Alleen Groen Links wil staakt-het-vuren De aanmeldingsperiode eindigt over 2 dagen. ~7\) Internationale I Nederlanden Met het oog op de toekomst. 'Iraakse volk zal met Hussein afrekenen' 5Gevolg oliebrand slechts lokaal' WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 Nationale-Nederlanden NMB POSTBANKGROEP&0 Aan onze certificaat- en aandeelhouders. Nationale-Nederlanden en de NMB Postbank Groep gaan fuseren. De certificaat- en aandeelhouders van Nationale-Nederlanden ende NMB Postbank Groep nodigen wij daarom uit hun stukken om te ruilen voor certificaten van aandelen in de nieuwe onderne ming, de Internationale Nederlanden Groep. Het schema geeft de ruilverhoudingen aan. Wij publiceerden ons fusiebericht op 28 januari 1991. De aanmeldingsperiode eindigt op 1 maart 1991 om 15.00 uur. Voor meer informatie kunt u terecht bij uw bank of commissionair. U kunt ook bellen naar onze fusielijn die (overdag) gratis bereikbaar is onder nr. 06-0645. Voor een (certificaat van) aandeel Nationale-Nederlanden krijgt u: Voor een aandeel NMB Postbank Groep krijgt u: 1 Certificaat van aandeel Internationale 0,15 certificaat van aandeel Internationale Nederlanden Groep of: f6,50 colli,nl 7 warrant* f70,00 geven recht op I certificaat van aandeel Internationale Nederlanden Groep Dit recht is 10jaar geldig Waarde wordt bepaald door koer* van certificaat van aandeel Internationale Nederlanden Groep NMB Pottbank Groep tonale Nederlanden Groep Dit recht i* 10jaar geldig Waarde wordt bepaald door aandeel Internationale Nederlanden Groep Groep OORLOG IN DE GOLF Regering: beloften Hussein onvoldoende DEN HAAG (GPD) De Nederlandse regering laat het aan de militairen op het slagveld in Kuwayt en Irak over om te bepalen of een staakt-het-vuren zonder risico's voor de internationale coalitie kan worden afgekondigd. Mi nister-president Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek hebben dat gisteren tijdens een de bat in de Tweede Kamer nog eens onderstreept. Volgens Lubbers rest de Iraakse militairen maar één oplossing: "Uit je tank komen en je overgeven". Irak mag volgens beide bewindslie den een staakt-het-vuren niet be nutten door zich in Irak te hergroe peren. Lubbers hield Groen Links- fractievoorzitster Beckers voor dat de militairen moeten bepalen "of een terugrollende Iraakse tank gaat schieten of niet". Gesteund door de rest van de Ka mer verklaarden Lubbers en Van den Broek dat de toezeggingen van Saddam Hussein niet voldoende zijn. Van den Broek schetste Hus sein bovendien als een man die er een gewoonte van maakt zijn belof ten te breken. Een tactische her groepering onder het mom van een terugtrekking zullen de Amerika nen niet toestaan, volgens Van den Broek terecht. Beide bewindslieden kapittelden Groen Links, dat het debat had aan gevraagd terwijl de rest van de Ka mer er het nut niet van inzag, om haar opstelling in het debat. Waar Beckers veronderstelde dat de Iraakse terugtrekking volop aan de gang was, wisten andere Kamerle den en Van den Broek te melden dat de situatie nog tijdens het debat gewijzigd leek. Beckers hield echter vol en be toogde dat, als de zou worden ge constateerd dat de terugtrekking was begonnen, Nederland bij de Verenigde Staten moet aandringen in de Veiligheidsraad tot een staakt- het-vuren te komen. Volgens Lubbers "is het wat sim pel om te zeggen: Dat kunnen wij van hieruit wel bezien". Hij ver klaarde dat de door de internationa le coalitie gekozen opstelling er nu toe leidt dat zo weinig militaire slachtoffers lijken te vallen. De pre mier vroeg zich af of dat niet ook de leidraad moest zijn voor de opstel ling van Groen Links. ROTTERDAM (ANP) - "Het Iraak se volk zal nu