Nederland bereid tot bijdrage vredesmacht De Golfoorlog van dag tot dag ton olie de lucht Van den Broek: VS er bij houden Alle registers open voor in Kuwayt vermiste Hollander Twee manieren om oliebranden te bestrijden 'Dagelijks 250.000 Veldhospitaal wil naar Kuwayt DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF DEN HAAG (ANP) Na de terugtrekking van de geallieerde troepén uit de Golf-regio dient een vredesmacht van de Verenigde Naties ervoor te zorgen dat er geen vacuüm in de regio ontstaat. Nederland is in beginsel bereid aan die vredesmacht een bijdrage te leve ren. Maar het verdient de voorkeur dat tie bestaat", aldus Van den Broek, aan landen als Saudi-Arabie, Oman, zo'n strijdmacht wordt gevormd uit Het mislukken van zo'n conferentie Quatar, Bahrayn, Kuwayt, Iran en troepen van Arabische landen, zou immers een ramp zijn en de si- zelfs Irak, hoewel met de huidige re- heeft minister Van den Broek van tuatie verder achterop doen raken, gering van het laatste land eigenlijk buitenlandse zaken heeft dat giste- voegde hij er aan toe. geen zaken te doen zijn. ren in de Eerste Kamer gezegd over de situatie na afloop van de oorlog in de Golf. "De bijdrage die Europa moet le veren aan de nieuwe situatie in het Midden-Oosten moet er een zijn op verzoek van de Arabische landen. We moeten af van de zogenaamde historische rol die het Westen in het Midden-Oosten zou willen spelen", aldus Van den Broek. Hij voegde er aan toe dat zonder de Verenigde Staten veiligheidsgaranties in de re gio niet goed mogelijk zijn. Volgens Van den Broek van een enorm beroep op het Westen en de rijke Arabische landen worden ge daan om samen te werken bij de we deropbouw in de Golf-regio. Stabi liteit kan niet uitsluitend via veilig heidsgaranties worden bereikt, maar dient gepaard te gaan met eco nomische en financiële hulp. Tegelijk zal een dialoog tussen Is rael en de Palestij nen tot stand moe ten komen. Daartoe zal op een ge schikt tijdstip een internationale conferentie onder toezicht van de Verenigde Naties moeten worden gehouden. "Dat tijdstip is pas aan gebroken als er een reëel perspec tief op resultaat voor zo'n conferen- VOLENDAM (GPD) - Nu de be vrijding van Kuwayt een feit is. stelt Volendammer Jaap Kes alles in het werk om zijn 44-jarige broer Arie op te sporen die de gehele oorlog in Kuwayt heeft gezeten. Arie Kes die in 1968 naar Kuwayt verhuisde, koos er maanden geleden voor om in Kuwayt bij zijn bouwbedrijf te blijven. Wel stuurde hij zijn vrouw Najma en twee zoontjes met een koffer kleren naar familie in Volen- dam voor het oorlogsgeweld los barstte. Volendammer Jaap Kes en de echtgenote van zijn broer hebben het ministerie van Buitenlandse za ken en het Rode Kruis nu ingescha keld om Arie op te sporen. Najma benaderde gisteren zelfs de Ameri kaanse nieuwszender CNN met de vraag om de enige Hollander in Ku wayt te traceren, maar alles voorlo pig nog zonder resultaat. "We trek ken alle registers open en hopen dat ze hem daar ergens kunnen op scharrelen. Lange tijd hebben we door de oorlog niets kunnen doen dan afwachten en nu hopen we dat hij contact met ons kan krijgen. Er is dan wel geen telefoonverbinding maar hij kan via de Amerikanen wel radiocontact maken zodat we een levensteken krijgen", aldus Jaap Kes. De twee zoontjes van Arie Kes draaien dagelijks ongeveer honderd keer het telefoonnummer van hun villa in Kuwayt. "Ik praat het de jongens niet uit hun hoofd. Ze blij ven proberen in de hoop er door heen te breken", zegt N^jma. Het enige dat de PTT-telefoniste ant woordt is een koel 'de door u geko zen richting is lang gestoord' en de afdeling internationaal telefoneren van PTT Telecom kan nog niet zeg gen wanneer de verbindingen met Kuwayt