'Wij gaan films niet met scharen te lijf 'De schilders van Tachtig' bijeen in Van Goghmuseum ^WMLIK Institut Néerlandais 'gered' Marco Ferreri wint Gouden Beer WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 KUNST PAGINA 25 AMSTERDAM!ANP) - "Kunst is de allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie", meende de schrijver Willem Kloos. vertegenwoordiger van de Tachti gers. Verwijzend naar deze literaire beweging presenteert het Van Goghmuseum in Amsterdam een tentoonstelling onder de titel 'De schilders van Tachtig. Nederlandse schilderkunst 1880-1895'. De expo sitie. die vanaf 1 maart is te bezichti gen. toont een overzicht van het werk van de generatie schilders na de Haagse School, aldus de bekend making van het museum. De expositie bestaat uit drie de len. In het eerste deel zijn meesters van de Haagse School als Jozef Is raels, Jacob en Matthijs Maris en Anton Mauve te bezichtigen. In het tweede deel, dat ruim de helft van de tentoonstelling beslaat, komen schilders als Breitner. Isaac Israels. Jan Toorop en Floris Verster. van de generatie van Vincent van Gogh aan bod. Zij verwerkten de verwor venheden van de Haagse School, maar kozen een meer kosmopoliti sche, moderne onderwerpkeuze, al dus het museum. In het derde deel van de tentoon stelling wordt de overgang van sommigen van deze kunstenaars naar het symbolisme getoond, waaarbij zich ook nieuwe kunste naars als Johan Thorn Prikker aan sloten. De expositie is tot en met 26 mei te bezichtigen. RIJNDERS GAAT DOOR - Ge- rardjan Rijnders, artistiek leider van Toneelgroep Amsterdam, wil zijn functie de volgende seizoenpe riode (1993-1997) voortzetten. Per 1 augustus 1992 zal hij opnieuwd wor den benoemd. Dat blijkt uit een be kendmaking van Toneelgroep Am sterdam. Rijnders is vanaf het eerste sei zoen - 1987/1988 - als artistiek leider aan het toneelgezelschap verbon den. De London Acadewmy of Music and Dramatic Art brengt The Ta ming of the Srew van Shakepseare. «foto John Haynes) Monster van Liefde In het LAK-theater brengt het RO- theater Het Monster van Liefde, dat geschreven is door acteur/re gisseur Edwin de Vries. Een vrouw ontmoet tijdens de begrafe nis van haar vader, die ze nooit gekend heeftdiens zoon. De ont moeting krijgt een vervolg als de vrouw 's avonds de trein mist. Een hevige liefde, die zich nauwelijks laat beteugelen, bloeit op. Maar de consequenties van die liefde zijn niet te overzien. De voorstel ling wordt geregisseerd door Pe ter Sonneveld en de spelers zijn Reneé Fokker en Paul Kooij. Te zien in het LAK-theater: vanavond 27 en donderdag 28 fe bruari, aanvang 20.30 uur. Shakespeare The Taming of the Shrew wordt gebracht door de Engelstalige the atergroep Lamda. Op een avond wordt de dronken ketellapper Sly op straat gevonden en meegeno men naar het huis van een rijke edelman. Daar wordt die avond door toneelspelers het verhaal op gevoerd van de ontvlammende Redactie Pieter C. Rosier liefde tussen Katherina en Pe- truchio. Liefde, bedrog, verkleed partijen en vrijscènes wisselen el kaar af in dit klassieke blijspel. Te zien: donderdag 28 februari in de Leidse Stadsschouwburg. Aanvang 20.15 uur. Sombere Harold Mary Dresselhuys en Dirk Zee- lenberg spelen Harold Maude. De 79-jarige Maude is vrolijk en plukt de dag, terwijl de 21-jarige sombere Harold aan bijna niets anders dan de dood kan denken. Toch vinden deze twee mensen el kaar en hun vriendschap groeit, tegen alle conventies in, uit tot een superieure liefde. Te zien: vrijdag 1 maart in de Leidse Stadsschouwburg. Aan vang 20.15 uur. Iwan Iljitsj In het Pieter Groen College in Katwijk is vrijdag 1 maart Henk van Ulsen te zien in het solo-to neelstuk De Dood van Iwan Il jitsj. Het stuk is een bewerking van de gelijknamige novelle van Leo Tolstoj. Het adres van het PGC is Helmbergweg 10 en de aanvang is 20.15 uur. St. Theodulfus Toneelvereniging St. Theodulfus brengt het blijspel Eigen Haard Is Wel Wat Herrie Waard. Aan een lieflijk beekje staat een leeg, oud huis te wachten op zijn nieu we bewoners. De moeder van to neelschrijver Phil.p heeft besloten dit huis voor hoer zoon