Saddam slecht leider voor frontsoldaten' Irak toch een beetje op de been houden Actie voor mensenrechten hindert China 'Kerk Hongarije nog te clericaal' Smokkelaar REPORTAGE! WOENSDAG 27 FEBRUARI 199 Het zijn drukke tijden voor de Midden-Oosten deskundigen en dan moet je keuzes maken. De arabist en islamoloog dr.J. Jansen verkoos gisteravond het tv- programma NOS-Laat boven de zaal van De Oude Harmonie in Leiden. Daar organiseerde de stichting voor internationale betrekkingen Jason, een avond waar zou worden gesproken over Irak en Kuwayt na de Golfoorlog. De op het laatste moment opgetrommelde dr. S. Rozemond. adjunct-directeur van het Instituut Clingendael. mocht de avond redden voor de vele studenten die zich in de bovenzaal hadden verzameld. Rozemond hield zich echter meer met het heden en verleden bezig en minder met de toekomst. Hij had echter wel zijn vraagtekens bij een mogelijk streven van de geallieerde coalitie om Irak geheel te elimineren als militaire factor. "Er zijn meer Saddam Husseins in de regio. Als Irak onderbewapend wordt dan zijn er andere kapers op de kust die gebruik willen maken van de zwakte van Irak. Landen als Iran, Turkije en Syrië zouden in de verleiding kunnen komen om oude aanspraken te doen gelden. Zolang de combinatie van Saddam Hussein en een militaire macht voorkomen kan worden, ben ik er voor om Irak toch een beetje op de been te houden". Eerder al had Rozemond laten weten dat het niet goed zou zijn als Irak tot in de eeuwigheid herstelbetalingen zou moeten doen, daarbij verwijzend naar het Duitsland van na de Eerste Wereldoorlog. "We moeten ook zeker het Israëlisch-Palestijnse conflict niet in de ijskast zetten na afloop van de oorlog". De arrogantie van Israël maakt, volgens Rozemond, dat de landen in het Midden-Oosten vinden dat er iets moet worden gedaan aan het Palestijnse vraagstuk. "Het is opvallend dat het de Verenigde Naties zoveel meer moeite heeft gekost om te komen tot een veroordeling van Israël voor het incident bij de Tempelberg, dan om te komen tot een algemene veroordeling van de Iraakse Inval in Kuwayt. En dat terwijl er op de Tempelberg meer doden zijn gevallen dan bij alle Scud-aanvallen op Tel Aviv tot nu toe.In het Midden-Oosten wordt dit natuurlijk gevoeld als meten met dubbele maten. Israël weigert zich daarbij ook terug te trekken uit de bezette gebieden. Ik vind het dan ook niet vreemd als mensen parallellen zien tussen de opstelling van Irak en van Israël". Rozemond ziet het ook niet tot een Neurenberg-proces komen, zoals na de Tweede Wereldoorlog. "Het ligt niet voor de hand dat een internationaal orgaan een proces zal voeren tegen Irak. In dat geval doemt namelijk de vraag op welke andere landen ook moeten worden aangepakt voor het overtreden van de mensenrechten. Dat zou betekenen dat een meerderheid van de landen die zijn aangesloten bij de Verenigde Naties zich zou moeten verantwoorden. Een veroordeling van Irak zou een brevet van goed gedrag zijn voor de landen die je niet veroordeelt". Politiek psycholoog over moreel Iraakse troepen DEN HAAG De militairen aan het front, die in de open zandvlakte ruim een maand zwaar zijn gebom bardeerd, zijn niet goed begeleid door Saddam Hussein. Volgens po litiek psycholoog Henk-Jan Rebel, die op het ministerie van defensie veel onderzoek heeft gedaan naar het moreel van de soldaat, blijkt dat fanatieke soldaten die aan het begin van de oorlog openlijk 'de dood aan Bush' wensten, binnen een maand tijd totaal ontmoedigd en gedemoti veerd zijn. "Saddam