worden hersteld. "Ik hoop dat er binnenkort weer telefoonverkeer mogelijk is. Ku wayt is heel klein en als hij niet meer in ons huis is dan kan ik in ie der geval vrienden bellen om te vra gen of zij meer weten." In het huis van Kes was volgens N^jma geen schuilplaats voor haar man. "Twee maanden geleden heb ik voor het uitbreken van de oorlog contact met hem gehad maar dat was zo kort dat hij niet eens kon ver tellen waar hij zat. Toen wij weggin gen dacht Arie dat het allemaal wel los zou lopen maar hij heeft zich daar aardig op verkeken. Vooral omdat hij westers is kan hij zich niet in de mensenmassa verschuilen. Ie dere Irakees ziet hem op grote af stand", aldus N^jma. Jaap Kes houdt er terdege reke ning mee dat zijn broer niet meer in leven is. "Hij was een westerling en die waren niet populair bij de Irak ezen. Misschien is hij al in het begin van de oorlog afgevoerd naar Irak en misschien ligt hg ook wel onder het puin. We weten het niet, onze kerheid is troef. Wat dat betreft ste ken we de kop niet in het zand. Het is het allermooiste als hij levend wordt gevonden, maar ook als hij dood is. willen we dat graag weten. Ik hoop niet dat hij vermist blijft zo dat we over drie jaar naar de rechter moeten stappen om hem dood te la ten verklaren. Dat lgkt me echt ver- schrikkelgk. Najma is ondanks de bevrijding niet zo blij gestemd. "De hele oorlog heb ik in spanning gezeten maar nu Kuwayt is bevrijd voel ik me eigen lijk nog slechter. Dit is het uur van de waarheid voor Arie en ik voel me niet zo happy. Ik heb geen goed voorgevoel." N«gma is ondanks de bevrijding niet zo big gestemd. "De hele oorlog heb ik in spanning gezeten maar nu Kwmyt is bevrijd voel ik me eigen lijk nog slechter. Dit is het uur van de waarheid voor Arie en ik voel me niet zo happy. Ik heb geen goed voorgevoel." Rol voor Iran De landen rond de Perzische Golf j zouden na de oorlog daar in de eer- ste plaats zelf een internationale vredesmacht moeten organiseren. Het neutrale Iran kan daarbij een belangrijke rol spelen, nu dat land weer toenadering zoekt tot Saudi Arabie. Iran zelf denkt aan een vre- j desmacht met soldaten uit Islami- i tische staten. Lukt het de Golfstaten niet zelf een vredesmacht op de been te j brengen, dan is het denkbaar dat zij de Verenigde Naties vragen die taak op zich te nemen. In dat geval zou ook Nederland een bijdrage kun nen leveren, zo vindt Midden-Oos tendeskundige Robert Soeterik naar aanleiding van onder meer het standpunt van Van den Broek van buitenlandse zaken. Soeterik is ver bonden aan het onafhankelijke Middle East Research Associates j (MERA) in Amsterdam. Soeterik acht het onverstandige om de Verenigde Naties een inter- j nationale vredesmacht naar de Golf i te laten sturen. De Golfstaten moe ten ook volgens hem zelf het initia tief nemen. Soeterik denkt daarbij ca 40 miljoen liter V i water is er nodig bij een ivf. Hl brand van een Ij "|J olieput RIYAD (ANP) Het Nederlandse team in een van de twee veldhospi talen bij de Saudische "hoofdstad Riyad wil aan het werk in Kuwayt. Nu het er naar uitziet dat dit hospi taal, gesitueerd in het midden van het land, weinig gewonden meer hoeft te verwachten, vragen de Ne derlanders zich af of zij niet meer van nut kunnen zijn in het zwaar ge troffen sjeikdom. "Het Nederlandse team is bij uit stek geschikt voor het bieden van medische hulp in meer algemene zin", zo legt de arts Wertheim uit. Hij denkt dan niet direkt aan het op vangen van oorlogsgewonden, maar aan het bieden van hulp in hu manitaire zin. Veel voorkomende aandoenin gen die hij verwacht aan te treffen bij lokale slachtoffers zullen terug te voeren zijn op tuberculose, mala ria en luis. Het Nederlandse team is door het grote