Regionale bedrijven aanwezig op Hiswa Kanobond zet vraagtekens bij groei i Van simpele visboot tot superluxe jacht Brandblusser komt er bij watersporter bekaaid af VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 11 Mogano, een klassieke mahoniehouten speedboat van bijna 3 ton. Zoals gebruikelijk is op de His- vva ook dit jaar weer een groot aantal regionale watersportbe drijven vertegenwoordigd. Daar toe behoren onder meer Jean- neau Nederland (Warmond), jachthaven 't Fort (Warmond), Jachtwerf De Hippert (Leimui- den), Diesel Danko (Waddinx- veen), Houweling KPM (War mond). Marine Power Nederland (Zoeterwoude), Kolibriwerf (Stompwijk), Jachtwerf Daniel (Alphen aan den Rijn), Bouw van Wijk (Woubrugge). LA 84 (Wete- ringbrug), D. van der Neut (Al phen aan den Rijn), Brasker Mas- tenmakerij (Zoeterwoude), Ren aud (Leimuiden). Omtzigt Water sport (Zoeterwoude). Hobie Cat Holland (Noordwijk), zeil- ski en surfschool De Kaag, Jachthaven Jacobswoude (Woubrugge), Ma rin Assist (Zoeterwoude), Sik- kens Yachtpaints (Sassenheim), Eilers sport (Zoeterwoude) en WeCo (Roelofarendsveen) Kolibriwerf met gloednieuwe 660 De Kolibriwerf in Stompwijk, die al zo'n 45 jaar bouwpaketten van schepen levert, brengt in het houtpaviljoen een nieuwe spor tieve zeiler met kajuit, de Kolibri 660. Evenals de al bestaande 800 en 900 ontworpen door C. van Tongeren van Van de Stadt Design. Het schip heeft een trimbare mast en is door zijn geringe ge wicht van rond 1100 kilo goed trailerbaar. De kuip is 1,80 meter lang en zelflozend, er zijn 4 slaap plaatsen en een apart kombuis en toilet. De veiligheid wordt ge waarborgd door de dubbele bo dem. de waterdichte comparti menten in de voorpiek en het ach terschip. Het totale zeiloppervlak bedraagt 23 vierkante meter. De romp bestaat uit kruislings over elkaar gelijmde lagen maho- niefineer met een dikte van 11,5 millimeter. Door conservering met epoxy is het schip vrijwel on derhoudsvrij. Als bouwpakket is de Kolibri 660 te koop vanaf De kano heeft het tij mee. Het aantal ranke peddelbootjes in Nederland heeft de 100.000 ruim overschreden. De 60-jari- ge Nederlandse Kano Bond (NKB) boekte in 1990 zelfs een ongekende ledenwinst van 10 procent en telt nu bijna 10.000 leden, verdeeld over ruim 100 aangesloten verenigingen. De NKB gaat ervan uit dat de aan was de komende jaren zal door gaan. al verwacht zij beslist niet zo'n ontwikkeling als die zich eerder bij het plankzeilen voor deed. Kanoën is nu eenmaal niet zo spectaculair en zal daar om nooit complete volksstam men aanspreken, constateert de bond. Op een explosieve aanwas zit de bond ook helemaal niet te wachten. "Groei is voor elke sportbond leuk, maar er zit ook een gevaar in", zegt NKB-secretaris Carlo Hollman uit Groningen. Ongebreidelde groei kan leiden tot een nog sterkere re gulering door overheden en andere vaarwegenbeheerders, stelt hij zor gelijk vast. "En dat is wel het laatste waarop we zitten te wachten". Nu al zijn er in aantrekkelijke ka- nogebieden, zoals De Weerribben in Noordwest-Overijssel, hele stukken voor peddelaars gesloten verklaard. De bond ziet dat met lede ogen aan. Als het kanoënde volkje fors groter blijft groeien, zal de verbodsdrang onder de beleidsbepalers alleen nog maar verder toenemen, voorspelt Hollman. "We hebben een beetje de vrees dat sommige kanovaarders zich Vier van de vijf kruisers en kajuit zeiljachten hebben geen deugdelijk blusmateriaal aan boord. In het ene geval is het brandblusapparaat al langer dan twee jaar niet meer ge controleerd, in het andere is een brandblusser zelfs geheel afwezig. Dat constateert adviseur Frits Ring- ma van het in Lelystad gevestigde