'Eén Europa geen ramp voor milieu' Wereldrecord nationale supercomputer \vwj i =iwh m Kraters Venus te noemen naar beroemde vrouwen Misbruik neushoorns is een 'culturele tragedie' Kernsmelting Hoge Flux Reactor Petten mogelijk Relatie kerncentrales/volksgezondheid niet hard te maken Aboriginals ontberen medische voorzieningen Groeibevorderaars in urine kalveren gevonden Zin in seks belangrijker dan lichamelijke belemmeringen Internationaal onderzoek betere behandeling kinderen met leukemie Mr. Diender onderzocht effecten van integratieproces WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 EINDREDACTIE HANS SONDERS die betrokken zijn bij het ruimtesonde-on derzoek naar Venus hebben voorgesteld de ongeveer 100 kraters op de planeet te ver- beroemde vrou- De schrijfsters Pearl Buck. Rachel Carson. Gertrude Stein, toneelschrijfster Lillian Hcllman, antropologe Marga ret Mead, de Schotse koningin Mary zijn enkelen van de be roemdheden die volgens geo loog Gerald Schaber in aan merking zouden komen om hun naam te lenen aan een krater. De kraters op Venus zijn veroorzaakt door de inslag van meteorieten. Schaber is verbonden aan het Magellan-project, een on derzoek naar Venus door mid del van een naar de ontdek kingsreiziger Magalhaes ge noemde ruimtesonde. De Ma gellan, die de planeet door middel van radar-opnamen in kaart moet brengen, heeft er inmiddels ruim de helft van zijn werkzaamheden op zitten. De onderzoekers hebben ge zegd dat het instrumentarium van de sonde te lijden heeft van extreem hoge temperatu ren. In verband hiermee heeft men de stand van de zonnepa nelen van het ruimtevoertuig gewijzigd. Stof of roestvor- ming op de spiegels die het zonlicht moeten afketsen heb ben tot de hittevorming bijge dragen. NAIROBI <AP) De Chine zen zijn schuldig aan een 'cul turele tragedie' omdat ze doorgaan met het gebruiken van rinoceros-hoorns voor de aanmaak van medicijnen. Dat heeft Esmond Bradley Martin, deskundige op het gebied van de handel in hoorns en slag tanden van olifanten, gezegd. Bradley Martin, die opereert vanuit Kenya, vergeleek de si tuatie met het uitsnijden van een Renoir om de lijst, alsme de roet het kapotslaan van een Russische ikoon om tanden stokers te maken. De expert zei dat in China veel antieke spullen, die tijdens de Ming- en Ching-dynastieen van 1368 tot 1911 zijn gemaakt, nu ver malen worden tot medicijn. China vernietigt niet alleen kunstvoorwerpen, maar gaat volgens Bradley Martin ook door met het gebruiken van neushoornprodukten. waar door de jacht op de dikhuiden in Afrika en Azië wordt voort gezet. De hoorn van i bestaat uit zeer dicht op elkaar geperst haar. In China worden de hoorns al meer dan 2.000 jaar verpulverd tot medicijn tegen koorts en andere kwa len. China is het enige land ter wereld dat zich nog met die praktijk bezighoudt en in pak huizen ligt zeker tien ton ma teriaal opgeslagen. Behalve antieke voorwerpen zitten daar ook dolkheften tussen, voornamelijk opgekocht van Yemen, waar plastic inmid dels zijn intrede heeft gedaan. Een hoorn van een rinoceros brengt, afhankelijk of het om Afrikaanse of Aziatische waar gaat, tussen de 2.000 en 18.000 dollar op. Van 1970 tot 1987 verminder de de neushoornpopulatie op de wereld met 85 procent van 70.000 naar 11.000 dieren. In 1987 riep de Conventie over de Internationale Handel in Be dreigde Diersoorten alle lan den op de handel in hoorns te staken. Na een gynaecologische kan kerbehandeling is het sek sueel functioneren ernstig verstoord, maar over een pe riode van twee jaar wordt dit weer aanzienlijk hersteld. Overigens blijken lichamelij ke factoren bij seks van min der belang dan tot nu toe w^rd aangenomen. Psychologische aspecten wegen zwaarder en verdienen daarom meer aan dacht. Dit zijn de belangrijkste re sultaten en aanbeveling