aantal algemene art sen met huisartservaring en de hoog opgeleide verpleegkundigen goed in staat om hulp te bieden bij de eerste aanzet tot de wederop bouw van de gezondheidszorg, zo meent Wertheim. Hij ziet voor Nederland, vanwege het relatief neutrale karakter van ons land, vooral werk weggelegd voor de opvang van de buitenlandse 'Irak federatie van Kurdisch en Arabisch deel' ARNHEM Het toekomstige Irak moet een federatieve staat worden, met een Kurdische en een Arabi sche republiek, waarbij de huidige grenzen van Irak in stand worden gehouden. Beide deelstaten moeten gebaseerd zijn op volledig zelfbe stuur, met een eigen leger, een eigen begroting en een eigen parlement. Dit voorstel hebben Kurdische organisaties gelanceerd in Washing ton, waar vandaag een tweedaagse conferentie over de Kurden wordt beëindigd voor de commissie men senrechten van de senaat van de Verenigde Staten. De conferentie wordt gesteund door France Liberté, de Franse or ganisatie voor mensenrechten on der voorzitterschap van Danielle Mitterand, de vrouw van de Franse president. Zij wordt inmiddels als 'moeder van de Kurden' be schouwd, vanwege haar diploma tieke steun voor de strijd voor zelf bestuur van dit volk. "Alles wat Kurden op het internationale vlak bereikt hebben, hebben ze aan haar te danken", aldus de Kurdische journalist K. Sinjari. Het voorstel voor een federatieve Iraakse staat wordt dezer dagen als proefballon opgelaten om te bekij ken hoe de internationale gemeen schap en in het bijzonder de Ameri kanen daarop reageren. De Kurden willen dat hun zaak, net als die van de Palestijnen, op de agenda van een Midden-Óostenconferentie komt te staan. "Voor de geallieer den kan het van belang zijn dat Irak na de oorlog in twee staten wordt verdeeld", aldus Sinjari. "Twee kleine Iraakse republieken staan zwakker dan de huidige staat". De Kurden zijn ervan overtuigd dat hun plan in Irak zelfs een reële kans maakt als Saddam Husein aan blijft. Sinjari: "Als Saddam nu weet aan te blijven, is zijn regering in ie der geval heel zwak geworden. In het verleden is gebleken dat Sad dam altijd concessies doet in tijden dat hij zwak staat. Vandaar dat de Kurden zich tijdens de oorlog neu traal hebben opgesteld. werknemers die in Kuwayt zijn ach tergebleven, met name Pakistani en Hindoestani. Hij vreest dat deze be volkingsgroepen bij de beginfase van de wederopbouw pas op de tweede plaats voor hulp in aanmer king zullen komen. Een groot raadsel voor het team was het uitblijven van Iraakse ge wonden. De artsen zijn er met el kaar van overtuigd dat het weken lange bombardement van de gealli eerden grote aantallen slachtoffers moet hebben geëist. VS helpen met opbouw Kuwayt WASHINGTON (AP) - Het her stel van Kuwayt zal ter hand ge nomen worden door de afdeling burgerzaken van het Ameri kaanse leger en de genietroe pen, die zullen zorgen voor de aanleg van waterleidingen, ge zondheidszorg, transport en communicatiemiddelen. De Ku- waytse regering zal de kosten van de opbouw betalen, zo blijkt uit een noodplan dat is opge steld door de Amerikaanse en Kuwaytse autoriteiten. In het document, dat door een reserve-eenheid in Californie aan Associated Press ter be schikking werd gesteld, wordt gezegd dat het na vertrek van de Iraakse eenheden nog wel een week of twee zal duren voordat 'essentiële voorzieningen' her steld zijn. Daarna zal het min stens drie maanden duren voor dat wegen en verbindingen tot een minimum zijn hersteld. Konstant wordt er 50.000 liter Een explosieve lading wordt water per minuut ter koeling in de vlam gebracht, waarna over de brandende oliebron deze door de explosie wordt gespoten. gedoofd. Voorbereidende werkzaamheden In de omgeving van de brand worden kuilen