'Lasten misschien toch weer omhoog' De VVD is weer ouderwets rechts Tweede vrouw hielp IRA HL Lubbers tracht dreigend conflict te sussen Betere leiding moet geweld in leger beperken Alternatief nodig voor geldboete en celstraf Leasepas moet automobilist in tram helpen Pak tank morst olie in haven Juist besluit De Tussenbalans, een ramp voor gewone mensen nX DONDERDAG 28 FEBRUARI 199] DEN HAAG (ANP) - Het geweld in de krijgsmacht moet worden vooral teruggedrongen door een beter lei derschap. betere leef- en werkom standigheden. ander taalgebruik en het tegengaan van leegloop- en ver veling. Effecten zullen pas op ter mijn zichtbaar worden, zo heeft in terim-minister van defensie Pronk gisteren aan de Tweede Kamer ge schreven. Op grond van een onderzoek dat de commissie-Drenth vorig jaar pu bliceerde zegt de minister dat er geen aanwijzingen zijn dat ernstige vormen van geweld in de krijgs macht veel voorkomen. Dat geldt wel voor lichtere vormen zoals schelden, soldateske plagerijen en DEN HAAG (GPD/ANP) Premier Lubbers sluit niet uit dat het kabinet de lasten voor andere vormen van psychisch ge- burgers en bedrijven verzwaart om het gat van drie miljard in de tussenbalans te dekken. weld ln administratief geweid. Vol- Nieuwe bezuinigingen behoren overigens ook tot de mogelijkheden. Lubbers probeert op fn^lksue^gewlldlanzienliikmim deze manier een sluimerend conflict tussen de regeringspartijen CDA en PvdA te omzei- der het punt van geweldsbestnjdmg goed worden ontwikkeld. Leidinggevenden in de krijgs macht moeten vooral het goede voorbeeld geven, meent Pronk. Dat geldt vooral ook voor het vermijden van ruw taalgebruik. De minister noemt ook een aantal maatregelen om leegloop en verveling tegen te gaan. waarbij hij een onderscheid waarde voor een succesvol beleid maakt tussen leegloop binnen de om geweld te voorkomen, aldus de diensturen en verveling buiten de minister. Er bestaat echter twijfel of diensturen. De meeste gevallen va alle leidinggevende functionarissen wel over de juiste houding, vaardig heden en bevoegdheden beschik ken. Land- en luchtmacht besteden hieraan sinds vorig jaair extra aan dacht. Ook in de selectie- en wervings- Om leegloop te voorkomen is 'ooral een goede planning van de verkzaamheden nodig, aldus de be windsman. In de opleiding van lei- procedures zal extra aandacht aan dingevende functionarissen moet len. Het CDA is keihard gekant tegen len van de eerste zes weken 'als ver- verdere lastenverzwaringen. De trekpunt voor toekomstig beleid' te PvdA voelt daar juist wel voor, zo nemen. PvdA-fractievoorzitter bleek gisteren. CDA-fractievoorzit- Woltgens hield zich helemaal op de ter Brinkman zette de regering vlakte. Hij wil eerst de afspraken daarbij flink onder druk door te ei- tussen werkgevers en werknemers sen dat er voor Prinsjesdag een afwachten. nieuw pakket met bezuinigingen Bolkestein bleek het daarmee ligt. Hij voelde trouwens wel wat niet eens te zijn. Hij vindt dat het ka- •oor de tegenvoorstellen van de binet nu al besluiten had moeten Goed leiderschap leidinggevende capaciteiten wor den besteed. Daarnaast zal bij de opleidingen kritisch worden beke ken of de sociale vaardigheden op daaraan meer aandacht worden be steed. Lagere commandanten moe ten ook meer vrijheid bij hun plan ning krijgen. WD. Brinkman noemde de WD-' stellen gisteren tijdens een verkie- nemen. Daarover had dan gericht advies aan de SER gevraagd kun nen worden. Groen-Links-woord- zingsbijeenkomst in Den Haag 'ge- voerster Brouwer noemde deze be- detailleerd' en 'degelijk'. "Dat is te prijzen in de WD". In haar alterna tief voor de tussenbalans wijst de erover de PvdA zich hiertegen al WD het