van het onderzoek naar beleving van seksualiteit na een gynae cologische kankerbehande ling. Drs. H.B.M. van de Wiel en drs. W.C.M. Weijmar Scbultz promoveren hierop eind deze maand tot doctor in de geneeskunde aan de Rijks universiteit Groningen. Belangrijker dan welke li chamelijke belemmering dan ook blijkt de motivatie om na een behandeling aan baarmoe derhals en/of schaamlippen weer seksueel contact te heb ben. Onder deze omstandighe den blijken vrouwen eerder geneigd zich aan te passen dan hun mannelijke partners. De tevredenheid die men over het seksueel functioneren uit is daarbij meer een uiting van tevredenheid over het intimi teitsaspect van de seksuele re latie dan over het opwindings aspect. De bevindingen van de beide onderzoekers hebben conse quenties voor de begeleiding zowel voor, tijdens als na de behandeling. Al is het veiligheidrapport van de Hoge Flux Reactor in Pet ten nog niet openbaar, toch zijn er aanwijzingen dat een dergelijke onderzoeksreactor wel degelijk het toneel kan w orden van een kernsmelting. Dat blijkt uit een onderzoek naar een vergelijkbare kleine re reactor in Berlijn. De Duit se onderzoeksinstelling Oko- Institut in Darmstadt komt tot de conclusie dat een kern smelting van de Berlijnse on derzoeksreactor mogelijk is. De reactor in Berlijn bevat zes kilo hoog verrijkt uranium en heeft een vermogen van 10 Megawatt. (De reactor in Pet ten heeft elf kilo uranium in de reactorkern en een vermogen van 45 Megawatt. Bovendien bevindt zich nog eens 60 kilo brandstof in het opslagbassin.) Het hoog verrijkte uranium van beide reactoren zit in alu minum pijpen. Het Oko-Institut wijst erop. dat deze pijpen bij veel lagere temperatuur uit elkaar vallen dan het materiaal waar de brandstof van een kerncentra le als Dodewaard in is ver werkt. Daarom zullen er bij de onderzoeksreactoren sneller radioactieve stoffen worden geloosd in de omgeving. Het ministerie van VROM studeert al jaren op mogelijke ongeval len met de Hoge Flux Reactor in Petten. In oktober vorig maakte mi nister Alders bekend dat er een veiligheidsrapport was. In dit rapport komen eventuele maatregelen als evacuatie, schuilen en uitdelen van jodi- umtabletten aan de orde. Het rapport is evenwel niet open baar. Het Duitse rapport is dat wel. Daaruit blijkt dat na een on geluk met de Berlijnse reactor een gebied tot vier kilometer moet worden ontruimd. Tot 47 kilometer van de reactor moet de bevolking binnen blijven en schuilen voor de overtrekken de radioactieve wolk. Het is aannemelijk dat de gevolgen van een ongeval in Petten nog iets groter zullen zijn. Er wordt op internationaal niveau met een onderzoek begonnen naar betere behandelingsmethoden van leukemie bij kinderen. Het onderzoek wordt gericht op de bruikbaarheid van de zogenaamde MTT-laboratoriumtest. Daarmee is het mogelijk om op grote schaal de gevoeligheid van leukemiecellen van kinderen voor cytostatica (kanker remmende middelen) te meten. Het internationale onderzoek en de twee landelijke onderzoeken die momenteel al plaatshebben, vloeien voort uit een onderzoek dat R. Pieters heeft verricht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Pieters promoveert 1 maart op zijn proefschrift "Drug resistance in childhood leukemia". Aanleiding tot het onderzoek van Pieters was de vraag waarom sommige kinderen wel genezen en andere niet, terwijl ze dezelfde chemotherapie krijgen. De ontwikkeling van de MTT-test heeft nu reeds een aantal belangrijke aanwijzingen opgeleverd, blijkt uit het proefschrift van Pieters. Van onze correspondent Ben Apeldoorn In de tweede helft van de jaren tach tig ontstond grote opschudding toen Britse deskundigen wereld kundig maakten dat rond enkele Engelse kerncentrales, te Sellafield en nabij de Schotse plaats Dounray waar nucleair materiaal wordt