gegraven waarin een watervoorraad wordt aangelegd. Het water wordt niet gebruikt om de brand te blussen maar wordt door middel van pompen over de brand uitgesproeid om het I af te koelen zodat de vuurbestrijders dichtbij de bron kunnen komen. I .tt\— Met een kraan wordt er ten slotte een afsluiter geplaatst op de olieput. Afsluiten van de bron Op de schacht van de oliebron wordt een nieuwe afsluiter ('kerstboom') aangebracht. De kleppen worden gesloter en de bron is weer onder controle. De branden in Kuwayt Volgens woordvoerders van het Amerikaanse leger zouden ongeveer 600 van de 950 oliebronnen in Kuwayt in brand staan. 3ron; Wild Well Control Inc.; Red Adair Co. Inc. ROTTERDAM (ANP) - Sabotage van bronnen, zoals de Irakezen op grote schaal hebben gepleegd, kan leiden tot de verbranding van rond de 250.000 ton olie per dag. Kuwayt produceerde vóór de invasie door Irak 1,5 miljoen vaten olie per dag uit 365 bronnen. Sinds de invasie is de produktie 100.000 vaten per dag uit 35 bronnen. Dit blijkt uit schattingen van het Britse parlementaire bureau voor wetenschap en technologie. Dat bu reau voorziet de Britse volksverte genwoordigers van achtergrondin formatie. Het heeft in zyn nieuws brief van februari de gevolgen van sabotage voor het milieu op een rij tje gezet. Het waarheidsgehalte van de Britse observaties wordt beves tigd door staatsoliemaatschappij Kuwait Petroleum International in Londen. Hogere schattingen dan 250.000 ton per dag vindt het bureau on waarschijnlijk omdat dat er prak tisch op neer zou komen dat reeds afgesloten spuiters opnieuw zou den zijn geopend. En openen moet vooraf worden gegaan door tech nisch onderzoek, gevolgd door bo ringen. De afsluiting geschiedt na melijk meestal met beton. Het bureau houdt nog een slag om de arm waar het gaat om de op slag van ruwe olie en olieprodukten in de buurt van de drie Kuwaytse raffinaderijen. Het is niet bekend hoeveel daar ligt opgeslagen maar er is capaciteit voor 15 miljoen va ten olie. Onder druk Van de in totaal 1300 bronnen in Kuwayt staan er 750 onder druk. Olie stroomt pas naar buiten wan neer er sprake is van onderaardse druk op de spuiter; 550 bronnen zul len dus geen olie spuiten, ook al zijn of worden ze gesaboteerd. Branden de bronnen worden meestal ge doofd door er explosieven omheen aan te brengen. De ontploffing zorgt voor een sterke verplaatsing van de luchtdruk waardoor het vuur als het ware wordt uitgeblazen. Daarmee is het spuiten van olie nog niet afgelo pen. Dat gebeurt meestal door ce ment te storten m het spuitgat of. in dien de installatie nog intact is. door de bron mechanisch af te sluiten. Daarnaast bestaat soms nog een mogelijkheid om de toevoer te stop pen. De Kuwaytse regering heeft flin ke voorraden aangelegd van de ma terialen die nodig zijn om de olievu ren te bestrijden. Er is verder veel kennis in huis om voorzover moge lijk de bronnen te stoppen. Veiligheidskleppen bevinden zich vaak ondergronds en zgn van afstand bedienbaar. Als ze goed werken, zo schrijft de nieuwsbrief, sluiten ze de oliestroom automa tisch af. Werken ze niet en lukt het niet om met explosieven het vuur te doven, dan duurt het veel langer en kost het een hoop werk om het vuur uit te krijgen. Er moet dan een nieu we bron zo dicht mogelijk bij de spuiter worden geboord die naar het ondergrondse reservoir loopt. Via die nieuwe wordt dan de toe voer naar de brandende gestopt. Als die situatie zich veel voordoet, kost het maanden en misschien wel een jaar om de brandende bronnen te doven. Bij verbranding van olie zijn zwa vel. koolstoffen en roet de grote ver vuilers. Stikstof, zo zeggen de we tenschappers. komt pas vrg bg zeer hoge verbrandmgstemperaturen en dat is bg deze branden