De toekomst van het Midden-Oosten v.êt .tEznsmsm,ed Amen kanen opgetogen Voor Kuwayt wacht de wederopbouw Mogelijk vertrek koning Fahd DONDERDAG 28 FEBRUARI 191 De Golfoorlog mag dan vrijwel zeker beëindigd zijn, het is duidelijk dat tal van landen met de brokken blijven zitten. De verschrikkelijke gevolgen van de oorlog zullen straks in volle omvang op de bevolking van Kuwayt afkomen die nu nog in juichstemming verkeert De enigen die zich de komende maanden waarschijnlijk in de handen kunnen wrijven nu de strijd in de Golf voor hen in een prachtige overwinning is geëindigd, zijn de Ame rikanen. Algemeen is de verwachting dat de Amerikanen zoveel zelfvertrouwen uit deze zege putten, dat de econo mie een fikse opleving tegemoet zal mogen zien. Op deze pagina een blik op de toekomst van zes landen die bij de Golfoorlog betrokken waren. Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Voor de Amen- kanen is de Golf oorlog verlopen als een film uit Hollywood. Het ging om de strijd van Goed (onder leiding van sheriff George Bush) tegen Kwaad (onder leiding van aartsschurk Saddam Hussein), en de "good guys" wonnen. Zoals dat hoort. Omdat die rolverdeling zo dui delijk lag, was dit een intens po pulaire oorlog. Anders dan bij de laatste grote oorlog die de Ameri kanen voerden, die in Vietnam, was er bij maar heel weinig men sen twijfel over de morele juist heid van deze strijd. Psychologisch is dat belang rijk. Want het Amerikaanse volk vindt nu in overweldigende meer derheid dat het alle recht heeft om zich een tijdje prima te voe len. Niet alleen is de strijd in de Golf in een prachtige overwin ning geëindigd, het was ook een oorlog tegen de beste vijand die men zich kon wensen - de siniste re, wrede bruut Saddam. De stemming in de VS is het best te vergelijken met die na de Tweede Wereldoorlog, ook een oorlog tegen een duidelijke schurk die duidelijk gewonnen werd. Die oorlog zorgde bij de Amerikanen voor zoveel energie en zoveel optimisme, dat zij moei teloos de laatste restjes crisisja ren van zich afschudden. Iets vergelijkbaars zou nu weer kunnen gebeuren. Dat geldt te meer omdat de oorlog tegen Irak de Amerikanen definitief van hun Vietnam-complex heeft afgehol pen. Dat complex - "We kunnen niet eens een oorlog tegen zo'n landje winnen. Wat stellen we nou eigenlijk helemaal voor" - leidde tot een groot verlies aan collectief zelfvertrouwen. De mo raliserende zelftwijfelaar Jimmy Carter was de exponent van dit gevoel. Dat is dus nu weg. Amerika is weer "number one", de Amerika nen mogen weer trots zijn op zichzelf en op hun land. De vraag is natuurlijk hoe lang dat duurt. Het kan heel best dat het nieuwe optimisme op korte termijn goed is voor de economie. Amerika zit nu in een recessie, maar het nieuwe zelfvertrouwen zou zich best eens kunnen uiten in toenemende consumentenbe stedingen, en dus een economi sche opleving. Maar aan de andere kant liggen Amerika's financiële en economi sche problemen veel te diep om door een gewonnen oorlog te wor den opgelost. Amerika heeft, we reldwijd gezien, lang niet meer zo'n sterke positie als direct na de Tweede Wereldoorlog, en dat blijft zo. Eén voorspelling kan nog veilig gemaakt worden: George Bush gaat de presidentsverkiezingen van 1992 dik winnen. Zijn popula- riteitsscores zitten tegen 90 pro cent aan, een populariteit die al leen vergeleken kan worden met die van Harry Truman, vlak na de Duitse capitulatie - KUWAYT - Een vrouw in Kuwayt biedt een Amerikaanse soldaat i ~en de straat op om de troepen te bedanken voor de bevrijding. i als welkom. Heel wat i Kuwayt gingen giste- Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Het Kuwayt van na de oorlog zal een ander land zijn als het Kuwayt van vóór 2 augustus 1990, de dag dat Irak het staatje in vijf uur onder de voet liep. Duizenden, misschien zelfs tienduizenden Kuwayti's zijn de afgelopen maanden omgekomen. Meer nog zijn gewond geraakt, gemarteld en bestolen. Van ieder een zijn de oude zekerheden fun damenteel aangetast. Tal van gebouwen zijn vernie tigd, er is geen elektriciteit en wa ter meer, honderden oliebronnen staan in brand, het strand bij Ku- wayt-Stad ligt vol mijnen, kust en water zijn vervuild door Sad dam's