Economie in 1990 redelijk gegroeid Donkere wolken boven Akzo NODIG! Landbouwprijzen bevroren of omlaag Nederland +3,4 procent, VS 2 procent Herkenning vingerafdruk kan pincode vervangen Ahold slaat slag in VS Economie Bulgarije aan rand van afgrond Investeringen op niveau ondanks economische tegenwind DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 DEN HAAG (ANP/KRF/Rtr) De Nederlandse economie groeide vorig jaar met 3,4 pro cent. Een jaar eerder bedroeg de uitbreiding van het bruto binnenlands produkt (alle pro- duktie van bedrijven en dienstverlening) 4,1 procent. Afgezien van 1989 was de groei in 1990 echter de hoogste na 1976. Dat blijkt uit gisteren verschenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. HAARLEM Enschede Security Cards (ESC), onderdeel van druk kerij Joh. Enschede in Haarlem, heeft een systeem ontwikkeld dat vingerafdrukken herkent. Dit zou een nieuw fraudebestendige metho de kunnen opleveren voor de bevei liging van bijvoorbeeld gebouwen of computersystemen. Maar het zou op den duur ook het pincode-sys teem kunnen gaan vervangen, zo heeft ESC bekendgemaakt "Een pincode kan gekraakt wor den en er zijn nog steeds mensen die het nummer op hun pasje schrij ven. omdat ze de code niet kunnen onthouden. De vingerafdruk is voor iedereen uniek en verandert nooit", vertelt directeur jhr. F.H. van Baerdt van Sminia van ESC. Het Fingerprint identification systeem (FIS) werkt als volgt. Op een pasje worden de gegevens van een vingerafdruk opgeslagen. Wie met de kaart ergens binnen wil ko men of eventueel geld wil opnemen legt zijn wijsvinger op een kleine zwart/wit-scanner die de gegevens op de kaart vergelijkt met de vinger. Bij positieve herkenning gaan deu ren open of geven geldautomaten geld. Het nieuwe systeem van ESC onderscheidt zich van reeds be staande systemen door de snelheid waarmee de wijsvinger wordt afge lezen: drie seconden. "Een water dicht systeem", vindt Van Beardt van Sminia. Het door Enschede ontwikkelde systeem is deze week op een con gres in Bussum getoond aan credit card- en beveiligingsspecialisten. Enschede is geen onbekende op het gebied van creditcards. Het bedrijf produceert 90 procent van de bevei ligde kaarten Wie op z'n Euro-pas kijkt ontwaart daarop ook de naam van het Haarlemse bedrijf dat ver der Nederlandse bankbiljetten drukt. Volgens Wotte waren vertegen woordigers van de bankwereld bij de presentatie in Bussum positief over de vinding van ESC. Verdere beveilging van betalingssystemen is gewenst, want ondertussen gaat de fraude met valse passen door. In 1990 zag het internationale beta- grootste groei van de afgelopen twaalf jaar. Gezinnen gaven het j; ging veel geld uit aan duurzame sumptiegoederen. De uitgaven van de overheid groeiden met 0.9 procent. De bruto- investeringen in gebouwen en ma chines door bedrijven lagen met 4.9 procent een fractie hoger dan vorig kaanse jaar, geen slechte score, hoewel het cent. absolute topjaar 1988 (10,2 procent) niet werd overtroffen. De bruto- overheidsinvesteringen groeiden met 3,2 procent. rikaanse economie. In het vierde kwartaal van het afgelopen jaar de forse belastingverla- kromp het bruto nationaal produkt de Oort-operatie, vooral met 2,0 procent (op jaarbasis bere kend), zo heeft het ministerie van handel in de VS meegedeeld. De vermindering van het bnp was de eerste sinds 1986 en de grootste sinds het derde kwartaal van 1982. geheel 1990 groeide de Ameri- nog met 0,9 pro- Canada Net als in de twee voorafgaande zal komen aan de> economische i jaren, groeide de buitenlandse han del sterk, hoewel de groei iets min der sterk was dan de laatste jaren. Krimp in VS De uitvoer van goederen en dien sten groeide met 5 procent, terwijl het land. In 1992 zal flinke economische groei zijn van 3,5 procent. Dit heeft minister van financien Michael Wilson voorspeld bij de presentatie van zijn begroting voor het op 1 april beginnende fi nanciële jaar. ZAANDAM (ANP) - Het detail handelsconcern Ahold gaat de Amerikaanse