niet het ge val De naar verhouding lichte Ku waytse ruwe olie bevat ongeveer 2.5 procent zwavel die bij verbranding verandert in zwaveldioxiden. Elke miljoen ton verbrande olie levert 50.000 ton zwaveldioxide. Drie kwart van elke miljoen ton verbran de ruwe olie leidt tot een vervuiling met koolstofdioxiden. De Amerikaanse oliebrandweer man Paul N. Adair, bijgenaamd Red, staat inmiddels met twee teams van elk zes oliebrandbestrij- ders klaar om zodra het sein veilig is gegeven, naar Kuwayt af te reizen. De inmiddels 76-jarige Adair teken de afgelopen zondag een contract met de Kuwaytse regering. Volgens een woordvoerder van zijn Red Adair Company in Hous ton nemen de teams eigen materiaal mee. Dat bestaat voor een groot deel uit explosieven en verder uit specia listische apparatuur. Adair is al bijna vijftig jaar gespe cialiseerd in het bedwingen van olie- en gasbranden in de vorm van spuiters oftewel 'blow-outs'. Sinds 1946 bestaat zijn werk uit het onder f controle brengen van al dan niet brandende oliebronnen, op land of op zee De experts in de vuurbestrij- ding van Adairs bedrijf staan dag en nacht klaar om in het vliegtuig te stappen in geval dat noodzakelijk PvdA'ers zeggen op AMSTERDAM (ANP) - Minstens 200 leden van de Party van de Ar beid hebben hun lidmaatschap op gezegd naar aanleiding van het standpunt van de sociaaldemocra ten in het Golfconflict. Dat heeft een woordvoerder van het partijbu reau gisteren desgevraagd ver klaard. Volgens de woordvoerder zgn dat er best veel. De partij telt zo'n 92.000 leden. Behalve opzeg gingen heeft de partij minstens 50 schriftelijke steunbetuigingen ont vangen. 15 januari: het VN-ultimatum loopt af. 16 januariOm 6.00 uur Nederlandse tijd verstrijkt het ultimatum. De VS begin nen met het storen van de Iraakse radars. 17 januari: Om 00.30 uur begint Opera tion Desert Storm. Met chirurgische pre cisie worden vliegvelden, commando centra, op Israël gerichte raketten en wa pen- en chemische fabrieken onschade lijk gemaakt. 18 januari: Kort na middernacht be schiet Irak Israël met conventionele Scud-raketten. Er is flinke schade in Tel Aviv en Haifa. President Bush bezweert Israël niet terug te slaan om escalatie te voorkomen. 19 januari: Israël wordt opnieuw aange vallen. Bush stelt Patriot-raketten be schikbaar. 20 januari: Irak valt Dhahran en Riyad in Saudi-Arabie aan met Scud-raketten, die vrijwel alle met Patriot-raketten wor den onderschept. 21 januari: Twee aanvallen van Irak op Saudi-Arabië. De Scud-raketten missen doel. De Amerikanen eisen dat Irak het krijgsgevangen piloten, die voor de Iraakse televisie gehavend en versuft an ti-Amerikaanse uitspraken doen. goed behandelt. 22 januari: Bij een Scud-aanval op Tel Aviv sterven drie mensen aan een hart aanval. honderd anderen raken gewond. Ook raket-aanvallen op Saudi-Arabie, waar tien gewonden vallen. Iraakse troe pen zetten olievelden in Kuwayt in brand. 23 januari: President Bush zegt in zijn eerste toespraak sinds het begin van oor log dat Desert Storm volgens schema verloopt De geallieerden beheersen het luchtruim en richten zich op het uitscha kelen van de grondtroepen in Kuwayt 24 januari: Het eerste stukje Kuwayt is bevrijd het eilandje Qaruh voor de kust van Saudi-Arabië. De Amerikaanse mari ne brengt twee Iraakse schepen tot zin- ken en maakt 51 man krijgsgevangen. De eerste serieuze tegenaanval van de Iraak se luchtmacht wordt in de kiem ge smoord. 25 januari: De vijfde Iraakse raket-aan val op Israël, met ëén dode en 40 gewon den tot gevolg, en een nieuwe aanval op Riyad, waarbij één dode valt. De VS zeg gen dat Irak enorme hoeveelheden olie in de Perzische Golf pompt. 