Robert Long hield eigenlijk niet van Tsjechov Nieuwe vleugel Lakenhal nog niet aan de orde Werk Nico Scheepmaker gebundeld in 'dik boek' 'Lot Forum in handen minister' DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 PAGINA 25 Raadscommissie blij met beleid nieuwe directeur LEIDEN De Leidse politiek is zeer te spreken over het beleid dat de nieuwe directeur van De Laken hal de komende jaren wil voeren, maar houdt voorlopig nog de han- I den vrij als het gaat om de mogelij ke uitbreiding van het museum met I een nieuwe vleugel voor moderne kunst. Eén en ander bleek gister- avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor cultuur. De aanpak die directeur Bolten voor ogen staat, kortgezegd: meer aandacht voor moderne kunst en het aanbrengen van een nieuwe sa menhang tussen heden en verleden, kreeg een zeer positief onthaal van alle raadsleden. De commissieleden hebben nog wel hun twijfels over de financiële haalbaarheid van één en ander, maar daarover zal pas in een latere fase besloten worden. Het Groen Links-raadslid Van Schreven constateerde dat de plan nen van de Lakenhal-directeur uit nodigen om snel een nieuwe vleu gel aan het museum te bouwen maar zij onthield zich, net als ande ren, van een uitspraak daarover. Wethouder Van Dongen (cultuur) onderstreepte dat het college van B en W van mening is dat De Laken hal een belangrijke functie heeft in het aankopen en laten zien van mo derne kunst, maar dat de beslissing over de bouw van een nieuwe vleu gel in een later stadium moet wor den afgewogen tegen de oprichting van een centrum voor beeldende kunst. De wethouder verklaarde voorts dat, gezien de opzet van de muse umdirecteur om de kunst en kunst geschiedenis niet langer als een geï soleerd verschijnsel te beschouwen maar in het licht van sociaal-econo mische achtergronden, het uitgeslo ten is dat het gemeentebestuur nog apart geld zal uittrekken voor een Leids historisch museum. De raadscommissie ging gister avond wel akkoord met de vervan ging van apparatuur voor de tempe ratuur- en vochtigheidsregeling in het museum. Die is sterk verouderd en zou er zelfs toe leiden dat delen van het museum wellicht voor het publiek gesloten moeten worden. Wethouder Van Dongen benadruk te dat vervanging op korte termijn noodzakelijk is omdat anders ook een aantal stukken voor de Rem- brandt-tentoonstelling, eind dit jaar, niet naar Leiden mogen komen ofwel onverzekerbaar zijn. Met de vervanging van de apparatuur is een bedrag gemoeid van 120.000 gulden. Kunstwerk op gevel Lakenhal LEIDEN - Aan de Amsterdamse kunstenaar Fons Haagmans is door het Stedelijk Museum De Lakenhal opdracht verstrekt een schetsont werp te maken voor een lichtkunstwerk. Dit kunstwerk zou moeten komen te hangen boven de ingang van de nieuwbouw van de Laken hal, de zogenaamde Papevleugel. J. Bolten, directeur van De Laken hal: "We hebben Haagmans eerst een schetsopdracht gegeven zodat we iets hebben om over te praten. Het lichtkunstwerk dat wij in ge dachten hebben moet een punt van herkenning gaan worden voor de Lakenhal. Het gebouw ziet er 's avonds nogal donker en somber uit en daar wilden wij wat aan doen. In september is er in ons museum een tentoonstelling van het werk van Haagmans. Zijn lichtkunstwerk zal daar deel van moeten gaan uit maken; de expositie wordt zo bij wijze van spreken aan de buitenkant van het museum voortgezet. Het is de bedoeling dat het kunstwerk er permanent