op gewerkt. meer gevallen van kanker voorkwamen dan gemiddeld elders het geval was. Met name onder kin deren die in de onmiddellijke omge ving van kerncentrales woonden zou het aantal gevallen van leuke mie groter zijn dan gemiddeld. Door de Dienst Volksgezondheid van de Amerikaanse staat Massa chusetts werd al jaren daarvóór een neutraal onderzoek gehouden waar bij van zo veel mogelijk al dan niet voorkomende kwalen werden genoteerd alsmede het pre cieze woongebied. Daaruit kwam onder meer naar voren dat mensen die, vóór 1984, in de buurt van de kerncentrale van Pilgrim in die staat woonden een viermaal zo hoge kans hadden om leukemie te krij gen dan elders in de staat. Eind 1990 verscheen in de Ameri can Journal of Epidemiology een verslag van een onderzoek dat door de Columbia-universiteit was geor ganiseerd waarbij een groot aantal mensen werd ondervraagd die tij dens het ongeluk met de kerncen trale Three Mile Island (1979) in de buurt van de centrale woonden. Tij dens dat ongeluk kwam, zo luidde het van overheidswege zwaar ge screende persbericht 'een stoom wolk vrij die waarschijnlijk licht ra dioactief was'. Het Columbia-on- derzoek liet zien dat bij mensen die de hoogste stralingsdoses hadden geïncasseerd meer longkanker en kanker aan de lymfeklieren voor kwam dan gemiddeld. Veel stralingsdeskundigen en ook medici zetten zo hun vraagte kens bij de genoemde onderzoeks resultaten. Zo zou het ontstaan van gezwellen in lymfeweefsel juist niet veroorzaakt worden door stralings doses terwijl bij het Columbia-on- derzoek niet het aantal rokers in kaart zou zijn gebracht. Zoals be kend verhoogt roken ook de kans op longkanker. Onzinnig Onderzoekers van het Amerikaanse National Cancer Institute pakten het probleem vanuit statistisch oog punt aan. Zij brachten alle overlij- densgevallen in 107 gebieden rond kerncentrales en opwerkingsfabrie ken in kaart en vergeleken de resul taten met die in bijna 300 gebieden waar niet met nucleair materiaal werd gewerkt. De statistieken laten geen 'link' zien, zo luidde de conclu- 'Een onzinnig onderzoek' vinden met name tegenstanders van het ge bruik van kernenergie, onder wie een groot aantal wetenschappers. Men wijst erop dat alleen het aantal sterfgevallen in kaart werd ge bracht terwijl er ook heel wat soor ten kanker zijn waaraan men. op korte of lange termijn, niet persé dood hoeft te gaan. Daarnaast is een groot aantal kerncentrales nog niet voldoende lang operationeel om een statistisch duidelijke relatie af te kunnen leiden, zo zeggen critici Het zal overigens een hele toer zijn om een dergelijke relatie on dubbelzinnig te kunnen bewijzen. In een aantal gevallen is inderdaad sprake van zoiets als 'verdachte om standigheden" maar het aantal aan slagen te land. ter zee en in de lucht op de algemene volksgezondheid is inmiddels zó vermenigvuldigd dat een enkele oorzaak nauwelijks zal zijn aan te wijzen. Factoren alfl ro ken, alcohol, te weinig beweging, stress, ongezond eten. bodem-, lucht- en watervervuiling zijn bo vendien net zo levensbedreigend als onklaar rakende kerncentrales. "De Europese eenwording per 1 januari 1993 is geen ramp voor het milieu, zoals soms wordt ge zegd. Het milieubeleid wordt weliswaar steeds meer door de Europese Gemeenschap in Brussel uitgezet, maar daar naast blijft het Nationale Milieubeleids Plan van belang. Wil je strengere milieu-eisen dan die van de EG, dan moet je dat als land echter wel uitprobe- Aldus mr. Henk W. Diender, weten schappelijk medewerker bij de vak groep Europees en Economisch Recht van de Rijksuniversiteit Gro ningen. Samen met mr. J. Jans van de Universiteit van Amsterdam heeft Diender de studie 'Effecten van het Europese Integratieproces' gemaakt in opdracht van de Centra le Raad voor de Milieuhygiëne, het belangrijkste adviesorgaan