te kopen, maar ontleent (taaraan ook het recht zich met Philip en diens vrouw te bemoeien. Nog meer on gewenste gasten komen opdagen, maar diegenen die verwacht wor den, de verhuizers en een kook- hulp, zijn nergens te zien. Of dat nog goed komt? Te zien in de Alkeburcht in Roelofarendsveen op vrijdag 1 en Reneé Fokker en Paul R. Kooij in Het monster van liefde door het Ro Theater. (foto Leo van Veizem zaterdag 2 maart. De aanvang is 20.00 uur. Moordspel Is de titel van een moorddadige thriller waarin alles anders af loopt dan u denkt. Ton Lensink en Huub Stapel zijn de hoofdrol spelers in dit toneelstuk van Anthony Shaffer, dat internatio naal grote bekendheid geniet on der de naam Sleuth. Te zien: zaterdag 2 en zondag 3 maart in de Leidse Stadsschouw burg. Aanvang 20.15 uur. Clownerie De clown Arno Huibers komt za terdag 2 maart naar de Muzenhof in Leiderdorp met zijn voorstel ling Otto 39 en de bah-bakken, voor iedereen vanaf 5 jaar oud. In vuilcontainer 39 woont een zwer ver, die zich niet alleen met afval uit de bah-bakken voedt en kleedt, maar er ook dromen in vindt. Zo wordt hij in zijn dagdroom muzi kant, opera-zangeres en mario net. Otto heeft een orkest, bestaan de uit hemzelf, spelend op accor deon en saxofoon. Aanvang 14.30 Tientjesvoorstelling Na de dood van zijn zuster veran dert de milde en redelijke keizer Caligula in een tiran en een moor denaar. De Franse schrijver Ca mus schreef over deze omslag het toneelstuk Caligula, dat over de grenzen van de vrijheid en de macht gaat en dat toch heel humo ristisch schijnt te zijn. Te zien op zaterdag 2 maart in het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Aanvang 20.30 uur Muziek Traditionele muziek is niet zo saai als menigeen denkt. Met instru menten als de fluit, de melodeon en de Northumbrian pipes bren gen de drie musici van The House Band Engelse volksmuziek tot leven en voegen er nog iets heden daags aan toe in het Alphense Parktheater op zondag 3 maart. Aanvang 20.30 uur. Nog meer muziek Maar dan klassiek, wordt ge speeld door het Von Weber Trio in de Muzenhof in Leiderdorp op zondag 3 maart om 12.30 uur. Het trio bestaat uit een fluitist, een pianist en een cellist en speelt wer ken van onder ander Haydn, Far- renc. Verhaar en natuurlijk Von Weber. Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS De Haagse kunstbe tuttelaars hebben na twee jaar kles- sebessen en ruziemaken het 'Insti tut Néerlandais' in Parijs doen be vallen van een nieuwe directeur. Het werd een tangverlossing Of het Instituut met de nu genomen schijnoplossing gediend is en de Nederlandse cultuur die het pro beert uit te dragen geholpen, blijft voor de verantwoordelijkheid van de ministeriele wijsneuzen in het vaderland. Het kind van de rekening werd de 43-jarige diplomaat Ed Craanen. sinds september '89 Cultureel Raad aan Harer Majesteits Ambassade in Parijs. Het ligt niet aan de enthou siast-realistische manier waarop Ambassaderaad Craanen van plan is de komende twee jaar het Institut Néerlandais voor de zoveelste keer van de ondergang te redden Het is veel meer de vraag of het zin heeft van enthousiaste initiatiefnemers de tijd te vragen die nodig is om de Nederlandse Staat, met zyn tanden knarsend beleden kunstzin, in Pa rijs voor een duur dubbeltje op de voorste rij te laten zitten. Het Nederlands Instituut huist in een onoverzichtelijk bouwwerk in het duisterste deel van de lange rue de Lille. Het behoorde ooit de kunstverzamelaar Frits Lugt toe en het is van boven tot onder volgela den met de wereldberoemde collec tie tekeningen, gravures en schilde rijen die Lugt een levenlang verza meld had. Dat erfgoed is onderge bracht in de Stichting Custodia Deze stichting is tevens de huisbaas van het Institut Néerlandais waar voor de aanzet ook door Lugt nog gegeven was. De financiële problemen hebben zich in het verleden opgestapeld voor het instituut. Dat kwam voor namelijk omdat de Stichting Custo dia - naar men aannam in strijd rrwt de statuten en in ieder geval in str^d met de wil van Frits Lugt de huur van het Instituut schrikbarend be gon op te schroeven De ministeries