26 januari: De VS beschuldigen Irak van 'milieu-terrorisme'. In Dhahran onder schept een Patriotten Iraakse Scud-ra- ket. 27 januari: Amerikaanse Flll-bommen- werpers bombarderen de ventielsyste men van het overlaadstation voor de kust van Kuwayt, waarmee de oliestroom in de Perzische Golf wordt ingedamd. De voorzitter van het Iraanse parlement roept in vredesplan op tot gelijktijdige terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt en van de geallieerden uit het Golfgebied. De Golfoorlog kost dit fisca le jaar zo'n 40 tot 50 miljard dollar Een dertig-koppig Nederlands medisch team vertrekt naar Saudi-Arabië. 28 januari: 80 tot 100 Iraakse vliegtuigen zijn naar Iran uitgeweken. De top Bush- Gorbatsjov wordt uitgesteld Nieuwe Iraakse raket-aanvallen op Israel en Saudi-Arabie, geen slachtoffers. Neder land besluit twee Orion mannevliegtui- gen naar de Middellandse Zee te sturen. 29 jannari: Iran protesteert bij Irak te gen het grote aantal Iraakse vliegtuigen dat op Iraans grondgebied landt. 30 Januari: De VS en de Sovjetunie ver klaren gezamenlijk dat de Golfoorlog kan worden beëindigd als Irak zich op 'ondubbelzinnige wijze' uit Kuwayt te rugtrekt Iraakse troepen overvallen 's nachts de Saudische kustplaats Khafji. maar worden verdreven door Saudische troepen. Bij de slag om Kafji worden 11 Amerikaanse en 100 Iraakse militairen gedood. Zo'n 400 Iraakse soldaten wor den krijgsgevangen gemaakt. 31 januari: Een Amerikaans C-130 trans portvliegtuig met 18 tot 20 mensen aan boord wordt achter de Iraakse linies ver miste Irak meldt vrouwelijke soldaten krijgsgevangen te hebben gemaakt. Een Nederlands Hawk-squadron arriveert in Turkije. 1 februari: De geallieerden bombarde ren Iraakse grondtroepen aan de Saudi sche grens Irak zegt de geallieerde krijgsgevangenen als oorlogsmisdadi gers te beschouwen. VS vice-president Qayle sluit gebruik van kernwapens niet uit. 2 februari: Een Amerikaanse B-52-bom- menwerper met 6 man aan boord veron gelukt en stort in de Indische Oceaan De VS maken bekend dat de zeven bij Khafji gesneuvelde mariniers door eigen vuur zijn gedood. 3 februari: Nieuwe Scud-aanvallen op Israël en Saudi-Arabie In Riyad vallen 29 gewonden. De VS wijzen een bemid delingsaanbod van Iran af. 4 februari: Volgens Irak znn al 428 bur gers gedood en 650 gewond geraakt Sy rische troepen raken betrokken by de ge vechten. Radio Baghdad doet hernieuw de oproep voor terroristische acties 5 februari: Irak zegt dat by bombarde menten op de zuidelyke stad Nassirya 150 burgers zyn gedood. Het land ver breekt de diplomatieke betrekkingen met de VS. Groot-Bnttannie. Frankrijk. Saudi-Arabie. Egypte en Italië. Duizen den buitenlanders zouden zijn gedwon gen in het Iraakse leger dienst te doen. voor Irak. In totaal 134 Iraakse vliegtui gen zouden inmiddels in Iran zijn gesta tioneerd. 7 februari: VS-minister Baker stelt de oprichting van een Midden-Oostenbank voor, na de oorlog. De VS wyzen koning Hussein eis van een wapenstilstand af. 8 februari: Nederland besluit tijdelijk een aantal Patriots-lanceerinrichtingen naar Israël te sturen. Bij de twaalfde Iraakse Scud-aanval op Israël raken 26 i gewond. 9 februari: Saddam Husayn verwerpt een vredesvoorstel van de Iraanse presi dent Rafsaryani. Gorbatsjov stuurt zijn persoonlijke gezant Primakov naar Irak en uit kritiek op de geallieerde bombar dementen. Koning Hussayn zegt dat zyn rede is misverstaan. 10 februari: President Bush zegt. na een gesprek met Cheney en Powell, dat de luchtaanvallen doorgaan alvorens een grondoffensief wordt ingezet 11 februari: Israël vraagt de VS om extra inzet om de Scud-lanceennnchtigen te vernietigen. Nieuwe Scud-aanvallen op Israel en Riyad. 12 februari: De zwaarste bombardemen ten op Baghdad sinds het begin van de oorlog Saddam Hussein is bereid samen met de Sovjetunie of andere landen te praten over vrede. 