blijft hangen. Ik ben niet bang dat mensen bij het zien van dat licht zullen denken dat er een disco in het museum is gevestigd: het gaat duidelijk niet om reclame, maar om een serieus kunstwerk. We hebben voor Haagmans gekozen omdat hij in zijn werk traditionele beelden en symboliek een synthese laat aangaan met de eigentijdse, moderne kunst. Voor vandalisme hoeven we geen angst te hebben. Het kunstwerk komt zo hoog te hangen dat je er niet bij kan. Musical belicht beroemde toneelschrijver van menselijke kant i ANTWERPEN Wie dezer dagen 'musical' zegt, be doelt eigenlijk 'Les Misé- rables'. Maar in de scha duw van Carré hebben op dit moment de voorberei dingen plaats van een ori ginele Hollandse musical. Volgend seizoen reist 'Tsjechov' door het land, een musical van de inmid dels overleden Dimitri Frenkel Frank en Robert Long met Boudewijn de Groot in de titelrol. Lange tijd vegeteerde 'Tsjechov' als een papieren plant. Goed, er was een Duitse opvoering geweest en de cd met typische Long-luister- liedjes liep als een trein, maar de normale voldoe ning van een eigen Neder landse opvoering bleef aanvankelijk uit. Tot er gernis van componist Long. Een lunch met Robert Long in Ant werpen, een stad die niet zo lelijk is als ze zich vanaf de snelweg laat aanzien. Robert Long kan er niet langer ongestoord rondwandelen. De presentator van het Vlaams-Ne derlandse tv-programma 'Tien voor taal' wordt herkend, gekust en hij moet toch vooral de groeten aan Linda de Mol doen. Tussen de happen croque mon sieur en de slokken décafé door, vertelt Long dat 'Tsjechov' wel de gelijk eerder opgevoerd had kun nen worden. "Maar dan had ik zelf de hoofdrol moeten spelen en dat verdomde ik. Ik was het theater zat, het fokte me op, ik had er absoluut geen trek meer in". Zonder Long's naam op de poster hadden de producenten geen be langstelling. Totdat vorig jaar John van de Rest aan de telefoon hing. Die wilde, juist in de tijd van 'Les Misérables', met een eigen, Neder lands musical-geluid komen. Bo vendien paste 'Tsjechov' mooi in het beleid, want volgend jaar staat er zowaar een vrije produktie van AMSTERDAM (GPD) - Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar/Amsterdam brengt in september onder de titel 'Over alles' een bloemlezing uit het totale oeuvre van de vorig jaar over leden dichter/schrijver/journalist Nico Scheepmaker op de markt. Het boek gaat tegen de 400 pagina's tellen en wordt samengesteld en van een inleiding voorzien door Tim Krabbé. Prijs: ongeveer 40 gulden. Vic van de Reijt, hoofdredacteur van Nijgh en initiatiefnemer van dit 'eerbetoon' aan 'de chroniqueur van het naoorlogse Nederland', zegt: Blaas-kwintet in Leim uiden LEIMUIDEN - De Stichting Cultu- ra Anima verzorgt morgen in de Ne derlands Hervormde Kerk in Lei- muiden een concert van het Rosetti- blaaskwintet. Het kwintet bestaat uit Gerda Kwakkel (fluit), Theo Brul (hobo), Walter Hekster (fagot), Alice Hek ster (fagot) en Ton ten Broeke (hoorn). Zij zijn allen professionele musici die in het dagelijks leven bij verschillende symphonie-orkesten werken. Het Rosetti-kwintet, dat in 1974 werd opgericht, beschikt over een uitgebreid klassiek en eigentijds re pertoire. In het verleden gaf het kwintet niet alleen concerten in Ne derland, maar ook in België, Duits land, Frankrijk en in de Verenigde Staten. 