Grote verliezen door chaos bij gemeente Verstarring en frustraties verlamden financieel beleid Voorwaardelijke straf voor Leidse onruststoker (20) Groothandel Houthoff ziet af van vestiging op Roomburg Oppositie stelt positie wethouder Bordewijk ter discussie Winkeliers solidair over paaltjes Hogewoerd SIÈ2, LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 MAART 1991 DEN HAAG - Aan de lange lijst van inbraken en geweldpleging heeft een 20-jarige Leidenaar nu ook rij den onder invloed toegevoegd. Daarvoor kreeg hij gisteren van de Haagse politierechter een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor 10 maanden waarvan 4 voorwaarde lijk. Behalve voor dronkenschap ach ter het stuur moest hij zich ook ver antwoorden voor het bewerken van de auto van de buurman met een honkbalknuppel in maart 1990. Vol gens de Leidenaar had een buur man expres een paar krassen ge maakt op zijn auto. Daarop is hij zo boos geworden dat hij met een honkbalknuppel de ruiten insloeg en vervolgens nog een paar deuken in de wagen sloeg. Tijdens de zitting bleek dat er een langdurige familievete er aan voor af is gegaan. Volgens de officier van justitie oefende de familie van ver dachte een waar terreur uit in de buurt waar zijn wonen. Al eerder zijn er dergelijke zaken voorgeko men. "De familie staat snel klaar om dit soort zaken zo te regelen". De ei genaren van de beschadigde auto die inmiddels zijn verhuisd kregen van de rechter hun vordering toege- Bootje Begin dit jaar werd de Leidenaar door de Noordwijkse politie aange houden wegens doorrijden na een aanrijding. De man verloor op de Panhuysstraat de macht over zijn stuur en ramde twee bomen langs de kant van de weg. De man reed daarna door, maar moest verderop toch stoppen vanwege een lekke band. Een blaastest wees uit dat hij te veel had gedronken. Een paar maanden later was het weer raak, dit keer aan de Gever straat in Oegstgeest. Omdat hij een geintje wilde uithalen met een vriendin parkeerde hij zijn auto half op de stoep. De politie hield hem na dit merkwaardig rijgedrag aan. Tot slot had hij nog meegeholpen aan het stelen van een boot aan de Haarlemmertrekvaart in Voorhout. Een vriend van hem wist nog wel 'een leuk bootje' te liggen. Zij reden er samen naartoe, maar. zo stelde de verdachte, de vriend heeft het ge stolen en hij had er niets mee te ma ken. Zelf hield hij zich bezig met een meisje dat was meegegaan. Volgens officier van justitie Renckens gaat dat verhaal niet op. "U bent bepaald geen blank laken wat betreft diefstallen. Ging er bij u geen belletje rinkelen toen hij zei dat hij een 'leuk bootje' wist te lig gen"? Naast het tijdelijk intrekken van zijn rijbewijs, veroordeelde de poli tierechter mr. Donker de Leidenaar tot twee weken onvoorwaardelijk en tot betalen van de vordering van de voormalig buren. LEIDEN Groothandel Houthoff blijft voorlopig gevestigd aan de He rengracht. De plannen om te verhuizen naar bedrijfsterrein Roomburg bij de A4 zijn van de baan. Volgens directeur J. Hemerik werd de operatie te duur. "Er waren wat onvoorziene tegenvallers, ambtenaren hebben ons niet alles verteld". Problemen ontstonden onder meer bij de verkoop van het huidige on derkomen. Dat pand heeft een woonbestemming. "We zitten nog met een bovenhuis hier, en de man die daarin woont kon geen ander huis krijgen. Het werd allemaal veel duurder dan begroot", is het enige wat Hemerik er over kwijt wil. "Ik ben er een beetje ziek van geworden. Ik wil niet zeggen dat we hier altijd blijven, we