grootste deel van de voor gestelde lastenverhogingen af. De liberalen willen ruim 6.5 miljard meer bezuinigen dan het kabinet. Brinkman is overigens niet geluk- niet op voorhand heeft verzet. De socialisten vroegen het kabi net de individuele huursubsidie met rust te laten. Het CDA neemt kig met alle voorstellen van de echter geen genoegen met louter de WD. Zo is het CDA faliekant tegen 'abstracte aanduiding' dat korting bezuinigingen op ontwikkelingssa menwerking. De WD wil op die be groting 700 miljoen gulden korten. nodig is op de huursubsidie. Kinderbijslag De Pvda verklaarde zich gisteren te- Brinkman schaarde zich wel ach- gen de invoering van eigen bijdra ge gezondheidszorg. "Daar- ter Bolkestein met zijn keuze om het resterende gat van 2.5 miljard te mee wordt de klok weer terugge dichten met verdere bezuinigingen draaid". aldus PvdA-fractieleider in plaats van lastenverzwaringen. Woltgens. Zoals bekend schafte de zoals de PvdA wil. "Hier ligt nog coalitie tijdens de formatie van het een fors meningsverschil. Dat kan huidige kabinet eind 1989 enkele ei- nog een stevige discussie met de gen bijdragen in de gezondheids- PvdA worden", aldus Brinkman zorg af. gisteren in Den Haag. Ziektewet CDA en PvdA hebben beide grote moeite met de introductie van een eigen bijdrage voor beiaarden in De twee regeringsfracties hebben verpleegtehuizen. Bij de PvdA hikt zich nog niet vastgelegd op de maat regelen die nodig zijn om de bezui- men ook aan tegen een bezuiniging van 75 miljoen op bejaardenoorden niging van 3,8 miljard gulden op dg door verhoging van de doelmatig- ziektewet en WAO te realiseren, heid. Volgens de sociaal-democra- Brinkman zei wel bereid te zijn de ten leidt dat tot sluiting van bejaar- twee wachtdagen en het laten beta- denoorden en dat wijst men af. DEN HAAG (GPD) De 'straf van ke gevangenisstraf. Qua duur, in- vrijheidsbeperking' moet naast de houd en intensiteit kan de rechter geldboete en gevangenisstraf op verschillende maatregelen opleg termijn als derde hoofdstraf wor- gen. den opgenomen. De rechter krijgt daarmee een instrument in handen De commissie bepleit een gelei- om, toegesneden op de dader en het delijke invoering van de straf van door hem gepleegde misdrijf, een vrijheidsbeperking, door alleen de- 'pakket' aan sancties op te leggen. lieten waarop maximaal twee jaar De 'Overleg- en adviescommissie onvoorwaardelijke gevangenisstraf alternatieve sancties' schrijft dit in staat, voor het alternatieve pakket een rapport, dat vanochtend aan 'n aanmerking te laten komen. Qok staatssecretaris Kosto (Justitie) is voorwaardelijke straffen moeten aangeboden. Het rapport is het re- door de rechter kunnen worden om- sultaat van een onderzoek naar de gezet in vrijheidsbeperking vraag welke alternatieve sancties. Voor de korte termijn beveelt de naast de huidige dienstverlening, commissie aan om de alternatieven toepasbaar zijn binnen het huidige voor vrijheidsstraffen uit te brei- strafrecht. den, bijvoorbeeld met leerprojecten en arbeidstraining. Voor de invoe- Kosto wil dat vaker alternatieve ring van de straf van vrijheidsbe- straffen worden opgelegd, vooral perking is meer tijd nodig, omdat om de groeiende behoefte aan cel- wetswijziging daarvoor noodzake- len in te dammen. Alternatieve lijk is. sancties, in plaats van celstraf, bie- Op die langere termijn moet de den veroordeelden ook de gelegen- gevangenisstraf verder worden te- heid sneller en met minder proble- ruggedrongen, vooral door celstraf nische 'leasepasjes'. Een woord- RIJSWIJK - Dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht worden op de vliegbasis Ypenbnrg ingezet om 100.000 voedelpaketten samen te stellen