Ibis in problemen 'Initiatief in eigen hand nemen' Provinciale Kruisvereniging failliet gegaan: 178 ontslagen Export les voorkomen diefstal Onduidelijkheid rond inzetten van ligtaxfs Werktijdverkorting groot deel hotel-personeel Pak illegale visserij door beunhaas aan' n n i cma rm mi m Vooruitstrevende Volks Partij wil meedoen in de politiek VERKIEZINGEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 15 PTT iii boottickets LEIDEN/DEN HAAG - PTT post gaat vanaf 4 maart op 15 postkanto- ren in Nederland, waaronder in Den Haag en Zoetermeer tickets verko pen voor veerdiensten. Het aantal kantoren waar deze extra service wordt verleend, wordt binnen twee jaar uitgebreid tot zeventig kanto ren waaronder dat in Leiden. PTT post heeft een overeenkomst gesloten met de Olau Line en North Sea Ferries. North Sea Ferries vaart van Europoort en Zeebrugge naar Hull; Olau Line van Vlissingen naar Sheerness. Borden langs weg met radiofrequentie DEN HAAG - Op alle grote snelwe gen worden volgend jaar om de tien kilometer borden geplaatst waarop vermeld op welke frequentie Radio 1 en een regionale zender te ontvan gen zijn. Voor Radio 1 is gekozen, omdat deze zender 24 uur per dag in deiucht is. Via de aangegeven zenders wor den de automobilisten geïnfor meerd over verkeers-belangrijke za ken zoals de weersgesteldheid, gladheid, files en stremmingen in verband met wegwerkzaamheden. Minister Maij-Weggen heeft tot in voering van de borden besloten naar aanleiding van het mistonge- val op de A9 (nabij Breda) in novem ber van het vorig jaar. De borden worden uitgevoerd met witte cijfers en letters op een blauwe achter- Aangesloten kruisverenigingen blijven buiten schot De Russsische ambassadeur Alexander D. Chikvaidze heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Rijksuniver siteit in Leiden. Chikvaidze werd ontvangen in het Academisch Historisch Museum en bezocht vervolgens het In stituut Oosteuropees recht en de vakgroep Slavische talen en letterkunde. Het bezoek was een eerste kennismaking van de ambassadeur met de Leidse universiteit. De voorzitters van de colleges van bestuur van de Nederlandse universiteiten brengen binnenkort een bezoek aan de Sovjet Unie. Op de foto van rechts naar links professor Feldbrugge, C. Oomen, voorzitter van de raad van bestuur, ambassadeur Chikvaidze en universiteits-secretaris A. den Os. (toto Hieico Kuiper» ZOETERMEER/LEIDEN De rechtbank in Den Haag heeft het faillissement uitgesproken van de in Zoetermeer gevestigde koepel vereniging PKV Beheer van de Zuidhollandse Kruisverenigingen Voor alle 178 medewerkers is een ontslagvergunning aangevraagd. Dat maakte de curator jhr. mr. A. Beelaerts van Blokland bekend. PKV Beheer werd vorig jaar op gericht door de Provinciale Kruis vereniging Zuid-Holland met de be doeling om in drie jaar tijd de reor ganisatie van de provinciale kruis- zorg door te voeren. In het kader van die reorganisatie werd op 16 ja nuari 1991 door de ledenraad een sa neringsplan vastgesteld, volgens welk ongeveer zestig werknemers zouden afvloeien en 26 werknemers zouden meegaan met de te verko pen onderdelen. Toen echter bleek dat de vereni ging in 1990 4.7 miljoen gulden ver lies had geleden, was de AMRO- bank niet langer bereid om krediet te verschaffen. De salarissen en an dere financiële verplichtingen kon den volgens Beelaerts niet langer worden gegarandeerd. De PKV kreeg nog surseance van betaling, maar toen bleek dat de vereniging na verloop van tijd de crediteuren toch niet zou kunnen betalen, was een faillissement onvermijdelijk. Volgens de AbvaKabo heeft PKV Beheer het faillissement aan haar eigen beleid te wijten. "De reorgani satie van het kruiswerk betekende dat de kruisorganisaties niet langer vooraf contributie aan de koepel vereniging betaalde, maar achteraf betaalde voor geleverde diensten", aldus regio-bestuurster E. Snoei van de AbvaKabo. "Daarbij heeft de PKV zich steeds te optimistisch op gesteld en zich niet gerealiseerd dat de kruisverenigingen voor bepaal de diensten