brandbeveiligingsbedrijf Ansul Wormald. "Over het algemeen is het slecht gesteld met de brandveiligheid op het water. De brandblusser is de' sluitpost op de begroting. Dure nau tische apparatuur en andere scheepsbenodigdheden worden probleemloos aangeschaft. Voor een jacht legt men ogenschijnlijk zomaar f 100.000 neer, maar over de f14.500. De toebehoren zijn ruim 12 mille en een op de werf ge bouwd exemplaar kost f 46.200. Bouw van Wijk: 2 motorsloepen Bouw Van Wijk uit Woubrugge neemt voor de 29ste keer deel aan de Hiswa en komt daar met twee primeurs: de motorsloepen 530 en 830. Beide geheel nieuwe ont werpen van Pieter Beeldsnijder. Als basis diende de Van Wijk 21, een 6,20 meter lange sloep die op de Hiswa 87 werd geïntroduceerd en waarvan er inmiddels meer dan 90 zijn verkocht. weinig of niets van de verbodsbepa lingen aantrekken en zich toch stie kem in gesloten gebieden wagen. Dat gebeurt nu al", zegt Hollman. "Een kano kan komen op plaatsen waar ander varend materieel allang heeft afgehaakt. De verleiding om door te peddelen is kennelijk voor aanschaf van een blusser doen men moeilijk", zegt Ringma. Volgens hem wordt het hoog tijd dat de bootbezitter wettelijk wordt gedwongen een goed werkende brandblusser aan boord te hebben. En die dan zeker eens m de twee jaar op druk en inhoud wordt ge controleerd, benadrukt Ringma. Een goed begin zou al zijn. zo zegt hij, dat bij de aanschaf van een nieu we boot, de brandblusser verplicht De nieuwe polyester sloepen worden geleverd met een 10,5 ot 20 pk Vetudiesel. De 830 heeft meer comfort zoals een kitchenet te, toilet, twee slaapbanken en een zelflozende kuip met drie af voeren. Het schip heeft mogelijk heden voor een vaste opbouw. De 530 kost met de 10,5 pk bijna 30 mille en een 830 met een 20 pk bij- Catamaran voor 'snelle pubers' De 'catamaranjongens' pakken op de Hiswa flink uit. De drie marktleiders, Hobie Cat Holland uit Noordwijk. Mulder Cata marans uit Zaandam (Dart) en De Boer Catamarans uit Zandvoort (Prindle en Nacra) zijn al goed voor meer dan 20 typen cats. Een van de noviteiten is de jeugdboot Dart 12. Voor de branding en ondiep water is deze 12 voet lange cat uit gerust met hetzelfde automati sche kick-up-roersysteem dat de grotere Dart 18 zo populair heeft gemaakt. Met rolfok en trapeze is de 12 ook geschikt voor het zeilen met twee personen. Het ontbreken van een giek geeft geen kopzorgen. De veilig heid is vergroot door de mast wa terdicht te maken en het grootzeil te voorzien van een onzichtbaar drijflichaam. De zonder gereed schap te (de)monteren Dart 12 sommigen net even te groot." "Ik zou niet willen beweren dat mensen die zich in verboden gebie den begeven, natuur-onvriendelij- ke figuren zijn. Alleen, ze maken het er voor de rest niet gemakkeljker op. De goeden zullen het met de kwaden moeten ontgelden. Dat risi- tot de standaarduitrusting behoort. Dat het onder handbereik hebben van een goed werkende brandblus ser van levensbelang is, ervaart Ringma niet alleen als verkoper-ad viseur. maar ook als vrijwillige brandweerman. "Een brand op een boot is levensgevaarlijk. Aangezien een schip meestal slecht te bereiken is, verspeelt de brandweer kostbare tijd. Vandaar ook dat het voor de opvarenden zo belangrijk is zelf met Mastantenne van Renaud kan op ieder autodak worden ver voerd. De prijs van de standaard- uitvoering is f9950. Maststeunen en antenne Renaud Technisch bureau Renaud uit Leimuiden zoekt het vooral in randapparatuur voor de water sport. Op de Hiswa komt het be drijf met een nieuwe schotelan tenne en een nieuwe maststeun. De antenne, met een diametei van slechts 30 centimeter, is ge schikt voor de ontvangst van ra