13 februari: Enkele honderden burgers worden gedood bij een precisie-bombar- dement op een schuilkelder in Baghdad. De geallieerde strydmacht zegt dat de schuilkelder een militair commando centrum was en houden Saddam Hus sein verantwoordelijk voor de dood van de burgers. 14 februari: De VS maken bekend dat een derde van het Iraakse leger in Ku wayt is uitgeschakeld. Wereldwyd wordt met afschuw en woede gereageerd op het bombardement op een bunker in Bagh dad. VS-minister Cheney van defensie suggereert dat de VS zich meer zullen richten op doelen in Kuwayt en Zuid- Irak 15 februari: Het Witte Huis maakt be kend dat een grondoorlog elk moment kan beginnen Irak meldt dat het bereid is zich uit Kuwayt terug te trekken en vraagt om een staakt-het-vuren. 16 februari: President Bush doet de Iraakse vredesvoorwaarden af als een wrede grap De internationale coalitie neemt eenzelfde standpunt in. Gor batsjov en de Iraanse minister Velayati willen een grondoffensief vermyden 17 februari: Tariq Aziz verklaart in Tehe ran na overleg met Velayati dat de Ame rikanen aan zet zyn. Een Britse laserge- leide bom wijkt van zijn baan af en treft een woonwijk. Radio Baghdad meldt 130 doden. 18 februari: President Gorbatsjov over handigt Aziz een vredesplan Washing ton en enkele andere geallieerden wor den in vertrouwen op de hoogte gesteld van de inhoud na een staakt-het-vuren onvoorwaardelijke terugtrekking uit Ku wayt. garanties voor voortbestaan huidi ge structuur Irak, geen straffen tegen Irak of Saddam persoonlyk. later discus sie over Palestijnse zaak 19 februari: President Bush wyst het Sovjet-plan af Hy blijft gekant tegen koppeling met de Palestijnse kwestie. Het Pentagon gaat ervan uit dat Saddam tijd wil winnen om zyn troepen te kun nen bevoorraden 20 februari: De Amerikaanse lucht macht wil doorgaan met de bombarde menten voordat een grondoorlog kan be ginnen. 21 februari: Saddam Husayn zegt in een felle radiorede dat de oorlog zal door- 22 februari: Gorbatsjov wil Irak dne we ken de tijd geven zich terug te trekken uit Kuwayt na de afkondiging van een staakt het vuren De geallieerden stellen een ultimatum zaterdag 23 februari 17.00 uur moet Irak zyn begonnen met het ver trek uit Kuwayt 23 februari: De Verenigde Staten en zijn geallieerden beginnen een grondoorlog met aanvallen op Iraakse troepen. 24 februari: De geallieerden rukken met grote snelheid op in Kuwayt en Irak In de eerste 12 uren van de grondoorlog worden 5500 Irakezen krijgsgevangen gemaakt Meer dan 300 helikopters van de 101st Airborne Division ondernemen de grootste helikopter-aanval in de ge schiedenis. 25 februari: Saddam geeft zijn troepen opdracht zieh terug te trekken uit Ku wayt. Het Witte Huis neemt dit voorne men niet serieus Een Iraakse Scud treft een onderkomen van Amerikaanse troe pen in Dharan Er vallen 28 doden en 100 gewonden. 26 februari: De leiders van het Kuwayt se verzet zeggen Kuwayt-stad in handen te hebben Een meerderheid in de VN Veiligheidsraad vindt dat Irak moet vol doen aan alle 12 resoluties, voordat een staakt het vuren kan worden afgekon digd 27 februari: De geallieerden delen zware klappen uit aan het Iraakse leger en drin gen door tot op 160 kilometer van Bagh dad Zy vernietigen 700 tanks in zuid- Irak Saddam beschikt in het gebied, vol gens een Amerikaanse schatting, over slechts 20 000 man die nog inzetbaar zyn. President Bush zegt dat de geallieerde troepen hun aanvallen stopzetten 28 februari: Het staakt het vuren is offi cieel begonnen Diplomaten van de Ver enigde Naties verklaren dat Irak bereid is alle resulties te respecteren

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9