zoals bijscholing en ad vieswerk ook wel eens elders hun licht zouden kunnen opsteken". De Kruisvereniging Leiden en de Alphense kruisvereniging Hart van Holland maakten gebruik van de diensten van PKV Beheer De kruisverenigingen opereren even wel volledig zelfstandig en worden dan ook niet meegesleept in de on dergang van de overkoepelde orga nisatie. "We draaien gewoon door. onze dienstverlening gaat op de oude voet verder. In financieel en personeel opzicht staan we buiten de zaak", aldus een woordvoerder van de Leidse kruisvereniging. Staatssecretaris vraagt NZR advies SCHIPHOL/LEIDERDORP De Ibis-hotels, met onder meer vestigingen op Schiphol en in Leiderdorp, zijn door de Golfcrisis ernstig in de problemen geraakt. De vestiging op Schiphol moett de grootste klap incasseen: voor 80 van de 125 werknemers is werktijdver korting aangevraagd. De tijdelijke krachten is de wacht aangezegd. De directie heeft dit gisteren bekend gemaakt. De tien werknemers van de vesti ging in Leiderdorp ondervinden vooralsnog geen directe-gevolgen van de verliezen. Wel zijn alle inves teringen voor 1991 voorlopig stop gezet. De plotselinge terugloop van het aantal luchtreizigers heeft geleid tot een bezettingsgraad die in januari 30 procent minder was dan in de zelfde maand vorig jaar. In februari bedroeg die daling 37 procent. Het hotel in Leiderdorp heeft normaal gesproken een bezettingsgraad van 52 procent. In januari was die ver minderd tot 20 procent. Het hotel in Badhoevedorp, met 508 kamers de grootste bij de lucht haven. verwacht door die lege bed den een 'aanzienlijk verlies' over het eerste kwartaal. Dit komt ook door een net gerealiseerde renova tie. die 3,5 miljoen gulden heeft ge kost. Volgens K'. van Maaswaal, al gemeen directeur van Ibis Neder land, moeten de slechte resultaten niet alleen worden toegeschreven aan de Golfcrisis. "Al daarvoor was er een duidelijke kentering. De eco- Kamerlid in brief: DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid' H. Eversdijk (CDA) wil minister Bukman in een brief vra gen de illegale visserij door zoge naamde sportvissers aan banden te leggen. Volgens de visserijspecia list van het CDA is er sprake van rechtsongelijkheid, omdat beroeps vissers zich moeten onderwerpen aan strenge regels, terwijl beunha zen niet of nauwelijks worden ge controleerd. Voor de beroepsvisserij is het een doorn in het oog, dat kleine bootjes bij mooi weer uitvaren en zodra ze zijn teruggekeerd hun illegale vangst stiekem verhandelen. Evers- dijk spreekt vooral van een psycho logisch nadelig effect. "De hoeveel heid vis die ermee is gemoeid, is na tuurlijk beperkt. Waar het om gaat is de rechtsongelijkheid. Voor een beroepsvisser die wekelijks maar vier kistjes kabeljauw mag aanlan den, is het zuur wanneer hij een sportvisser in de haven tien kistjes ziet uitladen." Volgens de CDA-er is het bijna niet mogelijk beunhazen te contro leren op eventuele illegale vang sten. "De kust is lang en de nacht is donker", stelt hij. Zelf heeft Evers- dijk geen pasklare oplossing voor handen. "Een' verbod op de sport- visserij gaat te ver. Het zijn ook niet de hengelaars die het probleem ver oorzaken. Het gaat met name om verkapte beroepsvissers." Kamervragen hebben tot nu toe niet veel uitgehaald, aldus Evers- dijk. Met een brief aan Bukman wil hij opnieuw aandacht vragen voor het probleem. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) in Amersfoort heeft zich inmiddels ge haast de activiteiten van de beunha zen te veroordelen. Volgens een woordvoerder van de NWS wordt de hele sportvisserij ten onrechte in kwaad daglicht gesteld. "Het zijn niet de sportvissers waar het om gaat. De categorie die rommelt maakt geen deel uit uit van onze achterban. Het zijn beunhazen waar strenge maatregelen tegen geno men moeten worden." nomische recessie in veel landen heeft daar ongetwijfeld toe bijge dragen". Schiphol De directie van Ibis heeft nog wel overwogen ook werktijdverkorting voor het personeel van de andere vestigingen aan te