Lagere premie leidt tot minder ziekte V&D: lonen twee jaar niet omhoog 'Achter Nationale schuilt de BV Nederland^ Werkgevers en vakbonden tegen ingreep pensioenen Wilde staking Calvé Elf procent meer winst Nat. Investeringsbank WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 Stimulans voor werkgevers sfeer te verbeteren RIJSWIJK (ANP) Als werkgevers een lagere Ziektewet-premie in het vooruitzicht wordt gesteld, blijkt het mogelijk het ziekteverzuim aanzienlijk terug te dringen. Een proef met 76 bedrijven in de metaalnijverheid leert dat zo'n financiële prikkel leidt tot een daling van het ziekteverzuim met een kleine 20 procent. DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en vakbonden, verenigd in de Stich ting van de Arbeid, hebben zich fel gekeerd tegen een ingreep in de pensioenen. In een brief aan pre mier Lubbers zeggen zij zich grote zorgen te maken over enkele passa ges terzake in de Tussenbalans. Volgens de Stichting wekt het ka binet de indruk via fiscale maatre gelen de hoogte van pensioenen buiten de aow te willen aantasten. Daarbij wil het kabinet zelf uitma ken wat een voldoende pensioen is een pensioen dat niet uitgaat van het laatstverdiende loon maar van het gemiddeld verdiende loon. ken van het arbeidsvoorwaardenbe leid waarover sociale partners, werkgevers en vakbonden, in vrij heid mogen onderhandelen en af spraken mogen maken. De over heid dient op de eerste plaats gen als het algemeen belang dan wel be langen van derden stelselmatig worden geschaad. Op basis van de huidige situatie wijst de Stichting een overheidsin grijpen van de hand. Ook het argu- ïnstandhouding van de ment dat er op kosten van de fiscus Ingrijpen in andere pensioe- (pensioenpremies zijn fiscaal af- alleen gerechtvaardigd als de trekbaar) onverantwoord goede In de brief wijst de Stichting erop pensioensituatie over de hele linie pensioenen worden opgebouwd. dat pensioenen onderdeel i zorgwekkend beeld vertoont of wijst de Stichting van de hand. Door de gematigde loon- en prijs ontwikkeling van de laatste jaren en de hoge rente zijn pensioenverbete ringen mogelijk geweest zonder premieverhogingen. Sterker nog de premies daalden veelal. Boven dien is uitgekeerd pensioen wel be last. Tenslotte wijst de Stichting erop dat ook nu slechts een minderheid van de werknemers straks kan reke nen op een pensioen dat uitkomt op 70 procent van het laatstverdiende loon of meer. Het kabinet ziet de 70 procents-grens als norm. Het base ren van pensioenen op het gemid deld verdiende loon wijst de Stich ting dan ook keihard af. Het gemiddelde ziekteverzuim bij Het kabinet heeft de Sociaal-Econo- het bedrijf, kan dat zich uiten deze bedrijven daalde in negen maanden tijd van 9,2 naar 7,2 pro cent. Deze daling is mede te danken aan intensieve begeleiding en voor lichting van deskundigen Gemeenschappelijk Administratie- denkt mische Raad om advies gevraagd over het voor rekening van de werk gevers brengen van de eerste zes weken verzuim. Ook wil het kabinet de SER. weten hoe de raad kantoor over verzuimregistratie, verzuimgesprekken, overleg en in terne communicatie. Als beloning voor het lagere ziek teverzuim kregen veertig goed sco rende bedrijven ruim 10 procent van de reeds betaalde Ziektewet- premie terug. De werkgevers over wegen nu een onderzoek naar de ef- twee wachtdagen bij ziekte. Daarnaast bespreekt de So ciale Verzekeringsraad de invoe ring van een bonus/malusssysteem waarin de hoogte van verzuim wordt beloond dan wel bestraft. De Industriebond staat in begin sel positief