afrekenen met de ei gen leider, Saddam Hussein. Het le ger komt met lege handen terug uit Kuwayt en Saddam heeft het volk niets meer te bieden dan de geleden nederlaag en een ontwricht land." Basim Al Zahawi, woordvoerder van het Iraaks Democratisch Cen trum, de bundeling van Iraakse op posanten in ons land, is ervan over tuigd dat de nederlaag de onder gang zal betekenen van de dictator die tientallen jaren meedogenloos zijn land heeft geleid. „Het leger heeft hem niet de ge wenste overwinning gebracht. Daarvoor zal hij de leiders willen straffen. Die willen hun eigen exe cutie voorkomen en realiseren zich bovendien dat de altijd genoten voorrechten de komende jaren van de baan zijn", zo luidt de redenering van Al Zahawi. Al Zahawi is één van de anderhalf miljoen Iraakse ballingen en al acht jaar actief opposant tegen het Hus- sein-regime. Hij wacht in spanning op de komende ontwikkelingen in het centrum voor vluchtelingen werk in de Maasstad. "Als de militaire operatie geheel stopt, zal de interne druk op Sad dam enorm toenemen. De blijheid van het Iraakse volk over het ko mende einde van de oorlog was al op de televisie te zien. Men komt de straat op om het einde te vieren", concludeert Al Zahawi. "En dat ter wijl Hussein nog geen 48 uur gele den de martelaren opriep voor de heilige oorlog. Heeft Iraakse oppo sitie sinds de beëindiging van de oorlog met Iran meer ruimte dan in vele jaren ervoor. Kurden bezorgd AMSTERDAM (ANP) - Met de terugtrekking van het Iraakse leger uit Kuwayt probeert Sadam Hussein zijn politieke huid te redden en in het zadel te blijven als leider van zijn land. Dat is de vaste overtuiging van Emad Rashed van de Koerdi sche vereniging Midia in Am sterdam. De aankondiging van Hussein kwam voor de Koerden niet als een verrassing. "Het is een be kend patroon bij hem", zegt Rashed. "Hij heeft vaker derge lijke beslissingen genomen als hij in een zwakke positie kwam te verkeren. Vergeet niet, hij heeft nog nooit eerder een zo groot deel van de wereldopinie tegen zich gehad". "In 1970 ging hij een dialoog aan met het Koerdse verzet. Er werd een staakt-het-vuren afge sproken voor vier jaar, waarna de autonomie van de Koerdse gemeenschap zou worden waar gemaakt". Dat laatste is nooit gebeurd. DEN HAAG (GPD) Het milieu in het Midden-Oos ten zal plaatselijk behoorlijk te lijden krijgen van de ruim vijfhonderd oliebranden in Kuwayt. Maar de uit stoot van roet zal geen gevolgen hebben voor het milieu elders ter wereld. N. D. van Egmond, directeur milieu van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven, ziet geen we reldwijde ramp, zoals milieugroepen. "Natuurlijk is het op dit moment in het gebied onge zond leven. Voor de landbouw zullen tot in oost-Tur- kije de effecten van'roet en zure regen, plus de lichte temperatuurdalingen negatief kunnen zijn. Maar laten we het niet overdrijven, een wereldwijde milieuramp is het niet en zal het niet wordenzegt Van Egmond. die het met diverse buitenlandse deskundigen eens is dat ook de ozonlaag hoogstwaarschijnlijk geen extra schade door de oliebranden zal oplopen. Zijn 'positieve' kijk wijkt nogal af van alle sombere berichten van de laatste weken. Al direct na de eerste branden werd een ramp voorspeld voor het milieu. Ook toen verklaarden diverse deskundigen al dat de milieugevolgen van de branden klein zouden zijn. Al leen maandenlange branden zouden kwalijke effecten kunnen veroorzaken. Die mening is niet veranderd, ook niet nu het aantal oliebranden de afgelopen week is vertienvoudigd. Van Egmond baseert zijn visie op berekeningen die het RIVM de laatste week heeft gemaakt. Het RIVM heeft vooral vergelijkingen getrokken met de uitbar sting