en in te pakken. Per dag worden zo'n 3000 paketten, af komstig van de actie 'Help de Rus sen de winter door', klaargemaakt. Naar verwachting zal half april de eerste zending plaats hebben. (foto ROERMOND (ANP/GPD) Inde nadat de vier verdachten werden guire beweerden geen lid te zijn van rechtzaak tegen de vier Ieren, die er- aangehouden contact hebben ge- het verboden Ierse Republikeinse van verdacht worden vorig jaar zocht met de advovaat van verdach- Leger (IRA). Paul Hughes legde vo- twee Australische advocaten in "-■»-» - Roermond om het leven te hebben gedaan. Welke voorstellen dat pre cies waren, vertelde Laumen niet. Mr. M. Hegeman. de advocaat van als 'laatste redmiddel' te gaan be zien. Het aantal onvoorwaardelijke straffen korter dan 12 maanden Als een aanloop naar de 'straf van moet door het Openbaar Ministerie vrijheidsbeperking' moeten de mo- worden beperkt, vindt de gelijkheden tot dienstverlening, die sie. sinds een jaar als onbetaalde arbeid in het wetboek van strafrecht zijn opgenomen, worden uitgebreid. gebracht, is een tweede Nederland se vrouw opgedoken, die contacten zou hebben gehad met de verdach ten. Dat bleek gisteren tijdens de vierde dag van het proces voor de Harte, maakte bezwaar tegen het rechtbank in Roermond. Eerder al voorlezen van de verslagen, omdat werden contacten tussen een Am- het gesprek met een advocaat een stelveense studente en de verdach- vertrouwelijk karakter heeft. De of- ten bekend. ficier reageerde daarop met de stel ling dat de Ierse advocaat op dat Officier van Justitie mr. H. Lau- moment niet optrad als raadsman men. die een onderzoek naar de van de verdachte. De rechtbank nieuwe betrokkene instelt, wilde de was het daar echter niet mee eens. nno„K,ar tc r.Qrr.^r. verslagen van twee afgeluisterde te- Overigens werden tijdens de zitting n?fr rfj7, lefoongesprekken tussen haar en Wel enkele andere afgeluisterde te- riüüriiif ffofaüiif van Noordierse advocaten in de recht- lefoongesprekken tussen de IRA- advocaten van de verdachten heelt dachte openbaar gemaakt, de rechtbank daar gisteren echter Drie van de vier verdachten heb- geen toestemming voor gegeven. ben inmiddels hun stilzwijgen ver- De vrouw zou drie maanden broken. Sean Hick en Donna Ma te Harte. Uit de gesprekken zou blij- rige week ul een verklaring met de ken dat de Nederlandse de Ierse ad- zelfde boodschap af. Gisteren legde vocaat een aantal voorstellen heeft hij een verklaring af over het ver- DEN HAAG (ANP) - In Rotterdam begint dit jaar een experiment waarbij bestuurders van lease-au to's aan de rand van de stad kunnen parkeren om vervolgens met kor- oerder van het ministerie van ver keer en waterstaat heeft dat giste ren meegedeeld. Aan de proef wordt deelgenomen door het gemeentelijk openbaar vervoerbedrijf in Rotterdam, het leasebedrijf Leaseplan en verder De veroordeelde zou verder meer door Shell, de Dagbladunie en en- mogelijkheden moeten krijgen om kele andere bedrijven die veel per- ROTTERDAM (ANP) - Olie-opslag zoals schadevergoeding, arbeids training en intensieve reclassering kunnen daarbij worden betrokken. Het is de bedoeling van de com missie dat de rechter voor elke indi viduele delinquent een programma kan samenstellen, in plaats van het opleggen van een onvoorwaardelij- straf buiten de cel uit te dienen, bij- hebben. De bedrijven nemen een Botlekgebied heeft gisteren 2.000 li ter van de uiterst brandbare pyroly- se-benzine gemorst in de Derde Pe- WÊÊfÊÊÊ WÊÊJÊM H|HL en het halffabrikaat pvrolyse-benzi- Andere inspanningsverplichtingen, heUaatste deel van zijn gevangenis- soneel met lease-auto's in dienst bedrijf Paktank in het Rotterdamse ne liep de haven in. Van