Gorbatsjov heft vinger naar VS Overgave van Irak nieuw doel Verenigde Staten Bewijzen voor aansteken olie door Irakezen Kuwayt-Stad viert heel voorzichtig feest MHlffiRWI Bush: toespraak Saddam een schandaal 'Broze relatie niet op het spel zetten' 1991 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse troepen hebben de hand weten te leggen op Iraakse docu menten waaruit blijkt dat het Iraak se bewind de olie-producerende ca paciteit van Kuwayt wilde vernieti gen. Dit heeft schout-bü-nacht Mi ke MeConnell. een van de woord voerder van het Pentagon, gisteren verklaard. Volgens MeConnell zijn er 600 branden gesticht en branden er nu nog steeds 500 van de 950 oliebron nen die Kuwayt heeft. De Irakezen hebben ook raffinaderijen en ande re olie-installaties vernietigd, aldus MeConnell. De Iraakse documenten die de Amerikanen in handen hebben ge- kregen zijn bevelen aan de leiders van eenheden die dateren van 17 ja nuari. de dag waarop de Golfoorlog uitbrak. De bevelen kwamen erop neer dat zij zoveel mogelijk verlie zen moesten toebrengen en, om dat doel te bereiken, de olievelden moesten vernietigen. MeConnell liet de pers satellietfo to's zien die werden genomen op 22 en 23 februari, voor het begin van het grondoffensief. Op de eerste zijn brandende oliebronnen duidelijk te zien en ook hoe de wind de enorme rookwolken richting zee blaast. Ku- wayt-Stad is op deze foto te zien. Op de tweede foto, van 23 februari, is de wind gedraaid en wordt de rook de andere kant opgeblazen, waardoor Kuwayt-Stad helemaal aan het oog wordt onttrokken. 'Bloedige oorlog nu beëindigen' GRONINGEN (ANP) - De Organi satie van Mensenrechten in Irak vindt dat alle militaire operaties in Irak onmiddellijk moeten stoppen om te voorkomen dat er nog meer doden en gewonden vallen in de Golfoorlog. Met een dringende op roep aan alle vrije en vredelievende mensen laat de in Groningen geves tigde stichting weten dat alles in het werk gesteld moeten worden om de bloedige oorlog te beeindigen. Kwart bevolking Kuwayt gewond, gedood of ziek LOS ANGELES (Rtr) - Mogelijk een kwart van de burgerbevolking van Kuwayt zal, zodra de oorlog ten einde komt, dood of gewond zijn of lijden aan ziekten als cholera en dy senterie. Dit heeft de Los Angeles Times gisteren geschreven, zich be roepend op een rapport van het Amerikaanse leger. Volgens de krant staan deze cij fers in een gedetailleerde analyse die is opgesteld om de geallieerden voor te bereiden op wat hen te wachten staat in de nasleep van de oorlog. Er verblijven nu nog naar schatting 800.000^, mensen in Ku wayt, die allem^pTwater, voedsel en medische voorzieningen nodig heb ben. Dit zal het uiterste vergen van de internationale hulporganisaties, zo wordt verwacht. Nu al, aldus de analyse, is dysen terie 'gewoon' onder Kuwaytse bur gers. van wie 40 procent jonger is dan 15 jaar. Grote aantallen kinde ren zullen mogelijk omkomen door epidemieën, veroorzaakt door in fecties als gevolg van de slechte sa nitaire toestanden. Verwacht wordt dat er nog een aanzienlijk aantal doden zal vallen, zelfs na een officieel einde aan de oorlog. Het rapport voorziet veel terroristische acties door achterge bleven Palestijnse en Iraakse een heden. Behalve cholera zijn er ook be richten over het uitbreken van de pest in Kuwayt. Ratten, die zich al weken te goed doen aan de miljoe nen kilo's vuilnis die zich hebben opgehoopt in Kuwayt-Stad sinds de Iraakse invasie, zijn nu al "een ern stige bedreiging". Vóór de Iraakse invasie woonden 1,8 miljoen mensen in Kuwayt, van wie sindsdien meer dan een miljoen mensen zijn gevlucht. Van hen die achterbleven kunnen meer dan 100.000 mensen zijn gewond en wel licht 40.000 gedood als de terugtrek kende Iraakse troepen hun politiek van 'verschroeide aarde' voortzet ten. Shamir: geen land ruilen voor vrede JERUZALEM (AP) - De Israëli sche premier Yitzhak Shamir heeft gisteren verklaard dat Israël na de Golfoorlog