boosaardige besluit de olie kranen open te draaien. De eerste taak zal nu zijn om het land opnieuw op te bouwen, gebouw na gebouw, straat na straat. De Iraakse bunkers zullen worden opgeblazen, de kust zal worden schoongemaakt, de bran dende oliebronnen zullen worden Experts schatten dat de weder opbouw van Kuwayt 45 tot 60 mil jard dollar gaat kosten. Dat geld is er. Voor de Iraakse invasie was de Kuwaytse regering een van de rijkste ter wereld, met 100 miljard dollar aan reserves en tegoeden in het buitenland. Kuwayt zal dus inderdaad snel als een Phoenix kunnen herrij zen, maar niet alle vernielingen kunnen door de oliedollars wor den goedgemaakt. Alle Kuwayti's hebben wel fa milieleden of vrienden verloren in de oorlog, iedereeh heeft z'n ei gen gruwelijke verhaal te vertel len. Die wonden zullen veel lang zamer genezen. Juist doordat zijn volk zo gele den heeft, ontkomt de emir van Kuwayt er niet aan, dat volk nu meer zeggenschap te geven. Hij heeft, zo meldden Amerikaanse kranten vorige maand, het Witte Huis al beloofd meer democratie in te voeren. De staat Kuwayt zal ook, veel meer dan in het verleden, op z'n veiligheid moeten letten. Zelfs al is Irak nu beslissend verslagen, niemand kan met zekerheid zeg gen hoe de situatie over tien jaar zal zijn. Het meest voor de hand liggen de scenario is, dat Irak met de overige Golf-staten een pact sluit. Egypte zou als regionale grote broer kunnen worden zich daarbij aan te sluiten, Ameri ka zal wellicht in de vorm van een permanente vlqot in de Perzische Golf een rol gaan spelen. Ten slotte zullen de Kuwayti's zich ernstig moeten buigen over de vraag hoe het komt dat niet al leen zoveel Irakezen, maar ook Jordaniërs, Palestijnen, Algerij nen, Marokkanen en inwoners uit andere Arabische broederlanden de annexatie van Kuwayt steun den. Het heeft alles te maken met de afgunst van de Arabieren uit de armere landen ten opzichte van het rijke Kuwayt (en trouwens ook de overige Golf-staten). Die afgunst verdwijnt met de afloop van de oorlog niet. De dieper lig gende oorzaak voor zoveel inter- Arabische vijandigheid dus ook niet. Israël wacht confrontatie -I met VS over vredesproces TEL AVIV - De Amerikaanse minister van buitenlandse ken, James Baker, zal volgende week op zijn rondreis door het Midden-Oosten ook Israel be zoeken. Dat laat zien dat de be nauwdheid waarmee de Ameri kanen de afgelopen maanden hun betrekkingen met Israël hebben onderhouden, voorbij is. De oorzaak van de krampach tigheid was de angst dat de Wes- ters-Arabische coalitie in n lijkheden zou kunnen komen door al te veel geestdrift in de Amerikaanse contacten met Is raël. Nu het doek over 'Desert Storm' is gevallen is er niette min voor Israël volop reden tot tevredenheid. Zonder dat het zelf een schot heeft hoeven los sen is de aanvalskracht van een van zijn machtigste vijanden drastisch ingekrompen. Irak heeft in de afgelopen zes weken 39 Scud-raketten tegen Israël gelanceerd, met als direct gevolg twee doden en honder den gewonden. Enkele tiental len mensen vonden de dood door een hartaanval of een ver keerd gebruik van het gasmas ker. De schade in Tel Aviv is aanzienlijk. Tegen zijn gewoon te in heeft Israël daarop niet mi litair gereageerd - of beter ge zegd zijn reactie voor onbepaal de tijd uitgesteld - om de Ameri kanen niet in een moeilijke posi tie te brengen. Het verwacht daarvoor nu financiële en poli tieke beloningen. Bovendien heeft premier Shamir al laten weten dat hij niet onder politie ke druk wenst te worden gezet als Bush en Baker straks gaan proberen de geallieerde over winning om te zetten in een vre desproces. Israël zal waarschijnlijk snel tot de ontdekking komen dat de Amerikanen wat anders tegen de zaak aankijken. President Bush zal, al of niet in bedekte termen, duidelijk maken dat hij de Israëliërs van een sterke vij and heeft verlost, dat hij het Is raëlische leger van nieuw mate rieel heeft voorzien en dat Israël dankzij de Amerikaanse inspan ning vanuit een sterke positie aan vredesonderhandelingen kan beginnen. Nu de vrede nabij is, maakt de Israëlische regering zich op voor een harde confron tatie. V KUWAYT - Een klein meisje in Kuwayt zwaait met de vlag van haar va derland naar