Grote rol van ouders in geloofskeuze jeugd T Peugeot 309 GT116: wolf in schaapskleren AUTO LEITHON Seat Terra met dieselmotor in trek Bellcar 'Taboe op oorlog nu doorbroken' Bestelauto voor stadswerk Onderzoek naar godsdienstige opvoeding DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 Peugeot heeft het voor elkaar ge kregen. Met de 309 GTI16 is echt de spreekwoordelijke 'wolf in schaaps kleren' op de weg gebracht. Afge zien van een bescheiden vleugel- spoilertje op de achterklep en een set mistlampen en verstralers in de modaal ogende luchtgeleider onder de voorbumper is aan de wagen niets sportiefs te ontdekken. Het wekt dan ook de nodige verbazing, als blijkt dat dit vehikel in 7.8 secon den van nul naar honderd kilometer per uur sprint en voor een topsnel heid van 220 km/uur te boek staat. Dan wordt opeens de uit de kluiten gewassen prijs van meer dan 45 mil le wat duidelijker, maar wordt daar mee niet minder hoog. Het zit bij de 309 GTI 16 allemaal onder de bezadigd ogende carrosse rie. Peugeot heeft nog wat sportieve glamour willen toevoegen door fraaie magnesium velgen te monte ren met brede laagprofiel banden 'an de maat 195/55, maar het doet allemaal wat schaapachtig aan. On der de kap ligt echter de wolf op de loer in de vorm van de 160 pk sterke 1.9 liter motor, bekend van de Peu geot 405 MI 16. Deze machine, met twee boven liggende nokkenassen en vier klep pen per cilinder, maakt van de bijna tweehonderd kilo lichtere 309 een scheurijzer. In een ralley zou met de wagen geen modderfiguur worden geslagen. Met 160 pk kom je nog wat te kort, maar dramatisch ach terop raken hoeft er niet bij te zijn. Eigenlijk is de motor te zwaar voor het koetswerk. Het rammelt en het trilt allemaal, als even snel met het gaspedaal wordt gespeeld. Vooral de acceleratie spreekt boek delen, zo soepel als dat gaat. Vanaf 2000 toeren/min. trekt de motor al fors. In één vloeiende lijn met een progressief toenemende trekkracht gaat dat door tot pakweg 6000 toe ren/min. Er resteren dan nog dui zend toeren tot de rode zone, maar de stijgende lijn is er dan wel uit. In de eerste twee versnellingen moet beslist met doorslaande voorwielen rekening worden gehouden. Het stuur vertaalt de asfaltcondi- tie goed richting bestuurder. De standaard bekrachting is daarbij niet tot last, want die houdt al snel bij het winnen van snelheid op met assistentie. De schijfremmen, zowel op voor- als achterwielen, zorgen voor prima vertraging. Het was op de testwagen alleen storend, dat die schurende geluiden lieten horen, na een nachtje in de vochtige buiten lucht. Dat is wellicht te wijten aan wat oxidatiesporen op de hardsta- len schijven. Imago Het interieur past*helemaal bij het 'wolf in schaapskleren'-imago. Echt sportieve accenten ontbreken. Er zijn wat metertjes extra, bijvoor beeld een toerenteller en een olie- drukmeter, maar verder niet al te veel tierelantijnen. In feite is het zelfde dashboard ingebouwd als in alle andere 309's. De armsteunen in de portieren zijn wat klein uitgeval len. De bediening van de elektri sche ramen zit vooraan op de por tiervakken en dat is eigenlijk te laag om er gemakkelijk bij te kunnen. Wel handig zijn de twee schuif- knoppen tussen de voorstoelen voor het op een kier open zetten van de achterruiten. Dan hoef je niet eerst achter in de wagen te kruipen om dat met een zwaar omklap-he- veltje te doen, zoals op veel auto's nog te vinden is. Lastig is weer, dat de elleboog bij het schakelen snel de dikke lendensteun van de