van de minister van Milieu. De twaalf lid-staten van de Eu ropese Gemeenschap (EG) zijn overeengekomen per 1 januari 1993 een zogeheten interne markt tot stand te hebben gebracht. Dat is een gebied zonder binnengrenzen waar in het vrije verkeer van goederen, -personen, diensten en kapitaal is gewaarborgd. Om dit vrije verkeer te garanderen, mogen de afzonder lijke landen geen belemmering op werpen. Elk land moet soortgelijke wetgeving hebben: harmonisatie. Verschillen in milieuwetten kun nen de vrije handel belemmeren. Stel dat in het ene land auto's met asbest-remvoeringen verboden zijn en in het andere niet. Dat maakt vrije handel in deze remvoeringen Mr. Henk Diender: "Lidstaten hebben ruimte voor eigen beleid onmogelijk. Daarom moet de milieuwetgeving in de landen van de EG op elkaar afgestemd, gehar moniseerd. worden. "Men vreest, vanwege de grote verschillen in milieueisen, dat de EG bij wijze van compromis een laag niveau van milieubescherming vaststelt, waar bij de lid-staten niet verder mogen gaan. Immers, voor Spanje en Grie kenland gaan de milieu-eisen al snel te ver, en voor landen als Nederland en Duitsland zijn strengere eisen nog aanvaardbaar. De vraag is dan: kunnen wij, als Nederland, verder gaande milieu-eisen stellen?", werpt Diender op. De EG heeft op milieugebied zo n 175 wetten, richtlijnen of verorde ningen geheten, die in twee groepen verdeeld kunnen worden. Ten eer ste zijn er regelingen met eisen die vanuit milieu-overwegingen aan produkten worden gesteld. Ten tweede zijn er pure milieubescher mingsrichtlijnen. zoals bijvoor beeld voor de bescherming van vo gels. Bij de eerste groep richtlijnen is sinds 1987 een artikel van kracht, dat ondanks de harmonisatie van de milieuregels, de afzonderlijke lid staten strengere eisen mogen stel len. Tot 1987 was bij stemmingen over richtlijnen in de EG-minister- raad vereist dat iedereen het met el kaar eens was. Sindsdien is het vol doende dat een duidelijke meerder heid voor een richtlijn is. Een lid staat die strengere milieu-eisen wil stellen, zou in de ministerraad der halve overstemd kunnen worden. Als tegemoetkoming werd toen be paald. dat een afzonderlijk land strengere eisen mag stellen. Bij de tweede groep richtlijnen gaat het om minimum-richtlijnen, die de afzonderlijke landen per defi nitie de ruimte geven tot strengere "Er is een verschuiving in de milieuwetgeving, met bevoegd- heidsverlies van 'Den Haag' naar 'Brussel', maar dat wil niet zeggen dat niets meer zou mogen. Wil je strengere eisen stellen, du mort je dit uitproberen, zoals bij de kata lysator voor auto's gedaan is. Ne derland wilde auto's fiscaal bevoor delen die vrijwillig aan de trengere Amerikaanse normen voldeden. De EG vond dit concurrentieverval send. Toch is men omgegaan van wege de druk van Nederland en an dere landen. Strengere normen en fiscale bevoordeling bleken nu wel mogelijk. Dus als lid staten tegen gas geven, kan er wat positiefs uit de bus komen", zegt Diender, en hij voegt eraan toe: "Er is dus enige ruimte voor een eigen milieubeleid zoals in het Nationaal Milieube leidsplan, maar je moet die ruimte wel willen benutten". SYDNEY (IPS) - De ontwikkeling van de medische wetenschap in Australië staat op een hoog niveau en de voorzieningen zijn navenant. Maar dit geldt niet voor de oor spronkelijke bewoners van het con tinent, de aboriginals. Medisch ge zien leven de aboriginals niet in de Eerste, maar in de Derde Wereld, zo concludeert een onlangs gepubli ceerd rapport. Het onderzoek, dat is uitgevoerd in opdracht van de regering van de deelstaat New South Wales, is gena deloos in zijn conclusies. De medi sche voorzieningen voor de aborigi nals staan op een "beschamend" laag niveau, aldus de onderzoekers, die pleiten voor een radicale koers wijziging in de gezondheidszorg. De