vragen, maar heeft daar toch van af gezien. "Schiphol heeft het meest te lijden gehad onder de gevolgen van de Golfcrisis. De gevolgen waren min der groot voor de andere vestigin gen. We verwachten dat de bezet tingsgraad vanaf halverwege het jaar weer op het normale niveau zal zijn". Gedwongen ontslagen zijn volgens hem niet nodig. "Maar als je in de eerste drie maanden van dit jaar - de minst drukke - een achter stand opbouwt, is die moeilijk nog in te halen", voegde Van Maaswaal eraan toe. Ibis is met ruim 27.000 kamers en 260 vestigingen marktleider in de Europese middenklasse hotels. Ibis heeft in Nederland bijna 500 men sen in dienst en de beschikking over meer dan 900 kamers. Behalve op Schiphol en in Leiderdorp heeft Hotel Ibis vestigingen in Scheve- ningen, Tilburg, Utrecht en Veen- endaal. De horeca wil de komende perio de extra promotie-activiteiten uit voeren in de EG-landen, Finland, Zweden en Zwitserland. De bedoe ling is om deze zomer meer toeris ten naar Nederland te lokken. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en de horeca moeten daar voor in de buidel tasten. Voorzitter G. van der Veen van de werkgevers organisatie Horecaf: "Dit is hard no dig gezien de malaise van de hotels door het wegblijven van klanten". Het Ibis-hotel in Leiderdorp. Internationale politie enthousiast LEIDERDORP - Het lespakket 'Wij pikken het niet' van het Regio naal Bureau Criminaliteitspreven tie regio Zuid-Holland wordt wel licht ook in andere landen gebruikt. Twee medewerkers van 'criminali- teitsbureau' in Leiderdorp hebben het pakket over schooljeugd en cri minaliteitspreventie onlangs gepre senteerd op een internationaal poli- tiecongres in het Deense Esbjerg. Het pakket is met veel enthousias me ontvangen. Twee jaar geleden besloot het bu reau 'criminaliteitspreventie' om in samenwerking met de Leidse uni versiteit een lespakket te ontwikke len voor de oudste jeugd van de ba sisschool en de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs. Met video's, rollenspellen en ander les materiaal wordt de schooljeugd met de neus op dee feiten gedrukt wat er gebeurt als ze iets steelt. Het pakket sloeg in Nederland erg aan. In twee jaar tijd zijn in het land 500 pakket ten verkocht. Het in Leiderdorp be dachte pakket was het eerste op het gebied van criminaliteitspreventie. Vanuit het idee dat het lespakket dat hier succes heeft, ook buiten landse collega's kan helpen, hebben twee medewerkers van het bureau de inhoud ervan op een internatio nale bijeenkomst gepresenteerd. Volgens een van de medewerkers is het pakket zeker in Engeland en Duitsland zó te gebruiken. "De mentaliteit is daar te vergelijken met die in Nederland. In Zweden daarentegen benaderen ze de kin deren veel zachter. Een duidelijke confrontatie met de nadelige effec ten van diefstal past daar niet". DEN HAAG - Het is nog niet dui delijk of ligtaxi's ooit mogen wor den ingezet voor het vervoer van mensen van en naar het ziekenhuis. Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) wil, alvorens hij een standpunt inneemt, eerst advies hebben van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. De vraag is welke plaats de ligtaxi moet inne men binnen het ambulancevervoer. De bewindsman zegt dit in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Kohnstamm (D66). naar aanleiding van de problemen die zich vooral in Den Haag voordoen met de ligtaxi's. De inzet van deze taxi's kan gevolgen hebben voor de huidige situatie in het ambulance vervoer, denkt de bewindsman. In december 1989 stelde de Natio nale Raad voor de Volksgezondheid dat de ligtaxi nog maar een 'margi naal verschijnsel' was. Pas als de ligtaxi schadelijk zou kunnen zijn voor het vervoer van zieken en ge wonden zouden maatregelen moe ten worden overwogen. Destijds ging de NRV ervan uit dat de ligtaxi een zogeheten stationcar-taxi was, waarmee het mogelijk was een per soon liggend, zonodig op een bran card, te vervoeren. Deze auto's kun nen ook worden benut voor het nor male taxivervoer. Volgens een voorlopige uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag zijn de in Den Haag ingezette ligtaxi's spe ciaal ingericht voor het vervoer van zieken en gewonden en kunnen ze nu t dl.