niet kan instemmen met het idee land te ruilen voor vrede met de Arabieren. Shamir bena drukte tegenover verslaggevers niet te geloven dat territoriale conces sies van Israel noodzakelijk zijn voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten. "Er is geen nood zaak vrede tot stand te brengen door gebieden af te staan en delen van de kaart van de staat Israel", al dus de premier. Syrië, dat deelneemt aan de coali tie tegen Irak, eist de teruggave van de Golanhoogte. Saudi-Arabië, Sy rië. Egypte en de Golfstaten eisen met andere Arabische landen de te rugtrekking van Israël uit de bezet te gebieden en de teruggave van Arabisch oost-Jeruzalem. De Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties nam op 22 november 1967 reso lutie 242 aan, waarin de terugtrek king door Israël uit de bezette ge bieden wordt geëist. WASHINGTON (DPA/Rtr) Een Canadees Bob McKeown van de compleet verwoeste stad troffen omroep CBS vanuit Kuwayt-Stad. Amerikaanse militairen aan toen gisteren als eersten Kuwayt-Stad binnentrokken. By het invallen van de avond zag het er zelfs uit als een Zijn cameraploeg was mijnenvel den overgestoken. Op zijn beelden konden de Amerikaanse tv-kijkers de autoweg naar Kuwayt-Stad z binnengegaan, op Kuwaytse verzet, dat tijdens de maanden van de bezetting actief is Kuwayt-Stad geweest, de controle over de hoofd- hun huizen te stad had overgenomen. "Ik hoop dat we vannacht i waren opgeroepen blijven om de voor de poorten staande geallieerde troepen bij hun goed kunnen slapen opmars niet te hinderen. Donkere wayti tegen McKeow rookwolken, vermoedelijk van ver woeste olieinstallaties, hingen bo ven de stad, waar de sfeer beangsti gend was, zo meldde CNN-verslag- r Brian Jenkins. In de verte wa- i Ku- Geen nacht konden we rustig slapen. Wij bang", vertelde de man ?n maanden durende be zetting. "Als je je huis verliet wist niemand of je zou terugkomen. Was ren ontploffingen te horen, zo ge- je teruggekeerd, werd dat gevierd tuigde ABC-reporter Forrest als bij een verjaardag". Sawyer. De eerste militairen die Kuwayt- Stad betraden, behoorden tot een Amerikaanse speciale eenheid van tien man en een soortgelijke groep van Saudiers. De Amerikaanse Van de twee miljoen inwoners van Kuwayt zijn er maar 200.000 in het land. De mensen moesten hun auto's, camera's en andere goede ren verkopen om onder de bezet ting te kunnen rondkomen. Velen hesen de vlag op het gebouw durfden de eerste uren hun huizen de Amerikaanse ambassade, nog niet te verlaten. Rond de televi sieploegen was de vreugde echter groot. Ondanks alle verwoestingen de geleden ontberingen hadden Een Amerikaanse soldaat houdt de wacht terwijl Kuwayti's de bevrijding "heropend" werd klaard. Vluchtende Irakezen had den hun zware wapens en munitie achtergelaten. Zelfs tanks hebben de Kuwayti's nog wel ze midden op straat achtergelaten, klein feestje. Een verslaggev toen ze op de vlucht sloegen. Als eerste berichtte gisteren de Kuwaytse "Ik kon met bijhouden door hoeveel WASHINGTON - Voor terugtrek king van Irak uit Kuwayt is het te laat. De Verenigde Staten willen nu dat Irak zich overgeeft. Dat is de boodschap die een grimmige presi dent George Bush gisteren voor zijn in het nauw gedreven Iraakse colle ga Saddam Hussein had. Gistermorgen in alle vroegte kreeg Bush van zijn medewerkers de details te horen van de speech die Hussein enige uren eerder via Radio Baghdad had afgestoken. De Iraakse leider had eerst zijn troepen gefeliciteerd met hun over winning. "Dappere Irakezen, jullie hebben gewonnen, jullie zijn de overwinnaar". Maar daarna kondig de hij, in een adembenemende pi rouette, de "complete terugtrek king uit Kuwayt" aan. Antwoord Later in de ochtend, tijdens een kor te bijeenkomst met de pers in de tuin van het Witte Huis, kwam het antwoord van Bush. En wat voor antwoord. "Saddams Jongste speech is een schande", begon hij. "Hij is zich helemaal niet aan het te rugtrekken. Zijn