'Het wordt een heel mooi, groot, dik boek met alle journalistieke hoogte punten van Scheepmakers carrière van 1950 tot zijn dood. Maar er zul len ook stukken in komen die hij heeft geschreven in de schoolkrant en tijdens zijn militaire diensttijd (Muurkrant in Harderwijk). En zijn bijdragen aan literaire tijdschriften, sportbladen en zijn gedichten wor den zeker niet over het hoofd ge zien'. Scheepmaker, wiens geschreven nalatenschap wel wordt geschat op 14 miljoen woorden, heeft jarenlang voor de bladen, aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), waaronder ook deze krant, dagelijks een Trijfel-rubriek ge schreven. Eerder werkte hij. voor het Algemeen Handelsblad, De Volkskrant en Vrij Nederland. Van de Reijt: 'Nico heeft gigantisch veel geschreven. Alleen al het selecteren van zijn werk is een enorme klus. We hebben een groepje 'beroeps'-le- zers en vrienden, zoals Karei van het Reve en Yvonne Kroonenberg, moeten vragen een keuze te ma ken'. Achterin het boek zal een bi bliografie worden opgenomen. Scheepmaker die 5 april 1990 overleed was slavist en vertaalde veel Russische literatuur. Zijn werk was zeer veelzijdig. Tot zijn dicht bundels behoren Poëtisch fietsen, De kip van Egypte en Hopper's Hol land. Verder schreef hij o.a. De paus? Daar krijg ik een kind van, Het jonge vadersboek, Eén kolom, Het Zweeds wittebrood en Het Smoezenboek. Scheepmaker recenseerde bok ja ren achtereen televisieprogram- Tsjechov's 'De meeuw' op het pro gramma. Regisseur Eddy Habbema (ex- Haagse Comedie, laatstelijk actief bij Dear Fox' van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen) en hoofdrol speler Boudewijn de Groot waren snel gevonden, maar de laatste za kelijke en organisatorische beslom meringen moeten nog worden afge wikkeld. "Ik weet nog heel goed hoe dat ging toen ik zelf nog optrad. Dan kreeg ik ook van de producent te horen: 'Als jij zóveel muzikanten wilt, kun je niet dat decor nemen, want dan komen we er niet uit'. Zo werjcte het vroeger, zo werkt het nog steeds. Tenzij je de maker van 'Cats' bent. Nou ben ik de achteraf- straatjes wel ontgroeid, maar op een gegeven moment is er ergens geld voor of niet". Long was ooit etaleur, popzanger, cabaretier, schrijver, componist. Daar kan musical dan ook nog wel bij. "Ik behoor tot geen enkele cate gorie. Ik ben niets, behalve wanneer ik iets leuk vind. Dit idee van Dimi tri vond ik leuk. Ik dacht: 'Ver domd, dat heb ik nog nooit gedaan!' Het leuke ervan was dat het nieuwe eisen aan me stelde. Het ging niet over het leed in de wereld of iets wat mij bezighield, het ging niet over mijn eigen angsten en hartstochten. Je bent verplicht te schrijven vanuit de personages. Je moet je in Tsjechov en de figuren om hem heen verdiepen. Zulke dikke pillen heb ik gelezen. Want het is toch een beetje slordig om een schrijver te noemen die pas na Tsjechov leef de". "Eigenlijk hield ik niet zo van Tsjechov. Vrienden zeiden vroeger tegen me: 'Lees Tsjechov'. Dat deed ik dan en ik vond het niet opschie ten! Ik was toen niet rijp voor sfeer, ben ik waarschijnlijk nóg niet. Een bepaalde actie moet er bij mij toch wel inzitten. In zijn algemeenheid Hein van Royen (52) overleden AMSTERDAM (ANP) - In het Prin sengrachtziekenhuis in Amsterdam is gisteren op 52-jarige leeftijd Hein van Royen overleden. Van Royen was artistiek directeur van het Ko ninklijk Concertgebouw Orkest (KCO). Van Royen was sinds 1974 ver bonden aan het KCO, eerst negen jaar als artistiek leider en van 1983 tot en met 1989 als algemeen direc teur. Hij speelde een belangrijke rol bij het opzetten van de samenwerking met de Nederlandse Opera en mede door zijn inzet is het orkest zich meer op de platenmarkt gaan profi leren. In 1988 ontving hij voor zijn activiteiten op dit laatste terrein een Edison. Naast zijn functies bij het Con certgebouworkest bekleedde Hein van Royen talloze bestuursfuncties. Hij was ook lid van de adviescom missie voor de Nederlandse Mu ziekprijs en voorzitter van de Werk groep Balletbegeleiding. heb ik moeite met Russen. 