kijken wel om ons heen". Hemerik sluit niet uit dat het bedrijf in de toekomst zal kiezen voor een plek buiten Leiden. De firma is al 68 jaar gevestigd aan de Herengracht en levert koffie, thee en dergelijke aan kantines en club- en buurthuizen. Het bedrijf wil verhuizen omdat aan de Herengracht problemen zijn met de aan- en afvoer van goederen. LEIDEN De financiële administratie van de ge meente is al jaren een grote puinhoop door gebrek aan mensen en een belabberde organisatie. Duidelijke lei ding ontbreekt en vertragin gen en gebrek aan controle hebben de gemeente Leiden al honderduizenden guldens gekost. De financiële infor matie voor de gemeenteraad en directies is niet alleen te weinig maar ook nog onbe trouwbaar. Dat blijkt uit een nota van interim- manager Jameson van de directie fi nancien die gisteren werd bespro ken in de raadscommissie. Wethou der Bordewijk (financiën) beloofde binnen twee tot drie weken te ko men met een reactie van het college nadat de oppositiepartijen WD en D66 hadden aangedrongen op een snelle actie van het gemeentebe stuur. WD en D66 vrezen dat Lei den door de problemen bij financi ën in grote moeilijkheden komt, nu een ingrijpende bezuinigingsronde voor de deur staat. De raadsleden reageerden giste ren geschokt op het schrijven van Jameson en noemden de proble men gisteravond 'alarmerend' en 'zeer verontrustend'. WD-raadslid Th. van der Nat zei zelfs: "Hiermee vergeleken vallen de problemen van de schouwburg indertijd volle dig in het niet". De schouwburgaf faire kostte indertijd WD-wethou- der F. Kuijers (cultuur) de kop, ter wijl ook het politieke leven van PvdA-wethouder Bordewijk (finan ciën) aan een zijden draad hing. D66 wilde gisteren ook in deze zaak opheldering over de rol van wethouder Bordewijk, die verant woordelijk is voor financiën. D66- raadslid P. Langenberg vroeg Bor dewijk: "Ambtenaren komen, amb tenaren gaan, maar alleen de wet- höuder blijft. Hebben U in de elf jaar dat U wethouder bent geen sig nalen bereikt, dat het niet goed ging? Had de gemeenteraad niet veel eerder moeten worden inge licht". Dilemma's Bordewijk erkende dat hij tekort was geschoten in het besturen van zijn ambtenaren, maar zocht een ex cuus in de bezuinigingen van de af gelopen jaren: "Ik heb mij te veel met de financiële dilemma's bezig gehouden en daardoor minder dan wenselijk met het management van de organisatie. Een aantal dingen heb ik gehoord, maar die hoor ik ook van andere directies. Sommige zaken zoals de renteverliezen waren ook voor mij nieuw". Volgens interim-directeur Ja- meson was er door het gebrek aan mensen eenvoudigweg geen tijd om al eerder aan de bel te trekken over de gigantische problemen. "Vorig jaar augustus heb ik zelfs twee pro jecten stopgezet, die de informatie aan de gemeenteraad moesten ver beteren. Wij hadden voor die pro jecten geen tijd", voerde Jameson als voorbeeld aan. De oppositie-partijen vinden de situatie onacceptabel. D66-raadslid P. Langenberg vroeg zich af: "Vorig jaar is er geld overgebleven uit het welzijnswerk, dat uiteindelijk is be steed aan de bestrijding van de cri minaliteit. Waarom is dat geld niet aan de directie financiën besteed om haar taken uit te voeren. Zijn die honderduizenden guldens verlies door gebrek aan mankracht dan niet crimineel". "Het valt op dat Bordewijk in te genstelling tot andere wethouders er steeds maar niet in slaagt om geld los te krijgen voor zijn eigen direc tie. Met de schouwburgaffaire heb ben wij toen gezegd dat de controle moest