LEIDSCH DAGBLAD GOLFOORLOG IS VOORBIJ Mogelijk 100.000 doden en gewonden in Iraaks leger mm Wereld opgelucht na bestand Motor huren? \mlhuizen B3i MultiRent BWieHülsta kent voelt zich Philips hoopvol gestemd na verlies van 4,2 miljard H I SWA 91 Nederlandse diplomaat in Tunesië vermoord DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39485 Prijs fl. 1.45 WASHINGTON (GPD.AP/Rtr) - jaudische topmilitairen schatten lat aan Iraakse zijde 85.000 tot I00.000 militairen zijn gedood of ge- vond sinds het begin van de Golf- >orlog op 17 januari. De meeste ilachtoffers vielen bij de zeer zware jombardementen die voorafgingen ian het grondoffensief. Tijdens het grondoffensief zijn, foor zover nu bekend, 28 Amerika- len gedood en 90 gewond. In totaal lijn tijdens de zes weken durende golfoorlog 79 Amerikanen gesneu veld, onder wie 28 tijdens de Scud- ianval van maandag op een Ameri kaanse legerbasis in Saudi-Arabië. De Britten verloren in totaal 15 sol- (aten, van wie er 9 gisteren werden jedood toen ze per abuis werden iangevallen door een Amerikaans gevechtsvliegtuig. De Fransen ver- pren 2 militairen. De grondgevechten werden van ochtend vroeg beëindigd, nadat Amerikaanse en Britse eenheden 700 Iraakse tanks bij de Iraakse ha venstad Basra hadden vernietigd Er ontstond een gevecht met de laatste divisies van de Republikein se Garde, de elite-eenheid van Sad dam Hussein. De ongelijke strijd werd in enkele uren in het voordeel van de geallieerden beslecht. Acht uur eerder had de bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten, de Amerikaanse generaal Schwarz kopf, gezegd dat ruim 3000 van de 4200 Iraakse tanks waren vernie tigd. Amerikaanse legerbronnen in Ryad meldden vanochtend dat in het zuiden van Irak niet meer dan 10.000 tot 20.000 gevechtsklare manschappen over waren en meer dan 40 van de 42 Iraakse legerdivi sies zijn vernietigd. Irak ging de oorlog in met zo'n 620.000 man schappen in de oorlogszone. De ge allieerden laten deze restanten toe in noordelijke richting te trekken zolang ze onderweg niet aanvallen. Ook de bombardementsvluchten in Gisteren waren ruim 500.000 Iraakse militairen in Kuwayt volle dig omsingeld. Meer dan 80.000 Irakezen waren inmiddels krijgsge vangen gemaakt. De ontsnappings routes naar het noorden waren afge sloten door Amerikaanse parachu tisten, die bij de Iraakse steden Nas- siriya en Basrah waren gedropt. In het westen van Kuwayt waren de vluchtwegen geblokkeerd door Britse en Franse troepen. De hoofd stad van Kuwayt en het vliegveld waren toen al in handen van de geal lieerde strijdkrachten. Ook waren op dat moment al 29 van alle 42 Iraakse divisies in Kuwayt en het zuiden van Irak, in totaal zo'n 350.000 manschappen, uitgescha keld. VREDE IN, DE GOLF? «R A Pagina 2: De toekomst van de landen in het Midden-Oosten Pagina 7 Opperbevelhebber gealli eerden: we hadden Irak onder de voet kunnen lopen Generaal Schwarzkopf: lis ten brachten succes in grondof fensief Landen keren terug in am bassades Kuwayt Toespraak Bush: overwin ning voor alle coalitiepartners Primakov over eerder ge sprek met Hussein Saddam was keihard en oorlogszuchtig Doorgaan met oorlog was zinloos Pagina 9 Vredesmacht VN wellicht met Nederland en Iran Grote rol leger VS bij weder opbouw Kuwayt Oorlog chronologisch Veldhospitaal wacht op werk in Kuwayt PvdA: 200 opzeggingen we gens Golfstandpunt Kurden Irak moet Ara- bisch/Kurdische federatie wor den 'Dagelijks mogelijk 200.000 ton olie verbrand' WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AP/Rtr) - De oorlog in de Golf is ten einde. De ge allieerde troepen stopten vanochtend om 6 uur de vijandelijkheden nadat president Bush drie uur