'Coalitie had Irak kunnen bezetten' Doorgaan met de Golfoorlog had geen zin meer Bush: zege voor alle coalitiepartners iCHW Schwarzkopf ontkent invasie-plannen Schwarzkopfschrijft militaire geschiedenis Ambassades in Kuwayt snel bemand Saddam was keihard en oorlogszuchtig' Oppositie in Irak wil snel verkiezingen Irakezen geven zich over aan Italiaanse tv 19g DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 WASHINGTON (GPD/ANP) - Radio Baghdad gaf gisteren voor het eerst toe dat geallieer de militairen tot diep in Irak waren doorgedrongen. Het radiostation berichtte dat gealli eerde parachutisten waren geland bij de Iraakse stad Nassiriya. Volgens Radio Baghdad waren de geallieerden bezig met een invasie van Irak, maar volgens generaal Schwarzkopf is dat nooit de bedoeling geweest. "Het had gemakkelijk gekund. We stonden op 240 kilo meter van Baghdad en er lag niets meer tussen ons en de Iraakse hoofdstad. We hadden Irak onder de voet kunnen lopen", aldus de bevelhebber. Het bericht van Radio Baghdad eraan toe dat de Franse troepen niet vertrekken. Hun eerste taak is het doelde kennelijk op de Franse Da- van plan zijn richting Baghdad te geven van adviezen aan de Kuwayt- se regering over de wederopbouw guet-divisie die gisteren-over land- trekken de stad Nassiriyah aan de rivier de Door het bereiken van de Eufraat van het land. Eufraat bereikte. De voorzitter van houden de geallieerde strijdkrach- de Franse verenigde chefs van sta- ten in het zuiden van Irak rond een ven, generaal Maurice Schmitt, half miljoen Iraakse soldaten inge maakte in Parijs bekend dat de divi- sloten waaronder de gevreesde Re- sie niet verder zal oprukken en pre- publikeinse Garde, de Iraakse elite- sident Francois Mitterrand voegde troepen. De Iraakse manschappen kunnen de Eufraat niet over omdat de geallieerde luchtmacht in de af gelopen weken de strategisch be langrijke bruggen over de rivier hebben gebombardeerd. Alle we gen tussen Baghdad en Basra zaten vol met Iraakse eenheden die nog juist aan de omsingeling hadden weten te ontkomen. DEN HAAG (GPD) - De gealli eerde bevelhebber generaal Nor man Schwarzkopf heeft met zijn snelle oorlog tegen de Iraakse troepen militaire geschiedenis geschreven. Luitenant-kolonel Schulte, krijgshistoricus van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, verklaarde gisteravond dat deze oorlog in alle militaire handboeken zal worden bijge schreven. Het is vooral de combinatie van factoren die operatie Desert Storm zo uniek maakt. Dank zij de vernietigende bombardemen ten, de enorme vuurkracht, krijgslisten, het afsnijden van de vijandelijke communicatiemid delen en de enorme snelheid waarmee de geallieerde troepen zich verplaatsten, kon het Iraakse leger snel en met weinig 'eigen' verliezen worden omsingeld en uitgeschakeld. Schwarzkopf onthulde dat de strategie gebaseerd was op twee krijgslisten. De eerste was de dreiging met een amfibische lan- ding op de kust van Kuwayt. Hiermee wilde hij een groot deel van de Iraakse troepen langs de kust vastpinnen. Dat is hem ook gelukt. De tweede list was een snelle, grootscheepse verplaatsing van geallieerde troepen van posities ten zuiden van Kuwayt naar wes telijke richting. Vanuit die nieu we posities konden de troepen vrijwel zonder tegenstand naar het noorden oprukken, langs de westelijke flank van de Republi keinse Garde. Volgens Schwarzkopf was de schaal van de troepenverplaatsin gen zonder weerga in de militaire geschiedenis en kon de operatie pas worden uitgevoerd na de ver overing van het luchtruim, waar door Irak geen mogelijkheden meer had de troepenverplaatsin gen vanuit de lucht waar te ne men. Dit "gigantische resultaat" stelde vooral de Franse