte is onbekend, maar op grond van nu beschikbare kennis is het volgens prof. Breedveld te verdedigen dat de thymus-cel de grootste boos doener is in het ziektebeeld. De cel is een onderdeel van het af weersysteem. Het bloed ontdoen van de cellen biedt geen voordeel. De meest ingrijpende, maar ook de meest lugubere, verwijdering van de cellen heeft plaats bij aids. De cel verdwijnt dan uit het bloed. Gebeurt dat bij een patient met reuma dat komt de ge wrichtsziekte tot stilstand. maanden van alles gedaan om de verkiezingen van woensdag onder de aandacht te brengen van de 11,23 miljoen stemgerechtigden. Nog niet eerder in verkiezingen vertoond, is de huis-aan-huis-krant die de kiezer over de streep moet trekken. Die krant, verzorgd door de stichting Burgerschapskunde in Leiden, ont neemt de kiezer zelfs het excuus dat hij niet weet waarop hij moet stem men en dat hij daarom maar is weg gebleven. Woensdag wordt duide lijk hoe ernstig de kiezer de Provin ciale Staten in de koud laat staan. mag er voor maximaal 14 dagen worden verstrekt. Ook slaapmidde len, kalmerende en eetlustremmen- de middelen worden restrictief uit gedeeld. Deze mogen voor maxi maal 30 dagen worden verstrekt. De regeling op zichzelf juichen de apothekers toe. Een van hen, M. Broekhoff van de Havenapotheek, zet uiteen dat de verspilling van ge neesmiddelen, alle teruggebrachte spullen worden vernietigd, de apo thekers al lang een doorn in het oog is. "De regeling op zichzelf is prima, maar de manier waarop deze over haast wordt ingevoerd slaat ner gens op. Het is volstrekt onmogelijk om in een dag een nieuwe regeling in te voeren". Ook het onderscheid dat wordt gemaakt tussen zieken fonds- en particuliere patiënten steekt Broekhoff. "Een patiënt is een patiënt en niemand moet te veel medicijnen mee naar huis krijgen". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In de jenever geslikt! Zekere B., te Utrecht, die nogal eens mis- braak van sterken drank maak te. werd Woensdag-avond dood in zijne woning gevonden. Dien avond weder in beschonken toe stand thuisgekomen zijnde ge raakte hij hierover, hetgeen trouwens'wel meer gebeurde, al spoedig met vrouwlief aan het twisten, totdat hij opeens, ver moedelijk omdat het hem begon te vervelen, opstond en al mop perende naar de keuken waggel de. Toen zijne vrouw hem echter na verloop van weinig oogen- blikken niet meer hoorde, ging zij toch eens kijken en vond hem toen voorover op de grond lig gen, niet het minste teeken van leven meer gevende. Hoewel on- middelijk de hulp van een ge neeskundige werd ingeroepen, mocht deze echter niet meer ba ten, doordien de man blijkbaar in de jenever was gestikt. - Tegen den Groningen, die op 2 Jan. in de toen heerschende kou de zijne 4 kinderen van 11,8, 5 en 2 jaren willens en wetens in hulpbehoevenden toestand ach terliet, nadat hij een deel zijner meubelen verkocht had, werd voor de rechtbank aldaar 5 maanden gevangenisstraf ge- éischt. Volgens het O.M. was in deze de hoofdschuldige beklaag- des tweede vrouw, dc stiefmoe der der vier ongelukkige klei nen, die haren man tot het verla ten zijner kinderen had aange zet. Vijfentwintig jaar geleden: - De 16-jarige H. Èbussen werd in Blerick getroffen door een ko geltje uit een luchtbuks. Het on geluk gebeurde in een huiska mer, waar iemand wilde demon streren hoe een buks het snelst ge laden kan worden. Hoe dan ook, op eens sloeg het kogeltje uit den loop en boorde zich in het hoofd van de jongen. Het kogeltje drong door de opperhuid heen en schuurde even over het sche deloppervlak waar het tenslotte bleef steken. In het St. Josephzie- kenhuis in Venlo werd het pro jectiel operatief verwijderd Verwarring onder apothekers over nieuwe maatregel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15