tegenover zo'n systeem, maar voorziet voor de metaalnijver heid praktische problemen, aldus DEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlandse bedrijven die na het uitbreken van de Golfoorlog werk tijdverkorting voor het personeel aanvroegen, heeft dit verzoek daad- goede werkelijk doorgezet. Het ministerie sociale zaken heeft 600 formu- lar bedrijven die ?n er daarvan 300 heeft een woord- linisterie meege- beschouwen deeld. zaak tussen De verzoeken zijn doorgestuurd naar de vijf gewesten van de Loon- hoog ziekteverzuim. "Bedrij' met sfeer hebben soms een lager zuim dan bedrijven met minder lieren gestuurd r zware arbeidsomstandigheden", al- daar om vroegen dus onderzoeker Marijnen. Volgens teruggekregen, z< Marijnen is het verzuim "gemedica- voerder liseerd": bedrijven ziekte te vaak als eer werknemer en dokter. Korter werken aangevraagd door 300 bedrijven technische Dienst (LtD), die zorgt voor afhandeling. Een bedrijf dat werktijdverkor ting aanvraagt, kan een beroep doen op het Algemeen Werkloos heidsfonds (AWf). De korter ge werkte uren worden uit dat fonds vergoed. Er is wel een eigen aan verbonden. Er moet lang sprake zijn van een halvering van de bedrijvigheid alvorens de kas opengaat. Van de 300 aanvragen is 80 pro cent afkomstig uit de reisbranche. De rest betreft onder meer ver- voers- en horecabedrijven. Een de grote bedrijven die indiende is de KLM. Oekrainers in staking KIEV (Rtr) Meer dan een half mil- wéken joen Oekrainse mijnwerkers gaan vrijdag staken om hun eis tot een loonsverhoging van 150 procent kracht bij te zetten. 'Wij kunnen niet overleven met wat wij nu ver dienen en wij hebben alle hoop in de regering opgegeven", aldus Joeri Makari van het stakingscomite. De mijnwerkers zullen het werk zater- erzoek dag hervatten en geven de Oekrain- se autoriteiten tien dagen om hun standpunt te herzien. fectiviteit van financiële prikkels bestuurder M. Hagen. Premiediffe- r werknemers. De Bedrijfsvereniging metaalnijverheid (30.000 ten bedrijven met in totaal 300.000 werknemers) gaat naar aan leiding van de succesvolle proef be kijken of er een vervolg moet ko men waarbij grotere delen van de bedrijfstak zijn betrokken. Dit heeft voorzitter C. Dubbelman gisteren rentiatie voor 30.000 bedrijven i de ministratief gezien een zeer om vangrijke operatie. Bovendien speelt het vaak kleine personeels bestand een i werknemers v rig ziek is, heeft al ee zuim van 50 procent. De sociale partners i meegedeeld op een persconferentie nijverheid (onder i Rijswijk. De uitkomsten van de werkingsbedrijven, garages, proefneming spelen als zodanig geen rol in het lopende cao-overleg. De proef heeft 450.000 gulden ge kost, maar daar staat een besparing van 1,5 miljoen gulden tegenover. Volgens secretaris drs. L. Vonk van de Federatie Werkgevers Metaalnij verheid is het onmogelijk om voor de gehele bedrijfstak een vergelijk- isolatiebedrijven) besloten reeds een jaar geleden tot de proefneming omdat het ziekteverzuim zorgwek kend steeg. In 1990 bereikte de sec tor een "trieste mijlpaal" door het uitkeren van meer dan een miljard gulden aan ziekengeld. Een onderzoek bij 200 bedrijven het experiment vooraf ging, baar resultaat (300 miljoen bespa- toonde aan dat de stijl van leiding ring) te boeken. Veel bedrijven heb ben te weinig werknemers om zo veel tijd in de verzuimbestrijding te steken, aldus Vonk. Het terugdringen van het ziekte geven, de sfeer en communicatie i een bedrijf minstens zo belangrijk, zo niet belangrijker zijn dan de fy sieke arbeidsomstandigheden. Als