Zia op ruime winst Tijd begint te dringen voor Albanië Gorbatsjov Stelt Georgië ultimatum 'Iran voerde afgelopen Zuid-Afrika neemt deel bestuur Ciskei over jaar 500 executies uit" Oostenrijkse 'zusters van de dood' voor de rechter DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering zal een be langrijk deel van het bestuur van het 'onafhankelijke' thuisland Cis kei overnemen. Dit blijkt uit een overeenkomst die de Zuidafrikaan se minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, en de sterke man van Ciskei, generaal Oupa Gqozo, giste ren in Kaapstad hebben gesloten. Volgens het akkoord zullen Zuid afrikanen het beheer overnemen van de belangrijkste financiële, eco nomische en bestuursdepartemen ten en zal de politie van Ciskei op gaan in de Zuidafrikaanse politie. Bovendien zal Zuid-Afrika meer dan nu al het geval is de begroting van Ciskei voor haar rekening ne- "Doel van de overeenkomst is het bevorderen van goed bestuur, stabi liteit en economische ontwikke ling", aldus Botha. Het akkoord wordt gezien als de eerste stap in de terugkeer van Ciskei als deel van Zuid-Afrika. Generaal Gqozo zei te hopen dat de overeenkomst deze herinlijving zal bespoedigen. Ciskei is sinds 1981 een van de vier zogenaamde onafhankelijke thuislanden, behalve Ciskei, Trans kei, Boputhatswana en Venda, wier soevereiniteit buiten Zuid-Afrika door geen enkele staat wordt er kend. Gqozo kwam in maart vorig jaar via een bloedige staatsgreep aan de macht en moest de afgelopen maand binnen twee weken twee contracoups de kop indrukken. De thuislanden zullen in de toe komst waarschijnlijk deel uitma ken van het 'nieuwe niet-racisti- sche, democratische Zuid-Afrika'. Gorbatsjov beledigd Een Sovjet-aanklager heeft gisteren twee jaar voorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen de leidster van de Democratische Unie, Valeria No- vodvorskaja, die ervan wordt be schuldigd president Michail Gor batsjov te hebben beledigd. Novodvorskaja heeft Gorbatsjov een "rode facist" en een "beul" ge noemd. Tijdens het proces protes teerde zij tegen de mildheid van de strafmaat, noemde de Sovjet-presi dent een "lafaard" en zwoor hem te zullen blijven beledigen. (AP) Terug in staatskas De voormalige communistische partij van Bulgarije zal meer dan de helft van haar bezit, 89 miljoen gul den, teruggeven aan de staat. Dit maakte de partijkrant Duma giste ren bekend. De communistische partij veran derde haar naam in Socialistische Partij nadat de communistische lei der Todor Zhivkov in november 1989 werd afgezet door leden van het politburo. Hij wordt beschul digd van ondermeer het verduiste ren van bijna zeven miljoen gulden overheidsgelden tijdens zijn 35-jari- ge regeerperiode.(AP) Moordcampagne Vijf jonge mannen zijn gisteren in de Colombiaanse stad Medellin door gewapende overvallers uit hun woningen gehaald en doodgescho ten. De moordpartij was de jongste van een serie gruweldaden die wor den toegeschreven aan gangsters die zich bezighouden met de smok kel van cocaine. Dinsdag 'schoten gewapende mannen in een straat in Medellin negen voetballende jongens dood. Afgelopen zondag doodden gewa pende mannen vijf straatverkopers. Maandag werden twee tieners in aanwezigheid van hun onderwijzer vermoord. Veertig leerlingen von den de dood toen onbekenden het vuur openden in een klas van een middelbare school.(AP) Tegen de pers De autoriteiten van de Joegoslavi sche republiek Servië hebben giste ren straatventers gearresteerd die tijdschriften van de oppositie ver kochten. Tenminste drie colpor teurs werden door de politie in het centrum van Belgrado opgepakt. Stapels tijdschriften werden in be slag genomen. De Servische communisten oefe nen een straffe controle uit op de staatsmedia. Zij hebben ook gewei gerd om vergunningen te verstrek ken aan degenen die bladen van de oppositie willen verkopen.