verbeteren, maar dat is nog steeds niet gebeurd". Raadsleden onthutst na aanschouwen puinhoop LEIDEN - Geldverspilling, broodnoodzakelijk werk dat blijft liggen, ambtenaren die langs el kaar heen werken, ondeugdelijke controle, directies die geen finan ciële gegevens kunnen krijgen en een allesoverheersend gebrek aan leiding. Het beeld dat inte rim-manager Jameson gister avond de onthutste raadsleden schilderde was dat van een zwaar overbelast ambtenaren-apparaat, dat bovendien wordt geteisterd door een eilandjes-cultuur en een grote verstarring. "We kunnen niet meer wach ten, dat hebben we de afgelopen jaren te veel gedaan", zei Ja- meson gisteren voor de raads commissie financiën. Vorig jaar werd Jameson als extern mana ger binnen gehaald om orde op zaken te stellen bij de directie fi nanciën, waar het schortte aan controle en informatie-voorzie ning. Op 11 februari voltooide hij zijn conceptnota 'Taak en capaci teit directie financiën', een nood kreet om snelle maatregelen. De raadsleden 'vielen van de stoel', toen zij de nota vorige week onder ogen kregen. De on geveer 80 ambtenaren kunnen het werk op geen stukken na aan: de afgelopen maanden novem ber, december en januari was er voor 250 dagen werk, terwijl de ambtenaren maar 120 dagen kon den werken. De controle over de gemeente-financiën is daardoor uiterst gebrekkig. Frustratie Dat kost de gemeente Leiden een hoop geld, zoals een voorbeeld duidelijk maakt. In 1990 kostte een achterstand in declaraties bij de directie onderwijs de gemeen te 150.000 gulden aan rentelasten. Enkele jaren geleden noteerde de dienst civiele werken een tegen valler van 1 miljoen gulden, waar bij Jameson opmerkt dat ook bij andere diensten vorderingen 'niet systematisch gecontroleerd worden'. Bovendien is de dienst financi en nauwelijks in staat de cijfers op te hoesten waar andere afde lingen en ook raadsleden om vra gen. Volgens Jameson leidt dat 'tot frustratie bij medewerkers over het niet kunnen voldoen aan in de ogen van medewerkers ge rechtvaardigde eisen'. Vooral de laatste jaren is het aantal verzoe ken om informatie enorm toege nomen, juist doordat zowel politi ci als ambtenaren greep proberen te krijgen op de uitgaven. De grote boosdoener zijn de be zuinigingen van de afgelopen ja ren, waardoor het aantal ambte naren drastisch afnam. Boven dien verdwenen er veel leidingge venden, zodat veel ambtenaren hulpeloos rondzwemmen zonder begeleiding. "Deze bezuinigin gen zijn de duurste die er ooit zijn gedaan", zei Jameson dan ook. "Een paar ambtenaren maar zijn er in geslaagd om hun werkzaam heden met maar 1 tot 2 procent te beperken". Verstard De ambtenaren moeten overi gens ook de hand in eigen boe zem steken, vindt Jameson, die kritiek heeft op de verstarde cul tuur bij financiën. "Er wordt al leen gedacht aan de eigen afde ling en niet aan het hele bedrijf. De oudste van de afdeling wordt op een gegeven moment chef en dat is dodelijk, dat werkt sterilise rend". Als voorbeeld noemde hij de nog nauwelijks voltooide sa menvoeging van verschillende af delingen in 1984. "Toen ik vorig jaar kwam bleken de verschillen de directies nog helemaal niet sa men te werken. Nu heb ik de lei ding samengevoegd en is er voor het eerst een soort staf'. Verlammend werkt ook de ge brekkige en inmiddels verouder de automatisering, gemeente zoals bekend al jaren worstelt. Het inslaan van één ver keerde toets, is al voldoende om meteen volledig verkeerde infor matie te krijgen. De twee totaal verschillende computersystemen sluiten