er sprake is van slechte ver staat in het middelpunt houdingen en een geringe binding de (politieke) belangstelling, met en verantwoordelijkheid voor DELFT (ANP) Produktieperso- neel van Calvé in Delft (300 werkne mers, producent van onder meer pindakaas, zoutjes en sauzen) is gis teravond in staking gegaan uit pro test tegen het uitblijven van goede cao-afspraken voor de Nederlandse Unilever-bedrijven. Ook de och tendploeg is vanmorgen niet aan het werk gegaan, zo heeft een woordvoerder van het Unilever- concern meegedeeld. De vakbonden steunen de sta king niet omdat het overleg over de Unilever-cao nog gaande is. Unile ver heeft de bonden niettemin laten weten dat het voor vandaag geplan de cao-overleg pas kan beginnen als de staking Bij Calvé wordt beëin digd. Volgens het stakingscomité is de produktie bij Calvé door de staking en een poortblokkade volledig lam gelegd. De cao-onderhandelaars van de industriebonden van FNV en CNV hebben nog niet van Unile ver vernomen dat het doorgaan van het cao-overleg afhankelijk is van het beeindigen van de staking. De bonden konden daarom geen uit sluitsel geven over de vraag of zij hun stakende leden daartoe willen oproepen. Conflict bijgelegd Het conflict tussen de raad v stuur van Intematio-Müller ondernemingsraden terbedrijven Koning Argo-Datelcom. en Datelcare is voorlopig bijgelegd. De partijen zijn weer bereid met elkaar te praten, nadat het ontslag van directeur mr. R. Vlek de verhouding ernstig had verstoord. NBC wint Het Amerikaanse tv-station Finan cial News Network (FNN) ziet af van een eerder deze maand gesloten akkoord tot overneming van het be drijf ten gunste van een hoger bod van de omroeporganisatie NBC, een dochter van het concern Gene ral Electric. FNN zendt via de kabel sport en Financieel nieuws uit in de Verenigde Staten en Canada en is te ontvangen in 35 miljoen huiska- Diesel goedkoper De adviesprijzen voor diesel, gas- olie en huisbrandolie zijn vandaag met zes cent per liter gedaald. De prijzen voor benzines blijven onge wijzigd. Voor diesel geldt zowel aan de vrije pompen als aan die van Shell een adviesprijs van 113,8 cent per liter. Markteconomie Het Tsjechoslowaakse parlement is gisteren akkoord gegaan met de volledige privatisering van de staatsindustrie. Daarmee is de be langrijkste stap tot nu toe gezet op weg naar afschaffing van de plan economie en invoering van de markteconomie. Minister van finan cien Vaclav Klaus noemde het wets ontwerp bij de presentatie ervan af gelopen donderdag "een historisch document". Het overleg over voor de Nederlandse Unilever Be drijven (9.700 werknemers, van wie er 4.500 onder de cao vallen) ver loopt tot nu toe moeizaam. Unilever en de bonden verschillen flipk van mening over het terugdringen van de werkdruk. De bonden willen meer personeel inzetten. Het con cern wil de bedrijfstijd verlengen bij gelijkblijvende individuele ar beidstijd en werknemers op roos- tervrije dagen opleidingen laten volgen. Atv-dagen wil Unilever kunnen schrappen en uitbetalen. Ook de door de bonden gewenste verhoging van de vut-uitkering naar 87,5 procent netto is omstre- de doch- den. Unilever heeft 3 procent loons- Hartman, verhoging en 1 procent eenmalige uitkering geboden. UTRECHT (ANP) - De directie van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann (16.000 werknemers) heeft de vakbonden voorgesteld om de werknemers de komende twee jaar geen loonsverhogingen of een malige uitkeringen te geven. Vol gens V&D laat de "zorgelijke" posi tie van het concern geen verbete