TAD LEIDEN Sleutels noemt plan Rijk onverantwoord LEIDSCH DAGBLAD Gemeente dreigt met sluiting Bakker Bart Wethouder De la Mar mag wel in Schiedam plakken Bewoners schrijven brief naar Tweede Kamer BOUWPLANNEN? Hl Ombudsman wijst 'trage' politie in Leiden terecht Gemeente met 'concrete' klachten naar Schiphol S Bovenburen klagen over baklucht en muizen De winkel van Bakker Bart aan de Haarlemmerstraat. LEIDEN Bakker Bart aan de Haarlemmerstraat houdt zich niet aan de milieu-voorschriften. Het college van B en W dreigt de winkel te sluiten als geen afdoen de maatregelen worden genomen tegen de stank- en geluidsover last. Bakker Bart heeft inmiddels een aanschrijving van B en W ont vangen waarin staat dat de zaak binnen dertig dagen dicht moet. De advocaat van het bedrijf spant een rechtszaak aan bij de Raad van State. Op die manier probeert hij eventuele sluiting van de win kel uit te stellen totdat de rechter een definitief oordeel heeft ge veld. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het bedrijf ver schillende malen gewaarschuwd. Er is een aantal gesprekken ge voerd, maar maatregelen werden volgens de gemeente niet geno men. "Hij heeft gewoon niks wil len doen". Bedrijfsleider J. Frommé van Bakker Bart ontkent dat geen maatregelen zijn genomen. Er is volgens hem een isolerend pla fond geplaatst boven de oven. Verder zijn rubberen wieltjes ge plaatst onder de broodkarren zo dat die minder herrie veroorza ken als ze worden verreden. "En we zetten de vuilniszakken pas na negen uur buiten zodat de men sen daar ook niet wakker van worden", aldus Frommé, die de zaak ongeveer een jaar geleden overnam voor zes ton. Baklucht Volgens de bedrijfsleider is er al leen geklaagd door het gezin dat boven de winkel woont. "Er komt steeds wat nieuws bij. Eerst w£fë het de herrie, nu is het weer de stank. We hebben de klachten steeds heel serieus genomen. Ik heb een paar keer een gesprek ge had met die mensen. Maar ik wist niet dat het zo hoog zou oplopen". Een bewoner van het studen tenhuis schuin boven de winkel zegt nooit last te hebben van stank of lawaai. De klachten zijn ingediend door de familie Hak kaart, die zegt dat het bovenhuis bijna onbewoonbaar is gewor den. "We zitten de hele dag in de baklucht en in de herrie". Ook zou de familie veel last hebben van ongedierte zoals kakkerlak ken en muizen. Een slaapkamer wordt niet ge bruikt omdat de werkzaamheden in de bakkerij 's ochtends heel vroeg beginnen. "We slapen daar om op de grond in het atelier", al dus I. Hakkaart. "Mijn man woont hier al twintig jaar en als je in de binnengtad woont, dan moet je bepaalde zaken voor lief ne men. Het is altijd goed gegaan, totdat Bakker Bart zich hier twee jaar geleden vestigde". De maatregelen om het plafond 'reukdicht' te maken zijn volgens haar niet afdoende. De familie Hakkaart heeft aangeboden tien duizend gulden mee te betalen LEIDEN De Nationale Ombuds man heeft een klacht tegen de Leid- se politie gegrond verklaard. De po litie heeft een jaar gewacht met het OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. \m TLV/LU om een isolerende vloer aan te brengen. "Maar dan moesten we wel een handtekening zetten dat we nooit meer zouden klagen-, en daar voelden we niets voor". Handmetertje De klagers zeggen dat het bedrijf de adviezen van een Haags bu reau dat een akoestisch onder zoek heeft uitgevoerd niet heeft doen van onderzoek en het horen van getuigen na een uit de hand ge lopen burenruzie. Daarbij beschul digde een inwoonster van Leiden haar buurman van het plegen van incest. De politie maakte pas 12 maanden later proces-verbaal op van deze zaak wegens smaad, pas nadat een klacht bij de ombudsman was gedeponeerd. Een ander