dio- en tv-signalen. De antenne kan ook geschikt worden ge maakt voor ontvangst van Decca weerkaartschrijver en Navtex. De prijs is 425 gulden. Verder brengt Renaud een uni- co lopen we. Veel greep heb je daar als bond niet op. Sommigen, en dat zijn vooral degenen die bij een ver eniging zijn aangesloten, genieten van het varen in groepen. Maar ver uit de meesten houden er juist van om in een of twee kano's erop uit te trekken. De kanoer blijft nu een- de bestrijding van het vuur een be gin te kunnen maken", constateert Ringma. Dat vele bootbezitters zjch over het bezit van een brandblusappa raat niet zo druk maken, kan komen doorde overtuiging dat bij brand voldoende bluswater onder hand bereik is. Maar omdat het vaak gaat om gas- en benzinebranden, is het gebruik van water juist af te raden. Dat werkt eerder katalyserend dan nuttig. De passagiers van een ge middelde plezierboot kunnen met een poederblusser van 2 kilogram, inclusief drukmetertje, al heel aar dig uit de voeten, adviseert Ringma. "Om het geld hoeven ze het niet te laten, want ze zijn voor nog geen honderd gulden uit de brand". versele maststeun voor de beves tiging van diverse antennes. Ook is er ruimte voor een windset er toplicht. Voordeel is dat de steur gemakkelijk kan worden verwij derd tijdens winsterstalling, repa ratie of onderhoud. Vernieuwing bij Mercury/Mariner Het in Zoeterwoude gevestigde Marine Power Nederland BV brengt onder meer buitenboord motoren van Mercury en Mariner op de markt. Van Mercury zijn op de Hiswa de nieuwe 3-cilinder motoren van 50 en 60 pk te zien. Beide motoren hebben een in houd van 848,8 cc en zijn uitge rust met elektronische ontste king en geintregreerde olieinjec- tie. Het oliereservoir kan worden bijgevuld zonder dat de kap be hoeft te worden verwijderd. Ze zijn uitgevoerd met drie car burateurs en wegen 98 kilo. Het nieuwe model is volgtens Marine Power ook zuiniger. Bij volgas wordt ongeveer 17 procent min der brandstof verbruikt. Mariner komt ook met een nieuwe modellen zoals de 2,5,4 en 5 pk. De 2,5 vervangt de 2 pk en heeft een 1,4 liter tank onder de kap. De 4 pk heeft een tank van 2,5 liter en de 5 pk een losse tank van 12 liter. In de zwaardere klas sen zijn er net als bij Mercury nieuwe 50 en 60 pk modellen. Het motorblok is uit eén stuk vervaar digd en de modellen zijn voorzien van een nieuwe lijn alumiumpro- pellers. Door hun grotere opper vlak hebben ze een goede grip op het water, zowel bij snel als lang- Tenslotte nog de Mariner 200 met een cilinderinhoud van ruim 2500 cc. Een 2,5 litermodel uitge voerd met grotere zuigers, een nieuwe stationair uitlaatsysteem en nieuwe carburateurs. De nieuwe 60 pk bb-motor van Mercury maal een individualist." Hollman heeft het gevoel dat na tuurbeschermingsorganisaties een totaal verkeerd beeld hebben van de kanovaarder. Hij vernielt het riet en de oever, hij laat rommel achter, en voor de rest is-ie ook niet zo'n beste broeder. "Zelfs het verstoren van het paaien van vissen wrijven ze ons aan. Dat gaat er bij mij niet in. Natuurlijk, enige regelgeving is no dig, maar we moeten hier geen Ar- dense toestanden krijgen. Niks meer mogen, niet meer ongedwon gen van een fijne sport kunnen ge nieten, dat gaat veel te ver. Men moet de zaak niet overdrijven." Rotzooi De NKB huldigt het standpunt dat van alle watersporters de kanovaar der het milieu in principe de minste schade berokkent. Hij gebruikt geen lawaaierige motor, van bilge- water heeft hij nog nooit gehoord, laat staan van een chemisch toilet. Bovendien maakt hij geen, of op zijn best het minst, rotzooi, want hij neemt alleen het hoogstnoodzake lijke mee aan boord. Het verbod om droog