Hussein heeft kennelijk ingezien dat zijn soldaten aan het front niet meer gemotiveerd zijn om door te vechten. Hij is ook een slecht leider voor de manschappen, die hij onder dwang naar de gevaar lijkste linies heelt gestuurd. Met een karige voedselvoorraad moeten de militairen het vaderland dienen. Maar Hussein is niet in staat om de soldaat aan het front het gevoel te geven dat hij voor z'n eigen land vecht. De Iraakse militair waagt zijn leven, omdat de dictator daartoe be vel geeft". Zo legt Rebel de plotselinge op roep van Hussein uit dat alle troe pen zich uit Kuwayt moeten terug trekken. De Iraakse dictator kwam met dit initiatief nadat duidelijk werd dat Iraakse frontsoldaten zich massaal overgaven aan de geallieer de tegenstanders. Uitgeput, honge rig en dorstig stortten de Iraakse strijdkrachten zich in de armen van de vijand. De oppeppende toespraken van Hussein, waarin hij zijn 'grootse Iraakse volk' oproept te vechten omdat God het wil, komen niet meer geloofwaardig over bij solda ten wier leven op het spel staat, meent Rebel. "Zelfs voor zijn eigen landgenoten is hij onbetrouwbaar. Ook de militairen zien in dat hij met zijn wollige taal de onlusten in eigen land probeert te verdoezelen. Tij dens de oorlog met Iran gaf hij de satan de schuld. Daarna waren de joden de boosdoenders. Nu wenst hij de dood aan Bush. Maar intussen gaat de economie in Irak alleen maar harder achteruit. Burgers heb ben nauwelijks te eten en te drin ken. Ook militairen zien dat alle el lende wordt veroorzaakt door het schrikbewind van hun leider". Rebel illustreert zijn betoog met de woorden van een Iraakse sol daat, die zich zonder slag of stoot overgaf aan de geallieerde vijand. "Ik heb niets om voor te vechten. Ik dood mijn eigen broeders. Waar ben ik in hemelsnaam mee bezig?' De woorden zijn typerend voor het mo reel van de Iraakse militairen die zich zo massaal en spontaan overge ven. Ze kussen de vijand en zijn blij verlost te zijn van de dictator". Republikeinse Garde De demotivatie om te vechten voor het vaderland, geldt echter niet voor de Republikeinse Garde, de elitetroepen van Saddam Hussein, die de dictator heeft opgericht om het leger onder de duim te houden. Hiervan heeft nog geen enkele sol daat zich overgegeven. Deze man schappen worden dan ook door hun leider in de watten gelegd. En zo lang deze handlangers van Hussein nog paraat blijven, is de oorlog nog niet afgelopen, waarschuwt presi dent Bush. Politiek-psycholoog Rebel verge lijkt de Republikeinse Garde met het Amerikaanse leger. Beiden heb ben behalve vechten voor het va derland nog een andere reden om zich met hart en ziel in de bloedige strijd te storten. "In de Republi keinse Garde zitten veel bedoeinen. Hun zwervend bestaan is zo goed als beëindigd. Ze wonen niet meer in bouwvallige hutten en hun leven is zo zoetjes aan burgerlijk gewor den. Juist die mensen heeft Hussein ingelijfd in zijn Republikeinse Gar de. Met een baan in het leger biedt hij hun een nieuwe toekomst. Dat geldt ook voor het vrijwilligersleger van de Amerikanen. Ook daar krij gen kansarmen de gelegenheid om een goed geld te verdienen". Als alle Iraakse frontsoldaten zich terugtrekken, zal de geallieerde strijdkracht dus hoogstwaarschijn lijk te maken krijgen met een tegen stander die wel gemotiveerd is. Wie zijn moreel is sterker: de geallieer den of de elitetroepen van Saddam Hussein? Golfoorlog leidt aandacht af van processen tegen deelnemers volksopstand Van onze ANP-correspondent DEN HAAG - De drie Nederlandse