supermarktketen Tops Markets overnemen. Dit re gionale concern in het noordoosten van de Verenigde Staten heeft een jaarlijkse omzet van meer dan een miljard dollar. In het op 30 juni afge sloten boekjaar werd een bedrijfsre sultaat geboekt van 36 miljoen dol lar. Bij de onderneming werken 11.000 mensen in 59 zeer grote win kels, 76 buurtwinkels en tien 'supe rettes'. Ahold heeft gisteren een begin selovereenkomst getekend met Tops Markets. In de komende we ken zal het voorbereidende werk voor de overneming worden voort gezet. Daarna wordt de definitieve overeenkomst getekend en worden ook de voorwaarden van de transac tie bekendgemaakt. De voorgenomen acquisitie bete kent een verdere uitbreiding van Ahold's activiteiten in de Verenigde Staten, waar de onderneming al drie grote supermarktketens bezit die vorig jaar samen voor een omzet zorgden van 4,4 miljard dollar. Ahold bezit thans drie grote su permarktketens langs de oostkust van da.VS. Tot BI-LO behoren 179 supermarkten, Giant Foods exploi teert 55 supermarkten en Finast be zit 108 van dergelijke zaken. Voor Varkenshouderij Het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) in Den Haag voorziet een toenemende druk op de tiepositie van de Nederlandse kenshouderij. De opbrengsten bekend van 17,5 miljard gulden waarvan nagenoeg de helft in de VS werd behaald. Op 11 maart publi ceert Ahold de resultaten over 1990. VEB ziet af van advertentie in Financial Times DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) heeft een advertentie rond de fusie tussen Nationale-Nederlanden en NMB Postbank die deze week in de Britse 'Financial Times' zou ver schijnen, ingetrokken. De krant wilde de advertentie eerst zeer zorg vuldig bestuderen en ook nog eens onderzoeken wat voor instelling de VEB is. Daardoor kon het-volgens direc teur mr. R.A. De Haze Winkelman van de VEB 'nog wel dagen gaan duren' voordat de advertentie ge plaatst zou worden. Aangezien de aanmelding voor de fusie op 1 maart om 15.00 uur eindigt, zou de adver tentie wel eens als mosterd na de maaltijd kunnen komen. In de advertentie tekent de ver- nale-Nederlanden in de fusie met NMB Postbank. Zij roept de aan deelhouders verder op om zich ui terlijk woensdag 27 februari om 17.00 uur bij de vereniging aan te The Wall Street Journal schenen. De FT stelt zich zo kritisch op om dat de krant bij mogelijke schade door de geplaatste advertentie zelf aansprakelijk kan worden gesteld. Want in Groot-Brittannië zijn kran- Benzinetekorten leiden tot e SOFIA (AP) De Bulgaarse pre mier Popov heeft gezegd dat het Westen zijn verarmde Balkan- land niet voldoende hulp biedt. Popov zegt dat Bulgarije "vecht om te overleven" en dit jaar 1,5 miljard dollar hoopt te lenen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De leiders van de belangrijkste Bulgaarse vakbonden bevestigen de verhalen over de economische malaise en zij zeggen dat sommi ge inwoners honger lijden. Vak bondsmensen beweren dat de voormalige communistische lei ders miljarden guldens uit de vakbondskassen hebben meege- r de Bulgaarse pompen. Premier Popov hoopt dat het IMF bereid is 1,5 miljard dollar te lenen. Tot dusver heeft het IMF een eerste betaling van 78 miljoen dollar toegezegd. De Balkanstaat met zijn negen miljoen inwoners bevindt zich in de grootste economische crisis in zijn geschiedenis. Nadat de prijs controle in februari werd losgela ten, stegen de prijzen tot 700 pro cent. Dit gaat vooral ten koste van gepensioneerden en anderen die moeten leven van een minimaal inkomen, dat niet hoger is dan 25 gulden per maand. Ondanks het loslaten van de vastgestelde prij zen, is er te weinig, en soms hele maal geen voedsel. Het afgelopen jaar heeft Bulga rije niets afgelost van de 11 mil jard dollar buitenlandse schuld die het land heeft. Premier Popov hoopt dat de buitenlandse schuldeisers een deel van de schuld willen kwijtschelden. De socialisten, die in juni vorig jaar de verkiezingen hadden ge wonnen, moesten al in december het veld ruimen