verslagen strijd krachten zijn op de vlucht. Hij pro beert de overwinning uit te roepen terwijl hij een totale nederlaag lijdt". Dat was klare taal. Bush sneed al le hoop die Hussein wellicht nog had op behoud van in elk geval een belangrijk deel van zijn in Kuwayt samengebrachte oorlogsmachine, radicaal bij de wortel af. "De oorlog zal met onverminderde hevigheid worden voortgezet", beloofde hij. Die uitspraak bewees andermaal dat de Amerikanen niet langer ge noegen nemen met alleen de bevrij ding van Kuwayt, het oorspronke lijke doel van de operaties Desert Shield en Desert Storm. Wat ze nu willen, is de vernieti ging van het Iraakse oorlogspoten tieel zodat Hussein, als hij erin zou slagen aan de macht te blijven, geen enkele kans meer heeft om ooit nog eens tot de bullebak van de buurt uit te groeien. De manier waarop is eenvoudig: de Iraakse soldaten, niet alleen die in Kuwayt maar ook die in zuid- Irak, zullen al hun wapens moeten achterlaten. Gewapende konvooien zullen, ook als ze naar het noorden trekken, genadeloos worden aange vallen. Luitenant kolonel Steve Roy, een woordvoerder van het Pentagon, zei het gisteren in zeer duidelijke bewoordingen. "Met het achterla ten van hun wapens bedoelen we al les van messen en pistolen tot lucht verdediging en tanks. De soldaten mogen persoonlijke uitrusting als gasmaskers, rugzakken en eetgerei houden, maar meer niet". Eisen Amerika stelt zware eisen, maar is ook in de positie om eisen te stellen. De grondoorlog tegen Irak is onver wacht goed gelopen. Om generaal Richard Neal van de mariniers te ci teren, normaliter geen man die graag overdrijft: "De campagne heeft onze stoutste dromen over troffen". Neal zei ook dat volgens voorlopi ge cijfers bij de veldslagen zelf niet meer dan vier Amerikaanse doden zijn gevallen. Dat zou, voor een ope ratie waarbij uiteindelijk bijna een miljoen militairen zijn betrokken, ongelooflijk weinig zijn. Geen van de sombere voorspel lingen van militaire deskundigen is uitgekomen. De mijnenvelden en andere defensieve belemmeringen bleken nauwelijks een probleem te zijn. De Iraakse artillerie bleek niet in staat te zijn bosjes geallieerden in 'killing zones' neer te maaien. Zelfs de gevreesde Republikeinse Gardisten konden weinig klaarspe len. Husseins leger is een papieren tijger gebleken. Om een Ameri kaanse krant te citeren: "Het groot ste risico voor onze GI's is dat ze on der de voet worden gelopen door zich overgevende Iraakse solda ten". Het begint er verder naar uit te zien dat de geallieerden de moge lijkheid hebben gekregen om zich terugtrekkende Iraakse troepen de pas af te snijden. Want Franse en Amerikaanse militairen hebben, vanuit het zuidwesten optrekkend, de Eufraat bereikt en daarmee een westelijke ontsnapping onmogelijk gemaakt. Vanuit het zuiden worden de Irakezen door de geallieerde hoofd macht achtervolgd. In het noorden liggen de Eufraat en Tigris met hun kapotgeschoten bruggen. Het punt begint daarmee te naderen waarop de Iraakse invasiemacht, inclusief de Republikeinse Garde, geheel omsingeld zal zijn. Militair doet de situatie denken aan de Yom Kippur-oorlog van 1973, toen Israëlische militairen, na niirrFNLANP. aanvankelijke tegenslagen, ook be zig waren aan een omsingeling van de hoofdmacht van het Egyptische leger. Geallieerde druk zorgde er uiteindelijk voor dat de Egyptena- ren niet totaal in de pan werden ge hakt. De Israëliërs werd een wapen stilstand afgedwongen en de beslis sende nederlaag bleef Egypte daar mee bespaard. Steun Iets dergelijks moet Saddam Hus sein, met steun van de Sovjetunie, ook voor ogen hebben gehad toen hij gisteren de onvoorwaardelijke en onmiddellijke terugtrekking uit Kuwayt aankondigde na eerdere conditionele ouvertures vorige week. Want terwijl hij dat zei, probeer den de Sovjets uit alle macht via de Verenigde Naties en in rechtstreek se contacten met het Witte Huis een wapenstilstand voor elkaar te