'Anna script is Tsjechov zo vermenselijkt, Karenina' heb ik na 50 bladzijden in dat hij me als persoon is gaan intri- een hoek geflikkerd. Maar in dit geren". Robert Long werd sterk door Di mitri Frenkel Frank gevoed. "Wat hem destijds trof was Tsjechov's ei gen, herhaalde uitspraak: 'Ik schrijf geen tragedies, het zijn blijspelen'. Tsjechov wilde eigenlijk alleen maar aantonen hoe belachelijk de menselijke aard is, zijn lafheid en noem maar op. Wij kennen Tsjechov alleen maar als een wat oudere, bezadigde, knorrige man. Maar zeker toen hij begon was hij de Simon Carmiggelt van zijn tijd. 'De drie zusters' en 'De Kersentuin' staan als zwaarmoedige drama's be kend, maar dat komt doordat die stukken nog altijd volgens de op vattingen van Stanislavsky worden geregisseerd. Ik heb eens een Oost- duitse Tsjechov gezien, als blijspel gebracht: een heel modern stuk. met een lichte toon. Niks 'Anton Paavlovitsj', gewoon: 'Hallo Anton!' Superieur". 'Tsjechov werd altijd verweten dat hij geen politiek standpunt in nam. terwijl de revolutie voor de deur stond. Maar daar heeft hij in zijn brieven hele duidelijke uitspra ken over gedaan. Dimitri heeft die onbekende, menselijke kant van Tsjechov met alle gebreken willen belichten. De hele merkwaardige, soms zeer dramatische verhouding tot zijn zuster die altijd achter zijn kont aanliep en zich voor hem opof ferde Maar ze heeft trouwplannen gehad en daar heeft Tsjechov nau welijks op gereageerd, dus ging het feest niet door". "Tsjechov had moeite met zijn verhouding tot vrouwen. Hij stelde zich schuchter, bijna angstig op. Daar is iets heel leuks van te maken en dat is denk ik ook goed uit de verf gekomen. Natuurlijk is dit geen standaardwerk dat in het jaar 2259 nog gespeeld zal worden, maar dat kan me niets schelen. Voor nu, voor deze tijd is het een hele zinvolle, een hele goede musical". Directeur Het Gelders Orkest: ARNHEM Lang nadenkend, zorgvuldig formulerend geeft hij de antwoorden. En dat is nodig ook, want er liggen gevoelige zaken op tafel. Hans Hierck, directeur van Het Gelders Orkest, buigt zich over de beleidsnota dis gisteren werd gepresenteerd en waarin een vergaande samenwerking met Forum wordt voorgesteld: "Wij zeggen niet wat Forum moet doen, we signaleren uitsluitend de standpunten van de minister en geven aan hoe die naar ons idee ingevuld moeten worden". HGO moet van WVC.uitgroeien tot hèt orkest van oost-Nederland en lanceert in de nota ideeen over de wijze waarop dat gerealiseerd moet worden. Forum zou primair een opera-taak moeten krijgen, terwijl Forum Filharmonisch niet langer tegelijkertijd met de opera-produkties concerten zou mogen geven. Aldus, zou ruimte in Overijssel ontstaan voor HGO. De eerste reactie van Forum-directeur Peter Westhoud op het voorstel - samenwerken oké. maar niet inkrimpen - noemt Hans Hierck acceptabel: "Die reactie kan ik me levendig voorstellen. Maar wij praten in ons stuk