en Ameri kaanse stoottroepen in staat tot aan de Eufraat in Irak op te rak ken en de Iraakse Republikeinse Garde de pas af te snijden. Schwarzkopf noemde de ope ratie uniek in de militaire geschie denis en de Iraakse leider Sad dam Hussein een slechte militaire strateeg. Op de vraag wat hij van Saddam dacht als militair leider reageerde hij met een honend "Ha"! "Wat betreft Saddam Hus sein als militair strateeg: hij is noch strateeg, noch geschoold in het operationele vak, noch een tacticus, noch een generaal, en hij is ook geen soldaat. Voor de rest is hij een groot militair", aldus Schwarzkopf. KUWAYT (AFP/Rtr) ne landen hebben gisteren aange- Ratten Kuwaytse militairen waren eerder Vpr^rhPidP- op de da2 de hoofdstad binnenge- f rrtlrlr An nn .-3 .1 - trokken en hesen de nationale vlag, irnrüiSï ti.Vn .rnLccX in k,T hoewel toen nog enkele Iraakse ver- rï; zetshaarden actief waren. Het Ku- ambassades wfrden nooit officieel J"a*se verzet had inmiddels 4000 gesloten, ook niet toen Irak Kuwayt ^aaksne soldaten gevangen geno- formeel tot zijn 19e provincie maak- ™e"' °e vroegere inwoners van Ku- te. Italië zal de ambassade weer "af:Stadh we,rd aff raden nog openstellen zodra "de materiële ™et naar huis terug te keren, omdat omstandigheden het toelaten", ter- fe.Iraakse bezetters een groot aan- wijl de Fransen eerst een groep van tal .™J ®nJ°"d de wonm«en 200'schoonmakers'naar de ambas- hadden achtergelaten, sade sturen om het hele terrein en Dïïzfn,?en 'nwoners van de het gebouw te onderzoeken op hoofdstad gingen juichend de straat hnrhv.tran, en rf.ro.liik» fie nie.l. °P> 'oen de geallieerden de stad bin- nentrokken. Ze zwaaiden met Ku waytse vlaggen en portretten van de emir. Auto's reden toeterend door booby-traps en dergelijke. De nieu we ambassadeur van de VS, Edward Gnehm die al lange tijd in ambassade bleek niet""bezocht" 'a?' verwaarloosde stad aan met door de Iraakse troepen en is dins- ""gebrande auto s. zwart geblaker- - - - de resten van woningen en waar rat- dagavond al weer in gebruik geno- in de Britse ambassade keert ,en zich tegoed deden aan de dé voormahge^ambassadeur IWb vloedige hoeveelheid vuilnis, chael Weston weer terug die des tijds als een van de laatsten vertrok. De Duitse ambassadeur keert pas dat de ambassade binnen enkele da terug, naar werd gezegd, als Ku- gen zal worden geopend. Ook wayt zijn territoriale soevereiniteit Groot-Brittannië, Duitsland,' Italië 5® -_0ok de Bej®'_sc.he en België zullen hun ambassade weer bemannen. Honderden Ku- wayti's verzamelden zich rond het ambassadegebouw om de Amerika nen te bedanken voor de bevrijding. Ambassadeur Gnehm en enkele tientallen van zijn medewerkers zullen nog deze week naar Kuwayt MOSKOU (AP) Jevgeni Primak ov, de Sovjet-gezant die de afgelo pen weken persoonlijk met Sad dam Hussein onderhandelde, heeft de Iraakse leider gisteren in de par tijkrant Pravda omschreven als een onvoorspelbare leider die uit was op een algehele oorlog in het Mid den-Oosten. "Hardheid die aan wreedheid grenst, een sterke wil die neigt tot opzettelijke koppigheid, bereid zijn doel tegen elke prijs te bereiken", waren enkele van de eigenschap pen die Primakov Saddam toe dichtte in een persoonlijk verslag van zijn ontmoetingen met de Iraakse leiders. Saddam was vol gens Primakov ook "gevaarlijk on voorspelbaar". Primakov schreef dat Saddam tij dens een van de gesprekken vooraf gaande aan de oorlog het volgende zei: "Als ik voor de keuze sta op mijn knieën te gaan of een oorlog te voeren, dan kies ik voor het laatste". Saddam verzekerde Primakov dat als er een oorlog mocht uitbreken, hij er alles aan zou doen die te laten De Pravda meldde dat later nog meer details uit de