voor- ADVERTENTIE Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. TALBOT Maredijk 175, 2315 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor stoelen raakt. De pook staat eigen lijk wat te ver naar achteren. De vijf- bak schakelt redelijk. De koppeling is van het agressieve soort. Het aan spreekpunt is erg kort. De ruimte in de geteste 309 GTI 16 is voor lange mensen te krap. Vooral voorin zouden die al snel met het hoofd tegen het dak zitten. Dat kwam door het als extra ge plaatste glazen schuifdak. Dat nam wat centimeters weg. Achterin is het in de drie-deurs koets eigenlijk alleen voor kinderen goed toeven. Volwassenen zitten daar èn met hun hoofd èn met hun knieen in de problemen. De kofferbak is met 397 liter inhoud gemiddeld in deze klas se. Prettige bijkomstigheid is de in twee delen neerklapbare achter bank. Lawaai De 309 GTI 16 mag technisch fraai heten en biedt hoge prestaties. De wagen kan de strijd in dat opzicht aan met toonaangevende GTI's van andere merken. De Peugeot verliest het echter op het punt geluid. Er is iets te veel lawaai en dat past niet in een prijsklasse van boven de veertig mille. Daarbij heeft deze GTI van Peugeot het non-sportieve imago van de koets tegen, alhoewel dat voor sommigen juist de charme is. Die willen juist zo'n wolf in schaapskleren, zoals de rijkspolitie Assen. Bij de importeur was van die zijde erg veel interesse getoond in de 309 Door oud uiterlijk steelt de Peugeot 309 GTI-16 niet bepaald de show. Op de achterklep bevindt zich een beschei den vleugelspoilertje. GTI 16 om er snelheidsovertreders raties mogelijk maakt. Terugscha- mee te lijf te gaan. Juist voor die kelen is immers nauwelijks nodig, doeleinden scoort een niet al te op- zelfs niet in vijf, zo bleek tijdens de vallend snelle wagen. Daarbij komt, test. dat de soepele karakteristiek van de Technische gegevens: motor vier- 1.9 liter bijzonder snelle inhaalope- cilinder, cyl. inhoud 1905 cc, vermo- 45.325. (foto GPD) gen 116 kW (160 pk), max. koppel 177 Nm bij 5000 toeren/min., ver snellingen vijf, topsnelheid 220 km/uur, acceleratie 0-100 km/uur in 7.8 sec., verbruik 1 9.8, prijs Schijn Het interieur van de wagen mag met het helblauwe tapijt en de met luxe stof beklede stoelen erg comforta bel ogen, het is echter schijn. Wie aangenaam en rustig vervoer zoekt, moet beslist niet deze Peugeot aan schaffen. De 1.9 liter motor produ ceert een flinke roffel en die is goed te horen. Vooral met het stijgen van het toerental neemt het geluid forse proporties aan. Vanaf 140 km/uur op de snelweg is spreken al niet meer mogelijk zonder stemverhef fing. De liefhebber van een sport wagen zal echter dat gesnerp in de uitlaat waarderen. Ook windgeruis speelt een rol. Met de bandengeluiden valt het wel mee. Verder is de schokdemping bijna spijkerhard. Werkelijk elk ri cheltje op het asfalt wordt doorge geven. Daardoor ontstaat een goed gevoel met het wegdek en is over-, hellen in bochten absoluut uitgeslo ten. Op een skelter-achtige manier kunnen die derhalve met hoge snel heid worden genomen. Seat heeft met de Terra vier jaar ge leden een aantrekkelijk compact bestelautootje voor het stadswerk op de markt gebracht. Dat de intro ductie vorig jaar van een dieselver sie goed gezien is blijkt uit de verde ling in dit gamma. Twee derde kiest voor de 1,3 diesel van 45 pk en dat heeft voor een stijging van 10 pro cent van het verwachte verkoop aantal geleid. De auto, die op basis van de Seat Marbella (kopie van de Fiat Panda) door de Spaanse autofabrikant in het programma is opgenomen