nergens over de grootte van Forum Filharmonisch, daar staan wij verder buiten. Die beslissing is aan de Raad voor de Kunst, het ministerie en de politiek. Het probleem in die situatie is wel dat Forum momenteel een moeilijke fase doormaakt. Denk maar aan het saneringsplan en de commissie die de financiële situatie moest onderzoeken. Het is aan de minister om die ontwikkelingen al dan niet mee te laten spelen in een eventuele beslissing over de orkestbezetting". Nadrukkelijk ontkent Hierck via zijn lidmaatschap van de werkgroep opera (een adviesorgaan van de overheid dat binnenkort een nota presenteert over het Nederlands opera-bestel) de weg geëffend heeft voor realisering van de HGO-plannen: "Met de adviezen over Forum heb ik niets te maken gehad. Ik heb in die functie geen gesprekken gevoerd met Forum en ook de vergaderingen over deze kwestie niet meegemaakt". Kleine zalen Wat de HGO-directeur wel weet, is dat de ontwikkelingen in de toekomst ten koste zullen gaan van de kleinere en slecht klinkende zalen, die nu nog tot de vaste speelpodia behoren. Voorbeelden: Doetinchem, Ede, Apeldoorn en Amersfoort, "öf de samenwerking met Forum gaat te veel tijd kosten, öf de spreidingssubsidie van de provincie Gelderland wordt verlaagd, al is de laatste versie van de provinciale cultuurnota daarover wat minder stellig dan eerder het geval was. Maar ik acht de kans groot dat HGO en Forum Filharmonisch straks samen alleen de grote centra (Arnhem. Nijmegen. Enschede, wellicht Zwolle) van symfonische muziek gaan voorzien, terwijl de kleinere zalen worden afgestoten". "Ik til daar overigens niet zo heel zwaar aan. Niet alleen door mij, maar ook in de hele kunstwereld wordt momenteel minder belang gehecht aan de hele spreidjngsgedachte dan voorheen. Vroeger moesten we alles bij de mensen tot de stoep brengen, maar de stoepen zijn steeds groter geworden. Als je mensen in De Bijlmer dwingt naar het Congresgebouw te gaan, waarom kan iemand uit Ede dan niet naar Arnhem komen? De praktijk wijst het ook uit. Met de komst van de nieuwe snelweg Apeldoorn-Arnhem is het bezoek in de slecht klinkende zaal van Apeldoorn gezakt, en krijgen we steeds meer abonnementaanvragen uit die omgeving voor series in Arnhem". AMSTERDAM - Herman Brood aan het werk op de Amsterdamse Spiegelgracht bij de opening tian e galerie. Geïnspireerd door het naderende einde van de Golfoorlog maakte hij snel het ruim 27 meter l vol Kunstwerken als markering van Rembrandtroute LEIDEN De gemeente Leiden heeft kunstenaar Ab van Hanegem gevraagd een model van inzicht te maken voor een eigentijdse marke ring met kunstwerken van de Rem- brandt-wandelroute. Ter gelegen heid van het Rembrandtjaar zouden deze kunstwerken, waarin op speel se wijze wordt ingegaan op Rem- brandts betekenis voor de schilder kunst, moeten worden geplaatst op plekken in Leiden die belangrijk zijn geweest voor de schilder. Van Hanegem is een jonge, veel belovende kunstenaar, wiens werk dit jaar op een belangrijke tentoon stelling in Sao Paulo te zien zal zijn. Daarnaast zal hij in het Van Abbe Museum in Eindhoven exposeren. J Bolten, directeur van De Laken hal noemt zijn werk "verrassend". "Van Hanegem is een kunstenaar die heden, verleden en toekomst op vernuftige wijze weet samen te bal len in zijn werk. Zijn werk ziet er op het eerste oog een beetje reclame achtig uit, terwijl het heel duidelijk geen reclame is. Hij is nu bezig een ontwerp te maken