ring van arbeidsvoorwaarden toe. Dit "heel unieke" voorstel heeft de V&D-directie gisteren gedaan tijdens het cao-overleg, aldus een woordvoerder V&D verdedigt het voorstel met de stelling dat "het voortbestaan van de onderneming in het geding is". De vakbonden toonden zich bij zonder verrast over het "schokken de" voorstel, dat er op neerkomt dat de werknemers er in inkomen op achteruit gaan. Als zelfs de op 2.5 procent geschatte prijsstijging dit jaar niet wordt gecompenseerd, treedt eenzelfde daling van de koopkracht op. Het is zeer onwaarschijnlijk dat nieu de bonden met het voorstel instem- neel men. Handhaving van de koop- heeft kracht geldt als een minimum-eis in het cao-overleg. De Dienstenbond FNV heeft 3,5 procent loonsverho ging geeist en compensatie voor een prijsstijging hoger dan 2,5 procent. V&D heeft ook voorgesteld om een deel van de atv-dagen te schrap pen en maatregelen in de sfeer van de ziektewet te nemen, zoals een ziektedag voor eigen rekening of een lagere uitkering. Ook dit staat haaks op voorstellen van de bon den. Zo wil de Dienstenbond FNV de nu 36-urige werkweek met een uur verkorten en afspraken maken over de invoering van een vierdaag se werkweek. Het warenhuisconcern maakte begin deze maand bekend over het boekjaar 1990/1991 een verlies van 70 miljoen gulden te lijden. Het re sultaat moet de komende twee jaar met 100 miljoen gulden verbeteren, onder meer door het schrappen van nog eens 465 arbeidsplaatsen op het hoofdkantoor en de regiokantoren. Op dat moment was echter nog geen sprake van het bezuinigen op arbeidsvoorwaarden. Het afzien van loonsverhoging terwille van een betere positie van een bedrijf is als zodanig geen nieuw fenomeen. Het hoger perso- m vliegtuigfabrikant Fokker anwege de slechte gang van zaken besloten vrijwillig salaris en vrije dagen in te leveren, terwijl alle werknemers afzien van de winstde ling over 1990 en vier tot vijf atv-da gen inleveren. AMSTERDAM (ANP) - De Natio nale Investeringsbank (NIB) heeft in 1990 de nettowinst met elf pro cent vergroot. Het nettoresultaat joen gulden, bedroeg vorig jaar 84.9 miljoen gul den tegen 76,6 miljoen in het jaar er voor. De winst per aandeel (nomi naal'100 gulden) nam toe van 76,60 tot 84,90 gulden, zo heeft de bank gisteren bekendgemaakt. nngsbank, die voor 50,3 procent staateigendom is, is vong jaar geste gen met zeven procent tot 8.182 mil- Het brutoresultaat (voor belastin gen en voor dotatie aan de stroppen- pot) bedroeg vorig jaar 142,4 mil joen tegen 138,7 miljoen in 1989. BUENOS AIRES Medewerkers van de spoorwegen in Argenti- Aan de stroppenpot is in 1989. ai| i I *1 ff nië protesteren hier op de beroemde Plaza de Mayo in de Argen- dankseen expansie van de krediet- Akkoord met nieuwe beiizmelie11 in^ tijnse hoofdstad Buenos Aires tijdens de derde week van een sta- gulden toegevoegd. Een grotere i king waarin ze hoger loon eisen en het weer aannemen van eerder servenne was niet noodzakehik door de spoorwegen ontslagen werknemers. DEN HAAG (GPD) De Eerste kamer is op de valreep akkoord gegaan met een nieuwe brandstofhèffing. Vanaf 1 maart wordt de benzine 3 cent per liter duurder. De opbrengst is deels bestemd voor extra investeringen in het openbaar vervoer. De senatoren van de WD, D66 en het CDA dreig- De staking heeft voor het transportsysteem in het land den het voorstel van minister Alders (milieubeheer) te torpederen. Maar belangrijk deel lamgelegd. het CDA draaide gisteren alsnog bij. ering was niet noodzakelijk "op grond van de resultaten van de laatste