Leiden profiteert van gesloten brug Alphen Een referendum over het referendum Oort maakte aangifte voor belasting niet makkeli jker DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 LEIDEN/VLAARDINGEN- /HAARLEM - Op de ambtelijke burelen van Leiden en Amster dam deed het idee nog een tijd lang de ronde als een grap: een re ferendum over een referendum. Ook Het Parool verzuchtte vorig jaar: "Misschien kunnen ze ons per referendum vragen of we wel een referendum willen". In Vlaar- dingen zijn grap en verzuchting werkelijkheid geworden, op 6 maart mag de bevolking in een re ferendum zeggen of er behoefte bestaat aan een volksraadple ging. De Vlaardingse wethouder T. Steens (inspraak) is not amused als hij de grap verneemt. "Het col lege heeft vorig jaar na de raads verkiezingen besloten om een proef te doen met een referendum in Vlaardingen (45.000 inwoners). Omdat wij ons afvragen of de be volking wel een referendum wil, hebben wij overwogen daarover een enquête te houden. Een refe rendum is echter even duur (on geveer 45.000 gulden) en boven dien betrouwbaarder en objectie- Het onderwerp vindt hij niet helemaal niet lachwekkend: "Wij vinden een referendum zo be langrijk, dat wij ook een 'zwaar- Vlaardingse bevolking neemt voorzichtige aanloop wichtig' onderwerp willen. Lie ver wachten op zo'n onderwerp, dan krampachtig zoeken naar iets om een referendum over te hou den. Als ik hoor dat Leiden bij voorbeeld de sluitingstijden heeft, krijg ik de indruk dat daar koste wat kost een onderwerp moest worden gevonden". De D66-wethouder kan deson danks niet de indruk wegnemen, dat zijn partij wordt zoetgehou- den met een referendum zonder veel inhoud. Het Vrije Volk no teerde daags nadat de kogel door de kerk was: "De PvdA stelde na de gemeenteraadsverkiezingen coalitie-genoot D66 tevreden door in het beleidsprogramma het voornemen op te nemen, eens te kijken naar de mogelijkheden van een referendum. De PvdA is echter tegen volksraadsplegin- gen en wilde daarom geen refe rendum over een belangrijk on derwerp". Troetelkind De politieke partij D66 was vorig jaar in het hele land de grote win naar van de gemeenteraadsver kiezingen. Bij de onderhandelin gen over nieuwe colleges kon de partij een al jarenlang verweesd troetelkind eindelijk voor het voetlicht halen. Het referendum kwam op de politieke agenda in ruil voor steun van D66 aan het gemeentebestuur, dat voor het merendeel werd gevormd door de traditionele, grote partijen PvdA en CDA. Diezelfde partijen zijn echter als de dood om de politieke macht gedeeltelijk in te leveren aan de plaatselijke bevolking. In verschillende steden deden de grote partijen verwoede pogin gen om de referenda niet te be langrijk te maken. Dat leidde soms tot absurdistische taferelen, zoals bijvoorbeeld in Haarlem, waar het referendum het college bijna deed springen. REFERENDUM bebouwing van de groene' gebie den de Verenigde Polders en het Brouwersvaartgebied. De PvdA, die voorstander is, zag vorig jaar door deze kwestie de college-on derhandelingen mislukken met D66 samen met Groen Links tegenstander en kwam voor het eerst in 52 jaar buiten het stadsbe stuur te staan. CDA en WD die ook voor de huizenbouw zijn ongeveer 16.000 Haarlemmers wachten op een woning wisten D66 vervolgens te lijmen met de belofte van een referendum. Onvolwassen Het akkoord voor een referen dum op 6 maart was nog nauwe lijks rond. of er was gebrek aan geld voor het bouwproject. Al leen voor onderhoud en bruggen en gebouwen was al 500.000 gul den nodig en dan maken de kos ten van 250.000 gulden een 'duur speeltje' van het referendum, vond de VVD. Een compromis (de helft voor onderhoud, de helft voor het referendum) kon het prille initiatief op het nippertje redden. Het gekrakeel over het op komstpercentage deed D66 ver volgens 'ernstig overwegen' het kersverse stadsbestuur te verla ten. D66 hield vast aan de norm zoals die in Leiden bestaat: de helft van het aantal stemmers voor de gemeenteraad vorig jaar. CDA en WD wilden het referen dum pas geldig verklaren als het aantal stemmers hetzelfde is als