Amerikaanse soldaten tijdens een parade in de hoofdstad Ad Bloemendaal TEL AVIV - Koning Hussein van Jordanië heeft niet voor het eerst verkeerd gekozen. In 1967 kostte zijn bemoeienis met de oorlog te gen Israël hem de Westelijke Jor- daanoever en in de afgelopen maanden heeft zijn steun voor Saddam Hussein zijn betrekkin gen met het Westen en de meeste van zijn traditionele Arabische vrienden danig verzuurd. De ko ning zelf zal zeggen dat hij weinig keus had. In 1967 zou neutraliteit hem de vijandschap hebben op geleverd van al zijn Arabische buurlanden. En in de Golfcrisis moest hij wel gemene zaak ma ken met Saddam, om te voorko men dat zijn merendeels Pale stijnse bevolking hem de macht zou ontnemen. Jordanië heeft zich tot het bitte re eind laten gebruiken als Sad dams belangrijkste propagan- Koning Hussein van Jordanië blijft achter met lege handen damachine. Om de frustraties van de laatste dagen in veilige banen te leiden heeft de Jordaanse rege ring. in samenwerking met de media, gekozen voor een zachte 'afkickmethode'. Het met grote teleurstelling ontvangen Iraakse terugtrekkingsvoorstel is door de Jordaanse regering uitgelegd als een bewijs voor de ongekende slimheid van Saddam. Premier Mudar Badran vertelde het ont moedigde parlement dat de Iraakse leider er achter was geko men dat de geallieerden zijn land wilden vernietigen. Op het mo ment waarop Saddam zijn voor stel deed was de terugtrekking volgens hem al voltooid. In pers commentaren is die visie nader toegelicht. "De Moeder van Alle Veldslagen" was niet de strijd om Kuwayt. maar de verdediging van Baghdad. Nu de Amerikanen hebben opgegeven heeft Irak dus eigenlijk de strijd gewonnen. De Jordaanse oppositie was in het verleden geneigd alle ellende van het Tand op rekening te schrij ven van koning Hussein en zijn regime. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog zijn de Amerika nen en de "Amerikaanse Arabie ren" de zondebok. Dat heeft de koning ongekende populariteit bezorgd. Wat de media hun ook vertel len. de Jordaniërs zullen binnen kort begrijpen dat de zondebok ken de strijd hebben gewonnen en dat Saddam de Jordaniërs en de Palestijnen met lege handen heeft laten zitten. Als koning Hus sein zijn land van de ondergang wil redden is hij aangewezen op economische steun van Amerika, de EG en de Golfstaten. Die lan den en organisaties zijn daartoe in principe bereid omdat zij geen be lang hebben bij de val van het Hashemitische vorstenhuis. Te gelijkertijd zal de koning reke ning hebben te houden met de an ti-Westerse en anti-Israëlische sentimenten in zijn volk. In Jor- danies buitenlandse politiek zal dat waarschijnlijk leiden tot een streven naar verzoening met het Westen, Egypte, Syrië en de Golf staten. In eigen land zal Hussein willen proberen die impopulaire koers te compenseren door meer toe te geven aan de moslim-fun damentalistische en Palestijnse verlangens. Van onze correspondent Maurice Wilbrink DEN HAAG - Saddam Hussein is het grootste deel van zijn leger kwijt. De industriële capaciteit van Irak is twintig jaar terugge bombardeerd. Honderdduizen den soldaten lopen psycholo gisch zwaar beschadigd rond, na de vernietigende nederlaag die ze hebben moeten ervaren. De oor logsschuld van het land is enorm en de herstelbetalingen die van Irak zullen worden geëist, zullen de bevolking voor lange tijd dwingen tot grote materiele of fers, nog afgezien van de kosten die men zal moeten maken om het eigen land weer op te bouwen. Voor ieder zittend regime dat met zo'n situatie wordt gecon fronteerd, zou dit het einde bete kenen. Het is echter nog maar de vraag of de schok die het land nu verwerkt, zal leiden tot een ander, gematigder bewind, laat staan tot een democratische bestuurvorm. De oppositie-partijen in Irak heb ben jarenlang ondergronds moe ten opereren en hebben nog niet de kracht en eensgezindheid ge- Ba'ath-partij in Kak houdt haar sleutelrol toond die nodig is de almachtige Ba'ath-partij te bedreigen. De belangrijkste politieke fac tor in Irak is die Ba'ath-partij, sinds 1968 onafgebroken aan de macht en tot nu toe gecontroleerd door Sadda'm Hussein. Als Hus sein het veld moet ruimen, dan is de Ba'ath-partij de enige politieke