cijfers in de studie liegen er niet om. Zo is de kindersterfte on der aboriginals tweeëneenhalf keer zo hoog als het gemiddelde in Australië. Ongeveer 25 van elke 1.000 aboriginalkinderen sterven voordat ze een jaar oud zijn, een cij fer dat vergelijkbaar is met sterfte cijfers in "erkende" Derde-Wereld landen, zoals Malaysië en Panama. Uitgeroeid De levensverwachting voor manne lijke aboriginals is 56 jaar, 22 jaar onder het Australische gemiddelde, aboriginal-vrouwen leven gemid- deld 65 jaar, ook nog 15 jaar minder dan het gemiddelde. De onderzoe kers constateren eveneens dat er in aboriginal-gemeenschappen ziek tes heersen die al langer dan vijftig jaar zijn uitgeroeid in de blanke ge meenschappen. Australië telt ongeveer 15 miljoen inwoners, 1,5 procent hiervan be staat uit aboriginals. Zij bevolkten het continent al eeuwen voordat de eerste blanken in de achttiende eeuw voet aan wal zetten. Ironisch genoeg komen de aanbevelingen van de onderzoekers vrijwel naad loos overeen met de aanbevelingen die Derde Wereld-landen gewoon lijk krijgen van internationale ont wikkelingsorganisaties. Uiterst bedenkelijk is ook dat de onderzoekers een regen aan klach ten hebben binnengekregen over discriminatie en racisme binnen de gevestigde medische instituties. Zo wordt in veel gevallen geweigerd om ambulances te sturen naar afge legen aboriginal-dorpen of worden mensen botweg naar huis terug ge stuurd als ze om medische hulp aankloppen. Volgens de taakgroep, die bij wij ze van uitzondering wordt gevormd door aboriginals, moet er vooral op gemeenschapsniveau gewerkt wor den aan verbetering van de medi sche zorg. Veel aboriginals wonen in afgelegen en geïsoleerde streken, waardoor zij nauwelijks gebruik kunnen maken van de medische voorzieningen die geconcentreerd zijn in de stedelijke gebieden. De onderzoekers bevelen daarom aan om basisgezondheidsvoorzienin gen in verafgelegen gebieden te ves tigen als een soort medische voor posten. Deze voorposten moeten worden gerund door de aboriginals zelf. Daarnaast moet er meer aan dacht komen voor de huisvesting van aboriginals en moeten er betere kansen voor hen komen op de ar beidsmarkt. De taakgroep heeft tientallen huizen van aboriginals in stedelijke gebieden onderzocht en concludeert dat slechte huisvesting een belangrijke oorzaak is van de slechte gezondheid van deze bevol kingsgroep. BILTHOVEN (ANP) - Neder landse kalverhouders maken nog steeds gebruik van groeibevorde- rende middelen als salbutamol en clenbuterol. Dat is gebleken uit steekproeven van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven. Inmiddels is tevens geble ken dat de verboden middelen voor mensen gevaarlijk kunnen zijn. In opdracht van de Veterinaire Hoofdinspectie van de Volksge zondheid (VHI) onderzocht het RIVM honderd monsters urine, gal, vlees en niervet afkomstig van runderen en kalveren op de aanwezigheid van hormonen en bèta-agonisten, zoals salbutamol en clenbuterol. Daarbij werd in drie gevallen salbutamol aange troffen en in één geval clenbu terol. Verder werden bij vijf kalveren verhoogde concentraties zoge naamde lichaamseigen hormo nen aangetroffen. Het gebruik van lichaamseigen hormonen is in de EG verboden, maar wordt niet als gevaarlijk beschouwd. De resultaten van het RIVM- onderzoek zijn inmiddels gepu bliceerd door de VHI. De Veteri naire Hoofdinspectie constateert dat het gebruik van bèta-agonis- ten in Nederland nog steeds een probleem oplevert. Uit het oog punt van volksgezondheid is dat ontoelaatbaar, aldus de VHI. Inmiddels is in Spanje geble ken dat het gebruik van beta-ago- nisten in de veehouderij gevaar kan opleveren voor de volksge zondheid. Tot nu toe was dat nog steeds niet duidelijk. Volgens on derzoeker K Sttpnany I In we tenschappelijke literatuur ver slag gedaan van