het aantal vorig jaar. Pas op 3 ja nuari werd er een moeizaam com promis bereikt, waarbij 90 pro cent van de opkomst van de sta tenverkiezingen geldt. Intussen had D66 op 24 december 1990 al in het geheim met PvdA en Groen Links overlegd over een eventue le overstap. Nu is nog steeds onduidelijk wat er gebeurt als niet voldoende mensen komen stemmen. Vol gens CDA en WD moeten in dat geval de groene plekken worden dichtgebouwd, terwijl D66 dat nu juist niet vindt. "Dus kan de Haarlemse burger niet overzien wat er gebeurt, als hij geen stem uitbrengt in het referendum", constateerde het Haarlems Dag blad in een commentaar. De kans dat te weinig mensen komen opdagen, is overigens niet gering. Onlangs besloot de PvdA in navolging van de Jonge Socia listen om het referendum te boy cotten. D66 noemde dat 'onvol wassen en rancuneus', de WD vond het 'bevoogend voor de bur ger'. Het referendum in Haarlem lijkt een doodgeboren kindje. (Dit is het derde deel in een vierdeli ge serie over referenda in andere steden. De vorige delen verschenen op vrijdag 22 en dinsdag 26 februari) Consument wijkt uit naar sleutelstad LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De afsluiting van de brug in Alphen pakt goed uit voor de Leidse mid denstand. Uit een onderzoek onder Alphense consumen ten blijkt dat een deel van Bejaarde (69) overvallen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 69-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is gisteravond rond negen uur op de hoek van de Van Mandersloo- straat/Aarkade in haar woonpplaats door drie jonge mannen beroofd van haar handtas. In de tas zat een portemonnee, huissleutels, papie ren en een ov-jaarkaart. hen uitwijkt naar Leiden en Gouda om boodschappen te doen. De brug, die door een mankement langdurig is af gesloten, maakt het Alphen se centrum slecht bereik baar. De cijfers liegen er niet om, zo blijkt uit het rapport 'Brug open! Alphen dicht?' dat mede onder auspiciën van de Kamer van Koophandel voor Rijnland is verricht. De steekproef werd in het najaar van 1990 gehou den onder vijfhonderd consumen ten uit Alphen en omliggende dor pen. In Alphen is sprake van een da ling van de omzet van gemiddeld nul tot vijf procent. "Zelfs nul pro cent is al een achteruitgang. De lan delijke ontwikkeling geeft namelijk een omzetstijging te zien van drie tot zeven procent", aldus voorzitter Koop- Berkhout van de Kamer handel. Deed voorheen tachtig procent van de Alphenaren inkopen in het centrum, na het in elkaar storten van de oude brug vereert nog zeventig procent het centrum met een winkelbezoek. Een vergelijkba re daling valt te constateren bij de consumenten uit de omliggende plaatsen. Animo In Alphen woedt momenteel een discussie of de nieuwe brug weer voor auto's moet worden openge steld. Maar de onderzoekers stellen dat het onverantwoord is om de brug blijvend af te sluiten voor au toverkeer. "Op die manier blijft ook de bereikbaarheid van het centrum slecht en komt de consument niet terug. Dan zal het omzetverlies zich ook structureel voortzetten en waarschijnlijk versterken. Nu al is duidelijk geworden dat het groot- Uitzicht op de brug in Alphen. Binnenkort wordt beslist of deze wordt opengesteld winkelbedrijf het meeste lijdt onder zetdaling van twintig tot dertig pro- winkelbedrijven u de afsluiting van de brug". cent geconstateerd. Bij blijvend bliekstrekkers zijn "Voor de zwaardere en relatief verlies zullen deze winkels weinig trum, zal het r duurdere artikelen, zoals bij voor- animo tonen c beeld campingartikelen, i gen te doen. En aangezien de groot- gaan". REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 Beet (I) Vissen in de binnenwateren van de gemeente Leiden, dat blijkt net zo iets te zijn als handelen in softdrugs. Je ziet het wel eens, maar eigenlijk is het verboden. Oogluikend wordt het henge len echter toegestaan, dus waar om slapende honden wakker ma ken? De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken denkt daar heel anders over. Zij schreeuwt al twintig jaar van de daken dat een hengeltje uitgooien binnen en