bovendien niet op elkaar aan, waardoor gegevens van ver schillende directies niet uitwis selbaar zijn. "Directies kunnen vaak helemaal geen financiële ge gevens oproepen aan hun bu reau", zei Jameson. Schouwburg De problemen bij financiën zijn niet echt nieuw. Vorig jaar kwam aan het licht dat de schouwburg directeur ongecontroleerd kon declareren voor privé-doelein- den. Nadat wethouder Kuijers moest aftreden, kon wethouder Bordewijk zijn hals redden door te beloven te werken aan verbete ring van de controle. Onlangs ver scheen een onderzoek van de Rot terdamse Erasmusuniversiteit met aanbevelingen voor de verbe tering van de financiële informa tievoorziening. Bovendien is er al een tijdje een reorganisatie aan de gang, die het gehele ambtenaren apparaat doelmatiger en klant vriendelijker moet maken. Financiën kan echter niet mee doen aan deze operatie, waar schuwde Jameson gisteren. "Het is ons fysiek onmogelijk, we heb ben er gewoon geen tijd voor. Als we bij de reorganisatie gaan wer ken met contractmanagement (al le afdelingen krijgen een eigen budget, dat verantwoord moet worden), is dat alleen maar een grotere belasting van financiën. Andere afdelingen doen een gro ter beroep op ons". Jameson heeft dus haast en hij wil spoedig mensen erbij (1,5 ar beidsplaats). Bovendien moeten opleidingen de deskundigheid van zijn medewerkers vergroten. Ook de gemeente-raad heeft haast. Leiden moet ongeveer 10 miljoen gulden gaan bezuinigen en bij die operatie is financiële in formatie van levensbelang. Een lamme directie financiën is dan eerder een blok aan het been, dan een nuttig instrument. Puinhoop Het is al langer bekend dat het bij de gemeente financieel gezien niet op rolletjes loopt. Zo bleek vorig jaar dat er bij de Leidse Schouwburg sprake was van een financiële en admini stratieve chaos. Dat was gewoon maar een voorbeeld, blijkt nu. Want het is één grote puinhoop bij de ge meente. Wethouder Bordewijk van financiën kreeg een jaar geleden het verwijt dat hij te weinig aandacht besteedde aan de administratieve organisatie en interne controle. Hij beloofde be terschap en mocht blijven zitten, in tegenstelling tot WD'er Kuijers, die destijds cultuurwethouder was Kuijers stapte zelf op, toen bleek dat een grote meerderheid van de ge meenteraad geen vertrouwen meer in hem had. Het was een zooitje bij het theater aan de Oude Vest, con cludeerde VB Accountants. Raads leden noemden het rapport van het accountantsbureau 'onthutsend'. Kuijers kreeg het verwijt dat hij zich met kleine, onbelangrijke zaken had beziggehouden. Dat hij van niets wist, geen actie had ondernomen en zich weinig betrokken voelde bij het reilen en zeilen van zaken waarvoor hij verantwoordelijk was. Het rapport over de schouwburg valt in het niet bij de feiten die gisteren bekend zijn geworden. Op Borde wijk kan dezelfde kritiek worden ge leverd als destijds op Kuijers. De weihouder heeft jarenlang niet de ernst van de situatie ingezien. Hij bemoeide zich kennelijk weinig met de problemen bij de directie financi ën. Hij liet de ambtenaren maar doormodderen. Dat is hem zeer kwalijk te nemen. Deze hele toestand heeft de ge meente Leiden veel geld gekost. Bordewijk zegt dat hij bijna al zijn tijd heeft moeten steken in het oplossen van 'financiële dilemma's'. De bezui nigingen waarmee hij kreeg te ma ken, zijn wel aan te voeren als ver zachtende omstandigheid. Ze zijn echter geen excuus voor zijn falen. Het heeft weinig zin een wethouder die al elf jaar op zijn post zit opnieuw