proces-verbaal in deze kwestie werd pas twee jaar na het opmaken doorgestuurd naar de of ficier van justitie. Die moet bekij ken of de verdachten voor de straf rechter moeten verschijnen. De ombudsman zegt dat er geen enkele rechtvaardiging is voor de lange termijn. De politie stelde zich weer op het standpunt dat zij in die tijd over te weinig mensen beschik ten om alle taken te kunnen uitvoe ren. De ombudsman heeft daar wei nig begrip voor. "De behandelings- duur wordt hierdoor niet gerecht vaardigd, gelet op de ernst van de aangifte". Het conflict tussen de buren duurt al vanaf eind 1987. Daarbij be schuldigen de buren elkaar weder zijds, onder meer van mishande ling. Via de wijkagenten heeft de politie geprobeerd - met hulp van huisartsen - een eind te maken aan de ruzie. Toen dat niet lukte, heeft de politie afgezien van het inscha kelen van de strafrechter, 'omdat dat eerder tot escalatie dat tot een oplossing leidt'. De ombudsman is het met deze visie niet eens. Als de zaak toch uit de hand loopt, moet de politie een behoorlijk onderzoek doen. De offi cier van justitie dient dan vervol gens te bekijken of de zaak wordt voorgelegd aan de strafrechter. opgevolgd. De Nijmeegse advo caat van Bakker Bart zegt dat dat wel het geval is. "Naar aanleiding van dat rapport kunnen we aanto nen dat de normen die staan in het Bakkerij besluit niet worden overtreden. En nadien zijn geen wijzigingen opgetreden, de zaak is alleen maar verbeterd. En dan gaat de gemeente meten met zo'n handmetertje. Dan worden ook de achtergrondgeluiden meege teld. Mijn standpunt is dat het rapport van het akoestisch bu reau onvoldoende aanleiding geeft om tot sluiting over te gaan", aldus de raadsman. Bij de bakkerij werken twaalf mensen. De slagerij die een ge deelte van de ruimte huurt heeft vier personeelsleden in dienst. "Ik heb enorm in deze winkel ge ïnvesteerd", aldus Frommé. SCHIEDAM (GPD) - Groen Links in Schiedam houdt best van een stuntje, maar voor de ze kerheid lichtte een vertegen woordiger toch maar even de po litie in. Hij kondigde vooraf aan. dat drie wethouders op woens dagmiddag een anti-racismepos- ter op een verkiezingsbord zou den plakken. Voor eenzelfde 'ver grijp' werd de Leidse wethouder Hans de la Mar afgelopen zater dag achter slot en grendel ge plaatst. Het telefoontje bleek overbo dig. want in tegenstelling tot de collega's uit Leiden bleek de Schiedamse politie geen enkele moeite met de plakactie te heb ben. LEIDEN In navolging van de Woningbouwvereni ging Leiden (WBL) maakt ook De Sleutels zich grote zorgen over de mogelijkhe den die er zijn om de flats in de Slaaghwijk op te knap pen. Directeur A. Lepelaar liet vanochtend weten zeer somber te zijn over de plan nen van het kabinet. De voorgestelde huurverhoging noemt hij 'onverantwoord'. WD: dure huizen ook gemeentegarantie LEIDEN De WD wil dat kopers van duurdere woningen ook in aan merking komen voor gemeentega rantie. Nu ligt de grens bij een koop som van 200.000 gulden. Dit geldt zowel voor nieuwe als voor bestaan de huizen. Die grens moet worden opgetrokken, zodat kopers van wo ningen tot 250.000 gulden ook ge meentegarantie kunnen aanvragen, vinden de WD-raadsleden L. Driessen en M. van der Nat. Wie gemeentegarantie heeft ver kregen, kan tegen een iets lagere rente geld lenen. Bovendien wordt het voor mensen die geen eigen geld hebben gemakkelijker om een le ning af te sluiten. De WD heeft het verzoek inge diend naar aanleiding van een ge wijzigde regeling van het Rijk. De rijksoverheid vergoedt nu ook een deel van de kosten aan de gemeente als er iets mis gaat met duurdere be staande woningen. Eerst gold deze regeling alleen voor bestaande wo ningen tot een prijs van 200.000 gul den. Bij nieuwbouw hanteerde het Rijk al een maximumprijs van 250.000 gulden. En dus kon de Leidse wethou der gistermiddag in Schiedam met een gerust hart de lijmkwast indopen. Bijgestaan door zijn Schiedamse collega's Bart de Leede (Groen Links) en PvdA'er Hans van Kleef plakte Hans de la Mar de eerste waarschuwings poster met een gerust hart op het verkiezingsbord naast de ruine op het Emmaplein. 