- taxi worden gebruikt. Daar om werden de hiervoor afgegeven taxivergunningen geschorst. Tijdens de zitting voor het Colle ge van Beroep werd ook duidelijk dat de inzet van ligtaxi's grote ge volgen kan hebben voor het regulie re ambulancevervoer. Tegenstan ders van de ligtaxi voerden tijdens die zitting aan dat de inzet van lig taxi's de paraatheid van de ambu lances vermindert. De ligtaxi's ne men immers een aantal rendabele ritten van de ambulances over waardoor de ambulanceposten zul len moeten korten op het aantal wa gens. Inmiddels hebben de verenigin gen van directeuren van basisge zondheidsdiensten. van chefs- /hoofdverpleegkundigen in het am bulancevervoer en de Nederlandse Ambulancevereniging Simons per brief gevraagd het ziekenvervoer per ligtaxi zo snel mogelijk onder de Wet Ambulancevervoer te brengen. Dit moet zodanig gebeuren, dat het bestaande systeem onaangetast blijft, vinden ze. Manager van jaar NOORDWiJK - Joi Paques van het gelijknamige in biothechnolo- gie gespecialiseerde bedrijf uit Balk. is gistermiddag m Noordwijk onderscheiden als manager van het jaar 1990. Paques ontving de onder scheiding uit handen van minister Andriessen van economische za ken. In de eindronde streden zes kan didaten om de titel. Zij werden over hun wcrk-.tukkrn aan de tand ge voeld door wetenschappers van de universiteit voor Bedrijfskunde Nij- enrode. Voorzitter van de jury was S. Orlandim, oud president-direc teur van de KLM. De jury had veel lof voor de op de toekomst gerichte strategie van Pa ques. "Het op vernieuwing gerichte management van Paques gaf de doorslag. De winnaar heeft boven dien als echte vertegenwoordiger van het bedrijfsleven naast pieken ook dalen aan den lijve ondervon den". Het publiek dat uit ruim vierhon derd mensen bestond, koos Paques ook uit voor de publieksprijs. Pa ques over zijn bedrijf "Ik ben voortdurend bezig. Mijn werk is nooit af'. Van onze redacteur Henk Houtman DEN HAAG - De Vooruitstre vende Volks Partij acht de tijd ge komen daadwerkelijk een woord je mee te spreken in de politiek. Men is er rijp voor, temidden van alle zuilen kan er nog wel een zuil tje bij. De in Leiden afgestudeer de socioloog drs. F. Kartaram gaat de kar trekken. Geboren in Suriname, hindoe, mede-lander maar vooral Neder lander. "Dat is het grote misver stand. Wij willen geen partij voor minderheden zijn. PvdA en CDA zijn net zo goed minderheidspar tijen, want ze hebben nu eenmaal geen absolute meerderheid. Ik heb toevallig een bruine huid en u een blanke, maar dat mag ons niet scheiden. Wij zijn allemaal Neder landers. Je hoort mij niet zeggen 'wat typisch dat er alleen maar blanken in Groen Links zitten'. Dat is raar, maar omgekeerd moet het ook niet gezegd worden". Dat is het gevecht dat de WP steeds moet voeren. Men wil geen partij voor alleen hindoestanen zijn of voor alleen Surinamers. Uit electoraal oogpunt is is dat ook niet echt handig natuurlijk, want de WP kan best nog wat stemmen gebruiken. Bij de Twee de-Kamerverkiezingen van 1989. waarvoor Kartaram ook lijsttrek ker was. werden in heel Zuid-Hol land zo'n 3000 stemmen op de WP uitgebracht. Veel te weinig voor een kamerzetel, maar ook veel te weinig om in de provin ciale staten te komen. Dan moe ten toch minstens 15.000 stem men bij elkaar gesprokkeld wor den. Er is dus nog veel zendings werk te doen voor de Haagse ar- beidsconsulent, maar de campag- Verkiezingsavond in raadzaal .Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het verkiezingscircus slaat vrij dagavond in het stadskantoor aan de Castellumstraat 6 in Al phen aan den Rijn de tenten op. Vanaf 20.00 uur betreden de lijsttrekkers van PvdA. WD. Groen Links. SP. en RPF/GPV de arena. Ook het CDA, D'66 en de SGP sturen vertegenwoordi gers naar de bijeenkomst. De Alphense burgemeester Martien Paats zal alle deelne mers aan de discussie voorstel len. De discussie staat onder lei ding van H. Minekus. oud-ge meentesecretaris van Alphen en thans griffier van de provinciale staten van Flevoland Bezoekers kunnen ook schriftelijke vragen indienen. De forumdiscussie wordt rechtstreeks op het Al phense kabelnet uitgezonden. Drs. F. Kataram lijsttrekker WP: 'Woordje meespreken ne loopt gesmeerd. Families wor den persoonlijk benaderd en die benaderen weer andere families, die wéér andere families warm proberen te maken voor de WP. Een kettingbrief-opzet, die met een beetje doorrekenen giganti sche resultaten moet kunnen op leveren. Als tenminste iedereen een hokje van de WP rood maakt. Kartaram kan een sociologisch goed doortimmerd verhaal hou den. waarom het van belang is dat ook mede-landers op een eigen partij kunnen stemmen. De 'ge wone' Nederlander heeft een fik se voorsprong op diegenen, die pas een jaar of twintig in Neder land wonen. Die laatste groep ontbeert een achterban, heeft geen vakbeweging achter zich staan, geen eigen scholen, etcete ra. Nieuwkomers worden volgens Kartaram als indringers gezien, die hun plaats in de samenleving moeten bevechten. J*n lloltMll Want van andere partijen is niets te verwachten. "De PvdA zegt wel dat ze opkomen voor minderheden en voor de zwakke ren in de samenleving, maar dat beliiden ze slechts met de mond. Kijk eens naar de Tussenbalans, wat er allemaal aan subsidies wordt geschrapt. Nog wat. Dan zetten die grote partijen één ver tegenwoordiger van een minder heidsgroepering op de kandiaten- lijst. Op de provinciale lijst van de PvdA staat ook een Surinamer. Ik ken de man goed. Hij heeft zich al 15 jaar voor die partij uit de naad gewerkt en nu hebben ze hem op de 53ste plaats gezet Gewoon omdat hij geen achterban heeft, niemand op de gewestelijke ver gadering steunt hem. Als dat zo doorgaat, gaan groepen de boot missen. En daar willen we met de Vooruitstrevende Volks Partij dus wat aan doen. Het initiatief in eigen hand nemen". De telefoon gaat. Een journalist aan de lijn. Voordat de WP-voor- rricin h. t hele I erhaal door de tele foon nog eens gaat afsteken, ne men we snel afscheid. Ouöüirutoï - Zekere oan K.. gepensionneerd Oost-Indisch militair, 63 jaren oud, wonende in de derde Ha- verstraat alhier, zat heden in den graskant van den Zijlstngel. over de Groenesteegbegraa/- plaats. te visschen en nel te wa ter, naar men vermoed ten gevol ge van eene beroerte. Toen een viertal personen hem te kwart voor eenen uit het water haal den. was de man bewusteloos. Hij was in modder terechtgeko men en daarin bijna gestikt. Per roertuig ran den nabijwonen- den stalhouder Van T. u>erd hij huiswaarts gereden. - Het aantal dergenen, die met de pont aan de Oude Heeren gracht worden overgezet, nu de Groote Havenbrug hersteld wordt, is verbazend groot, het dringen om in en uit de schuit te komen, meestal hevig. Daardoor geraakte ran middag daarbij reeds een knaapje te water. Vijfentwintig jaar geleden: - Het tweede-kamerlid ir. van Dis (SGP) heeft er schr\ftelijk bij de minuster van Cultuur. Recre atie en Maatschappelijk werk op aangedrongen, dat de aantij ging in hef VARA-tv-program- ma „Zo is het...", als zou hij in het blad ..De Banier" op 18 mei 1940 tot samenwerking met de Duitsers hebben opgeroepen, wordt herroepen en dat herha ling van dergelijke insinuaties wordt voorkomen. Het kamerlid vraagt de minister om een on derzoek en voorts om maatrege len ter ixtorkoming van insinua ties jegens anderen onder wie de leden van het Koninklijk Huis. - Het Zweedsche schip Fram staat, met een lading ran 60 ton lucifers aan boord, in brand en drijft stuurloos rond op 2SS km uit de kust van de Engelse stad Aberdeen. De Britse treiler Ju- nella en een rtiegtuig zijn uitge stuurd om het schip bij te staan. De Fram heeft een bemanning van twaalf koppen aan boord. In de loop ran de ochtend meld de de gezagvoerder, dat men het vuur meester was. maar dat het nog niet was gedoofd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15