dit soort benzine wordt bijvoorbeeld benzine gemaakt. De DCMR weet nog niet of de gemorste benzine wordt opgezogen of op het water blijft om te verdampen. Zowel het éen als het ander is volgens een De morsing gebeurde 's morgens woordvoerder gevaarlijk. De stof is bij het vullen van een binnenvaart- hoogst brandbaar tanker. De vulruimte stroomde over voorbeeld door het verrichten van deel van de kosten voor hun reke- onbetaald werk. Ook moet de zoge- ning. De rest wordt door het minis- noemde dagdetentie volgens de terie betaald. Uitgangspunt is dat troleumhaven. De DCMR Milieu commissie meer ingang vinden; de bedrijven niet alleen een auto, maar dienst Rijnmond heeft dat bekend gevangene verblijft overdag in de ook een bepaald aantal kilometers gemaakt, gevangenis, maar gaat 's avonds in het openbaar vervoer 'leasen' om naar huis. zo de verkeersdrukte in binnenste den te verminderen. valste paspoort, dat hij bij zich had Alleen de vierde en laatste verdach te. Gerard Harte heeft zich nog niet uitgelaten over het lidmaatschap van de IRA. In de loop van de dag riep de ver dediging hoogleraar experimentele psychologie W. Wagenaar als getui ge op. Hij moest een verklaring af leggen over de waarde van verkla ringen van twee echtparen. Zij me nen een of meer verdachten enkele uren voor en meteen na de moord aanslag op de twee Australiërs te hebben herkend. Na de aanhouding van de manne lijke verdachten, hebben elf getui gen tijdens een zogenoemde Oslo confrontatie - zoals die wel eens in films te zien is de verdachten kunnen zien. Volgens Wagenaar ("Er is in Nederland niet gemakke lijk iemand aan te wijzen die meer weet op dit gebied...") zijn de resul taten waardeloos. De getuigen had den al foto's van de verdachten in de krant of op tv gezien. Bovendien hadden ze tijdens de aanslag maar anderhalve seconde de tijd om Op het |uiste tijdstip heeft president Bush namens de geallieerden een emd aan de oorlog in het Midden- Oosten gemaakt Kuwayt was be vrijd en militair gezien was Irak in een staat van hulpeloosheid ge raakt Verder doorgaan op de weg van het geweld had nauwelijks nut en was politiek gezien onwenselijk Het gevaar had bestaan dat men met verdere operaties buiten de resoluties van de Veiligheidsraad was beland, wat in de Arabische we reld maar zeker ook elders alleen maar aanleiding zou hebben gege ven tot wrevel, weerzin en onenig heid. De manier waarop president Bush de oorlog rond Kuwayt heeft behan deld, zal zijn prestige danig verho gen Met vaste hand heeft hij de za ken geleid en geen moment heeft hij zich door het blufpoker van Saddam Hussein van de wijs laten brengen Op zijn voorwaarden en niet op die van de potentaat in Baghdad of van derden is de oorlog beëindigd. Van het sullig-saai imago dat hem aan kleefde. lijkt Bush nu wel voorgoed verlost. Maar er is nog veel te doen Het winnen van een oorlog is éen ding, het winnen van de vrede is totaal iets anders. Daarvoor is aanzienlijk meer nodig dan hooggekwalificeerd geschut. Irak ligt naar men mag aan nemen grotendeels in puin (weldra zal precies duidelijk worden wat al die duizenden geallieerde vluchten boven dat land werkeli|k hebben aangericht) en zijn militaire macht heeft zo op het oog niet veel meer te betekenen. Maar zo lang Saddam Hussein en zijn meelopers aan de macht blijven, kan niemand de toe komst met gerust hart tegemoet tre den. Na acht jaar oorlogvoeren te gen Iran met honderdduizenden slachtoffers was Irak immers tame lijk snel weer op de been om aan nieuwe expansieve avonturen te be ginnen. De geallieerden hebben het om vangrijke Iraakse leger met opmer kelijk gemak verslagen, maar slagen zij er nu ook in Saddam Hussein