heeft vorig jaar 825 klanten aangetrok ken. Om het aandeel nog verder te laten stijgen komt er nu een zwaar dere dieselmotor van 1.4 ltr die met 48 pk iets meer vermogen levert. De auto die ook in de benzineversie nogal luidruchtig is, moet nu als Terra 1.4 D door een lager toerental voor het bereiken van voldoende koppel een stuk stiller zijn. De 134 cm hoge laadruimte valt ruimschoots binnen de limiet die de wet stelt aan auto's op grijs kente ken. Vandaar dat hij naast een dich te uitvoering ook met extra zijruiten geleverd kan worden. Standaard beschikt de Terra over achterruit- verwarming in de twee draaideu ren, twee rolgordels, een kunststof ADVERTENTIE Off. Seat dealer voor Leiden, Kust e.o. Seat heeft met de Terra in de dieseluitvoering een aantrekkelijke stadsbesteller. Leiden Haarlemmerweg 49a tel. 071-214011 Katwijk Blokmakerstraat 4 tel. 01718-27811 bagagerek boven de cabine, verlich ting en een rubber mat in de laad ruimte. De afmetingen van die laad ruimte zijn 165 x 124 x 134 cm. De laadvloer zit 60 cm van het straatni veau en omdat het reservewiel on der de motorkap zit is de volledige laadruimte te benutten. Er kan maximaal bijna een halve ton gela den worden in de Seat Terra. De ge sloten versie kost 13.595 en voor 400.- worden de extra zijruiten ge monteerd. AUTO-ALLERLEI AUDI heeft internationaal gezien redelijk-gedraaid. Met hier en daar een terugval en stabilisatie, zijn er op belangrijke markten toch ook verkoopstijgingen te noteren. In ei gen land ongeveer 9 procent meer. in Japan 11 procent stijging en in Nederland 2,5 procent vergeleken met '89. Ondanks een investering van f 1,2 miljard, grotendeels voor de nieuwe Audi 100, bleef de omzet vrijwel gelijk. GEESTELIJK LEVEN IKV en Pax Chiisti bezorgd DEN HAAG (ANP) - Het taboe op oorlogen is doorbroken door de "chirurgisch schone" Golf oorlog. Vredesbewegingen moeten zich nu bezig gaan hou den met de vraag of oorlogen die met een dergelijke precisie gevoerd kunnen worden, een le gitiem middel zijn. Dit zegt de rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi in een eerste reactie op de beëindiging van de Golfoorlog. Secretaris J. Gruiters: "Natuurlijk zijn we verheugd dat de oorlog voorbij is. Het succes van de oorlog moet echter niet alleen militair, maar ook politiek en moreel beoor deeld worden. We moeten ons niet alleen bezighouden met de slachtof fers, maar we moeten ook streven naar gerechtigheid en vrede in het hele Midden-Oosten. Tussen Irak en Kuwayt, maar ook voor het Pale stijnse volk en de Koerden". De vredesbeweging wil dan ook doorgaan op de ingeslagen weg van dialoog met alle betrokkenen in de regio, ook al beseft ze dat dat grote spanningen kan oproepen. Grui ters: "Het is voor ons nog een open yraag, wie het Palestijnse volk bij Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Oude- ga (W) U. Tjalhnggii kand Groningen, toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J Bellewinkel. J. Kat tenburgerstraat 388. 1018 JP Amster dam. tel. 020-275532. M. J. de Berg. ds. W. A. Brakelstraat 4.8759 LS Exmorra. tel. 05157-3334: mw. G. Houtman-Heb- lmga. Bleucekveldlaan 49. 1980 Tervu ren (België), tel. 02-7677088. mw. E. van Iperen. Korreweg 150. 9715 AK Groningen, tel. 050-776585. Gereeformcerde Kerken: beroepen te Steenwijk drs. J. Kooistra Friesche- palen-Siegerswoude. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Meppel J. J. Dronkers Nijkerk. de gesprekken moet vertegenwoor digen. Arafat is zwaar politiek be schadigd, maar zijn er alternatie ven? De Palestijnen zullen hiervoor eerst zelf een oplossing moeten vin den, al denk ik dat ze de PLO nog steeds zien als hun vertegenwoordi ger". IKV-secretaris Mient-Jan Faber is blij dat er een einde aan de Golf- oorlog is gekomen, maar "houdt zijn hart vast" voor wat er nu zal worden geopenbaard over de gevol gen van de bombardementen op Irak. Hij hoopt dat de landen van de coalitie zich de tijd gunnen zich te bezinnen op wat ze hebben aange richt. Faber zegt "diep bezorgd" te zijn over de weg die de internationale gemeenschap in het Golfconflict is ingeslagen. Hij vreest dat landen na "het grote succes" van de oorlog te gen Irak sneller geneigd zullen zijn conflicten met geweld op te lossen. Over wat er nu moet gebeuren, wil hij zich niet uitlaten. "Niets is gemakkelijker dan om aan anderen advies te geven". Hij hoopt dat de media de wederopbouw van Irak en Kuwayt met even grote aandacht zullen volgen als ze de oorlog heb ben gevolgd, maar vreest dat bin nen de kortste tijd de aandacht ver slapt. Faber woont volgende maand in Turkije een internationale bijeen komst bij, waar Arabieren, Turken. Palestijnen, joden en bewoners van landen aan de Middellandse Zee de toekomst van het Midden-Oosten zullen bespreken. Het is nog onbekend of de de monstratie tegen de Golfoorlog za terdag in Utrecht doorgaat, maar Faber zal er in elk geval niet heen gaan. "De demonstratie heeft elke betekenis verloren, zij kan niets an ders meer zijn dan een anti-Ameri kaans protest". NIJMEGEN (ANP) De godsdienstige betrokkenheid van Dogma's jongeren wordt bevorderd, wanneer ouders zelf betrokken jongsma. zelf moeder van vier kin- zijn bij de dienst aan God en wanneer zij in de godsdiensti- deren, beveelt ouders dan ook aan, ge opvoeding een democratische stijl hanteren. Billy Graham gaf Bush geen zegen' over Golfoorlog LEIDEN Billy Graham heeft president Bush geen enkel ad vies, dus ook geen 'zegen', over de Golfoorlog gegeven, zo bericht het evangelisch persbureau Idea. Woordvoerder Larry Ross van de Graham Organisatie heeft kranteberichten tegensproken. dat de 71-jarige evangelist kort voor het uitbreken van de oorlog de president gezegd zou hebben dat een oorlog "de minste van twee kwaden" was. Theologen uit Duitsland hadden in reactie hier op Graham een brief geschreven met het verzoek dit advies te her roepen. Volgens Grahams woordvoer der was het bezoek aan Bush, dat een etmaal duurde, "van vriend schappelijke aard". De woord voerder wees erop dat Graham al sinds de regering van Harry Truman in 1945 dergelijke ban den heeft gehad met alle Ameri kaanse presidenten. Hij zou daar bij echter nooit politieke onder werpen aangesneden hebben, maar zich wel altijd als pleitbezor ger van de vrede hebben opge worpen. Ross bevestigde dat Graham een brief had ontvangen van bis schop Gottfried Forck van Ber- lijn-Brandenburg, met het ver zoek er bij de president op aan te dringen "het bloedvergieten di rect te beeindigen en diplomatie ke stappen te ondernemen voor een allesomvattende vredescon ferentie in het Midden-Oosten". Tot deze conclusie komt P.E. Door het aanbieden van een bij- Jongsma-Tieleman in haar proef- det.jdse ideologie en van identifica- schrift 'Geloven; gewoonte of keu- tiefiguren, het tonen van waarde ze. Een onderzoek naar het effect ring voor de eigen identiteit van jon- van godsdienstige opvoeding onder Keren en het overleveren van riten gereformeerde jongeren', waarop ze ^an "e kei"K de ontwikkeling van de op 11 maart in Nijmegen hoopt te identiteit van jongeren