krij gen. Vergeefs. Zoals gezegd: Amerika is niet langer geïnteresseerd in een Iraakse terugtrekking uit Kuwayt en de bondgenoten in de anti-Irak- coalitie al evenmin. Overgave, want daar komt het achterlaten van alle wapens door de Iraakse soldaten op neer, is nu het doel geworden. Gorbatsjov, aldus columnist Mary McGrory in de Washington Post van gisteren, is met zijn bemid delingspogingen door Bush opzij geschoven alsof hij een dakloze was die om muntjes voor koffie schooit. Een totale overwinning heeft voor Bush nog een prettige bijkom stigheid: hjj zal ermee de geschiede nis ingaan als de president die Ame rika van het Vietnam-syndroom 'Wg kunnen geen oorlog meer win nen' afhielp. Daarom, om nog één keer Mc Grory te citeren, had Gorbatsjov ook geen kans. "We zijn vredestich ters als verwerpelijk gaan beschou wen. De uitdrijving van het Viet- nam-syndroom is een treurige ont wikkeling". Bloeddorstig blijkt elke dag duidelijker. Peilin gen tonen aan dat de Amerikanen met de dag blocddor-1igi-r aan het worden zijn. Behalve de bevrijding van Kuwayt, eisen zij ook massaal de vernietiging van de IfMkst mili taire machine en als het even kan de val van Saddam Hussein. Kijk maar in de winkels. Je ziet er een nieuw videospel met de titel 'Spuug op Saddam' Je ziet er t- shirts met een doodsbang kijkende, met bloed overdekte Saddam Je ziet er, voor vijf dollar per rol. toilet papier met een Saddam die wordt bestookt door Amerikaanse jets. In het Congres is het verhaal h< t zelfde. Sommige Congresleden ne men genoegen met de gedachte dat een vernietigende militaire neder laag Hussein bij zijn eigen volk en leger zozeer in diskrediet zal bren gen. dat zijn dagen zijn geteld. Anderen willen dat Amerika by de val van Hussein een handje gaat helpen De Republikeinse afgevaar digde Bob McEwen diende gisteren daartoe .•■•li" een wet .vonr .tel in dat het vermoorden van Hussein zou le galiseren. Mensen als de Democratische voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Thorn Foley, die tot voorzichtigheid manen, zijn een minderheid geworden. Foley wees er maandag op dat "als we zyn dood veroorzaken, we een hele generatie in de regio creeren die Saddam als een martelaar zou zien". WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse president George Bush legde gisteren in reactie op de aankondiging van Saddam Hus sein dat Irak zijn troepen zou te rugtrekken uit Kuwayt de vol gende verklaring af: "Saddams meest recente toe spraak is een schandaal. Hij trekt niet terug. Zijn verslagen troepen blazen de aftocht. Hij probeert een overwinning op te eisen mid denin een verpletterende neder laag. En hij geeft Kuwayt niet vrijwillig op. Hij probeert de res tanten van zijn macht en controle in het Midden-Oosten met alle mogelijke middelen te redden. En ook hier zal Saddam Hussein in falen. Saddam is niet geïnteresseerd in vrede, maar alleen in een her groepering om later nog eens te vechten. En hij doet geen afstand van Iraks aanspraken op Kuwayt. Integendeel, hij maakt duidelijk dat Irak Kuwayt blijft opeisen. Evenmin is er enig teken van be rouw over Iraks agressie of enige aanwijzing dat Saddam bereid is de verantwoording te aanvaarden voor de afschuwelijke gevolgen van die agressie. Hij aanvaardt nog altijd niet de resoluties van de VN-Veiligheids- raad of de voorwaarden die de co alitie op 22 februari heeft gesteld, waaronder de vrijlating van onze krijgsgevangenen, alle krijgsge vangenen, gevangenen uit derde landen en een stopzetting van de pathologische vernieling van Ku wayt. De coalitie zal daarom de oor log met onverminderde intensi teit voortzetten. Zoals wij afgelo pen nacht bekend hebben ge maakt, zullen wij ongewapende soldaten die zich terugtrekken niet aanvallen. Maar wij hebben geen andere keus dan terugtrek kende gevechtseenheden als een bedreiging te beschouwen en dienovereenkomstig tegemoet te treden. Anders zouden wij niéu we verliezen