uit het zadel te lichten7 Kan voldoende politieke en diplomatieke druk wor den uitgeoefend om hem van het po litieke toneel te laten verdwijnen? Uit zichzelf zal hij niet gaan. dat is wel duidelijk, hoe enorm het gezichts verlies ook is dat hij heeft geleden Irak zal hulp moeten krijgen om het land weer leefbaar te maken Niets en niemand is ermee gebaat om Irak in wanorde te laten, De her innering aan Duitsland na de Eerste Wereldoorlog doemt dan meteen op. Maar hulp kan slechts worden gegeven aan een Irak zonder Sad dam Hussein Er is meer dat betrekkelijk snel om een oplossing vraagt. Zonder af doende garanties kunnen de gealli eerden met weg uit het gebied dat zij nu bezet houden, anderzijds zal in de Arabische wereld de onrust toe nemen als de geallieerden al te lang blijven. Kortom het stemt tot diepe tevredenheid dat er een eind aan het wapengekletter is gekomen met zijn hartverscheurende taferelen, maar het wezenlijke karwei is nog maar voor de helft geklaard Vijf procent van scholieren (loet zelfmoordpoging DEN HAAG (GPD) - Bijna 20 pro cent van de scholieren tussen de dertien en twintig jaar koestert wel eens zelfmoordgedachten. Onge veer vijf procent daarvan heeft daadwerkelijk een of meerdere zelf moordpogingen ondernomen. Dat blijkt uit het Scholierenonderzoek 1990 van de Rijksuniversiteit Lei den, de Erasmus Universiteit Rot terdam en het Nationaal In UtUUl voor Budgetvoorlichting. ADVERTENTIE SOCIALISTIESE PARTIJ Celstraf Een 32-jarige ex-medewerker van het Rotterdamse huis van bewaring is vanmorgen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De Rotter damse rechtbank achtte de ver dachte schuldig aan corruptie. De verdachte, die werkzaam was op de afdeling bevolking van het huis van bewaring, hielp in 1988 tegen beta ling van 25.000 gulden een Griekse gedetineerde ontsnappen. In 1989 nam hij 40.000 gulden aan steekpen ningen aan om de ontsnapping van een Turkse verdachte mogelijk te maken. Spokeplas Een psychologisch sneeuwbalef fect is de oorzaak geweest van de mysterieuze 'Spokeplasziekte' die tientallen zwemmers vorig jaar op liepen in het Friese natuurbad De Spokeplas bij Noordwolde. Dat heeft de voorzitter van de onder zoekscommissie in de 'Spokeplas- affaire', professor J. Huisman, giste ren bekendgemaakt. Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG De laatste maanden is er in Den Haag veel geklaagd dat de politiek grauw en grijs werd. De grote partijen gingen steeds meer op elkaar lijken. De plannen die ze ventileerden weken slechts margi naal van elkaar af. De duidelijkheid was daarmee allerminst gediend, zo meenden velen. De nog betrekkelijk nieuwe WD-leider Frits Bolkestein heeft daar gisteren een eind aan gemaakt. Hij presenteerde een WD-correc- tieplan op de gigantische bezuini- gingsopratie van het kabinet, de tussenbalans. De titel 'correctie plan' doet vermoeden dat het slechts om geringe bijstellingen van de kabinetsvoorstellen betreft, maar dat is allerminst waar. De WD wil maar liefst 6,5 mil jard gulden extra bezuinigen - dat is bijna vijftig procent meer dan het kabinet wil. Vrijwel alle lastenver zwaringen die Lubbers en Kok had den voorgesteld, worden terugge draaid. En als we het Centraal Plan Bureau mogen geloven zijn de re sultaten van het WD-pakket finan cieel aanmerkelijk solider dan de kabinetsplannen. Om dat te bereiken heeft de WD echter wel moeten grijpen naar zeer draconische maatregelen. En daar bij is niet geschuwd voor andere partijen 'heilige huisjes' als ontwik kelingssamenwerking, milieu en onderwijs aan te pakken. Dat is echter niet wat de VVD- plannen ouderwets 'rechts' maakt. Die kwalificering verdient de partij door haar