wilden van het Instituut af. paniek brak uit In geheimzinnigheid ba dende onderhandelingen sleepten zich voort tot tenslotte na eindeloos aarzelen de verkeerde beslissingen werden genomen. Directeur Ed Craanen ziet de toe komst als een Tesselse rechtdoor- zeeer dan ook nuchter onder ogen. Eerst moet het Instituut 'intern' (en voor de zoveelste keer) worden 'doorgelicht'. Dan moeten er nieu we plannen worden gemaakt. Na twee jaar wordt het resultaat met het Bestuur en de Raad van Toe zicht bekeken "Ze hebben dan de vrijheid me de laan uit te sturen en ik heb de vrijheid zelf eventueel weg te gaan", aldus Craanen. C. Crans, directeur Nederlandse Filmkeuring ke zaken in de film en gaan die met enorme scharen te lijf, als zij een rol prent al niet helemaal verbieden. Maar dat beeld is volgens Crans vol ledig onjuist. Verbieden gebeurt niet. Films hoeven ook niet gekeurd te worden. Ongekeurde films mogen echter al leen aan zestien jaar en ouder wor den vertoond. Knippen, om een film toch geschikt te maken voor kinderen, wordt verder tot het uiter ste beperkt. De filmkeurders heb ben juist een positieve benadering en zien hun werk als een bescher mende arm om de schouder van het kind dat nog niet alles op zijn waar de kan beoordelen, zegt Crans. "Een film wordt uitsluitend beke ken op de schadelijkheid ervan voor de jeugd. Een scène uit 'De Lift' bijvoorbeeld, waarin een ont hoofding is te zien en waarvan een kind nog lang in de war kan zijn, is schadelijk. Omdat bepaalde dingen alleen voor jonge kinderen schade lijk zijn hanteren we twee leeftijds grenzen, twaalf en zestien jaar. Is een film niet schadelijk, dan krijgt hij het predikaat alle leeftijden". Dat betekent niet dat de film ook leuk is voor het hele gezin. Is hij dat wel, dan komt er om de vermelding alle leeftijden nog een blokje te staan. De filmkeurders hanteren alleen hun eigen, persoonlijke normen. Er zijn geen maatstaven als "bij drie of meer messteken is een film alleen geschikt voor zestien jaar en ou der". Er zijn in totaal veertig filmkeur ders, de ene helft is man, de andere helft vrouw. Ze mogen hun werk vier jaar doen, dan moet er weer plaats gemaakt worden voor ande ren. In principe maakt iedereen van boven de achttien kans om bij de Filmkeuring te komen, want het ge zelschap moet een doornee van de Nederlandse bevolking zijn. Op het ogenblik werken mee een kok, een oud-burgemeester, een lerares, een boer, een reclameman, een medicij- nenstudent, een regisseur, een nota ris, huisvrouwen en zowaar ook een pedagoog. Zij komen uit alle delen van het land. Tweemaal per week komen vijf filmkeurders naar het filmzaaltje op de zesde etage van het ministerie van cultuur in Rijswijk. Ze zien daar twee hoofdfilms waar over ze na afloop stemmen. Ze krij gen hun reis vergoed en verder een bedrag van 125 gulden per keur- dag. Als het aan Crans ligt, moet De Filmkeuring straks dus meer doen dan alleen maar aan sommige films leeftijdsgrenzen verbinden. Een eventueel vernieuwd instituut moet niet alleen bioscoopbezoekers en video-kijkers, maar ook tv-kijkers voorlichting gaan geven. "Want ook over tv -"soms een vervangende kinderoppas"- is betere voorlich ting nodig. Hij hoopt dat de huidige discussie over de Filmkeuring de politiek zal aanzetten om zijn instituut het door hem beschreven nieuwe jas te ge ven. Het opdoeken van het Neder landse keuringssysteem zou ook met het oog op het verenigde Euro pa stom zijn, denkt hij- In 1992 gaan de grenzen ook voor de film open en dan zullen er overeenkomsten moe ten komen met andere landen waar de normen veel strenger zijn. RIJSWIJK (ANP) - Het zijn akelige dagen voor de Neder landse Filmkeuring. Het minis terie van cultuur liet de Vrije Universiteit een onderzoek doen naar deze aan vrijwel ie dereen bekende, maar voor ve len toch nogal duistere, over heidsinstelling. Vorige week kwamen de onderzoekers met een hard oordeel: "De Filmkeu ring heeft alleen nog maar een symbolische functie". Dat komt vooral door de op mars van de video's, waarop geen echte overheidskeuring van toepassing is. Minister D' Ancona van cultuur moet