bevor- promoveren. Jongsma heeft onder deren. Als derde acht Enkson vrien- 369 gereformeerde jongeren in de den belangrijk voor een gezonde stad Groningen onderzoek verricht, ontwikkeling van het eigen ik. De promovenda komt tot de con- Jongsma heeft in haar onderzoek clusie, dat het belangrijk is dat jon- een Pos'hef verband gevonden tus- geren zelf een bewuste keuze ma- se" een doorleefde en onconyentio- ken voor het geloof. Een door ou- "ele godsdienstigheid by ouders en ders opgelegde of van anderen over- kerkelijke betrokkenheid bij hun genomen keuze leidt vaak tot een kinderen. Ouders die veel over verminderde betrokkenheid bij het godsdienst lezen en hun kinderen geloof. By het nemen van een be- democratisch opvoeden, ze bijvoor- slissing voor of tegen het geloof blij- beeld niet dwingen naar de kerk te ken ouders, vrienden en de kerk wel ?fan_' vorid^ren^^a5rTn<eeL fc een belangrijke rol te spelen. Riten In haar proefschrift gaat Jongsma vooral in op de vraag, hoe ouders kunnen bijdragen aan een geloofs overdracht die gekenmerkt wordt door commitment (betrokkenheid) en crises (fasen waarin antwoorden op levensvragen worden gezocht). te laten zien dat godsdienst belang rijk is in hun eigen leven. Ouders moeten leren hun geloof een eigen vorm te geven, hun geloofskeuzes in eigen woorden te motiveren. In alledaagse taal moeten ouders hun geloof aan hun kinderen verklaren. Ze erkent dat dat moeilyk zal zyn voor veel ouders, die bang zijn om van het 'spoor der vaderen' af te wij ken. De mede-kerkleden kunnen daarbij een grote steun zijn. Volgens het onderzoek nemen ge reformeerde jongeren een midden positie in tussen jongeren uit ande re kerken. In meer gesloten kerkge meenschappen als de Gereformeer de Bond in de Nederlands Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) vinden dog ma's meer geloof by jongeren. Maar in deze groeperingen is een vry gro te ongeïnteresseerdheid ten opzich te van de kerk op te merken. Vanuit de ontwikkelingspsycho logische theorie van Enkson zoekt Jongsma een antwoord op de vraag hoe betrokkenheid met de gods dienst tot stand komt. Enkson kent aan drie instanties grote invloed toe op de ontwikkeling van de identi teit en daarmee van een gods dienstige betrokkenheid. Ouders moeten zelf godsdienstig zyn op een manier die jongeren tot navol ging uitnodigt, en jongeren moeten respect voor en bevestiging van hun eigen identiteit kunnen ervaren van de kant van hun ouders. Carey veroorzaakt opschudding LONDEN (ANP) Nog voor zijn officiële installatie tot aartsbis schop van Canterbury heeft Ge orge Carey gezorgd voor flinke opschudding in de Anglicaanse kerk. Hij bestempelt de mening dat alleen mannen de eucharistie kunnen leiden als "een zeer ern stige ketterij". In een interview, dat volgende maand verschijnt in Reader's Di gest. zegt Carey dat "de gevolgen van die opvatting verwoestend en destructief zyn, omdat vrouwen zich daardoor helemaal buitenge sloten voelen. Jezus had ook vrouwen onder Zijn volgelingen, zy waren zeer by Zyn dienst be trokken en waren getuige van Zyn opstanding. 'Er is man noch \touw. in Christus zyn wij allen Mn', Mi Paulus", aldus Carey in het interview. Zyn uitspraken hebben boze reacties opgeroepen. De grootste katholieke vleugel binnen de an glicaanse kerk, de Church Union, reageerde met "verbazing en ont zetting". Een woordvoerder de kerk zei, dat de geciteerde opmer kingen geen volledig verslag ga ven van wat Carey heeft gezegd en van wat hy denkt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23