Martine Bijl: Ik ben heel erg ambitieus' 7^ O KM*: J Van zangeresje tot theatervrouw Extase Makers documentaires bezorgd Al eerder gaf Bart Peeters er blijk van het met kinderen goed te kunnen vinden. Met 'mede-presentatrice' Lotje kon tijdens zijn ei gen show tenminste goed opschieten. (archieffoto) HILVERSUM (GPD) - Neder landse documentaire filmma kers. verenigd in de stichting DI- FA, zijn bezorgd over de plaats van de documentaire binnen het toekomstig tv-bestel. Die zorg ui ten zij in een brief aan het NOS- bestuur. "Bij het streven naar een con currerend programma-aanbod kunnen culturele waarden onder druk komen te staan, en met na me de documentaire film lijkt een bijzondere kwetsbare positie in te nemen", zo schrijven de do cumentaire-makers aan de NOS. Zij dringen er op aan bij de toe komstige zenderindeling reke ning te houden met de belangen van de Nederlandse documentai re. "Er is een levende traditie waarin de films van Ivens en Haanstra blijven inspireren en ook internationaal is er een grote belangstelling voor Nederlandse documentaire films", aldus de briefschrijvers. Zij constateren dat de Neder landse documentaire na een ma gere periode de afgelopen jaren weer een bloeiperiode door maakt. "Er is sprake van een waardevol cultuurgoed dat in staat is een breed publiek aan te spreken en inzicht kan geven in hedendaagse vraagstukken en boeiende ontwikkelingen", al dus de bezorgde documentaire makers. Bart Peeters worcit presentator van kinderen voor kinderen BRUSSEL (GPD) BRT en Vara hebben beslist het pro gramma 'Kinderen voor Kinderen Festival 1991' niet langer door een duo te laten presenteren. In plaats van Jan Douwe Kroeske en de Vlaamse presentatrice Veerle Keuppens wordt Bart Peeters de nieuwe pre sentator. Volgens BRT-producer presentatorsduo pas goed functioneren als je mensen hebt die naadloos op elkaar zijn ingespeeld. Met een ge legenheidsprogramma zoals 'Kinderen voor Kinderen' is dit volgens de BRT-verant- woordelijke geenszins het geval. Dit jaar zal de jury van dit programma bestaan uit de vaste juryleden Mi chel Follet. Karin Bloemen en vier kinderen. Filmnet gaat ongecodeerd uitzenden DEN HAAG (GPD) - Het abonnee-kanaal Filmnet brengt vanaf deze week op vaste tijdstippen ongeco deerd korte film-program ma's die ook de niet-abonnees kunnen bekijken. Deze zoge naamde Open Vensterpro gramma's, bestaande uit re portages. quizzen over film en vooral veel reclame voor het filmkanaal, zijn speciaal be stemd voor Nederland en Vlaanderen. Er is een aantal korte proefprogramma's van ongeveer een half uur door FilmNet geproduceerd die de komende weken op kijkdich- te uren worden uitgezonden. "Het is de bedoeling dat de kijkers op den duur zélf be slissen welke programma's ze het liefste zien in dat uur", al dus een woordvoerder. FilmNet, dat op dit moment ruim 85.000 betalende abon nees heeft, mag sinds decem ber als abonneezender dage lijks een uur ongecodeerd uit zenden. Tot deze week ge beurde dat alleen op de woensdagavonden met het film-magazine FilmBlik, ge presenteerd door Antoinette Beumer en de Belg Michel Follet. FilmNet is druk aan het lobbyen voor de mogelijk heid om minimaal drie uur per dag ongecodeerd uit te kunnen zenden, zodat er ruimte is om een hele speel film te vertonen. "Een speel film uitzenden is toch de beste manier om dit filmkanaal te profileren", aldus de woord voerder. door tot de vrouw die avond aan avond haar publiek amuseert (en verbijstert) met een volwassen theatershow waarin onderwer pen als overspel en de Bolderkar niet worden geschuwd. Ze steekt zelfs een sigaret op! In het openingsnummer 'Bin nen zonder kloppen' steekt ze de draak met de mensen die haar op straat aanspreken als was zij al jarenlang een huisvriendin. Op haar tweeënveertigste is ze on derhand wel mevrouw Bijl. "Het programma heet zo", zegt ze aan de koffie in een restaurant in Breukelen, "omdat ik het zo grappig vond klinken en ook zo leuk vond'staan op het affiche, en dat onderwerpje... Ach, je moet nooit beginnen met iets be langrijks, want ze luisteren toch niet, de eerste vijf minuten". Nee? Wat doen ze dan? "Kijken. En wat zeggen tegen elkaar. Dat is bijna vaste prik, en daar vond ik'dit zo'n aardig on- iEfvoor' Je hebt vanaf het begin het imago gehad van het zoete meisje. In deze show reken je daar mee af? "Ik ben nu tweeënveertig, toen was ik zeventien, dat is een ver schil. Ik had niet het imago, ik was het ook. En ik