na massale pro testen tegen de benzinetekorten. Hierna werd een coalitieregering gevormd van socialisten, de anti communistische Unie van Demo cratische Krachten en een agrari sche partij. prijzen die zij voor hun produkten krijgen. Toch is de EG dit jaar liefst 15,7 miljard gulden aan de landbouw. dit jaar ruim 18 miljard gulden meer het kwijt zijn dan vorig jaar. Op de EG- begroting voor '91 was voor de land bouw 72,8 miljard uitgetrokken. Oorzaken van de uit de hand lo pend uitgaven zijn onder meer de kwijt steun voor de landbouw in het vroe gere Oost-Duitsland. Bovendien is tonen een dalende tendens, terwijl ten zelf verantwoordelijk de kosten voor de afzet van mest aanzienlijk stijgen. De varkenshou derij produceert jaarlijks voor ge middeld 6,5 miljard gulden. Tegen over dalende opbrengsten staan stijgende milieukosten. (ANP) het landbouwjaar 1991-1992. Later dit jaar komen er nog drasti- hun kolom- sche extra bezuinigingen aan. Zonder maatregelen zou de EG ste voorstellen Commissie zijn: - de melkprijs wordt bevroren, de melkquota gaan met twee procent omlaag. De opkoopprijs van botero- verschotten gaat omlaag. - de 'medeverantwoordelijkheids- heffing' op graan wordt verhoogd van drie naar zes procent; de graan prijs zelf blijft gelijk. Boeren die 15 procent van hun grond braakleggen e overschotten. (was 20 procent) hoeven dit niet te De boeren krijgen dus minder betalen. De graanboeren ontlopen 'oor hun produkten. De belangrijk- de 'strafheffing' van drie procent, de Europese die de EG oplegt als de graanpro- duktie in de EG de 160 miljoen ton overschrijdt. De prijs van harde tar we gaat met 7 procent omlaag. De !jPs,als moedermaatschappij prijs van rijst daalt met 3 procent. lmgsverkeer de schade door fraude met creditcards groeien tot boven een miljard dollar. E. Moeksis. woordvoerder van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRD in Den HMg Mgl dn* gevraagd dat de CRI initiatieven om de fraude in het betalingsverkeer te gen te gaan toejuicht, maar toch zet hij vraagtekens bij het systeem. "Het is geen eenvoudige zaak om vingerafdrukken te identificeren, maar een gecompliceerd proces. Kijk maar naar het enkele maanden geleden geïntroduceerde Havank- systeem voor de opslag van vinger afdrukken. Dat heeft miljoenen ge kost. Om vingerafdrukken goed te vergelijken heb je experts nodig", aldus Moeksis. Van Beardt van Sminia en ir. Wot te zijn echter optimistisch over de toekomst van het fingerprint-sys- teem en verwachten op den duur toepassing voor de consument. Die moet dan wel worden overgehaald een afdruk te laten maken van zijn wijsvinger. Personeel van Calvé stelt plan voor acties op DELFT (ANP) De directie van Unilever en de vakbonden overleg gen morgen verder over de cao Mocht dit gesprek fout gaan dan ligt er een stakmgsplan UllT OOD Calvé al zaterdagmorgen plat te gooien. Volgens de stakers moet de multi national dit uiterst serieus nemen. Unilever wil de bedrijfstijd ver lengen bij gelijkblijvende individu ele arbeidstijd en werknemers op roostervrije dagen opleidingen la ten volgen. Het concern wil ook de mogelijkheid hebben om atv-dagen te schrappen om ze vervolgens uit te betalen. Door deze voornemens wordt de strijdlustigheid in Delft al leen maar groter. Bij Calve is al meer dan anderhalf jaar sprake van aanhoudend over werk in de weekeinden. Volgens Jaap van de Laar van de FNV is de werkdruk enorm. In Delft werken 250 man. maar er zijn 35 vacatures. Britse rente lager LONDEN (Rtr) De Bank of Eng land, de Britse centrale bank, heeft gisteren voor de tweede keer in twee weken haar belangrijkste ren tetarief verlaagd met 0,5 procent, waardoor het op 13 procent komt. De grote commerciële banken rea geerden onmiddellijk met een elfde verlaging van hun basisrente. Meer inspraak voor Philips- aandeelhouders EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat ingewikkelde bezitsverhou dingen vereenvoudigen. Doel is de aandeelhouders directer te betrek ken bij de beoordeling van