organisaties die zich inzetten voor de verbetering van de mensenrech tensituatie in China maakt de Chi nese regering het niet makkelijk. Volgens China-deskundige Ardi Bouwers komt dat mede door de Golfoorlog, die de Chinese autori teiten hebben aangegrepen om pro cessen te voeren tegen mensen die sinds het bloedige neerslaan van de volksopstand van 4 juni 1989 vast zitten. Veel mensen die toen zijn op gepakt, worden pas nu berecht, ter wijl de ogen van de wereld zijn ge richt op het Golfgebied. Bouwers reisde in januari naar Beijing. Zij kon daar met enkele medestanders vijf dagen lang aan dacht vragen voor de mensenrech tensituatie in China. Toen pakte de politie van de hoofdstad haar op en werd zij op het vliegtuig naar Hong kong gezet. De Nederlandse zet haar gevecht voor democratisering in China voort in Nederland onder de vlag van de stichting Support China Now (Steun China nu). Drie SCN-ers zijn vorige week in Genève geweest om aandacht voor China te bepleiten bij de Mensen rechtencommissie van de Verenig de Naties. Samen met twaalf acti visten uit andere landen hebben Giesjka Kaag. April Lai en Josephi ne Chu van SCN de deelnemende landen ertoe aangezet Chma te ver oordelen in hun toespraak. Verder hebben zij een verklaring opge steld. waarin onder meer wordt ge vraagd om een speciale VN-rappor- teur voor China. De verklaring is ondertekend door een twintigtal of ficieel deelnemende niet aan rege ringen gebonden organisaties. "Het viel me mee dat er loveel aandacht was voor China", zei Kaag. verwijzende naar de Golfoor log. Zij hoopt dat er nog resoluties op tafel komen die pleiten voor de mocratisering in China. De VN- commissie vergadert tot 8 maart. De Chinese delegatie in Genève wilde niet horen van schendingen. "In China kan niet zijn gemarteld, want dat is tegen de wet", zei een Chinees. De delegatie had de voor vechters van mensenrechten wel uitgenodigd voor een gesprek, "maar dan weet je vantevoren watje te horen krijgt", aldus Kaag. Voor China betekent praten een verkla ring afjgev land oppassen als zij politieke acti viteiten ontplooien, die op China zijn gericht. "Als je je duidelijk pro fileert, ben je de klos", stelde Kaag. De Chinese ambassade in Den Haag weigerde vorig jaar het paspoort van Guo Yufang te verlengen. Guo is aktiefbij SCN en bij de Ne derlandse tak van de Federatie voor een Democratisch China. "Zodra wij onszelf blootgeven, zijn we in gevaar. Als je politieke activiteiten wil ontplooien, moet je eerst de angst overwinnen voor de maatre gelen die tegen je familie in China kunnen worden getroffen. Als je daar overheen bent, moet je nog de angst overwinnen voor wat jezelf kan overkomen", aldus Guo. Zijn paspoort is niet verlengd. omdat hij lid is van de FDC en om dat hij zijn lidmaatschap van de Communistische Partij van China vorig jaar had opgezegd. De Chine se regering beschouwt de FDC als een contrarevolutionaire beweging, waarvan de leden niet mogen wor den beschermd. Een paspoort geldt als bescherming, aldus Guo. Kaag hoopt dat het ministerie van buiten landse zaken de Chinese ambassa de duidelijk maakt "dat je zulke dingen in Nederland niet doet" De drie organisaties SCN, DBC en FDC Nederland werken samen aan het opzetten van een conferen tie op 10 mei over de gevolgen van de volksopstand in 1989. Ook het In stitute of Social Studies in Den Haag neemt deel aan de organisatie. DBC staat voor de Eindhovense organisatie Democratie Bevorde ring China, in de wandelgangen 'six-four' (4 juni) genoemd. DBC is