'Geef racisme geen kans' is de De ministers hebben in de tussen balans voorgesteld de subsidie voor verbetering van na-oorlogse wonin gen te schrappen. De maatregel zou in 1992 ingaan en dat betekent dat de WBL geen vergoeding meer krijgt voor het opknappen van 800 flatwoningen aan de Merendonk, Zijldonk. Arendshorst en Kondor- horst. De 217 flatwoningen die De Sleutels dit jaar opknapt, lopen geen gevaar. Maar daarna komen nog eens ruim 200 woningen van deze coöperatie aan de beurt. Het is niet bekend hoeveel van deze hui zen onder de nieuwe regeling zullen gaan vallen. De Sleutels investeert 28.000 gul den per woning. Het Rijk vergoedt 5600 gulden. "Het gaat om giganti sche bedragen. Als de subsidie straks wegvalt, moeten we al het geld zelf ophoesten. En dat kunnen we niet", zegt Lepelaar. Net als directeur J. Boggia vindt Lepelaar het idee van het kabinet om de huren te verhogen om de op knapbeurt te kunnen betalen onzin nig. "In de Slaaghwijk zijn de huren al heel erg hoog. De prijzen liggen tussen de zes- en zevenhonderd gul den. Als woningbouwvereniging zijn we vooral werkzaam voor men sen met lage inkomens. Het is on verantwoord om in deze wijk hoge re huren te gaan vragen". Problemen Net als Boggia vindt hij dat alles op alles moet worden gezet om de plan nen voor de Slaaghwijk af te maken. "Dat is voor mij het uitgangspunt: de wijk moet worden opgeknapt. Maar vraag me niet hoe, de midde len zijn zo beperkt. En als de porte monnee leeg is, dan houdt het na tuurlijk een keer op", aldus de di recteur. Hij benadrukt er nog niet van uit te gaan dat de subsidie inderdaad verdwijnt. "Ik wil nog zien hoe de politieke discussie uitpakt. Het be tekent landelijk gezien nogal wat. In de grote steden zijn de proble men dan helemaal niet te overzien". Inbraken in AZL en laboratorium LEIDEN Een automaat in een ge bouw van het AZL aan de Wasse- naarse weg is in de nacht van dins dag op woensdag opengebroken. Het geld werd meegenomen. Ook een tweede gebouw aan die weg kreeg die nacht te maken met in braak. De fotografie-afdeling in het Pathologisch Laboratorium moest vier fototoestellen en een aantal len zen missen. LEIDEN De Merenwijkbewo- ners moeten 'concrete klachten' gaan verzamelen over de vliegtui gen die van en naar Schiphol vlie gen. De gemeente is bereid om met dat lijstje naar de directie van de luchthaven te stappen om te kijken of er wat aan de overlast kan wor den gedaan. Dat gebeurt dan in overleg met de regiogemeenten. "Want we willen niet dat er voor Leiden een leuke oplossing komt, die dan weer nade lige gevolgen voor de inwoners van Oegstgeest of Alkemade heeft", al dus H. van Wirdum. bestuursmede- werker van milieuwethouder H de la Mar De bewoners hebben het ge meentebestuur verzocht zich open lijk te verzetten van de uitbreidings plannen van Schiphol die staan in Ml Plan van Aanpak Dat vinden DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 oproep op de poster, die de Schie dammers sinds gisteren op bijna alle verkiezingsborden in de stad kunnen lezen. De poster werd op alle borden met verkiezmgsbiljet- ten van de Centrumpartij en de Centrumdemocraten gehang. In eerste instantie richt Groen Links haar oproep op de ruim 2200 Schiedammers, die verleden jaar bij de gemeenteraadsverkiezin gen hun stem aan de CD