te vallen op het Wad is dan ook een doorn in het oog van de bond. Hollman: "Dat slaat werkelijk alles. Het is weer zo'n voorbeeld van een verordening die is opgesteld door mensen die zelf geen verstand van zaken heb ben en hun oor laten hangen naar overijverige milieu-activisten. Zou den zij nu zeehonden verjagen? Ach, laat dat een keertje per onge luk zijn gebeurd. Normaal gespro ken blijven de Wadvaarders, een ui terst klpine groep van bijzonder er varen lieden trouwens, juist opzet telijk ver bij de dieren vandaan. Ze moeten weieens op de platen zijn, om de kentering af te wachten. Maar volgens mij zijn de zeehonden de laatste die zich daaraan storen Het wordt allemaal zo opgeblazen. Een storm in een glas water, meer is het niet", oordeelt Hollman. Dat niet alles en iedereen zich te gen de kanoer keert, toont het ma ken van routes voor de kleine water sport in enkele waterrijke provin cies aan. Hollman: 'Toegegegeven. er gebeurt inderdaad hier en daar beslist het nodige. Wel zouden we als kanobond wat meer bij het ont wikkelen van dergelijke plannen betrokken kunnen worden. Veel steigers aan die routes zijn kano-on vriendelijk. Ze zijn dikwijls over- kragend, waardoor het in- en uit stappen heel moeilijk is, zo niet on mogelijk. Een klein advies van onze kant en het probleem had voorko men kunnen worden." Nog geen 3 maanden zijn ze bezig, Mare de Graaf (27) en Menno Luyer (28). Vorig jaar 1 december stichtten ze in Nieuw Loosdrecht een werf. Ze restaureren klassie ke houten schepen. Maar het op merkelijkste met deze starters is, dat ze op de Hiswa hun eerste ei gen produkt tonen: Een fraaie klassieke mahonie speedboot van 7,80 meter lang en een ïnboard- motor van 350 pk. De tankinhoud is 200 liter. Hun jonge onderneming heet Mogano Shipbuilding en hun droomboot kreeg de naam 'Moga no', het Italiaanse woord voor ma honie. Ze bouwden het schip gro tendeels in hun vrije tijd, want toen de jachtwerf werd gestart, was de Mogano al bijna klaar. De afmetingen zijn 7.80 x 2,20 x 0,60 meter. Het schip is op 18 spanten gebouwd met om de 15 centime ter verstijvingslatten. Daarom heen is de huid aangebracht van drie kruislings verlijmde lagen, waarvan de laatste laag 5 mm ma honie. Het dek is van 7 mm mas sief mahonie, dat is verlijmd met 7 mm hechthout. De uitrusting is uiterst luxueus. Zo is het stuurwiel elektrisch ver stelbaar. evenals de bestuurders stoel. De vijf zitplaatsen hebben een Connolly lederen bekleding, evenals het zonnedek, dat plaats biedt aan twee personen. De ca brioletkap gaat elektrisch open en dicht. Verder zit er een koelbar in en een toiletkastje. Ook behoort een radiocassettecombinatie met twee speakers tot de uitrusting. De prijs is 295.000 gulden. Funboo: speedboot en waterscooter gemixed De Hollandse wateren krijgen er binnenkort een attractie bij- Het Haagse Beau Force Yachting showt op de Hiswa de Funboo, die zo'n beetje het midden houdt tussen een speedboot en een wa terscooter. De Funboo, die in Duitsland wordt gebouwd, is zo wel zittend als staand te besturen en biedt ruimte aan maximaal twee opvarenden. Anders dan bij de jetski wordt dit vaartuig aan gedreven door een buitenboord motor. De lengte is 3,80 meter, het gewicht 80 kilo. Elektromotor drijft Duffy acht uur aan Een opmerkelijk scheepje wordt geleverd door Jachtwerf Arie Wiegmans in Breukelen. Het gaat om een elektrisch aangedreven open bootje, waar een stoffen zon- nekap op gemonteerd kan wor den. De naam is 'Duffy', met een knipoog naar producent Duffield Electric Boats. Acht personen kunnen plaats nemen op langsbanken en de dwarse zitplaats achter het stuur wiel. De energie is afkomstig van zes accu's