voor de marke ring van de Rembrandt-wandelrou- te. Zijn kunstwerken zouden langs die route moeten komen, in licht bakken. Het is van groot belang dat die bakken er anders uitzien dan de zogenaamde Mupi's. Van Hanegem, nogmaals, maakt geen reclame maar wil met zijn kunstwerken een nieuw en verfrissend licht werpen op leven en werk van Rembrandt. Of een en ander kan worden gereali seerd zal afhangen van de kosten die het project met zich meebrengt en van praktische omstandighe- Leidse architect prijswinnaar in ontwerp weds trij d LEIDEN De Leidse architect Ro nald Knappers heeft de tweede prijs gewonnen in een ontwerpwed strijd. uitgeschreven door de Ne derlandse Glasbond voor haar nieuw te bouwen kantoor in Woerden. Het bedrijfspand moet. in de ogen van de bond, qua vormge ving en materiaaltoepassing een re presentatieve uitstraling hebben voor de glasbranche in Nederland. Volgens de jury is het plan van Leidenaar Knappers een welhaast industrieel ontwerp met een buiten gewoon grote architectonische kwaliteit. Het gebouw is schitte rend gesitueerd, maar de jury twij felt of het gebouw zou worden erva ren als een exponent van de glas- branche in Nederland. Aan de twee de prijs is een geldbedrag verbon den van 7500 gulden. De eerste prijs ging naar de Delft- se architect Jan Pesman. Hij ont vangt een geldbedrag van 10.000 gulden, alsmede de Glas Award 1991. Bovendien zal Pesman het project in Woerden mogen realise- Anton Kersjes verlaat podiiim AMSTERDAM (GPD) - De diri gent Anton Kersjes (68), die meer dan dertig jaar dirigent was van het Amsterdams Philharmonisch Or kest, neemt binnenkort met een reeks van vyf concerten afscheid van het concertpodium. Kersjes wist als dirigent van het A.Ph.O. (dat in het Nederlands Philharmo nisch Orkest is opgegaan), een groot nieuw publiek voor de klassieke muziek te winnen. Onder zyn vak kundige leiding - Kersjes staat als een goed orkestpedagoog bekend - wist het Amsterdams Philharmo nisch Orkest zich, als tweede orkest van de hoofdstad, vele jaren lang staande te houden naast het Con certgebouworkest. Anton Kersjes vervulde ver voor en na het beëindigen in 1983 van het chef-dirigentschap by A.Ph. vele gastdirecties in binnen- en buiten land, o.a. by de Leningrad Philhar- moniker. De dirigent zal voor het laatst diri geren in Amsterdam (5, fi. 12 maart) en Utrecht (8, 11 maart) Het Neder lands Philharmonisch Orkest speelt dan onder zijn leiding werken van Wagenaar (ouverture Amphitnon), Bruch (eerste vioolconcert, met Emmy Verhey, viool) en Franck (symfonie in d). Noordwijkers dansen in Congresgebouw NOORDWIJK - De leerlingen van de Noordwykse Balletstudio ver zorgen op zaterdag 2 en zondag 3 maart voorstellingen in het Con gresgebouw in Den Haag Het programma bestaat uit 15 los se stukken voor de pauze; daarna wordt een sprookje uitgebeeld met daarin onder andere een heksen dans. een waterleliedans en een vlinderdans. De voorstelling op zaterdag be gint om 19.30 uur en die op zondag om 14.00 uur. Lezing Tom Hyatt in 'Webster University' LEIDEN (ANP) - In de Webster University. Boommarkt 1 te Lei den, houdt de Amerikaanse schrij ver Tom Hyatt (43) morgen een le zing Hij zal enkele verhalen uit zyn recente boek ..Glass Faces" voorle zen dat sterk in de belangstelling staat. De lezing duurt van 15.30 tot 17.00 uur. waarna de schrijver in discussie treedt met het publiek.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25