eerder bevel had gegeven tot een staakt-het-vuren. Een Iraakse militai re woordvoerder liet vanmorgen voor Radio Baghdad weten dat president Saddam Hussein zijn troepen ook heeft opgedragen de strijd te staken. Irak aanvaardde van nacht onvoorwaardelijk alle VN-resoluties. De Veiligheidsraad bespreekt de afloop vandaag in besloten zitting. Dolblije Kuwaytse vrouwen en kinderen zwaaien met de nationale vlag als Saudische legervoertuigen de hoofd stad binnentrekken. Op vele plaatsen werd het geallieerde bevrijdingsleger uitbundig verwelkomd. (toto f.pai MOSKOU/DEN HAAG/JERUZA LEM (AP/ANP/GPD/RTR) - In de hele wereld is blij en opgelucht ge- teageerd op de wapenstilstand in de Golfoorlog, zelfs in Baghdad. De discussies over de toekomst van de fegio zijn inmiddels al volop begon- hen. Vooral de Palestijnse kwestie Bpeelt daarin een belangrijke rol. Premier Lubbers heeft gisteren in een korte verklaring zijn ingeno menheid met het staakt-het-vuren MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Leiden. Tel. 071-351818 Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 2 graden, middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Matige, in het Waddengebied vrij krachtige oostelijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag droog, daarna weer kans op regen. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 9 graden. 28 PAGINA'S in de Golfoorlog betuigd. Hij zei dankbaar te zijn dat het aantal slachtoffers aan geallieerde kant be perkt is gebleven. Lubbers sprak de hoop uit dat de internationale ge meenschap die dank weet te verta len in daadwerkelijke vrede in de regio, niet in de laatste plaats voor het Iraakse volk zelf. Ook andere Nederlandse politici reageerden op getogen op het nieuws. Het wape nembargo tegen Irak moet volgens Lubbers gehandhaafd blijven. De voorzitter van de Opperste Sovjet meent dat de wapenstilstand is te danken aan het vredesinitiatief van Gorbatsjov. Hij noemde het een 'belangrijke overwinning' voor de Sovjet-president. In Baghdad uitten enkele Iraki's hun vreugde door in de lucht te schieten. De meeste inwoners van de Iraakse hoofdstad begroetten het staakt-het-vuren echter met stil le opluchting. Het geallieerde bom bardement van Baghdad, dat 42 da gen en nachten onafgebroken heeft voortgeduurd, werd een uur voor het ingaan van het bestand ge staakt. De laatste ontploffing, waar schijnlijk van een inslaande kruis raket, trof de hoofdstad om 04.50 uur Ned. tijd, en werd gevolgd door een kort salvo van de luchtafweer. De Israëlische bevolking was blij dat de oorlog in een nederlaag voor Saddam was geëindigd. Overigens hoopt Israël dat de massavernieti gingswapens Irak zullen worden af genomen. De angst voor een onver wachte gifgasaanval leeft nog steeds in dit land. De meningen in Israël over de ontwikkelingen in de Golfoorlog en het toekomstig be leid van de Joodse staat lopen sterk uiteen. De Israëlische pers en enke le politici speculeerden woensdag naar hartelust over de oorlogsdrei ging en de toekomst. De Israëliërs waren in ieder geval eensgezind over het optreden van president Ge orge Bush. Oppositieleider Peres drong aan op een snelle discussie over de toekomst van de Palestij- nen. Tijdens zijn vredesmissie door het Midden-Oosten zal Baker waar schijnlijk ook Israël aandoen. De Britse premier Hurd schaarde zich volledig achter het bestand. De Engelse militairen zullen zo snel mogelijk naar huis terugkeren. De Engelse oud-premier Heath acht de kans groot dat Saddam ondanks zijn nederlaag aan de macht blijft. Om de persoonlijke benadering Om het ontwerp op maat Om de unieke presentatie MEUBELPROMENADE KATWIJK Bush maakte het staakt-het-vuren bekend tijdens een tv-toespraak voor het Amerikaanse volk. De ge allieerden mogen alleen nog in actie komen als restanten van het Iraakse leger het vuur openen op de multi nationale strijdkracht of opnieuw Scud-raketten afvuren op Israel en Saudi-Arabië. Bush nam het besluit in overleg met de regeringen van de overige partners in de anti-Irakcoa- litie. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar ontving vanochtend een door de Iraakse minister van bui tenlandse zaken ondertekende brief waarin staat dat de regering van Irak instemt met alle 12 VN-resolu ties. Inmiddels heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwa- ter, laten weten dat de Amerikaanse troepen binnen enkele dagen zullen beginnen met de terugtrekking uit het Golfgebied. „U moet in dagen meten, niet in weken," aldus Fit- zwater. Hij benadrukte evenwel dat eerst enkele dagen van overleg no dig zijn voor de militaire leiders, voordat de definitieve beslissing over terugtrekking valt. In zijn toespraak tot het Ameri kaanse volk zei Bush vannacht: "Het ligt aan Irak of de wapenstil stand permanent wordt." Volgens Bush waren alle militaire doelein den bereikt. Aan het bestand, dat precies 100 uur na het begin van het grondoffensief inging, is behalve aanvaarding van de VN-resoluties een aantal voorwaarden verbonden. Irak moet de krijgsgevangenen en Kuwaytse gijzelaars vrijlaten en de lichamen van gedode geallieerde militairen overhandigen. Ook moet Irak aangeven waar zich alle mijnen in en rond Kuwayt bevinden. Aanvaarding van de VN resoluties betekent onder meer dat Irak aan Kuwayt compensatie moet betalen voor de aangebrachte ver nielingen, en alle aanspraken op Kuwayt zal moeten laten vallen. Of Irak daarmee akkoord gaat is nog niet bekend. Bush riep de Iraakse autoriteiten op om militaire commandanten aan te wijzen die binnen een periode van 48 uur met hun geallieerde col lega's moeten overleggen over de militaire aspecten van het bestand. Verder zal Amerika de Veiligheids raad van de VN vragen om bijeen te EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft vorig jaar een netto verlies geleden van 4,2 miljard gulden. Van de in grijpende herstructureringskosten werd 4,6 miljard ten laste van het bedrijfsresultaat gebracht, dat daar door 2,4 miljard in het rood kwam. Het Eindhovense elektronicacon cern maakte vanochtend bekend dat er over 1990 geen dividend wordt uitgekeerd. Philips behaalde in 1990 een omzet van 55.8 miljard, 3 procent minder dan in het jaar er voor. Door efficiencyverbetering in alle sectoren, herstructureringen in een aantal divisies en door beëindiging van onrendabele activiteiten hoopt Philips 1991 weer met een positief ^Dorpsstraat 70-74 Benthuizen079-311200 j jjU PJtAtrr It- d-e> k 2-11 MAAR! Oagelijks 10-17 uur. Oo. 7 en vr. 8 maart van 10-22 uur. AMSTERDAM ral Gratis pendelbus: volg borden M RAI Trein Toegangbiljetten bij NS stations komen, zodat die over de verdere uitwerking van het staakt-het-vu ren kan praten. Minister Baker van buitenlandse zaken vertrekt vol gende week naar het Midden-Oos ten om vredesbesprekingen te be ginnen. "Deze oorlog ligt nu achter ons. Voor ons ligt de zware taak de vrede te waarborgen", aldus een zichtbaar opgeluchte Bush. "Zeven maanden geleden trok ken Amerika en de wereld een streep in het zand en zeiden dat de agressie van Irak tegen Kuwayt niet zou duren. Vandaag hebben Amen- ka en de wereld hun woord gehou den Kuwayt is weer in handen van de Kuwayters, die hun eigen lot weer kunnen bepalen. Wij delen in hun vreugde, vreugde die alleen wordt getemperd door ons medelij den met het verschrikkelijke dat ze achter de rug hebben", zei de presi dent, die aangaf dat