buiten de singels illegaal is - be halve in de grote vaarroutes, waarover economisch verkeer mogelijk is - en dat daar iets aan gedaan moet worden. Nee, geen scherpere controle en hoge boe tes, maar legalisering van visrech ten binnen Leiden. Het gekke is dat volgens voor zitter G.P. de Haas van de Henge laarsbond niemand ernstige be zwaren tegen legalisering op werpt. "Behalve de dierenbe scherming. die zeggen 'zielig voor die vissen en ze hebben al zo'n stress". En als je de bond mag ge loven stikt het in de Leidse wate ren binnen en buiten de singels van de vis. "Voorntjes bijvoor beeld", weet De Haas. Een hengeltje uitgooien is min der simpel dan het lijkt. In het 'bevaar- en bevlotbaar water' zoals de grote vaarroutes zo mooi heten, mag weliswaar iedere Ne derlander een visje poberen te vangen zonder papieren. Mits hij een gewone hengel heeft. "Dat heeft een of andere gekke prins van Oranje of van Groen, dat maakt me niet uit, een keer in de middeleeuwen bepaald. En de minister bepaalt tegenwoordig de soorten aas aan die hengel. In de regel geen levend aas, zoals wor men, waarmee je roofvissen zoals de snoek en de baars vangt, maar aas als brood en kaas. Voor roof vissen geldt bovendien nog steeds het visseizoen, voor overi ge vissen niet", aldus de Haas. Om in 'niet bevlot- en bevaarbaar water' te mogen vissen zijn er re gelingen waaraan men zich moet houden. Binnen de grenzen van Leiden is het water veelal niet 'be vlot- en bevaarbaar', meent het bestuur van de Hengelaarsbond. Al verschillen daar de meningen over. Ook voor speciale hengels moet een bond het recht verkrij gen. nieuwe argumentatie. De bond heeft namelijk de exclusieve vis rechten van de Vrouwen wete ring, een vlak buiten Leiden gele gen water. Daarvoor moest een nieuw contract worden opge maakt en waarom nou niet meteen de hele zaak eens regelen, dat was jaren terug tijdens het ambtelijke overleg al gesugge reerd. Maar dat nieuwe contract bleef uit. Daarbij moet aangete kend worden dat de bond voor ie dereen de Leidse viswateren wil openstellen, niet alleen voor haar 3500 leden. Maar tegelijk wil de bond voor haar eigen leden het visrecht krijgen om met speciale hengels te 'snoeken'. En ook daar gaat die brief aan de gemeente Beet (4) Beet(2) De gemeente doet echter niets aan de visrechten, sterker nog. men vindt het wel best zo. Dat is niet vreemd. Er is ooit een af spraak gemaakt tussen burge meester en politie van Leiden dat zwarthengelaars niet op de bon gaan. De gemeente had wel ande re dingen te doen. Een aantal jaren geleden onder nam de bond weer pogingen bij de gemeente. Een nu gepensio neerd ambtenaar van de afdeling groen, de sportvisser E. Cornet, legde contacten met toenmalig wethouder Kuijers. "Maar vol gens hem had de visregeling voor dr stadswateren geen hoge ur gentie. Bovendien was het niet zo'n visser, hij stond er vrij nega tief tegenover", weet Cornet zich te herinneren. De vissersproble- matiek haalde dan ook nooit de agenda. Ook De Haas kan zich die ge meentelijke contacten met de WD-wethouder voor de geest halen. "Ja, men vroeg zich af, of wij wel een professionele organi- i de Hengelaarsbond satie waren. We hebben toen een VW-folder laten maken met in formatie over vissen en een verta ling in het Frans, Duits en het En gels". "Toen kwamen er geluiden dat de tekst er ook in het Turks en Marokkaans op moest, we kon den er zelfs een officiële tolk voor krijgen. Maar wij hebben geen Turken en Marokkanen onder on ze leden, niet een. Ik geloof niet dat die mensen net als een stom me Hollander gaan hengelen", meent De Haas. Fransen, Duit sers en Engelsen op hun rechten en plichten wijzen is daarentegen volgens De Haas helemaal niet gek: *"Je moet eens kijken, hoe veel er door toeristen gevist ■vordt in de zomer, dat gaat heel goed". Beet (3) Uit nobele motieven wil de Hen gelaarsbond nu dat de zaak einde lijk eens geregeld wordt. De Haas: "Kijk, er kan natuurlijk al tijd zo'n jong broekie komen van de politieacademie, die toevallig de bijzondere wetten goed uit zijn hoofd kent. Die kan hier in Lei den iemand