gunden. In Leiden zal het probleem niet alleen in de Slaaghwijk gaan spelen. Als het kabinetsplan doorgaat, valt de subsidie immers weg voor alle complexen die na 1968 zijn ge bouwd en waarvoor een kleine op knapbeurt nodig is. Ook voor rela tief geringe verbeteringen van wo ningen die na de oorlog zijn ge bouwd en voor 1968 wordt dan geen subsidie meer beschikbaar gesteld. Lepelaar verwacht dat een aantal projecten van de verschillende wo ningbouwverenigingen moet wor den uit- of afgesteld. "Het plan is, kortom, heel slecht", aldus Lepe laar. Brandbrief De bewoners van Slaaghwijk heb ben inmiddels een verontruste brief geschreven aan de leden van de Tweede Kamer en 'aan allen die zich zorgen maken over het wonen in Nederland in het bijzonder de hoogbouwwijken'. In de brief schrijven de bewoners verontwaardigd te zijn over de maatregelen die het kabinet wil doorvoeren. "De huurverhoging van 5,5 procent en de vermindering van de huursusbsidie zullen leiden tot nog meer financiële en sociale problemen en spanningen in onze wijk", schrijft N. Slewe namens de Algemene Bewonersvergadering Slaaghwijk. Dode Langegracht met mes gestoken LEIDEN - De man die dinsdag dood werd aangetroffen in een wo ning aan de Langegracht is met een mes in de nek gestoken. Dat heeft sectie in het Rijswijkse gerechtelgk laboratorium uitgewezen. De iden titeit van de overledene is nog niet vastgesteld. Vandaag wordt getracht door een gebitsanalyse te achterhalen of het slachtoffer inderdaad de 36-jarige student is die de woning huurde. Het politie-onderzoek heeft inmid dels uitgewezen dat deze man zeer weinig sociale contacten onder hield. Zijn familie verblijft in het bui tenland en is nog niet ingelicht. De recherche wU dit niet doen voordat onomstotelijk vaststaat dat de dode ook werkelijk de huurder is van het pand. Het stoffelijk overschot werd eer gisteren ontdekt nadat de verhuur der van het appartement contact opnam met de politie. De huurder was al geruime tijd niet gesigna leerd. Uit poststukken en kranten is afgeleid dat de gevonden man al eind december moet zijn overleden. we echter een ander verhaal. Als er nu klachten zijn. dan is er nu dus blijkbaar overlast, die verminderd moet worden. Het Plan van Aanpak is een ander verhaal en het is de vraag of door de uitbreiding de klachten zouden toenemen", aldus Van Wirdum. Hg benadrukt dat in het verleden nauwelgks door Leidenaars werd geklaagd over laagovervliegende vliegtuigen "Bij de Stichting Ge luidshinder kwam in september vo rig jaar een klacht binnen, en daar na pas weer in januari Maar het kan best hoor. dat er nu meer overlast is. De Kaagbaan wordt nu veel vaker gebruikt", aldus Van Wirdum Afgesproken is dat de Merenwgk- bewoners onder meer gegevens aanleveren over de hoogte waarop de vliegtuigen overvliegen CONTRACT STADSVERWARMING LEIDEN - De woningbouwverenigingen Leiden en De Sleutels tekenden gisteren het contract met de Energie en Watervoorziening Rijnland EWRvoor de aanleg van stadsverwarming. Uiterlijk in 1993 worden circa 1400 flat- en eengezinswoningen in de Slaaghwijk aangesloten op de stadsver warming. Daartoe worden de komende tijd leidingen aangelegd vanaf de centrale aan de Langegracht tot in de Merenwijk. Het contract werd gesigneerd door de directeuren J. Boggia (WBL). A. Lepelaar (De Sleutelsen J Haaijkens (EWR). De laatste sprak van 'een goede beslissing uit milieu-oogpunt'. Boggia feliciteerde namens de woningbouwverenigingen de aanwezige bewoners met de stadsx>erwarming "Hel is de eerste stap van het grote plan van aanpak in uw wijk". Op de foto van links naar rechts: Haijkens, Boggia en Lepelaar. «roto Ju HoItmii STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13