vooral gericht op de informatie voorziening in het Chinees aan Chi nezen in Nederland. De grootste organisatie in Neder land. die zich met China bezig houdt, is de Vriendschapsvereni ging Nederland-China in Utrecht. Hoewel individuele leden actief zijn in politieke organisaties, heeft de VNC in de statuten staan dat zij niet politiek gebonden is, aldus voorzit ter Eykhoff. Toch heeft de VNC na 4 juni 1989 een telex gestuurd aan de Chinese ambassade waarin het be stuur zijn afschuw uitsprak over het geweld in Beijing. BERLIJN - De burgemeester van het kleine wintersportplaatsje in het diepe zuiden van de ex-DDR. pal aan de grens met Tsjechoslowakije. was vol lof over de enige sportzaak in het dorp. "Nog voor de val van de Muur had Se pp de nieuwste westerse ski's en de modernste skipakken. Hoe hij dat regelde weet ik niet, maar hij kreeg het wel voor elkaar". Met een kapotte ski-binding belandde ik de volgende morgen bij Sepp. Eigenlijk was hij nog dicht, maar na mijn verhaal over de loftuitingen van zijn burgervader, mocht ik binnenkomen. Een vakkundige blik op het euvel: "Dat krijg je met die kunststof delen. Is het een keer goed koud, dan knappen ze". Het kapotte onderdeel had hij nieUin voorraad, maar met enige improvisatie kon hij de binding repareren meteen restant uit de vroegere DDR. Enig geduld was echter nodig. Geen probleem. Behatve het weer was de toekomst van dit wintersportplaatsje een prima gespreksthema. Perslot van rekening was ondanks het schitterende ski-weer 90 procent van de bedden niet bezet. Sepp daarentegen zag een gouden toekomst voor zijn dorp weggelegd. Zijn lyrische beschrijving werd onderbroken door de entree van twee geheel in gewatteerde kleding gestoken jongeren. Een wat schichtige blik mijn kant opwerpend, vroegen ze in gebroken Engels waarom Sepp een paar dagen tevoren niet was verschenen. De sportwinkelier lichtte mij in. Het zijn twee Tsjechische mannen, die hij in een hut pal aan de grens heeft ondergebracht. Ze willen een klusje voor mij opknappen, zei hij. Wat de twee voor hem van plan zijn te doen en, tiaar uit de summiere mededelingen bleek, ook al hadden gedaan werd snel duidelijk: smokkelen. Maar de zaken stagneerden doordat de Tsjechen geen woord Duits spreken en de winkelier helaas het Engels niet machtig is. Wat ligt dan meer voor de hand dan een Nederlander in te schakelenEn dat gebeurde. Sepp legde uit dat de Oostduitsers sinds de invoering van de harde D-mark een begeerd volkje zijn geworden in het groene-grensgebied. "Daa r is het pu re ellende en omdat ze geen harde valuta hebben, wordt de Tsjechische kroon nu zwart GEESTELIJK LEVEN Secretaris bisschoppenconferentie: UTRECHT (ANP) - De Rooms-Katholieke Kerk in Hongarije is volgens de secre taris van de bisschoppencon ferentie nog half-feodaal. "We slepen onze geschiedenis met ons mee. We zijn nog zeer cle ricaal in die zin dat we denken alles met priesters te kunnen oplossen". Ondanks de geweldige mogelijk heden die het einde van de com munistische dictatuur de Hon gaarse Kerk biedt, ziet mgr. As- ztrik Varszegi nog vele proble men. De hulpbisschop van Esz- tergom was onlangs in ons land om zich op het jeugdwerk te ori ënteren. Bijna de gehele infrastructuur van de RK Kerk in Hongarije moet van de grond af aan worden opgebouwd. "Enerzijds moeten we veel aan de vorming van leken doen, anderzijds moeten we leren dezelfde taal als onze tijdgenoten te spreken". Het traditionele beeld dat de gelovigen van de kerk hebben, speelt ook een rol bij de voorbe reiding