op de bon slingeren, omdat hij met van de afspraak weet dat het gewoon wordt toege staan, al is het illegaal. Maar waar om die zaak nou niet gewoon le gaal in orde maken". "Want wij willen, dat mensen weten wat hun rechten en plich ten zijn bij het vissen. Ik vind het onbegrijpelijk dat het niet gere geld wordt. Vissen is toch ook voor oudere mensen, die in de binnenstad wonen en slecht ter been zijn, een leuke hobby. Die kunnen dan tegenover hun huis een gewone hengel uitgooien en hoeven niet naar verafgelegen wateren". De bond schreef daarom half november een brief aan de ge meente, waarin de al twintig jaar spelende kwestie weer eens uit de doeken werd gedaan. Met een "Begin januari kreeg ik een brief je dat onze brief binnen was en dat we over enkele weken wat zouden horen. Zo niet dan moes ten we maar eens bellen. Nou en kele weken, dat is nu wel voorbij, en dan schrijft deze bond maar weer eens een brief. Die hebben we eergisteren op de bus ge daan", zegt De Haas. "We vissen nu in de Vrouwen wetering ook il legaal, althans onder voorbehoud van goedkeuring zoals het heet. Dat de krant die eerste brief aan de gemeente onder ogen kreeg, was eigenlijk niet de bedoeling. Dat blijkt dus een leuke vangst. "Nee, het is toch een privé brief aan B&W. Stel je voor dat je een of ander sociaal conflict hebt en je vindt je brief bij de krant terug. Maar goed, we zijn er niet onge lukkig mee, want we krijgen zo geen gemeentelijke reactie", zegt J.W. Gosen. Hij is de beoogde op volger van voorzitter De Haas. "Ja, iedereen zegt het, maar pas na 1992, want De Haas blijft tot het 70-jarig jubileum". De portefeuille van wethouder Kuijers is inmiddels overgeno men door wethouder De la Mar van Groen Links overgenomen. Of die zich over het zwartvissen veel drukte zal maken, betwijfelt de Haas. Lachend: "Ja, nu vallen we onder De la Mar. Maar daar zullen we voorlopig wel weinig van horen, want die heeft het veel te druk met zwartplakken. Toch is het wel een leuke gozer". Be stuurder Gosen heeft nog wel een idee. "We nodigen het gemeente bestuur hier in ons clubgebouw aan de Morsweg op de taart uit, over vijf jaar. Want dan is er een ander jubileum. We zijn dan een kwart eeuw bezig om de visrech ten binnen Leiden te verkrijgen". Leidenaar krijgt 200 uur dienstverlening voor plegen ontucht LEIDEN De Haagse rechtbank heeft vanochtend een 43-jarige Lei denaar veroordeeld tot 200 uur dienstverlening in verband met het. plegen van ontucht. Tegen de man was twee weken geleden een gevan genisstraf van drie jaar geëist, waar van een jaar voorwaardelijk. De rechtbank legde een alterna tieve straf op omdat de man onder behandeling is van een psychiater. Hij moet zich gedragen naar de voorschriften van de reclassering, aldus de rechtbank, die verder een voorwaardelijke celstraf van zes maanden oplegde. De Leidenaar pleegde ontucht met vijf jonge kinderen, onder wie zijn stiefdochter. Verder vergreep hij zich aan kinderen uit de buurt die lid waren van een club die-hij had opgericht. Verkieziugsborden vrij voor politieke propaganda LEIDEN Alle affiches die mei de verkiezingen of met het referendum hebben te maken hebben, mogen op de verkiezingsborden worden geplakt. Dat blijkt volgens B en W uit de richtlijnen in de Algemene Politie Verordening (APV). B en W hebben toegegeven dat deze voor schriften op verschillende manie ren kunnen worden uitgelegd. Dat dat inderdaad zo is bleek het afgelopen weekeinde. Toen pakten twee politie-agenten wethouder H. de la Mar (Groen Links) op. die anti discriminatiepamfletten aan het plakken was. De agenten vonden dat in strijd met de regels. Zij gin gen ervan uit dat op de borden al leen posters met partijnamen en lijstnummers mochten worden ge plakt. De la Mar was het daar niet mee eens. Hij stond op het standpunt dat de pamfletten met de leus 'Geef ra cisme geen stem' wel degelijk met de verkiezingen te maken hadden omdat ze protesteerden tegen de uitlatingen op de affiches van de Centrumpartij en Centrum-Demo craten. De wethouder werd tot zijn woe de aangehouden en verhoord. Alle fracties