notitie van Pri makov zullen worden gepubliceerd. Primakov geldt als een traditionele Sovjet-diplomaat die voorstander is van goede banden tussen Moskou en Baghdad. Negen Britten gedood door Amerikaans vuur RIYAD (AP) Een Amerikaans an ti-tankvliegtuig heeft gisteren ne gen Britse soldaten gedood, toen het bij vergissing twee geallieerde voertuigen beschoot. Dat heeft de Britse legerwoordvoerder Barry Stevens bekendgemaakt. Stevens zei dat de beschieting van geallieerde voertuigen door een Amerikaans vliegtuig "in het vuur van de strijd" had plaatsgehad, maar dat wel een onderzoek naar het incident wordt ingesteld. Stevens zei op een briefing in Riyad dat hoe betreurenswaardig ook, "maar hoe goed je de procedu res in acht neemt, dit soort ongeluk ken gebeuren". WASHINGTON (AP) De tekst En spoedig zullen wij onze armen van de toespraak, die president Ge- wijd openen om onze schitterend orge Bush gisteravond hield, luidt strijdende troepen thuis in Amerika KUWAYT-STAD Terwijl militaire voertuigen voorbij racen, omhelzen twee Kuwaytse soldaten, één met een Russisch AK-47 machinegeweer over de schouder, elkaar op een snelweg in Kuwayt-Stad. Ook Kuwaytse burgers gingen massaal de straat op om de bevrijding van hun hoofdstad te vieren. (foto ap> als volgt: "Kuwayt is bevrijd, Iraks leger verslagen. Onze militaire doelstel lingen zijn verwezenlijkt. Kuwayt is opnieuw van de Kuwayti's, die weer hun eigen lot kunnen bepalen. Wij delen in hun vreugde, een vreugde die alleen wordt gematigd door ons mededogen voor hun be proeving. Vandaag wappert de Ku waytse vlag opnieuw boven de hoofdstad van een vrije en soeverei ne natie en de Amerikaanse vlag wappert boven onze ambassade. Zeven maanden geleden trokken Amerika en de wereld een lijn in het zand. Wij verklaarden dat de agres sie tegen Kuwayt geen stand zou houden. En vanavond doen Ameri ka en de wereld hun woord gestand. Dit is geen tijdstip voor euforie: zeker geen tijdstip om ons te verlus tigen. Maar het is een moment van trots trots op onze troepen; trots op onze vrienden die gedurende de crisis naast ons stonden; trots op onze natie en het volk waarvan de kracht en vastberadenheid de over winning snel, beslissend en recht vaardig maakten. te ontvangen. Geen enkel land kan deze over winning voor zich opeisen. Want het is niet alleen een overwinning voot Kuwayt, maar een overwin ning voor alle coalitiepartners. Dit is een overwinning voor de Verenigde Naties, voor de mens heid, voor het recht en voor wat rechtvaardig is. Na beraad met minister van de fensie Dick Cheney, de voorzitter van de gezamenlijke chefs van sta ven generaal Powell en onze coali tiepartners. ben ik verheugd aan te kondigen dat om middernacht. Eas tern Standard Time (06 00 uur don derdag Nederlandse tijd), precies honderd uur na het begin van het grondoffensief en zes weken sinds de start van Operatie Desert Storm, alle Amerikaanse en coalitie-strijd krachten de vijandelijkheden zul len opschorten. Het is nu aan Irak of deze op schorting van de kant van de coali tie een permanent staakt-het-vuren wordt". DEN HAAG (GPD) - Wrt. o-n woordigers van de Iraakse opposi tie in Nederland land verwachten dat na een overgangsperiode van een half jaar democratische verkie zingen kunnen worden gehouden in Irak. Ze verwachten dat presi dent Saddam Hussein ten val wordt gebracht door opstandelingen uit het Iraakse leger. Ze kondigen bo vendien aan zelf jacht te zullen ma ken op de Iraakse leider als hij zou proberen te vluchten. De Iraakse oppositie verklaarde gistermiddag geen bezwaar te heb ben tegen de plannen van Washing ton om de bevolking in het zuiden van Irak tijdelijk onder Amerikaans bestuur te brengen zodat de aan