jaren. Die waren namelijk goed", aldus drs. R.A.C. Praat, woordvoerder van de bank. Het ba lanstotaal van de Nationale Investe- Het positieve resultaat in het af gelopen jaar schrijft de bank vooral toe aan de ontwikkelingen in het kredietbedrijf. Het volume aan ver strekte financieringen voor eigen ri sico blijkt te zijn gegroeid van 4 773 miljoen gulden in 1989 tot 5 688 mil joen in 1990. Daarentegen is de post uitstaande financieringen onder rtact garantte Mridatad van 2.492 miljoen tot 2.130 miljoen. Het totaal aan uitstaande finan cieringen is in 1990 uitgekomen op 7.818 miljoen tegen 7.265 miljoen in 1989. Deze groei zorgde en-oor dat de ontvangen rente met ruim der tien procent is toegenomen. Ook de rentemarge is volgens de bank vb- rig jaar licht verbeterd. VEB-directeur De Haze Winkelman houders zijn van de voorgenomen fusie, vindt de VEB. werkelijk voorstander onvoldoende verfrissing. En er wordt niet meer kritisch gekeken elkaar en het management. DEN HAAG (GPD) Hij oogt heel Het is vandaag de laatste dag dat Men kent elkaar te goed". ontspannen. Hij heeft zojuist de certificaathouders die het niet Alsof het structuurregime nog genlijk nu al een succes, meent De Haze Winkelman. "Andere onder nemingen zullen zich in de toe komst nog wel een keer achter het krabben voordat ze hun certifi- grootste financiële onderneming zijn met de voorwaarden waaronder niet genoeg is, wordt Internationale caathouders bruskeren' Nederland uitgedaagd, zijn ogen fonkelen en zijn mond hoeken gaan iets omhoog als hij zegt: "We zullen wel zien hoe dit af loopt". Mr. Robert de Haze Winkelman is directeur van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB). de belangen de fusie tot stand moet komen, zich bij de VEB kunnen melden. Morgen is het grote uur U. Dan zal de VEB in een advertentie in de dagbladen bekendmaken hoeveel stukken bij haar zijn aangemeld. Is dat meer dan vijftig procent, dan worden die stukken niet omgewisseld en gaat ook beschermd door certificaten zonder stemrecht en preferente aandelen die bij een bevriende stichting kunnen worden onderge- En als de fusie niet doorgaat9 Belager bracht. En dat. meent De Haze Win kelman. terwijl de beurs pas met de Vereniging van Effecten Uitgeve Nationale om te bepalen of ze een ander, beter aanbod gaat doen. dan wel dat er geen de Ondernemingen (VEUO) heeft bod meer komt", zegt De Haze Win organisatie van aandeelhouders die de fusie, althans onder de huidige afgesproken dat de bescherming keiman. de besturen van Nationale-Neder- landen en de NMB Postbank in dc gordijnen heeft gejaagd, door de certificaathouders van Nationale de unieke kans te bieden zich op het al- vaarden, niet door. Speerpunt De VEB vindt de oprichting oninir If anaaltiinnol unieKe Kans ie oieaen zien op nei ai- ue vld vmuiucupnuiung vdii ui- Lening IvandallUnnCl lerlaatste moment nog tegen de ternationale Nederlanden, het op De Europese Commissie heeft gis teren een lening goedgekeurd van 2 miljard Franse franc (650 miljoen gulden) voor de bouw van de Ka naaltunnel. Het geld wordt aan de partners binnen de Eurotunnel Groep verstrekt en is bedoeld om staal te kopen. De EC heeft al eerder een lening - ter waarde van 1,3 mil jard gulden - goedgekeurd voor het tunnelproject via de Europese In vesteringsbank. mammoetfusie met de NMB Post bank te verzetten. Terwijl de bank en de verzekeraar het Nederlandse publiek al weken lang bestoken met paginagrote ad vertenties waarin ze zonder spoor van twijfel aankondigen dat ze gaan fusertn, zette de VEB vorige week