in de gemeenteraad vroe gen het college van B en W vervol gens om opheldering. T entoonstelling disco's op poten LEIDEN - Het Leidse architec- tencafe presenteerde begin dit jaar de resultaten van een wed strijd om een disco op poten voor 1000 bezoekers te ontwer pen op een terrein van de EWR aan de Langegracht. De ontwer pen waren soms bizar, vaak praktisch onmogelijk maar in alle gevallen inventief. In het stadsbouwhuis aan de Lange gracht zijn in de week van 28 fe bruari tot en met 7 maart alle ontwerpen te aanschouwen. Het stadsbouwhuis is tijdens kan toortijden geopend. Bingo Buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat houdt op zaterdag 2 maart een bingo. Er worden zes rondes gespeeld. Na afloop van de bingo kan nog worden gedanst. Aanvang 20.00 Postzegels De I V. Philatica houdt zaterdag 2 maart een postzegelbeurs in de kantine van het Dr. W A. Visser 't Hooft Lyceum aam de Kagerstraat 1. De beurs is open van 10.00 tot 16.30 uur. Telefoonnummer voor nadere inlichtingen: 762265. Ruil Ruilvereniging Koningskerk houdt vrij dag 1 maarteen ruilavond voor verzame laars in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Het buurthuis is open van 19.00 tot 22.00 uur Scouting Ter gelegenheid van het 10-jarige be staan voert de scoutinggroep St. Jozef vrijdag 1 maart een zelfgeschreven mu sical op. De voorstelling is te zien in de Pacellisschool aan de Damlaan 22. Aan vang 19.00 uur. Op zaterdag 9 maart wordt een reünie gehouden. Oud-leden die geen uiitnodi- ging ontvingen, kunnen contact opne men met de groepsvoorzitter Rini Silves ter. Tel. 218109 Muziekschool Leerlingen van de Streekmuziekschool geven zaterdag 9 maart een uitvoering in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein Aanvang 19.30 uur. Duizenden vragen hulp in Leiden LEIDEN - Ieder jaar blijkt weer dat veel mensen moeite hebben met het invullen van het aangifteformulier voor de inkomstenbelasting. Het Leidse belastingkantoor helpt hier bij jaarlijks zo'n 3000 mensen, de Leidse Rechtswinkel ongeveer 2000. Ook dit jaar hebben zij specia le spreekuren. Van 18 februari tot en met 5 april helpt de Rechtswinkel iedereen gratis met het invullen van het for mulier. Voorwaarde is dat het inko men niet hoger is dan circa 53.000 gulden. Volgens coördinator J. Rit- zema zijn de formulieren niet sim peler geworden sinds de wet Oort is ingevoerd. "Juist door andere biljetten en kleuren, raken mensen in verwar ring", zegt hij. Eigenlijk zou ieder een volgens hem 'fiscale opvoeding' moeten krijgen. "Het is heel dank baar om mensen de eerste keer uit leg te geven en te zien dat ze ieder jaar proberen meer zelf in te vul len". Medewerker Hessels van de Rechtswinkel verwacht meer men sen dan vorige jaren, juist omdat er veel is veranderd. "Mensen die vroeger hun biljetten alleen invul den, zullen nu minder zeker van zichzelf zijn". Daarom heeft de Rechtswinkel m< meer spreekuren ingeschakeld. Ook de belastingdienst biedt koste loze hulp wanneer tenminste vooraf een afspraak is gemaakt. Tot en met 5 april kan iedereen bij het belas tingkantoor aan het Stationsplein 7 terecht. Alleen mensen met een B- biljet voor vermogensbelasting ko men hiervoor niet in aanmerking. Medev/erker H. Kelder: "Door de Oort-regeling verwacht ik dit jaar Waarschijnlijk zien terug die hier al jaren niet meer zijn geweest. De tarief groepen zijn helemaal gewijzigd en dat kan veel onzekerheid geven". Andere problemen liggen vermoe delijk bij de ingrijpend gewijzigde beroepskosten en de reiskosten. Kelder: "We proberen het de mensen zelf te leren maar dat is toch vrij moeilijk. Velen vullen de for mulieren zeifin maar laten alles hier toch even nakijken. Met name jon geren proberen het zelf. Maar er zijn ook mensen die de enveloppe niet eens openen en ons de formulieren laten invullen". (Afspraken voor hulp op het belasting kantoor aan het Stationsplein 7 kunnen worden gemaakt via tel. 251880. De Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10 houdt dagelijks spreekuur van 9.00 tot 10.00 uur)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14