schaam me er niet voor, het was goed repertoi re voor wat het was. Ik heb het met plezier gedaan, maar ik heb het eigenlijk veel te lang volge houden. Ik moet ook zeggen dat ik allang veranderd was voordat de mensen het een beetje in de gaten kregen, want wat ze niet willen horen, horen ze niet, en dat heeft bij mij echt verdomd lang geduurd. Maar, nu ben ik wel van dat imago af. Het zou een keer tijd worden". Had je in het begin een voor stelling van hoe je carrière zou verlopen? "Nee, heb ik nog niet. Het eni ge wat ik altijd wel bewust ge daan heb, is de zaak een beetje traineren, omdat ik vond, en dat vind ik nog, datje niet te vlug het theater in moet gaan, niet te vlug dingen moet doen waar je mis schien nog niet aan toe bent. Ik heb dat getraineerd omdat er in dit beroep altijd verschrikkelijk hard gedouwd wordt om mensen meteen daar te krijgen waar ze het meeste geld in het laatje brengen. Dat is mij gelukkig be spaard gebleven, maar daar moet je zelf ook erg je best voor doen". "Het effect is dat je dan wel krijgt wat je wilt, maar dat ze je ook erg lastig vinden, en dat is met juist. Of ze zeggen datje niet ambitieus bent. Ik ben juist heel erg ambitieus in mijn vak: ik wil graag dat iedereen wat ik doe hartstikke goed vindt, en ik wil dat ik het zelf goed vind". - Martine Bijl: "Als je een drol elke dag laat zien. dan wordt die ook c Van onze correspondent Frank van Dijl BREUKELEN - 'Mevrouw Bijl' loopt op haar laatste benen. Dat wil zeggen: na een twee jaar du rende toernee langs de Neder landse schouwburgen is het bij na afgelopen met het programma dat zo heet. Martine Bijl zal zich daarna misschien een jaartje af zijdig houden van het theater, maar dat heeft wat haar betreft meer te maken met de vraag: hoe nu verder dan met vermoeidheid of ideeënarmoede. In 'Mevrouw Bijl' komt haar vijfentwintigjarig artiestenjubi leum aan de orde, want zolang telt ze al mee. Ze evolueerde .van een lievig tienerzangeresje tot te levisie-persoonlijkheid en zo Hits Er zijn natuurlijk veel eendags vliegen... "Dat weet je dan als die dag voorbij is... Ja, de ëen is een een dagsvlieg en de ander krijgt de kans niet. Ik geloof echt dat dat zo is, en nu zeker. Toen ik begon was het toch anders: aan alle kanten gesteund, Willem Duys draaide mijn plaatjes..." Ja, die was de directeur van je platenmaatschappij. "Jazeker, maar hij vond het ook echt mooi. Bij mij is er nooit iemand geweest die tegen me zei: 'Op die elpee moet natuurlijk wel een single staan, een hit'. Dat is absoluut nooit gebeurd. Ik had ook nooit hits. Dat was niet mijn wereld, is het nog niet. En nu moet dat". Je moet nu een hit hebben, een videoclip en dan een film? "Laten we eerlijk zijn: als je een drol elke dag laat zien, dan wordt die ook een hit. Als je het er maar inpompt. Dat gebeurt te genwoordig vaak. Er heeft wel eens iemand van een platen maatschappij tegen mij gezegd: 'Als jij een hit wilt, dan zeg je maar welk stuk, en dan moet je naar 'Lost-Vast' en dan moet je dit en je moet dat, en je moet naar Hilversum 3; als je maar alles doet wat wij zeggen, wordt het een hit.' Dat is toch vrij treurig. Heb ik ook maar niet gedaan". Jules Decider. (foto gpdi Leids recensent in de slag met Jules Deelder LEIDEN August Hans den Boef, literatuurrecensent van deze krant en docent aan de Rijksuniversiteit Leiden, zal in het programma 'De keus van Koos' de degens kruisen met auteur Jules Deelder. Het onderwerp: de literatuurkritiek. Het pro gramma zal op dinsdag 5 maart worden uitgezonden op RTL4, om 21.10 uur. Koos Postema heeft ook andere recensenten benaderd om met Deelder in het strijd perk te treden, maar die durfden niet. Den Boef: "Waarom ik ben uitgekozen, ik weet het niet. Maar ik denk dat andere re censenten een beetje bang zijn geweest. Deelder is nogal goed van tongriem ge sneden en het vooruitzicht publiekelijk voor gek te worden gezet heeft die re censenten kennelijk niet erg aangelokt. Ik vind het een aardige man, maar hij her haalt zich de laatste tijd nogal. In zijn proza, althans. Als dichter is hij beter dan als prozaïst". UTRECHT - Musicus Philip Glass, bekend van het monumentale werk 'Achnaton' over de opkomst en het verval van de Egyptisch fa rao Achnaton. komt met zijn, acht personen tellende, ensemble naar Nederland voor twee concerten. De concerten zullen, op 23 en 24 april, worden gegeven in Muziekcentrum Vredenburgin Utrecht. De voorverkoop start a.s. zaterdag op de bekende