van het pausbezoek in au gustus. "De grote angst is dat de gelovigen verwachten dat de op lossing van alle problemen 'van boven' komt", zegt medewerker Andras Szeibert. Varszegi drukt zich wat diplo matieker uit. De bisschoppen ho pen dat de paus zijn Petrusambt als broeder in het geloof zal waar maken en dat hij de rooms-katho- lieken in hun geloof zal verster ken. "De bisschoppen wachten met vreugde op de komst van de paus. Maar dat wil niet zeggen dat er geen oppositie tegen het be zoek is", aldus Varszegi. "Wij hebben vergeten hoe een missionaire kerk er uitziet", aldus Varszegi. "Daar lijd ik dagelijks onder". "Onze kerk heeft de afge lopen eeuwen alleen maar voor zelfbehoud gestreden. De staat heeft ons ook als zodanig ge bruikt. Dat was zo en dat is trou wens nog zo. Kortom, de kerk moet haar identiteit en haar mis sionaire opdracht hervinden". Daarbij is het volgens hem bij zonder belangrijk dat de kerk oog krijgt voor het pluralistisch ka rakter van de samenleving. De be volking moet op haar beurt wor den 'bevrijd' van verkeerde voor stellingen over de Kerk. De men sen hebben angst voor de kerk omdat ze denken dat die een machtsfactor binnen de samenle ving wil zijn. Daar zijn volgens mgr. Varszegi wel enkele redenen voor aan te voeren. Veertig jaar heeft de kerk zich niet vrijelijk kunnen uiten. Soms worden er nu uit het oude arsenaal nog wapens gehaald die voor de buitenwacht verouderd en soms zelfs lachwekkend zijn. De dialoog met de wereld is daar om heel belangrijk. Bisschop Varszegi is vooral on der de indruk van de spiritualiteit van grote groepen jongeren. Hun sacramenteel leven is veel dieper dan van veel jongeren in het Wes ten. "Daar weten ze niet wat ze hebben weggegooid". De Hongaarse Kerk is volgens mgr. Varszegi niet door de uiter lijke zaken overeind gebleven, maar door de diepte van het ge loof en van de Godservaring der gelovigen. Hervormden in Hongarije kiezen leiders FRANKFURT AM MAIN (EPD) De Hervormde Kerk in Honga rije heeft nieuwe leiders gekozen. Als bisschoppen zijn benoemd Istvan Meszaros, Lorant Hegedüs en Mihaly Markus. Elmer Kocsis werd herkozen als bisschop, maar moet zijn functie als voorzitter neerleggen. Als zijn opvolger wordt Meszaros genoemd. De verkiezingen zijn volgens een waarnemer eerlijk verlopen. Alleen de tegenkandidaat van Kocsis werd monddood gemaakt. Een 'schoonheidsfoutje', was ook, dat in het presbyterium net als vroeger verscheidene léden zaten die door de regering benoemd zijn, aldus de woordvoerder, Gyu- la Barczay. De verkiezingen hebben ver nieuwingsgezinde krachten meer invloed gegeven binnen de Her vormde Kerk. De oude kerklei ders werd verweten dat zij te nau we banden hadden met het vroe gere communistische bewind in Hongarije. Daardoor zouden ze zich verwijderd hebben van de basis van de kerk. Meer priesters. Het aantal rk seculiere priesters (priesters in dienst van een bisdom) is in 1989 licht (0,2 procent) gestegen. Dit blijkt uit het Jaarboek 1991 van het Vaticaan. Het jaarboek signa leert eveneens dat het aantal se minaristen met 1,3 procent is ge stegen. Vooral in Azie (6,6 pro cent) en Afrika (6,3) meldden zich meer kandidaten voor het pries- terambt. In Europa nam het aan tal seminaristen af met 2,9 pro cent. Door een afneming van het aantal priester-religieuzen met 0.6 procent daalde het totaal aan tal priesters met 0,1 procent. Geestelijk. Bij het oplossen I van internationale geschillen moet de rol van geestelijke activi- I teit meer aandacht krijgen, zo vindt het