riskeren. De beste manier om verdere verliezen aan beide kanten te ver mijden is dat de Iraakse soldaten hun wapens neerleggen, zoals bij na 30.000 Iraki's al hebben ge daan. Het is tijd dat alle Iraakse strijdkrachten op het strijdtoneel - zij die Kuwayt bezetten, zij die de bezetting van Kuwayt onder steunen - hun wapens neerleg gen. Dan zal aan het bloedvergie ten een einde komen. Vanaf het begin van de lucht- operatie, bijna zes weken gele den, heb ik gezegd dat onze in spanningen op koers eti op sche ma lagen. Vanochtend verheugt het mij te zeggen dat de inspan ningen van de coalitie voorlopen op het schema. De bevrijding van Kuwayt is onder handbereik. Laat mij er aan toevoegen dat ik met het gehele Amerikaanse volk trots ben op het schitterende, he roïsche optreden van onze strijd krachten. God zegene en behoede hen". MOSKOU/NEW YORK (Rtr/DPA) - President Gorbatsjov heeft Bush gisteren gewaar schuwd de 'nog broze' betrekkingen tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten niet op het spel te zetten. De Sovjetunie heeft gisteren gepleit voor een staakt-het-vuren na de aan kondiging van Saddam Hussein dat de Iraakse troepen zich uit Kuwayt zullen terugtrek ken. De VS en de overige leden van de coalitie hebben het bestand echter onmiddellijk verworpen. De opstelling van de Sovjetunie blijft overigens onduidelijk. In de Veiligheidsraad schaarde de Sovjet ambassadeur bij de VN zich achter het standpunt dat er pas een be stand komt als Irak alle 12 VN-reso- luties uitvoert. Een woordvoerder van Gorbatsjov meende later echter dat Hussein feitelijk al heeft gecapi tuleerd. De president zelf riep de Amerikanen op tot "verantwoorde lijk gedrag, zodat wat bereikt is niet ten gronde zal gaan". "Er moet een eind komen aan het bloedvergie ten", aldus Gorbatsjov, die de VS vroeg niet het onderste uit de kan te willen halen. De heerser van Kuwayt, sjeik Ja- ber al-Ahmed al-Sabah, die op 2 au gustus vorig jaar in ballingschap ging, heeft het beheer over het emi raat weer op zich genomen. Hij riep de staat van beleg uit. Na de radio toespraak van Hussein gingen veel inwoners van Baghdad de straat op. Sommigen schoten van plezier in de lucht, anderen keken dof uit de ogen. Verdeeld De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, die het fiat had gegeven vóór de oorlog, kwam gisteren ach ter gesloten deuren bijeen en hoor de Irak pleiten voor een staakt-het- vuren. De raad ging zonder besluit weer uit elkaar. Koning Hussein van Jordanië riep op tot onmiddellijk staakt-het- vuren, terwijl de Arabische wereld verdeeld reageerde op het nieuws van de terugtrekking uit Kuwayt. De in meerderheid Palestijnse be volking van Jordanië leek diep ge schokt over de terugtrekking op de derde dag van de 'moeder der veld slagen'. De minister van buiten landse zaken van Libië stelde dat voortzetting van het grondoffensief onaanvaardbaar is. Iran bleef er op hameren dat de VS volgens haar veel verder willen gaan dan de be vrijding van Kuwayt. Doorvechten Syrië en Egypte stelden het Iraakse leiderschap verantwoordelijk voor 'de catastrofe' en zeiden te zullen doorvechten. In Cairo werd overi gens voor de derde achtereenvol gende dag door studenten tegen de Golfoorlog geprotesteerd. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO riep gisteravond in een officiële verklaring de Sovjetunie, China, de Niet-Gebonden landen en de Europese landen op een einde te maken aan het bloedvergieten in de Golfoorlog. De PLO-leiding ver klaarde dat zij 'verrast' was over de Amerikaanse afwijzing van het Sov jetvredesplan. De Israëlische rege ring vertrouwt erop dat de bondge noten doorvechten tot de Iraakse militaire macht is gebroken. AMMAN - Een bejaarde Jordaniër luistert ingespannen naar de radiotoespraak van Saddam Hussein, i hij aankondigt dat de Iraakse troepen zich zullen terugtrekken uit Kuwayt. (foto

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7