adressen. (foto "Het bedrijven van seks brengt de gelovige dichter bij God", luidde de eerste regel van een krantestukje, waarboven de kop "Theologen op de bres voor seksueel plezier" prijkte. Het bleek hier niet om een of andere kreet van een ketterse sekte te gaan, maar om de stelling name van een katholieke theologe. Deze Italiaanse moeder van zes kinderen - Maria Catharina Ja- cobelli geheten - gelooft dat de liefdesdaad de mens dichter bij het goddelijke mysterie brengt. De afkeer van seks, die in de moederkerk zo wijdverbreid is, beschouwt zij als een be treurenswaardige zaak. Door eeuwenlang de zondigheid van alle vlees als een geloofsartikel te belijden, ontnam de Kerk het zicht op de diepere samenhang tussen lichamelijke en geestelij ke overgave. Het is even wennen dat een roomse kerkgeleerde met een on berispelijke reputatie zich op deze wijze over het menselijke lustleven heeft uitgelaten. Vele van haar collega's beschouwen dit nog steeds als de dierlijke kant van de homo sapiens. En het opvallende is dat het Vati- caan zich niet vol gramschap van Jacobelli heeft afgewend. Voelt men daar wel iets voor deze wufte vorm van moraal theologie? Wil men de barse blik van de Kerk vervangen door een lonkende oogopslag? Vroeger had de clerus er juist een handje van om afvalligen en ketters van een losbandig le ven te beschuldigen. De heilige oorlog tegen katharen en albi- genzen werd mede gerechtvaar digd met het argument dat zij in wellust zwelgden en het al taar van de ontucht aanbaden. Toen daarna de oorlog aan de ifWf r->J j S j e Oerrit Jan Zwier heksen werd verklaard, die van de prins der duisternis de in structie hadden gekregen om de christelijke maatschappij om ver te werpen, deed wederom het verhaal de ronde dat hun seksuele honger onverzadig baar was. Thuis boeleerden zij met hun huisduivels en op de sabbat gedroegen zij zich als hoeren. Raakte in tijden van verval en ontwrichting ook de heilige kerk besmet met het virus van tuchteloosheid, dan duurde het meestal niet lang of hervormers en zuiveraars beklommen de kansel. Dan kwamen de Borgi a's en huns gelijken ten val, en werd de losse moraal door een strenge vervangen. Afgezanten van de bisschop maakten een inspectiereis langs de paro- ch ies. om te controleren of er tus sen de priester en zijn huishoud-' ster geen laakbare intimiteiten plaatsvonden. In de kloosters werden jonge schoonmaaksters door lelijke oude wijven ver vangen. Toen de Kerk nog nooit van mevrouw Jacobelli had ge hoord, koesterde zij een groot wantrouwen tegen het zwakke geslacht. De centrale ondeug den van de vrouw waren haar ongeloof, eerzucht en zinnelijk heid. De vrouw was het lokaas van de duivel om de man in de hel te slepen. Waarom beschil derde zij haar gezicht en tooide zij zich met sieraden? Teneinde de man met deze lokm iddelen in de afgrond van de seksualiteit te sleuren. Niep voor niets werd in Spreuken 30 vermeld dat de mond van haar baarmoeder al tijd openstond. De duivel was een groot psycholoog en dus was het hem bekend dat hij slechts haar vlees hoefde op te winden om haar geest voor zich te win nen. En was het niet Thomas van Aquino die het mensdom er aan herinnerde dat de erfzonde door middel van de geslachts daad werd doorgegeven? Alleen bij de grote vrouwelij ke mystici drong de erotiek het verheven huis van de goddelijke vervoering binnen. In haar ex tase stelt de mystica haar ziel als een stapel brandhout aan de vuurgloed van haar Schepper bloot. Teresa van Avila smacht te naar Hem, zoals een dorstig hert verlangt naar de water bron. Catharina van Siena, die soms wekenlang vastte op hos ties en haar crucifix net zo lang likte tot die rood zag van het bloed, kon haar sidderende li chaam soms nauwelijks meer in bedwang houden. Van Teresa van Avila bestaat een beroemd beeld, waarbij haar hoofd met halfopen mond achterover hangt en haar melkwitte ogen hemelwaarts zijn gericht. Een hevig orgasme, zouden wij zeg gen, maar zelf wist ze zeker dat ze in de woontent van God" verbleef. Het zou mij niet verbazen als een replica van dat beeld bij mevrouw Jacobelli op de slaap kamer staat. pssr v/OUJPOP.'LBT OP sjOt-UFOF*. PROFESSOR.' Dl EG Hit FT SCHERP GEPRO. TESTEERD TEGEN HBT OP. TRCDEN VAR DE SOVJETS IN DE REPUBLIE KEN DIE ONAF RANKE. L'JK VULLEN WORDEN. TJA ALS NEN BE. GIRT TE TW'JFE- LEN ARN DE eenheidsgedachte.. Jy) "v? K A>ET '5 V $VP£P/CL UNS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26