(AP) Doden bij treinbotsing Bij een frontale botsing tussen twee treinen tussen Mexico-stad en Vera cruz zijn dinsdag minstens vijf do den en meer dan 50 gewonden ge vallen. Volgens de autoriteiten heb ben twee goederenwagons met toi letpapier vooraan een van de trei nen een groot deel van de klap op gevangen, anders waren er waar schijnlijk veel meer doden gevallen. (AP) Minder doden Het dodental als gevolg van de aard verschuiving in Papua-Nieuw-Gui- nea ligt waarschijnlijk lager dan 200, zoals eerder is bericht. Tot dus ver zijn de stoffelijke resten van zes slachtoffers van de modder- en aardverschuiving geborgen. Vol gens de autoriteiten hebben red dingswerkers geconstateerd dat 350 van de 500 inwoners ter plaatse nog in leven zijn. Reddingswerkers zeg gen dat de overlevenden gebrek aan voedsel hebben. (AP) Eerste uitslagen "vreedzame* verkiezingen Bangladesh DHAKA (AP) De Bangladesh Nationalist Party (BNP) van Khaleda Zia staat in de eerste uitslagen van de verkiezingen in Bangladesh op ruime winst. Over 84 van de in totaal 300 parlementszetels was gisteravond een beslissing gevallen en 41 daarvan gingen naar de BNP. De Awami Liga van Zia's rivale Sheik Hasina stond op 22 zetels. De Jativa Partij van de voormalige president Hussain Muhammad Ers- had stond voorlopig op vijftien ze tels. Ershad won in alle vijf distric ten waar hij zich had ingeschreven. Ook Zia sleepte persoonlijk een ze- van de verkiezingen zal bepalend hoofdstad Dhaka en andere steden zijn voor de vorming van een r we regering in het land. De BNP van Zia en de Awami Li ga van Hasina zetten in 1988 hun on- tel in de wacht voor haar partij. Drie derlinge geschillen opzij om geza- zetels gingen naar splinterpartijen menlijk oppositie te voeren tegen die nauwe banden hebben met de het bewind van Ershad. die in 198», Awami Liga De rechtse ïslami- via een staatsgreep aan de macht een onafhankelijke kandidaat. De eerste vrije twintigjarig KERANIGANJ In de plaats Keraniganjin de buurt van Dhaka worden onder militaire escorte stembussen weggebracht van een stembureau dat door de politie moest worden gesloten na een botsing tussen aanhangers van verschillende politieke stromingen. Er waren overigens buitengewoon wiening botsingen voor en tijdens de ver kiezingen. (foto EI'A) Bangladesh verliepen in het alge- BNP en de Awami Liga kennen meen vreedzaam. In groten getale echter een lange traditie van nvali- gingen de inwoners naar de stem bus. Aan de strijd om 300 zetels in Pleidooi Baltische staten voor internationale conferentie het parlement namen meer dan Awami Liga van de twee vooraf 2.700 kandidaten deel. De uitslag meest kansrijk geachte partijen de verliezer te worden. In de stad Chittagong werd een jongen gedood bij een schietpartij tussen aanhangers van de twee grootste politieke partijen en in de ontstonden enkele opstootjes kort voordat de stembussen werden ge sloten. De waarnemende regering van Shahabuddin Ahmed zette 375.000 man veiligheidspersoneel in bij de 24.000 stemlokalen in het land. Ahmed, president van de Ho ge Raad in Bangladesh, zei krachti ge maatregelen te hebben genomen kwam. maar vorig jaar december na om verkiezingsgeweld en -fraude te voorkomen. Tijdens de verkiezings campagne werden tenminste 16 mensen gedood. De verkiezingen zelf verliepen echter buitengewoon vreedzaam. Dit tot verbazing en trots van vcr- kiezingsfunctionarissen, de politie en stemgerechtigden. "Verbazing wekkend". was het commentaar van Parveen Ahmad, een maat schappelijk werker die zei nog nooit eerder gestemd te hebben uit angst voor het geweld dat de eerdere ver kiezingen in Bangladesh kenmerk- af te treden. Momenteel staat hij on- ërkiezingen in der huisarrest in afwachting van bestaan van een proces wegens corruptie. De teit. Met een voorlopig saldo van 22 van de 84 verdeelde zetels lijkt de MOSKOU/KOPENHAGEN/GE NE VE (AP/Rtr/DPA) - Sovjetpre sident Michail Gorbatsjov heeft het parlement van de republiek Geor gië telefonisch een ultimatum ge steld dat Moskou twee gebieden di rect onder Moskou zal plaatsen als Georgië het nieuwe Unie-verdrag niet ondertekent. President Zviad Gamsachoerdia zei dit gisteren tijdens een spoedzit ting van het Georgische parlement. Georgië behoort tot de republieken die weigeren het unie-verdrag te on dertekenen. "Het centrum wil Ab- chazië en Ossetië van de republiek afnemen," zei Gamsachierdia. Een woordvoerder van Gorbatjsov zei niets te weten van een dergelijk te lefoongesprek. De spoedzitting was gewijd aan Zuid-Ossetië, waar plaatselijke lei ders in september zeiden voorstan der te zijn van een onafhankelijk Ossetië in plaats van onderdeel te worden van een onafhankelijk Ge