voer van voedsel in dit gebied kan worden geregeld. De opposanten sluiten wel elke vorm van samenwerking met de Iraakse Ba'ath-partij van Saddam Hussein uit. Volgens Emad Salh van de Kurdistan Socialist Party is de Ba ath-partij verantwoordelijk voor alle misdaden die de afgelopen jaren tegen het Iraakse volk en te gen de Kurden zijn gepleegd. De op positie wil autonomie voor het Kur- dische volk. Kuwayt Kuwayt-Stad is inmiddels welis waar van de Iraakse bezetter be vrijd, maar het zal nog wel even du ren voor de emir sjeik Jabar Al-sa- bah weer in zijn stukgeschoten pa leis terugkeert. Vanuit de Saudi- sche stad Taif stuurt hij wel al weer bevelen. Het is echter de vraag of de Ku waytse koninklijke familie van de Al-Sabah-clan na de terugkeer van de emir het nieuwe Kuwayt weer zo zal kunnen regeren als voorheen. De Kuwaytse oppositie etst hervor mingen en ook Washington dringt aan op veranderingen. Met zijn dui zenden leden regeerde de wijdvert akte koninklijke familie Al-Sabah het emiraat voor de oorlog als een familiebedrijf. ROME (AP) Een groep Iraakse soldaten heeft zich "overgegeven" aan een Italiaanse televiseploeg. De Italiaanse televisie liet giste ren zien hoe ongeveer tien Iraakse soldaten in de Kuwaytse woestijn met de handen omhoog, of zwaai end met een witte vlag naar de ca mera liepen. Toen ze zich realiseer den dat ze veilig waren grijnsden ze breed en riepen "Italië". De televi sieploeg gaf ze water en koekjes en droeg ze over aan het Rode Kruis. WASHINGTON - Overweldigen de vreugde, dankbaarheid, trots en nier en daar een tikje scepsis waren de reacties van de Amerikanen op het goede nieuws dat hun president gisteravond even na negen uur Amerikaanse tijd via de televisie bracht: de oorlog is afgelopen. De Amerikaanse omroepen lieten het met graagte zien: de vreugdetra nen van de vrouwen die wisten dat hun man weer spoedig thuis zou zijn, de knallende champagnekur- ken, de minutenlange ovaties in sporthallen waar wedstrijden wer den onderbroken door het nieuws uit het Witte Huis. Maar bij alle vreugde was hier en daar toch ook een klein beetje reser ve. Sommigen spraken voor de ca mera's van hun angst dat Saddam Hussein, desperado die hij is, toch nog een Scud-raket zal afvuren en daarmee de wapenstilstand onge daan maakt. "Ik geloof het allemaal pas als mijn zoon thuis is", aldus een moeder van een marinier. Opgelucht Niemand was blijer dan de presi dent zelf. Hij was zichtbaar opge lucht toen hij, met het begin van een lach om z'n mond, mocht vertellen dat om 12 uur Amerikaanse tijd (6 uur in de ochtend in Nederland) het staakt-het-vuren zou ingaan. Zeker, er liggen Amerikaanse voorwaarden waaraan Irak moet voldoen, want anders gaan de ge vechten door. Maar Irak zal wel moeten, al was het maar omdat het land in Kuwayt en het door Eufraat, Tigris en geallieerde troepen afge sloten zuiden van het land bijna niets meer over heeft om mee te vechten. Dat de geallieerden in hun Blitzkrieg van honderd uur zo ver schrikkelijk onder de Iraakse troe pen hadden huisgehouden, begreep de president pas goed nadat hij 's middags de Amerikaanse bevelheb ber generaal Norman Schwarzkopf op de televisie had gezien. Schwarzkopf, wiens populariteit in het land alleen maar door die van de president zelf wordt geevenaard, had op z'n eigen rondborstige ma nier uitgelegd wat de geallieerde luchtaanvallen en het daarop vol gende grondoffensief hadden uitge haald. Zijn conclusie was duidelijk: een groot deel van de meer dan een half miljoen Iraakse soldaten in Kuwayt en zuid-Irak is nu krijgsgevangen gemaakt, gedeserteerd, gewond ge raakt of gedood. Alleen enkele divi sies Republikeinse Gardisten vech ten nog. En die zijn bezig te