organisatie die in staat zou kun nen zijn greep te houden op het land. De Ba'ath heeft in de afgelo pen twintig jaar honderdduizen den Irakezen aangetrokken en deze mensen zullen niet geneigd zijn zomaar hun privileges op te geven die ze hebben verdiend door hun loyaliteit aan de partij. Het Iraakse volk moet inmid dels hebben begrepen dat het le ger van Saddam Hussein een his torische nederlaag heeft geleden. De vraag is echter of de zeventien miljoen Irakezen daaruit onmid dellijk de conclusie trekken dat de gehele machtsstructuur in hun land moet veranderen. De Irak- ëzen hebben nog altijd een enor me informatie-achterstand, om dat ze jarenlang zijn geconfron teerd met door de staat gecontro leerde massa-media. De Ba'ath- partij kan daarvan profiteren: als ze haar organisatie overeind weet te houden en er in slaagt de bevol king van de meest elementaire materiële behoeften te voorzien, dan zal er op het politieke vlak voorlopig sprake zijn van weinig fundamentele veranderingen. Het Westen en de anti-Iraakse arabische landen hebben hun ei gen verantwoordelijkheid om te voorkomen dat Irak tot totale chaos vervalt: bij het bepalen van de herstelbetalingen moet wor den voorkomen dat het Iraakse volk in een dodelijke wurggreep wordt genomen, na de ellende die het de afgelopen jaren al over zich heen heeft gekregen. DEN HAAG (GPD) - "We maken deel uit van de wereld en die hele wereld is aan het veranderen". Dat was het diplomatieke ant woord van een Saudische zaken man in Riyad vijf maanden gele den op de vraag of de Golfcrisis en de aanwezigheid van zoveel Amerikanen op den duur van in vloed zou zijn op de conservatie ve levenswijze in zijn land. Nu de Golfoorlog afloopt wordt het de vraag of er zich iets funda menteels zal wijzigen in de Saudi sche samenleving. In Saudi-Ara- bië dicteren de koran en de sharia (islamitische wetgeving) het da gelijks leven. Wie zich er niet aan houdt, riskeert lijfstraf of - ergo - onthoofding. Koning Fahd en zijn familie willen dat graag zo hou den. Evenmin wijken zij geen duimbreed als het gaat om de on dergeschikte rol van de vrouw. Van meet af aan was duidelijk dat de koninklijke Saud-clan zo snel mogelijk de status quo van voor 2 augustus wilde herstellen. Zij vreest de politiek van gesecu lariseerde Arabische 'broeders' en de aandrang van Amerikanen het theocratisch geleide konink rijk te democratiseren. Het is voor de familie Saud een zegen dat Desert Shield' en 'De sert Storm' slechts zeven maan den hebben geduurd en dat de crisis zich niet jaren voortsleept. Het politiek-sociale systeem in het koninkrijk is gebaseerd is op trouw aan de absolute heerser. De meeste Saudi's, de mannen wel te verstaan, kunnen zich goed vin den in de traditionele waarden. Er liggen wel enkele kleine her vormingen in het verschiet. Suc cesrijke zakenlieden en intelli- gentia kunnen niet meer buiten de besluitvorming worden ge houden, Als er al sprake is van op positie, dan richt de kritiek op ko ning Fahd zich op dat punt. Maar aan godsdienstige liberalisering bestaat zelfs bij meer uitgespro ken dissidenten geen behoefte. Tenslotte liggen de heiligste plaatsen voor moslims in Mekka en Medina en dat heeft het land altijd al kwetsbaar gemaakt. Pro gressieve wijzigingen in de puri teinse opvattingen over de islam zouden de Saudische heersers zonder meer in discrediet bren gen. Al was het alleen maar om de vorst van zijn omtreden titel 'be waker van de heilige plaatsen' te beroven. Mogelijk verdwijnt koning Fahd van het politieke toneel. Als de Saudische regering de politie ke stiel van discrete, gematigd- westerse en vooral verzoenende diplomatie weer wil oppakken, dan is Fahd daar niet meer ge schikt voor. Zo het zal lukken de pro-Iraakse Arabische landen weer aan Riyad te binden, dan is de kans daarop alleen aanwezig als er een leider is die niet bij voortduring kan worden verwe ten de Amerikanen in huis te heb ben gehaald. En aangezien de op volging van Fahd een pure fami lieaangelegenheid is waarbij het bedoeine-principe van de consen sus geldt, zal deze coupe d'etat zich bloedeloos, maar vooral ge ruisloos voltrekken. Geestelijk leven vandaag op pag. 23

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2