orgië. Eerst verklaarde men zich au tonoom, waarop Georgië onder meer de stroomvoorziening naar Ossetië stopzette. Abchazië is een autonome provincie aan de Zwarte Zee waar in 1989 etnische onlusten met doden plaatsvonden. Het parlement van de Oekraïne is gisteren na een stormachtig debat akkoord gegaan met het voorstel van het Kremlin om een referen dum te houden over het nieuwe Unie-verdrag, maar nam ook een resolutie aan om dan tegelijkertijd een ander referendum te houden. In dit referendum moet de bevolking zich uitspreken over de vraag: "Bent u het er mee eens dat de Oek raïne deel moet zijn van de Unie van soevereine Sovjetstaten op basis van de verklaring over de staatssoe vereiniteit van de Oekraïne"? De republiek van de Russische Federatie had al eerder besloten pa rallel een referendum te houden. De deelname van politici uit de Baltische republieken aan een zit ting van de Noordse Raad heeft ge leid tot politieke onenigheid tussen Moskou en de Noordeuropese sta ten. Moskou stuurde via zijn ambas sades de regeringen van Denemar ken, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland (die samen de Noordse Raad vormen) een formele verkla ring waarin deze worden gewaar schuwd dat "het groeiende sepera- tisme" in de Sovjetunie de betrek kingen met de Noordeuropese lan den kan schaden, zo werd gisteren in Stockholm bekend. Moskou liet voorts in de verkla ring doorschemeren dat de contac ten die de verschillende Noord europese regeringen de afgelopen maanden hebben onderhouden met vertegenwoordigers van Estland, Letland en Litouwen al tot een ver slechtering van de relaties tussen de Scandinavische landen en Moskou hebben geleid. De vijf lidstaten van de Noordse Raad keurden tijdens de zitting de inhoud van de Sovjetverklaring af. De leiders van de Baltische repu blieken hebben er bij de Scandina vische landen op aangedrongen een internationale conferentie te beleg gen over het onafhankelijkhieds- streven van de drie Sovjet-republie ken. GENEVE (AP) - In Iran zijn de laatste twaalf maanden zeker 500 mensen geexecuteerd. Ook blijft het martelen en mishandelen van gevangenen voortduren. Dat heeft de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties gezegd. Toch signaleert de commissie ook "posi tieve maatregelen", die de regering van Iran heeft genomen. Hieronder vallen amnestieregelingen en een nieuwe wet die de aanwezigheid van advocaten bij alle onderdelen van gerechtelijke procedures toe staat. De bevindingen van de commis sie staan in een 120 pagina's tellend ADVERTENTIE WENEN (DPA) In het grootste moordproces in de Oostenrijkse geschiedenis staan vanaf van daag vier verpleegkundigen te recht op beschuldiging van meer voudige moord. De 'zusters van de dood', zoals de volksmond ze aanduidt, moeten in een zieken huis bij Wenen veertig oude men sen gedood hebben. De in april 1989 aan het licht ge komen serie moorden, waarvan geen precedent bekend is, legde de bijl aan de wortel van het Oos tenrijkse gezondheidsstelsel: men voerde hervormingen in en een wethouder en een chef de cli- nique kregen hun congë. De ver dediging zal er vermoedelijk de nadruk op leggen dat de aange klaagden in het belang van de mensen in kwestie dachten te handelen. Op 7 april 1989 bekenden twee zusters die in het aan de rand van Wenen gelegen Lainz-ziekenhuis werkten, dat ze tussen 1983 en 1989 verscheidene, meest oude en gebrekkige mensen gedood haddden. Later kwam aan het licht dat Waltraud Wagner (32), Irene Leidorf (29), Maria Gruber (29) en Stefanija Mayer (51) zeker veertig mensen gedood hadden: met sterke slaapmiddelen of een door hen als "mondverzorging" omschreven behandeling, waar bij water in de longen van de pa tiënten gepompt werd t zen stikten. De vier wilden naar eigen zeggen een eind maken aan het lijden van de meestal hulpelo ze mensen. De akte van beschuldiging om vat 88 pagina's, de openbare aan klager heeft het over 40 moorden en twee pogingen tot moord - en gaat door met zijn onderzoek. Want de vier 'zusters des doods' hadden oorspronkelijk meer dan vijftig levensbeëindigingen be kend. "Elke dode zal apart moe ten worden vastgesteld", zeggen de verdedigers. Veertien vermoe delijke slachtoffers werden lang na hun overlijden in het kader van het onderzoek opgegraven