van de Indonesische vulkaan de Krakatau rond de eeuwwisseling en met de grote Siberische bosbran den van 1915. Hoewel de berekeningsmethoden van toen nogal onnauwkeurig waren, is geconstateerd dat in 1915 per dag 300 miljoen ton roet de lucht inging. De gevolgen voor de temperatuur op aarde waren, evenals bij de uitbarsting van de Krakatau. gedurende enkele jaren zeer duidelijk waarneembaar Van Eg mond: "Mochten alle oliebronnen van Kuwayt bran den wat niet het geval is dan zou er per dag tien duizend ton roet in de lucht terechtkomen. Dat is op zich ernstig genoeg, omdat er dan in een klein gebied dezelfde hoeveelheid wordt uitgestoten als de totale dagelijkse uitstoot over de hele wereld. Maar willen deze branden hetzelfde effect hebben op het milieu als de Siberische bosbranden, dan zou heel Kuwayt 3000 dagen moeten branden". De kans dat Nederland te lijden krijgt van de zure regen als gevolg van de roet in de atmosfeer, is volgens de RIVM-schattingen nihil. "We zijn nu nog nauwkeu riger berekeningen aan het maken naar de lokale ge volgen. Negatieve gevolgen voor de moessonregens in Azie en dus een catrastrofe voor de landbouwoogsten in dat werelddeel, voorzien wij niet. Volgens ons zal ook het broeikaseffect niet worden versterkt, omdat als gevolg van de branden slechts één procent van de totale werelduitstoot aan koolstof dagelijks in de at mosfeer terecht komt. De ozonlaag zal er niet extra door worden aangetast". Escorte fregat A/B JACOB VAN HEEMSKERCK (ANP) - Het Nederlandse mari nefregat Philips van Almonde is dinsdag het Amerikaanse hospitaal- schip Mercy gaan escorteren in de Perzische Golf. De Van Almonde opereert onder de kust van Saudi- Arabie, in een gebied dat bekend staat als mijnengevaarlijk. Een van de redenen voor de Amerikanen om de Van Almonde te vragen de Mer cy te escorteren, is de aanwezigheid van twee Lynx-helicopters aan boord van het fregat. De helicopters kunnen gebruikt worden bij het op sporen van mijnen. De Van Heems- kerek opereert nog altijd onder de kust van Iran. in het centrale deel van de Golf. Ook dat gebied staat als mijnengevaarlijk te boek. Lezers schrijven Wereldvrede Volgens een in opdracht van de AVRO gehouden NIPO-enquéte staat de PvdA groot verlies te wach ten bij de komende statenverkiezin gen (Leidsch Dagblad van 16 febru ari). Niet verwonderlijk de partij1 niet meer in staat de socialistische idealen te laten doorklinken in haar beleid, getuige het PvdA-standpunt in de Golfoorlog. Vanuit socialistisch perspectief bezien is^et immers absurd om te strijden vuur herstel v.m een inter nationale rechtsorde, die slechts de rijken rijker en de ..rm.n MM maakt; dus het onrecht in de wereld stelselmatig doet tog nemen De da gelijks groeiende schuldenlast van de i >n?ikki !.m; l.n. n pr< --kt wat dat betreft voor zich. Het 'geweldloos' beoindigen van deze schrijnende realiteit, door het vi/.ier te ril hten i. n m Ie asociale internationale rechtsorde op wiens conto de Golfoorlog moet worden geschreven, moet worden beschouwd als de voornaamste taak van een socialistische partij die haar ideologie serieus neemt Voor de invulling van die taak moet gedacht worden aan een gron dige reorganisatie van de VN. die de machtsverhoudingen in onze volke renorganisatie definitief teniet doet. via een fundamentele hetziening v.m het VN-hand-. t E«-n h. 1 ning die met name moet leiden tot het opheffen van de veiligheids raad. door het schrappen van het dictatoriale recht van veto. Hier door wordt namelijk de weg geef fend voor de verwerkelijking van de veel bezongen socialistische heilstaat, ofwel de alom beoogde wereldvrede

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9