het geen tijd was voor overdreven vreugde. "Wel mogen we trots zijn op onze troepen en onze vrienden, die in deze crisis aan onze zijde stonden". Bedrijfsleven wil snel naar Kuwayt DEN HAAG (ANPflPS) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het ministerie van economische zaken bekijken of het bedrijfsleven eind volgende week al meteep waarnemer mee kan met de ambtelijke mis sie naar Kuwayt. Die missie gaat de mogelijke rol van het Nederlandse be drijfsleven bij de wederopbouw in kaart brengen. De werkgevers hebben veel waardering voor de snelle reactie van de overheid en zeggen dat de bedrijven in de startblokken staan. Overigens heeft Hassan al-Ibrahim, voormalig Kuwayts minister, en lid van de Com missie voor Wederopbouw van Kuwayt, gezegd dat zijn land de voorkeur zal geven aan Amerikaanse bedrijven. Kuwayt zou al 200 overeenkomsten hebben gesloten, waarvan zo'n 70 procent met Amerikaanse bedrijven. De kosten van de wederopbouw schat de Kuwaytse regering op 100 miljard gulden. Duitsers en Japanners, die volgens Kuwayt onvoldoende hebben bijgedragen aan de oorlog, val len uit de boot. nettoresultaat te kunnen afsluiten. De verbetering zal naar verwach ting vanaf de tweede helft van het jaar zichtbaar worden. De omzet zal gelijk zijn aan die van 1990. Philips verwacht door een verde re inkrimping van het werkkapitaal en een terughoudend mvestering- beleid in 1991 geen bijzondere fi nancieringsmaatregelen te hoeven nemen. Wel zal de personeelsverminde ring, die al in 1990 begon, 'zich ver sterkt in 1991 doorzetten'. Zonder onverwachte vertragingen zal de to tale personeelssterkte aan het eind van dit jaar zijn gedaald tot beneden de 240.000 personen. Eind 1989 tel de Philips nog 304.800 werknemers. DEN HAAG (ANP) - De 40-jarige Robert-Jan Akkerman, eerste se cretaris van de Nederlandse ambas sade in Tunesie, is gisteravond in Sidi Bou Said, een stadje ten noor den van Tunis, vermoord. Volgens diplomatieke bronnen in Tunis werd Akkerman gedood nadat hij zijn auto had geparkeerd bij zijn wo ning, waar gisteravond een etentje zou worden gegeven voor andere westerse diplomaten. Vanuit een auto met drie inzittenden werd Ak kerman door automatische wapens beschoten. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Akkerman, die niet gehuwd is, werkte al 3 jaar op de ambassade in Tunis. Hij werd tijdelijk overge plaatst naar de ambassade in Bagh dad toen ambassadeur Van Dam naar Nederland terugkeerde voor overleg met minister Van den Broek over de Nederlandse gijze laars. Na de sluiting van de Neder landse ambassade in in Baghdad keerde hij terug op zijn post in Tu nis. Het is niet duidelijk of er een rela tie bestaat tussen de moordaanslag en de Golfoorlog. De aanslag is vol gens de politie nog door niemand opgeeist. Minister Van den Broek zei 'diep geschokt' te zijn en heeft de ambas sadeur van Tunesie in ons land ochtend op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden.De Ne derlandse ambassadeur in Tuni: Wilde vanochtend niet reageren op het gebeurde. De veelzijdigheid die Leolux u biedt! Breeduit genieten van een weldadig zitkomfort Dat is het zitten in een Leolux meubel. De spanning von olie dog laten verdwijnen De ruimte hebben om onbekommerd uzelf te zi|n. Elk Leolux meubel is sti|lvol vormgegeven, perfekt gedetailleerd. Modellen die zich in elk interieur thuisvoclen. Voeg doorbii de vele mogeli|khcden von opstellen - von vertrouwd bankstel tot nonte zit groep - en u herkent in Leolux hel ideale zitmeubel! Komt u eens kennismaken met Leolux bi| Europo meubel Benthuiz BENTHUIZEN HPT OMRLEÏf WONEN IN HET GROENT HART VAN HOLLANIT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1