onverwacht de hakken in de grond. Volgens haar lopen de fusiepart ners veel te hard van stapel. Eerst maar eens tellen hoeveel certificaat- 'Het is ook duidelijk dat de beurs niet gelukkig is met de bescher- Internationale Nederlan- dat ze zich Sinds de VEB vorige week haar actie lanceerde, hebben de fusie- partners hun publiciteits-inspan- ningen opgevoerd. In nieuwe ad- ertenties wordt de VEB verweten in Nederland. Als lid van de groep beleggers die zich al een aantal ke ren kritisch over de fusie heeft uit gelaten, nemen we een voorhoede positie in. Dat is logisch, want dat is onze rol". Dat voor het slagen van de actie ook minstens een voetbalstadion vol particuliere beleggers nodig is. Dan deert de VEB-voorman niet. "We kunnen natuurlijk niet zonder de steun van kleine beleggers. Maar het gaat ook vooral om wat de grote zullen doen". Mikpunt van de VEB-actie is de 'overkill' aan maatregelen die de nieuwe onderneming, Internationa le Nederlanden, tegen een vijandige overneming moeten beschermen. Daardoor worden de aandeelhou- i grootste financiële cqnglo- den. Het beursbestuur heeft zelf spannen r de het karretje laat ders monddood gemaakt. meraat in Europa, een mooie gele- naar buiten gebracht dat genheid om het structuurregime ter had gehad dat de werkelijke kapi- discussie te stellen. In die zin is deze taaiverschaffers zich hadden uitge- beleggers met De uitholling van de macht vriendelijke bedoelingen. Zoals het de aandeelhouders is in Nederland deel wettelijk geregeld. fusie niet meer dan »n speerpunt. "Door dit stelsel i voorbeeld, sproken over de beschermingscon structies. En niet die twee aandeel een klein houders Van Rijn en Scherpenhuij- groepje mensen van de BV Neder- sen Rom. die dat op een zondagmid- land in staat om telkens in eigen dag hebben afgesproken", aldus De kring naar opvolgers te zoeken", Haze Winkelman, zegt De Haze Winkelman. "Dat Of de gewraakte fusie straks geeft onvoldoende vernieuwing, doorgaat of niet, de VEB-actie is ei- .erzekeringsconcern Aegon. dat door Nationale-topman J. Van Rijn Vennootschappen vanaf eerder als een 'belager' is gebrand- paalde omvang hebben merkt. Onzin, zegt De Haze Winkelman. "Wij hebben er nooit een geheim van gemaakt dat we deze actie zijn begonnen in overleg met een aantal institutionele beleggers. De VEB heeft nu eenmaal een eigen functie be- P I xoge- naamd structuurregime. Dat wil zeggen dat de raad van commissa rissen de enige toezichthouder is op het bestuur van de onderneming. Bovendien worden nieuwe com- gekozen door de Bonden dagen Postbank voor rechter UTRECHT (ANP) - De dien stenbonden van FNV en CNV, Unie BLHP en VHP gaan ge rechtelijke stappen nemen te gen de NMB Postbank Groep omdat de Postbank de afspra ken over het stimuleren van na tuurlijk verloop niet nakomt. Daardoor dreigt een "pijler on der het sociaal plan weg te val len". zo heeft bestuurder D. Ha maker van de Dienstenbond FNV gisteren meegedeeld na af loop van overleg met de raad van bestuur van de NMB Post bank Groep. De bonden zijn "behoorlijk te leurgesteld" over de houding van de Postbank, die volgens hen vooral is ingegeven door fi nanciële motieven. Het sociaal plan zou minstens 200 miljoen gulden gaan kosten in plaat.s van de voorziene 60 tot 80 mil joen. VoontaxM pwbwa ds bonden de zaak langs juridische weg op te lossen. Het risico van ledenraadpleging over acties zou volgens Hamaker "een heel hevig en langdurig conflict" kunnen betekenen Dat willen de bonden vermijden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5