het be leid en bij de benoeming van de hoogste bestuurscolleges van het Philips-concern. Aan de vergadering van aandeel houders van 2 mei zal worden voor gesteld de statuten per 15 mei zo te wijzigen dat de NV Gemeenschap pelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken (NV BwOi nu uitsluitend houdster van aande len NV Philips' Gloeilampenfabrie ken (NV Philips), ook de vennoot schap wordt van waaruit het hele concern wordt geleid. Tegelijkertijd zal de naam van NV Bezit, die in de plaats van NV Phi- i de Voorts wordt de suikerprijs ver laagd met 5 procent, oliehoudende zaden gaan 3 procent minder ople veren en de tabaksprijs wordt met 10 procent verlaagd. De prijzen van wijn en rundvlees blijven gelijk. Maar het vlees levert toch minder worden beperkt tot die van Philip op, omdat de interventie (opkoop) Electronics. NV Philips blijft wel mes NV Door de structuurverandering verliest NV Philips haar karakter van 'operationele topholding' van de Philips-groep en kunnen open bare aandeelhoudersvergaderingen Rodamco Het onroerend-goedbeleggings- fonds Rodamco, onderdeel van Ro- beco, wil de inkoop van eigen aan delen tegen koersen niét hervatten. Daarmee is definitief een eind geko men aan de 'open end'-constructie van Rodamco. Dit heeft Rodamco gisteren bij de publikatie van de voorlopige cijfers bekendgemaakt. gulden, evenals in 1990. Dat neemt niet weg dat er wel eens een project kan sneuvelen". _J0Zo is de voorgenomen uitbrei- De onderliggende (intrinsieke) spoed is het Arnhemse chemiecon- ding van de koolstofvezelfabriek in cern Akzo nu aan de magere jaren het Duitse Oberbruch duidelijk on- toegekomen. In zijn jaarrede liet be- zekerder geworden. Begin deze ARNHEM - Na zes jaar v dat eindigt op 28 februari, gedaald stuursvoorzitter Loudon zich van 72,67 naar 70,70 gulden. (ANP) slechts uiterst voorzichtig uit over de toekomstverwachtingen. Be houd en terughoudendheid waren de belangrijkste thema's in zijn re de. Hoewel de resultaten over de ordt eerste maand van dit jaar nog wel ielen, verwacht Akzo toch dat Vendex International. Het de cijfers over het eerste kwartaal de raad van com- duidelijk zullen achterblijven bij die over de zelfde periode in 1990. Bij Akzo verdwijnen dit jaar we reldwijd naar verwachting 3000 ar beidsplaatsen. De inkrimping is het gevolg van de lagere prijzen i Langman Mr. drs. H. Langman (60) i bij het detailhandels- maand nog kondigde de onderne ming de uitbreiding aan van de pro- duktiecapaciteit tot 1600 ton per jaar. Akzo zou daarmee een van de belangrijkste koolstofvezelprodu- centen ter wereld zijn. Bij de aankondiging van de uit- naast "speelde de dalende Ameri kaanse dollar en de crisis in het Midden-Oosten een belangrijke rol. De tegenwind werd het sterkst ge voeld bij de Spaanse dochteronder neming La Seda de Barcelona en de staalkoordproduktie in Duitsland. Ook in Brazilië zorgde de toren hoge rentelasten en de gierende in flatie voor zware financiële tegen wind. Hoewel Akzo op zich tevre den is met de nieuwe aankopen in de chemiedivisie, bleek de integra- i het Akzo-concern breiding werd nog uitgegaan dat de te te kosten dan was gedacht. "We delen op basis tot 5,8 miljard gulden is voor een deel terug te voeren op de afzetda ling van chloorfluorkoolwaterstof fen (cfk's) en tetrachloorkoolstof. dat een grondstof is voor de cfk's. De negatieve invloed op het totale resultaat is overigens gering omdat Akzo op dat vlak slechts een kleine producent is. Veel harder werkte de afnemende vraag naar chemicaliën voor de wasmiddelenindustrie door. In Duitsland zijn scherpere normen i kracht geworden voor wasmid- pas ingaat als de rundvleesprijs 8 bestaan procent is gedaald ten opzichte van afgelopen jaar. De Nederlandse graanboeren zul len nog iets meer moeten inleveren als gevolg van een verlaging van de voor hen geldende omrekenkoer- sen voor de valuta. Voorzitter J. Mares van het Land bouwschap heeft afwijzend gerea geerd op de prijsvoorstellen. Vol gens hem krijgen de