haar standpunt over de Filmkeuring nog bepalen. De directeur van het ogenschijnlijk zieltogende instituut, C. Crans, ziet intussen nog wel degelijk toekomst, juist in het geven van voorlichting over films èn video's. "Die voorlichting moet op onafhan kelijke wijze plaats hebben en niet door de branches zelf', vindt Crans. "Stel je voor dat de slagers de eni gen waren die over het vlees gingen, je hebt toch ook een keuringsdienst van waren". Hij wil nieuwe taken en mogelijkheden voor de Filmkeu ring, die dan ook een andere naam moet krijgen. Volgens Crans -drie dagen per week directeur van de Filmkeuring, twee dagen leraar maatschappij- leer- heeft de goegemeente een nogal raar beeld van de huidige Filmkeuring. Zij denkt aan stoffige oude heren en strenge dames in gru welijke mantelpakken. Zij azen op onzedelijkheid en andere verfoeilii- RECORD DIRIGEREN - Sim Noord hof. dirigent uit' het Groningse Hoog-' ezand, heeft dit weekend zijn wereldre cord dirigeren in het Poolse Poznan ver beterd. Noordhof gaf 25 uur aan een stuk door de maat aan voor 14 Poolse koren en orkesten. AMSTERDAM - De nieuwe Nederlandse speelfilm 'Eline Vere', naar de gelijknamige roman van Louis Oou- perus, is gisteravond m het Amsterdamse Tuschinski theater in premiere gegaan. Op de foto koningin Beatrix in gesprek met Marianne Basler en Monique van de Ven die respectievelijk de ro! van Elinc en Betsy Vere vervullen De film draait vanaf vrijdag in de bioscopen. ltoto F) De Italiaanse regisseur Marco Ferreri (links), die op de Berlinale werd onderscheiden met de Gouden Beer voor zijn film 'La Casa del Sorriso', samen met Ingrid Thulin (midden) en Dado Ruspoli (rechts), de hoofdrolspelers. (foto EPA) Wolfgang Staudte prijs (voor het beste debuut of de beste tweede film in het Forum des jungen Films) aan 'Kikuchi' van de Japanse regis seur Kenchi Iwamoto. Susan Sont- ag had na het voorlezen van het ju ry-rapport op persoonlijke titel nog enkele waarderende opmerkingen voor Lyrisch Nitraat, een door de Nederlander Peter Delpeut samen gestelde compilatie van oude filmfragmenten. prijs was er voor L,a Londanna van de Italiaan Marco Bellocchio (een film over een omstreden verkrach tingsaffaire) en voor de Russische film 'Satana' van Victor Aristov (een sombere thriller waarin de hui dige malaise in de USSR centraal staat). Een Zilveren Beer voor een 'Outstanding Single Achievement' was er voor Kevin Costners 'Dances with Wolves'. Die film kreeg daar mee minder dan velen hadden ver wacht. GRONINGEN - De film 'La casa del sorriso' van de Italiaanse regis seur Marco Ferreri is gisteravond op 41ste Internationale Filmfest- spiele in Berlijn met de Gouden Beer onderscheiden. De jury onder leiding van Volker Schlöndorff koos deze cynische komedie over een onmogelijke liefde in een be jaardentehuis als de beste film uit het 25 inzendingen tellende compe titieprogramma. Een speciale Jury- Kimiai en voor de Chinese histori sche film 'Li Lianying, de keizerlij ke Eunuch' van Tian Zhuang- zhuang. De Gouden Beer .voor de beste korte film ging naar 'Six Point Nine' van de Amerikaan Dan Boot- Een aparte jury, met daarin de Russische regisseur Aleksandr As- koldov, de Duitse actrice Corinna Harfouch en de Amerikaanse schrijfster Susan Sontag, gaf de De Spaanse actrice Victoria Abril won een Zilveren Beer voor de bes te vrouwelijke rol in het heftige lief desfilm 'Amantes' van Vicente. Aranda, Maynard Eziashi werd on derscheiden als beste acteur voor zi jn hoofdrol in het koloniale drama 'Mr. Johnson' van Bruce Beresford. De jury gaf in de categorie regie ver der Zilveren Beren aan de Italiaan se regisseur Ricky Tognazzi (voor 'Ultra', een film over voetbalvanda lisme) en de Amerikaan Jonathan Demme (voor 'The Silence of the Lambs', een gruwelijke thriller over een seriemoordenaar die zijn slacht offers vilt). Speciale juryvermelain- gen waren er nog voor de Franse gangsterfilm 'Le petit criminel' van Jacques Doillon, het Iraanse sociale drama 'Dandan-E Mar' van Masud C. Crans, directeur Filmkeuring: hopend in bange dagen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25