een geval waarbij enkele mensen ziek werden na het eten van runderlever. De ziek teverschijnselen, zoals hartklop pingen. leken sterk op de bijver schijnselen die kunnen optreden bij het gebruik van béta-agonis- ten. AMSTERDAM (ANP) De nieuwe nationa le supercomputer, die minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen vorige week in Amsterdam officieel in gebruik heeft ge steld, heeft al een gigantische prestatie gele verd. Voor het eerst is het gelukt met ëen computer een getal van meer dan honderd cijfers in priemfactoren te ontbinden in een rekenti jd die zestig maal korter is dan geleer den tot nu toe voor onmogelijk hielden. Dit deelde de Stichting Mathematisch Centrum in Amsterdam mee aan het begin van het wetenschappeli jk symposium dat de stichtingen Academisch Rekencentrum Amsterdam (SARA) en Nationale Computer Faciliteiten (NCF) ter gelegenheid van de komst van de nieuwe supercomputer had den georganiseerd. De aanschaf van de computer, die be stemd is voor het technisch en wetenschap pelijk onderzoek in heel Nederland, werd mogelijk gemaakt door een subsidie van ruim 23 miljoen gulden van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO). Het door de computer ontbonden getal van 101 cijfers behoort tot de top-30 van ge zochte getallen, waarvan de ontbinding in priemfactoren met andere methoden tot nu toe niet was gelukt. Priemfactoren zijn getal len die alleen door zichzelf en door 1 deel baar zijn. De mathematici van het Reken centrum haden bijna drie weken nodig om het getal te kraken. Ze maakten daarbij slechts gebruik van een van de vier professo ren van de nieuwe supercomputer. Als ze al le processoren hadden gebruikt, hadden de wiskundigen hun rekenwerk in vijf dagen kunnen doen. Het huidige resultaat toont volgens het Rekencentrum aan dat het ontbinden van getallen in priemfactoren veel sneller kan dan verwacht. Enkele jaren geleden schatte de vooraanstaande Amerikaanse getaltheo reticus Carl Pomerance. dat voor de ontbin ding van een getal van 101 cijfers op een computer, zoals die nu in Amsterdam staat opgesteld, een rekentijd van ongeveer negen maanden nodig zou zyn. In het verleden zijn al getallen tot 116 cij fers gekraakt Maar dat was slechts mogelijk met vele honderden computers over de ge hele wereld, die men met elkaar liet samen werken. De mathematici in Amsterdam zijn de eersten die erin zijn geslaagd een getal van meer dan 100 cgfers op een enkele com puter m priemfactoren te ontbinden. Het in Amsterdam bereikte record toont aan dat getallen van 100 cijfers al niet meer veilig zijn. Grote getallen worden onder meer gebruikt voor geheime codes. Een ge tal zoals nu in het Mathematisch Centrum is gekraakt, fungeert dan als openbare sleutel van de code. Voor de ontcgfering daarvan is de ontbinding in priemfactoren nodig. Zo lang computers hier jaren aan zouden moe ten rekenen, kan men spreken van een veili ge code. Dat is nu niet meer het geval De razendsnelle supercomputer, een Cray Y-MP 4. komt in de plaats van de zes jaar oude Cyber 205, waarover het Amsterdamse Rekencentrum tot voor kort beschikte. Met de Cray. die 1,3 miljard berekeningen per se conde kan maken, zal SARA tien keer zo snel kunnen rekenen als voorheen. De nieu we computer heeft een geheugen van 64 mil joen woorden (64 bits) en een extern geheu gen van 128 miljoen woorden Het computerconcern IBM in Amsterdam maakte tegelijkertijd bekend dat weten schappelijke medewerkers van het bedrijf de snelste geheugenchip met een grote capa citeit hebben ontwikkeld. Deze experimen tele chip met de codenaam 'Lightning' (blik sem) kan 8 miljard bits per seconde verzen den of ontvangen Dit is de hoogste snelheid die ooit voor een chip bij de verwerking van gegevens werd bereikt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23