ideeen om de huren te verhogen en de huiseigenaren te ontzien, en om haar voorstel om de openbaar-vervoertarieven te verho gen en de kosten voor de autobezit ter gelijk te houden. De WD werpt zich weer op voor de huizenbezit ters en de automobilist. Het lijkt wel of de tijden van Wiegel zijn terugge keerd. Overigens moest Bolkestein. tij dens de presentatie van zijn voor stellen, bijna besmuikt toegeven, dat de inkomenseffecten daarvan zelfs nog ietsje nivellerender zijn dan van de kabinetsplannen. Hij haastte zich op te merken dat dat natuurlijk niet de bedoeling is ge weest van zijn voorstellen, maar een toevallig bij-effect. Dat de plannen rechtstreeks uit de Wiegel-tijden van weleer afkomstig lijken is overigens niet zo vreemd. Van Bolkestein is bekend dat hij goed met de oude leider uit Fries land kan opschieten en ook regel matig met hem 'een vorkje prikt'. Bolkestein heeft al enkele malen la ten blijken grote waardering voor Wiegel te hebben. Het is niet zeker, maar je zou bijna denken dat de Friese commissaris de hand heeft gehad in de tegenvoorstellen van de WD. Ondanks de polariserend rechtse trekjes die het WD-stuk vertoont, is het de vraag of dat zo slecht werkt voor de liberalen. In de opiniepei lingen staat de WD er niets best voor en het vervangen van de poli tieke leider (Nijpels door Voorhoe ve en die op zijn beurt weer door Bolkestein) blijkt de misere voor de WD alleen maar te hebben ver groot. De partij lijkt er nu achter ge komen te zijn. dat met de persoon de doorslag geeft bij de verkiezin gen. maar het beleid. De traditionele achterban van de WD is het geloof in haar partij ver loren door een beetje warrig beleid, waarbij het sociaal liberalisme van Voorhoeve de doorslag gaf. Hans Wiegel heeft er in menige spreek beurt blijkt van gegeven weinig ge lukkig te zijn met die WD-koers. Bolkestein lijkt dat begrepen te hebben. Hij kiest de koers die de WD ook volgde in de tijd dat er op positie gevoerd moest worden te gen het kabinet-Den Uyl. Die lijn heeft de WD toen geen windeieren gelegd en Bolkestein lijkt te hopen dat hij zijn electorale positie hier mee kan verbeteren. Dat kan lukken, maar zeker is dat niet. Bezuinigingen op milieu, hoe gering ook. liggen niet goed bij het overgrote deel van de Nederlandse bevolking. Ontwikkelingshulp wekt bij menigeen warme gevoe lens. De WD moet in de gaten hou den dat ook de mening van de kie zers veranderd kan zijn. En ook bij delen van het WD-kader zullen sommige voorstellen niet erg goed vallen. Maar afgezien daarvan profi leert de WD zich met de nieuwe koers van de andere politieke partij en. En dat bevordert de duidelijk heid in de politiek. De PvdA beloofde 'sociale vernieuwing'. Velen vroegen zich af wat dat betekende. Eindelijk weten we meer 5,5% Huurverhoging, minder huursubsidie, bus en trein 6% duurder, benzine een kwartje extra omhoog. De inkomens verschillen groter en loonsverhoging inleveren Betalen bij ziekte. Bejaardenzorg duurder. Kleine scholen dicht Gemeenten en provincies krijgen minder geld Bezuinigen op de allerarmsten in de wereld. En doorgaan met een smerige oorlog. De SP noemt dit geen 'sociale vernieuwing', maar 'sociale vernieling'. Bent u dat met ons eens? Kies dan woensdag voor de SP. Uw stem telt dan dubbel l Tégen dit regeringsbeleid en vóór een écht ander beleid. Werk voor iedereen. Inzetten van de winsten voor het behoud van de sociale zekerheid De grote vervuilers laten betalen Stoppen met de oorlog. Daarom: zes maart SP. Eerlijk ft aktief Vraag grain meer informatie over de enige ethte iooali«tit<he parti) van Nederland SP. antwoordnummer 30S4Z. 3030 WB Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3