hoofdkwartier van de i wereldwijde Christelijke Weten- I schap in het Amerikaanse Bos- ton. De Eerste Kerk van Christus, I Wetenschapper, zoals de kerk of- I ficieel heet, gelooft dat zowel de bijbel als de koran een basis voor "gemeenschappelijk respect en begrijpen" biedt. Paasnummer Open Deur. Het paasnummer van het oecume nisch tijdschrift Open Deur is ver schenen. Exemplaren verkrijg baar bij Boekencentrum, postbus 84176, 2508 AD Den Haag. Beroepingswerk AMSTERDAM De financiële actie van de Stichting vrienden van de Portugeest-Israëlietische Synagoge in Amsterdam, gaat nog inverminderd door. Voor het herstel van het in verval geraakte gebouw is ruim 7,5 miljoen gulden nodig. Naast de vier miljoen aan overheidssubsidies, heeft de fond senwervingsactie nu ongeveer 1,5 miljoen opgeleverd, zo maakte de stichting eerder deze week be kend. Op de foto: de vrouwengale rij in de synagoge. Betreden er van is momenteel levensgevaar lijk. (foto Wil Tjoa) Rebel: "Bush is een perfei misleidende ideologieën". Rebel, nadenkend: "Er zal bloed vloeien, veel bloed. Militairen van de Republikeinse Garde zijn bereid hun leven te geven. Sterven voor het vaderland ligt niet in de aard van de geallieerden. Toch kan het moreel van de Republikeinse Garde ook al zijn gezakt. Al ruim een maand houdt een groot deel zich schuil in de bunkers. Ondanks hun harde houding, leven ze op de top pen van hun zenuwen. Aan alle kan ten worden ze bedreigd met bom bardementen. maar ze kunnen niet zien wat er werkelijk gebeurt. Daar wordt ieder mens gek van". "Door de voortdurende spanning stijgt het adrenalinepeil in het bloed Ier. Hij maakt zich niet schuldig aan en dat kost veel energie. Geestelijk en lichamelijk kunnen ze zich nau welijks ontspannen. Ik denk dat door deze uitputtingsslag de Repu blikeinse Garde zich eerder zal overgeven dan de geallieerden". De geallieerde krijgsmacht zal ook moreel beter gesteund worden door hun leider, meent de politiek psycholoog. "Bush is een perfecte aanvoerder. Hij houdt zijn man schappen één doel voor ogen: de in ternationale rechtsorde moet wor den hersteld. De Amerikaanse pre sident maakt zich niet schuldig aan misleidende ideologieën. Hussein doet dat wel. Op den duur wreekt die wartaal zich. Dat hebben we ge zien bij zijn eigen frontsoldaten". De schrik moet erin blijven: soldaten laten zich duidelijk zien op straat in Peking. Berlijn Hans Hoogendijk gewisseld voor een koers van eén op 20. En wij willen gewoon die arme mensen een beetje helpen", voegde hij er met zalvende stem aan toe. De humanitaire hulp betekent in dit geval dat de twee Tsjechen met zwart gewisselde kronen in Tsjechoslowakije spotgoedkoop sportartikelen kopen, zoals hockey en kunstschaatsen. Sepp verkoopt die dan weer met dikke winst in zijn winkel. De toevallig aanwezige Nederlandse journalist, die zowel het Engels als het Duits machtig is, is een geweldige uitkomst. Maten worden opgeschreven, hoeveelheden besproken en natuurlijk een tijdstip waarop de slimme winkelier zijn lucratieve handel in STANDPLAATS: de boshut zal afhalen. De oogjes van deze Saksische overlevenskunstenaar glimmem achter zijn brilleglazen. Nee. de twee hoeven niet eerst een paar te laten zien, hij vertrouwt ze. Zichtbaar tevreden nemen beide zijden afscheid van elkaar. Geen woord van dank aan mijn adres. Sterker nog. Sepp haalt mijn intussen gerepareerde ski en zegt zonder blikken of blozen: "Das macht 16,50 mark en nog veel plezier Zaken zijn zaken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2