beterschap te laten beloven. Als de overige raadsleden in Leiden conse quent zijn, dan zijn de dagen van wethouder Bordewijk van financiën geteld. LEIDEN - Op de bedrijfstechnische school C. Sweris (Vondellaan 35) wordt donderdag 7 maart een open dag gehouden van het Algemeen Voorbereidend onderwijs op Maat schappij en Beroep. Deze opleiding ging in 1989 bij C. Swens van start, de eerste lichting studenten stu deert bijna af. AVMB is bedoeld voor jongens en meisjes die na de 2- jarige brugperiode niet kunnen kie zen voor bestaande npleidmj'en. I)e open dag (10.00 tot 16.00 uur) is be doeld voor directies, decanen en leerkrachten. Onderscheiding LEIDEN - Wethouder H. van Don- gen-van der Linden (cultuur) heeft vanmiddag de gouden speld van de gemeente Leiden uitgereikt aan G. van Wengen, die na 35 jaar afscheid neemt als hoofd van de educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De la Mar i de Hogewoerd. Alle winkeliers be- LEIDEN - In tegenstelling tot wat gisteren in deze krant stond, was de Leidse wethouder Hans de la Mar woensdagmiddag niet aanwezig in Schiedam om affiches tegen racis me te plakken. Het bericht was af komstig van het Vrije Volk. Sleutel tegen de zin van gemeente nagemaakt LEIDEN - Het plaatsen van nieu we paaltjes op de Hogewoerd, heeft voor opschudding gezorgd onder de winkeliers. Een aantal van hen kreeg geen sleutel om de paaltjes te laten zakken en vreesde dat hun winkels onbereikbaar zouden wor den. Inmiddels heeft die ene winke lier die wel een sleutel kreeg, deze tegen de zin van de gemeente aan zijn collega's ter beschikking ge steld om de copiëren. Van de vorige exemplaren had den veel middenstanders een sleu tel. zodat deze konden worden weg gehaald als toeleverend vrachtver keer bij de winkels moest zijn. Daar wrong 'm nou juist de schoen, be toogt J. Lepelaar, chef wegbebake- ning van de directie civiele werken. "De winkeliers haalden ze weg zon der ze terug te zetten". Dit leidde volgens de ambtenaar tot gevaarlij ke situaties. Ook gewone auto's re den de Hogewoerd op, hetgeen niet de bedoeling is. Dus besloot de gemeente nieuwe paaltjes rteer te zetten, waarvan slechts drie winkeliers een sleutel krijgen. Dit moet ertoe leiden dat de paaltjes niet meer door Jan en alle man uit het wegdek kunnen wor den getrokken. Vreemd Het is nog maar de vraag of deze op zet slaagt. De enige winkelier die gisteren in bezit was van een sleutel, heeft deze meteen ter beschikking gesteld van zijn collega's. Zij heb ben er inmiddels een copie van ge maakt. Daarmee ligt het voor de hand dat binnen de kortste keren de sleutels weer in het bezit zijn van dezelfde groep die ook het vorige paaltje kon weghalen. De winkeliers wijzen met een be schuldigende vinger naar de ge meente. "Het is uitermate vreemd dat wij nog altijd niets van civiele werken hebben gehoord. Niemand weet waaraan hij toe is. Vanochtend stonden de vrachtwagens hier om te lossen en die konden er dus niet bij. Dan is het niet raar dat we de sleu tels van elkaar copieren", meent J. Bunschoten, mede-eigenaar van meubelhandel Meubels van Toen. Lepelaar van de directie civiele werken weet te melden dat binnen kort contact wordt opgenomen met de drie ondernemers die een sleutel krijgen. Volgens hem was het ook niet echt nodig contact op te MOMO met de betrokkenen. "In het oude contract werden precies dezelfde winkeliers genoemd die nu ook weer een sleutel krijgen. Voor hen verandert er dus niets". ADVERTENTIE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13