verlie zen. zei hij. Bijna al het zware materieel van de Irakezen is onschadelijk ge maakt, zo ging Schwarzkopf door. De generaal schatte bijvoorbeeld dat van de 4200 tanks die Irak naar Kuwayt had gestuurd, er misschien nog maar 500 over zijn. Doel Toen Bush dat hoorde, wist hij dat verder gaan met de oorlog geen zin meer had. Kuwayt was dinsdag al bevrijd en daarmee was zijn eerste doel bereikt. De Iraakse militaire machine was zo goed als helemaal vernield en daarmee was ook z'n tweede doel bereikt. De kans dat Irak van een wapen stilstand gebruik zou maken om de troepen te versterken, was niet lan ger aanwezig. Want die troepen zijn, zoals gezegd, afgesloten van de rest van Irak. "De poorten zijn gesloten. Het Iraakse leger kan nergens heen", om Schwarzkopf te citeren. De president overlegde met zijn adviseurs, onder wie minister Che ney (defensie) en de voorzitter van de chefs van staven, Colin Powell. Powell belde met Schwarzkopf. Ie dereen zei hetzelfde: de oorlog is ei genlijk al voorbij. We zijn bezig met nog wat laatste schermutselingen. Er nu geheel van overtuigd dat de ruggegraat van het Iraakse leger was gebroken, besloot Bush om nog dezelfde avond het volk en de we reld mee te delen, dat de geallieer den binnen enkele uren een staakt- het-vuren in acht zouden nemen. Irak zal genoegen moeten nemen met alle door Amerika gedicteerde voorwaarden. Het zal Kuwayt com pensatie moeten betalen, het zal zijn aanspraken op Kuwayt moeten in trekken. het zal alle buitenlandse gevangenen moeten vrijlaten, enzo voorts. Daarover is niet meer te onder handelen. Het is slikken of stikken voor Baghdad. Er is niets dat de Iraakse president nog kan zeggen of doen waarmee hij een 'overwin ning' zou kunnen claimen. De ma nier waarop de oorlog gelopen en nu afgelopen is, is voor hem diep vernederend. De afkondiging van de wapenstil stand wil niet zeggen, dat de gealli eerde troepen nu geheel buiten elk gevaar zijn. Geïsoleerde Iraakse eenheden zouden nog kunnen door vechten. al was het maar omdat ze, als gevolg van de gebrekkige com municatielijnen. van Baghdad niet kunnen horen dat het is afgelopen. Er liggen bovendien nog overal mij nen. Beeld Maar op het totale beeld doet het er allemaal niet veel meer toe. Het to tale beeld is dat het Iraakse leger dik verslagen is en dat alle sombere voorspellingen over de strtjd tegen dit op vier na grootste leger ter we reld met z'n duizenden tanks, zware artillerie en chemische wapens on juist zijn gebleken. Het totale beeld is verder, dat Saddam Hussein door het verlies van zo'n groot deel van z'n militaire waar zijn machtsbasis kwijt is. Hij heeft Irak van de ene catastrofe naar de andere geleid en de Amerikanen rekenen erop dat vroeger of later een of andere kolonel hem wel de rekening zal presenteren. Mede om dat te stimuleren, heeft de Amerikaanse regering Saddam Hussein geen ruimte geboden, geen kans om met behoud van zelfs maar een beetje eer uit de strijd te komen. Bush, die de strijd tegen Hussein in toenemende mate als een persoon lijk gevecht is gaan zien. wilde de Iraakse president in be ogen van ie dereen. maar vooral de Arabische wereld, kleineren. De toekomst zal leren of dat in derdaad tot Husseins val gaat lei den Maar zelfs als dat niet het geval zou zijn, dan nog kan de Ameri kaanse regering daarmee leven. Het Witte Huis gaat ervan uit dat de les die Irak heeft geleerd, zo hard is dat het land de wil niet meer zal kunnen opbrengen om ooit nog eens op offensieve avonturen uit te gaan. Hussein zou in zo'n Irak een soort Gaddafi ztjn. een nare man, maar niet gevaarlnk. een keffer, maar geen bijter, een leeuw, maar zonder tanden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7