en door gerechtsartsen onderzocht. Bij slechts vier personen trof men sporen van slaapmiddelen aan. Met het openbaar worden van de ziekenhuismoorden daalde het vertrouwen van de patiënten in het Oostenrijkse medische sys teem. dat volgens deskundigen tot de daden heeft bijgedragen. Zusters die bij gebrek aan perso neel handelingen moesten ver richten waartoe ze niet bevoegd waren, protesteerden. Bijna twee jaar nadat het schandaal aan het licht is gekomen, zijn de noodza kelijke hervormingen nog steeds niet ingevoerd. Nadat de zusters hun 'genade werk' hadden opgebiecht, moest de Weense wethouder voor ge zondheidszorg opstappen. Maar ook tijdens het onderzoek was er sprake van flaters. Een in Chili geboren ziekenverzorgster had als eerste het vermoeden uitge sproken dat op de afdeling in kwestie mensen een onnatuurlij ke dood gestorven konden zijn. Ze werd gearresteerd op beschul diging van medeplichtigheid - en een dag later vrijgelaten. De be schuldigingen bleken op niets ge baseerd. Een eigen hoofdstuk in de ma cabere feuilleton-Lainz schreef de chef van de afdeling, Franz X. Pesendorfer. Hij werd geschorst, weer aangenomen, opnieuw ge schorst, welke straf het hoogge rechtshof ongedaan maakte, tot hij op 28 juni zelf de handdoek in de ring gooide. Zonder schuld te willen beken nen stapte de chef de clinique naar eigen zeggen op omdat hij de toestand niet langer aankon. Een lang leven leidt het gerucht dat Pesendorfer sinds het aan het licht komen van de 'dodingen' in 'zijn' vroegere ziekenhuis onder psychiatrische behandeling staat. Een dezer dagen begon zijn op volger aan zijn werk. Kort voor dit proces wegens moord in het ziekenhuis hebben zich in Oostenrijk twee nieuwe schandalen voorgedaan op me disch gebied. Een schijndode vrouw was bijna begraven. Negen uur na het vaststellen van de dood werd men echter weer le venstekens gewaar. De bejaarde vrouw stierf uiteindelijk toch -- aan onderkoeling. De verant woordelijke dokters zijn uit hun ambt geschorst. rapport dat dinsdag in Geneve werd gepresenteerd door Reynaldo Ga- lindo Pohl. een Salvadoraanse ju rist. die voor de VN onderzoek doet naar mensenrechtensituaties. Het rapport baseert het cijfer van 500 executies op informatie uit de offi ciële Iraanse media. De regering van Iran heeft 113 executies gedu rende de eerste tien maanden van 1990 bevestigd. De meeste ter dood veroordeelden waren drugshande laren. maar ook bevonden zich er politieke gevangenen onder, aldus het rapport. Onlangs nog zou een "evangelische predikant" zijn ge executeerd. De mensenrechten commissie zegt dat informatie over de vervolging van christelijke evan gelische groepen pas de laatste maanden beschikbaar kwam. Berichten over martelingen en mishandelingen tijdens gevangen schap blijven aanhouden. Het rap port maakt melding van een brief van de Iraanse regering waarin deze berichten categorisch worden ont kend. Iran zegt wel dat amputaties bij bepaalde misdrijven onder de is lamitische wet zijn toegestaan. Militaire samenwerking Polen en T sjechoslowakije WARSCHAU (RTR) - De ministers van defensie van Polen en Tsjechos- lowakije hebben gisteren in War schau hun handtekening gezet on der een verdrag dat de militaire sa menwerking regelt tussen beide landen. De ondertekening komt twee dagen nadat de militaire struc turen van het Warschau Pact zijn ontbonden. Dat heeft het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. De ministers Pjotr Kolodziojczyk (Polen) en Lubos Dobrovsky (Tsjechoslowakije) kwamen over een dat beide landen een gezamen lijk standpunt zullen innemen bij de onderhandelingen over wapen beheersing en -reducties in Wenen. TIRANA In Albanië is het gevecht om de macht nog lang niet beslist. Belangrijkste vraag op dit moment is: gaan de eerste vrije verkiezingen door, en zo ja, hoe vrij zullen zij dan zijn? Het antwoord ligt niet zomaar voor de hand. De toestand in het laatste communistische land van Europa is er een van grote spanningen. Her haaldelijk komt het tot geweldsuit barstingen met dodelijke afloop. Bewind en oppositie beschuldigen elkaar over en weer. Kortom, het klimaat is verpest en daarom lopen de parlementsverkiezingen van 31 maart gevaar. Hernieuwd uitstel is allerminst uitgeslotén. Vijfenveertig jaar zijn de