boeren en tuin ders in de EG de rekening gepresen teerd voor de hereniging van de bei de Duitslanden. dan uitsluit' ml li houdstermaatschappij van deelne mingen en van activa en passiva van de Philips-groep. In de nieuwe structuur voert Phi lips Electronics als enig bestuurslid de directie van NV Philips. Om van NV Philips een volledige dochter van Philips Electronics te maken gttn dé mlndarhiririrandilhoi- uders uitgenodigd hun (niet op de beurs verhandelbare) aandelen om te wisselen in aandelen NV Bezit, binnenkort dus Philips Electronics geheten. tot benoeming komt in juni op de jaarvergadering van Ven dex aan de orde. Langman werd gis teren ook benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen zijn hem uitgereikt gere kosten. Waar de werkgelegen- fabriek in 1993 operationeel zijn. Volgens Loudon wordt nu pas eind van dit jaar een besluit geno men over deze meer dan 50 miljoen gulden kostende investering. De Akzo-topman sloot zelfs niet uit dat misschien te ambitieus. We hebben te veel hooi op onze vork ge nomen", zo reageerde Loudon. Akzo doet kalm aan met overne mingen. Volgens 'Loudon zal voor lopig ook niet in de Sovjetunie de voorgenomen investering nog den geïnvesteerd. "De situatie door ^-premier Kok. (ANP) Toeslag vliegen De Nederlandse reiswereld praat vandaag met de luchtvaartmaat schappijen over (gedeeltelijke) af schaffing van de brandstoftoesla gen op vliegen. Het einde van de toeslagen lijkt in zicht, nu tot een staakt-het-vuren in de Golf is beslo ten. De toeslag op Europese vluch ten wordt zo goed als zeker vanaf 1 april gehalveerd. heid precies zal verdwijnen is nog niet bekend. Wel kondigde Loudon gisteren aan het Duitse staalkoor- dactiviteiten af te stoten en het aan tal personeelsleden bij de Spaanse garenfabriek La Seda de Barcelona met zeker 300 werknemers terug te brengen. Momenteel werken er nog ruim 69.000 mensen bij Akzo. De donkere wolken boven het Akzo-concern hebben nog niet di rect gevolgen voor de investerings plannen van het concern, zo deelde Loudon mee. "We handhaven het investeringsniveau op 1,1 miljard jaar uitgesteld minimaal Tegengevallen "Het is ons ook tegengevallen", becommentarieerde Loüdon de 22 gesprekken te procent lager uitvallende netto- handanstalt winst van de onderneming. "Van de totale terugval van 291 miljoen is echter 150 miljoen toe te schrij aan invloeden de topman. De grootste tegenvaller was de te ruglopende economische ontwik kelingen in de Verenigde Staten, Groot Brittannie en Brazilië. Daar- zijn i etzuren ami- Dat betekende een scherpe da ling van de vraag naar deze chemi caliën. Akzo had deze ontwikkeling wel zien aankomen. Akzo-topman Loudon hield zich gistermorgen op de vlakte over de toekomstverwachtingen. "Er lijken weinig redenen te zijn om reeds op korte termijn een herstel van resul taten te verwachten. Toch zal als het aan de Akzo-topman ligt, de toe komst voor Akzo in ieder geval een zelfstandig voortbestaan inhouden. Een mogelijk samengaan met che- mie-concurrent DSM wees hij als 'speculaties' van de hand. Toch gesprekken over mogelijke sloot hij niet uit dat het juist met dit daar op dit moment nog te onzeker. Wel zijn er belangen genomen in een verffabriek in Hongarije. We hebben ook andere activiteiten op het oog". Loudon liet verder weten met de Treu- óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' j ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Ik neem een kwartaalabonnement 76.75" J ik neem een (aarabonnement 298.60' .vat van toepas1 r de Naam Adres - buitenaf aldus andere aquisities. Milieulobby Het chemieconcern begint ook de invloed van de milieulobby te voe len. De omzetdaling met 10 procent concern al in de nabije toekomst zou kunnen komen tot uitruil van bedrijfsonderdelen om de eigen po sities te verstevigen. "Maar dan gaat het zeker niet over het afstoten van complete divisies", aldus Loudon. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden J kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5