van 220 Ampère, die een 36 Volt elektromotor aan het werk zetten. Daarmee kan een top worden gehaald van 11,5 kilome ter per uur. Bij een kruissnelheid van 7.5 kilometer per uur is er voor 8 uur stroom aan boord. De oplaadtijd is 10 uur. Het scheepje is 5,40 meter lang en 1,98 meter breed. Met een diep gang van 55 centimeter kan het geruisloze boogje vrijwel overal De standaardprijs is 32.500 gul den, maar dan zitten er allerlei ex tra's in als acculader, ijsbox, radio met vier boxen, bar met verlich ting. vloerverlichting, bilgepomp, kussens en navigatieverlichting. De kap inclusief frame en trans parante zijstukken zijn hierbij niet inbegrepen. Freedom 38 met een stagloze mast Top Yachts in Lelystad is de im porteur van de fraaie Amerikaan se polyester Freedom zeiljachten. Op de Hiswa presenteert Top Yachts de nieuwe Freedom 38 met een onverstaagde koolstof mast. De fabrikant is wat deze vrijstaande mast betreft zo zeker van zijn zaak dat hij er levenslan ge garantie op geeft De Freedom 38 staat voor het eerst op de Hiswa. Top Yachts toont een zestien meter hoge stagloze mast van carbonfibre. De voordelen zijn legio, want door het ontbreken van de verstaging is een heel aparte zeilvoering mo gelijk. Er is immers geen achter- stag, die de maat van het grootzeil bepaalt De ronding van het ach terlijk is daardoor groter, wat een winst van 20 procent voor het grootzeil oplevert. Ook de span ners behoren op dit schip tot het verleden. Masttrimmen is er niet meer bij. De Freedom 38 is volgens de importeur een stabiel schip, dat hoog aan de wind kan varen. In de hoofd hut is een stahoogte van 1,93 meter. Ook is er een toilet ruimte met douche. Nieuwe Friendsliip Friendship Jachtbouw in Balk toont op de Hiswa voor het eerst het nieuwste vlaggeschip van de vloot de Friendship 38. Het top- getuigde schip, ontworpen door Koos de Ridder, wordt in sand- wichconstructie (polyester lagen met daartussei ander materiaal) gebouwd. De 38 is een semi- custombuilt zeiljacht, dat volgens de bouwer een hoge gemiddelde snelheid op alle koersen aan houdt. Visboten voor zee en binnenwateren Kemper en Van Twist in Dordrecht komt met een geheel nieuwe zeevisboot de Rana 18 van Noorse makelij. Een zeewaardig- de visboot, die ook geschikt is om als skiboot te gebruiken. Er kun nen bb-motoren van 40 en 90 pk achter gehangen worden. De Ra- na heeft een lengte van 5.35 meter is 2,10 mneter breed en weegt on geveer 550 kilo, waardoor vervoer per trailer goed mogelijk is. Voor het vissen en roeien op binnenwater is er de Pioner 12, 3,52 meter lang. 1,42 meter breed enm 90 kilo zwaar. De boot die ge schikt is voor maximaal 4 perso nen en een bb-motor tot 8 pk kan voorzien worden van een handig transportwiel, waardoor de boot ook op moeilijk bereikbare plaat sen te water gelaten kan worden. Jet-ski ook voor twee personen Achttien jaar geleden maakte Kawasaki de eerste jet-ski's. In middels heeft de Japanse produ cent zes verschillende modellen Op de Hiswa is onder meer de nieuwe tweepersoons jet-ski te zien. Het stuur is door een unieke constructie in drie posities ver stelbaar en vergrendelbaar, Daar door kunnen beide inzittenden achter het stuur zitten zonder van plaats te hoeven wisselen. Deze Jet Ski 650 SC wordt aan gedreven door een krachtige 635 cc motor en de benzinetank heeft een inhoud van 25 liter zodat men met de jet-ski ook langere toer tochten kan maken. Het gewicht is 210 kilo, 2,78 meter lang en 1,23 meter breed. f. - i V" "it -r- I'M $U m hs Kanoërs tref je overal aan: van rustige smalle polderslootjes tot in de woeste golven van de uitgestrekte Noord

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11