Albane zen gebukt gegaan onder een streng stalinistisch regime, geïndoctri neerd en monddood gemaakt. De bevolking vindt dat nu uit moet zijn. Het geduld, met name van de jongeren, is op. Dat geven de massa le exodus naar Italië, Duitsland en Griekenland, de aanhoudende sta kingen in fabrieken en de vastbera den studentenacties wel aan. De de montage vorige week van het stand beeld van ex-dictator Enver Hoxha op Tirana's Skanderbegplein was dan ook een symbolische daad: weg met die man, weg met de heilloze af zondering van Albanië. De democratische oppositie, nog jong en onervaren, maar met 60.000 betalende leden zeker een factor van grote betekenis, vermoedt dat communistische krachten probe ren om door heimelijke provocaties (uitlokken van incidenten) de ver kiezingen op losse schroeven te zet ten. Want een electorale nederlaag betekent verlies van gepriviligeerde posities en teloorgang van de macht die de Albanese Arbeiderspartij, de officiële communistische partij, ge durende ruim twee generaties heeft uitgeoefend. Die macht zullen de communis ten niet zonder slag of stoot uit han den geven. Zij laten geen gelegen heid onbenut om zich te profileren. Op ongegeneerde wijze maken ze misbruik van radio en televisie. De oppositie komt er nauwelijks aan te pas. In het dinsdagavondjoumaal van acht uur werd aan Alia s voor nemen tot het houden van een refe rendum onder het Albanese volk over de erfenis van Hoxha maar liefst een half uur besteed. De Golf oorlog was goed voor welgeteld 38 seconden. Omgekeerd beweert Ramiz Aha dat 'duistere krachten' de parle mentsverkiezingen willen versto ren. In dit opzicht richtte hij, nau welijks verholen, de beschuldigen de vinger op de democratische op positie. Als de Albanese communis ten er echter een serieus gewicht aan toekennen, gaan de verkiezin gen volgens plan door. Verplichtingen Ramiz Alia heeft bij herhaling te kennen gegeven dat Albanië zich definitief in de richting van Europa wil ontwikkelen. Tirana hecht er aan vruchtbare banden te smeden met de Europese Gemeenschap, hetgeen gezien de volledig ont wrichte economie van de volksre publiek onontkoombaar is. Ook to nen de Albanezen belangstelling voor het lidmaatschap van de Raad van Europa en is er hun veel aan ge legen toe te treden tot de Conferen tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa. Deze intenties brengen voor Tira na wel een aantal verplichtingen met zich mee. Zo zal Albanië de Ak koorden van Helsinki integraal moeten eerbiedigen en toepassen, met name op het gebied van de mensenrechten. Ramiz Alia heeft al een begin gemaakt. Een aantal Al banezen is krachtens de amnestie regeling uit werkkampen gekomen, maar nog lang niet alle politieke ge vangenen zijn vrij Ook is de gods dienstvrijheid weer hersteld, welis waar nog niet in de grondwet, maar in de praktijk doen de moefti's, popes en priesters hun werk. zij het nog op zeer beperkte schaal. De tijd begint echter te dringen. Er moet snel verbetering komen in de materiële toestand van het indi vidu. Onder Hoxha bezat de Alba nees een gegarandeerd minimum inkomen. Daarboven was weinig tot niets. Sindsdien is het consump tieve aanbod gestagneerd en sedert enkele maanden is er sprake van een alarmerende situatie. Werkloosheid De opzet van Alia de planeconomie aan te vullen met elementen van de markteconomie is mislukt. In alle sectoren van de economie heerst kommer en kwel. De werkloosheid groeit, omdat de fabrieken als ge volg van een nijpend gebrek aan grondstoffen niet meer of nog slechts op halve kracht werken D« arbeidsmoraal is dienovereenkom stig laag. De inflatie woekert voort, de meeste ondernemingen en be drijven zijn verouderd en daardoor volslagen onrendabel. Tal van we tenschappelijk geschoolde Albane zen - ingenieurs, dokters - en veel middelbaar-geschoolden proberen in het buitenland aan de slag te ko men. Wil Albanië op niet al te lange ter mijn zgn plaats op het Europese parket innemen, dan zal er eerst sprake moeten zgn van enige poli tieke stabiliteit. Daar is het land nog ver van verwgderd. Uitstel van de eerste, 'vrije' verkiezingen na de in troductie van het moerpartijensys- teem kan het noodzakelijke omvor mingsproces in gevaar brengen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11